Aram -Burgerlijke Stand- KERKDIENSTEN Veenendaal de ^Btauwe sSluier* W- Oude namen in Veenendaal A-Rovil Zonneglazen Opticiën Fa. J. f. TAK FEUILLETON door FRANCOIS CAMPAUX Tocht Ouden van Dagen Het C.J.M.V. begint met volle kracht aan het winterwerk AUTOMATIEK BEP VAN KESTEREN Specialiteit in FIJNE CROQUETTEN BALLEN GEHAKT HUZAREN SALADES EN KNAKWORSTEN Uit Rhenens Raadzaal Koopjes van de Week -Zondagdienst Doktoren- Ook onze reparatie's Pers-, Keer- en Rep. Inrichting DE STEEN VAN DE PROFEET B okkepoot jes Banketbakkerij DIJKSTRA LEZING Ds J. OVERDUIN UITGESTELD Zojuist vernemen wij nog dat de le zing welke ds J. Overduin hedenavond in gebouw Eikenlaan zou geven over zijn reis naar Zuid-Afrika, door omstan digheden moet worden uitgesteld. GESLAAGD Van de Schilderseursus, verbonden aan de Technische School te Wagenin gen, slaagden voor het examen Gezel Schilderen V.V.A. gehouden te Utrecht, A. Willemsen en voor Vakbekwaamheid Vestigingswet W. Hoeflaken te Veenen daal. DE SNEEUWMANNETJES EN ASSEPOETSER Uit de advertentie, elders in ons blad, blijkt dat de leerlingen van de Veenen- dattlse Muziekschool „Ars Musica' (Dir. de heer Kor Dijkstra), weer een tweetal operettes in studie hebben. De Sneeuwmannetjes is een zangspel van Geert rüida van Vladeracken waar voor zich nog deelnemers kunnen op geven van 6 tot 14 jaar, terwijl voor meisjes van 15 tot 18 jaar de operette Cinderella (Assepoester) van Saar Bes- sem op het programma staat. Gezien het succes, dat „Het Stoute Eekhoorntje" van het voorjaar beleefde, zullen ook 'nu zeker velen aan deze ope rettes mee willen doen. INSTUIF IN DE „EIKENLAAN 1 Naar wij vernemen wordt a.s. Zondag avond met Instuif-avonden in de kleine zaal van gebouw „Eikenlaan" weer een aanvang gemaakt. De aanvangstijd is veranderd in half acht. De leeftijdsgrens is thans 15 jaar. Zij nog medegedeeld dat voor deze avon den nog weer meer aantrekkelijke spe len beschikbaar zijn gekomen. HET MIDDENSTANDSDIPLOMA OP DE HELLING? Het Instituut „Dubbel W" alhier ver zocht ons mede te delen dat er plannen bestaan om het Middenstandsonderwijs gèheel te reorganiseren. Reeds jarenlang bestonden er in Nederland officieel er kende cursussen uitgaande van de Cen trale voor Chr. Handelsonderwijs, het Instituut voor Middenstandsontwikke ling of de Centrale voor Katholiek Han delsonderwijs. De erkenning van een dezer Centra les waarborgde een gedegen onderwijs door bevoegde leraren. Thans is er van Overheidswege een commissie ingesteld, die een geheel nieuwe regeling voor de opleiding van het Middenstandsdiploma denkt in te voeren. De officieel erkende opleidingen zullen het recht krijgen om candidaten, die deelnemen aan een tweejarige op leiding, het schriftelijk examen te laten maken onder toezicht van eigen leraren en in eigen leslokalen. Naast deze twee jarige opleiding blijft de eenjarige cur sus bestaan voor hen, die dit wensen. Het examen hiervan wordt niet gewij zigd. „Dubbel W" geeft namelijk de moge lijkheid om een dezer cursussen te vol gen, daar zij is erkend door de Centrale voor Chr. Handelsonderwijs. Wij ver wijzen heirvoor naai-de in dit nummer voorkomende advertentie. s (Vervolg van pag. 1.) naar de schutter, de man, die vee, dat op verboden terrein was gekomen, in bewaring nam of schutte en tegen beta ling van boete aan de eigenaar terug gaf, zien wij een indrukwekkende boom groep. Dat zijn de eiken van de Hanen pol, die werkelijk op een pol, een bo demverheffing, ligt. De Hanenpol schijnt een kasteel geweest te zijn, de nog aan wezige grachtresten wijzen er op. In 1685 werd dë Hanenpol samen met de Ketel in Meu-Lunteren aan de Staten van Gelder als leen opgedragen. De volksmond noemt hem een voormalig klooster. Deze legende-Vorming, die we o.a. ook te Veenendaal aantreffen b.v. in de naam „Het Klooster" achter de oude kerk, een gebouw dat mij bij onderzoek de pa'sto'rie bleek tè'zijn, deze legende vorming moeten we niet minachten, in tegendeel, al moeten we haar, zuiver historisch, corrigeren. Onze voorvaderen schiepen het mysterieuze, het raadsel achtige óm tot een nieuwe werkelijk heid. Wij missen dat talent om iets aar digs te verzinnen. Onze angst voor de dreigende verwoestingen van de atoom bom weten wij b.v. slechts gestalte te geven in vliegende schotels en dergelijke hallucinaties. Maar laten wij niet filosoferen, doch wandelen. We verlaten de Hanenpol en langs de Kievitsmeent gaan we naar De Klomp. Bij deze naam moeten we aan een stuk land in de vorm van een klomp denken. Langs het oude Boveneind ver volgen wd onze wandeling. Bij de Grift - hceve bezoeken we nog even de Eng, die nogal bekend is geworden door de stuif - mëëlkorrel-analyses van houtsoorten, die de beroemde geoloog C. A. Weber daar verrichtte in 1930. Weber ontdekte een onderbreking van de veengroei, ver oorzaakt door een klimaatverslechtering Onze heerlijke SPECULAAS MET AMANDELEN is er weer! 60 cent per 250 gram Dikke stukken SPECULAAS MET VEEL AMANDELEN 75 cent per stuk En enthousiast roept iedereen: Ha dat is gebak van D IJ K S T R A in lang vervlogen eeuwen. Uit de stuif- meelkorrels, die merkwaardigerwijze duizenden jaren goed geconserveerd ble ven in het veen, bleek Weber, dat het z.g. Capelleveen voornamelijk met elzen begroeid was, daarop volgden berken, eiken, dennen, linden, hazelaars enz. Er moeten machtige wouden in de vallei gelegen hebben, waarvan alleen Hei- schoten is teruggevonden. Maar waar lagen de wouden Fornhese, Mocoroht en Vuidoc, die in een schenkingsacte van 8 Juni 777 genoemd worden? We vinden nog slechts schamele woudresten b.v. in de Kooilanden, waar de eendenkooi met plas en kelen of vangpijpen door bo men en struikgewas gecamoufleerd waren. We hebben prettig gewandeld en de liefde tot ons goede oude Veenendaal en zijn omgeving is in ons hart weer gro ter en warmer geworden Wel thuis, lezer! D. PHILIPS. VEENENDAAL Geboren: Wilhelmina Jacoba Huber- dina, d. v. H. L. Spies en D. van der Meijden; Maria, d. v. J. Ditewig en B. van Ginkel; Adrianus, z. v. J. Ch. van den Bovenkamp en H. van Baaren. Ondertrouwd: Dirk Jan van de Pest, 26 j en Willemina Spies, 22 j; Barend van Hal, 28 j en Johanna Emelia van Beest, 27 j; Willem van den Dikkenberg, 32 j en Wilhelmina van der Weijden, 27 j; Marinus Drost, 25 j en Arisina Jansen, 22 j. Getrouwd: Cornelis Henzen, 26 j en Maria Hiensch, 26 j; Willem Jan van Hardeveld en Dirkje van Eden; Her- meindert van Kampen, 22 j en Meche- lina Catharina van Lutterveld, 18 j; Hendrik Hardeman, 27 j en Barendina Turkesteen, 25 j; Melis van der Meulen, 24 j en Evertje van de Haar, 19 j; Franz Paul Oostendorp, 27 j en Elske Jarings, 25 j; Albertus Drost, 24 j en Jacoba van den Brink, 21 j. RHENEN Geboren: Frederika Sophia Willemi na, d. v. Gerrit van Kreel en Antje Heetveld, Nieuwe Veenendaalseweg 16; Jacobje, d. v. Gijsbertus Adrianus Blan- kestijn en Everdina Helena Klop, Brin- kersteeg 13; Johannes, z. v. André van den Berg en Hendrika van Ingen, Pru nuslaan 73; Frederika Klasina, d. v. Anti infra - rood Anti ultra - violet Optisch geslepen vanaf f 2.50 per glas in montuur v.a. f 10. Hoofdstr. 106, Tel. 632, Veenendaal Frederik. Hendrik Beckerman en Gijs- berta Klasina van Beusichem, Veenen daal; Martina, d. v. Bernardus Hendri- kus Verweerd en Martina van Dam, Franseweg 87; Aaltje Elisabeth, d. v. Alex Eli de Kroon en Cornelia Hendrika Veldhoven, Utrechtsestraatweg 62; Jan Klazinus, z. v. Antoon van Dam en Grietje Bos, Veenendaalsestraatweg 53; Maria Josefa Henrica, d. v. Peter Jaco bus de Mönnink en Hendrika Adriana Goossens, Eikenlaan 69. Ondertrouwd: Hendrik Haalboom, Wageningen en Jannigje Kleijer; Wil helmus Henricus Margarethus Sabel en Antonia Vermeer. Gehuwd: Jan Kramer en Hermijntje Johanna Willemina Meijer; Karei de Kruijf en Jansje Cornelia Berendina van de Peppel; Gerrit Albartus van den Ha- tert en Aaltje Aartse; Gerrit Willemsen en Berenrina Alida Roeloffina Albers; Marinus Roelofsen en Paulina Carolina Francina Catrina van Scharrenberg. Overleden: Pieter van Til, 83 jaar, weduwnaar v. Klaasiena Vloo, Utrecht sestraatweg 70. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Derkje, d. v. G. Hardeman en H. Meijer; Jan, z. v. M. van Erk en W. C. H. van Eden; Johanna, d. v. M. H. van Kesteren en W. H. v. d. Brink; Christina H., d. van J. Hardeman en L. A. Jansen; Johan H., z. v. W. H. Riehel en G. v. d. Meent. „Denkt u dat het gaan zal, Mrs. Mor gan?" vroeg Mr. Beckley angstig en sloeg haar gade, vol gespannen ver wachting. Blijkbaar had hij reeds erva ringen opgedaan, die hem in dat opzicht de moed hadden benomen. „Best, Mr. Beckley," antwoordde Louise vriendelijk^Ik zal het hier wel kunnen uithouden, tot u iemand hebt gevonden." „Wat zegt u?" vroeg hij onmiddellijk, op een toon van de grootste wanhoop. „Tot ik iemand heb gevonden? Maar bent u dan niet-~van plan hier te blij ven? Dat kunt u Billy en mij toch niet aandoen?" „Het spijt mij, Mr. Beckley," ant woordde Louise rustig i„maar ik heb duidelijk genoeg tegen Mrs. Grierson ge zegd, dat ik hier zo# blijven, zolang u niemand _had om voor uw baby te zor gen." „Maar waarom dan toch?" jammerde Mr Beckley. Toen hij het gelaat van Louise zag, durfde hij echter niet ver der aandringen, doch zei vlug: „Nu, Mrs. Morgan, dan ga ik maar naar de fabriek," waarop hij zo snel mogelijk maakte dat hij wegkwam. Die eerste dag in het grote, voorname huis was een wonderlijke voor Louise. Na zich wat te hebben opgefrist, had zij een verkenningstocht gemaakt en over al dezelfde tekenen gezien van ouder wetse, degelijke welvarendheid. Aan de nodige middelen scheen het de bewo ners zeker niet te ontbreken, al was uit verschillende kleinigheden duidelijk op te maken dat in de laatste tijd een zorgzame vrouwenhand had ontbroken. De oude meid, die tegen het middag uur voor een uitstekende lunch had ge zorgd, had nog geen enkel woord tegen Louise gesproken, doch elk harer be wegingen en vooral haar behandeling van de baby, met scherpe aandacht ga degeslagen. Slechts eenmaal, tegen het eind van de middag had zij, toen zij Louise een kop thee bracht, gezegd: „Ik geloof, dat het nu eindelijk eens iets be ters is!", wat vermoedelijk uit die mond wel de hoogste lof was, die iemand ooit zou oogsten. Tegen zes uur kwam Mr. Beckley thuis en de eerste woorden, die hij sprak Nu de tocht voor Ouden van Dagen weer tot het verleden behoort wil ik me gaarne nog van mijn plicht kwijten door een kort woord van waardering te schrijven voor de verschillende voetbal clubs ter plaatse, te weten: Ritmeester, Frisia, Merinos, Triangel Boys, G.e.H.a., Dovo, GWV, Veenendaal, NVR en de twee dameselftallen, samengesteld uit dames van Sparta en van de VSW. Onze grote dank gaat uit naar allen die zich op enigerlei wijze geroepen voelden me de te werken aan het mooie doel: de oudjes in Veenendaal een genoeglijke dag te bezorgen, waarnaar elk jaar op nieuw met verlangen wordt uitgezien. Als we in aanmerking nemen dat deze zomer uitermate ongeschikt was en dat de wedstrijden meerdere malen totaal verregenden, dan dwingt het te meer bewondering af dat steeds opnieuw ve teranen en jongeren zich met volledige energie ingezet hebben om het gestelde doel te bereiken. Ofschoon voetbal nu juist niet tot de damessporten mag worden gerekend en de wedstrijd dus niet op hoog niveau kon staan kan ik niet anders dan bewondering hebben voor de manier waarop deze dames hun vrouwelijke waardigheid hoog hielden. En de resultaten? Een bedrag van f 719,05 mocht ik ontvangen waarvoor Oranjedag u allen nog wel zeer hartelijk dankt! J. S. wordt er een dagsluiting gehouden of ook wel aan het begin een korte bijbel inleiding. Op de senioren-club gaat alles ëen beetje stijlvoller. Er wordt minder gespeeld maar meer aan je culturele en geestelijke ontwikkeling gedaan. Ik zou je aanraden: kom eens kijken! We vergaderen in De Jong's Koek- fabriek, 2e etage. De ingang is tegen over Garage Van Wijk aan de Pr. Bern- hardlaan. De junioren vergaderen van 7 uur tot 8.30 uur en de senioren van 8.45 tot 10.30 uur. Beiden 's Zaterdagsavonds. Vanzelfsprekend zijn ook a.s. leiders welkom! B. Na een korte vacantie gaan zowel de senioren- als de juniorenclub van het CJMV weer draaien. „Nog nooit van die club gehoord", zegt u? Dan zullen we u eens haarfijn uitleggen, wat dat eigen lijk voor een club is. CJMV betekent: Christelijk Jonge Mannen Verbond. Doelstelling is de jon gens of meisjes, van welke politieke of kerkelijke richting ook, die zich 's Za terdagsavonds vervelen, iets te doen te geven. Ja, ook meisjes zijn welkom, ech ter alleen op de seniorenclub (16 jaar en ouder), aangezien er in Veenendaal een aparte meisjesafdeling bestaat, on der leiding van het CJVF (Christelijke Jonge Vrouwen Federatie). Maar, horen we zeggen, wat wordt er op zo'n avond eigenlijk gedaan? Nu, dat hangt er van af op welke club je zit. Op de Junioren-club (1216 jaar) wordt je behoorlijk vrij gelaten: je kunt er zin gen, sjoelen, schaken, dammen, voordra gen, tafeltennissen etc., alles natuurlijk onder toezicht van een paar leiders. Bo vendien is er een aparte jongensbiblio theek. Aan het einde van de avond PRINS BERNHARDLAAN 177 TELEFOON 809 ONZE AUTOMATEN ZIJN VERWARMD EN VERLICHT VOLGENS HET NIEUWSTE SYSTEEM (Vervolg van pag. 1.) elf waren gericht aan burgemeester en wethouders of aan de burgemeester en die deswege niet ontvankelijk verklaard kunnen worden. Het college stelde de raad echter voor ieder het zijne te geven en deze niet geldige bezwaren toch nog geldig te verklaren met alle consequen ties van dien. De grogden, waartegen bezwaar werd gemaakt, kunnen in het belang van een stelselmatige uitbreiding niet worden gemist, zo deelden B. en W. mede, als toekomstig bouwterrein en voor wegaanleg. Bij aankoop of ont eigening van deze gronden kunnen de belanghebbenden die en voor zover zij daarvoor in aanmerking komen, aan spraak maken op schadeloosstelling. Daar bovendien bij nader onderzoek is gebleken, aldus nog steeds het prae- advies van het college aan de raad, dat de onderhavige gronden minder agrari sche betekenis hebben dan andere voor de vorming van een kern te Eist ge schikte gronden en getracht is zo wei nig mogelijk cultuurgronden aan te tas ten, kunnen B. en W. de ingebrachte bezwaren niet delen en werd voorge steld deze ongegrond te verklaren. De voorzitter zeide, dat het hem was tegen gevallen, dat er nog zoveel bezwaren uit Eist waren gekomen. Ze zijn vaak nog zo onbenullig ook, aldus spr. Er zijn een paar inwoners bij, die wel zwaar wor den getroffen. Een paar boeren dreigen hun broodwinning te verliezen. Zij zul len echter schadeloos worden gesteld en we zullen trachten andere grond voor hen te krijgen. De heer De Jong ver klaarde zich bereid met de betrokkenen .te gaan praten om te bemiddelen, dit om 'Eist spoedig uit de woningmisère te kunnen helpen. De voorzitter vestigde ,er de aandacht op, dat volgens een lan delijk plan de mensen in kernen moeten worden verenigd. Wanneer er vele be zwaren komen, zouden gedeputeerde staten weieens kunnen zeggen: geen wo ningbouw. De heer E. P. van Dijk zou de be zwaarschriften liever kleinzielig willen noemen. Ik kan me begrijpen, aldus spr., dat iemand, die een stukje tuin kwijt iraakt, daar een zeker „gevoel" over krijgt. Ik vind het echter kleinzielig, dat men het egoïstisch belang stelt boven het algemeen belang. Het belang van Eist eist, dat het kern plan zo spoedig mogelijk komt. Dat kleinzielig gedoe komt uit een bepaalde kring. Ik dring er bij het college op aan alles te doen om het kernplan door te zetten. Eist heeft de woningen hoog nodig. De voorzitter was het met de heer E. P. van Dijk eens. Het college zal alles doen wat mogelijk is. De heer M. C. van den Berg was van mening, dat het de mensen in Eist niet om geld gaat, maar Theepotten, div. kleuren v.a. f 1.38 Limonade glazen f 0.12 om grond. Zij houden hun land liever. Spr. vroeg zich af waar die andere grond in Eist te vinden is. De voorzitter zeide wel een achterdeurtje te hebben, doch was hier overigens erg geheimzinnig mee. De heer Griffioen dankte B. en W., dat zij bereid waren de bezwaarschriften ontvankelijk te willen verklaren. Spr. geloofde wat beschikbaarstelling van de grond betreft wel in de goede wil van het college, maar niet aan de mogelijk heid van die andere grond. Ook achter de schadeloosstelling zette spr. een vraagteken. Een enkeling, aldus spr., mag niet bloeden ten koste van de ge meenschap. De heer Griffioen stelde voor een commissie van deskundigen te benoemen voor de gevallen die werkelijk schade hebben, anders zou hij het voor stel niet kunnen steunen. De voorzitter verklaarde zich niet te willen binden. We moeten de handen vrij houden. Ik hoop, dat u vertrouwen in het college hebt. Niet iedereen in Eist is tabaks- boer. Wanneer iemand denkt, dat hij grond die gebruikt wordt voor voetbal veld uitbetaald krijgt als tabaksgrond, dan gaat dat niet door! De heer Grif fioen hield vol, dat door schatting door deskundigen een goede bases wordt ver kregen. De heer De Jong had wel zoveel vertrouwen in het college, dat de grond wel cultuurrijp zal worden gemaakt. De voorzitter dankte voor dat vertrouwen, doch voegde er aan toe, dat hij niet kan toveren. Wethouder Klaassen juichte bemiddeling toe. Hij houdt niet van ont eigening. De voorzitter verzette zich er tegen, dat het gehele terrein in taxatie wordt gebracht, zoals de heer Griffioen dat wil. De heer M. C. van den Berg was het eens met Griffioen. De heer J. van Dijk wenste eveneens geen commissie in het leven te roepen, waarna de heer Griffioen om stemming vroeg. Dit werd ondersteund door de heer M. C. v. d. Berg. Het voorstel werd tenslotte aan genomen met 11 voor- en 3 tegenstem mers (Verwoert, v. d. Berg en Griffioen). 55 WONINGEN In verband met een ontvangen extra toewijzing van 21 woningen kwamen B. en W. met het voorstel het reeds door de raad aangenomen voorstel om over te gaan tot de bouw van 35 woningen aan Esdoornlaan, Eikenlaan, Rijnstraat, Koningstraat en Steile Steeg uit te brei den tot 55 woningen, door aan de Es doornlaan en de Eikenlaan nog 20 wo ningen van hetzelfde type als daar is geprojecteerd te bouwen. De voorzitter bracht ter kennis van de raadsleden, dat er voldoende contingent overblijft voor woningbouw in Eist. Op technische gronden achten B. en W. het niet juist de destdijs gedane toezegging aan de raad gestand te doen, doch er een massa-aanbesteding van te maken. De voorzitter verklaarde zich bereid hier over in een geheime zitting nadere me dedelingen te doen, waartoe op verzoek van de heer v. d. Steeg werd besloten. Tot de bouw van de woningen werd ech ter in het openbaar besloten. De raad verleende voor dit object in totaal een crediet van f 598.732, VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds Hop van Renswoude, 5 uur ds Van Wijngaarden; Julianakerk 9.30 uur ds Fokekma van Ede, 5 uur ds Vroegindeweij. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds Vroegindeweij, 5 uur ds Koele van Nijkerk. Veeneind 3 uur ds Koele. Dijksrtaat 2.45 uur ds Vroegindeweij. Sola Fide 10 uur dr J. G. Thoomes, 5.30 uur ds P. G. de Veij Mestdagh van Ede. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds Overduin, 5 uur ds Houtzager van Driebergen. Ger. Gem. (Fluiterstraat) 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 6.30 en 5 uur ds R. Kok. Chr. Ger. Gerk 9.30 en 5 uur ds Slofstra. Ned. Prot. Bond 10.30 uur mej. ds Boer van Arnhem. R.K. Kerk Nieuweweg 7.30 uur H. Mis, 10 u. Hoogmis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openlucht samenkomst, 8 uur Verlossingssamen- samenkomst. RHENEN. Ned. Herv. Gem. 10 uur de heer Van Prattenburg uit Driebergen, 6 uur ds N. Kooreman (bed. H. Doop), Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur de heer Bos van Oldebroek. Gereform. Kerk 9 en 3 uur ds Boelens van Delden. Geref. Gem. (Bantuin) 10 en 5.30 uur leesdienst. Dinsdag 7 Sept. 7.30 uur ds Van Dam. Geref. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst, Woensdag 8 Sept. 7.15 uur ds Woestijne van Barneveld. Oud Geref. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. R.K. Kerkbestuur St Cunera Parochie 7.45 uur H. Mis, 10 uur Gez. Mis, 7 uur Lof. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Ter louw van Bennekom, 6 uur ds Roukema van Wageningen. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. Maandag 6 September ds Mieras van Krimpen 3 d IJssel OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, Donderdag 7.30 uur ds Steenblok van Gouda. Oud Ger. Gem. 10 en 3 uur leesdienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur onbekend. 6.30 uur ds Hop. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds Molenaar. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds Van Viegen. VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen, dr J. H. Kets, Hoofdstraat, telefoon 628. ELST-AMERON GEN-LEERSUM. Van Zaterdagmiddag 2 tot Maandagmorgen 7 uur, alleen voor dringende gevallen dr Bakker te Leersum, tel. K 3434-495. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Van Zaterdagavond 6 tot Zondag avond 12 uur, dr Heij te De Klomp, telefoon K 8387-200. WORDEN KEURIG, SNEL EN GOEDKOOP UITGEVOERD CHEM. REINIGEN VERVEN REPAREREN STOPPAGE Speciaal bedrijf voor Veenendaal en Omgeving Kerkewqk 19, Veenendaal, TeL 348. (1) Het was een donkere herfstdag. Gierende windvlagen deden de bomen kreunend buigen en joegen de bladeren ritselend voor zich uit. Dichte wolkenmassa's zeilden langs de lucht en vervroeg den de schemering. Door het sombere,! rotsachtige landschap trok een wonderlijke, kleine stoet. Voorop liep een meisje, gehuld in een lange mantel, het hoofd bedekt door een kap, zodat er van haar gelaatstrekken weinig te zien was. Zij werd op de voet gevolgd door een grote, breedgeschouderde man, die een zwaar beladen pakpaard» voortdreef. De man was blootshoofd en gekleed in een lange toga, die wapperend van zijn schouders hing. Een korte, donkere kroesbaard en een snor bedekten de ondehste helft van zijn gtezfcht, waarin een paar donkere ogen gloeiden. Toen de man zag, dat het meisje moeite had om tegen de felle wind in te lopen, legde hij beschermend de ai m om jhaar schou der. „Moed houden, Iris," mompelde hijc „wanneer ik mij niet vergis, zullen wij spoedig het doel van onze tocht bereikt hebben!" Hij tuurde een ogenblik scherp in de verte en vervolgde: „Ziet ge wel een kasteel.... dat moet Barranca zijn! Nog even mijn dochter!" Zich schrap zettend tegen de storm vervolgden zij hun weg. Steeds dichter naderden zij de burcht, die donker en dreigend afstak tegen de wolkenlucht. Zwijgend worstelden de man en het meisje tegen de stormwind in, doch plotseling hief het meisje luisterend het hoofd. Scherp tuurde zij in de verte en ineens greep zij de man krampachtig bij de arm. „Vader! Daarziet ge datzijn het Zij durfde de zin niet af te maken, doch keek de man met angstig vragende ogen aan. Op hetzelfde ogenblik klonk, dichterbij nu, opnieuw een angst aanjagend gehuil en tegelijkertijd begon het pak paard wild en angstig te steigeren, zodat de man het dier slechts met de grootste moeite in bedwang kon houden. „Kalm, Iris!" vermaande hij, „het zijn in derdaad wolven, doch ik betwijfel het of zij het zul len wagen ons aan te vallen, zo dicht in de nabijheid van de burcht!" Doch het gedrag van de dieren lo genstrafte zijn woorden. Duidelijk zagen zij de gloeiende ogen van de wolven, die onheilspellend huilend naderbij kwamen. De man trok een kort, Romeins zwaard en stelde zich beschermend voor het meisje op. „Kalm blijven, lieve," trachtte hij van het vreemdsoortige tweetal op het kasteel niet haar gerust te stellen. Inmiddels was de nadering onopgemerkt gebleven. Hoog op de transen stond de kleine gestalte van Prosto, de herdersjongen, die Aram's schildknaap was geworden. Zijn haren wap perden in de wind, en geboeid staarde hij naar het tweetal. Doch plotseling drong ook tot hem het ge huil van de wolven door. „Lieve helpmompel de hij verschrikt. (Wordt vervolgd.) waren: „Waar is Billy?" Zwijgend wees Louise met een hoofdknik in de richting van de wieg. Hij liep, zo vlug zijn dikte hem veroorloofde, op het wiegje toe en Louise diep ontroerden, op zijn rustig keek met een liefde en verrukking, die slapende zoon neer. „Het lijkt wel, of hij er nu al beter en frisser uitziet," merkte hij stralend op. „En, hoe is de eerste dag in mijn huis u bevallen? Denkt u te kunnen wennen?" „Best, Mr. Beckley," antwoordde zij. „We zullen er ons wel doorheen slaan en zorgen dat Billy aan zijn trek komt." Even gleed een schaduw over zijn ge laat en zag zij plotseling in dat goed moedige en vriendelijke gelaat een trek van bitter leed en van een grote, on overkomelijke leegte. En eerst nu drong het pas tot haar door dat zij niet het enige wezen op aarde was, dat diep on der leed gebukt ging en zich eenzaam en verlaten voelde. -H- Enige dagen waren voorbij gegaan. Louise begon zich in haar nieuwe om geving wonderlijk thuis te voelen en de kalme, huiselijke sfeer, die er heerste, deed haar weldadig aan. Zij had een prettige dagtaak met het verzorgen van Billy en ging dagelijks met hem, in de kinderwagen, wandelen in het nabij gelegen park. 's Avonds za ten Mr. Beckley en zij, na het diner, dat zij tezamen gebruikten, nog een uurtje in de grote, gezellige huiskamer; Mr. Beckley met zijn courant en Louise met een handwerkje of een boek. Billy stond nu 's avonds en 's nachts ■met zijn wiegje op de kinderkamer, die #zijn moeder had laten inrichten, en die door een deur met Louise's kamer ver bonden was. 's Nachts liet Louise deze tussendeur steeds open staan. Het meest verwonderde Louise zich ^over het feit, dat zij niets bespeurde van de gevoelens, waarvoor zij het meest had gevreesd. Wanneer zij Billy verzorgde, kwam geen enkele keer het schrijnende gevoel bij haar op, dat zij haar liefde moest schenken aan deze vreemde baby in plaats van aan haar eigen Johnny. Wel gingen haar gedach ten natuurlijk nog vaak naar Johnny uit, doch het opmerkelijke was, dat haar gevoel van verlies en leegte minder wanhopig was geworden en dat het haar een zekere bevrediging gaf nu voor dit moederloze wezentje te mogen zorgen. €let verzachtte de scherpste kanten van "haar verdriet en gaf haar een doel in "haar leven. Toch was zij bij haar besluit gebleven, slechts zolang te blijven, tot een andere goede hulp gevonden zou zijn en Mr. Beckley had dan ook enkele advertenties laten plaatsen en plaat- singsbureaux aangeschreven, ten einde ZEER VOORDELIG! "30 cent per 100 gram te trachten geschikte hulp te vinden. Op de vijfde avond na haar komst zouden zich enkele gegadigden melden, hoewel het niet gemakkelijk scheen te zijn liefhebbers voor de vacature te vinden. Mr. Beckley had Louise ver zocht bij de ontvangst tegenwoordig te willen zijn en terwijl hij de verschillen de vrouwen, die zich kwamen melden, te woord stond, zat zij rustig met een handwerkje in een grote leunstoel, die in een der verste hoeken van de kamer ijtond en luisterde met aandacht naar alles wat door hem met de sollicitanten werd besproken. In totaal meldde zich een zestal vrou wen en, volgens het oordeel van Louise, was de een al erger dan de ander. De eerste was een opzichtige vrouw, zeker reeds in de vijftig, die al haar best deed er als dertig uit te zien, bij het binnen treden onmiddellijk met een vrijwel hebzuchtige blik de gehele inventaris scheen op te nemen en daarna op bijna belachelijk kokette wijze Mr. Beckley aankeek. Louise had meteen haar oor deel over deze vrouw klaar: deze zou het er uitsluitend om te doen zijn, Mr. Beckley, de rijke weduwnaar, aan de haak te slaan, terwijl Billy niet anders dan een noodzakelijk kwaad voor haar betekende. Toen zij, na een onderhohd van ongeveer tien minuten, was heen gegaan, met de mededeling van Mr. Beckley, dat hij haar nog nader zou be richten, wendde deze zich onmiddellijk tot Louise. „En, wat denkt u van haar?" vroeg hij. „Volkomen ongeschikt!" was prompt haar commentaar. „Dan zullen we maar op de volgende wachten," zuchtte Mr. Beckley en greep gelaten naar zijn courant. Een kwartier later meldde zich num mer twee, een forse, struise vrouw, met harde, koude ogen. De geschiedenis her haalde zich; weer vroeg Mr. Beckley haar oordeel en weer antwoordde Louise dat zij de vrouw absoluut ongeschikt achtte als verzorgster voor Billy. Zo ging het verder, de een na de ander. Alle zes werden onvoorwaardelijk door Louise te licht bevonden. Volgens haar overtuiging waren het vrouwen, die uitsluitend een mogelijkheid zochten tot verbetering van haar positie, of die door winstbejag werden gedreven. Na tuurlijk was het iets vanzelfsprekends, dat zij salaris ontvingen en zelfs een zeer goed salaris, omdat veel van haar geëist werd. In al deze zes gevallen lag het er echter zo duimendik op, dat de baby volkomen bijzaak was, dat Louise het niet over haar hart zou hebben kunnen krijgen, Billy in dergelijke han den achter te laten. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1954 | | pagina 2