Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Wij stellen U voor: ARAM de VALLEI-riks? R in de maand Oude namen in Veenendaal Waterorgel in de winkelweek naar Veenendaal? Wist IJ AGENDA De autotocht Ouden van dagen Waar is Bezwaren tegen uitbreidingsplan in Eist onbenullig genoemd iVieiiirs uit de omgeving 28e Jaargang VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 No 35 Uitgave: „De Gelderse Vallei'* Veenendaal Verschijnt in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Eerste competitie-wedstrijd voor „Veenendaal" DE ARBEIDSMARKT Woonwagen reed van Grebbedijk „Veenendaal"Phenix ay is f5.- waard Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, HET RITMEESTER- WATERPOLOTOURNOOI Uit Rhenens raadzaal T A K's Levertraan Fa. J. F. TAK Voor betere Uurwerken Redactie en administratie: iParallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-601 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs f 1,05 p. kwartaal Losse nummers 10 cent De Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" zal op een nog nader vast te stellen datum een Na- jaarsweek organiseren. Dit werd beslo ten op een ledenvergadering van deze vereniging, die deze week in Hotel „De Korenburs" werd gehouden. In deze winkelweek zullen de winkeliers weer bonnen uitreiken terwijl in Veenendaalse straten onbekende personen zullen wan delen, die de voorbijgangers een tik op de schouder zullen geven en vragen of zij bonnen by zich hebben. Indien dit het geval is, worden de bestede bedragen voor de volle 100 terugbetaald. Heeft men geen bonnen bij zich, dan krijgt men toch nog een waardebon uitgereikt. Het bestuur zal de mogelijkheid on derzoeken om tijdens deze winkelweek het beroemde „Waterorgel" in Veenen daal te laten spelen. De voorzitter, dé heer Ant. de Ruiter, RAADSVERGADERING De Veenendaalse Gemeenteraad komt op Woensdag 8 September a.s. 's avonds om half acht in een openbare zitting bij een, in de tijdelijke raadszaal van het voormalige postkantoor. Voor „Veenendaal" begint de compe titie op Zondag 12 September a.s. met een uitwedstrijd tegen B.V.C. in Bilt- hoven. Beide elftallen hebben elkaar ongeveer 20 jaar geleden in competitie verband in de U.P.V.B. ontmoet. DOVO begint op Zaterdag 11 Sept. de competitie eveneens met een uitwed strijd, nl. tegen „Excelsior" te Rijssen. VRC speelt die dag een thuiswedstrijd tegen CJV-ers uit Deventer. Gewestelijk Arbeidsbureau Veenendaal MANNEN Bieden zich aan: grondwerkers, woning stoffeerders, spinner, vertegenwoordi gers (sig.), vertegenwoordiger (hout), chauffeurs, kellners, kantoorbedienden, losse arbeidskrachten, mag. personeel, bedr.leider (conf.), bedr.leider (melk- fabr.), dieselmonteur, opticiën, koel- mach. monteur, 2 timmerlieden (jeugdi gen), 1 electro monteur (jeugdige). Worden gevraagd: sig.fabr.arb., text, arb., boekhouders, kantoorbedienden, landarb., autowasser, grondwerkers, or gelbouwer, timmerlieden, boorders, fraisers, destillateur, loopjongens, kno- pendraaiers, schilders, betonwerkers, meubelstoffeerder, meubelmaker, poet sers, mach. bankwerkers, electriciën, wagenmaker. VROUWEN Bieden zich aan: kantoorbediende C/2 dagen), adm. kracht (voor avonduren), aank. kantoorbediende, kleuteronder wijzeres, ass. kinderverzorgster, jong dienstmeisje, huishoudster, 1.1. kapster, meisje voor kippenfarm. Worden gevraagd: text.arb., sig.fabr. arb., ateliermeisje, naaister, knipster, cheffin confectie-atelier, kantoorbedien de, dienstboden (d. en d. en n.), werk ster, kapster. dat er op het terrein van de Gas fabriek aan de Kerkewijk een geheel nieuw garage-bedrijf gebouwd zal wor den? dat dit bedrijf een vestiging zal zijn van de Garage Van der Kolk N.V. i.o.? dat de Chr. Oratorium Ver. het C.O.V. binnenkort het 12V2-jarig bestaan gaat vieren met een groootse uitvoering van „Die Jahreszeiten"? dat er op het ogenblik een Vee nendaalse Wielerclub in oprichting is? dat zich reeds verschillende wiel- renliefhebbers voor deze nieuwe ver eniging hebben aangemeld? dat dezer dagen al de officiële op richting van de club te verwachten is? dat de nog kortgeleden opgerichte wandelver. „Ritmeester" hedenavond voor het eerst in de nieuwe uniform ge stoken, een mars door Veenendaal zal maken? dat Maandagmiddag het eerste in Veenendaal met medewerking van de N.V. Bouwkas voor Noord-Nederlandse Gemeenten gebouwde pand officieel en in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten in gebruik genomen zal worden? Samengesteld in met de V.V.V. de delingenverkeer samenwerking Ver. v. Vreem- „Veenendaal" Heden, Vrijdag 3 September (In geb. Eikenlaan) 8 uur, ds J. Overduin spreekt over: Mijn reis naar Zuid-Afrika". Zaterdag 4 September (In het Bergbad) 's middags, Ritmeester Waterpolo-tournooi. (Op DOVO-veld) 's middags, DOVO Junioren bekertournooi. |1 Woensdag 8 September (In voorm. Postkantoor), 7.30 uur, Openbare vergadering van de Gemeenteraad. (In geb. ,,'t Trefpunt") 8 uur, Gongwedstrijd Veenendaalse 11 Schaakvereniging. Luxor Theater H Vanaf heden Vrijdag tot en met H LMaandag de film „Alraune" en van Dinsdag t.m. Donderdag „Zigeuner Melodie". '■!iSSMS!M"!ii!!M>SiSI!^"ii!S!M"!S!!ui:!iSISri""iS'Si"i!'ma!!!i!!MSi!^^^ II II deed verder nog enkele mededelingen over Lampegietersavond, op 20 Septem ber a.s. Op verschillende punten zullen z.g. „staketsels" met brandende lam pions worden geplaatst, eveneens een zeer oud gebruik. Omtrent de verdere attracties rond de winkelweek zal het bestuur verdere plannen uitwerken. VEENENDAALSE DEELNAME AAN AIRBORN WANDELTOCHT IN OOSTERBEEK De Airborn Wandeltocht welke a.s. Zaterdag weer in Oosterbeek gehouden wordt zal ook weer vele Veenendaalse deelnemers tellen, namelijk de wandel verenigingen „VSW" en „Ritmeester", leden van de Veenendaalse reserve- politie, terwijl ook een groot aantal in- dividuelen, w.o. een groep van 23 em- ployé's van de Ritmeesterfabrieken, zullen meelopen. Maandagmiddag hebben de Ouden van Dagen van Veenendaal weer hun jaar lijkse auto-tocht gemaakt, daartoe in de gelegenheid gesteld door de Ver. „Oran jedag", met medewerking van talrijke auto-bezitters. Nadat de auto's zich op het Stations emplacement hadden verzameld, zette de stoet van ruim 100 personen-auto's en een aantal autobussen zich omstreeks 1 uur in beweging, onder escorte van mo torpolitie en leden van de Veenendaalse Motorclub. Een groot aantal belangstel lenden stond reeds aan de kant van de weg, cm de enorme file auto's te zien wegrijden in de richting Eist. Via de Grebbe en Wageningen reed men langs de Westerbouwing en dwars over de Zuid-Veluwe naar Apeldoorn. Daar werd gestopt bij de „Julianatoren", waar hulpvaardige verzorgers en verzorgsters uit Veenendaal en een legertje kellners klaar stonden om de Veenendalers te be dienen. Naar hartelust werd er weer gebruik gemaakt van de verschillende vermakelijkheden. Te half vijf werd ver zamelen geblazen en kwam de stoet op nieuw in beweging; nu werd naar Uche- len, Beekbergen, Loenen en het Natuur reservaat De Loenermarkt gereden. De tweede pleisterplaats was bij de „Schelmse Brug" bij Arnhem. Hier kwam de enorme hoeveelheid broodjes voor de dag, die 's morgens door nijvere handen in Veenendaal waren klaarge maakt. Daarna ging het op huis aan, via de Rijksweg naar Ede en De Klomp. Reeds bij het viaduct aan De Klomp stonden belangstellenden de stoet op te wachten en naar mate men meer het centrum van Veenendaal naderde, via de Prins Bernhardlaan, werd de belang stelling groter. Ook deze hartelijke ont vangst is altijd weer een feest voor de ouden van dagen en niet in het minst ook voor de auto-bestuurders. Op ver schillende plaatsen hadden de muziek- Dit is de held van het nieuwe, fan tastische stripverhaal, dat u vanaf heden in ons blad kunt volgen. Het speelt in andere tijden dan de onze, toen het kon gebeuren dat een jong krijger, zoon van een eilandenvolk, schipbreuk leed op de kust van een landstreek, die sinds mensenheuge nis door zijn volk gemeden was. Vreemde verhalen deden de ronde over de gevaren, welke in de broeie rige moerassen, de eindeloze valeien en de vergeten steden van dit gebied dreigden. Maar Aram droeg niet voor niets zijn naam die in de taal van zijn volk de Stoutmoedige beteken de. De behendigheid waarmee hij zijn wapens wist te hanteren, en zijn schranderheid en inzicht maakten zijn naam beroemd en gevreesd on der de ontelbare stammen en volke ren die dit gebied bewoonden. Met zeldzame levendigheid heeft de jonge tekenaar Piet Wijn zijn avonturen ge tekend. Wij geven toe dat dit verhaal fantastisch is. Maar wij geloven ook dat de zeer velen, die graag voor een kort ogenblik de nuchterheid van onze dagen willen verwisselen voor de romantiek en de spanning van een andere wereld, waarin moed, ridderlijkheid en avontuur rijkelijk voor handen zijn, dat die zeer velen voortaan gretig zullen uitzien naar ARAM waarvan u de eerste aflevering op pag. 2 vanl dit nummer kunt vinden. korpsen zich opgesteld, om het geheel een nog feestelijker aanzien te geven. Via de Stationswijk, waar de stoet werd ontbonden, werden de deelnemers in een opgewekte stemming weer naar hun woning gebracht. „Oranjedag" en haar medewerkers heeft weer eer van het werk gehad. De organisatie was weer zoals we die reeds de vorige keren hebben gezien, tot in de kleinste bijzonderheden. En dat wil heel wat zeggen, als men met een gezelschap van bijna 700 personen op stap gaat. VZC-CLUBKAMPIOENSCHAPPEN Op Zaterdagmiddag 11 September a.s. zullen in het „Bergbad" de jaarlijkse VZC-clubkampioenschappen plaats vin den. MARKTBERICHTEN Op de wekelijkse eiermarkt te Vee- nendabl waren Dinsdag 98.000 eieren aangevoerd. Prijzen van 15,50 tot 16,40 per 100 stuks. Kleine eieren 9,tot 13,00. Handel matig. Op de biggenmarkt waren 80 biggen aangevoerd. Prijzen van 54,tot 76,per stuk. Handel vlug. Woensdagavond reed de woonwagen van de familie B., getrokken door een personen-auto bij de Grebbesluis de dijk naar Opheusden op toen plotseling de koppeling brak. De woonwagen kantel de van de hoge dijk af en werd totaal vernield. Ook van het meubilair in de wagen bleef vrijwel niets heel. De fam. B., bestaande uit 6 personen, bevond zich in de personen-auto zodat zich geen persoonlijke ongelukken voor deden. Alvorens de competitie te beginnen speelt Veenendaal a.s. Zondag nog een oefenwedstrijd tegen Phenix I uit En schede. De wedstrijd wordt op het Veenen- daal-terrein aan de Bergweg gespeeld. Het bestuur van „Veenendaal" deelde ons mede, dat zij, gezien de grote on kosten welke het onderhoud van hun terreinen meebrengt, de entree-prijzen zal moeten verhogen. De zitplaatsen zullen thans 0,75 bedragen, alle staan plaatsen verder 0,50, beneden de 16 jaar 0,25. Hiermede vervallen de eerste- en tweederang staanplaatsen. DOVO-JUNIOREN TOURNOOI Morgen, Zaterdag 4 September, begint op de terreinen aan het Panhuis het jaarlijkse junioren bekertournooi van de voetbalvereniging DOVO. Deelnemers zijn: Ede (bekerhoudster); Patria; WAVV; Veenendaal; GVVV en DOVO. In Groep A zijn ingedeeld: Ede, Vee nendaal en DOVO; in Groep B: Patria, WAVV en GWV. De finale tussen de winnaars van bei de groepen begint te 5.00 uur. In het R.A.I.-gebouw werd de jaarlijkse herenmodebeurs gehouden. Foto: In het genre „hoedjes" waren er enkele zeer exclusieve modellen voor jong en oud- De modellen van links naar rechts zynde de laatste mode in een Zeeuws hoedje, de jongen met een model Revolution 1789 en een Veromatie-pet in de hand en geheel rechts een zeer flatteuze Lincoln Bennett Viltpet (Slot) De vorige maal, lezer, bleven we toe ven aan het Egelmeer, waar we geen bloedzuigers meer konden vinden nu het droog is. De naam wordt door dr A. A. Beekman in zijn „De wateren van Ne derland" verklaard als ontstaan te zijn uit Agilmari. Wist u, dat dit droogge vallen meertje een zekere beroemdheid verkregen heeft door een vervalste oor konde van de Duitse koning Otto I, diemaar dat vertel ik u later wel eens, want we moeten voort. Langs de Dijkstraat, genoemd naar de Slaperdijk uit 1653, keren we terug via de Homsen Elleboog naar De Geer. De eerste naam zinspeelt op een bocht in de weg. Het eerste stuk van de samenstelling: Hom sen lijkt mij samen te hangen met de naam van een oude landmaat hont of hunt, een oppervlakte van 100 roeden. Een morgen, waarover we de vorige keer spraken, bedroeg 6 honten. Deze maten werden gebruikt vóór de invoering van het metrieke stelsel. We zouden de naam dus zó moeten opvatten: een elleboog, een bocht in de weg en in de percelen ter grootte van een hont 1419 m2, het geen wel ongeveer klopt met de situatie teil plaatse. Een geer is een puntig toelopend stuk grond. Vóór we De Geer bereiken, zien we de Koesteeg van rechts komen, waar langs eertijds het vee naar de weide of naar de stal gebracht werd. We steken de Kerckewijck over en zoeken de Middellaan. Aan het eind daarvan passeren we de spoorweg. Rechts gaat de Middelbuurtse weg, her innerend aan een der drie oude buur schappen, waarin Veenendaal oorspron kelijk verdeeld was: de Boven-, de Mid del- en de Benedenbuurt. Deze weg vol gend zien we van de Wageningse Laan enige wegen komen. Wel heeft de ruil verkaveling, een noodzakelijk kwaad, de structuur van de percelen, de oor spronkelijke kaveling, grondig uitge wist, maar de oude namen zijn gelukkig behouden. Daar is eerst de Ronduutweg, een vervorming van het Franse redoute, De VALLEI-riks van vorige week is niet gevonden. Hij werd uitgegeven by Bakkery H. de Waal, Dorpsstraat 71 in Renswoude. De dezer dagen weer uitgegeven riks draagt het nummer D 065096. Dit nummer is weer in de rode kleur gedrukt, evenals de voorlaatste, die dan ook gevonden werd. De rode nummers vergemakkelijken het zoe ken slechts en wy hopen dat ook nu weer een gelukkige vinder zal ko men opdagen. Kijkt u dus goed uit naar de rijks daalder met het in rood gedrukte nummer D 065096, indien u hem op het bureau van ons blad kunt tonen vóór a.s. Donderdagmiddag 12 uur, ontvangt u een premie van 5 gulden. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 De Veenendaalse Zwemclub VZC kan in haar twintigste levensjaar niet terug zien op een gunstige zomer. Het zwem- seizoen van deze club heeft onder de weersomstandigheden behoorlijk te lij den gehad. Zonder Ritmeester-waterpolotournooi zou het helemaal geen zwemzomer ge weest zijn. Daarom zal dit traditionele tournooi, niettegenstaande alle tegenslagen en moeilijkheden, die men te verwerken kreeg, thans worden gehouden morgen Zaterdagmiddag 4 September. De deelnemende ploegen zijn: DWV (Doesburg), houder Ritmeesterbeker, BZ en PC (Bergambacht), WZC (Woer den) en VZC. Kansen om de Ritmeesterbeker een jaar in Veenendaal te houden, achten wij, gezien de huidige kracht van het VZC-team, zeer zeker aanwezig. Het zal echter niet zo gemakkelijk zijn. DWV (Doesburg) en BZ en PC (Berg ambacht) spelen beide in de tweede klasse KNZB DWV is dit jaar zelfs kampioen van zijn afdeling geworden terwijl VZC nog steeds in de derde klasse verblijft. Als nu de regen deze keer eens ver stek laat gaan zal ongetwijfeld een groot aantal toeschouwers van een mooie waterpolomiddag, waarbij in de pauze een demonstratie schoonspringen wordt gegeven, kunnen genieten. De aanvang is bepaald op vier uur. dat veldschans betekent. Van het wal letje is echter niets meer te zien. Of in deze omgeving ook het geloof heerst, dat er kisten met goud, bewaakt door zwarte honden, in de bodem zitten, zo- SPAARBANK RHENEN Over de maand Augustus werd aan de rijkspostspaarbank te Rhenen ingelegd f 29.579,52 en terugbetaald f 35211,93 De gemeenteraad van Rhenen kwam Dinsdagavond in openbare zitting bij een, ter behandeling van een vrij onbe langrijke agenda. De voorzitter deelde mede, dat de heer ir J. J. Plaat met kennisgeving afwezig was, waarna hij de vergadering opende met een geluk wens aan de jarige Prinses Wilhelmina. PRESENTIEGELDEN Op 16 Maart van dit jaar werd beslo ten een perceel grond te verkopen aan H. van Ingen, groot 252 m2 en gelegen nabij de Boslandweg. De heer Van Ingen heeft van deze koop afgezien, waarom voorgesteld werd het betreffende raads besluit in te trekken, waartoe z.h.s. werd besloten. Nadat een kleine technische wijziging van de verordening op de heffing en invordering van vermake lijkheidsbelasting onder de hamer was doorgegleden, werd een zakelijk recht gevestigd ten behoeve van de PUEM voor het leggen van hoogspannings kabels langs de Autoweg en nabij de Grebbeberg. Hierna deelde de voorzitter mede, dat het door de raad vastgestelde presentie geld voor de leden van de stembureaux op 15,niet door gedeputeerde staten was goedgekeurd. G.S. achten 10, per zittingsdag voldoende, ook in de grote gemeenten wordt niet meer gere kend. In gevallen waar sprake is van loonderving kan het presentiegeld wor den verhoogd tot het bedrag der loon- dervnig met een maximum van 15, per lid en per zittingsdag. Overeen komstig de mening van G.S. werd be sloten. GEEF NU UW KINDEREN RIJK AAN VITAMINEN VERPAKT IN DE BEKENDE RONDE FLESSEN Drog. Apoth. Ass. Hoofdstraat 106 Veenendaal PERSONEELSUITBREIDING Tot huurophaler in vaste gemeente dienst werd benoemd de reeds in tijde lijke dienst als zodanig werkzaam zijn de ambtenaar A. van Wijk. Hij kreeg 12 stemmen, 1 blanco en 1 ongeldig. De voorzitter sprak waarderende woorden aan het adres van de heer Van Wijk voor diens accuratesse en nauwgezet heid. Tot onderwijzer aan de school in Eist in de vacature Van Kesteren werd be noemd de heer P. Tolle te Ouderkerk a/d Amstel. Tot onderwijzer aan de o.l. school Rhenen werd benoemd de heer A. v. d. Berg te Rotterdam in de vaca ture D. W. Masselink, beiden met alge mene stemmen. Eveneens met algemene stemmen werden benoemd de leraren aan de han delsavondschool, zijnde de heren G. Anema, B. N. de Boer te Wageningen, o. Klootwijk, J. Mantje, L. H. Henssen, J. v. d. Walle te Veenendaal en C. A. Lückerath, allen voor de duur van het cursusjaar 54/'55. Tot leden van de commissie voor ge organiseerd overleg werden herkozen de aftredende leden D. de Jong en L. van Viegen, met G. v. d. Steeg als reserve. ONBENULLIG Een van de weinige belangrijke pun ten dezer vergadering was wel de her ziening van het uitbreidingsplan. Reeds enige tijd doet zich de behoefte gevoelen aan de vorming van een kom in het dorp Eist teneinde de bebouwing aldaar meer te kunnen concentreren. Het thans geldenden plan, waarin de bestemming van gronden in Eist in het plan van hoofdzaken is geregeld, biedt hiertoe geen mogelijkheid. Daarom kwamen B. en W. met een voorstel tot herziening van het uitbreidingsplan bestaande uit drie plannen, vermeldende de bestem ming in onderdelen van de daarin be grepen gronden voor de kernen van respectievelijk Rhenen, Eist en Achter berg en voorschriften, deel uitmakende van het plan van uitbreiding, regelende de bestemming in onderdelen van gron den, gelegen nabij de kommen van Rhe nen, Eist en Achterberg. Aan het tech nisch adviesbureau van de vereniging voor Nederlandse gemeenten is opdracht gegeven tot het ontwerpen van een kern plan voor Eist. De nieuwe ontwerpen voor de plannen in onderdelen hebben ter inzage gelegen. Er kwamen dertien (Zie verder pagina 2.) als men in Z.-Vlaanderen bij Overslag, waar ook een Rondute is en bij de Zuid- dorpse Batterij vertelt, is mij niet be kend. Weten onze lezers dat wellicht? Iets verder vinden we de Rauweveldse weg, genoemd naar de nabij gelegen hofstede Rouwveld. Deze naam duidt op een wildernis met ruige begroeiing, die men daar eertijds aantrof. (Dezelfde be tekenis vinden we terug in een boer derijnaam bij De Haar, n.l. Bovenste Ruwe Hofstede. De naam De Haar wijst op een hooggelegen stuk hei.) Genoemde Rauweveldse weg loopt langs het na tuurreservaat De Hel. De gedachte aan de verblijfplaats der verdoemden is hier maar bijkomstig hoewel deze in de volksverbeelding een grote rol gespeeld heeft want de eigenlijke betekenis is de of het hol, d.w.z. het moeras. Aan de andere zijde van dit prachtig stuk on gerepte natuur loopt de Ketelweg. Ke tel betekende in de Middeleeuwen een laagte of diepte. Langs de Grebbe d.i. gegraven of uitgediept water de naam wordt het eerst genoemd in een oor konde van 29 Dec. 1387 gaan we naar Veenendaal terug, maar niet na eerst over een quakel of trapbrugje de Grebbe overgestoken te zijn om een kijkje te nemen aan de overkant. Daar voert het Maanderdykje, een overoud wegje, lo pend op de enige zandrug die het veen hier doorsnijdt, naar het kastelenland: Harselo, Nergena, Bruxvoort, Tarthorst e.a. Zó ver willen we niet gaan, maar wel zoeken we even de Kleine en Grote Ongerkamp op, liggend aan de oude weg naar Bennekom, gescheiden door de ver moedelijk in 1440 aangelegde Eemwal waar nu de Grift stroomt, liep voor heen de Eem volgens een oorkonde van 10 Jan. 1016. Een acte van 12 Mei 1432 vermeldt onder Rhenen: „een stuck lands, geheiten de Bottercamp, gelegen over die Eeme". De naam Ongerkamp moet eigenlijk Hongerkamp luiden en men denkt hierbij aan slecht land. Prof. dr Edelman en ir Van Hoffen bevonden echter de grond daar van goede kwali teit! Zij verklaren de naam als kamp van Hongaren, zigeuners, kwaad volk, dat gemeden werd en dat een woonplaats zocht aan de grens van Gelder. (Nomina Geographica Neerlandica X III.) Graag zouden we de Pekkensloot bij het Pekkenblok nog zoeken, maar de Meykade lokt ons meer aan, d.w.z. de kade langs de Meyen of de Meent, de gemeenschappelijke weide. Mei is ont staan uit mede, dat hooiland betekent. Bij 't Maanderdijkje troffen we reeds de Bennekommermeent aan met. het Meent huis, nu een boerderij. Op de Kade staan we even stil, want in de richting Veenendaal openen zich verre verschieten, grootse ruimten met prachtige blauwe hemels daarboven. Die immense ruimten gaan we binnen om te zoeken naar De Dragonder. Ook hier heeft de ruilverkaveling veel be dorven, maar de oude hoeve is er nog en een der nieuwe kaarsrechte wegen is Dragonderweg gedoopt. Een dragonder was eigenlijk een bereden infanterist of lichte cavalerist. Tot 1867 droegen ze in ons land die naam, daarna noemde men ze huzaar. De dragonders dateren uit de 16e eeuw. Aan een dragon of draak op het regimentsvaandel ontleen den ze hun naam. Eeuwen lang heeft het Sticht last ondervonden van de Gel dersen, zó erg zelfs, dat in 1520 een ont werp gemaakt werd tot vorming van een landmilitie tegen de invallen der Geldersen. Nu vermoed ik, dat de laat- sten op de Stichts-Gelderse grens een verkennings- of voorpost hadden. De plaats is uitnemend gekozen: goed zicht naar alle kanten. Voorbij de Schuttersberg, geheten (Zie verder pagina 2.) MAARSBERGEN. Uit het jaarverslag van het Opvoedingsgesticht der Ned. Herv. Kerk „Valkenheide" blijkt dat vo rig jaar October de 3000ste pupil werd opgenomen, hetgeen wil zeggen dat in de 4 jaren dat deze stichting bestaat 2800 jongens de stichting na korter of langer verblijf hebben verlaten. DOORN. Toen de fa V. uit Rotterdam dezer dagen 's avonds in Doorn aan kwam om daar de vacantie door te brengen en bezig was zich te installeren, bleek een 2-jarig dochtertje te zijn weg gelopen. Met behulp van medebewoners, de politie, boswachters en een speur hond werd alles in het werk gesteld om de kleine terug te vinden. De volgende ochtend was het meisje nog niet ge vonden en de politie deed een beroep op de in Doorn gelegen mariniers, waarvan zich direct een 25-tal vrijwilligers be schikbaar stelden om te zoeken. Men vond het kind tenslotte in een weiland waar het rustig tegen, een paard stond te praten. Het was wel wat nat maar voel de zich verder goed. De nacht had het waarschijnlijk in een greppel doorge bracht. EDE. Stond de afgelopen Edese Heide week in het teken van het 900-jarig be staan van Ede, het Heideweek-comité heeft thans reeds plannen in voorberei ding voor volgend jaar en besloten deze dan te plaatsen in het teken van de vrijheidsgedachte in verband met het feit dat Nederland dan tien jaar be vrijd is.

De Vallei | 1954 | | pagina 1