Zijn wij werkelijk zo zindelijk? Burgerlijke Stand- »Wat Lezers Schrijven« MULDER Voor de Vacantie: KOLOM VOOR DE VROUW VOEDSELVERGIF TIGING Onze uitverkoop is een SUCCES D. v. d. Velde TWEEDE BLAD „DE VALLEI' VRIJDAG 23 JULI 1954 No. 29 Officiële Bekendmaking Vers gebrande grote CHINESE PINDA's ZOMER-TOFFEE's ANANAS-BLOKJES assurantiekantoor alle verzekeringen en hypotheken FEUILLETON Hollanders, zo beweert iedere vreem deling en zo zeggen we zelf ook, zqn een schoon en zindelijk volk, maar lieve deugd, wat mankeert er nog veel aan. „Komt toch eens kijken in Holland, buitenlanders, daar is alles zo netjes, zo helder, daar zijn de straten zo schoon en de ramen zo blinkend! Dat moet ge be slist eens zien." Ja, daarin hebben de brochures ter bevordering van het vreemdelingenver keer gelijk: dat moet ge beslist eens zien, maar ge moet vooral niet verder kijken, dat uw neus lang is, want dan zult ge over die Hollandse zindelijk heid wel een beetje anders gaan den ken. Onze straten zijn redelijk schoon, ik geeft het gaarne toe, maar dat is niet dank zij de persoonlijkheid van ons volk, dank zij onze individuele drang naar zuiverheid, maar dat is door de zorg van de overheid, welke op geregel de tijden de stads- en dorpsstraten laat reinigen. Aan dat schoonheidscomplex van ieder van ons mankeert nog wel het een en ander: tot die overtuiging zal men wel heel spoedig komen, als men de heide, de bossen en de weiden eens door en over wandelt en de ontzaglijke rommel ziet, die daar ligt. Maar dat is niet alles wat er over ons gebrek aan zinkelijkheid te zeggen valt. Ook in het dagelijks leven kan men in de meeste huisgezinnen geen voldoen de voor hygiëne geven. Hoeveel kinde ren leren nu werkelijk hun handen te wassen, nadat ze naar het toilet zijn ge weest en hoeveel Moeders doen het, na dat ze haar kinderen op het toilet heb ben geholpen? Welke ouders letten er op, dat de kinderhanden worden gebor steld mei zeep en neist warm water, voordat het jonge volkje aan tafel gaat en hoeveel ouders doen het zelf?" In welke huizen hangen er altijd brandschone kopjes- en theedoeken en in hoeveel gezinnen wordt de vuilnis bak behoorlijk verzorgd? Dit laatste in strument is een bron van besmetting en vergiftiging, maar dit schijnt slechts tot weinigen door te dringen, als men de zorgeloosheid ziet, waarmee met deze bak wordt omgesprongen. Het is al een hele verbetering, dat in de meeste gemeenten vuilnisbakken door de overheid worden verstrekt. Hierdoor wordt ten minste voorkomen, dat de bakken worden doorgebruikt, als ze al lang niet meer in een behoorlijke staat verkeren en het vuil er aan alle kanten uit kan. Maar het schoonmaken van de bak. wat toch eigenlijk elke keer na het legen dient te geschieden en wat zeker geen prettiig werkje is blijft in de slof, de deksels sluiten heel vaak niet behoorlijk, zodat allerlei on gedierte op het weggeworpen afval af komt, terwijl deze vieze bacteriënpoel door gebrek aan ruimte dikwijls een plaatsje in de keuken heeft gevonden In ons land wordt bijzonder veel ge rookt en wij zijn ware meesters gewor den in het uitdrukken van peukjes op gebruikte schotels en borden, hetgeen heel erg onplezierig is voor degene, die moet afwassen, want het waswater wordt er allersmerigst door en het is bepaald niet bevorderlijk voor de schoonheid van het servies, dat ook nog een beurt krijgt in ditzelfde water. Neen, wij Hollanders, zijn een zinde lijk volk, maar je moet op die zindelijk heid vooral niet te diep ingaan. Er komen meer gevallen van voedsel vergiftiging voor, dan men zou denken. Met het toenemen van de bevolking is de grootste nauwkeurigheid op het ge bied der hygiëne geboden. WATER EN ZEEP ZIJN BELANGRIJK Op gezette tijden worden de kranten lezers opgeschrikt door berichten, waar in staat, dat een gezin is getroffen door voedselvergiftiging en dat meerdere leden dit met de dood hebben moeten bekopen. Veel en veel groter dan het aantal van dergelijke krantenberichten is het aan tal voedselvergiftigingen, dat zich in ons land voordoet. Men hoort er alleen zo weinig over, omdat de verschijnselen gewoonlijk niet als die van voedselver giftiging worden herkend. Een onrus tige nacht met maag- en buikpijn wordt gewoonlijk geweten aan het feit, iat men zich te druk heeft gemaakt, een paar dagen een gevoel van misselijkheid en hoofdpijn heet een kwestie van kou vatten te zijn, een pijnlijke, soms wat ontstoken mond is een gevolg van zwakke tanden of kiezen, een paar da gen diarrhee komt door een te over vloedig gebruik van fruit of uien of uoor een kou op de buik, maar nooit komt het door voedselvergiftiging en toch is deze in negen van de tien ge vallen de oorzaak. Het vergiftigen van voedsel kan door allerlei oorzaken plaats hebben, maar normaal geschiedt het door het verme- nigvuligen van bacteriën. Vooral in de zomer moet men hierop bedacht zijn. Etensresten van de vorige dag, die niet op een zeer koele plaats zijn weggezet, behoren heel degelijk te worden onderzocht op ongerechtigheden en degenen, die een koelkast hebben, moeten wel weten, dat deze kast het bederven tegengaat, maar de bacteriën niet doodt, zoals zo vaak wordt ver ondersteld. Groenten en fruit kunnen niet zorg vuldig genoeg worden gewassen en vooral vlees en vis zijn artikelen, die bijzonder snel aan bederf onderhevig zijn. Het is al een hele vooruitgang, dat in vele gemeenten een verordening is uit gevaardigd, dat geen honden meer in de slagerijen mogen worden toegelaten. Honden en katten immers zijn bacte- riëndragers bij uitstek. Maar toch heb ik deze week even heel verbaasd staan kijken. We stonden namelijk geduldig bij de slager te wachten op onze beurt, toen er een dame binnenkwam met een hond, waarop de winkelier zei, dat de hond niet naar binnen mocht. De dame antwoordde, dat er geen politie-agent in de buurt was, zodat haar fikkie zonder bezwaar kon binnenkomen, maar onze slager hield voet bij stuk en weigerde het dier toe te laten. Als ik zeg, dat de dame hierop boos werd, dan is dat nog maar heel voorzichtig uitgedrukt; ze be greep niet, hoe de winkelier een goede klant zoals zij op een dergelijke manier kon behandelen; ze veronderstelde, dat hij wel niets om dieren zou geven en ze stelde vast, dat de slager een stug en on buigzaam karakter had en dat hij haar voor het laatst in de winkel had ge zien. Ik heb de nonsens met stijgende ver bazing aangehoord en niet begrepen, dat de vrouw niet inzag, hoe egoïstisch en a-sociaal zij handelde. Maar de win keliers wordt het op die manier wel heel moeilijk gemaakt. Water en zeep zijn uiterst belangrijke artikelen voor het bereiken van een vol doende hygiëne. Cantines, fabrieken, scholen, hotels, winkels, het liefst warm water en een goede desinfecterende zeep. Het voorkomt besmetting en voelselvergiftiging. Maar de grootste reinheid wordt toch altijd nog van de huisvrouw verwacht, die steeds maar weer haar handen dient te wassen, niet alleen afspoelen met water, maar wer kelijk intens reinigen met zeep. Het ge ringste wondje aan haar vinger, waar mee ze raakt aan het eten, kan ernstige stoornissen en ziekten opwekken in haar gezin. Door de woningnood en de kleine huisjes, die er worden gebouwd, moet een groot aantal karweitjes, waarvoor men vroeger een andere ruimte had, in de keuken gebeuren. Het wassen van het vuile goed, bij voorbeeld, waarbij behoort het wassen van de vuile luiers van baby, geschiedt tegenwoordig heel vaak in de keuken en bevordert uiter aard de zindelijkheid in dit deel van het huis niet. Huisdieren behoren beslist niet in de keuken te komen en het spreekt v zelf, dat men alles zal doen om te voor komen, dat er vliegen in de keuken kun nen binnendringen. Dat dit vertrek één keer per week dagelij k met heet water en zeep wordt bewerkt, is zo vanzlf- sprekend, dat we hiermee eigenlijk niet behoeven te besluiten. MARIANNE VAN LOON VEENENDAAL Geboren: Anna, d. v. J. Tak en C. A_ Kruger; Gijsbertje, d. v. T. van Hal en N. van Dijk; Pieternella Hendrika, d. v. A. van de Bovenkamp en D. C. Vlas- tuin; Evert Albert Dirk, z. v. S. Achter berg en C. van Zanten; Johannes Chris- tiaan, z. v. J. Bos en P. J. Gijsbertsen; Adrianus. z. v. T. van de Haar en L. W. van Viegen. Getrouwd: Gerrit van Kooten, 23 jaar en Maria Hendrina Nellestijn, 20 jaar; Gerrit Zoeten, 23 jaar en Gijsbertha van de Haar, 20 jaar; Cornelis Turkesteen, 26 jaar en Jacoba Cornelia van Ginkel, 24 jaar; Jan de Ruijter, 27 jaar en Lam- migje Bakker. 25 jaar. Overleden: Teuntje Schrijver, 71 jaar en 11 maanden, echtg. van L. ter Haar; Aaltje Strijbis, 76 jaar en 8 maanden, wed. van E. Veenvliet; Hendrik van Oostenbrugge, 84 jaar en 9 maanden, echtg. van H. van Dijk. AMERONGEN Geboren: Jan Jacob, z. van M. van Dijk en A. Veldhuizen; Bart, z. van M. van Maurik en A. Riemsdijk. Ondertrouwd: Folkert Dethmer van Dijk, 27 jaar en Alida van den Heuvel, 22 jaar; Hendrik Jan van Altena, 31 jaar en Henriëtte Maria Bos, 29 jaar. Getrouwd: Aart Versteeg, 32 jaar en Reierdina Blaauwendraad, 26 jaar; Har- men van den Brink, 28 jaar en Wilhel- mina Drost, 23 jaar. Overleden: Arie van Ispelen, 54 jaar. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Rhenen vestigt nog eens de aandacht op, dat zijn spreekuur iedere Vrijdag wordt gehou den van des voorm. 9.1511.30 uur. Belanghebbenden worden verzocht met deze tijden rekening te houden. Bij verhindering om spreekuur te houden wordt daarvan tijdig in de pro vinciale en plaatselijke pers kennis ge geven. Rhenen, 6 Juli 1954. De burgemeester voornoemd, L. BOSCH v. ROSENTHAL RHENEN Geboren: Alexandra, d. van A. Law- son en T. M. J. Vaasen, Utrechtsestraat weg 3; Jan Gerrit, z. van J. H. van den Oosterkamp en W. W. de Haas, Juliana- straat 12; Hendrika, d. van D. van Soest en A. Nellestijn, Zwijnsbergen 25; Ger rit, z. van E. van de Scheur en R. Ruijsch, Noordelijke Meentsteeg 2; Saartje, d. van H. Terschegget en A. van Ewijk, Woudweg 3a; Gerridina, d. van G. van de Pavert en D. J. Oudshoorn, Veenendaal; Jan, z. van G. van Breenen en B. J. Rijksen, Boslandweg 22a; Aal tje, d. van A. M. van Hasselaar en W. van de Bovenkamp, Ede. Ondertrouwd: Arnold Spies en Wille- mina Alberdina van Verseveld, Lien- den; Gijsbertus Johannes Broekhuizen, Renkum en Dirkje van der Burg; Mar- tinus van den Heuvel en Petronella Cor nelia Guntlisbergen, Nistelrode. Getrouwd: Cornelis van den Brink en Dirkje Hendrikse. Overleden: Maria Carolina Paulina Ball, 63 jaar, geh. met J. C. Lanooy, Verl. Acacialaan 23 (overleden te Wa- geningen); Jan Veenhuis, 72 jaar, onge huwd, Renswoude; Alijda van Vulpen, 80 jaar, ongehuwd, Nieuwe Veenen- daalseweg 51; Jannigje Baars, 64 jaar, ongehuwd. Nieuwe Veenendaalseweg 153 (overl. te Wageningen). ROOKVERBOD IN BOSSEN, VEEN EN HEIDE De burgemeester van Rhenen wijst nogmaals op het verbod in bossen, veen en heide of in de nabijheid van derge lijke gebieden: 1. een open vuur of brandend licht mee te voeren; 2. brandende of gloeiende voorwerpen te laten vallen, weg te werpen, of daarmee onvoorzichtig om te gaan; 3. in de open lucht of in brandbare of, houten gebouwen of bouwsels vuur aan te leggen, zonder een schrifte lijke vergunning van de gebruiker van het perceel bij zich te hebben, of een vuur, waartoe vergunning is verleend, onbewaakt te laten; 4. tussen 1 Maart en 31 October op bo vengenoemde terreinen te roken. Overtreding wordt volgens de veror- dennig ter voorkoming van bos-, heide en veenbranden van 12 Juni 1941 ge straft, ook indien door dit lichtzinnig optreden geen schade is veroorzaakt Is een brand door de overtreding ver oorzaakt, dan geldt deze handeling als misdrijf. De politieorganen hebben in het droge jaargetijde bevel streng op te treden. De gevolgen van de veronzacht- zaming van bovengenoemd verbod heeft ieder aan zichzelf te wijten. Rhenen, 1 Juli 1954. De burgemeester van Rhenen, L. BOSCH v. ROSENTHAL. ALBERT HEIJN's THEE Geelmerk too gram 70 Roodmerk Groenmerk Blauwmerk Zilvermerk Goudmerk 100 gram 74 100 gram 84 100 gram 88 100 gram 92 100 gram 96 250 gram 54 cent Zuivere vruchtensmaken 1 50 gram 25 cent 200 gram 29 cent Een van de goede dingen In het leven Secretaresee Lood zegt: Ata de baas van een reis terug komt is het al tijd razend druk. Minstens een week lang is net jachten en overwerken Een ge- nol Is het dan s avonds rustig zo'n neerlyk kopje koffie te drinken Maar... dan moet het Boffie-koffie zfln DAAr knap ie van op. BOFFIE: het woord voor de lekkerste KOFFIE Op 18 Juni ji., toen het bouwen van dit Streekziekenhuis nog niet was op gedragen, hebben de Samenwerkende Aannemers uit Bennekom, Ede, Ren- kum-Heelsum, Veenendaal en Wage ningen zich per brief gewend tot het Bestuur van de Stichting Streekzieken huis om ook de Aannemers uit de ge noemde Gemeenten een prijs voor dit werk op te laten geven, waarop d.d. 24 Juni een nietszeggend antwoord, wat zelfs nog niet geheel op waarheid be rust, werd ontvangen. In dit schrijven wordt n.l. beweerd j x dat de Aannemers uit genoemde Ge- de Internationale paardenshow gehouden te Hanstead House, Bncket Wood, Hert- meenten geen interesse voor dit werk fordshire. hebben getoond, aangezien zij niet heb- Z.K.II. Prins Bernhard opgewacht door ztfn dochters Beatrix en Irene. ben gevraagd een prijs te mogen geven; Z.K.H. Prins Bernhard nam deel aan de Internationale paardententoonstelling. Z.K.H. Prins Bernhard bevond zich onder de deelnemers voor Dressags tests van Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken wij U plaatsing van dit ingezonden stuk in Uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Te Bennekom, gem. Ede, wordt een Streekziekenhuis gebouwd waarvoor veel geld nodig is en in de omliggende Gemeenten is en wordt nog regelmatig gecollecteerd voor die Ziekenhuis. Veel van het benodigde kapitaal wordt dus door inwoners van de om liggende Gemeenten bijeen gebracht. Men zou nu kunnen verwachten dat met dit geld zo voorzichtig mogelijk werd omgesprongen; dit is echter niet het geval, want het bouwen van dit Streekziekenhuis is zonder enige con currentie aan de Fa. Boele en van Ees teren te Den Haag opgedragen. dit is niet juist, aangezien minstens één Aannemers dit wel heeft gevraagd doch nooit iets hoorde. Doch afgezien hiervan had het ten minste op de weg van het Bestuur der Stichting gelegen dit werk openbaar aan te besteden, zodat de nodige concurren tie was betracht. Het bouwen van het Streekziekenhuis is inmiddels aan de Fa. Boele en van Eesteren opgedragen tegen een volgens de mededeling in de vakbladen nog niet eens vastgestelde prijs. De Aannemers van dit werk kunnen dus nog alle kanten uit; dit is toch wel een ergerlijk omspringen met gelden welke voor een gedeelte door de inwo ners uit de omliggende Gemeenten zijn gegeven; het is maar dat men weet wat er met het door U gegeven geld gebeurt. Mijnheer de Redacteur, nogmaals onze hartelijke dank. Namens de Samenwerkende Patroonsvereniging „S.P.V." De Secretaris: J. BOERS. KERKEWUK 167 TÉl.flöO VEENENDAAL 't ^ÏOapenvcin^^reeck 34) Korstiaan Van Vueren staarde in de leegte. Toen wendde hij eensklaps het hoofd om en verborg het in het kussen. Marian stond op en trok de inspecteur aan z'n mouw. Vertelt u de rest maar beneden drong ze aan. Blankwater wierp een blik op de man in het bed en haastte zich naar buiten. Hij had z'n boodschap gebracht, verder was hij hier te veel. Vijf minuten later zat hij in het kantoor van Verdonck, nipte voorzich tig aan z'n goeie Sherry, en vertelde de eigenaar van De Gouden Leeuw, dat de wonderen de wereld nog niet uit waren! Frans Verdonck, eigenaar van De Gouden Leeuw, ging neuriënd naar boven, opende voorzichtig de kamer deur en stak het hoofd om de hoek met een schuldige uitdrukking. Zijn vrouw, gezeten in haar makkelijke stoel bij het raam, glimlachte tegen hem en schud de tegelijk het hoofd. Hij ging aarzelend zitten op een stoel naast haar, en het leek wel of de capa bele eigenaar van De Gouden Leeuw een verlegen mannetje was. Stel je nu maar niet zo aan, Frans vermaande zijn vrouw gestreng, want je vindt natuurlijk bij je zelf, dat je dit gevalletje keurig netjes hebt op geknapt. Dat vind ik ook, trouwens. Ze tikte speels met haar schaar op zijn arm. Maar waarom moet je er nu altijd zo gek bij doen? Harm wist zich geen raad en die arme Marian, het kind wist niet waar ze kijken moestzul je eeuwig een kwajongen blijven, Frans? Als jij wilt dat ik me beter be loofde hij berouwvol dan wil ik het .wel weer 'ns een keer proberen maakte ze lachend de zin af. Voor de zoveelste keer. Nee, ik wil helemaal niet dat je je betert. Maar je zult jezelf toch wel 'n beetje waardigheid moeten aanschaffen. Straks ben je schoonvader wie weet, misschien nog wel 'ns grootvader Hij wilde een opmerking maken die moest aantonen dat hij hoopte dat zulks nog ver, ver in de toekomst lag, maar een blik op 't gezicht van zijn vrouw weerhield hem. Dat gezicht had opeens een verlangende, hunkerende uitdruk king gekregen. Hij keek snel voor zich, speelde verlegen met z'n polshorloge. Hij durfde haar niet meer aanzien. Toen haar stem de stilte verbrak, was het hem als een verlossing. Hoe vind jij haarMarian, be doel ik ging het verhoor verder. Nouwat dacht je, als ze me niet aanstond, dat ik dan het pad voor Harm zo gemakkelijk gemaakt had? Je moest eens weten hoe die jon gen in zak en as gezeten heeft. Hij vrees de 't ergste: een vertoornde vader, een wenende moeder, hij zag zich al de deur uitgaan zo in de trans van liever arm met haar dan weelde in mijn vaders huis ze lachte hartelijk. En heb jij 'm dat niet uit z'n hoofd gepraat? Nee ik heb ze maar z'n beetje laten gaan. Het moet niet allemaal zo van een leien dakje gaan bij jongelui, vind je ook niet, Frans? Ik wou wel eens zien hoe onze zoon zich hield, maar ik ge loof werkelijk dat die Marian voor hem één en al is! Ik moet zeggen waagde Frans voorzichtig hij had het slechter kun nen treffen. Ze is bijdehand, pieter, een flinke zakenvrouw als je 't mij vraagt, net wat de jongen nodig heeft. Je bent toch maar echt 'n man was het smalend antwoord. Handig, pienter, een echte zaken vrouw, dat is het ideaal. Komt er niets anders bij? Voor mij gelden heel andere motieven. Ik vind haarwel, ik vind haar lief. Ik houd van haar. En ik ge loofzij van mij. Ga niet zo te keersmeekte Frans Verdonck koddig onderworpen heb ik jou alleen genomen omdat je een flinke zakenvrouw was? Houd ik nu nog alleen maar van je omdat je zo bij dehand en pienter bent? Dus je wilt zeggen dat ik dat niet ben? Hopeloos verzuchtte de oude Verdonck zoals jullie vrouwen altijd een argument weten om te keren en de man in 't zwartste licht te stellen. Zwart licht peinsde ze is dat iets nieuws? Nee maar Frans gekheid opzij, ik ben erg blij met dezedeze schoondochter. Maar hoe denk je nu verder te doen? Ik heb zo van die plannetjes orakelde hij geheimzinnig waar ik met niemand over praat, zelfs niet met jou, al ben je nog zo bijdehand en pien ter, vóór ik ze helemaal aan alle kanten bekeken en klaargestoofd heb. Kors van Vueren is er heel slecht aan toe, de man is volkomen ingestort. Hij zal wel weer opknappen, maar hij deugt niet meer voor een zaak. Dat voelt hij zelf ook wel. Zijn enige zorg is op 't ogenblik zijn dochter. Maar daarover hoeft hij zoveel zorg niet te hebben. De financiële zijde van 't geval komt wel in orde, de ver zekering is bar clement geweest en heeft zijn poging tot brandstichting niet aan gegrepen om van haar verplichtingen af te komen of te chifdnéren. Ik ben met die inspecteur, een beste kerel tussen twee haakjes, naar de stad geweest en we hebben gepraat met de officier van justitie of hoe die meneer mag heten, en we hebben hem er van overtuigd dat van Vueren volkomen overspannen was. hadden trouwens het doktersattest bij onsen de man er dood aan zou gaan wanneer het een rechtszaak werd. En omdat er geen doden en gewon den bij gevallen zijn en de eigenlijke oorzaak definitief vastgesteld is als kort sluiting in de lichtleiding liep ook dat met een sisser af. Meneer Sartorius is zo vriendelijk geweest de schuld aan Kors van Vueren kwijt te schelden Wel verbaasde zich Maria Ver donck dat is aardig. Ja stelde haar echtvriend droog jes vast erg aardig van hem. Maar zie je, we bleken nog oude kennissen te zijn van heel vroeger en we hebben wat gezellig gepraat En toen werd hij zo royaal? Verdonck doorstond de onderzoekende blik van zijn echtgenote zonder blozen. Ja, stelde hij eenvoudig vast. 't Is mooi antwoordde zijn vrouw Ook U kunt nog profi teren van onze goed kope Uurwerken, Gou den- en Zilveren arti kelen. Iedere dag koopjes! nieuwe Zandstraat 91, Veenendaal. al is het geen zuivere koffie. Nee Frans, ik ken jou zo langzamerhand Maar ik zal maar niet verder naar dat gezellige gesprek informeren. Nou jul lie zulke goeie vrienden geworden zijn komt hij zeker wel eens vaker hier aan? Nou, hij zal me niet overlopen meende Verdonck. Nee, dat verwachtte ik ook al niet glimlachte Maria. Als ik een nieuwsgierige vrouw was, liet ik je niet gaan voor je me alles van haver tot gort had opgebiecht. Ma-ar nu mag je gaan, manneke, want ik weet wel dat je toch niet zo heel lang meer kunt wachten met me alles te vertellen, opdat ik toch vooral overtuigd ben, met hoe een han dig echtgenoot ik ben getrouwd. Hij stond op en boog zich naar haar over. Zijn grove hand streek door haar vergrijsde krullen. Nou meisje zei hij met een stem zo zacht, dat noch zijn zoon Harm, noch Marian die als de stem van de geduchte Verdonck zouden hebben herkend dan ga ik maar weer. Kan ik nog wat voor je doen? Ze zag naar hem op en zijn mond ver trok toen hij zag hoe gelukkig haar ge zicht was. Nee, op 't ogenblik niets jongen. Maar als je Marian ziet, vraag ze me nog een uurtje gezelschap komt houden, wil je? Bij de deur stond hij stil. Als het zo doorgaat mopperde hij met een verongelijkt gezicht, zitten jullie vrouwen de hele dag bij elkaar en mogen die arme Harm en ik blij zijn. Als je even een kopje koffie moogt halen maakte ze blijmoedig de zin af. Dag jongen! Doe je de deur dicht? Frans Verdonck sloot gehoorzaam de deur en ging fluitend de trap af. Soms. soms was het leven toch werkelijk goed! HOOFDSTUK XX FEEST IN HET „WAPEN" Opnieuw was er grote drukte op het oude stadsplein van Breeck, waar de bomen hun kruinen over tal van gepar keerde auto's spreidden, waar nieuws gierige toeschouwers stonden te kijken naar de drukte. Daar, waar eens de geblakerde bouw val was geweest van het afgebrande huis, verrees thans een gebouw, dat naai het uiterlijk bijna een dubbelganger was van het oude „Wapen", zoals dt Breeckenaren het altijd hadden gekend Daar was de serre, de brede eiker, deur terzijde. Boven de ingang prijk ten, in zandsteen uitgehouwen de leeu wen. die fier hun staarten krulden en hun tongen uitstaken naar het publiek en met de felle klauwen het wapen schild van Breeck omklemden: de gou den toren op een rood veld. Maar daar binnen was veel veran derd. Van koperen kronen flonkerden de lichten op de zware eiken tafels, de ge beeldhouwde stoelen. Aan de wand hin gen oude prenten. Overal glinsterde ko per, prijkten voornaam de oud-blauwt borden en kannen. Bij de oude schouw die gelukkig grotendeels was gespaard gebleven en waarvan het beeldhouw werk met zorg was gerestaureerd, stond een antiek spinnewiel, een grote koperen ketel hing aan de haak boven een nog niet ontstoken vuur. En overal stonden bloemen, grote manden met tussen al de kleurige pracht de witte slip van een kddrtje. „Het Wapen" was weer herbouwd, mooier dan ooit tevoren. Het had zijn karakter behouden: geen modern café, maar een oud-hollandse herberg, gezellig en intiem, trekpleister vooral voor de vreemdelingen, de bui tenlanders, die in steeds groter getale deze kant opkwamen. Maar wat men zc op het oog niet zag. was de accomo- datie. die voldeed aan wat de oude Ver donck met welbehagen noemde „de eisen des tijds". (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1954 | | pagina 3