Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ouden van dagen- tocht op 25 Aug. Hoe gedragen de Nederlanders zich in het buitenland Veel onwetendheid dc VALLEI-riks? Hoofdstraat en Kerkewijk worden voorrangswegen Toch bioscoop op de Kerkewijk Wist I/.... AGENDA Bij radio-controle in Veenendaal 300 processen-verbaal Waar is Nieuws uit de Omgeving 28e JAARGANG VRIJDAG 9 JULI 1954 No. 27 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Ingaande 1 Augustus* Hoe spaarde Veenendaal? 25 Jaar Veenendaalse Waterleiding Mij Jeugd Zangavond Grote aanvoer verwacht voor de bijenmarkt Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Ritmeester Waterpolo tournooi Hf/ is f7.50 waard Parijs lanceert zwemmend badpak Doodt Fa. J. F. TAK Abonnementsprijs 1.05 per kwartaal Losse nummers 10 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven Dl VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 110 woorden 0.95, elk woord meer 7 cent By besluit van Burgemeester en Wet houders zijn de Hoofdstraat en de Ker kewijk ingaande 1 Augustus aanstaan de als voorrangsweg aangewezen, ter wijl Ged. Stater van Utrecht op dezelf de datum eer duidend besluit van kracht zulle n worden voor het Rhenense g Be van de Kerkewijk en de Provin j weg naar Eist. Deze T rangsweg zal zich dan uit- strekke van de bocht van de Nieuwe- weg naar de Hoofdstraat tot aan een punt gelegen op 300 meter ten ..oorden van de Rijksstraatweg Utrecht-Arn hem in Eist. Vooral voor de Hoofdstraat en de Kerkewijk is deze maatregel van grote betekenis en bedoeld om de verkeers veiligheid op deze drukke en belangrijke wegen te vergroten. Ter gelegenheid van de Veilig ver- keersweek werd nog in ons vorig num mer gewezen op de schrikbarende toe name van het aantal verkeersongeluk ken in Veenendaal, die dan voor het merendeel voorkomen juist in de Hoofd straat en op de Kerkewijk. Stil gestaan werd ook bij het feit dat het moeilijk is een oplossing te vinden voor de verkeersproblemen van deze wegen. Thans blijkt dan dat B. en W. op 21 Juni het besluit genomen heb- Na een lange tijd van onderhandelen is thans definitief bekend geworden dat het pand van de voormalige Cavansa- sigarenfabriek aan de Kerkewijk is aangekocht door de heer J. B. Westland te Wageningen. De heer Westland, exploitant van het Luxor Theater aan de Vendelseweg, heeft dit pand gekocht met de bedoe ling op deze plaats een bioscoop te ves- tigen. Het Luxor Theater is gelegen op het Veenendaalse deel van de gemeente Renswoude, en de aan de Kerkewijk te vestigen bioscoop zal dus de eerste zijn in de gemeente Veenendaal zelf. Naar verluidt zou het de bedoeling zijn om ook na het tot stand komen van de nieuwe bioscoop de exploitatie van het Luxor Theater voort te zetten. AUTOMOBIEL MUSEUM, DRIEBERGEN Evenals verleden jaar, worden in het Nationaal Museum van de Automobiel (tot en met 10 September) autofilms ge draaid. Het programma tot 10 Augus tus geeft een Kroniek, die laat zien, hoe men het slippen van een auto corri geert; heuvelklimwedstrijden en antie ke auto's bij het Gouden Jubileum der Britse Autoindustrie, waarna de film „Het Octaan getal" wordt vertoond. Zéér actueel, nu benzine met een ho ger octaan getal op de Nederlandse markt verscheen. 's Middags draait de film „Wagens en Wetenschap", welke het testen van auto's op uiterst interessante wijze weergeeft. 's Woensdags blijft het Museum ge opend tot 's avonds 9.00 uur, terwijl dan ook de film „Een halve eeuw Lucht vaart" een historisch overzicht toont. Dat de twee Rhenenaren die Vrij dag, de een op een bromfiets en de ander op een rijwiel met aanhang wagen, samen door de Veenendaalse straten zwierden, later wegens open bare dronkenschap door de politie wer den opgepikt en geruime tijd ter ont nuchtering op het bureau werden inge sloten? Dat de trekker met oplegger die Dinsdag op de hoek Kerkewijk-Indus- trielaan een luxe auto van achteren aanreed en daarbij ernstige schade aanrichtte, later als afkomstig uit Steen- wijk werd achterhaald nadat de chauf feur was doorgereden? Dat tot nu toe als onderdeel van de Veilig Verkeersweek al 150 sigaren en 150 grote repen chocolade werden uit gereikt aan een dito aantal dames en heren in het verkeer? Dat ter gelegenheid van deze actie week Zaterdagmiddag om half vier een muzikale rondgang door de gemeente wordt gemaakt door „Caecilia"? Dat van de eveneens in het kader van deze week j.l. Dinsdag geboden ge legenheid tot het gratis laten witten van rijwielspatborden, door honderden per sonen dankbaar gebruik werd gemaakt? Dat hiertoe ook hedenavond weer gelegenheid gegeven wordt? ss l| Samengesteld in samenwerking if met de V.V.V. de Ver. v. Vreem- delingen verkeer „Veenendaal" y Zaterdag 10 Juli (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur Jeugdzang-avond van het Vee- nendaals Meisjes- en Knapen koor o.l.v. Gijsbert van Zanten. Dinsdag 13 Juli (Bij „de Bijenkorf" a/d. Nieu- weweg) Jaarlijkse Veenen- daalse Bijenmarkt. II Luxor Theater Van heden Vrijdag t/m. Maan dag de film „Afscheid in We nen" en van Dinsdag t/m. Donderdag „Ik ben onschul- M dig". ben deze moeilijkheden te moeten aanpakken door er voorrangswegen van te maken. Dit besluit is zeker toe te juichen, en het is al weer een bewijs dat het college zich terdege bezig houdt met de situatie op Veenendaals belangrijk ste verkeerswegen. Eigenlijk was het hier al zo dat de weggebruikers het verkeer van de Ker kewijk meestal reeds automatisch voor rang verleende omdat de Kerkewijk zo breed is en intensief bereden wordt is hierbij stellig van invloed geweest. Vooral ook het autoverkeer gedraagt zich hier reeds als op een voorrangsweg gezien de grote snelheden waarmee ge reden wordt. Het is bij herhaling voor gekomen dat hierdoor misverstand ont stond en b.v. twee auto's, één op de Kerkewijk en één komende van een zij weg van rechts beide vaart minderden om elkaar voorrang te geven, en die, toen zij weer tegelijk gas gaven, toch nog met elkaar in botsing kwamen. Al is met deze maatregel dan nog niet bereikt dat vooral de Hoofdstraat van het snelverkeer ontlast kan worden en vraagt ook het parkeerprobleem nog om een oplossing, toch is met deze stap van B. en W. zonder twijfel al veel bereikt. Bij de Nutsspaarbank te Veenendaal werd in de maand Juni ingelegd een be drag van f 191.201,35 en terugbetaald in diezelfde maand f 114.725,24. Aan het postkantoor te Veenendaal werd voor de Rijkspostspaarbank een bedrag ingelegd in de maand Juni groot f 86.290,30 en terugbetaald f 96.086,20. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Veenendaalse Water leiding Maatschappij werd door het personeel van het bedrijf een bijzonder mooi monument aan de vennootschap aangeboden. De vijver, een artistiek sieraad aan de Kanaalweg, werd door de heer J. F van Voorthuysen ontwor pen en door het gezamenlijke personeel in vrije tijd gemaakt. Tijdens een eenvoudige plechtigheid werd het monument op 30 Juni j.l. aan de President Commissaris, de heer T. P. Alta, aangeboden waarop deze het per soneel hiervoor hartelijk bedankte en vervolgens aan elk personeelslid een enveloppe uitreikte. Met een toast op hopelijk voorspoedige volgende 25 jaar werd de bij eerdeomst gesloten. Ie PRIJS VOOR SCHIETVERENIGING „PRINS HENDRIK" Op de laatst gehouden wedstrijd van de Schietkring de Gelderse Vallei waar aan deelgenomen werd door 10 korpsen wist de Schietvereniging Prins Hendrik alhier beslag te leggen op de eerste prijs zowel in klasse A als B. In A behaalde zij 221 en in B 212 punten. Ook in de personele wedstrijd werden goede re sultaten behaald. De heer J. v. Ameron- gen won de 2e prijs in klasse A met 48 punten, terwijl G. v. Beek en M. v. Beek resp. met 46 en 44 punten beslag wisten te leggen op de 7e en 11e prijs. In klasse B was het de heer J. Roks die met 47 punten de 2e prijs verwierf. Bo vendien slaagden de heren J. v. Ame- rongen en D. Hendriks er in het mees- terschot te verkrijgen. Als geheel een mooi resultaat. Van de aanstaande jaarlijkse auto tocht van de Veenendaalse ouden van dagen is de datum reeds vastgesteld, en wel op Woensdag 25 Augustus. Omtrent de route is nog niets bekend. Dit onderdeel van de geweldige organi satie van de ouden van dagentocht vormt trouwens ieder jaar weer een grote zorg. Niet alleen dat het niet een voudig is om steeds weer een andere en nieuwe route te vinden, maar vooral het feit dat het mogelijk moet zijn om bij eventueel regenachtig weer de niet minder dan 700 deelnemers onderweg in een gebouw onderdak te kunnen krij gen blijkt hierbij steeds moeilijker te worden. Dezer dagen zullen waarschijnlijk nog meerdere bijzonderheden van deze altijd weer feestelijke tocht bekend worden. Door het Veenendaalse Meisjes- en Knapenkoor wordt Zaterdag 10 Juli a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een Zangavond gegeven. Een Zomerprogramma wordt ten gehore ge bracht. 5559.- VOOR HET LEGER DES HEILS De collecte die indertijd werd gehou den voor de verbouwing van het ge- 'jaiqie sjioh sap aagaq uba Mnoq heeft het mooie bedrag van 5559.- op gebracht. EI, EI Bij de landbouwer v. d. B. aan de Kade heeft een van den hennen een ei gelegd, dat 150 gram woog, hetgeen een grote zeldzaamheid genoemd kan wor den. Voor de a.s. Dinsdag weer te houden bekende jaarlijkse Veenendaalse bijen markt wordt een vrij grote aanvoer verwacht en ook een goede kwaliteit. Het bijenjaar is niet ongunstig ge weest voor de imkers. Zoals bekend wordt de Veenendaalse bijenmarkt gehouden op het terrein naast café „de Bijenkorf" aan de Nieuweweg. Juryleden zijn ook dit jaar weer de heren J. van Bemmel uit Gou da; A. Blom, Rhenen en G. Schrijvers uit Veenendaal. Marktmeester is de heer W. van Kessel. ERNSTIGE VAL VAN 70-JARIGE De 70-jarige J. V. uit de Holleweg kwam naast zijn woning zo ernstig te vallen, dat hij zijn linkerheup brak. Per ziekenauto van de fa. De Haas werd het slachtoffer naar het Juliana-ziekenhuis overgebracht. VAN HAAR RIJWIEL GEVALLEN Mej. P. kwam met haar rijwiel op de Keiikewijk ten val, waardoor zij haar schouder kneusde. Per taxi werd zij naar haar woning te Ederveen overgebracht. INZET Woensdagavond had in Hotel „De Ko renbeurs" te Veenendaal ten overstaan van notaris P. W. Maris de inzet plaats van verschillende woningen. Het winkelpand Hoofdstraat 105 werd ingezet door de heer J. de Haas voor f 13.000.-. Het perceel Buurtlaan 91 werd inge zet door de heer L. Huiding voor f 5875.- en Buurtlaan 93 door de heer W. v. d. Weerd voor f 5350.-. Het perceel Emma- laan 30 werd eveneens door de heer W. van de Weerd ingezet voor een be drag van f 4400.-. De toeslag is bepaald op Woensdag 14 Juli a.s. des avonds 7 uur in Hotel „De Korenbeurs". SPELDJESDAG „HERWONNEN LEVENSKRACHT" In de periode van 12 t/m. 19 Juli a.s. houdt Herwonnen Levenskracht haar jaarlijkse speldjesdag. Op het terrein van de tuberculose mocht deze vereniging tot op heden met succes werkzaam zijn. Zij bouwde het bekende sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven en verpleegde daar in de loop van de jaren meer dan 1500 patiënten. Aan verpleegkosten werden door deze vereniging millioenen guldens uitgege ven. Er is vorig jaar herrie geweest over Nederlandse toeristen, die zich in het buitenland niet goed zouden gedragen. Hotelhouders zouden Nederlandse gasten weigeren en wat dies meer zij. In Parijs merkt men daarvan niets. Ook uit andere Franse toeristencentrum hebben wy geen klachten vernomen. Eer is het tegen deel waar. In de Franse hoofdstad zyn zelfs hotelhouders, die bij voorkeur Neder landse gasten wensen omdat ze hiermee geen narigheden beleven. We behoeven ons niet te schamen over onze landgenoten. Nu en dan zijn er natuurlijk uitzon deringen, die de regel bevestigen en indien men op uitzonderingen een algemeen oordeel wil vellen komt men tot een volkome scheve, dwaze conclusie. TOERISTEN ZONDER CENTEN Iets heel anders is, dat we hier in Frankrijk de naam beginnen te krijgen de... goedkoopste toeristen ter wereld te zijn. Op een toeristisch bureau zei men ons: „Aan uw landgenoten is geen cent te verdienen. Ze willen de goedkoopste kamers, de goedkoopste restaurants en ze willen allen voor een dubbeltje eerste rang zitten. Maar als wij in Holland komen moeten we ook zwaar betalen. Uw verhaaltjes-, dat Nederland een goed- koopste-eiland is in Europa worden aar dig verteld, maar zijn onjuist. Kijkt U deze rekeningen maar eens na..." Zowel het een als het ander verdient onze volle aandacht. De Nederlanders, die Parijs willen doen, beschikken in het algemeen niet over de middelen om royaal te leven, dure hotels te betrekken in deftige restaurants te eten en cham pagne te drinken in Pigalle. En wanneer ze daartoe al de middelen bezitten zijn ze merendeels te verstandig om met geld te smijten. De doorsnee Nederlandse toeristen, die we in Parijs tegenkomen hoort tot de middenklasse, die geleerd Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 heeft hoe zuur de guldens verdiend moeten worden. Ook omgezet in Franse franken is hij er derhalve zuinig op. Bij voorkeur strijkt hij neer in de eenvou dige hotels, waar hij een dubbele kamer kan betrekken tegen 600 tot 700 fran ken. Hij eet in de simpele restaurants a rasion van 400 fr. per maaltijd en hij weigert obstinaat om zich door het een of ander toeristenbureau te laten in schrijven voor Parijs bij Nacht, want dat vraagt een offer van veertig gulden. Ook onze individualistische geest komt hierbij om de hoek kijken. De Neder lander, die Versailles, Malmaison, Char- tres, Fontainebleau of Parijs bij Nacht wil gaan bekijken organiseert dat veel liever op eigen houtje. Hij is niet gek op groepsverband. Ook de hotelportier, die aan de Nederlandse klanten kaartjes wil verkopen voor de theaters, de rond ritten etc. merkt alras, dat er met onze landgenoten geen geweldige zaken zijn af te sluiten. We zijn namelijk iets te zakelijk, iets te zuinig, iets te verstan dig om ons te laten uitwringen. IS HOLLAND DUUR? Het komt nogal eens voor, dat men landgenoten ontmoet, die voor de deur van het restaurant hun centen staan te tellen, teneinde uit te vissen of een warme maaltijd er nog af kan. De be ambten van de Eiffeltoren weten U mede te delen, dat de helft tot de derde etage in het algemeen vol is met Duit sers en Amerikanen en dat de Neder landers er geen vijf gulden voor over hebben om naar de derde etage te wor den gebracht. Een der mannen zei ons: „Voor uw landgenoten zouden we een Admiraal Jerual Wright en Mevr. Wright zyn Maandag ten Paleize Soest- dijk door H.M. de Koningin ontvangen en hebben er met het Kon. Paar en Min. en Mevr. Staf de lunch gebruikt. V.l.n.r. Adm. Wright, H.M. de Koningin, Minister Staf, Mevr. Wright, Mevr. Staf, Prins Bernhard. speciale ladder moeten maken...." Maardit zijn geen klachten. Wel ontdekten we in enige nachtbars, dat er nogal eens onwetende Nederlanders binnen stappen, die vlotweg een fles champagne bestellen, in de overtuiging, dat het kostelijke vocht hier weinig duurder is dan water en ten slotte de zes mille niet kunnen opbrengen. Het liften schijnt af te nemen. Volgens de automobilisten ontmoet men minder lif tende Nederlanders dan voorheen. We vrezen echter, dat de wegbermen in Augustus weer wel vol zullen zijn met jongelui, uitgedost met rugzak en rood- wit-blauwe vlag, die hopen gratis naar Parijs en terug te kunnen gaan. Voor hen hebben wij bovendien een teleur- setllende mededeling! Franse auto mobilisten nemen nagenoeg geen lif ters meer mee, omdat ze daarvoor bij ongevallen het volle risico dragen. Men doet dus verstandiger een spoorkaartje te kopen. De Fransen hebben wel klachten over Holland. Hotel- en restauranthouders drijven de prijzen op. Vaak vindt men o.a. voor de groepsreizen slechts ka mers, indien men, genegen is boven de tarieven te betalen. We hebben inder daad de nota's gecontroleerd, waaruit ons bleek, dat diverse hotelhouders in de grote steden het hebben aangedurfd de Franse toeristen prijzen te laten beta len, die 30 tot 100 °/t boven de normale liggen. Daarnaast wordt het toerisme naar Nederland sterk geremd wegens het gebrek aan hotelruimte. Alle bu reaux in Parijs, die groepsreizen naar Nederland organiseren puzzlen met onderbrengingsmoeilijkheden. De in richting van nieuwe hotels is nood zakelijk willen we onze voorsprong niet verliezen. Even noodzakelijk is overi gens, dat onze hotel- en restaurant houders begrijpen, dat men via over dreven prijzen wellicht enkele keren goede zaken kan doen, doch op de duur het toerisme doodt. Parijs doet ons in dit opzicht ten voorbeeld dienen. Ingevolge de Beschikking Radio- luisterbydrage 1950, is iedere houder van een Radiotoestel verplicht een luis terbijdrage te betalen. Dat niet alle radiobezitters aan deze verplichting voldoen blykt uit het feit dat nog vorig jaar in 18.000 gevallen proces-verbaal werd opgemaakt door de P.T.T.-ambtenaren die met controle op de naleving van genoemde Beschikking zyn belast. In het algemeen blijkt bij de contróle's dat 13 procent van de Radio- houders geen luistervergunning bezit en zich derhalve aan de betaling van Radiobelasting onttrekken. In de afgelopen drie weken hebben de P.T.T.-controleurs Veenendaal „ge daan", en hierbij kwam vast te staan dat Veenendaal hierop geen uitzondering maakt en dat het percentage zelfs ho ger was dan 15 procent. Ruim drie hon derd inwoners hadden Radiobelasting ontdoken. Hoewel er verschillende gevallen bij waren van mensen die hadden gehoord dat er in Veenendaal een radio-„razzia" gaande was en hun toestellen hadden weggestopt, kwam het hier toch ook veel voor dat men uit onwetendheid had nagelaten het toestel aan te geven en radiozegels te plakken. Anderen pro beerden bij de ontdekking door de con troleurs de betaling van terugwerkende kracht tot aan de datum waarop het toestel werd aangeschaft uit te komen door te verklaren het toestel te hebben De Veenendaalse Zwemclub „V.Z.C." zal op Zaterdagmiddag 17 Juli a.s. in het „Bergbad" haar traditionele Rit- meester-waterpolo-tournooi houden. De volgende zwemverenigingen heb ben hun medewerking toegezegd: DWV (Doesburg) - bekerhouder, NWV (Nij megen), De Vechtstreek (Utrecht) en VZC, Veenendaal. In de pauze van het tournooi zal een demonstratie schoonspringen worden gegeven. MARKTBERICHTEN Op de wekelijkse eiermarkt waren Dinsdagmorgen te Veenendaal 05.000 eieren aangevoerd. De prijzen varieer den van f 13.80 tot f 14.75. De handel was vlug. Op de biggenmarkt te Veenendaal was de handel traag. De aanvoer bedroeg 70 biggen. Zij werden verhandeld tussen f 42.- en f 62.- per stuk. De VALLEI-riks 4 BY 006471 wel ke vorige week werd uitgegeven by de Firma T. Hiensch in de Hoofd straat te Veenendaal werd niet ge vonden. Hierdoor is de dezer dagen weer uitgegeven riks f 7.50 waard gewor den. Het nummer van deze VALLEI- riks is 2 BT 007115. Kykt U dus goed uit naar de ryksdaalder die dit num mer draagt. De vinder die deze riks op ons bureau kan tonen voor a.s. Donderdagmiddag 12 uur ontvangt een premie van f 7.50. MEEUWEN-MYSTERIE IN OUWE HANDS DIERENPARK Sedert kort kan men in Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg kuikens van zilvermeeuwen bewonderen. Hoe wel dit op zichzelf nog niet zo bijzon der is, aangezien meeuwen wel meer geneigd zijn om in gevangenschap te broeden, komt met dit feit toch een ein de aan een mysterie. Want ongeveer sedert 20 jaar mocht het niet gelukken alle voorzorgsmaatregelen ten spijt om jonge dieren te krijgen, zodat de vijf overgebleven dieren in feite een uit stervende kolonie gingen vormen. Men kreeg dan ook nooit eieren, laat staan kuikens te zien en hoewel sommigen fluisterden, dat de Aalscholvers en Rei gers in de gezelschapsvijver hier meer van wisten, bleef de kolonie na over brenging naar een ander gebied toch kinderloos. Dit scheen kennelijk een „wilde" meeuw, die op een bepaalde dag kwam overvliegen, zeer ter harte te gaan. Het dier cirkelde meerdere malen rond en na enkele dagen de situatie verkend te hebben, besloot de vogel zich bij de ko lonie aan te sluiten. Het gevolg is thans, dat twee meeuwen zitten te broe den en er inmiddels drie jonge kuiken tjes dartel rondhuppelen De donzige diertjes met de zwarte vlekjes trokken al spoedig de aandacht van de naburige Saras-reuzenkraam- vogel, welk dier met zijn lange hals over de afrastering heendook en een ramp dreige te veroorzaken. De „wilde" va- der-meeuw wist echter zoveel kabaal te maken, dat de aanval niet doorging Inmiddels heeft men de nesten met de jonge dieren incluis verder beveiligd voor nieuwe dreigingen van buitenaf. Het staat echter te bezien, of de kolo nie van vijf zilvermeeuwen door de on verwachte interventie van een wilde stamgenoot uiteindelijk groter zal wor den. Dat klinkt minder paradoxaal, dan men meent, want men verwacht, dat de jonge meeuwtjes straks met hun vrij heidslievende vader weer de wijde we reld zullen intrekken gekocht op een markt of van een emi grant. Naar men ons van de zijde der F.T.T. mededeelde is men door middel van een registratie-systeem meestal echter uitstekend op de hoogte van de herkomst van radiotoestellen en behoeft men niet te proberen by de controleren de ambtenaren verzinsels op te hangen. Volgens de voorschriften is het zo, dat de houder van een radiotoestel verplicht is een luistervergunning aan te vragen en zegels te plakken. De houder is dus degene die het toestel in huis heeft, ook al is het geen eigendom. Hieruit volgt dus ook dat men moet plakken van een huurkooptoestel. Heeft men twee toe stellen in huis dan dient voor beide toe stellen een luistervergunning aanwezig te zijn. Verkoopt men een toestel dan dient men dit tijdig bij de P.T.T. af te mel den. Ook indien een toestel door één of ander defect niet meer gebruikt kan worden dient men dat te melden. Mocht een toestel om een bepaalde reden niet meer gebruikt worden fcan men het la ten verzegelen en behoeft geen radio belasting betaald te worden. In veel gevallen ontdekken de con trolerende ambtenaren een vrij grote achterstand in het plakken van radio- zegels of een niet omgewisselde luister vergunning. Vaak was de oorzaak louter stoffigheid, soms ook waren er gevallen dat men om financiële reden niet meer in staat was radiozegels te plakken. Wat dit laatste betreft zij er op ge wezen dat indien huiselijke omstandig heden de oorzaak van financiële moei lijkheden, de mogelijkheid bestaat om ontheffing van de betalingsplicht te vragen. In totaal werden om deze reden reeds 123 duizend ontheffingen ver leend. Men kan zich hiervoor vervoegen bij de afdeling Sociale Zaken ter Ge meentesecretarie. Indien men beschikt over een girorekening bestaat de moge lijkheid van automatisch laten afschrij ven van de verschuldigde radiobelas ting, waardoor het dus uitgesloten is dat zich moeilijkheden voordoen bij een controle als die welke Veenendaal in de afgelopen weken heeft moeten doorstaan. Parijs heeft dezer dagen een nieuw soort badpak gelanceerd, het z.g. „mail lot flottant". Uiterlijk is het een ge woon, zeer charmant badpakje,in fleurig bedrukt katoenen tricot uitgevoerd. Het heeft echter de bijzondere eigenschap, dat men, gekleed in dit badpak, op het water blijft drijven. Het is derhalve bij uitstek geschikt voor kinderen en vol wassen niet-zwemmers, die toch van de watersport willen genieten. Het drijf- systeem is ingebouwd. Het badpak is nl gevoerd met een soort plactic-cel- stof, waarop men inderdaad blijft drij ven. We hebben een modeshow van deze verleidelijke badcostuums bijgewoond. Voor het eerst werd deze nu eens niet gegeven in een modehuis of een hotel zaal, doch in een heus zwembad. Het uiterlijk van deze nieuwe vinding is niet te onderscheiden van een gewoon badpak. De dames worden er ook niet dikker door, want de celstof is uiterst dun. Voorts sluit het pakje even goed als welk ander ook, men zou haast zeg gen: nog beter, waarmee vele proble men in een keer zijn opgelost. De stof vormt zich gemakkelijk naar het li chaam. Het gewicht is slechts enkele tientallen grammen hoger dan normaal. De fabrikant beweert bij hoog en laag, dat het lichaam in dit badpak op normale temperatuur blijft, waarbij het voor sommige baders dus zijn doel voorbij schiet. Ook zou het zwemmen hierin veel lichter zijn, hetgeen min of meer voor de hand ligt, omdat men nu iedere zwembeweging uitsluitend op de te overbruggen afstand kan instellen en geen moeite meer behoeft te doen drij vende te blijven. Een nieuw „zwemvest" is hiermee uitgevonden. Bij scheepsrampen zal de vinding mensenlevens kunnen redden. Voor de oefenmeesters in de zwem baden moet dit wel erg slecht nieuws zijn! EDE. Hedenavond zijn de inwoners van Ede in de gelegenheid deel te ne men aan de stembusstrijd welker uit slag op democratische wijze de Heide- koningin 1954 zal aanwijzen. De keuze is volkomen vrij en ieder die meent een dame te moeten aanwijzen die voor het hoge ambt geschikt is, wordt daartoe in de gelegenheid gesteld. RHENEN. De Rhenense Ver. van Vreemd. Verkeer is er waarschijnlijk in geslaagd het legende-spel „Sint Cunera van Rhenen" dat te Heeswijk werd op gevoerd tijdens de Cunera-herdenking, ook enkele malen in Rhenen opgevoerd te krijgen. vliegen, muggen, motten enz. met DDT PAPIER, DDT BALLEN, DDT ROOK-TABLETTEN, DDT POEDER, DTT VLOEISTOF Hoofdstr. 106, Tel. 632, Veenendaal Drog. - Apoth. Ass. Vliegenvangers 8 cent per stuk

De Vallei | 1954 | | pagina 1