Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Grootste molen van ons land Eerste grote oefening van de B B dc VALLEI- riks? Wist I/.... Waar is Nieuivs uit de Omgeving „Nieuwe Molen" gaat weer draaien AGENDA Nederlandse huisvrouwen Ruim 300 deelnemers voor de Avond-vierdaagse Fa. J. F. TAK 28e JAARGANG VRIJDAG 25 JUNI 1954 No. 25 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt inStichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Kap van de watertoren in de restauratie Muziek en anjer-collecte op Prins Bernhards verjaardag Het Veteranen-tournooi t.b.v. Tocht Ouden van dagen rabriekspoorten gaan open voor Gezinsverband van héél het land Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Voor betere Uurwerken Morgen massale intocht met twee muziekcorpsen I orige gevonden f 2.50. Abonnementsprijs 1.05 per kwartaal Losse nummers 10 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Teief. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 110 woorden ƒ0.95, elk woord meer 7 cent Na vier maanden van grondige restauratie zal het volgende week Zaterdag zjjn dat een van de twee molens die Veenendaal rijk is weer in bedrijf gesteld wordt. Iedere Veenendaler doet het goed te zien hoe „de Nieuwe Molen" aan de Nieuweweg geheel hersteld met zijn frisse kleuren van de nieuwe verf op het houtwerk en zijn fraai gestroomlijnde wieken aan de Nieuweweg staat te pron ken. Niet alleen van buiten, maar ook het inwendige is volledig onder handen ge nomen. Tot op alle vijf verdiepingen van de molen moesten de nodige reparaties worden verricht, terwijl ook het machanisme weer geheel in bedrijf is gebracht. De restauratie van de molen is uitge voerd door de bekende Nederlandse molenbouwers de gebroeders Adriaan- sen te Weert. Een van de heren Adriaan- sen verklaarde dat „de Nieuwe Molen" enig is in het land voor wat betreft zijn afmetingen. Er zijn nog wel enkele mo lens die iets hoger zijn dan de 35 meters van deze, maar van een dergelijke om vang vindt men ze nergens. De molen behoort tot het type van de z.g. „bovenkruiers", d.w.z. molens waar van de kop draaibaar is, in tegenstelling tot de molens waarvan de gehele boven bouw draait. DE OUDE „NIEUWE MOLEN" De thans gerestaureerde molen dateert van 1911, maar op dezelfde plaats stond al eerder een molen met gelijke naam. Die oude „Nieuwe Molen" was een hou ten standaardmolen die lager van bouw was dan de huidige die met niet min der dan 240.000 stenen werd opgetrok ken en waarvan het mechanisme en de wieken afkomstig zijn van een molen in St. Anna Pauwlona. De naam „Nieuwe Molen" houdt verband met de „oude" molen welke vroeger op de Molepol in de omgeving van de Molenstraat heeft gestaan. Het wiekbereik van de gerestaureerde molen is ongeveer 26 meter. De z.g. om loop, de bedieningsbrug is ongeveer 8 meter hoogte. De molen telt vijf verdie pingen. Van boven naar beneden zijn het de z.g. loze zolder, welke als berg plaats wordt gebruikt; dan de maal zolder waar het graan in zakken wordt gedaan, hierboven volgt weer de steen zolder, waar zich de maalstenen bevin den, dan volgt de stortzolder waar het graan wordt uitgestort en de bovenste verdieping is de z.g. kapzolder waar de grote en zware wiekenas verankerd is en waar de overbrenging plaats vindt op de hoofdspil die de maalstenen in beweging brengt. DE STROOMLIJNWIEKEN De molen bezit drie maalstenen en wanneer voldoende wind staat kunnen deze alle drie gelijktijdig draaien. Om een steen te laten draaien zijn 25 p.k. nodig. Nu de wieken voorzien zijn van de ook fraaie stroomlijnvorm. zal de molen veel meer kracht bij minder wind kun nen ontwikkelen, en deze een snelheid van 60 omwentelingen per minuut kun nen geven. Door de stroomlijn zullen de wieken bij het draaien minder weer stand ondervinden en zelfs al bij ge ringe windsnelheden gaan draaien. Bij een windsnelheid van b.v. 7 meter per Dat er ook plannen bestaan voor de restauratie van de molen „de Vriend schap" aan de Nieuweweg? Dat thans dagelijks 230 Veenen- daalse schoolkinderen zwemles ontvan gen in het Bergbad? Dat de oudste deelnemer van deze Avondvierdaagse de 60-jarige heer Van Viegen van Wandelclub „V.S.W." was? Dat thans weer een zestal nieuwe straten in aanleg zijn? Dat het leggen van de hoofdriole- rnig in deze straten reeds grotendeels gereed is? Dat dezer dagen boven de ingang van het inlichtingenbureau van de Vee- nendaalse Ver. voor Vreemdelingen Ver keer een fraaie gele vlag waarop in grote blauwe letters V.V.V. werd uitge hangen? Dat tijdens de deze week gehouden Avondvierdaagse de nieuwe Ritmeester wandelclub debuteerde? Dat er weer zeer veel klachten bin nen komen van vernielingen van afras teringen, plantsoenen, tuinen enz.? Dat dit vooral het geval is in de uren tussen half vier en de tijd dat de schooljeugd gemeenlijk naar bed gaat? ii Samengesteld in samenwerking |i met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- delingenverkeer „Veenendaal" Zaterdag 26 Juni 5.30 uur, Intocht van de hon- derden deelnemers van de Avondvierdaagse, komende van y de richting Kerkewijk. Er E~ Dinsdag 29 Juni Mars door de gemeente van de drie plaatselijke muziekcorp- If sen, ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bern- hard. (In de tijd. raadszaal Oude Postkant.) Openbare vergade- ring van de Gemeenteraad. Zaterdag 3 Juli Eerste dag van de Veilig Ver- keersweek. II Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan- dag de film „het Gouden ïf Zwaard" en van Dinsdag t/m. Donderdag „A en C gaan naar II Mars". seconde moesten vroeger vier zeilen op de wieken worden aangebracht, terwijl thans twee zeilen voldoende is. De mulder, de heer H. van Eden, die nu weer met recht trots is op zijn mo len, heeft in de afgelopen jaren een electrische maalinrichting gebruikt die straks dan grotendeels buiten gebruik komt. Het was het laatst kort na de oor log dat de molen draaide. De laatste stroomloze oorlogstijd heeft de molen nog zijn diensten bewezen alvorens de verschillende houten onderdelen het be gaven en de omloop van ouderdom naar beneden stortte. Na de restauratie kan de heer Van Ede voordeliger werken, want wind kracht is altijd nog goedkoper dan elec- triciteit. Doch niet alleen voor de heer Van Eden, maar eigenlijk voor heel Veenendaal betekent het opnieuw in be drijf stellen van een van de twee mo lens aan de Nieuweweg een verheugend feit. Hierdoor is toch althans deze mo len, die wij niet graag in ons dorpsbeeld zouden willen missen, behouden geble- De ofifciële in bedrijfstelling van „de Nieuwe Molen" zal worden verricht door mr F. P. Th. Rohling, hoofd van de afdeling Oude Kunsten en Natuurbe scherming van het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, en wel Zaterdagmiddag 3 Juli a.s. Stellig zal het tijdens de recepite welke hierna in de molen gehouden wordt, en waar bij men de mulder zal kunnen geluk wensen, niet aan belangstelling ontbre ken, want het is voor de heer Van Eden niet makkelijk geweest om het zover te krijgen en de molen te behouden. Ja renlang is hij doende geweest om voor de restauratie financiële medewerking te verkrijgen. De Stichting „Hollandse Molen" was hiertoe namelijk niet te be wegen. Tenslotte was het door toedoen van dr Van Hoffe te Bennekom, een ex pert cp het gebied van molens, dat het Rijk voor 40«/o en de gemeente en de provincie ieder voor 10 °/o in de kosten zouden bijdragen. RAADSVERGADERING De Raad der gemeente Veenendaal is in openbare vergadering bijeengeroepen op a.s. Dinsdagavond om 7.30 uur in de tijdelijke raadszaal van het oude Post kantoor. Aan de 37 meter hoge top van de Vee- nendaalse watertoren is op het ogen blik een steigerwerk aangebracht. Het is namelijk nodig gebleken om de kap van de toren te restaureren en van een nieuwe deklaag te voorzien. Ook de toplijst welke hier en daar beschadigd is wordt hersteld. Over een asphaltlaag wordt nog een koperlaag aangebracht, zodat de toren- kap mettertijd de kleur van koper groen zal gaan aannemen. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard en de col lecte van het Prins Bernhardfonds (An jerfonds) zullen de drie plaatselijke mu ziekkorpsen a.s. Dinsdagavond uitruk ken. Op de Markt zal een concert verzorgd worden door één der muziekkorpsen, terwijl één muziekkorps in Veenendaal Zuid en één het Gelderse gedeelte voor haar rekening neemt, om de verkoop van anjerspeldjes en foto's van het Kon. gezin te stimuleren. RADIOTOESTEL IN BESLAG GENOMEN Tijdens een controle van de Dienst Luistervergunningen van de P.T.T. bleek dat een inwoner, hoewei deze reeds eerder door een ambtenaar van deze dienst was gewaarschuwd, niet in het bezit was van een luistervergunning. Op verzoek van genoemde dienst heeft de politie daarop het radio-toestel in beslag genomen. AUTO IN BRAND Juist voor het politiebureau vloog Dinsdagmorgen de auto van de heer A. uit Utrecht in brand, vermoedelijk door een kortsluiting in de motor. Met een brandblusapparaat was het vuur spoe dig bedwongen, maar de auto moest naar een garage worden gesleept. AUTO IN BRAND Gistermorgen maakten voorbijgan gers op de Patrimoniumlaan de auto- mobolist A. v. d. M. er op attent, dat de vlammen achter uit zijn auto sloegen. Het vuur werd daarna snel met zand geblust, maar de auto moest toch naar een garage worden gesleept. Op het V.S.W.-terrein werd Woens dagavond een begin gemaakt met het Veteranen-tournooi, dat evenals vorig jaar georganiseerd wordt door de Sup portersvereniging „Veenendaal", met als doel zoveel mogelijk kwartjes af te dragen voor de tocht ouden van dagen. De veteranen die aan dit tournooi meedoen, zyn overigens nog lang geen ouden van dagen, want er zgn spelers die nog niet zo heel lang geleden actief speler waren. Maar daartussen dartelen toch ook weer de echte veteranen, met te dikke buikjes of te stramme spieren. Niet minder dan 9 elftallen nemen aan dit tournooi deel, waarvoor 3 wisselbe kers beschikbaar zijn. Vorig jaar werd het tournooi gewonnen door „Veenen daal"; V.S.W. werd tweede en Frisia derde. In deze eerste wedstrijd slaagde Frisia er in met 21 van D.S. te winnen, al was het dan in de laatste minuten en maak te de rechtsback van D.S. zelf dit win nende doelpunt voor Frisia. De strijd tussen Veenendaal en DOVO was wat fanatieker. Terwijl de eerste helft van 25 minuten zonder doelpunten verliep, scoorde linksbuiten Van Erk voor DOVO, nadat tevoren een doelpunt van dezelfde speler wegens buitenspel was afgekeurd. De Veenendaalse voor hoede bleek schotloos te zijn. Van Erk voegde er nog een tweede goal voor DOVO aan toe, zodat de winnaar van vorig jaar een 20 nederlaag te incas seren kreeg. A.s. Maandagavond wordt dit tour nooi voortgezet op het DOVO-terrein aan het Panhuis. De belangstelling voor deze eerste wedstrijd was zeer goed. BENOEMING TER SECRETARIE Door Burgemeester en Wethouders van Veenendaal is als adj. commies ter secretarie benoemd de heer J. Reinders te Zelhem. Dit is een opname van de wedstrijden van Nederlands motor-kampioenen op Wielingsheuvel. Hier ligt Rietman aan de kop v. d. Senioren-klasse boven 150 c.c. (Door een medewerkster) - In de oorlogsjaren hebben wij geleerd wat nationale belangen zijn. Waarden, waarbij heel ons volk betrokken is en waarvoor bepaalde groepen, zelfs als zij niet altijd gelijk denken, toch de han den ineen slaan. Zo was het in de jaren 19401945; ge lukkig is die eendracht voor een belang rijk deel blijven bestaan. En dat was nodig, want er dreigde (ja dreigt nog) een nieuwe vijand: Werkloosheid en armoede. Een uitgeplunderd land moest meer dan tevoren zich toeleggen op in dustrie. Goederen gaan maken die zelve van nut kunnen zijn voor de gebrui kers; alleen zo werkt men productief. Als het slechts gaat om werk te ver schaffen, dan kan men eindelijk zand heuvels opwerpen, afgraven en opnieuw beginnen. Maar willen wij uit de moei lijkheden raken, dan dienen fabrieken productief af te leveren, welke in een behoefte voorzien, en de kopers waar voor hun geld te krijgen. Kwaliteits artikelen in de eerste plaats, en als het enigszins mogelijk is tevens opvallend door goede vorm, practisch in het ge bruik, kortom, een vreugde voor wie er mee omgaat. Deze dingen zijn geen pas ontdekte wijsheid, alleen van belang voor wie leiding geven aan de ontwikkeling van ons volk. We hebben er allen mee te ma ken; de leden der regering maar ook de arbeiders, middenstanders en fabrikan ten zelve. Zij die voor hun gezin de kost verdienen en wie thuis de verzorging van de familie leiden door dat loon weer op een verantwoorde wijze uit te geven. Ja vooral de huisvrouwen van Nederland dienen hiervan een goed be grip te krijgen. Liefst door ze zelf te laten zien. Met vier millioen in één autobus En zo kwam het besluit tot stand om al die vrouwen gezamenlijk een week lang rond te leiden langs een aantal in- dustrjën. Moeders van grote gezinnen en onderwijzeressen, uit dorpen en steden, van iedere ontwikkeling, geloofs- of levensopvatting. Tezamen ruim vier millioen. Een groots plan, een nuttige voorlichting, maar onuitvoerbaar. Daar om koos de instelling die dit organiseerde een betere oplossing: er is geen vrouw in Nederland of zij leest een of meer bladen: nieuws of dagblad, een geïllus treerde wekelijkse uitgave, een „vak blad" van een vrouwenbond of organi satie van plattelandsvrouwen. Al deze bladen zijn in de gelegenheid gesteld een redactrice op reis te zenden, die de le zeressen thuis zou kunnen overbrengen wat zij zëlve had gehoord en gezien. De omroepverenigingen hebben er een me dewerkster voor beschikbaar gesteld die regelmatig de voorlichting van de huis vrouwen door de microfoon bespreekt. Kortom, er is geen huis overgeslagen en de ruime touringcar, die een groot deel van het land heeft doorkruist, had in wezen de vier millioen „aan boord", die voor het gehele gezinsgebruik, voor de MARKTBERICHTEN De handel op de eiermarkt was Dins dagmorgen iets vlugger dan de laatste weken het geval was. Bij een aanvoer van 94.000 eieren werden prijzen besteed van 13.20 tot 14.25 per 100 stuks. De aanvoer op de biggenmarkt be droeg 65 stuks biggen. Hier was de han del kalm en bewogen de prijzen zich tus sen 48.- en 70.- per stuk. Door de Bescherming Bevolking Vee nendaal werd de eerste, bescheiden, oefening gehouden bij de oude mare chaussee-kazerne. Deze oefening stond onder leiding van het Blokhoofd E. A. v. d. Broek van blok 18, waaronder de Dennenlaan, Groenelaan, Middellaan, gedeelte Boslaan en Larikslaan behoort. Als eerste oefening kwam de brand weer in touw voor het bestrijden van een brandje. Nadat de melder het ramp gebied verkend had, bleek brand uitge broken te zijn achter de gasfabriek. Op het commando van het blokhoofd wer den 3 slangen aangekoppeld en kon in drie minuten de brand bestreden wor den. Van het wijkhoofd werd intussen bericht ontvangen, dat een grote brand uitgebroken was elders in de gemeente en dat alleen met tuinslangen gespoten mocht worden. Ook dit onderdeel ver liep vlot. Daarna werden de emmer spuiten geprobeerd en het koolzuur- blusapparaat. Door de opruim- en reddingsdienst werden verschillende ladder-oefeningen gehouden. De brandweergreep werd uit gevoerd en een gewonde via de ladder naar beneden gevoerd. Ook de E.H.B.O.-ers kregen hun aan deel. De opgave van de patiënt was: aan de rug gewond door vallend puin. Hij ligt voorover en is niet bewusteloos, maar klaagt over pijn in de rug enz. Deze patiënt werd vakkundig door de E.H.B.O.-ers behandeld en met het blok- ploegwagentje naar het Trefpunt ge bracht, dat ingericht was als gewonden verzamelplaats. De tweede patiënt liep een beenbreuk op en een geplette hand. Hij werd eveneens vlot behandeld en naar het gewondenverzamelpunt ver voerd. Na afloop van de oefeningen, die van 7 uur 's avonds tot ongeveer half tien duurden, werd de oefening besproken. Uit deze bespreking kwam vast te staan, dat de oefennig als geheel zeer geslaagd genoemd mag worden. Dank werd ge bracht aan de deelnemers, die deze oefe ning hebben doen slagen. Er werd be sloten dit soort oefeningen regelmatig te doen houden, mede om de burgerij op te wekken in groter getale tot de Be scherming Bevolking toe te treden. Van de zijde van wijkhoofden, blok hoofden en andere B.B.-leden was veel belangstelling voor deze oefening. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 AFHALEN VISAKTEN De Burgemeester der gemeente Vee nendaal maakt bekend dat van Maan dag 28 Juni 1954 af, elke werkdag gele genheid bestaat tot het afhalen van de aangevraagde visakten voor het seizoen 1954-1955, aan het Politiebureau, Hoofd straat 34. WEER VEENENDALERS NAAR DE VIERDAAGSE Ook dit jaar zullen weer 15 leden van de Wandelsportvereniging V.S.W., on der leiding van de heer G. Bos, deel nemen aan de Vierdaagse afstandsmar sen te Nijmegen. Woensdagavond is ook in Veenendaal de Avondvierdaagse 1954 van de Stichts- Gooise Wandelsportbond begonnen. De deelname is weer groter dan de vooraf gaande jaren, al blijft een aantal van 320 deelnemers voor een plaats als Vee nendaal nog te gering. De oudste deelnemer is de bekende tippelaar Viegen van „V.S.W.", terwijl ook de heer Harinck uit An^erongen weer van de partij is. Deze wandelaar neemt voor de negende maal deel aan de Avondvierdaagse, waarvan 7 maal in VeenendaaL RITMEESTER WANDEL VER. DE BUTEERDE Te 6 uur Woensdagavond startten de junioren vanaf het schoolplein aan de J. G. Sandbrinkstraat. De 2 groepen van de Chr. Huishoud school met ruim 100 meisjes in witte schort en wit kapje vielen zeer op. Evenals de groepjes van de Prinses Wil- helminaschool en de Openbare Lagere schoot begonnen zij vol moed aan de 10 km. die zij af te leggen hadden. Daar bij waren dan nog, behalve 30 jongens en meisjes die individueel lopen ook nog groepjes van „De Zwervers" en „Trekvogels" uit Overberg. De senioren begonnen te 7 uur vanaf dezelfde plaats aan hun 15 km. Als groe pen waren hier te signaleren de V.S.W. wandelclub, de nieuw opgerichte Rit meester wandelvereniging, de C.N.V. Jeugdclub „Talma" en de „Trekvogels" van het kamp Overberg. De route voor deze eerste avond, die onder ideale weersomstandigheden werd gelopen, bracht de wandelaars di rect in een van de mooiste oorden rond Veenendaal, n.l. de Kooiweg en Heuvel- sesteeg. Vanaf het Panhuis. Kostverlo- ren, Achterkerkstraat en Markt kwam men weer in de J. G. Sandbrinkstraat terug. In de komende avonden en Zaterdag middag zal men steeds een andere hoek van Veenendaal zoeken, zodat men af wisseling heeft in bos en polderland schap. A.s. Zaterdagmiddag zullen de junio ren en senioren aan het einde van deze Avondvierdaagse met muziek van „Cae- cilia" en Pijpercorps „Prins Bernhard" de laatste kilometers afleggen. Omstreeks 5 uur zullen alle deelne mers tegelijk in 'n lange stoet vanaf hotel „La Montagne" vertrekken om Veenen daal binnen te marcheren. Na door de Hoofdstraat en Hoogstraat te zijn gelo pen gaat men weer naar de J. G. Sand brinkstraat waar wordt ontbonden en burgemeester Bakker de verdiende her inneringsmedailles zal uitreiken. UITSLAG VERLOTING „CAECILIA" De volledige uitslag van de Jubileum verloting van „Caecilia" is als volgt: le prijs no. 6310; 2e prijs no. 1579; 3e prijs no. 954 en vervolgens nos. 5060, 6806. 3331. 4447, 4006, 8887, 271, 816. 6442, 2992, 9623, 482, 7149, 7368, 2337, 4782 en 161. Prijzen kunnen worden afgehaald op Hoofdstraat 98. Veenendaal. TWEEDE AVONDFEEST IN OUWE HANDS DIERENPARK De directie van Ouwehands Dieren park heeft besloten om dit jaar op ieder tuinfeest met een steeds grootser opge zet programma te komen in haar fees telijk verlichte park. Waren het de „Tiroler Holzhacker Bub'n", die het eerste tuinfeest voor hun rekening namen, thans op Donderdag 1 Juli biedt de directie hét publiek een Radio-Sterren-Parade, zoals maar zel den in deze omgeving geboden wordt. Als no. 1 is het Cees de Lange, die als conferencier het gehele programma op een amusante manier aan elkaar zal knopen. The Chico's met hun wild-west Radio- Cowboy Show, onze geliefde zangeres Mieke Telkamp. wel eens genoemd „De Nederlandse Nachtegaal" en de nieuwe AVRO-ontdekking Lucie Steyn. Naast deze artisten prijken voorts nog op het programma de fameuze accor deon-virtuozen „The Three Jacksons", die voor de liefhebbers van jazz en show een sensatie zullen zijn, een adembene mende rolschaatsen-show van The Dutch Rolling Stars, Peter Piekos met zijn uit de Showboat bekende radio-impressies en tenslotte Cory and Marion, die als jongleurs het pubjiek zullen weten te boeien met een gratis en souplesse, die werkelijk aan het ongelooflijke grenzen en volledig spotten met de wetten der zwaartekracht. Het gehele programma met muzikale omlijsting van Gerard van Krevelen. speciale behoeften van man en kinde ren (en natuurlijk ook voor zich zelf) in Nederland vrijwel het gehele bedrag be heren dat voor gebruiksgoederen wordt besteed. Organisatoren Wij zullen u in enkele artikelen ver tellen van het vele belangwekkende, dat wij voor u mochten zien. Maar laten we eerst voorstellen wie onze, beter gezegd wie üw gastheren zijn geweest: de Ver eniging Nederlands Fabrikaat. Laten wij bij deze naam twee misverstanden voor komen. Deze organisatie wil niet doen of we alleen op de wereld zijn. Vroeger ging dat al moeilijk, maar nu kan het bepaald niet meer. Geen land zou op zichzelf kunnen bestaan, alleen leven van eigen producten en die verwerken. Even min: graag zijn eigen productie-over schot uitvoeren maar niets er voor in de plaats ontvangen dan maar goud. Tus sen invoer en uitvoer kan geen wan verhouding bestaan. Wat bedoelt Ne derlands Fabrikaat dan wel? Dat wij streven naar kwaliteitsproducten, wel ke zowel het eigen- als het buitenland graag koopt. En bovendien: het inzicht bevorderen dat onze industrie heel wat mans is, veel kan maken dat even goed en niet duurder is dan een aantal im portgoederen, zodat we eens afraken van het vooroordeel: dingen zijn goed omdat ze van ver komen. Natuurlijk: er zal altijd een reeks producten blijven, die een ander land op grond van bij zondere omstandigheden beter maakt dan wie ook, maar dan moet dat oordeel op feiten berusten. Alleen een voor ingenomenheid zonder grond is mis plaatst en schadelijk voor onze belan gen. Een andere misvatting zou zijn te denken, dat Nederlands Fabrikaat alleen fabrikantenbelangen dient. In de samen stelling van dit lichaam komt het te gendeel uit; daarin werken 20 van de grootste bonden en organisaties samen welke in Nederland bestaan, sommige met enorme ledencijfers. En hier kunt ge nu zien wat wij in het begin zeiden: op het eerste oog groepen met tegen gestelde belangen, die toch voor dit doel eendrachtig samenwerken. De drie grootste organisaties van werkgevers, maar evenzeer de drie belangrijkste vakbonden. Middenstand en evenzeer de Raad voor 't Groot-winkelbedrijf. Dan nog de Vereniging van Nederland se huisvrouwen en de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Als het be stuur van Nederlands Fabrikaat in Den Haag vergadert, dan is dat niet in een zakelijke zaal, maar in een hartelijke huiskamer. Vader Staat, Moeder Maat schappij en alle kinderen. Met dezelfde zorgen om de eindjes aan elkaar te kno pen als er voorkomen in de huiskamers waar deze artikelen worden gelezen. Wat wij u te zeggen hebben is géén propaganda; het is gezonde gezinszorg om te maken dat wij samen, Neerlands volk, ons nationale huis weer schoon en bewoonbaar krijgen zoals het met in spanning van aller krachten is geschied in het rampgebied van vorig jaar. De VALLEI-riks, welke vorige week werd uitgegeven is dan toch gevonden. De gelukkige vinder was Barend Wallet van Mulderslaan 54 in Veenendaal, die, toen hg de riks op ons bureau kon tonen, de premie van f 12.50 kreeg uitbetaald. Barend ont dekte de VALLEI-riks toen hij terug kwam van het brood venten in een van de straten over 't Spoor. Dezer dagen werd opnieuw een rijksdaalder uitgegeven. Deze keer draagt hü het nummer 1 AM 088838 Kijkt U dus goed uit naar rijksdaal der nr 1 AM 088838. De vinder die hem ons kan tonen voor a.s. Donder dagmiddag ontvangt een premie van WAGENINGEN. Van 10 tot en met 28 Juli worden in Wageningen allerlei feestelijkheden gehouden in het kader van de Zomeractie 1954. WAGENINGEN. De belangstelling voor het Capitulatie-museum in Wage ningen neemt nog steeds toe. Zaterdag j.l. werd het grootste aantal bezoekers entvangen, n.l. meer dan 500. Voor BADMUTSEN ZONNEBRANDCRêME ZONNEBRANDOLIE POEDER voor vermoeide en transpirerende voeten TABLETTEN tegen wagen ziekte naar Drog. Apoth.-Ass. Hoofdstraat 106 Veenendaal

De Vallei | 1954 | | pagina 1