Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken GecL Staten accoord met de bouwplannen van het Juliana ziekenhuis Nieuw Feuilleton de VALLEI- riks? Wist 17.... Waar is Nieuws uit de Omgeving Borden voor aanwijzing voorrangs- weg nog niet gereed Fa, J, F, TAK r Waar eens heksen dansten huizen nu de „bevrijders" 28e JAARGANG VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1954 No. 31 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei" Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Mammouthkbeenderen en kiezen gevonden DE ARBEIDSMARKT Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Vos was te slim Wild zwijn liep in de val VEENENDAAL I—THEOLE I de **fëlauwe Sluier Bij is f5.00 waard Opvoering Cunera-Eeuw- feestspel te Rhenen Bij het IJzeren Gordijn Voor betere Uurwerken Abonnementsprijs 1.05 per kwartaal Losse nummers 10 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Telef. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12 c. Minimum p. advert, ƒ3.60 Rubriek Vraag en Aanbod en Diversen van 110 woorden 0.95, elk woord meer 7 cent Het Gemeentebestuur van Veenen daal heeft thans van Gedeputeerde Staten van Utrecht bericht ontvangen dat dit college het besluit van de Ge meenteraad heeft goedgekeurd waarbij aan het Juliana Ziekenhuis een ge meentelijke garantie wordt verleend voor de rentebetaling en aflossing van een geldlening van 1.3 millioen gulden. Zoals bekend is deze geldlening be nodigd voor de bouw van een nieuw en modern ziekenhuis aan de Cuneraweg. De bestaande behuizing van het Juliana ziekenhuis is namelijk door de aanhou dende stijging van het aantal patiënten qua ruimte, inrichting en capaciteit ab soluut onvoldoende geworden. De goedkeuring van Ged. Staten is dan ook van zeer grote betekenis voor het ziekenhuiswezen in deze omgeving Enkele weken geleden heeft de veld- bioloog Adriaan de Kleuver bij de zandafgraving van de Vogelenzang in Rhenen verschillende zeldzame en inte ressante vondsten gedaan. Dicht bij elkaar werden aangetroffen een Mammouth-gewricht, en ook andere beenderen van deze voorwereldlijke reuzenolifanten, ook fraaie fragmenten van kiezen van het Platoceen paard (100.000 jaar oud), een exemplaar van een Sabeltandtijger en een groot deel van een Mammouthkies, als zodanig ge determineerd door professor Von Koe- nigswald te Utrecht. Verschillende van deze vondsten kan men op het ogenblik uitgestald bewon deren in de etalage van het V.V.V. in lichtingenbureau in de Zandstraat in Veenendaal. In deze etalage vindt men tevens een tentoonstelling van andere interessante vondsten zoals versteende vruchten, dieren, planten, welke even als de hiervoor genoemde beenderen en kiezen vanuit andere landen in de bo dem van onze omgeving zijn terecht ge komen. De expositie in de etalage van de V.V.V. heeft reeds zeer veel belang stelling getrokken. Het is dan ook zeer de moeite waard hier eens een kijkje te gaan nemen. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU VEENENDAAL MANNEN Bieden zich aan: Analist (le gedeel te); grondwerkers; betonwerkers; elec- triciën; instrumentmaker; verver; spin ner; sigarenmakers; sig, sorteerders; fruitkweker; vertegenwoordiger (siga ren); kantoorbediende; los-arbeiders; magazijnpersoneel; bedr.-leider confec tie; opticiën; chauffeur. Worden gevraagd: Grondwerkers; metselaars; timmerlieden; schilders; destillateur; meubelmakers; knopen- makers; rijwielmonteurs; frame-bou wers; slijpers; polijsters; 1.1. bankwer kers; text, arbeiders; sigarenfabrieks arbeiders; loopjongens; kantoorbedien de; chauffeurs-monteur; auto-wasser; benzinepompbediende. VROUWEN Bieden zich aan: Thuiswerkster; jong dienstmeisje (dag of Va dag); 1.1. ver koopsters; aank. kantoorbediende; kin derjuffrouw; kleuteronderwijzeres. Worden gevraagd: Kantoorbediende; ateliermeisje; dienstbode (d. en n.); verpleeghulpen; text, arbeiders; sig. fabr. arb.; assistente dissinateur (14 of 15 jaar); naaisters; knipsters; verkoop ster; dienstbode (d.d. en n.). Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 Dat a.s. Donderdagavond 12 Aug., 's avonds om 8.20 uur via de N.C.R.V.- microfoon het j.l. Vrijdagavond in ge bouw Eikenlaan opgenomen zomer avond-concert van „Vrij en Blij" zal worden uitgezonden? Dat voor de aanwijzing van de met ingang van 1 Augustus j.l. tot voor- rangsweg verklaarde wegen een kleine 100 borden nodig zijn? Dat ondanks het slechte weer van vorige week Woensdagmiddag zich toch nog 60 deelnemers hadden verzameld bij het startpunt van de voor die mid dag door de V.V.V. georganiseerde va- cantie-excursie? Dat deze interessante excursie wegens de hevige regenbuien jammer genoeg geen doorgang heeft kunnen vinden? Dat wij tijdens de afgelopen warme dagen in Veenendaal toch nog weer twee van de bekende platte strohoeden hebben gesignaleerd? Dat zich langs een groot gedeelte van de Industrielaan een langgerekte en nog vrij brede vijver bevindt? omdat het in laatste instantie nog van dit college afhing of de nu reeds jaren lang in voorbereiding zijnde plannen voor de bouw van een geheel nieuw ziekenhuis hun beslag kunnen krijgen. Thans is het dus zover dat al binnen kort met de bouw kan worden begon nen. In de nacht van Zaterdag op Zondag j.l. werden door een vos niet minder dan 49 kippen geroofd van de Plantage Willem III te Eist. Verschillende jagers gingen na de ontdekking meteen te veld en deden al hun best de vos te vangen. De vos bleek echter weer te slim en wist te ontko men. Toch kwamen de jagers niet zon der buit terug, want zij hadden wel het geluk een wild zwijn, een beer van 160 pond te kunnen neerleggen. Ook wer den nog 23 kippen levenloos terugge vonden. Zoals bekend zijn de Nieuweweg (vanaf Rijksweg 12), de Hoofdstraat, de Kerkewijk en de Prov. weg tot in Eist met ingang van 1 Augustus j.l. tot voorrangsweg verklaard. De opmerkzame weggebruiker zal zich echter hebben afgevraagd waar in Veenendaal de verkeersborden blijven die deze voorrangswegen als zodanig zullen aanwijzen. Bij informatie bleek dat voor wat betreft de gemeente Vee nendaal de borden nog door de fabriek moeten worden afgeleverd en dat het De wedstrijd Veenendaal I tegen Theole I welke a.s. Zaterdag ten bate van het Koningin Wilhelminafonds ge houden zal worden, wordt gespeeld op het terrein van de Merino's aan de Wa- geningselaan. De wedstrijd begint om 6.30 uur, terwijl vooraf een jeugdwed strijd gespeeld wordt. Ditmaal is het ons wel een bijzon der genoegen U een nieuw feuilleton te kunnen aankondigen, want wij prijzen ons gelukkig beslag te heb ben kunnen leggen op „de Blauwe Sluier", het ook door radio en film (Jane Wyman) bekend geworden boek van Frangois Campaux. Deze ontroerende roman brengt de levensgeschiedenis in beeld van Louise Morgan, een meisje, dat in 1914, bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog, net getrouwd was. Haar man sneuvelt in Europa en haar kind sterft kort na de ge boorte. Ze staat dan alleen op de wereld en besluit na veel innerlijke strijd haar moederlijke instincten over te dragen op kinderen van anderen. Haar levensloop wordt daardoor zeer wisselvallig. Zij belandt bij de weduwnaar Beckley, bij de rijke fa milie Palfrey, bij een wereldse actri ce en in elk gezin is zij een zegen en ziet men haar node gaan. Louise is volkomen gelukkig, maar beseft te weinig, dat zij intussen ouder wordt en lichamelijk minder fit. Evenmin ziet zij dat ze langzaam maar zeker afzakt, tot ze tenslotte een manusje Van alles wordt in een derderangs pension. Een ongeval op straat brengt haar evenwel weer in contact met één van haar vroegere „kinderen". Deze ont fermen zich nu over haar en daar door wordt Louise's levensavond ver licht. Wij zijn er van overtuigd dat „de Blauwe Sluier" zich ook uitstekend leent om als feuilleton gelezen te worden en dat het hierin beschreven vrouwenleven U van de eerste tot de" laatste aflevering zal boeien. De VALLEI-riks, welke vorige week werd uitgegeven bü Bakkerij M. Koster in Achterberg werd niet gevonden. Dezer dagen werd in het versprei dingsgebied van ons blad opnieuw een VALLEI-riks uitgegeven. Deze ryksdaalder draagt het nummer 2 AA 567528. Doordat de riks van vorige week niet gevonden werd is de ryksdaal der 2 AA 567528 dus 5 gulden waard geworden. Kijkt U by het ontvangen van geld dus goed uit naar ryksdaalder 2 AA 567528 indien U hem voor a.s. Donderdagmiddag 12 uur op ons bu reau kunt tonen, ontvangt U de premie van 5 gulden. Voor BADMUTSEN ZONNEBRANDCRêME ZONNEBRANDOLIE POEDER voor vermoeide en transpirerende voeten TABLETTEN tegen wagen ziekte naar Drog. Apoth.-Ass. Hoofdstraat 106 Veenendaal nog wel enige weken kan dureneer deze kunnen worden aangebracht. Ver der vernamen wij nog dat de borden van reflecterend materiaal zullen wor den voorzien, hetgeen vooral in het donker van grote waarde zal blijken te zijn. FUSIE Naar wij vernemen is door de heren: J. Bogerd, A. Dek, J. Kroesbergen en D. P. de Ruiter, Leraren M.O. Boekhou den te Veenendaal en Ederveen beslo ten, de opleiding van candidaten voor Boekhoudexamens gezamenlijk voort te zetten onder de naam: „Instituut Dubbel W". Vele leerlingen werden in de afgelo pen jaren reeds opgeleid. De thans tot stand gekomen samen werking is naar onze mening voor een plaats als Veenendaal, met zijn vele kantoren, van grote betekenis, omdat hierdoor de opleiding voor de hogere comptabele, examens, zoals M.B.A. en S.P.D., door grotere specialisatie beter kan worden verzorgd dan tot nu toe mogelijk was. Gezien de jarenlange ervaring is de opleiding bij dit Intituut in goede han den. De Middenstandscursus blijft als van ouds verzorgd door de heren D. P. de Ruiter en A. C. Schilperoort. Prinses IRENE vierde giste ren haar 15e verjaardag. GESLAAGD OPTREDEN VAN „VRIJ EN BLIJ" Het door de Ver. voor Vreemdelingen Verkeer georganiseerde optreden van het bekende radio-ensemble „Vrij en Blij" van Vrijdagavond j.l. in gebouw Eikenlaan is een succes geworden, ook wat betreft de publieke belangstelling welke in omvang de verwacjhting ver overtrof. Opmerkelijk groot was het aantal aanwezige vacantiegangers die in en bij Veenendaal verblijven en van de gelegenheid om in Veenendaal eens nader te kunnen kennis maken met „Vrij en Blij" profiteerden. Het succes van deze avond was voor al ook gelegen in de samenstelling van het geboden programma zelf en met name de onder leiding van Wessel Dek ker gezongen liedjes, waarbij Henk Do- rel behalve als vocaal solist zich ook weer als ondeugende grappenmaker ontpopte en de zaal deed gieren van het lachen. Het publiek liet zich bij de sa menzang trouwens ook niet onbetuigd. Deze avond was ook radio-technisch nog wel interessant omdat het gedeelte van na de pauze door de N.C.R.V. op de geluidsband werd opgenomen voor uitzending via de radio. Men was ge tuige van het instellen van de uitge breide opname-apparatuur en de ver schillende microfoons, en kreeg een in druk van de omvang van de technische voorbereiding die een dergelijke op name vergt. Het opgenomen programma van be kende en splinternieuwe liedjes van „Vrij en Blij" werd vlot afgewerkt en het publiek dat uitstekend meewerkte om de radio-uitzending in alle opzich ten te doen slagen, heeft deze avond genoten. „VACANTIE-AVONDFEESTEN" IN OUWEHANDS DIERENPARK Als laatste in de rij van tuinfeesten komt Ouwehands Dierenpark thans met een vacantieprogramma. „Avond-Festijn" is deze avond ge noemd en inderdaad is dit een juiste be naming, gezien de vele attracties en nummers waaruit het programma is samengesteld. Op het programma van dit festijn staan bovenaan de „Kilima Hawaiïans", die het park zullen vervullen met hun exotische en geliefde Zuidzee-melodiën. Daarop volgen Roland Wagter als tele visie-pa rod ist en conferencier en Dick Harris als jongleur. Een apart nummer op het program ma zijn de accordeon-virtuoos Ted Va- lerio en de nieuwste ontdekking en als première de jongen met de gouden stem: Wim Scholte. Voor het meer dwaze gedeelte zorgen „De Zeeuwse Boertjes", terwijl „The Three Willy's met hun hogeschool-acro- batiek de rij van prominente artisten sluiten. Het geheel met muzikale omlijsting van Roland Wagter en Ted Valerio. Men zegt wel eens „lest best" en in derdaad is dit laatste tuinfeest 1954 in Ouwehands Dierenpark één der mooiste fox:ten, die geboden werden. Voor verdere bijzondehheden verwij zen wij naar de advertentie in dit blad. HOEVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg per 1 Aug. 1954 1.914.912 tegen 1.908.918 op 1 Juli 1954. Op 1 Juli 1954 waren er 495.846 aan geslotenen op het draadomroepnet tegen 494.808 op 1 Juni 1954. Onderhandelingen tussen het bestuur van de Rhenense Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en de leiding van de Heeswijkse openluchttheater groep „De Kersouwe" hebben geleid tot de afspraak, dat op Zaterdag 28 Au gustus a.s. in Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg een opvoering zal worden gegeven van Antoon Coolens legende-spel „St. Cunera van Rhenen". Dit spel is geschreven en in studie ge nomen ter gelegenheid van het vijftien de eeuwfeeestjaar van de dood van Cu nera van Rhenen. Onder leiding van de bekende 's-Her- togenbossche regisseur Jo van Erp heeft de ongeveer tachtig medewerk sters en medewerkers tellende theater groep, Coolens spel tot een verrukking voor oog en oor gemaakt, een verruk king, welke in het Heeswijkse open luchttheater reeds duizenden toeschou wers hebben ondergaan. De imeer dan legendarische inhoud van het bijzonder fraaie en .boeiende spel is vooral ook voor de streek, waar in Cunera zoveel eeuwen geleden heeft gewoond en waarin haar naam op ve lerlei wijze is blijven voortleven, zeer interessant. In Rhenen zal het spel bij avondver- lfchting worden opgevoerd. Er zal op een van de mooiste punten van het die renpark een zeer groot podium worden gebouwd met passende décors, waar voor een Brabants kunstenaar aanwij zingen heeft gegeven. Het park zal in (Van een verslaggever) Eens dansten eenmaal per jaar, in de Walpurgisnacht, de heksen op de Blocksberg. Dat is een sage, ook al dragen nu nog verscheidene rotsformaties in de omgeving namen als Hexentanzplatz, Hexenbrucke, Teufelskanzel. Vandaag huizen op de Blocksberg, of de Broeken, zoals de officiële naam luidt, de Russen. Dat is geen sage: over deze bergtop, vroeger de denkbeeldige grens van Boven- en Beneden-Harz, loopt nu de maar al te reële scheidslijn tussen Oost en West. Het yzeren gordijn. EEN RUS VOOR 20 PFENNIG De heksen zijn verhuisd naar de Burgberg in Bad Harzburg. Misschien ook naar nog een paar andere heuvel toppen in de naaste omgeving. Vast staat in ieder geval dat men ze u op de Burgberg te koop aanbiedt,, dat wil zeg gen: hun conterfeitsels, kleurige lappen poppen, compleet met bezem, in prijs variërend van twee tot vijftien Mark, al naar gelang hun omvang. Maar de heksen zijn niet het enige schrikbeeld waaruit men op de Burg berg geld weet te maken. Boven het station van de zweefbaan staat de man met de verrekijker. Voor twintig pfen ning staat hij u toe de kijker te richten op de bergtop, die met zijn talrijker Harzer heksensagen Goethe stof ver schafte voor zijn Faust. De man met de verrekijker dient een minder verheven doel. „Het is vandaag juist gunstig weer. U kunt de Russen op de Broeken zien lopen!" Welke toerist zou na zulke fascineren de woorden de verleiding kunnen weer staan een tip op te lichten van het gor dijn dat de geheimzinnige oostelijke wereld afsluit? Hij offert dus blijmoedig zijn twintig pfenning en daarmee be taalt hij zijn teleurstelling aanmerkelijk goedkoper dan die jongeman uit de sage, wiens nieuwsgierigheid naar de heksen- sabbath op de Blocksberg hem zo duur te staan kwam. „Als u de vensters van het hotel kunt onderscheiden, is de kijker goed inge steld," instrueert de Russénexploitant. En inderdaad ziet de aandachtige be schouwer dan tussen de gebouwen van het oude Brockenhotel en de door de Russen bijgebouwde cantineloodsen een paar mannetjes rondscharrelen, waar aan overigens weinig merkwaardigs te zien is, en van deze afstand bekeken evengoed voor wandelaar op Dam, Pic cadilly Circus of Boulevard St.-Michèle zouden kunnen doorgaan. Niettemin weten deze ondefineerbare figuurtjes de ver-kijkers sarcastische, vaak bittere opmerkingen te ontlokken. VAN ALLES BEVRIJD Wij stonden op de Burgberg, bij de ruïne van de oude Harzburg, naast de man met de verrekijker. Iemand tuur de door het kijkerglas en een der om standers zei spottend, op de Broeken wijzend: „Daar staan onze bevrijders": „Ja," viel de man met de kijker hem bij, „ze hebben ons letterlijk van alles bevrijd! Restlos Er ging een instemmend hoongelach op. En toen drong zich een oude heer naar voren, een grijze heer met een aristocratisch uiterlijk, een donkere bril en een Mephistobaardje. Hij zwaaide een gebalde vuist door de lucht terwijl hij verkondigde: „En daar moesten de Britten nou mee samenwerken! Hitier heeft Engeland het imperium gegaran deerd, maar daar geloofden ze niet in! Nou zitten ze met de gebakken peren. En iemand als ik, die beweert dat Hitier gelijk had, noemen ze reactionnair. De idioten!" Hij sloeg zich met de vlakke hand voor het voorhoofd om de waan zin van zijn tegenstanders te demon streren. De omstanders reageerden niet. Alleen de man met de kijker, die (al leek het geenszins denkbaar dat de oude heer behoefte zou voelen, via zijn op- tiekje naar de vijand te turen) zich waar schijnlijk broodshalve geroepen achtte de reactionnaire geit zowel als de anti zijn geheel feestelijk worden verlicht. Al met al belooft deze avond zeer aantrekkelijk te worden. Het V.V.V.- bestuur stelt zich dan ook voor, in wij de kring bekendheid aan het komende evenement te geven, een evenement, dat om zijn kunstzinnigheid, zijn histo rische betekenis, zijn fraaie aankleding en zijn boeiend toneelspel zeer zeker alom belangstelling verdient. STERKE LAGER jSSSSL SOS een nieuw draagbaar reddingsbootstation. Dit toestel is zo vervaar digd. dat het waterdicht Is, automatisch sos uit zend en bovendien ont vangen kan. Het is ver- .J.: vaardigd van een mate is*. riaal, zodat het toestel kan blyven dry ven. GROEI VAN HET ONDERWIJS Blijkens de Statistiek van het gewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs 1954, die zojuist door het Centraal Bu reau voor de Statistiek werd gepubli ceerd, nam deze tak van onderwijs in 1953 aanzienlijk in omvang toe: 1953, lingen (stijging 70.000 leerlingen of 5,3 1.323.000 leerlingen, 1954, 1.393.000 leer- pCt). Deze groei was een rechtstreeks gevolg van het grote aantal toegelate- nen (in 1953: 265.000 leerlingen) in ver houding tot het aantal vertrokken (in hetzelfde jaar: 195.000 leerlingen). De stijging van het aantal toegelate- nen vond haar oorzaak in de hoge ge boortejaargangen 1946 en 1947, waaruit zij in hoofdzaak afkomstig waren. Doordat de toeneming van het leer lingengetal in 1953 (5,3 pCt.) sterker was dan dat der onderwijzers (1953: 37.570, 1854: 39.122, stijging 4,1 pCt.) steeg de gemiddelde klassegrootte bij het g.l.o. van 35,6 in 1953 tot 36,1 in 1954. Het percentage der leerlingen, dat in klas sen van 45 of meer leerlingen zat, steeg in 1953 van 22,0 tot 23,1. nazistische kool te sparen, liet een vaag gemompel horen, dat zowel instemming als afkeuring had kunnen betekenen. De oude heer wond zich ten slotte zo op dat hij woedend de trap naar het ka belstation afdaalde, vanwaar hij over haast naar beneden zweefde, het opge wekter badplaatsleven tegemoet. Zijn aftocht werd in volslagen stilzwijgen aangezien. Ook toen hij verdwenen was, reageerde niemand met bijval noch met spot. HOLLAND? LEUK, DAAR WAS IK OOK Een tafreeltje als het bovenstaande is overigens een zeldzaamheid. Openlijke verdediging van Hitier en diens ideeën zult u in Duitsland niet licht vernemen. Eerder het tegendeel. In gesprekken met Duitsers hebben wij steeds ervaren dat men het natio- naal-socialisme verguisde met een harts tocht die meestal iets te heftig gespeeld wordt om volkomen te overtuigen. De man die beweert nooit partijlid te zijn geweest, of het te zijn geworden omdat hij er toe geprest werd, zal u de namen en functies opsommen van de talrijke joden waarmee hij voor 1933 bevriend is geweest. Hij zal er op wijzen dat hij zeer tegen zijn zin aan de oorlog heeft moeten deelnemen, dat men de Duitsers toch niet kwalijk kan nemen wat Hit- Ier heeft misdreven, en dat het tijd wordt Duitsland volledig op te nemen in het geheel van Europese samenwer king. Er schuilt natuurlijk veel waars in zulke beweringen, en het kan zelfs zijn dat uw zegsman, met betrekking tot zijn persoonlijke antecedenten, volkomen waarheid spreekt. Maar de nadruk waarmee al die onschuldsbetuigingen naar voren worden gebracht doet niet altijd even sympathiek aan, omdat ze zwemen naar vleierij van de als buiten lander herkende intervieuwer. Verklaarbaar is een dergelijke hou ding intussen wel. Veel merkwaardiger en raadselachtiger is de tegenoverge stelde instelling van diegenen die we ar- gelozen zouden willen noemen. Menig toerist ergert zich eraan, misschien te recht, misschien ook ten onrechte Want de argelozen zijn zij die u eens extra op uw gemak willen stellen en die, bij het vernemen van uw nationaliteit, reageren met zoveel als een hartelijk schouder klopje en een opmerking in de geest van: „Holland? Leuk, daar was ik ook. In '40-'45." Men heeft geenszins de bedoeling u daarmee te kwetsen. Integendeel. Wij hebben een kellner ontmoet, die het een bijzondere service achtte (inclusief) zijn Nederlandse gasten aan te spreken in hun landstaal, die hij naar hij met trots verklaarde zich tijdens de be zetting had eigengemaakt. En een ander die blijmoedig vertelde dat hij goed be kend was in Rotterdam, omdat hij daar als parachutist was afgesprongen in Mei 1940. Daar was de bankbeambte, die zijn waardering voor de Hollandse kuststreek en zijn „liebenswürdige" bewoners uitte door ons het verhaal te doen over zijn diensttijd bij de marine in IJmuiden. Daarbij kregen we uitvoerig te horen hoe hij had geholpen een Nederlands schip tot zinken te brengen voor de IJ- muidense havenhoofden, ten einde daar mee de haveningang te versperren. En de groentevrouw die tijdens het afwegen van een pond bananen belang stellend informeerde waar we vandaan kwamen, was ook al zo verheugd te vernemen dat we uit Holland kwamen. Haar man had er, als infanterist, zo'n prettige tijd gehad, in Alkmaar. „Nette leute." Ze gingen er binnenkort eens (Zie verder pag. 2) MARKTBERICHTEN Op de wekelijkse eiermarkt te Vee nendaal waren Dinsdagmorgen 93.000 eieren aangevoerd. De handel was vlug. Prijs van f 16.30 tot f 16.70, voor kleine eieren f 11.- tot f 14.- per 100 stuks. Op de biggenmarkt waren 74 biggen aangevoerd. Prijs van f 46.- tot f 68.- per stuk. Handel kalm. WAGENINGEN. De Amerikaanse Friden Calculating Machine Co. zal over enkele maanden in de voormalige Victor Hugo sigarenfabriek te Wage- ningen een deel van haar Europese be drijf vestigen. Deze vestiging zal deel uit maken van de fabricage van reken en telmachines van genoemde Ameri kaanse onderneming. EDE Zaterdag 14 Augustus wordt de Edese Heideweek geopend welke dit jaar in het teken zal staan van het 900- jarig bestaan van deze plaats. Op de eerste dag zal de Heidekoningin haar intocht houden aan het hoofd van een uit 60 verschillende groepen bestaande historische optocht. WAGENINGEN. Maandag j.l. heeft een gezelschap landbouwdeskundigen uit Sovjet-Rusland waarbij zich ook de Russische ambassadeur had aangeslo ten, een bezoek gebracht aan de ver schillende landbouw-instellingen te Wageningen.

De Vallei | 1954 | | pagina 1