MULDER* -Burgerlijke Stand- PUCH- pQ KERKDIENSTEN Veenendaal Eist Overberg Renswoude Rhenen de ^Blauwe sSluier* ASSURANTIEKANTOOR B okkepoot jes Banketbakkerij DIJKSTRA Voor de Vacantie ALLE VERZEKERINGEN EN HXPOTHEKEN Bij het IJzeren Gordijn KENT U DE SCOOTER? slechts 1395.- STRAATMAN's MOTORHUIS -Zondagdienst Doktoren- FEUILLETON door FRANCOIS CAMPAUX GESLAAGD Van het Handelsinstituut Van Rijs wijk, Prins Bernhardlaan te Veenen daal slaagden in Juli j.l. de volgende leerlingen voor de hieronder vermelde officiële practijkexamens: In Den Haag voor conversatie En gels, mej. Roelie Oosterdijk; te Utrecht voor Engelse handelscorrespondentie de heren W. van de Lustgraaf en Henk Schellevis; voor Duitse handelscorres pondentie de heer J. van Manen; voor Nederlandse handelscorrespondentie Mej. Fannie Boer, Mej. Rietje Dekker Mej. Ans Baars en de heer Dick de Koning. Voor Middenstand algemene handels kennis te De Bildt: Mej. Jopie van Gin- kel, mej. Japie van Vliet en de heren Corn. Bos, Koos van Beek, Peter Hen zen, E. Lokhorst, Jan van Osnabrugge, J. van Scherrenburg en Gert Willem- sen. Voor Stenografie „Groote" Neder lands de dames Bep Baars, Jannie van Ee, Jannie H. Rouw en de heer I. Koe teeuw. Te Veenendaal voor kantoortypist(e) de Mulo- en Handelsavondschoolleer lingen van de scholen onder directie van dr J. G. Thoomes: Dik van Barne- veld, Jaap van Barneveld, Alie van Beek, Corrie Bolderman, Johan van den Bosch, Gerard van de Bovenkamp, Rei- nie Broertjes, Kees Bruys, Jaap van Burken, Anton van Doorn, Jannie van de Haar, Mien van den Heuvel, Frans Kemperman, Wim Kleefsman, Jan Kleijer, Corrie Lieftink, Evert Nab, Henk van Nieuwamex-ongen, Betsie Rooi-, André Samson, Ans Sennef, Dik van Stempvoort, Dicky Vermeulen, Annie van Wakeren en Jannier van Laar. En tenslotte slaagden te Veenendaal van hetzelfde Instituut Van Rijswijk voor kantoortypist(e)Koos C. van der Ben, Gert van den Bei'g, Reina Blan- kestein, Errie van den Bosch, Eefje E. Brinkman, Dicky H. ter Burg, Loretta Cimarosti, Jan van den Dikkenbei-g, K. van Hal, mej. J. Hardeman, W. de Kruiff, mej. D. H. G. Lammers, mej. M. van Manen, Qnelof Oversteege, Ineke Quint, Gerrit van Raay, Gerda van Ruis wijk, Henk Boei-s, Ria de Vries, Truus Zandbergen. GESLAAGD Van het Instituut „Dubbel W" onder leiding van de hex-en J. Bogerd, A. Dek, J. Kroesbergen en D. P. de Ruiter, le raren M.O. Boekhouden en de heer A. C. Schilperoort, slaagden de navolgen de leerlingen: Middenstandsdiploma Algemene Han delskennis: Mevr. H. v. d. Weerd-de Ruyter; en de heren: H. Anbeek, A. Bouman, M. Davelaax*, D. Drost, L. van Dijk, R. Hamming, L. Meijer, A. Reber- gen, D. van Schuppen en H. G. Veen- huis te Veenendaal; de heren: J. van Hierden en G. van Heerdt te Ederveen; Mej. H. Koops en de heer G. Garrits te Lunteren en de heer B. v. d. Vliert te Scherpenzeel. Voor Practijkdiploma Boekhouden der Ned. Associatie voor Practijk-exa- mens de heren A. v. d. Bovenkamp, G. van Manen, A. Meijei', A. Schoeman, H. Walgering en J. v. d. Weerdhof te Veenendaal, mej. O. E. L. van Broek hoven en de heren J. Looijen, H. van Vliet en T. van Workum te Ede, de he ren A. Brevé en J. H. Looys te Rhenen, H. Rothuis en J. Toonen te Wagenin- gen, H. van Manen en G. Garrits te Lunteren, M. v. d. Pol en H. van Roe kei te Bennekom, E. C. v. Ommeren en G. v. d. Weerd te Lienden, H. P. de Ja ger te Amex-ongen en A. van Doode- waard te Opheusden. Voor Practijkdiploma Moderne Be- dry fsadministratie der Ned .Associatie voor Practijkexamens: de heren N. Achterberg, J. van Enk en B. J. Vrieling te Veenendaal. Voor het Staatspractykdiploma voor Bedrijfsadministratie eerste gedeelte: de heren D. Boers te Veenendaal en W. G. van Laar te Amerongen. LANDBOUWSCHUUR EN HOOIBERG PROOI DER VLAMMEN Doordat enkele kinderen, die gelo geerd waren bij de landbouwer J. Wis- gerhof in de Vordel met vuur speelden, zijn een achter zijn woning staande landbouwschuur en een hooiberg Woensdagmiddag in vlammen opge gaan. Zowel de brandweer uit Eist, als uit Rhenen waren op het terrein aanwezig om met enkele sti-alen op de waterlei ding het vuur te bestrijden. De hitte was zo groot, dat het naast gelegen woonhuis moest wox-den natge- houden. Men is erin geslaagd dit te behouden. De schuur en de hooiberg daax-entegen werden totaal verwoest. Een zich in de schuur bevindende zeug met biggen kon nog bijtijds worden ge- i-ed. In verband met de blussingswerk- zaamheden moest het verkeer over de Rijksstx-aatweg woi'den omgelegd over de Veenendaalseweg en Zwijnsbergen. Tot laat in de middag was de Elsterse brandweer bezig om de hooiberg af te steken, daar zich in de kern nog een smeulende massa bevond. De Burgemeester van Rhenen was op het terrein van de brand aanwezig. GESLAAGD Gisteren slaagde voor het te Utx*echt gehouden examen Hoofd-akte B, onze plaatsgenoot W. A. Hasselaar. TWEE COMBINATIES SPEELDEN TEGEN ELKAAR ROODHEMEDEN WONNEN MET Tot besluit van de sportweek te Rens- woude werd een voetbalwedstrijd ge speeld tussen twee gecombineerde elf tallen. Het ene elftal bevatte spelers van Oranje Wit (Eist), Rhenus (Rhenen) en D.V.S.A. (Amerongen) (groen shirt). Het andere bestond uit spelers van Scher- penzeer, Barneveld en Renswoude (rood shirt). Vanaf de aftrap wisten de roodhem- den een veldmeerderheid te veroveren die zij niet meer afstonden. Met spil Stutvoet en de back Verbruggen was er voor de groene geen doorkomen aan. In de voorhoede vormde Rootselaar van Scheirpenzeel met G. van de Horst (Rens woude) op de rechtervleugel een aardige combinatie, maar de stootkracht ging uit van de jeugdige G. van Raay uit Renswoude met liixksbuiten Van Beek uit Barneveld die het de doelman van de groene duchtig lastig wisten te maken. Door goed samenspel en positie kiezen waren het de roodhemden die steeds voor het doel van de groene opdoken. In de 15e minuut kreeg van der Horst een pracht kans de score te openen, maar al leen voor de doelman gekomen, miste zijn schot en ging over. Vijf minuten la ter had zijn ploeg meer geluk, toen G. van Raay van zijn clubgenoot L. Stut voet goed de bal kreeg door gegeven en met een keihard schot via de onderkant van de lat de bal in het net verdween, 10. Twee minuten later was het alweer raak, toen een voorzet na een combinatie van Van der Weerd en Rootselaar bij Van Raay belandde, maar deze de bal doorgaf aan de vrij staande Van de Beek uit Barneveld, waarop deze uit vrije schietpositie onhoudbaar inkogelde. De groenen kwamen hierna opzetten, doch de beide backs Van Bruggen en Vossegat met a"a.n het hoofd spil L. Stut voet was het voor hen moeilijk te pas seren. Door een klein foutje van de rode achtei-hoede kon de groene voorhoede 'n verdiend tegenpxxnt scoren. Wat Breeschoten en zijn mannen na rust ook probeerden, zij waren niet bij macht- te het rode doel in gevaar te brengen. Aan de andere kant werd Van de Beek in staat gesteld, om de stand op 31 te brengen. Van der Horst (Renswoude) bracht tenslotte met een goed gericht schot de eindstand van deze aantrekke lijke wedstrijd op 41. Na afloop reikte de oud-burgemeester van Renswoude, baron Taet van Ame rongen aan iedere deelnemende vereni ging een vaantje uit. ALWEER DIE GEVAARLIJKE HOEK Wederom heeft de gevaarlijke hoek Bruine Engseweg/Herenstraat, nabij het viaduct een slachtoffer opgeleverd. Woensdagavond vond er een aanrijding plaats tussen de wielrijdster C. v. S. uit Rhenen en de motorrijder S. J. v. d. N. vanaf de Bruine Engseweg de Heren straat op, terwijl op de hoek twee NBM- bussen stonden geparkeerd. Het zicht was dus geheel verdwenen, met het ge volg, dat de uit de x-ichting Grebbe ko mende motorrijder de onfortuinlijke wiel rijdster aanreed. De fiets was zwaar be schadigd en mevrouw v. S. zelf liep een hoofdwonde en een hersenschudding op. Dr Wychers en de heer C. Meijer ver leenden de eerste hulp, waarna het slachtoffer per brandweer-brancard-wa gen naar haar woning aan de Berken laan werd vervoerd. De politie maakte proces-verbaal op. OOGST VAN DE STRAAT Aan het politiebureau te Rhenen wer den de volgende voorwerpen aangegeven als gevonden: doublé damesarmband; grijze vulpen merk „Elte"; bruine jon gens windbreker met ritssluiting maat 6; huissleutel lang model; huissleutel kort model; zilveren beugelt je voor kin dergebit; lipssleutel nr. 54; grijs wollen danxesvest; zeiljopper kleur zwart in houdende kampeerreglement „Bonte Vlucht"; bruin lederen handtas met ge ruite voering inhoudende een xnotbal, speld en sleuteltje; een kogellager; een i'ollager; ceintuur; beige capuchon van regenmantel; rood lederen portemon- naie met beugelsluiting inhoudende een speen; stuk verpleegsterslinnen plm. 120 X 80 cm; verlorenrechter dameshandschoen van varkensleer; ballpoint; portemon- naie i'ode kleur inh. ƒ0.35 en 2 buskaar- ten vrij vervoer NBM; huissleutel; licht blauw windjack; bruin lederen porte feuille inhoudende fqto, kampkaart en plm. ƒ12.-; poesje van drie maanden; lipssleutel; broche bestaande uit gouden staafje bezet met brillanten; tasje inhou dende 5 rittenboekje NBM; militaire ransel; hangertje van een collier met af beelding danseresje; bruine jongensjas, visgraat kort model; bruin lederen por- temonnaie inh. 10.- en fietssleutel als mede gebx-oken ring; een bril; belasting- kaart in etui; klein wit hondje met geel stipje op de rug; lederen portemonnaie kleur grijs inh. 0,30rode velpen merk „Pelikaan". BENOEMD Burgemeesters en wethouders van Rhenen hebben benoemd tot leerling ambtenaar op de afdeling financiën ter gemeentesecretarie de heer G. C. Rense, wonende te Rhenen, geslaagd leerling van de Rhenense Mulo. EEN AUTO VOOR U! Voor twee kwartjes kunt U de be zitter worden van een auto, een brom fiets of cadeaucheques ter waarde van ƒ2.50 tot ƒ5.-. En niet alleen dat! Want die vijftig centen zijn bestemd voor steun aan het wetenschappelijk onderzoek van de t.b.c. en hulp bij de niet gesubsidieer de, maar volstrekt onmisbare onderdelen van het plaatselijke en landelijke werk der tuberculose bestrijding. Daarvoor heeft de Koninklijke Nederlandse Cen trale Vereniging tot bestrijding der tu berculose een loterij opgezet, waarbij u een kans hebt op een van die mooie prij zen en bovendien dit nuttige werk steunt. Want jaarlijks worden nog steeds ongeveer 14.000 nieuwe lijders aan t.b.c. gevonden. Dit cijfer moet omlaag. En dat zal een grote winst voor onze volks gezondheid en het geluk van onze mede mensen betekenen. Bij zr J. Dingemanse kunt u deze loten kopen. U weet dan zeker dat Uw twee kwartjes goed zijn besteed. AANRIJDING OP DE GREBBEBERG Op de dx-ukke verkeersweg over de Grebbeberg vond een aanrijding plaats tussen twee personenauto's, op een punt gelegen vóór de militaire begraafplaats. Door het op het laatste moment naar links afslaan van de voorste van twee achterelkaar rijdende automobilisten, kon de in tweede positie rijdende Rhene- naar V. d. B. niet meer verhinderen, dat hij de voor hem uitgaande auto aanreed. Beide wagens liepen materiële schade op. ZEER VOORDELIG! 30 cent per 100 gram AMANDEL- PENSE AMANDEL BROODJES Onze bekende BOTER AMANDELKOEK BOTERKOEK BOTERCAKE En enthousiast roept iedereen: Ha dat is ge bak van D IJ K S T R A! VEENENDAAL Ondertrouwd: Hendx-ik Mark, 23 jaar en Gerritdina Wilhelmina Kuiper, 22 j.; Albertus Arnoldus Hendrikus Molmans, 24 j. en Hendrika Heikamp, 25 j.; Jan Gerhard Nieboer, 28 j. en Grietje Diepe- veen, 29 j. Geboren: Maxia Jakoba, d. v. N. G. van de Scheur en van A. Ch. Schoeman; Teunis, z. v. A. Versteeg en van C. van der Poel; Marijke, d. v. J. Vink en van Fr. J. van Barneveld; Evert, z. v. M. Jordaan en van J. Bomhoff; Hendrika Willemina Stevelina d. v. A. van de Meent en van St. van de Scheur; Jan, z. v. W. van Engelenburg en van H. E. van Veenendaal; Petxnis Hubertus z. v. J. A. Beurskens en van B. Turkesteen; Maria, d. v. H. H. van Doorn en van G. Walboom. Overleden: Gerrit Bos, 59 jaar en 10 maanden, echtgenoot van Jacoba Stui- venbei-g; Adriana van Alphen, 79 jaar, weduwe van Jan Anthonie de Kleuver; Rikje van Wakeren, 64 jaar echtgenoot van Jan Beier; Jacob de Gooijer, 75 jaar weduwnaar van Hendrika Stuivenberg; Nicolaas Nieuwenhuis, 75 jaar, echtge noot van Barendina Strietman; Willem van Engelenburg, 70 jaar, echtgenoot van Willemina Ederveen. GELD.-VEENENDAAL en EDERVEEN Geboren: Wilhelmina C., d. van J. van den Brink en H. H. van de Vendel; Ger ry, d. van W. de Koning en H. W. Bus- sink. Ondertrouwd: Jozeph Albers en Her- mina J. Anbeek. Getrouwd: P. van de Lustgraaf en M. P. van Manen. RHENEN Geboren: Marjolijn Anna, dochter van Gijsbert Dirk Willem-van Dijk en Anna Regina Hendriks, Berkenlaan 341. Ondertrouwd: Dirk de Gooijer, Vee nendaal en Ruurtje Trijntje Kooistra; Hendrik ter Burg en Janna van Woerde- kom. Gehuwd: Arnold Spies en Willemina Alberdina van Verseveld; Gijsbertus Jo hannes Bi'oekhuizen en Dirkje van der Burg; Willem Cornelis van Laar en Jaxx- tje Middel; Bartus Marinus Roest en Grada Marina Vermazen. Overleden: Frans van de Weerd, 86 jaar, weduwnaar van Willemijntje West broek, Nieuwe Veenendaalseweg 51; Ja cob de Gooijer, 75 jaar, weduwnaar van Hendrika Stuivenberg, Veenendaal; Rijk je van Wakeren, 64 jaar, gehuwd met Jan Beijer, Veenendaal; Willem van En gelenburg, 70 jaar, gehuwd met Willemi- n^Ederveen, Veenendaal; Anna Geer- truida van Amerongen, 71 jaar, onge huwd, Rijksstraatweg 84. RENSWOUDE Geboren: Jenneke, d. van Arie Hen drikus van Setten en Gerritdina van de Haar; Brigitta, Maria, Catarina, d. van Antoni Qwint en Johanna Cornelia Kroonen. Ondertrouwd: Anton Legemaaten, oud 36 jr wonende te Maarn en Johanna Hu- ting 37 jr; Hendrik van Barneveld 27 jr uit Veenendaal en Johanna Wilhelmina Rijnders oud 26 jr. Getrouwd: Arie van den Brink 34 jr uit Ede en Aartje van Ravenhorst 32 jr; Gijsbert Brand van Laar oud 24 jr uit Ede en J. Cornelia van de Bunt oud 21 jr; Klaas Geerlofs oud 28 jr uit Ede en Jetty Kiksen oud 31 jr. Overleden: Hendrik van den Broek, 73 jr; Jan Veenhuis 72 jr. Ingekomen: Cornelus G. Achterberg uit Ede naar Nieuweweg 217. Vertrokken: Johannes W. Nijland van Nieuweweg 259 naar A'dam; Jan van Plaggehoef van Bekerweg 6 naar Lun teren; Jacob Mulder en gezin van Nieu weweg 179 naar Beverwijk; Aartje Ra venhorst van Emmikhuizerlaan 8 naar Bennekom; Jannige Cornelia van de Bunt van Groeperweg 15 naar Ede. SPAARBANKRESULTATEN RHENEN Gedurende de maand Juli 1954 werd aan het postkantoor te Rhenen inge legd 31696,22 en terugbetaald ƒ40.770,14. KERKEWUK 1i PREDIKBEURTEN Ned. Herv. kerk: 9.30 uur en 6.30 uur ds W. Hop; Ger. kerk: 10 uur en 6.30 uur ds Molenaar; R.K. kerk: 7.30 uur H. Mis 10 uur H. Mis; 5 uur Lof. moedertje. Een flinke boy. Mijn harte lijke gelukwensen!" Reeds bij de eerste blik, die zij op haar zoon had geworpen, had zij onmid dellijk John in hem teruggezien, John, die zij had gekend sedert haar prilste jeugd. Onwillekeurig waren haar ge dachten teruggevlogen naar die jaren van weleer in het kleine dorpje in Con necticut. Hun ouders waren buren ge weest, zodat zij hem, die drie jaar ouder was geweest dan zij, vrijwel sinds haar geboorte had gekend. Zij herinnerde zich nog heel goed, bij welke gelegen heid zij hem het eerst bewust was ge worden. Zij was toen bijna drie jaar ge weest en hij een jongen van zes, die al op school ging. Ze was op een middag heel stilletjes in de tuin aan het spelen geweest met haar poppen, toen opeens een grote voetbal uit de tuin ernaast was komen vliegen en boven op haar poppen terecht was gekomen, zodat zij een kreet van ontzetting had geslaakt en in tranen was uitgebarsten. Daarop was een rood jongenshoofd, met een verlegen uitdrukking er op over de heg, die de tuinen van elkaar scheidde, ko men gluren en had haar toegeroepen: „Stil maar, Louise. Ik kon het heus niet nelpen. Ik zal het nooit weer doen." En toen zij daarop nog harder was gaan huilen en op haar gehuil niemand was komen opdagen, omdat moeder even een boodschap was gaan doen, was hij tenslotte over de heg geklommen, had de omgevallen poppen weer netjes recht gezet, en toen zij was blijven schreien van schrik en narigheid over het gebeurde, had hij haar opeens tegen zich aangetrokken en haar hoofdje zacht tegen zijn schouder gevlijd, zoals hij dat vader wel had zien doen, wan neer moeder eens verdriet had. En het wondexdijkste was geweest, dat zij hem kalm had laten begaan en dat hij haar werkelijk tot bedaren had weten te brengen. Een kwartiertje later waren zij samen gezellig gaan spelen, iets, wat voordien nog nooit was gebeurd. Van ,die dag af was een vriendschap tussen hen ontstaan, die door de jaren heen niet slechts had stand gehouden, doch van beide kanten was overgegaan in een liefde, zoals men slechts één enkele maal in een mensenleven kan onder vinden. Natuurlijk hadden zij allebei wel eens tijdelijk vriendje of vriendin netje gehad, maar dat was alles opper vlakkig geweest en beiden hadden ge voeld, dat zij door het lot voor elkander bestemd waren. Het dorp was er dan ook volkomen van overtuigd, dat zij een paar zouden worden. Toen hij twee-en-twintig jaar was en zij negentien, hadden zij zich verloofd en kort daarop was hij naar New York vertrokken, omdat hij daar, in de grote stad, meer mogelijkheden meende te hebben dan in hun kleine dorp. Pessi misten voorspelden dat het nu wel spoedig uit zou zijn met de liefde en dat hij daar in de grote stad zijn Louise wel zou vergeten. Maar zij hadden vol komen misgetast. Voor hem was en bleef er maar één meisje op deze we reld: Louise, en ook voor haar bestond er geen ander. Hij kwam regelmatig met de week-ends naar huis en, omdat hij een hard en toegewijd werker bleek te? zijn, met uitstekende bekwaamheden, maakte hij al spoedig behoorlijke pro motie. Er scheen voor hen beiden een zonnige toekomst te zijn weggelegd. Alleen uitgaan in New York deed hij nooit. De enige, met wie hij omging en die hij af en toe eens vergezelde naar een concert, of een speciale film, was zijn vriend Fred, die tegelijk met hem naar New York was getrokken, omdat ook hij daar betere kansen meende te kunnen vinden dan in hun geboorte plaatsje. Fred was van dezelfde leeftijd als John en had met hem op dezelfde school gegaan. Reeds als kinderen hadden zij zich tot elkaar aangetrokken gevoeld en was tussen de beide jongens een vriend schap ontstaan, die door de jaren heen stand gehouden had. Ook Louise was bijzonder op Fred gesteld en ging gaar ne met hem om, al was Fred in som (Vervolg van pag. 1) heen, met vacantie. Daar verheugde ze zich echt op. Weer een ander had in 1942 in Holland een familie Jansen ont moet. Of we die misschien ook kenden? Naast de argelozen staan de tacti- schen, die tijdens de oorlog half Europa hebben bereisd. Alleen in Holland zijn ze toevallig niet geweest.De argelo zen zijn ons dan toch sympathieker. Zij lijken eerlijk te menen, dat een bezet ting niet iets is dat bij iemand kwaad bloed zou kunnen zetten. Wat weten zij ook van bezetting? In de eigen (Britse) sector merkt men daarvan practisch niets. Alleen in Harzburg ziet men nog wel eens groepjes Engelse militairen door het Kurpark flaneren, waar zij hun activiteit voornamelijk ontplooien op de Amerikaanse rolschaatsenbaan. VLUCHTELINGEN NIET WEL KOM Zelfs de bewoners van dit grensgebied tussen Oost en West zijn zich nauwe lijks bewust van de moeilijkheden waax'onder hun landgenoten aan de andere zijde van de grens gebukt gaan. Zulks niettegenstaande onder hen tal loze vluchtelingen leven. Een plaatsje als Zellerfield bij voorbeeld telt onder zijn 18.000 inwoners 10.000 refugees uit de Oostzóne, en zo is het in de meeste gemeenten. Dat deze vluchtelingen zeer welkom zijn, kan men niet bepaald beweren. Zij worden over het algemeen beschouwd als lieden die de oorspronkelijke bewo ners het brood uit de mond komen sto ten. „De vluchtelingen zullen hier niets verdienen", lijkt het devies te zijn, waar door ook plaatselijke Kurverwaltungen zich nogal eens laten leiden als deze mensen eens probex-en iets bij te ver dienen door het onderbrengen van toe risten tijdens het zomerseizoen. De vluchtelingenverenigingen kunnen niet veel bijdragen tot verlichting van het lot van deze behoeftigen, die bij hun vlucht alles hebben moeten achterlaten wat zij bezaten. Wel belasten deze ver enigingen zich met het verzenden van pakketjes met Liebesgaben naar de verwanten in de oostelijke zóne. Maai de opofferingen die de vluchtelingen aan deze zijde van de grens zich ge troosten ten einde dergelijke pakketjes te kunnen verzenden, blijken dikwijls tevergeefs: de invoerrechten die de oostelijke autoriteiten er op stellen zijn zo hoog, dat de meeste pakketjes on afgehaald blijven liggen. Wij hoorden een droevig relaas van een vluchteling uit Leipzig, die zijn oude vader een pakje met medicijnen had gezonden. Zijn drie broers uit de Oost- zóne hadden gedrieën drie dagen moe ten werken om de invoerrechten te kunnen betalen! In dit licht bezien krijgt de hulp aan Oost-Berlijn, die wel door de officiële instanties ter hand is genomen, min of meer een propagandistisch tintje. Deze hulp is geen liefdadigheid, maar belas ting, al draagt dan ook de Steuermarke van 2 pfenning, die naast de gewone postzegel op ieder poststuk moet wor den bijgeplakt, de idealistische naam: Notopfer Berlin. Een merkwaardige bijzonderheid is intussen dat, waar in West-Duitsland geen poststuk in behandeling wordt ge nomen dat niet van dit zegel is voorzien, de ambtenaren van de Bundespost aan de oostelijke sectorgrens druk werk hebben met deze zegels weer te verwij deren. Zien zij namelijk eens zo'n zegel over het hoofd, dan kan men er zeker van zijn, dat het poststuk waarop het prijkt, per kerende post uit Oost-Duits- land terugkomt. De oostelijke autoriteiten dulden geen enkele inmenging in hun aangelegen heden, ook niet in de vorm van nood- offers! R LAAG IN PRIJS, 0 SIERLIJK EN BETROUWBAAR GEBOUWD 0 GEHEEL COMPLEET, MET IN GEBOUWDE KILOMETER TELLER EN JIFFY-STAND. Deze prachtige machine zullen wij U gaarne en zonder verplichting demonstreren. VERGERSWEG 42, WAGENINGEN mige opzichten wat moeilijker dan John. Fred was een jongen uit een een voudig milieu; zijn vader was op jeug dige leeftijd gestorven en had zijn ge zin, bestaande uit Fred's moeder, Fred zelf en een jonger zusje, in niet al te rooskleurige omstandigheden moeten achterlaten. Fred's moeder had dan ook voor haar en haar beide kinderen de kost moeten verdienen met verstelwerk en fijne handwerken, tot de kinderen groot genoeg waren om voor zichzelf te kunnen zorgen, ten gevolge waarvan, zij reeds jong aan het werk hadden moeten gaan. Fred was. als jongen van veertien jaar eerst loopknechtje en daarna jong ste winkelbediende geworden in de enige grote winkel in het dorp, tegelijk manufacturenhandel, boek- en speel goedwinkel. Gedux-ende de avonduren had hij lessen genomen, om zichzelf verder te bekwamen op verschillend gebied. Hij bleek over een buitengewoon scherp en helder verstand te beschik ken, doch was een wat teruggetrokken, ernstige jongen, die er zeer bepaalde principes op na hield. Deze principes waren van die aard, dat hij in het dorp voor „rood" werd aangezien, omdat hij een sterk democratische inslag bezat en het altijd voor de mindere opnam. Hij was door-en-door idealist en had zich ten doel gesteld te trachten de mens heid en de wereld te verbeteren. Van uiterlijk was hij een middelmatig grote, magere jongen, met scherpgesne- den, bijna ascetische trekken. Zijn in borst was zacht en vriendelijk, doch zo dra hij meende, dat ergens onrecht werd gepleegd, kwam hij in opstand en kon dan plotseling alle zachtheid en vrien delijkheid op zij zetten en zich een uit gesproken vechter tonen. Toen hij vernomen had, dat John naar New York zou gaan, om daar zijn verdere toekomst op te bouwen, had hij onmiddellijk besloten zijn voorbeeld te volgen en het was hem gelukt een aan stelling te krijgen als bediende in één van de grote magazijnen, waar hij bij de speelgoedafdeling te werk werd ge VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Markt 9.30 uur ds J. v. d. Ros van Leersum, 5 uur ds Van Wijngaarden. Julianakerk 9.30 uur ds Van Wijngaar den, 5 uur ds Vroegindeweij. Vredes- kerk 9 en 10.30 uur ds Vroegindeweij, 5 uur ds C. van Leeuwen van Maars- bei-gen. Veeneind 3 uur ds Vroeginde weij. Dijkstraat 2.45 uur dhr J. Gaas beek. Sola Fide 10 uur ds J. A. Peters v. Den Haag, 5.30 uur prof. G. C. v. Nif- trik van Amsterdam. Geref. Kerk 9, 10.30 en 5 uur ds B. Mees ten Oever van Kamerik. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds Kok. Ger. Gem. (Fluiterstr.) 9.30 en 5 uur leesdienst, Vrijdag ds Van de Woestijne van Barneveld. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds P. J. de Bruin van Boskoop. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds Eikema van Stolwijk. R.K. Kerk Nieu weweg 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoog mis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagschool, 7 uur Openluchtsamen komst, 8 uur Verlossingsamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds L. v. d. Peut van Eist en nam 6 uur ds v. d. Bie van Ommeren. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur dhr. C. Vroeg indeweij van Middelharnis. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds Potjer van Maasland. Ger. Gem. (Bantuin) 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. R.K. Kerk 7.45 uur H. Mis, 10 uur Gez. Mis en nam. 7 uur Lof. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur onbe kend en 6 uur ds Van de Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Dinsdag 7.15 uur ds Mallan van Bruinisse. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk. 10 uur dhr. J. Smit van Heemstede, 6.30 uur ds Van Schuppen van Lunteren (Jeugd dienst). Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leèsdienst, Woensdag 7 uur ds De Jong van Kralingseveer. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 6.30 uur ds P. Bos uit Amstexrwolde. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 3 uur leesdienst. VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uui~, alleen voor zeer dringende gevallen dr W. Remme, Markt, Tel. 572. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van Zaterdagmiddag 2 tot Maandagmor gen 7 uur, alleen voor dringende ge vallen dr Kars te Amerongen, Tel. K 3434-273. RHENEN. Zondag 8 Aug.: dr Ch. H. Pa ris Jr., Herenstraat 83, Tel. 432. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Van Zaterdagavond 6 tot Zondag avond 12 uur dr Ringelesteiin, Tel. K 8387-201. BEHENDIGHEIDSWEDSTRIJDEN VERLIEPEN SUCCESVOL De Dinsdagavond door de Motorclub „Macro" georganiseerde behendigheids wedstrijden voor auto's, motoren en bromfietsen hadden een vlot verloop. Verschillende hindernissen kostten de deelnemers nogal enige hoofdbrekens, vooral het koekhappen en de wipplank. Naar het tonnetjesteken werd bij iedere deelnemer met spanning door 't (helaas geringe) publiek uitgezien: „zou het een nat pak worden?" Een paar rijders wisten de stok keurig door de plank te werpen en verderop weef op te vangen, waax-door zij een welverdiend applaus verwierven. De anderen gelukte het, hoewel de ton „kiepte", een nat pak te ontkomen, op één na, tot groot vermaak van jong en oud. Tussen de bedrijven door waren het „de Twee Kamée's", die grote lachsal vo's over de gemeenteweide ontketen den, als clowns en aascadeurs; vooral in hun laatste rol wekten zij de lach lust op, inzonderheid bij de talrijke aanwezige jeugd. Na afloop vond in Café 't Viaduct de prijsuitreiking plaats aan de winnaers. De uitslag luidde als volgt: Motoren: 1. R. v. Laar, Rhenen 70 strafpunten; 2. C. v. Leyen, Rhenen 75 str.p.; 3. Dikkenberg, Rhenen 87 str.p.; 4. J. v. Laar, Rhenen 100 str.p.; 5. Pronk, Den Haag 239 str.p.; Auto's: 1. H. v. Dam, Zeist 58 straf punten; 2. G. Willemsen, Rhenen 94 str.p.; 3. A. Stolk Jr., Rhenen 151 str.p. Bromfietsen: 1. J. C. Schuilenburg, Rhenen 12 strafpunten; 2. Verstege, Renkum 42 str.p.; 3. D. J. Bovenschen, Rhenen 52 str.p.; 4. D. v. Setten, Rhe nen 64 str.p.; 5. W. Schuilenburg, Rhe nen 65 str.p.; 6. Wessels, Renkum 81 str.p.; 7. J. H. v. d. Oosterkamp, Rhenen 112 str.p. steld. Hij had zich in New York al spoe dig aangesloten bij een beweging, die zich als ideaal had gesteld de wereld te verbeteren. Toen John een jaar of wat in New York had gewerkt, vertelde hij Louise, dat hij nu genoeg verdiende om aan trouwen te denken en dat hij ook reeds voldoende had gespaard om een niet groot, maar gezellig nestje in te rich ten. Het enige, wat hem ongerust maak te, was de oorlog in Europa. „Stel je voor, dat wij er in worden betrokken," had hij gezegd. Het leek, of in zijn on derbewustzijn toen reeds iets aan het werk was geweest, dat hem van een zeker voorgevoel vervuld had. „Als Amerika mee gaat doen, is het ook mijn plicht om te gaan en wat moet jij dan?" Maar zij had getracht hem die muize nissen uit het hoofd te praten. „Domme jongen," had zij gezegd. „Ik ben toch een Amerikaanse en ik moet toch ook mijn steentje bijdragen. En als het ergste mocht gebeuren en je moet de oorlog in, wil ik in ieder geval getrouwd zijn. Dan hebben we dat tenminste ge had en niemand zal ons dit kunnen ont nemen." Ze hadden toen tot de grote stap besloten en drie maanden later waren zij man en vrouw. Nooit zou Louise de trouwdag ver geten: de gelukkigste dag van haar leven, tot op de dag, dat Johnny werd geboren, nu drie dagen geleden. Heel het dorp was bij de trouwplechtigheid in het kleine, eenvoudige kerkje tegen woordig geweest en de oude dominee, die hen beiden nog had gedoopt, vlak na hun geboorte, had een innige preek gehouden. Louise zelf was in haar witte bruidstoilet, met de lange sleep, een stralend mooie bruid geweest, die de be wondering van alle vriendinnen en ken nisjes had opgewekt. En afgunst tevens om een bruidegom als John, met zijn flink, mannelijk postuur, zijn goed gevormd gelaat met de grote, bruine ogen en zijn golvende, bijna zwarte haar. (Wordt vervolgd i. Haar grote, donkere ogen staarden onafgebroken naar de deur. Nog enkele ogenblikken, dacht zij, en hét moment van de dag is weer daar! Sedert haar ontwaken, enige uren geleden, had zij vol ongeduld liggen wachten: het grote ogenblik, dat haar baby, haar zoon, tegelijk met de babies van de andere moeders op de zaal, zou worden binnen gebracht voor zijn ochtendmaaltijd. De vrouw naa^; haar lachte haar eens goedig toe. „Zó gaat het altijd met de eerste," zei ze, een beetje plagend. „Wacht maar tot je er acht hebt, zoals ik nu. Dan wordt het wel anders, dan ben je er aan gewend." Louise glimlachte, een stralende, zon nige glimlach. Nimmer had zij kunnen dromen, dat zij zich zo rijk, zo gelukkig met haar zoon zou voelen. Zelfs al kon dat geluk onmogelijk volmaakt zijn, het had toch een hoogte bereikt, die haar zelf een wonder toescheen. Toen zes maanden geleden het rampzalige bericht was gekomen dat John, haar John, die zij had liefgehad zover haar geheugen reikte, was gesneuveld bij Dendermon- de, ginds ver weg, ergens in Europa, had zij niet gedacht dat haar leven nog ooit waarde zou kunnen krijgen. Nog geen half jaar waren ze getrouwd ge weest, toen hij gehoor had gegeven aan de roepstem van 't vaderland en nog geen maand daarna was hij gevallen op het veld van eer. Wat deed het er toe, of men haar had verteld, dat hij als een held' was gestorven, bij zijn poging tot redding van een zwaargewonde strijd makker. Zij had hem voor altijd verloren en haar leven zou in het vervolg leeg en doelloos zijn. Eén ding slechts had haar er van weerhouden hem vrijwillig in de dood te volgen: de wetenschap, dat zij het pand van zijn liefde onder het hart droeg, iets, wat hijzelf nooit had gewe ten. Dat alleen had haar kracht gegeven te blijven voortgaan met wat zij anders als volkomen nutteloos zou hebben prijs gegeven. Nu had zij het als een plicht beschouwd te blijven, opdat zijn naam in zijn zoon zou blijven voortbestaan. Want dat het een zoon zou zijn en dat hij Johnny zou heten, daarover had bij haar van het begin af aan niet de ge ringste twijfel bestaan. Doch in de eer ste tijd na dat onherstelbaar schijnende verlies, in de eerste phase van schrij nende smart en hopeloze leegte, had zij het slechts kunnen zien als een nalaten schap van hem, waarvoor zij diende te zorgen. Doch van lieverlede, toen het nieuwe leven in haar zich steeds meer liet gelden, was de liefde, die zij eens voor de vader had gekoesterd en die haar gehele bestaan had uitgemaakt, geleidelijk overgegaan op zijn zoon, die zich van dag tot dag meer begon te roe ren. En steeds groter was die liefde ge worden, tot zij tenslotte bijna de dag niet meer had kunnen afwachten, waar op hij zijn werkelijke intrede in het leven zou doen. En nu, drie dagen gele den, was het gebeurd. Onbeschrijflijk was het ogenblik geweest, waarop de dokter haar, na urenlang, een luid schreeuwende en trappelende jongen in de armen gelegd, met de woorden: „Hier

De Vallei | 1954 | | pagina 2