Sport- rubriek Nat* Waterpolo - tournooi in het Bergbad Wie is Ho Tsji Minh AUSTRALIË NETTE MEISJES 100 AFWERKING Wat zullen Uw kinderen blij zijn met die 10 glazen stuiters DE BOER EN DE DUIVEL Finale Merino's-tournooi „Veenendaal" won met 10 van de Parijse club „Du Vesinet" Aandacht voor de invalide huisvrouw Korte haren had men vroeger ook MEISJES, DIE VIOOLTJES DRAGEN Pers-, Keer- en Rep. Inrichting Voorlichtingsavond over emigratie naar op Vrijdag 18 Juni 1954 in de bovenzaal van Hotel „De Korenbeurs" te Veenen daal. Aanvang 8 uur precies. GEBROEDERS VAN LEEUWEN WOLINDUSTRIE o.m. voor de afdeling KOUSENAFWERKING. AUTO-RIJSCHOOL. GRATIS bij 2 pakken Snelwerkend Sneeuwwit! GARANTIE ALLE OPSTELLINGEN NATIONAAL HOOFDKLASSEN WA TERPOLO- TOURNOOI BINNEN Spelers van het Nederlandse Zevental ook opgesteld. De door de Panter Sigarenfabrieken beschikbaar gestelde prijzen, waaronder de Zilveren Panter Beker, zullen door één van haar directeuren worden uitge reikt De namen van de spelers van de ze ventallen, welke deelnemen aan het Nationaal Hoofdklasse Waterpolo-tour nooi op 12 Juni a.s. zijn thans alle be kend. De opstellingen zijn als volgt: G.Z.C. (Gouda)bekerhouder winter competitie: Doel: J. Weck. Achter: W de Boer, H. Wever en J. Klerk. Voor^ R. van Wijnen, W. Beijderwellen, C. van der Tooren. Reserve: C. Slotte. H.Z. en P.C. (Den Haag)—kampioen van Nederland: Doel: Max van Gelder Achter: D. Ruimschotel, W. Weijhenke W. Walewijn. Voor: A. F. Ruimschotel Nijl Korevaar, Fr. Smol Reserve: H Stam. „De Meeuwen" (Amsterdam): Doel: R Wagenaar. Achter: H. Aalst, M. Uylen- hoed, G. Felderhof. Voor: F. Wouters, R. van Feggelen, F. Smits. „De Merwedc" (Dordrecht): Doel: Muiten. Achter: Eversdijk, V. d. Rest, Dubbeldam. Voor: De Winter, Blaak, Louis. I De spelers: Max van Gelder, Nijs Ko revaar, Frits Smol van H.Z. en P.C. en Rudi van Feggelen van „De Meeuwen" komen regelmatig uit in het Nederlands Zevental. In het Ned. Jeugd-Zevental spelen: W In land, boer. land, een klein dorpje, ergens in ons woonde jaren geleden een rijke Maar al had hij een enorm stuk dat hij niet alleen kon bewerken, en een volle stal met vee, waarvoor hij wel tien knechten in dienst moest heb ben, tevreden was de boer nog lang niet. Op zekere dag kreeg hij bezoek van een vieemde man met een zwarte baard en een donker kleed aan. De boer ken de hem niet en wilde de vreemde dan ook niet ontvangen. „Stuur de honden er op af," beval hij een van zijn knech ten. Maar toen de vreemde man zijn volle geldbuidel liet rammelen en met een krakende stem vertelde, dat hij za ken kwam doen, was de boer daar wel voor te vinden. „Rijker worden," dacht hij alleen maar, „ik kan altijd nog rijker worden". Het werd avond en de vreemdeling had nog steeds niets gezegd. De knech ten gingen al naar de stal, waar zij naast de beesten moesten slapen, en ook de boerin was al naar bed gegaan. Toen begon de vreemde te spreken, met een schrille stem, waar de boer ge woon koud van werd. Maar hij had toch wel oren naar hetgeen zijn vreemde gast hem vertelde: „Zonder dat je er eigenlijk zelf iets voor hoeft te doen, kun je de rijkste man van het dorp, ja zelfs van het hele land worden," zei hij. „Je hoeft alleen maar op dit papier je handtekening te zetten." En hij haalde een rol papier uit zijn mantel. De boer las het en las het nog eens. Op dat papier stond, dat hij tijn ziel verkocht had aan de duivel. Het vas ook de duivel, die bij de boer op Dezoek gekomen was. De boer keek verschrikt om zich heen, ivant al ging hij nooit naar de kerk, voor de duivel was hij toch wel erg bang. Maar de satan grinnikte alleen maar even. „Je hoeft niet zo bang te zijn," zei hij, „want je kunt je ziel later weer terugkopen voor een volle laars met geld." De boer zuchtte eens. Dat viel hem mee. En hij wilde altijd een laars kun nen vullen? En zo werd dan diep in nacht de koop gesloten. Vijf jaar lang zou de boer kunnen hebben wat hij maar wilde: land, geld, beesten, knechten. En dan pas zou hij moeten betalen: of een laars vol met geld, of zijn ziel. Toen de klok 12 uur sloeg, gooide de duivel opeens zijn mantel uit, en de boer bleef als versteend aan de grond staan. Want wat hij zag was fagrijselijk: een mensengedaante met bokkenpoten, met haren over het hele lichaam en een staart op de rug. Toen de klok 12 uur had geslagen, was de vreemde gast plotseling verdwe nen, door de muur. Vijf jaren gingen voorbij. De boerderij groeide; de boer werd schatrijk en werkte nu helemaal niet meer. Hij had wel 200 knechten. Hijzelf had een paleis in de stad, een kasteel op het dorp en hij wist zelf niet meer hoeveel geld hij had. Zoveel was het. De mensen waren bang voor hem, want hij deed met hen wat hij wilde. Hij kocht zelfs knechten, slaven. Maar de vijf jaren gingen vliegens vlug voorbij, vlugger dan de boer had kunnen denken. Hij dacht niet aan zijn ziel of aan de laars, die hij zou moeten vullen met geld. Hij dacht alleen maar aan zijn geld en aan plezier. Toen kwam de avond, waarop de be slissing zou moeten vallen. Even onverwachts als 5 jaar geleden stond de duivel weer voor het huis van de boer. Maar ook nu wilde hij niemand binnenlaten. Toen de duivel opnieuw zijn zak met geld liet rinkelen, keek de boer op. Plotseling herinnerde hij zich alles weer. Hij zocht en zocht, maar kon in het hele huis geen laars vinden. Hij rende uiteindelijk naar de stal, waar ook de knechten moesten slapen en overgelukkig kwam hij bij de duivel terug. Hij had daar een van de afgetrapte laarzen van zijn knecht gevonden. Als een wildeman gooide hij er zijn geld in. Hij had toch genoeg, maar hij bleef vullen zonder resultaat. Alles viel onder weer uit, omdat de laars geen zool meer had. En nog was de boer niet klaar, toen de klok twaalf uur sloeg. Mosterd (A.Z. en P.C.), A. van Dorp (H.Z. en P.C.), J. Bouman (H.Z.C.), H Lamme (De Robben), W. Walewijn (H.Z. en P.C.), H. Muller (Dolfijn), R. Wage naar (Meeuwen), H. Snijders (Zian) en J. Straatman (Mosa). Een opstelling van dit evental wordt eerst een half uur voor de wedstrijd be kend gemaakt. Opstelling Zevental Kring Midden- Nederland: Doel: G. Bogers (U.Z.S.C.) Achter: W. Droog (A.Z. en P.C.), H. Kee telaar (De Robben), A. van Overhagen (U.Z.S.C.). Voor: N. Keizer (Neptunus) G. Mosterd (A.Z. en P.C.), G. de Bruijn (Neptunus). Reserve: A. C. van Dorp (A.Z. en P.C.), K. Voortman (Neptunus). Als scheidsrechter is naast de heren Den Boer en Koster, die hun medewer king reeds hadden toegezegd, aangezocht de heer J. Maree. Zaterdag a.s. worden de laatste wed- v.v. de Merino's, dat ter gelegenheid van strijden gespeeld in het tournooi van de het 5-jarig bestaan dezer vereniging werd georganiseerd. 's Avonds wordt de finale gespeeld tussen VRC en GVW. Laatstgenoemde vereniging versloeg DOVO met 52. VRC won met 100 van Triangel Boys. DOVO en Triangelboys spelen 's mid dags om de 3e en 4e plaats. Veenendaal leverde Zaterdagavond een behoorlijke prestatie, door het bezoe kende Franse elftal van „Du Vesinet" met 10 te verslaan. Het werd geen profvoetbal van deze Franse amateurs. Technisch waren zjj beter dan de geelblauwen, maar de voorhoede toonde een groot gebrek aan schotvaardigheid, waardoor de Veenen daalse achterhoede in staat was doel punten te voorkomen. De wedstrijd had een aantrekkelijk karakter. Vóór de aanvang van de wed strijd gaf de Kon. Shell Harmonie, dat met succes aan het concours te Veenen daal had deelgenomen, vrolijke mars muziek ten gehore, waarbij zich ook het grote Harmonie-gezelschap van de Scheepjeswolfabrieken voegde. De Kon Shell Harmonie speelde de beide volks liederen toen de elftallen zich op het terrein hadden opgesteld, waarna Bur gemeester Bakker de bal aan het rollen bracht. Veenendaal kreeg reeds direct een scoringskans, maar Nellestijn miste. Via de linkervleugel trok Veenendaal in het begin ten aanval. Na 8 minuten spelen had een combinatie tussen midvoor Hei kamp en linksbuiten Muller succes, toen deze laatste scherp en doeltreffend in schoot. De Parijzenaars brachten daarna tem perament in hun spel. Het bleek dat zij zeer snel met de voeten, maar ook in ge baren en taal waren, maar doelman Cornelissen werd toch niet al te zeer verontrust door dit spel. Nadat de Ko ninklijke Scheepjeswolharmonie tijdens de pauze vrolijke klanken in de regen achtige avond geblazen had, trokken de gasten na de hervatting van het spel wederom met alle energie ten aanval. Midvoor Loussouart kreeg fraaie kan sen, maar zijn schoten waren zeer on zuiver. Voor een vriendschappelijke ont moeting werd er soms wat al te heftig gereageerd, maar scheidsrechter Buur man hield het spel volledig in handen. De Veenendaalse voorhoede liep onder tussen tevergeefs storm op de Franse verdediging. Het bleef in deze wedstrijd bij het ene doelpunt, dat linksbuiten Muller in het begin van de wedstrijd gescoord had. Ho Tsji Minh is de mysterieuze man uit de duisternis, de ziel van de op stand, de geest van de vrijheid en het verstand van de guerilla-oorlog. Hjj kent Parjjs en Frankrijk, want al voor de eerste wereldoorlog studeerde hij aan de Sorbonne. Hij maakte toen uitstapjes naar Engeland, Duitsland, Zwitserland, Nederland en Oostenrijk. Omdat zijn middelen niet toereikend waren, werd hij werkstudent. Zo vond hij toegang tot de anarchistische en socialistische kringen van die tijd. HU stond bekend als een vuurvreter, een potje buskruit, dat op ongelegen ogenblikken voor ontploffingen bleek te zorgen. Later stichtte hij te Parijs een vereniging van Annamietische studenten en weer iets later werd hij lid van de communistische partij. Als gedelegeerde van de Franse, com munistische partij nam hij deel aan een congres te Moskou. Deze reis zou tevens het begin zijn van een nieuwe loop baan, want weinig maanden later duikt hij op in China als secretaris van de Russische adviseur bij de Kwo Min Tang-regering. Van deze Rus, Borodin krijgt hij de eerste lessen in guerilla- krijg. In 1931 sloeg hij toe. Hij oi-gani- seerde een opstand tegen de Fransen in Tonkin en om uitvoering van het dood vonnis te voorkomen nam hij de wijk naar Honkong. Hier verdween hij spoorloos. Pas veel later werd duide lijk, dat hij was teruggekeerd naar het Chinese-Indo-Chinese grondgebied en daar zijn kruistocht voor het commu nisme was begonnen. Nu eens verkleed als bedelaar, dan als landbouwer of marskramer reisde hij van gehucht tot gehucht. Hij predikte de grondslagen van zijn (communistische) vrijheid. Hij stichtte er werkgroepen en cellons en zo werd stap voor stap de grondslag ge legd voor de vreselijke krijg uit de ge schiedenis Een Brits journalist, die Ho Tsji Minh in Macao het was 1938 ontmoette, tekende hem als volgt: het is een kleine, magere, schrale man met een spierwitte baard. Hij lijkt meer op een uitge droogde kamergeleerde dan op een re volutieleider. Hij hield in Macao een rede over Victor Hugo en Tolstoi, waarbij hij met vurige ogen zijn diepe bewondering uitsprak over de huma nistische idealen van beide schrijvers. Men moet hem diep in de ogen kijken om de opstandeling te ontdekken. Want deze man lijkt niet op zich zelf. Daarom juist is hij zo uiterst gevaarlijk Gevaarlijk en wreed. Vanaf het mo ment, dat Ho in 1931 voor de Fransen moest vluchten smeult de haat in zijn hart, haat tegen Parijs, Frankrijk en de Fransen. Zijn opstand drijft op deze haat. Vaak komt zijn ware karakter tot uiting in sadische martelingen. Zijn zwaard is generaal Nuygen Giap, die al vanaf 1931 nauw met hem sa menwerkt Giap is een eenvoudige boe renzoon, die nooit aan militaire avon turen zou hebben gedacht, ihdien hij in de twintiger jaren zijn dorp niet wegens een misdaad had moeten verlaten. Hij opereerde korte tijd als struikrover, doch Ho zag kans hem te overtuigen, dat studeren nuttiger was. Zodoende werd Giap leraar aan een gymnasium. In zijn vrije tijd studeerde hij strategie. Moskou nodigde hem uit voor een spe ciale opleiding van zes maanden. Giap ging. Als generaal kwam hij terug. Vriend en vijand zijn het nu eens over een zaak: er zijn weinig militairen die meer bedreven zijn in de guerillakrijg dan Giap dat de toestand in Indo-China moeilij ker en onoverzichtelijker is, dan aan vankelijk tot ons doordrong. De staat Vietnam is voor twee-derde in handen van de opstandelingen. In het Noorden controleren de Fransen nog slechts Hanoi en omgeving; in het midden een zeer smalle kuststrook met de steden Tourane, Hue en Dung Hoi, doch in het Zuiden is de situatie wat gunstiger. Met uitzondering van tenkele kleine zones hebben de Franse troepen het ge bied van An-ke, Dalat en Bien Me Thu vast in handen. In Cochin-China heb ben de communisten negen sterke steunpunten, waarvan een op vijftig kilometer van Taigon. Een ongeveer even groot gebied is in bezit van unie troepen en een even groot, derde deel kent guerilla-activiteit Drie-kwart deel van Cambodga wordt beheerst door guearillagevechten. Vaste posities of ge bieden onder controle hebben de com munisten hier nog nagenoeg niet. Daar entegen zijn grote gebieden van Laos in bezit van de opstandelingen. De hoofd stad van Laos, Luang-Prabang zal na de val van Dien Bien Phu opnieuw worden bedreigd. De Fransen hebben hier evenwel sterke eenheden samen getrokken, terwijl het hele gebied rond de hoofdstad de laatste maanden her schapen is in een enorme vesting. Niemand kan het genoeg waarderen, als h\j beschikt over een goede ge zondheid en een rechtschapen stel armen en benen. Voor degenen, die dit laatste niet hebben, tracht men thans allerlei speciale instrumenten te maken. Hieronder leest u, wat er voor de huisvrouw wordt gedaan. Als een man een ongeluk krijgt en hij is niet meer in staat zijn vroeger werk te hervatten, omdat bijvoorbeeld zijn ledematen geheel of gedeeltelijk zijn geschonden, dan wordt er in de huidige maatschappij alles aangewend om zo iemand door herscholing, of door ge bruik te maken van bepaalde machines toch nog tot een nuttig mens te maken. Men kan alle bewondering hebben voor dit streven, omdat daardoor de geeste lijke depressie, die dergelijke mensen ondergaan, voor een gedeelte wordt op gevangen. Het probleem ligt anders, als een huisvrouw invalide wordt. Voor haar is er weinig te herscholen, want haar taak ligt en blijft liggen in haar huishouden en in haar gezin, en zij zal meer dan ooit haar tijd nodig hebben om die taak zo goed mogelijk te verrichten. In vele gevallen is het zelfs zo, dat zij er toe zal moeten overgaan hulp te nemen. Als de inkomsten groot genoeg zijn, kan een vreemde haar werk gedeeltelijk over nemen en anders zal er misschien een dochter thuis blijven, of zullen familie en kennissen een helpende hand bieden Er is weinig ergers te bedenken, dan zich afhankelijk te gevoelen van de vriendelijkheid en welwillendheid van tweeden of derden, ook al zijn de ban den nog zo nauw en een serieuze huis vrouw laat slechts met een bloedend hart de zorg voor haar huishouden aan anderen, die er toch weer een eigen ma nier op na houden, over. In Engeland nu is men al al jaren doende om deze bezwaren zoveel moge lijk te ondervangen door huishoudelijke voorwerpen te vervaardigen, welke ge makkelijk door invaliden kunnen wor den gebruikt. Allereerst heeft men de aandacht op de keuken gericht, omdat dit toch het terrein is, waarop zich het belangrijkste deel van de huisvrouwelijke verrichtin gen afspelen. Zoveel mogelijk diende te worden voorkomen, dat de invalide vrouw, die bij voorbeeld nog maar over het volle gebruik van één arm beschikt, zware voorwerpen moet tillen, of dat zij de kans loopt een pan met gloeiende in houd te laten vallen en zodoende zich zelf ernstig te verwonden. Daarvoor heeft men nu een soort van glijbaan bedacht van het gascomfoor naar de gootsteen, waarlangs de pannen geschoven kunnen worden zonder dat men ze behoeft op te tillen. Er zijn voorts klemmen gemaakt, waartussen men op eenvoudige wijze de pannen en schalen kan zetten, zodat men daarin kan roeren, kloppen, kneden enzovoorts, zonder dat ze steeds weg schieten. Practisch zijn ook de rijdbare dientafels met hoge randen, waarop men schalen, borden, glazen en ander tafelgerei kan plaatsen en ze in één keer naar de eetkamer kan overbren gen. Zoveel mogelijk vermijdt men het aanbrengen van drempels en waar deze reeds aanwezig zijn, haalt men ze weg en tracht men het tochten tegen te gaan door brede stroken tochtband onder aan de deuren. Ook het schoonmaakmateriaal is onder de aandacht gevallen van de Occupa tion Therapey Unit in Londen, welke instelling zich voornamelijk met de in valide huisvrouw bezig houdt. Lange stelen aan stoffers, klemmen van veler lei soort en in diverse afmetingen zor gen er voor, dat de te behandelen voor werpen gemakkelijk te bereiken en schoon te maken zijn. Een belangrijk onderdeel van het werk van de Unit is voorts het ontwerpen van kleine hulp middelen, waardoor de gehandicapte vrouwen (en in dit geval ook mannen) in staat zijn zich zelf te wassen en aan te kleden. De vrouwen leren met de instrumen ten omgaan in het ziekenhuis en als zij eenmaal zover zijn, dat zij zichzelf vrij aardig kunnen helpen, moet er een huis genoot komen kijken, als zij bezig is, die dan verder met haar en met de tech nici bespreekt, wat er voor mogelijk heden in het eigen huis zijn. De kosten van aanleg en aanschaffing worden zo laag mogelijk gehouden, om dat een groot aantal van de werktuigen vrijwillig vervaardigd worden door mannelijke invaliden, die zich wél een eigen plaats in de maatschappij hebben veroverd en geen moeite onbeproefd willen laten om ook de vrouwen daar te brengen. Want zij weten, wat het is, niet volwaardig te zijn. Wat wij tegenwoordig lang haar noemen, vond men eeuwen geleden kort. Maar toch kende men ook in die tijd het gemak van korte kap sels. We denken misschien, dat we heel modern zijn met onze korte kapsels, maar daar is niets van waar. De Figa ro's hebben wel alle mogelijke moeite gedaan ons te doen geloven, dat die gekortwiekte haren passen bij deze tijd, dat ze een pittig accent geven aan het type van de moderne vrouw en vooral, dat het toch zo gemakkelijk is, maar achter dit laatste waren de vrouwen vroeger ook al. Alleen schreeuwden ze het niet zo van de daken, als wij thans doen en gebruikten ze het gemak wat anders. De Egyptische prinses Nofrit bij voor beeld, die zo'n 2000 jaar voor Christus leefde, had haar eigen haar zo kort ge knipt, dat het zelfs voor deze tijd revo- lutionnair zou zijn geweest. Maar ze verborg dat meesterlijk onder een prach tige pruik met dikke haarstrengen, die langs beide zijden van het gelaat om laag vielen. Alleen haar ponnie, die onder een mooi beschilderde voor- hoofdsband uitkwam had een flinke lengte en reikte bijna tot aan haar wenk brauwen. Men had in de oudheid be halve pruiken trouwens vaak zo veel op het hoofd te zetten, dat het eigen haar alleen maar lastig en zwaar geweest zou zijn. De vrouwen hadden al genoeg aan sieraden te torsen. In Griekenland ging het wat anders toe. Daar prakkizeerden de dames er niet over om heur haar af te knippen Dat was goed voor de slavinnen; die mochten niet eens lang haar hebben. Dat zullen de laatsten wel niet zo erg ple zierig hebben gevonden en haar tijd genoten zullen er naar alle waarschijn lijkheid weinig oog voor hebben gehad, maar het kwam dikwijls voor, dat die slavinnen er heel wat aardiger uitzagen dan haar eigenaressen met haar opge smukte hoofden. Op vazen en schalen staan ze soms afgebeeld met zulke kwieke kapsels, dat menig modern jong vrouwtje er jaloers op zou zijn. Oude vrouwen, treurenden en héél jonge meisjes hadden in de Griekse oud heid ook nog wel eens kort haar, maar veel kwam dit uiteraard niet voor, om dat dan het standsverschil met de sla vinnen te niet gedaan zou worden. In West-Europa heeft lang haar ge durende eeuwen als het schoonste sie raad der vrouw gegolden. Pas in de tijd van de Rococo, tijdens de regeringen van Lode wijk XIV en XV, ontdekte men weer de aantrekkingskracht van korte haren. Dat hield echter nog niet in, dat men ze liet afknippen, maar men vond het eenvoudig in het omhoog-werken van het kapsel en de afbeeldingen uit die tijd laten er zeker geen twijfel over bestaan, hóé hoog men de coiffures wel ging maken. Nog eenmaal kwam het korte haar in discrediet, namelijk in de tijd dat Frankrijk zuchtte onder het schrik bewind van het Directoire. Slechts heel moedige vrouwen waagden het de schaar er in te zetten, hetgeen ze dan nog meestal deden uit rebellie tegen de onderworpen positie van de vrouw en niet uit schoonheidsoverwegingen. Dan capituleren na de eerste wereld oorlog de meeste vrouwen en heeft het korte haar de overwinning behaald. Sinds die tijd is het verschil in lengte een kwestie van centimeters geweest, welke kwestie echter nog belangrijk ge noeg werd geacht om er couranten over vol te schrijven. Van bleekgeel tot donkerpaars bloeien weer de violen, één der eenvoudigste bloemen in de na tuur, waarvan echter vele ver halen bekend zjjn. mag men kussen zonder vragen. Ten minste, dat wordt gezegd, maar Zeus, de oppergod in de Griekse mytho logie, dacht er anders over. Zeus was namelijk in liefde ontbrano voor Io, een koningsdochter uit Argos. Hera, de echtgenote van Zeus, nam dat echter niet: ze prevelde allerlei onge zellige dingen, ze sprak een paar dagen lang niet tegen Zeus en veranderde Io tenslotte in een jonge witte koe. En daar zat Zeus nu: Io weg en een hon gerige, blatende koe er voor in de plaats. Maar die oppergod was nog niet zo be roerd als hij er uit zag en bovendien voelde hij een morele verplichting ten aanzien van die koe en hij prakkizeerde een en ander bij elkaar, dat overal, waar de koe liep, kleine welriekende bloemen ontsproten, als voedsel voor koe Io en als tedere hulde voor geliefde Io. En nu nog draagt deze bescheiden bloem de erenaam: Viola, bloem van Io. Ontelbaar zijn de sagen en legenden, die er om deze kleine plant zijn gewe ven. De inwoners van Athene versier den hun kinderen met viooltjes, als zij drie jaar werden, ten teken, dat de ge vaarlijke leeftijd, waarin de kinderen de meeste ziekten opdoen, achter de rug was en in Germaanse landen bekranste men het bruidsbed er mee. In Saksen vertelt men, dat de jonge m^n, die in het voorjaar het eerste viooltje ontdekt, het rijkste en het mooi ste meisje als bruid krijgt. De dichter Goethe had de gewoonte CHEM. REINIGEN VERVEN REPAREREN STOPPAGE VAN AL UW KLEDING! Wordt gehaald en gebracht. Speciaal bedrijf voor Veenendaal en Omgeving Kerkewijk 19, Veenendaal, TeL 348. violenzaad op zijn wandelingen mee te nemen en dat zo hier en daar uit te strooien en Napoleon had voor deze kleine bloem een ware hartstocht. Zijn voorliefde bewerkstelligde een violen- cultuur in Frankrijk, die zo enorm van omvang was, dat zij alleen maar te ver gelijken is met de rozencultus in de Ro meinse keizertijd. Men noemde Napo leon zelfs wel de „Violenkorporaal" en toen hij na zijn verbanning in Elba te rugkeerde in Parijs, waren de straten van de Franse hoofdstad, waardoor de zegetocht ging, bedekt met ruikertjes violen. Maar niet alleen als versiering of voor de geur ls deze bloem door de eeuwen heen geliefd geweest. De dokter en de kok wisten er beiden raad mee. De wortels van de plant zouden goede diensten bewijzen tegen vergiftigingen en het sap van bladeren en bloemen was volgens de geneesheren van enige eeuwen geleden een uitstekend middel tegen koortsen, oogontstekingen en ge zwellen, waarbij men het sap vaak mengde met wijn en water. Een drankje tegen slapeloosheid meende men vroeger eenvoudig te kunnen bereiden door een paar bloemen twee dagen in het water te laten liggen en dit sap op te drinken. De kok in de zestiende eeuw maakte voor bijzondere gelegenheden violen- siroop volgens het onderstaande recept: Een groot aantal bloemen in rozen water goed laten doorkoken, de massa zeven en het sap met suiker inkoken tot het dik en taai is. Geconfijte viooltjes bij pudding, mar sepein en andere zoetigheden, violen- gelei en -jam schijnen zelfs tegenwoor dig nog wel gegeten te worden. MARIANNE VAN LOON Giap weet, dat zijn taak met de ver overing van Vietnam niet is verricht, want Ho zal geen rust hebben voor het gehele schiereiland stevig en vast in zijn bezit is. Vandaar, dat het zijn eerste taak was onrust te zaaien in Laos, Cambodga, Cochin-China en Siam. Daarin is hij ook weer meesterlijk geslaagd. In al deze landen, doch voor al in Laos en Cambodga bestaan reeds communistische minderheden, die, ge holpen door infiltraties van Giap de guerillakrijg gaande houden. Ho heeft niet geaarzeld op deze minderheden rode schijnregeringen te baseren, die thans in Geneve wensen mee te spre ken. De situatie wordt hierdoor steeds er'moeilijker. Nu blijkt ook uit de Franse gegevens, EMIGRATIE. Behalve een uitvoerige uiteenzetting omtrent moge lijkheden, lonen, sociale voorzieningen enz. zal een geluidsfilm worden vertoond. TOEGANG VRIJ! PRINS BERNHARDLAAN 186 - VEENENDAAL VRAAGT Prettig en schoon werk. Flink loon. Aanmelden kunt U zich dagelijks van 1012.30 en van 1418 uur bij de portier. Voor het gecombineerd exploiteren van een autory- school, waarvoor garage en automobielen beschikbaar zijn, WORDT CONTACT GEZOCHT MET ONT WIKKELD PERSOON MET ERVARING OP HET GEBIED VAN AUTOMOBIELEN, die bereid zou ztfn zich met het geven van rijlessen te belasten. Brieven onder no. 1897, bureau van dit blad. Ziet U die vrolijke gezichten al, hoort U die geluk kige stemmen? Dat zijn Uw kinderen als U ze Bakken Snelwerkend Sneeuwwit tegelijk. Dan krijgen ïw kinderen hun cadeautje! Prettig wassen en 'n resultaat om trots op te zijn. Er gaat toch maar niets boven zo'n heerlijk overvet zeepsop als van Snelwerkend Sneeuwwit, 't Geeft U meer voldoening. En kijk eens als U klaar bent met wassen Wat 'n prachtig schoon goed! Wat 'n heldere kleu ren! Wat 'n prettige frisse gear! Ja, 'n Sneeuwwit was mag gezien wordenEen verbluffend resultaatEn dat voor maar 37 cent. Ja, Wat een verrassing, want zo weinig kost een pak die Sneeuuiwit-stuiters Snelwerkend Sneeuwwit. De bekende Zeepfabriek „De Klok" geeft U hier in het openbaar deze schriftelijke garantie Als Snelwerkend Sneeuwwit niet beter schuimt en geen vetter sop geeft, of als Snelwerkend Sneeuw wit Uw was niet inderdaad sneeuwwit maakt, dan kunt U het lege of halflege pak eenvoudig opsturen naar Zeepfabriek „De Klok" te Heerde en U ont vangt én de 37 cent van het pak én het geld van Uw postzegel terug! Garantie! Haal deze week 2 pakken Snelicerkend Sneeuwwit bij Uw win kelier en verras Uw kinderen met 10 prach tige stuiters! a to

De Vallei | 1954 | | pagina 4