Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Debat over onderscheid bij financiële hulp aan scholen R in de maand VOEDSELPROBLEEM OPGELOST de VALLELriks? Bent U bang voor Onweer UIT VEENENDAALS RAADZAAL Wist Chr* Orat* Ver* viert 12V2~jarig bestaan met ,Die Jahreszeiten' Verlichting van 26 straten wordt thans verbeterd Waar is N 28e Jaargang VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 No 36 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel B&W ontstemd over raadslid en kerkeraad Plan voor woning-sanering bijna gereed Mr W.A, van Es als lid van de Raad aanvaard AGENDA Waarheen met bewoners van onbewoonbaar ver klaarde woningen? GROTE DEELNAME OPTOCHT OP LAMPEGIETERSAVOND Daders inbraak Veenendaalse IJzerindustrie gearresteerd „Het Huwelijk" „Mijn reis naar Zuid-Afrika" Landelijke bekendheid door Bach-vertolking Ook de dirigent jubileert T A K's Levertraan Fa. J. F. TAK Hoe Veenendaal spaarde Varkens, kippen, runderen, graankorrels en doperwtjes drie maal zo groot! Positie Gemeentebegroting aanmerkelijk verbeterd Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, PROCES TEGEN ECHTGENOTE VAN ZELFMOORDENAAR Grote juridische belangstelling voor behandeling Hy is f7.50 waard Gevaar van bliksem gering Voor betere Uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-601 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aar bod 110 woorden 95 cent, elk r ïrd meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs f 1,05 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Tydens de raadsvergadering van Woensdagavond ontstond een langdurig debat waaraan door vrijwel alle leden werd deelgenomen naar aanleiding van het prae- advies van B. en W. om aan de Centrale Hervormde Kerkeraad alhier geen vergoeding te geven voor het handwerkonderwijs op de Hervormde scholen in deze gemeente, hoewel deze vergoeding enige tijd geleden wel werd gegeven aan de R.K. school aan de Patrimoniumlaan. Ook wer^d in deze vergadering gesproken over een oplossing voor de bewoners van de vele krotwoningen in Veenendaal; de zeer slechte toestand van wegdek en trottoirs in de Talma- en dr Kuijperstraat; de gevaarlijke verkeers-situatie nu nog steeds de verkeersborden ontbreken die de Hoofdstraat en de Kerkewjjk als voorrangswegen moeten aanduiden; een parkeerverbod voor auto's in de Hoofd straat en het aanschaffen van een puttenzuiger, zoals die thans nog van de ge meente Ede wordt geleend en waarmee behalve de rioolputten, ook de honderden beerputten in Veenendaal zouden kunnen worden leeggezogen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten waarin zij mededelen accoord te gaan met de aankoop van de woningen en grond van de heer J. Vonk aan de Vendelseweg. Deze woningen zullen mettertijd wor den gesloopt, maar de heer Slok (AR) vroeg of toch nog niet de noodzakelijk ste reparaties aan deze woningen kun nen worden verricht, hetgeen hem door de wethouder van openbare werken, de heer Ant. de Ruiter (CH) werd toege zegd. Vervolgens werd de vergadering voor een ogenblik geschorst om een raads-commissie gelegenheid te geven de geloofsbrieven van het nieuwe lid van de raad, mr W. A. van Es, te onder zoeken. Nadat de commissie verslag had uitgebracht werd de heer Van Es, die, in verband met het overlijden van wet houder A. Middelhoven, deel zal uitma ken van de AR-fractie, door de raad als lid aanvaard. In een volgende raads vergadering zal de heer Van Es als zo danig worden geïnstalleerd, en het is waarschijnlijk eveneens in de volgende vergadering dat de wethoudersverkie zing zal worden gehouden. Hierna! werden de leden van de „Wo ningcommissie" met grote meerderheid van stemmen weder voor een jaar her benoemd. Tot routine-arbeider in dienst van gemeentewerken werd benoemd de heer A. Henken, Fluiterstraat 24. Ten behoeve van aanleg en verbetering van wegen werd besloten tot aankoop van grond aan de Parallelweg hoek Peli kaanstraat, een strook grond gelegen dat het Ministerie van O., K. en W. de oprichting van een Chr. Am bachtsschool in Veenendaal heeft goed gekeurd? dat een bewoonster van de Korte Molenstraat dezer dagen werd verrast met een geweldig bouquet? dat dit bouquet, bestaande uit boomtakken en dahliabloemen, al keu rig in het water stond van een wasma chine welke boven op tafel was ge plaatst toen genoemde bewoonster thuis kwam? dat de aanrichters van deze ver rassing, het moetea er meerdere ge weest zijn want de wasmachine kan men alleen niet op de tafel hijsen, tot heden nog niet bekend zijn? dat de exploitatie-rekeningen van Patrimoniums Bouwvereniging en de Veenendaalse Woning Stichting van 166 vooroorlogse woningen, over 1951 en 1952 een nadelig saldo te zien geven van bijna f 50.000, dat deze exploitatie-tekorten voor 75 door het rijk en voor de rest, dus 25 °/o door de gemeente worden gedekt? dat deze 166 woningen alleen de gemeente in die twee jaar dus f 12.500, hebben gekost? dat op drie plaatsen aan de grens van de gemeente Veenendaal, nl. bij de grenspaal aan de Kerkewijk, op de hoek HoofdstraatNieuweweg en aan de In dustrielaan, borden geplaatst zullen worden met het opschrift „Doe beheerst in het verkeer"? dat er verschillende veehouders blijken te zijn die de afrastering van hun weiden niet in orde hebben? dat het in de afgelopen week weer verschillende malen is voorgekomen dat vee was uitgebroken en over de rijweg liep te hollen, waarbij zelfs een toom van 10 biggen? iiiiiiii i mi n 11 iiiiiiniiiifii i nu iiiinnii i mi uil ii it lui ui li ii =i ii r II Woensdag 15 September (In geb. „Eltheto") 3 en 8 uur, Najaars Mode-show Hein van Schuppen. 's Middags van .13.30 tot 17 uur doortrekken van renners die deelnemen aan de wedstrijden van Zilveren Domtournooi. (In geb. Eikenlaan) 8 uur, le- zing van ds J. Overduin over „Mijn reis naar Zuid-Afrika". p Donderdag 16 September (In geb. ,,'t Trefpunt") 's av. fl ds E. E. de Looze van Hilver- sum spreekt over „Het huwe- il lijk". Zaterdag 18 September (Op VSW-terrein, 3 uur, start li van de VSW-Herfstwandel- f§ tocht. Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Maan- dag de film „Het lied van de Woestijn" en van Dinsdag t.m. |g Donderdag „Gevecht op pier ff 14". langs de Korte Molenstraat en Davids- plein en een perceel gelegen langs de Korte Molenstraat. Verkocht werd een perceel grond gelegen aan de Groene- veldselaan groot 4000 ca voor de prijs van f 3,50 per ca aan de fa J. v. D. Zn. Het volgende agendapunt behelst de onbewoonbaarverklaring van de wonin gen Achterkerkstraat 38, 52 en 54, Gort straat 54, Middelbuurtseweg 1, Middel laan 112 en 127, Van de Pollstraat 16, 18, 20 en 22, Tuinstraat 3 en 5, Vallei straat 8, 76 en 78, Vendelseweg 11 en Zandstraat 21. Voor vervanging van de ze woningen zullen B. en W. weer een extra toewijzing vragen uit het speciaal hiervoor bestemde provinciale contin gent, maar de heer Van Hardeveld (PvdA) vraagt zich af wanneer de be woners een ander huis zal kunnen wor den toegewezen. Ook vraagt hij zich af of hier soms sprake is van de bedoeling om de huiseigenaren te ontslaan van de verplichting om deze woningen te repa reren. Er zijn vele krotwoningen bij waarin het langer geen wonen is. Wordt het nu geen tijd om deze mensen althans te helpen met een gedeelte van de leeg staande villa's zoals wij die ook in onze gemeente vinden? Als B. en W. nu niet binnen afzienbare tijd met een gedegen plan komen kan men van hem een voor stel verwachten om enige honderden (Zie vervolg pag. 2.) Het bestuur van de Veenendaalse Winkeliersvereniging heeft de jury sa mengesteld voor de keuring der optocht op Lampegietersavond (20 September a.s.). Zij bestaat uit de heren Adriaan de Kleuver, D. Philips en Konings. Het ziet er naar uit, dat er ook dit jaar een zeer grote belangstelling zal bestaan voor de optocht. Verschillende verenigingen hebben reeds de plannen in voorbereiding voor deelname, terwijl men thans ook al kleine groepjes kin deren kan zien, die zich potsierlijk uit dossen. Een zichtbaar bewys, dat lam pegietersavond weer op handen is. De optocht zal in vier categoriën worden ingedeeld, nl. 1. Kalebassen en pompoenen. 2. Onderwerp Lampegie tersavond en Historie Veenendaal. 3. Algemene historie en Legende. 4. Vrij onderwerp (originaliteit). Elke categorie (behalve kalebassen en pompoenen) zullen onderverdeeld wor den in 1. praalwagens, 2. groepen, 3. in- dividuelen. Van elk van deze categoriën wordt een eerste prijs uitgeloofd van f 25, een tweede prijs van f 20,en een der de prijs groot f 15,Indien alle prij zen toegekend worden, zijn er in totaal 30 prijzen. De jury tekent hierbij aan, dat het aanbeveling verdient een onderwerp te kiezen dat betrekking heeft op „Lam- melietjesavond". Ook vestigt de jury er de aandacht op, dat de inzendingen zo veel mogelijk het element „licht" voe ren. Het verdient aanbeveling het on derwerp en de voorstelling duidelijk zichtbaar aan te brengen op de inzen ding, zodat de juryleden onmiddellijk kunnen zien wat het object voorstelt. Aangezien de Eierhal vermoedelijk te klein zal zijn om de keuring tot haar recht te laten komen, zal de keuring en de opstelling der stoet vermoedelijk in de Stationswijk plaats vinden. Daarover volgen volgende week nadere bijzonder heden en aanwijzingen. De politie van Gelders Veenendaal is er in geslaagd de diefstal bij de Veenen daalse IJzerindustrie in de nacht van Zaterdag op Zondag tot klaarheid te brengen. Verdacht van deze diefstal werden de gebroeders v. H. uit Ede en de gebroeders V. uit Renkum aangehou den, allen in de leeftijd tussen 20 en 25 jaar. Eén der gearresteerden is enige tijd op deze fabriek werkzaam geweest en bevond zich dus op bekend terrein. Intussen hebben een drietal een volle dige bekentenis afgelegd. Bij een opko per in Apeldoorn werd de ontvreemde partij ter waarde van ongeveer f 700, in beslag genomen. De buit had het viertal in een gehuurde auto vervoerd, die op geringe afstand van de fabriek was geparkeerd. Onder auspiciën van de afdeling Vee nendaal van de Ned. Chr. Vrouwenbond zal ds E. E. de Looze van Hilversum a.s. Donderdagavond 16 September spreken met als onderwerp: „Het huwelijk". De lezing van ds De Looze wordt ge houden in gebouw ,,'t Trefpunt". De voor Vrijdag 3 September jl. aan gekondigde lezing van ds J. Overduin, getiteld „Mijn reis naar Zuid-Afrika" welke door omstandigheden moest wor den uitgesteld, wordt nu gehouden op Woensdagavond 15 September om 8 uur. Ds Overduin zal deze lezing houden in de grote zaal van het verenigingsge bouw aan de Eikenlaan Het is nog niet zo heel lang geleden dat wie beweerde dat Veenendaal beslist niet muzikaal zou zyn, niet kon worden tegengesproken. Het tegendeel was niet te bewijzen. Afgelopen jaren echter wij hebben in deze kolommen reeds eerder op dit zo verblijdend verschijnsel gewezen kan een dergelijke bewering met stelligheid weerlegd worden. Veenendaal bezit nu enkele koren waarop het met recht, en zonder chauvinistisch te zijn, trots kan wezen. Koren die zich na de oorlog tot een buitengewoon hoog peil hebben weten op te werken en die door hun frappante prestaties hebben bewezen dat Veenendaal juist wel muzikaal is, maar het zelf niet wist. Ook de publieke belangstelling voor muziekuitvoeringen is enorm toe genomen en de laatste jaren zelfs groot te noemen. In de eerste plaats is deze verheugende belangstelling voor de toonkunst toe te schrijven aan de activiteit van de Veenendaalse verenigingen zelf. Met taaie volharding zyn zy er in geslaagd de schone toonkunst te brengen by duizenden Veenendalers die en dat is gebleken de muziek kunnen waarderen, en die nu met graagte de gelegenheid aangrijpen om in eigen woonplaats werkelyk goede uitvoeringen te kunnen bijwonen. Niemand ook zal kunnen tegenspreken dat de activiteit van de Veenendaalse Christelijke Oratorium Vereniging C.O.V., onder leiding van haar zo bekwame dirigent, de heer Gysbert van Zanten, in de snelle ontwikkeling die het culturele leven in Veenendaal in weinig jaren tijds heeft te zien gegeven, van zeer grote betekenis is geweest. Vijfmaal werd het Weihnachts-orato- rium en tweemaal de Johannes Passion van J. S. Bach, en ook nog eens twee maal Die sieben Worte des Erlössers, van Jos. Haydn door de Veenendaalse C.O.V. uitgevoerd. En dat op een wijze die zelfs experts versteld deed staan. Van meet af aan heeft men dan ook nooit moeite gehad met het aantrekken van de bekendste Nederlandse solisten zoals Jo Vincent, Roos Boelsma, John van Kesteren, Willem Ravelli, Annie Woud, Annie Hermes, Han le Fèvre, Carel Willink e.a. Zelfs in de drukste tijd maakten zij zich vrij, zo zijn zij er op gesteld om met de C.O.V. in Veenen daal te kunnen zingen. In Maart a.s. volgt weer een grootse uitvoering van de Johannes Passion. Vooral als Bach-vertolkers hebben de Veenendaalse C.O.V.-zangers in Neder land een bijzonder goede naam, en het is al meermalen voorgekomen dat koor leden van de C.O.V. werden uitgenodigd voor medewerking aan uitvoeringen van andere koren. Zo hebben verschillende leden op verzoek van de dirigent van het Utrechts Stedelijk Orkest, Paul Hupperts, het koor van Toonkunst in Utrecht moeten versterken voor uitvoe ringen van het Weihnachtsoratorium. Dat de C.O.V. zich dermate is gaan toeleggen op de muziek van Bach is niet alleen te verklaren uit het feit dat het GEEF NU UW KINDEREN RIJK AAN VITAMINEN VERPAKT IN DE BEKENDE RONDE FLESSEN Drog. Apoth. Ass. Hoofdstraat 106 Veenendaal Gysbert van Zanten grootste deel van de koor leden zich tot Bach voelt aangetrokken, maar niet in de laatste plaats ook doordat de di rigent, de heer Gijsbert van Zanten, zich als Bach- minded heeft doen kennen. Dat de heer Van Zanten in meer dan één opzicht met de C.O.V. is ver- (Zie vervolg pag. 2.) Bij het kantoor Veenendaal van de Nutsspaarvank is in de maand Augus tus 1954 ingelegd f 164.951,75 en terug betaald f 102.354,26. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 116. Bij het postkantoor te Veenendaal werd voor de Rijkspostspaarbank in de maand Augustus ingleegd f 106.520,41 en terugbetaald f 86.845,24. (Van onze correspondent) In deze eeuw wordt het onmogelyke mogelijk. De geleerden staan voor niets meer. Een Zweedse professor heeft thans een onfeilbare methode uitgevon den om de wereldvleesvoorraad te ver driedubbelen. In de toekomst krygen we varkens van drie meter lengte, ko nijntjes, die twintig pond schoon we gen en doperwtjes, waarmee we elkaar builen op het hoofd kunnen gooien. WONDERMIDDEL: COLCHIUM Terwijl de beroemde, Deense vissen- chirurg, waarover we kort geleden kon den berichten, een methode heeft ont dekt om het gewicht der vissen te ver groten, zodat ons straks Hollandse Nieuwe te wachten staat van een paar kilo, heeft de Zweedse geleerde Gösta Haggqvist het eerste reuzenvarken ge fokt. Het dier is drie meter lang, bijna 1.20 m hoog en weegt bijna 2000 kg. Niettemin is deze krulstaart nog maar 30 maanden oud. De professor verkreeg dit resultaat, doordat hij het dier in jecties Colchicum gaf. In opfok zijn momenteel andere reuzenvarkens, zes reuzenkoeien, die even zwaar moeten worden als olifanten, kippen van tien tot twaalf kilo, hanen en konijnen. VERGIST U NIET! Het wondermiddel Colchium is reeds lang bekend. Het is een vloeistof, die uit planten van de Colchiumgroep wordt getrokken. Tot deze groep behoren on der andere ook lelies. Vele tuinders is het bekend. Zaad, in deze vloeistof te Dezer dagen is een aanvang gemaakt met het verbeteren van de straatver lichting in niet minder dan 26 straten. Op de Markt b.v. is men bezig met bij de bestaande verlichting bijplaatsen van een viertal masten van 7 meter hoog, welke ook het middenveld van de Markt zullen verlichten. Een verbete- rnig die het aanzien van Veenendaal bij avond veel goed zal doen. Aan deze masten zullen hogedruk kwiklampen worden aangebracht. Verder zullen de lichtpunten in ver schillende straten worden uitgebreid, ditfhter bij elkaar*geplaatst of van ster kere lampen voorzien. Ook zullen hier en daar de houten palen voor de straat verlichtingslampen worden vervangen door fraaie gebogen stalen masten. Van de straten waar de verlichting verbeterd wordt noemen wij nog: de kering uit het gemeentefonds hebben aangevraagd (en dat is hier het geval), wordt verlangd dat zij, tot dekking van WORDT VUILNIS-OPHAALDIENST f 2,— DUURDER? Zoals bekend beliep het tekort op de gemeente-begroting 1954 f 80.000, Dit tekort is intussen teruggebracht kun nen worden tot een bedrag van f 11.000,doordat door de Minister van Financiën een nieuwe raming werd vastgesteld van de belasting-uitkering aan de gemeente Veenendaal uit de On dernemingsbelasting welke f 51.000,— hoger ligt. Voorts werd van de Minister van Binnenlandse Zaken bericht ont vangen dat de algemene uitkering in gevolge de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente verhoogd kan worden van 120 tot 126 procent. B. en W. deelden een en ander aan de Raad mede in verband met het feit dat van Gedeputeerde Staten bericht werd ontvangen dat gemeenten div een sub jectieve verhoging van de algemene uit- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 (Van onze Parijse correspondent) Voor de eerste maal in de geschie denis staat thans in Frankrijk iemand voor het gerecht, die op de hoogte was van zelfmoordplannen ener derde en niets ondernam de persoon tot andere gedachte te brengen of vrienden te waarschuwen. De Openbare Aanklager baseert zich hierbij op een wetsartikel, dat een ieder, op straffe van maximaal drie jaar gevangenis, verplicht is an deren in levensgevaar bij te staan. Het ligt voor de hand, dat de juridische we reld grote belangstelling koestert voor de behandeling. De betreffende wetsartikelen, waarop in Frankrijk herhaaldelijk personen worden veroordeeld, sloegen in hun in terpretatie tot nog toe uitsluitend op gevallen, waarin hulp werd geweigerd aan mensen, die dreigden te verdrinken, te verbranden, of aan de gevolgen van een ongeval dreigden te overlijden. Ma dame Henriette Caron wist evenwel ook, dat haar man in gevaar verkeerde. Hij had haar geschreven dat hij zich van het leven zou benemen en toch kwam ze niet in beweging. Het drama van iedere dag Kapot geslagen huwelijken, omdat on bezonnen, geestelijk onvolwassen en on verantwoordelijke personen met elkaar een verbintenis aangaan, vormen mo menteel het drama van iedere dag. In ieder nummer brengen de Parijse dag bladen de vreselijke gevolgen. Ook tus sen Eugene Caron en zijn jonge vrouw was het een jaar later heel erg mis. De tweedracht nam bezit van hun harten. Het leven werd een hel en de jonge Ma dame Caron besloot ook de weg der minste weerstand te volgen: ze pakte haar koffers in, vertrok en vestigde zich ergens anders in Parijs. Op 29 Juli van dit jaar ontving Ma dame de laatste brief van Eugene. Hij verzocht haar terug te keren en deelde haar tevens mede, dat hij anders zelf moord zou plegen. Henriette haalde haar schouders op. Toen ze enige dagen later de moeder van Eugene ontmoette vroeg ze: „Hoe gaat het met Eugene? Heeft hij zich werkelijk van kant ge maakt?" De oudere vrouw schrok. De jongere ging verder: „Hij heeft me een brief geschreven, waarin hij me mede deelde, dat hij zich van het leven zou Zandstraat, Spoorlaan, Lindenlaan, Dr De Visserstraat, Boslaan, Dennenlaan, Parallelweg, Groenelaan en Dijkstraat. Vooral nu het weer vroeger donker wordt 's avonds is een en ander wel zeer toe te juichen. Zijn wij goed ingelicht dan ontbreekt in het verbeteringsplan echter nog wel de extra lamp die bo ven de Noordelijke helft van de spoor wegovergang aan de Kerkewijk zo goed dienst zou doen. De vorige VALLEI-riks welke werd uitgegeven by Horlogerie Geluk op de Markt te Veenendaal, werd niet gevonden. Dezer dagen werd opnieuw een rijksdaalder uitgegeven, nu met het nummer A Q 507525. Ook deze keer is het nummer weer in de rode kleur gedrukt. Evenals vorige keren nemen wij juist een rijksdaalder met een rood nummer om het zoeken naar de VALLEI-riks te vergemak kelijken en de kans dat hij gevonden wordt zoveel groter te maken. Let u dus op de ryksdaalder met het rode nummer A Q 507525. Indien u deze riks vóór a.s. Donderdagmiddag 12 uur op het bureau van ons blad kunt tonen, ontvangt u een premie van 7,50 in contanten. de uitgaven, in de eerste plaats haar inkomsten uit eigen belastingen zullen opvoeren tot wettelijke of in de proc- tijk algemeen aanvaarde grenzen. Dit houdt o.m. in dat de reinigingsrechten in Veenendaal voor de vuilnis-afhaal- dienst zouden moeten worden geheven naar een tarief waarbij na aftrek van de exploitatiekosten der emmers, een opbrengst wordt verkregen van f 1, per inwoner. In dat geval zou de retri butie welke de inwoners nu betalen voor de gemoderniseerde vuilnis-afhaaldienst 5,per jaar per emmer moeten be dragen, inplaats van f 3,zoals nog kortgeleden werd vastgesteld. In verband met de nu ingetreden ver beterde positie van de gemeentebegro ting 1954 delen B. en W. mede dat zij niet van plan zijn, althans voor het be lastingjaar 19541955, het invoeren van een hoger tarief voor te stellen. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN In de nacht van Maandag op Dinsdag is in het Juliana-ziekenhuis overleden de 64-jarige marktkoopman S. Smit uit Amsterdam. De heer S. werd vorige week Dinsdag nabij De Klomp door een passerende auto gegrepen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is hij aan de bekomen verwondingen overleden. beroven. Hij vroeg ook om een goede foto van mij. Die foto moefct volgens zijn wensen tussen zijn dode vingers worden gestoken. De totaal ontstelde vrouw vloog naar de dichtstbijzijnde politiepost. Enige agenten vergezelden haar naar de wo ning van haar zoon. Maar ze kwamen al te laat. Eugene had de gaskraan ge opend. Menselijke hulp mocht niet meer baten. „Hoe kon ik weten", vroeg ze nu de rechter van instructie, „dat Eugene in derdaad zijn vreselijke plan zou uit voeren? Het is lachwekkend om me voor zo iets te vervolgen „Niemand verlangt van u, dat u uw man weer was gaan opzoeken. Maar u had zijn eigen familie moeten waar schuwen. Omdat u niemand gewaar schuwd hebt, draagt u volgens de letter der wet schuld aan zijn dood, hetgeen u drie jaren kan kosten!" kiemen gelegd bracht grotere vruchten voort. Het werd aangewend door de Zweédse professor Sylven, die er in slaagde met behulp van dit wonder middel jonge boomplantjes in tijd van twee maanden even groot te krijgen als anders in tijd van twee jaar. De ge bruiksaanwijzing is simpel. Men maakt een oplossing van 250 delen water op 1 deel Colchium. Daarin laat men het zaad kiemen. Wees overigens voorzichtig met het goedje. Indien het in voldoende hoe veelheden in het menselijke lichaam wordt gebracht krijgen we een generatie van reuzen. Personen, aldus professor Haggqvist, met het wondermiddel be handelt schieten op tot reuzen van vijf meter lengte. FANTASTISCHE MOGELIJKHEDEN Hoewel de experimenten nog in een beginstadium vertoeven is bewezen, dat zowel planten als dieren door de be werking in gewicht meer dan verdrie voudigen. Theoretisch, aldus de onder zoekers, moet het dus mogelijk zijn ook kippen te kweken, die eieren leggen van ongeveer 200 gr. Runderen van straks kunnen tachtig liter melk per dag ge ven. Via de enorme stijging van de vlees- en zuivelproductie kan het we reldvoedseltekort worden opgelost en straks kunnen we zelfs exporteren naar hongerende lieden op de maan, op Venus of waar ze zich ook maar belie ven te vinden. Het reuzenzwijn van pro fessor Haggqvist is al een realiteit. Het wordt dus tijd, dat we onze varkens- en kippenhokken beginnen te verbouwen. Ook de graankorrels kunnen door in werking van Colchium belangrijk gro ter worden. Rond deze tijd van het jaar moet men altijd op onweersbuien rekenen. Ergens in West-Europa stuwen de wolken wel dagelijks op elkaar. Dan bliksemt het aan de horizon. Het gedonder verstoort de rust er de hemel opent i'n «Ju'zen. Een enkele onweersbui brengt in het algemeen minstens honderd bliksems mee. Iedere bliksem kan dodelyk zijn. Moeten we daarom bang zyn? OOK NAPOLEON VAN STREEK Napoleon was vreselijk bang voor onweer. In zijn prille jeugd droomde hij eens, dat hij door een bliksem werd ach tervolgd en, bijgelovig als hij was, vreesde hij daarom steeds, dat die droom een teken was en hij op een kwade dag door de bliksem zou worden getroffen. Bekend is nu, dat onweersbuien een be paalde invloed hebben op het menselijk zenuwgestel. Vele lieden zijn al uren te voren prikkelbaar en loom. Dieren voe len een Bui soms vele uren aankomen. Bijna alle honden komen lang voor de eerste donder naar binnen en verschui len zich onder een trap of een tafel. Maar bang behoeven we beslist niet te zijn. In Nederland sterven jaarlijks drie maal zoveel mensen, omdat ze over hun tapijten struikelen dan omdat ze door een bliksemstraal worden getroffen. EEN KANS OP DE 250.000 Volgens de statische gegevens sterft in Duitsland één op de 200.000 mensen aan de bliksem. In Amerika worden ieder jaar 2000 personen door de blik sem getroffen. Vijfhonderd hiervan moeten het met de dood bekopen. Vrij wel alle slachtoffers worden overvallen in het ppen veld, onder bomen of in huis op ogenblikken, dat ze de water kraan aanraken, aan de verwarmings buizen komen, enz. De mogelijkheid om door een bliksemstraal te worden ge troffen is ongeveer één op de 250.000. De mogelijkheid om dodelijk te worden getroffen is één op de millioen. WOLKEN WORDEN ONRUSTIGER Een zeer vreemd verschijnsel, wat de geleerden nog niet hebben kunnen ver klaren is. dat de wolken ieder jaar on rustiger worden. In geheel West- Europa en eveneens in Amerika werd het aantal onweersbuien sedert het be gin der negentiende eeuw driemaal zo talrijk. De meeste blikseminslagen komen voor op het platteland, ongeveer negen tig percent. Bliksemafleiders zijn daar nog betrekkelijk zeldzaam en de neer- flitsende bliksem kan met de beste wil geen ander inslagpunt vinden dan een huis of een boom. Een oud gezegde be weert, dat men tijdens een onweersbui nooit onder een eik mag schuilen, wel onder een beuk. Iedere boom is echter gevaarlijk. In Frankrijk zijn eens bijna vijftig arbeiders, die in een groot bos werkzaamheden verrichtten en onder een beuk schuilden, tijdens een on weersbui omgekomen. Met moeite wist een toesnellende ingenieur hen te be wegen onder de boom vandaan te gaan. Enkele seconden later sloeg de bliksem in de beuk. Indien u door een onweers bui overvallen wordt terwijl u in het vrije veld bent kunt u het best languit op de grond gaan liggen.

De Vallei | 1954 | | pagina 1