De nood is hoog in Italië Burgerlijke Stand- VALLEI Breecfe Elke land een brillant KOLOM VOOR DE VROUW Voor de Jeugd TWEEDE BLAD „DE VALLEI" No. 23 Vrouwen met teveel tijd Sproeten? SPRUTOL Officiële Bekendmaking FEUILLETON VRIJDAG 11 JUNI 1954 De Italiaanse is niet het charmante luxe poppetje, dat zij in de ogen van vele toeristen schynt, maar een zor gelijke jonge vrouw, die in uiterst moeilijke omstandigheden leeft en die weinig meer dan haar uiterlijk heeft om gewicht in de schaal te leg gen. „Ik wilde, dat ik weduwe was, of een fabrieksarbeidster. Dat zijn de enige mo gelijkheden om in dit land op een be hoorlijke wijze zelfstandig als vrouw te leven, zonder dat je met de vinger wordt nagewezen", aldus de uitspraak van een jonge Italiaanse uit de midden stand. En wij, die meenden, dat in Zui delijke landen alles zoveel vrijer en ongedwongener en vooral minder bur- gelijk toegaat dan in ons eigen land, waar we alles aan conventies en tradities ge bonden vinden, hebben ons verwonderd over de bekrompenheid van de Italiaan en de vernederende positie van de Ita liaanse. De feiten zijn hard, maar simpel. Het leven in Italië is duur, zeker wel 25 dan bij ons; de salarissen liggen in het algemeen lager dan die in Nederland en er is grote werkloosheid. In een gezin zonder kinderen is de vrouw dus de aangewezen persoon om indien mogelijk, bij te springen en een werkkring te aanvaarden. Maar zo een voudig is het niet. Afgezien van de werkloosheid, die maakt, dat men heus niet op de vrouwen zit te wachten, is daar de Italiaanse man, die er een eigenwaarde en een trots op na blijkt te houden, een beter doel waardig. Hij voelt het als een persoonlijke schande, wanneer zijn vrouw werkt, en een groot aantal Vaders drijven hun eer zucht zelfs zover door, dat zij de hele familie liever het een en ander onthou den, dan dat zij toestaan, dat hun doch ter werkt. Bovendien vinden de Ita liaanse bruidegommen het gewoonlijk prettiger hun aanstaande vrouwen vei lig thuis of bij de nonnen te weten, dan in de „gevaarlijke" omgeving van een kantoor. Deze voorkeur van de bruidegommen is niet zo dwaas, als zij wel lijkt. Om aan werk te komen nemen de meisjes vaak genoegen met een salaris, dat 25 onder het normale toch al geringe loon ligt. Wanneer zij na enige tijd om loonsverhoging of positieverbetering vragen, gebeurt het niet zelden, dat zij die kunnen krijgen, als zij er in toestem men eerst een vacantiereisje met de chef te maken. Treffende staaltjes hebben hiervan in de Italiaanse couranten ge staan tijdens de eerste behandeling van het geruchtmakende proces Montesi. Het enige vrouwelijke beroep, waar op de familie trots is en waarvoor de buitenwereld respect heeft, is dat van onderwijzeres en lerares. Behalve de welwillendheid van het publiek genie ten deze vrouwen een weliswaar be scheiden, maar toch voldoende inkomen, sociale verzorgingen en pensioen, even als de vrouwen, die topfuncties bekleden in de ambtenarij, maar welk aantal te verwaarlozen is in een algemene be schouwing, omdat zo'n klein percentage vrouwen hiervoor in aanmerking komt. In de industrie ligt de situatie anders. De fabrieksarbeidster wordt door haar mannelijke collega's met veel meer van zelfsprekendheid aanvaard, dan de vrouw in het burgerlijke beroep. Ook de verkoopsters en de diensters in de res taurants worden geaccepteerd, maar dat wil niet zeggen, dat zij hetzelfde loon ontvangen als de mannen. Voor gelijke arbeid krijgen de vrouwen 8 tot 20 °/o minder uitbetaald dan de mannen, om dat, nu ja, omdat zij vrouwen zijn. Vrouwenarbeid bij de gratie van de raditie is het werk op het land. Ontzag- ijk zwaar is het leven van deze men- ;en, die op uiterst primitieve wijze hun Huishouden hebben te verzorgen en ïaarnaast hun contractuele verplichtin gen op het land nakomen. Zoals bij voorbeeld de olijvenpluksters, die ze ventig dagen per jaar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer zijn voor de oogsten, opdat zij voor honderd procent haar aandacht bij haar werk hebben en niet smokkelen met de tij den, gedurende die periode gescheiden van haar gezin leven onder vaak zeer slechte omstandigheden. In 1947 had elf procent van deze pluksters borstkinde ren, waarvan een groot gedeelte tijdens de afwezigheid van de Moeders is ge storven tengevolge van maag- en darm stoornissen. Er is een wet in voorbereiding, welke de positie van de seizoenwerksters wil verbeteren, maar wanneer deze afkomt, is onbekend. Men vraagt zich trouwens af, hoe het komt, dat de voorwaarden voor de wer kende vrouw niet beter geregeld zijn. Het antwoord is eenvoudig: in 1945 is de oude arbeidswetgeving vervallen ver klaard, maar er is tot nu toe weinig voor in de plaats gekomen. Het „dochterspro bleem" wordt steeds nijpender en de ouders weten niets beters te bedenken dan zo snel mogelijk een huwelijkspart ner op te zoeken, ongeacht hoe de per sonen in kwestie er zelf over denken Het meisje ziet zelf trouwens ook wel in, dat haar toekomst bijzonder somber is, als zij niet tijdig huwt en vandaar, dat de Italiaanse veel werk maakt van haar uiterlijk en van haar kleding. Van daar ook, dat men van de armoede van de Italianen zo betrekkelijk weinig merkt, als men voor zijn plezier door het land reist en niet nader op de zaken ingaat, want de Italiaanse is handig en weet van een klein lapje een kostelijk gewaad te maken. Zo gauw zij echter gehuwd is, komen de problemen van het instandhouden van, het gezin aan de orde. Slaagt zij er in haar echtgenot te overtuigen van de noodzakelijkheid van werk buitenshuis en heeft zij geluk dat werk te vinden, dan wordt haar leven bijzonder zwaar, omdat de inrichting van de Italiaanse huizen ook in de steden vaak uiterst sober is en een stofzuiger nog tot de bij zonder luxe artikelen wordt gerakend De Italiaansen werken voor haar emancipatie met een taaie volharding Het is alleen zo jammer, dat het uitblij ven van volledige regeringssteun en de algemene publieke houding de kordaat sten onder deze vrouwen naar de com' munisten drijft, omdat het bij hen alle maal wél mag. HELPT EENS EEN HANDJE! Er is een tekort aan arbeidskrach ten in ziekenhuizen en sanatoria; er is by veel gehuwde vrouwen een overschot aan tijd! Huisvrouw-zijn is een bestaan, waar bij men over afwisseling niet te klagen heeft. Het is een enerverend beroep, dat van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de aandacht eist en waarbij een respectabel aantal kilometers wordt af gelegd. Ten minste, dat geldt voor de vrou wen, die kinderen hebben, of die naast haar huisvrouwelijke plichten nog een werkkring buitenshuis hebben. Want met de beste wil van de wereld kan men mij niet wijs maken, dat getrouwde vrouwen zonder kinderen, wonend in een husje net groot genoeg voor twee, geen zaak of kantoor aan huis, en geen andere levensvulling dan de zorg voor de man en voor het huishouden van s morgens acht tot 's avonds twaalf rondrennen om klaar te komen. Uitge zonderd dan die huisvrouwtjes, die net het jawoord op het stadhuis hebben ge preveld en voor het eerst in haar pro pere keuken staan, met een grote pol lepel in de ene, een omvangrijk kook boek in de andere hand. Een groot aantal van deze vrouwen sleept zich voort van de ene verveling naar de andere, van een bridgedrive naar een theevisite, van een modeshow naar een bioscoop, van de toilettafel naar de luie stoel bij het raam. Die vrouwen zouden zich eigenlijk moeten organiseren om haar vrije tijd productief te maken. Stel nu eens, dat er een in telling was, waar deze vrou wen een praatje konden gaan maken en dat zij daar zouden horen, dat de zieken huizen en sanatoria over- en overbelast zijn, dat ze daar heel best één of twee middagen of ochtenden in de week zou den kunnen helpen. Natuurlijk niet met verplegen, maar dergelijke inrichtingen hebben meer werk, dan alleen maar ver plegen, werk, dat iedere gezonde vrouw, die over een teveel aan vrije tijd be schikt, kan verrichten, werk, waarmee ze de maatschappij een dienst bewijst zichzelf meer voldoening schenkt eindeloos dezelfde praatjes geleuterd worden. Die instelling, waar die vrouwen ko men praten, zou misschien ook nog wel een kleuterbedrijf weten, waar men graag een hulpleidster heeft of een as sistente voor een paar uur per dag, en wellicht kan zij ook aan het adres hel pen van een student, die de financiën niet heeft om zijn kleding behoorlijk te laten onderhouden. Er zijn vandaag aan de dag zoveel sociale en menslievende inrichtingen, die schreeuwen om hulp, ze niet kapitaal krachtig genoeg zijn om vorstelijke lo nen te betalen en die zo dolgraag die VEENENDAAL Geboren: Gerrit Hendrik, z. v. H. van den Dikken berg en G. J. Koen; Dirkje, d. v. L. Slok en G. van de Craats; Ge rard, z. v. J. Hénken en B. Versteeg; Willem, z. v. H. A. van den Bosch en A Kloot; Ellina, d. v. Admiraal en G. van Lunteren; Petronella Margrieta, d. v. J. Rebergen en H. van de Haar; Jan Wil lem Hendrik, z. v. J. W. H. van Ginkel en G. Henken; Arie, z. v. T. van de Weerd en Al. van Enk; Evert, z. v. D. J. van Barneveld en N. ter Haar. Ondertrouwd: Peter Alexander Pater, 25 jaar en Wijntje Bouman, 22 jaar; Be rend van Remmerden en Aartje van de Lustgraaf; Wilhelmus Gerardus Beek man, 24 jaar en Antje de Gooijer, 27 jaar. Getrouwd: Hendrik Jurianus van Bar neveld, 25 jaar en Willempje van den Heuvel, 23 jaar; Cornelis Hendrik de Kleuver, 24 jaar en Hendrika van den Brink, 24 jaar; Wiebrand Dijksterhuis, 25 jaar en Dina van Kooten, 24 jaar; Jan Bleijenberg, 27 jaar en Saartje van de Scheur, 24 jaar. Elisabeth Arden, de bekende schoon heidsspecialiste, waarvan ook in ons land de artikelen bij tientallen worden verkocht, heeft voor de mannequins van Jacques Fath een blauwachtige make up gemaakt, die past bij de blauwe kleur van de ontwerpen van deze ar tist. Het is te hopen, dat hij straks met groene jurken komt aandragen. In Engeland gaan de zaken in de modebranche eindelijk weer wat beter. De kwestie was namelijk, dat de Engel se vrouwen hardnekkig weigerden zich wat nieuws voor de zomer aan te schaf fen, zolang de Koningin niet terug was van haar wereldreis. Zij immers en nie mand anders geeft in Engeland de mode aan en men vreesde danig achter te zijn als men voorbarig zou inkopen. Want welke Engelse lijkt nu niet graag als twee druppels water op haar vorstin? Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE JOS Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel weg 10, Veenendaal. CORRESPONDENTIE Gerrie Diepeveen, Veenendaal. Har telijk dank voor je brief lieve nicht. Is het goed afgelopen met die ouderavond? Ik ben 10 October jarig hoor. Ja dat is altijd erg leuk, want gewoonlijk krijg ik dan veel felicitatiekaarten van onze nichten en neven. Dus Ali gaat naar de ULO en jij naar de Huishoudschool. Dan zitten jullie niet meer bij elkaar in de klas, zoals nu. Doe je de groeten van mij aan je trouwe vriendin. Je brief was keurig getypt hoor. Schrijf je nog eens gauw weer? Echt doen hoor. Daaaaaaag! Arie en Jan Diepeveen, Veenendaal. Natuurlijk zijn jullie beiden ook welkom in onze kring. Janneman is dan onze jongste neef, met zijn vier jaren. Zeg Jan, jij bent gisteren jarig geweest hè. Heb je veel cadeaux gekregen. Schrijf je mij dat nog even Arie, want dat kan Jan zelf nog niet. Is Janneman nu weer beter. Hij heeft toch op bed gelegen, voor dat overgeven. Ook heb ik jullie verjaardagen in ons grote verjaardagen- boek geschreven hoor. Dag jongens. Tot de volgende brief dan maar weer. ONZE JARIGEN 11 Juni: Jannie van Hoeflaken, V'daal; 11 Juni: Jannie van Schaik, V'daal; mevrouwtjes van haar verveling zouden 12 Juni; Jansje yan Hunnik( Vdaa,\ willen afhelpen. v, 12 Juni: Theo Schoonderbeek, V'daal; Die mevrouwtjes zouden zich eigenlijk H Juni; GerrU yan Wyk vdaaI; daartoe moeten organiseren of, stel nu eens, dat er een instelling was, waar de vrouwen een praatje konden gaan ma ken! EIERMARKT Op de wekelijkse eiermarkt te Vee nendaal waren Dinsdagmorgen 96.000 eieren aangevoerd. De prijzen varieer den van f 11.- tot f 11.80 per 100 stuks. De handel was kalm. 14 Juni: 15 Juni: 18 Juni: 18 Juni: 19 Juni: 21 Juni: 21 Juni: 21 Juni: 24 Juni: 25 Juni: 26 Juni: Elly van Ravenswaay, V'daal; Judith van Manen, V'daal; Jaantje v. Kooten, V'daal; Jannie van Dyk, Veenendaal; Marijke Harmsen, V'daal; Marietje v. Slooten, V'daal; Nelleke Middelman, V'daal; Truus Henken, Veenendaal; Evert Klumpenaar, V'daal; Nelis Lansing, Veenendaal; Johanna van de Byl, Rhenen. nodig hebt. ZILVERPAPIER-ACTIE Misschien weet je het nog niet, maar in een van onze vorige krantjes hebben wij het al bekend gemaakt dat wij met onze zilverpapier-actie intussen een be drag hebben van minstens 250 gulden bij elkaar hebben gespaard. We hebben toen gevraagd omi er nog eens een extra schepje op te doen en in onsJkrantje van vandaag kunnen we gelukkig weer een hele rij namen noemen van spaarders van zilverpapier en andere materialen van waarde die dezer dagen weer een zending hebben afgeleverd. Ineke de Man, Veenendaal; Wim van Meerten, Veenendaal; Jossie van Beek, Eist. Jacob Poot, Veenendaal; Jan van Wyk, Veenendaal; Dinie van de Broek, Veenendaal; Ali de Haas, Veenendaal; Wim van Zanten, Veenendaal; Willy de Doelder, Veenendaal; Leerlingen van de 1ste t/m. de 8ste klas der school „Maanen" te Ede; Diny en Sientje van de Haar, Veenen daal; Annie van de Bruyn, Veenendaal; Ali van Essen, Veenendaal; Mieke Kroes, Veenendaal; Marjo Walgering, Veenendaal; Lagere klassen der Juliana van Stol- bergschool te Veenendaal. Al deze spaarders weer onze hartelijke dank. (T. J.). NIEUWE RAADSELS 1. Hier volgt een invulraadsel, waar voor je maar drie verschillende letters x klinker x x voorzetsel xxx tien in het Engels x x x x slaap je in als je kampeert xxx loot x x voegwoord x medeklinker. 2. Zet de volgende woorden onder elkaar en verschuif ze daarna zo, dat je van boven naar beneden een bekende hoofdstad kan lezen. Band, maat, stad, lont, been, rood, made, open, smak. KLASIENTJE Ken jij misschien Klasientje, Klasientje van der Laan? NeeDan misschien haar vriendje, Felix de houten haan. Vlak op Klasientjes hieltjes dat moet hij wel van haar volgt Felix op vier wieltjes zijn vrouwtje langs 't trottoir. Maar gistren brak het touwtje, dat om zijn voorpoot zat en plotseling zag het vrouwtje dat zij geen haan meer had. Waar is mijn haan gebleven? Mijn Felix, waar is hij? Mijn haan is weg, daareven liep hij nog achter mij. Klasientje ging aan 't roepen met tranen van verdriet, ze zocht langs alle stoepen, maar Felix vond ze niet. Opeens kwam om het hoekje een reus van een agent „Wat huil je en wat zoek je? Kijk eens of je dit kent. Dat beest heeft wel een uur lang op het trottoir bestaan. Nu zit hij op mijn stuurstang, die gekke houten haan." Toen knoopte ons Klasientje de touwtjes aan elkaar en danste met haar vriendje naar huis toe langs 't trottoir. iaaeui ipooH Ipuyq •sieiMs luadv !uaaq 'J.UOI :pe;s IMVCIHSLLSWV Z u U 9 U 9 1U9J U 9 a 9 T :u9Sujssoido 9<3 BEKENDMAKING WINKEL SLUITINGSWET Burgemeester en Wethouders van Veenendaal maken bekend: dat gedu rende drie maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing ls nedergelegd een door de Raad dezer ge meente in zijn openbare vergadering van 30 December 1953 vastgestelde ver ordening, als bedoeld in artikel 11, lid 2, der Winkelsluitingswet 1951, goedge keurd bij Koninklijk Besluit van 9 April 1954, nr. 33. Deze verordening houdt in, dat het verbod, vervat in artikel 8 sub c, der Winkelsluitingswet 1951 (verbod tot het in de uitoefening van markthandel. straathandel of handel te water te koop aanbieden of verkopen van waren op werkdagen na 19.00 uur), tot 23.00 uur niet geldt voor wat betreft de verkoop vanaf de vaste standplaatsen in deze gemeente, van geringe eetwaren. Meergenoemde verordening treedt in werking met ingang van heden. RHENEN GEVAAR HOOIBROEI De Burgemeester van Rhenen; overwegende, dat gevaar voor hooi- broei nimmer is uitgesloten, wijst be langhebbenden met nadruk op boven genoemd gevaar, onder opmerking, dat artikel 158 van het Wetboek van Straf recht straf bedreigt tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten. Rhenen, 2 Juni 1954. L. BOSCH v. ROSENTHAL De burgemeester voornoemd Er is een paraplushow in Parijs ge weest, waar de allerlaatste snufjes voor de regen en voor de zon te zien waren Rose, lichtblauw, teer grijs, groen er. bleekgeel werden nadrukkelijk als dt modekleuren tentoongesteld. Overigens weet men nu werkelijk niet meer, wat men van gekkigheid moet doen: de versieringen van de handgre pen en van de punten worden hoe lan ger hoe luxueuzer; het is niet anden dan goud, ivoor, edelstenen, paarlen er dergelijke kostbaarheden meer, wat de klok slaat. 29) Nou, nou kalmeerde de vader dat hebben er meer gezegd. Er zijn meer meisjes dan kerken, jongen, geen hand vol, maar een land vol. Voor mij is er alleen maar Marian hield Harm vol. Zo. 't Is me of ik iemand 'anders hoor. En zij? Ik heb er met haar nog niet over gepraat. We hebben elkaar nog bijna niet gesproken. Zou ze zelf niet voelen, dat het nu niet zo makkelijk meer gaat? Ik weet 't niet vader. Ik weet niet of ze al tijd gehad heeft om over zoiets te denken. Ze heeft wel andere zorgen aan haar hoofd nu. Tja, daar kon je wel 'ns gelijk in hebben. Wat is dat met die Sartorius? Ik weet 't niet. Maar Marian moet hem niet. Helemaal niet. Ze kan hem niet luchten of zien. En hij? Harm dacht even na. Ik weet natuurlijk niets met zeker heid. maar hij lijkt me me zo'n man die, als hij eenmaal z'n zinnen op iets gezet heeft, alles op alles zet om z'n wil door te drijven. En daar begint 't nu, vind ik, op te lijken. Hij helpt Van Vue- renom z'n dochter. Van Vueren heeft geweigerd, hè? Ja. Jullie hebt blijkbaar al heel wat samen afgesmoesd. Harm keek zijn vader aan. Waarom praatte die er zo grof over. Maar iets in dat gezicht tegenover hem hield zijn blik gevangen. Vader en zoon zagen elkaar aan. En plotseling kwam er op Harm's gezicht 'n wonderlijke uitdruk king. Hij stond op en ging naar z'n vader toe, greep diens arm vast met beide handen. Vader zei hij hees ik weet niet of ik je goed begrijp. Maar als je werkelijkdit goedvindtals je heus.dan heb ik zó diep te schamen dat ik wel 'n anders over je Onzin weerde Verdonck kort af. Zeg niet zulke gekke dingen, jongen. Je moest 'ns weten wat je vader goed te maken had, daar is een leven niet lang genoeg voor. Ik weet 't zei Harm rustig. De vader keek zijn zoon aan. Je weet het? En Ik ben reuze trots op je zei Harm en draaide zich snel om. Nou nou zei vader Verdonck met zijn geliefde stopwoord en klopte zijn zoon op de schouder. Dat doet een vader goed, m'n jongen. Laten we nou niet te trots op mekaar worden, niet? Hij lachte een beetje moeilijk. Luis ter Harm. Ik heb je moeder aan de gang gezien metMarian. Ik heb nog geen woord met haar gesproken, maar ik weet precies, op een haar, hoe ze er óver denkt. En in de zaak ben ik de baas en niemand anders, maar verder is moeders wil wet. En dat is ook mijn wil. En ga nou naar Marian toe en zeg, dat er es effetjes met d'r aanstaande schoonvader moet komen praten Vader! riep Harm, z'n gezicht glanzend. Ja nou zei Verdonck zo onver schillig als hem maar mogelijk was ehstaan de stoelen in de zaal I al goed? Zou je daar niet es effe naar gaan kijken? Je bent niet voor je plezier op de wereld. Ik ga al, chef, lachte Harm en sprong als 'n gazelle de deur uit. Verdonck zag zijn zoon na. 't Was wel niet zo officieel grin nikte hij maar, nou ja, zó kan 't ook! En nu morgen eens een gezellig woordje onder vrienden met de heer Sartorius! HOOFDSTUK XVII EEN KWESTIE VAN LICHT Ik wou zei Marian wel eens even gaan kijken naarnaar ons huis. Ga je mee? Natuurlijk zei Harm. Hij stak zijn arm door de hare en saihen gingen ze de deur van De Gouden Leeuw uit. Harm voelde zich gelukkiger dan enig ander mensenkind. Hier ging hij, met Marian, arm in arm, dwars over het marktplein van Breeck, en hij wist hoe van achter de ramen zijn vaders blik hem volgde. Nu geen stiekum geschar rel meer, geen ontmoetingen in Vier houten, geen net-doen-of-we-mekaar- niet-kennen. Al die geheimzinnigheid was plotseling, als door 'n wonder, ach ter de rug. Marian en hijdia waren voortaan samen. Openlijk en voor ieder een. Marian zelf was stil. Toch was ook haar blijdschap groot. Ook zij was ver- wonderd-verheugd, dat zo plotseling alles ten goede was gekeerd. Ze had vader Verdonck spontaan op beide wan gen gekust en mevrouw Verdonck had zelfs 'n beetje geschreid. Van blijd schap. Frans had ze gezegd tegen haar man dit is 't mooiste ogenblik, dat je me ooit geschonken hebt! Marian begreep dat niet alleen veel van haar zorgen geweken waren, maar ze vond het zo machtig royaal en breed gezien van vader Verdonck, dat hij juist nu de kogel door de kerk had gejaagd, want hij had het gedaan. Zijn toespelin gen en zonderlinge houding van gisteren hadden haar er van overtuigd dat hij reeds lang wist, en dat hij juist nu de zaak geforceerd had. Hoe langer ze er over dacht, hoe meer waardering en er kentelijkheid groeide tegenover Harms vader, die door geen omstandigheden het geluk van zijn kind in de weg wilde laten treden. Korstiaan van Vueren had wel heel verwonderd gekeken, toen Harm en Marian zijn kamer binnen waren ge wandeld en zij hem had verteld, dat zij beiden voortaan samen door het leven wilden gaan. Zijn gezicht had allerlei aandoeningen weerspiegeld en verscheidene malen had hij geschud, alsof hij iets niet begreep Toen had hij zijn hand uitgestoken naa; Harm en die had stevig de zijne ge drukt. Marian had zijn gezicht tusser haar handen genomen en had zacht ge vraagd: Vader, vindt u 't goed? Var. Harmen mij? Ik weet het niet had hij moeilijk teruggezegd ik weet 't niet. Er is zo veel ik kan 't niet zeggen nu. Latei misschien. Maar had Marian gesmeekt bij na bent u niet een heel klein beetj< blijvoor mij? Toen was opeens weer die wonderlijke tedere uitdrukking over zijn gezicht ge gleden. Zijn koude handen hadden naa; polsen omklemd. Voor jouach kind, ik wou je altijd zo graag gelukkig zien. Maar nu ben ik gelukkig vader heel gelukkigondanks alles. Kun u 't niet aan me zien? En Korstaan van Vueren had geglim lacht. Hij had werkelijk geglimlacht. Ja zei hij op z'n oude droge ma nier ik ben niet blind. Ze had wel begrepen waarop hij ha< gedoeld. Hij zag zoveel zwarigheden ii 't verschiet. Voor hem en voor haar Morgen.Sartoriusmaar daa: moest ze nu niet aan denken. (Wordt vervolgd

De Vallei | 1954 | | pagina 3