Nieuwsblad voor Veenendaal! Omstreken Het ,Hazenpad' wordt verder Op 30 Augustus zuilen weer honder- ,In de vroege ochtend van Woensdag Kwaliteitstocht van Ned. Fabrikaat door getrokken Een zomer zonder hoge druk gebieden de VALLEI-riks? Benauwde ogenblikken voor publiek in Ouwehands dierenpark Waar is Nieuws uit de Omgeving Fa. J. F. TAK 28e JAARGANG VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1954 No 32 Uitgave: Drukkerij „De Gelderse Vallei' Verschijnt in: Stichts- en Geld.-Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Hoe spaarde Veenendaal? Veenendaal I Donar DE ARBEIDSMARKT Nog veel te weinig auto's Oudste leeuw waagde een uitbraakpoging Hij kwam te laat Het dodelijk ongeval In Eist met verouderd bank biljet betaald Voorlichting voor en door vrouwen Finale Veteranentournooi Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Bloemencorso te Leersum Daardoor veel slecht regenweer Hy is f7.50 waard Abonnementsprijs 1.05 per kwartaal Losse nummers 10 cent Redactie en Administratie Parallelw. 10, Veenendaal Tele/. 601, Giro nr. 563427 Redactie W. F. ter Hoeven VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr. p. m.m. 12c. Minimum p. advert, ƒ3.60 Rnbriek Vraag en Aanbod en Diversen van 110 woorden 0.95, elk woord meer 7 cent Aan de doortrekking van de rijksweg 12 de uiterst belangrijke verbinding Den HaagUtrechtArnhemgrens wordt hard gewerkt, zo deelt de ANWB aanbestedingen van grondwerk en via ducten ten behoeve van het nog onvol tooide gedeelte van deze weg, die thans regelmatig plaats vinden. Zoals bekend is rijksweg 12 van af Den Haag tot de Oostelijke rondweg om Utrecht dubbelbanig, terwijl het daar op aansluitende gedeelte tot Veenen daal nog slechts met één rijbaan is uit gevoerd. Het doorgaande verkeer wordt bij Veenendaal van rijksweg 12 afgeleid en volgt dan via De Klomp en Ede de oude rijksweg naar Arnhem. Deze oude weg kan het drukke verkeer nagenoeg niet meer verwerken en heeft momenteel een verkeedsintensiteit van ongeveer 4500 motorvoertuigen per dag, waar mede de practische capaciteit van de weg vrijwel is bereikt. De ANWB acht het dan ook zeer verheugend, dat de rijkswaterstaat thans alles op alles zet om de doortrekking van rijksweg 12 zo spoedig mogelijk te voltooien. De openstelling van het nieuwe ge deelte zal in étappes geschieden. Aller eerst zal het stuk VeenendaalPlanken Wambuis, waar de nieuwe weg de oude rijksweg EdeArnhem ongelijkvloers zal kruisen, worden voltooid, waarna Aan het postkantoor Veenendaal en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand Juli 1954 in gelegd f 112.030,45. Terugbetaald werd f 153.517,05. Aan de Spaarbank Veenendaal en Omstreken werd gedurende dezelfde maand ingelegd f 177.050,51 en terug betaald f 196.603,00. 78 nieuwe boekjes werden er door de ze Bank uitgegeven. (Hilversum) Zondagmiddag speelt „Veenendaal I" een oefenwedstrijd tegen de derde klas- ser Donar uit Hilversum. De wedstrijd wordt op het terrein van de voetbalver. „Veenendaal" gespeeld en begint om half drie. OPBRENGST COLLECTEN De in de afgelopen week gehouden collecte voor het Sanatorium „Zonne straal" heeft te Veenendaal opgebracht een bedrag ad f 495,09. NIEUW GESTROOMLIJND LEGER Een tactische eenheid van Groot- Brittannië's nieuwe gestroomlijnde le ger zal volgende zomer op de proef worden gesteld. Het is bedoeld om de problemen te overwinnen die zich voor doen door de mogelijkheid van een atoomoorlog, aldus heeft Veldmaar schalk Sir John Harding, chef van de Imperiale Generale Staf, dezer dagen in Londen medegedeeld. Recente manoeu vres en conferenties hebben aangetoond, aldus Veldmaarschalk Harding, dat in een atoomoorlog het voornaamste pro bleem zal zijn hoe men de vijand in een zodanige positie kan manoeuvreren dat hij goede aanvalsdoelen biedt, en hoe men kan voorkomen hem goede doelen te verschaffen. Daartoe zou het nodig zijn om ons zonder verwarring met de grootste snelheid te verspreiden en te concentreren. Daarom zullen de voor naamste eigenschappen van het nieuwe Britse leger zijn: een veel sneller be voorradingssysteem. kleinere tanks, minder en eenvoudiger wapenen en in- fanteriemanschappen wier beweeglijk heid aanmerkelijk is vergroot. Wat het bevoorradingsprobleem betreft, verwees Sir John naar een verklaring van de staatssecretaris van Oorlog, Head, die onlangs zeide dat het hefschroefvlieg- tuig een vitale rol speelt in Groot Brit- tannië's plannen voor haar toekomstige leger. De transport-helicopter zal het bevoorradingssysteem veel soepeler, sneller en economischer maken. Gewestelijk Arbeidsbureau Veenendaal MANNEN Bieden zich aan: grondwerkers; bouw kundig tekenaar; electricien (ABS); in strumentmaker; spinner; sigarenmakers en sorteerders; fruitkweker; vertegen woordigers (sigaren); kantoorbediende; los arbeiders; magazijnpersoneel. Worden gevraagd: grondwerkers; metselaars; timmerlieden; schilders; destillateur; meubelmakers; knopenma- kers; rijwielmonteurs; frame-bouwers; slijpers; polijsters; 1.1. bankwerkers; text, arbeiders; sig. fab. arbeiders; loopjongens; kantoorbediende. VROUWEN Bieden z. aan: thuiswerkst.; schoon maakster in bedr.; ass. kinderverz.1.1. verkoopster; aank. kantoorbediende; adm. kracht voor de avonduren (voor kantoor of winkel); kleuteronderwijze res; spinster; kapster; dienstbode (werkster); ass. leidster in koloniehuis; costuumnaaister; naaister. Worden gevraagd: kantoorbedienden; ateliermeisje; dienstbode (d. of d. en n.); verpleeghulpen; text, arbeidsters; sig. fabr. arbeidsters; verkoopster. £J£T BO^SI Voor betere Uurwerken het volgende gedeelte tot aan de rijks weg ArnhemApeldoorn zal volgen. Bovendien zal over enkele weken de aanleg van de tweede rijbaan voor het gedeelte tussen de Oostelijke rondwep om Utrecht en Driebergen worden aan besteed. Deze tweede baan, aldus de ANWB, zal medio 1955 in gebruk kun nen worden genomen. Ds J. OVERDUIN UIT ZUID-AFRIK A VERTROKKEN Ds J. Overduin, Geref. predikant al hier, die 5 maanden in Zuid-Afrika heeft vertoefd, is op 9 Augustus weer scheep gegaan naar het vaderland, zo dat hij omstreeks 31 Augustus weer in Veenendaal zal arriveren. Op 30 Augustus zullen weer honder den Veenendalers één dag genieten kunnen van het prachtige natuurschoon in eigen land, alsde Veenendaalse autobezitters en -bezitsters willen me dehelpen de plannen van de Vereni ging „Oranjedag" te verwezenlijken. Van de zijde der oudjes is de animo zéér groot. Ook van vele autobezitters kwamen reeds opgaven binnen zelfs Amerika doet mee! zodat de stoet internationaal gaat worden. Maar er is nog een groot aantal auto's te weinig om alle oudjes te kunnen ver voeren. Daarom wordt nogmaals een dringend beroep gedaan op autobezit ters, die zich nog niet opgaven, dit als nog te willen doen, teneinde het „feest" voor deze bejaarden te doen slagen. Aanmeldingen worden gaarne inge wacht bij J. H. van Schuppen, Hoofd straat 90, telefoon 378, of bij J. H. Slik, P. H. van Rijnstraat 29, telefoon 710. Donderdagavond zijn enkele honder den bezoekers in Ouwehands Dieren park op de Grebbeberg te Rhenen in angst en beven getuigen geweest van 'n uitbraakpoging van de oudste leeuw in de dierenfamilie van Ouwehand, ge naamd „Max". Iedere avond sluit oppasser Lubout tegenover het leeuwenterras de grote fontein af, welk werkje hij verricht on der het wakend oog van zijn oude vriend. Ook gisteravond was daar weer datzelfde beeld. Lubout aan de fontein en Max aan de rand van de gracht, die de natuurlijke scheiding vormt tussen mens en dier. Plotseling echter deed Max een paar passen achtex-waarts en terwijl hij een rouwe kreet uitstootte maakte hij een enorme luchtspi-ong in de richting van zijn oppasser, die daar te midden van het publiek stond. De toeschouwers, die dachten dat de leeuw de overkant van de gracht zou bereiken, geraakten in een paniekstem ming, doch een harde plons in het wa ter deed de zinnen terugkeren. Het was Max bijna gelukt de over kant, dus de vrijheid te bereiken, doch de afstand bleek toch iets te groot te zijn. Oppasser Lubout en zijn oollsga Ra- dema begrepen wel, dat de leeuw zo spoedig mogelijk uit zijn benarde posi tie diende te worden bevrijd. Zij bega ven zich op het leeuwenterras met een lange ladder en staken deze de oude Max toe. Het geschrokken dier wilde er echter niets van weten en sloeg wild naar dat vreemde ding. Tenslotte ge lukte het de oppassers de onderste sport van de ladder in de leeuwenmuil te krijgen. Max beet er in dat het een lie ve lust was. Hij hield zich zelfs zo krampachtig vast, dat de beide mannen het beest op deze wijze uit het water konden optrekken. De spanning werd nu voelbaar. De inmiddels steeds groter gewór den schare toeschouwers zag daar nu die oude leeuw op het droge staan te- ACHT RUSSEN IN RHENEN Onder auspiciën van de Stichting voor de Landbouw maken momenteel acht Russische hooglex-aren een studie- reis door Nederland. De heren waren Woensdagmiddag op „De Koerheuvel" te Rhenen. Een jongeman uit De Meern had een oproep gekregen van de burgemeester van -zijn woonplaats om in werkelijke militaire dienst te verschijnen. Donder dagochtend om tien uur uiterlijk moest hij zich melden aan de Kazerne van het Regiment „Rhenen". De Meern en Rhenen liggen nu niet bepaald op grote afstand van elkaar ver wijderd, dus ging de jongeman gister ochtend op z'n gemak op weg naar. Rhenen! Om half tien stapte hij welgemoed in het centrum op het Fred. v. d. Paltshof uit de NBM-bus en ging op z'n eentje Rhenen aan het verkennen. Hoe hij ook zocht, van een kazerne was geen spoor te bekennen, laat staan van het regiment, waarbij hij was ingelijfd. Ten einde raad klampte hij een dienst doend agent van de rijkspolitie aan, aan wie hij zijn probleem voorlegde. Deze stond even te kijken en wist er ook zo gauw geen raad mee. Enfin, de informa- trice van VW, die er voor doorgaat alles te weten en op alle vragen een antwoord moet kunnen geven, werd door de agent bij de zaak betrokken. De knaap, de toe komstige recruut, werd het VVV-ver- keershuis binnen gebracht en begon op nieuw aan de VW-juf zijn belevenissen van de ochtend te vertellen. Inmiddels was het al tegen half twaalf geworden en dus wachtte de commandant van het re giment al anderhalf uur tevergeefs op de komst van zijn nieuwe vrind uit De Meern. Toen de jongeman uitverteld was, vroeg de VVV-informatrice de papieren maar eens voor de dag te halen. Ook de oproep kwam te voorschijn en wat stond daar in: ingelijfd bij het Regiment Rhe nen teOssendrecht in Noord-Bra bant. Dat laatste had de misschien ietwat zenuwachtige milicien kennelijk over het hogfd gezien, met het gevolg, dat hij naarRhenen was getogen, opgewekt en wel. Tja, goede raad was duur. Enfin, de VW-juf schreef een prachtige brief aan de toekomstige commandznt, waarin de gehele toedracht van de zaak uitvoerig werd uiteengezet en met een briefje in zijn zak, waarop de snelste verbinding met Ossendrecht was geschreven, ver trok hij uiteindelijk naar zijn garnizoen, met bibberende knieën. Misschien houdt het briefje van de Juf hem uit de pe toet, laten we dat hopen genover zijn beide bevrijdei-s. Vol span ning wachtte men af, wat Max zou gaan doen. De ladder, die eerst dienst had gedaan om de leeuw te redden, werd nu aangewend door de oppassers om zich zelf te bevrijden uit hun benarde posi tie. Langzaam maar zeker weken de beide mannen achteruit, daarbij be hoedzaam de ladder hanterend als af weermiddel. Zonder ongelukken slaagden zij er tenslotte in de uitgang te bereiken, op de voet gevolgd door de oude Max, die toch maar eieren voor zijn geld had ge kozen en volstond met zich het natte grachtwater van zijn lange manen te schudden. Er steeg een zucht van verlichting op uit het talrijke publiek, toen de op passers tenslotte, met een vriendelijk woord tot Max, het hek achter zich sloten. In de vroege ochtend van Woensdag j.l. is de 33-jarige koopman M. alhier bij het oversteken van de Kerkewijk nabij de Vredeskerk onder een passerende autobus gelopen en daarbij vrijwel op slag gedood. M. stond te praten met de chauffeur van een stilstaande autobus, toen hij de NBM-bus waarmee hij naar Arnhem zou reizen aan de halte zag stoppen. Om de NBM-bus nog te kunnen halen, liep hij in allerijl voor om de autobus heen waar hij had staan praten, naar de overkant van de weg, juist toen er op een afstand van amper twee meter een bus van de fa De H. kwam aanrijden. M. probeerde nog terug te lopen en de snel reagerende chauffeur remde uit alle macht. Door de gexinge afstand was een aanrijding echter niet meer te voorko men. Deze week stapte V. uit Veenendaal de winkel van M. P. te Eist binnen om wat versnaperingen te kopen. Er werd betaald met een bankbiljet van 25 gul den, en na het gewisselde geld te heb ben ontvangen vertrok V. weer. Later ontdekte de winkelier dat hij bij de neus genomen was en het bank biljet verouderd bleek te zijn. Terstond werd de politie gewaarschuwd en al spoedig kon de Veenendaalse Herman dad hem aanhouden. V. werd verhoord maar ontkende aan vankelijk hardnekkig de opzet tot op lichting. Later viel hij toch door de mand. BEROEP De kerkeraad van de Ger. Gemeente aan de Fluiterstraat alhier heeft een beroep uitgebracht op ds F. Malan te Bruinisse. BEROEP Ds K. v. d. Pol, Ned. Herv. Pred. te Veenendaal heeft een beroep ontvangen van de Ned. Herv. Gemeente te Wad- dinxveen. De bloemenkoningin van Den Haag, de K.L.M.-stewardess Gusta van de Leuv, deed Maandagmiddag in Den Haag haar intocht Zo stonden we dan op een Maandag morgen op het perron van Utrecht, cen trum van ons spooi*wegnet. Men kan er alle kanten uit, precies zoals bij de op zet om een aantal industrieën te gaan zien. Daar zijn immers hoogovens en steenkolenmijnen, scheepswerven en be tonwerken. Maar het doel van deze be zoeken was om te bekijken wat huis- vrouwen interesseert. De tekst die wij schrijven moet een lied van van de ar beid zijn, maar dan getoonzet voor vrouwenkoor. En zo viel de keus op die vormen van industrie, welke regelrecht werken voor huishoudelijk gebruik: tex tiel en de lichte groep in de metaalnij verheid die produceert voor keuken en tafel. Pannen benevens vorken, messen en lepels, maar dan van uitstekende grondstoffen, mooi gemodelleerd, zodat men voor het zelfde geld een gebruiks- en een kunstvoorwerp koopt. Maar wij hebben niet alleen willen letten op wat de ons getoonde fabrieken maken. Want een deel van de vrouwen van Nederland is moeder van kinderen; vaak opgroeiende kinderen, die in de industrieën werken. En als het goed is, dan wil men toch wel meer weten dan wat de dochter daar verdient; hoe de sfeer er is, of er verschil wordt gemaakt tussen de levende en de machinale „werktuigen" die er voor zorgen dat de expeditie aan het verzenden kan gaan. Oude ervaring in nieuwe vormen Vele van de bedrijven welke wij be zochten hebben hun honderdste verjaar dag achter de rug. Begonnen als fami liezaak zijn ze uitgegroeid tot concerns met internationale vermaardheid. Het handelsmerk van de Aa-Be fabriek van wollen dekens, een rendierslede, vindt men met een bijschrift in Arabische let ters in de bazars van Cairo; in de kam pongs op Java wordt een broekje „tji- lana" genoemd, een Maleise verbaste ring van de handelsnaam (Jansen en Tilanus). Toch hangen in de directie- Zaterdagmiddag a.s. zal op het VSW- terrein worden beslist wie voor een jaar bekerhouder wordt in het Vetera- nenvoetbaltournooi, georganiseerd ten bate van de jaarlijkse autotocht van de Veenendaalse Ouden van Dagen. Het programma vermeldt om half zes de wedstrijd RitmeesterG.H. om de der de prijs. Hierna volgt- om half zeven voor het eerst in Veenendaal een voet balwedstrijd voor dames. Een dameself tal van „Veenendaal" zal de strijd aan binden met elf dames van de gymnas- tiekvei-eniging „Sparta". Om 7.15 uur volgt dan de finale van het veteranentournooi tussen DOVO en GWV. De Veenendaalse Harmonie .Caecilia' zal de wedstrijden opluisteren met pit tige muziek. Burgemeester Bakker is verzocht na afloop de bekers aan de winnaars uit te reiken. VEENENDAAL DIENDE GEEN MOTIE IN In verschillende landelijke en provin ciale bladen stond het bericht dat de vv „Veenendaal" op de vergadering van 2e, 3e en 4e klassers afdeling Oost van de KNVB te Deventer een motie zou heb ben ingediend om de afgevaardigden van die klassen een bindend mandaat mede te geven voor de bondsvergade ring van Zaterdag a.s. Het bestuur van „Veenendaal' ver zoekt ons mede te delen dat zij deze motie niet indiende, doch de heer Vee nendaal van de vereniging WO te Velp. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 DAMNIEUWS De Veenendaalse Damclub „VDC" maakt zich thans op voor de komende competitie. Het ledental is door de pro paganda beduidend toegenomen, zodat men naar alle waarschijnlijkheid met meer dan 20 dammers aan de competi tie van de UPDB zal deelnemen. Bovendien is er thans een gunstige gelegenheid voor de speelavonden ge vonden, nl. in gebouw „Trefpunt" aan de Kerkewijk. Verschillende leden hebben deelgeno men aan het persoonlijk kampioenschap van de prov. Utrecht. De heer J. Edink bereikte van de Veenendalers de beste resultaten door zich in de finale hoofd klasse te plaatsen met een goede kans om als zevende te eindigen. Zaterdag 14 Aug. zal te Leersum een bloemencorso gehouden worden. Het plan is, dat de stoet zich opstelt op de Lomboklaan. Tegen 4 uur zal de stoet door het dorp gaan via de volgende rou te: Lomboklaan, Rijksstraatweg, Boe- renbuurt, Schei-penzeelseweg, Burge meester Van den Boschlaan, Lombok laan omlaag, Rijksstraatweg tot Dart huizen en via de Middelweg terug naar de Lomboklaan. Na afloop uitx-eiking dei- prijzen in Hotel Vogelesang. Het gemeentebestuur heeft een prach tige bokaal beschikbaar gestéld. Behalve de diverse geldprijzen zijm er door par ticulieren ook een beker, 2 medailles en taarten beschikbaar gesteld. Voor de jeugd zijn er ook een 8-tal prijzen voor versierde fietsen enz. Zij, die na de twee warme perioden, die in de Meimaand voorkwamen, al droomden van een warme en zonnige zomer, zjjn tot op heden zeer bedrogen uitgekomen. Juni bracht er met één zo merse dag weinig van terecht maar nog slechter deed Juli het. Deze hooimaand zag kans zonder één warme zomerdag te verstrijken, een verschijnsel, dat na Juli 1922 niet meer is voorgekomen. Het aantal uren zonneschijn was in Juli met in De Bilt 138 uren tegen normaal 205 uren sedert Juli 1919 niet meer zo klein geweest. Wanneer wij de regen- cijfers bekijken, zien wij dat er in het gehele land overvloedig regen is geval len. In het buitenland is het vooral in Engeland, België en Luxemburg weinig beter. Ook in de Scandinavische landen ko men de laatste weken geen zomei-se temperaturen meer voor. Augustus scheen het aanvankelijk beter te zullen doen. Of het een tegemoetkoming aan de bouwvakmensen is geweest, wejrên wij niet, maar juist deze, over het alge meen zo ongunstig bekend staande eer ste week van Augustus, bracht plotse ling warmte. In het zuiden van ons land steeg het kwik tot 30 gr. C. Tegen het einde van de week werd het al weer minder mooi. Onweei-sbuien kwamen opzetten. Zaterdagavond gingen deze in Amsterdam en omgeving vergezeld van windhozen. In Noord-Holland werden regenhoeveelheden van meer dan 30 mm gemeten. Het begin van deze tweede Augustus- week was evenmin rooskleurig. Een ac tieve depressie, die met krachtige tot harde Zuidwestenwinden vlak langs onze kust trok, leverde compleet herfst weer. Oorzaak van het kwaad Dikwijls hoort men beweren, dat wij dit slechte weer te wijten hebben aan atoomexplosies enz. Maar zo is het niet. Wanneer wij de archieven er op na slaan, blijkt dat er deze eeuw al meer van zulke slechte zomers zijn voorge komen, maar het leed, dat toen is gele den, is nu al lang weer vergeten. Zeer zeker, de zomer van dit jaar is uitge sproken ongunstig, veel te koud en veel te onbestendig. Zij, die regelmatig hun huisbarometer in de gaten houden, zul len al hebben opgemerkt, dat deze de gehele zomer maar zelden langer dan één dag op mooi weer heeft gestaan. Dit komt doordat er boven geheel West- en Midden-Europa né Mei geen hogedruk- gebied meer te bekennen is geweest. De hogedrukgebieden, die wij de laatste twee maanden op de weerkaarten kon den ontdekken, lagen nu eens boven Rusland (met hittegolven tot binnen de Poolcirkel) dan weer boven de Azoren (met als gevolg veel depressies van de oceaan naar West-Europa) of boven Groenland (hetgeen afstroming van koude lucht naar zuidelijke breedten tot gevolg heeft). Het wachten is daarom op een hoge- dnxkgebied met het centnxm over of dicht bij ons land, waarin rustig, droog zonnig en warm weer voorkomt. Er zal in Augustus veel moeten veranderen, maar in het begin van de week leek het er niet op dat het spoedig beter gaat worden. Toch geven velen de moed blijkbaar nog niet op en hebben hun vacantie uitgesteld tot September. Vaak is het weer dan beter, maar zeker is dat ook niet. Verleden jaar herfst en ook dit voorjaar hebben wij twee of meer maanden aaneen droogte gehad. Daarop moet weer een regenperiode volgen en dat is dit keer juist in de zomer. Zolang het KNMI nog waarschuwin gen voor harde of stormachtige winden uitgeeft, hebben wij nog niet veel ver trouwen in de weergoden. TELEFOON NIEUWE WIJKZUSTER De pas benoemde vierde wijkzuster van het Veenendaalse Groene Kreis, zuster T. E. Anbeek, is thans telefo nisch te bereiken onder nummer 739. kamers de herinneringen aan de kinder schoenen van het bedrijf niet alleen als historische bijzonderheid; men houdt be wust het verleden vast, want moderne methoden worden gecombineerd met ouderwetse degelijkheid en een vak kennis, welke slechts in een lange prac- tijk is verkregen. Daarbij is veel veranderd in de loop der jaren. Van hand- en windkracht is men overgegaan op stoom en electrische energie. Materialen worden verwerkt waarvan vroeger niemand droomde. Dat is de toepassing van nieuwe wetenschap. Maar gelukkig is er ook heel wat gewij zigd in de waardering van de arbeids krachten als mens. Indien op dit terrein het verleden eens ging spreken, dan zou den er wanklanken hoorbaar worden; laten wij verheugd zijn dat ook hier nieuw inzicht het gewonnen heeft van oude vormen en gedachten. De bedrijfs leiding van nu heeft hart voor de ar beidersbelangen; er is gezorgd voor ruime en gezellige cantines, voor de ont spanning en vaak ook voor de ontwik keling van het personeel. Het zou niet juist zijn dit alles voor te stellen als uit sluitend een gevolg van de welwillend heid der directies; er zijn ook zakelijke belangen bij in het geding. De productie resultaten zijn beter indien er in het be drijf een goede geest heerst. Grond stoffen zijn veelal zo kostbaar dat fou ten, ontstaan door haastwerk of over vermoeidheid duurder komen dan de zorg voor een prettige verhouding. Maar hoe dan ook: hoeveel is er ten goede ge keerd sinds de jaren, waarin op last van de Tweede Kamer een enquête werd in gesteld naar de „toestand in de fabrie ken en werkplaatsen"! Streven naar een goed eindproduct Het is een bekende uitspraak: wie werkt maakt fouten. Hier ligt wel de grootste zorg van iedere fabrikant. Want fouten wreken zich. Als ze pas ontdekt worden door de gebruiker, dan kan dit aanleiding zijn tot veel moeilijkheden; meestal is het een lange weg van ma chine tot klant. Daar zitten buiten het eigen bedrijf nog winkeliers, grossiers en groothandelaren tussen, die alle dan op hun beurt de klacht moeten door geven en beantwoorden. Een groot appa raat komt in werking indien een laken weeffouten vertoont, het email van een pan los laat, een tafelmes zonder ver klaarbare oorzaak afbreekt. Het vergoe den van een bedorven artikel (het min ste waarop een klant rekent en een goe de fabrikant zich verplicht toe acht) kost Zie verder pagina 2 Dezer dagen werd in het versprei dingsgebied van ons blad opnieuw een VALLEI-riks uitgegeven. Door dat de vorige weer niet gevonden werd, is deze nieuwe VALLEI-riks dus f 7,50 waard geworden. Het nummer van de nieuwe VAL LEI-riks is 3 A R 0-72922. Kijkt u dus goed uit naar de rijksdaalder met het nummer 3 AR 072922. Als u hem vindt en voor a.s. Donderdag middag 12 uur op ons bureau kunt tonen, ontvangt u de premie van 7,50 in contanten. LUNTEREN. De laatste tijd beleeft Lurxteren een ware invasie van reeën, 's Nachts worden deze fraaie dieren zelfs in de dorpsstraat waargenomen. Hoewel de dieren hier en daar niet on belangrijke schade hebben aangericht, wordt het verblijf van de reeën in Lun- teren toch blijkbaar wel op prijs ge steld want men laat ze rustig begaan. EDE. Dezer dagen heeft het sprook jesbos dat is aangelegd op het terrein van het openluchttheater reeds de 7000- ste bezoeker gehad. Niet alleen de jeugd maar ook de ouderen toeven graag in deze sprookjestuin. BARNEVELD. De neomist W. J. Schouten, juist een week tevoren tot priester gewijd, werd op grootse wijze door de R.K. parochie van Barneveld ingehaald. BARNEVELD. In de grote Eierhal van Barneveld woi-dt Donderdag 17 Augus tus een grootse muzikale ontspannings avond gehouden waaraan niet minder dan drie bekende radio-orkesten en tal van bekende radio-a rtasten zuilen op treden. RENKUM. Bij Renkum, op het land goed Oostereng, is prof. Van Giffen uit Groningen thans bezig met het afgra ven van een van de oer-oude grafheu vels in deze omgeving. Graven uit het stenen en het bronstij dperk werden ge vonden terwijl twee z.g. klokbekers werden aangetroffen. Het ondei'zoek duurt nog voort. Voor BADMUTSEN ZONNEBRANDCRêME ZONNEBRANDOLIE POEDER voor vermoeide en transpirerende voeten TABLETTEN tegen wagen ziekte naar Drog. Apoth.-Ass. Hoofdstraat 106 Veenendaal

De Vallei | 1954 | | pagina 1