Aram KERKDIENSTEN Amerikanen bezet ten amerikaanse stad Veenendaal Overherg Eist Rhenen HONDERDEN DEELNEMERS VOOR V.S.W.- HERFSTYVANDELTOCHT Wielrenners van zilveren Dom- tournooi door Veenendaal Veenendaalse Wielerclub in oprichting Uit Veenendaals raadzaal Bezwaarschriften te laat ingezonden A-Rovil Zonneglazen Opticiën Fa. J. F. TAK Vergoeding kosten hand- werkonderwijs op de scholen DE ARBEIDSMARKT De rondvraag Najaars-show van C.V. Hein van Schuppen Betrouwbaarheidsrit Veenendaalse Motorclub Koopjes van de Week Voor Lampcgietersavond een enorme sortering LAMPIONS VANAF 14 CENT -Zondagdienst Doktoren- Officiële Bekendmakingen DE STEEN VAN DE PROFEET De Wandelsportvereniging „VSW" heeft zoals reeds eerder gemeld, voor Zaterdag 18 September a.s. ter gelegen heid van haar eerste lustrum een herfst- wandeltocht georganiseerd in de omge ving van Veenendaal. Op dit moment bekend hebben zich reeds honderden deelnemers opgegeven. Ook zullen verschillende groepen van buiten de gemeente deelnemen w.o. een groep uit Oosterbeek, Emmeloord, Maarssen, Gorinchem en Woudenberg en verder de Nat. Reserve uit Utrecht, militairen van de Koehoorn Kazerne te Arnhem, Reserve Politie uit Ede, ter wijl ook de Veenendaalse beroeps- en reservepolitie zullen deelnemen met 24 man. De start vindt plaats op het VSW- terrein aan de Oranjestraat om 3 uur 's middags. Het muziekgezelschap „Cae- cilia" zal de tippelaars via Hoofdstraat en Kerkewijk in de richitng Pratten- burg brengen. Omstreeks half acht 's avonds komt men Veenendaal weer binnen via de Vendelseweg, Juliana- straat, Beatrixstraat en Hoofdstraat, om dan weer naar het uitgangspunt te mar cheren. Woensdag 15 September a.s. worden door de provincie Utrecht de wielerwed strijden verreden om het zilveren Dom- tournooi. 's Middags tussen half twee en vijf uur zullen 270 deelnemers van deze wedstrijden door Veenendaal komen, en wel steeds in groepen van 6 man, om de 2 minuten een groep. De renners zullen starten in Wijk bij Duurstede, waar ook de finish is. Zij komen via Renswoude, De Klomp en de Stationsstraat door Veenendaal heen, op weg naar Eist. De wedstrijden worden verreden over een afstand van 77 km. Naar wij vernemen is de oprichting van de Veenendaalse Wielerclub nu aan staande. De oprichtingsvergadering zal na volgende week worden gehouden op een nog nader vast te stellen dag. Verschillende wielerliefhebbers heb ben zich intussen al opgegeven als lid. In afwachting van verdere berichten vermelden wij nog het adres van de Veenendaalse Wielerclub i.o., namelijk Zandstraat 125, alwaar men zich ook als lid kan melden. Het deskundigst adres voor fluitles. MUZIEKSCHOOL „ARS MUSICA" Directeur: KOR DIJKSTRA (Vervolg van pag. 1.) noodwoningen te gaan bouwen. Ook vraagt hij wanneer antwoord gegeven zal worden op het request van de bewo ners van de Van de Pollstraat inzake het repareren en verbeteren van de wo ningen hier. De voorzitter deelt hierop mede dat er een groots saneringsplan gereedge komen is en dat de Raad binnen afzien bare tijd een rapport zal worden aan geboden. Ook de Van de Pollstraat is in dit plan opgenomen. De toestand daar is bij het gemeentebestuur zeer wel be kend, en hier zal veel gesloopt en ver beterd moeten worden. Intussen zullen alleen de allernoodzakelijkste voorzie ningen, zoals een vloer waar men door heen gezakt is, worden aangebracht. Drie en meer gezinnen in een leegstaan de villa zetten is ook geen oplossing. De moeilijkheden van samenwonen hieraan verbonden zijn maar al te bekend. De heer Kroesbergen (AR) zou graag zien dat nu meteen althans een begin ge maakt wordt met de bewoners van krot ten andere woningen te geven. Tegen het uitbreidingsplan Veenen daal Zuid-Oost zijn verschillende be zwaarschriften binnengekomen. Een van de reclamanten is de heer G. H. die door realisering van het uitbreidingsplan zijn bedrijf van 300 kippen, een koe en enige varkens zou moeten liquideren. De noodzakelijke uitbreiding van de ge meente en de bevolkingsgroei maken dit eenmaal onvermijdelijk, en besloten wordt dit bezwaarschrift ongegrond te verklaren. Dan is er nog een bezwaar schrift van 14 personen tegelijk, dat een dag na de gestelde inzendingstermijn werd ontvangen, zodat B. en W. menen dat reclamanten niet ontvankelijk moe ten worden verklaard. De heer Van Ku(jk (AR) heeft een getekende verkla ring bij zich van het meisje dat het be zwaarschrift op Zaterdag 21 Juni (de laatste dag waarop gereclameerd kon worden) 's middags om 12.10 uur in de bus van het gemeentehuis gedaan heeft. Tevoren was er met het gemeentehuis getelefoneerd en gevraagd tot hoe laat men nog op het gemeentehuis terecht kon en toen werd gezegd tot half een. Voorzitter zegt hierop dat de secreta ris Zaterdagsmiddags nog tweemaal in de brievenbus heeft gekeken. De laatste keer zelfs nog omstreeks 4 uur. Het lijkt er meer op dat het meisje vergeten heeft het bezwaarschrift Zaterdags af te ge ven. Het is misschien wel Zondags of nog Maandagmorgen in de bus gedaan. Dat kunnen wij niet controleren. Doe zo iets aangetekend, merkt fle heer Van Hardeveid op. De heer Van Stempvoort (AR) zou eerst wel eens uitgemaakt willen zien of het beslist nodig is dat een bezwaar schrift op de laatstgestelde dag nu juist voor sluiting van gemeentelijke bureaux binnen moet zijn of dat de gehele dag meetelt. Er zijn verschillende raads leden die hun goede hart laten spreken en vragen om althans aan te nemen dat Anti infra - rood Anti ultra - violet Optisch geslepen vanaf f 2.50 per glas in montuur v.a. f 10.— Hoofdstr. 106, Tel. 632, Veenendaal Onze heeriyke SPECULAAS MET AMANDELEN is er weer! 60 cent per 250 gram Dikke stukken SPECULAAS MET VEEL AMANDELEN 75 cent per stuk En enthousiast roept iedereen: Ha dat is gebak van D IJ K S T R A de stukken op tijd binnen geweest zijn, waarop de voorzitter wijst op het juri dische karakter van dergelijke zaken. Hij weet dat de inleveringstermijn wet telijk afloopt op het laatste sluitingsuur van de laatste dag. Wij kunnen hiermee niet marchanderen. Met 10 tegen 6 stemmen wordt het stuk als te laat ontvangen en niet ont vankelijk verklaard. De Centrale Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier heeft het gemeente bestuur toestemming gevraagd tot het aanstellen voor gemeenterekening van een vakonderwijs voor nuttige hand werken (vak k) aan de Patrimonium- school, Prinses Beatrixschool en Groen van Prinstererschool. B. en W. tekenen hierbij aan dat een schoolbestuur geen toestemming aan het gemeentebestuur behoeft te vragen voor aanstellingen en dat het gemeentebestuur slechts achter af, dus aan het eind van het kalender jaar, beslist of al of geen bijdrage zal worden gegeven. B. en W. komen in deze vergadering met een prae-advies naar aanleiding van genoemd verzoek en delen daarin mede dat het ook de mening van de Inspecteur van het lager onderwijs is dat de aanwezigheid van een voldoende aantal onderwijzeressen met akte k het niet nodig maken een extra leerkracht voor handwerkles aan te stellen. Op de Ratrimoniumschool zijn 8 onderwijzers en 4 onderwijzeres sen, van wie 2 in bezit van akte k. Op de Prinses Beatrixschool zijn 8 onderwij zers, 7 onderwijzeressen, waarvan 6 in het bezit van akte k, en op de Groen v. Prinstererschool 3 onderwijzers en 3 on derwijzeressen van wie alle in het be zit van akte k. Hierbij komt nog dat, in dien op dit verzoek wordt ingegaan der gelijke voorzieningen ook voor de andere scholen, de gemeente jaarlijks f 4000,gaan kosten. Hoewel de situa tie op de Patrimoniumschool minder gunstig genoemd kan worden kan hier toch niet gesproken worden van de noodtoestand of uitzonderingspositie welke het volgens de lager onderwijs wet zou toelaten een vergoeding te ge ven. In Februari van dit jaar, aldus B. en W., hebben wij wel een dergelijke vergoeding gegeven aan de R.K. school aan de Patrimoniumlaan. Deze school verkeert wel in een uitzonderingspositie terwijl vergoeding een aflopend karak ter heeft, namelijk tot 1 September 1955. Indien zich geen verslechtering van de situatie op de Hervormde scholen mocht voordoen zijn wij niet voornemens aan de raad voor te stellen de vergoeding aan de Centrale Kerkeraad te geven. De heer Van Ojik (CH) trekt de juist heid van het standpunt van de Inspec teur van het lager onderwijs in twijfel, als deze de verhouding van het aantal onderwijzeressen met akte K op een school op het totaal aantal leerkrachten neemt bij de beoordeling of er al of niet een vergoeding voor handwerkonderwijs gegeven dient te worden, dan is deze verhouding op de Katholieke school veel gunstiger dan die van de Patrimonium- school. Hij zou daarom graag zien dat B. en W. hun advies nog eens terug ne men. De heer Slok zou niet de Prinses Beatrixschool en de Groen van Prin stererschool deze vergoeding willen ge ven, maar wel de Patrimoniumschool. De heer Van Galen (CH) vindt het ad vies van de Inspecteur aanvechtbaar en de beredenering van B. en W. minder gelukkig uitgevallen. Het verwondert de heer Bastmeijer (CH) dat indertijd voor de R.K. school geen advies bij de Inspecteur gevraagd is. De heer Van der Woerd (PvdA) wijst er op dat het schoolbestuur toch nog leerkrachten kan laten rouleren. Op de Prinses Beatrix school zijn 6 onderwijzeressen en op de Patrimoniumschool maar 2 met de akte k. Verder wijst hij er nog op dat de ver goeding aan de R.K. school gegeven werd omdat deze in het moeilijke start stadium verkeert, hetgeen van de an dere scholen hier niet gezegd kan wor den. De heer Van Stempvoort bevestigt dit en zou het prae-advies van B. en W. willen aanvaarden en alleen de' Patri moniumschool er uitlichten voor nader onderzoek. De heer Van Hardeveid denkt terug aan de wijze waarop indertijd het hiervoor genoemde voorstel om de R.K. school deze vergoeding te geven werd behandeld. Toen werd in de raad al aan gekondigd het systeem van: als ande ren het krijgen dan wij ook. Hij neemt aan dat B. en W. geen on- Gewestelijk Arbeidsbureau Veenendaal MANNEN Bieden zich aan: grondwerkers, wo ningstoffeerder, spinner, betonwerkers, vertegenwoordigers (sig.), constr. teke naar, vertegenwoordiger (hout), chauf feurs, kellners, kantoorbedienden, losse arbeidskrachten, mag.personeel, bedr. leider (conf.), bedr.leider (melkfabr.), opticiën, 2 timmerlieden (jeugdigen), 1 electro-monteur (jeugdige). W?orden gevraagd: sig.fabr.arb., text, fabr.arb., boekhouders, kantoorbedien den, landarb., autowasser, grondwer kers, orgelbouwer, timmerlieden, hoor ders, fraisers, destillateur, loopjongens, knopendraaiers, schilders, betonwer kers, meubelstoffeerder, meubelmaker, poetsers, bankwerkers, electriciën, wa genmaker. VROUWEN Bieden zich aan: kantoorbediende (J/i dagen), adm. kracht (voor avonduren), kleuteronderwijzeres, ass. kinderver zorgster, huishoudster, meisje voor kip penfarm. Worden gevraagd: text.fabr.arb., sig. fabi.arb., ateliermeisje, naaister, chef fin confecite-atelier, knipster, kantoor bediende, dienstboden (d. en d. en n.), werkster, kapster, inpakster, verpleeg hulpen. derscheid maken en alleen uitgaan van de beoordeling van de noodzakelijkheid. De voorzitter is zeer verstoord en met stemverheffing noemt hij het tot stand komen van het betreffende verzoek van de Centrale Kerkeraad der Hei-vormde Kerk zeer onsmakelijk en hij denkt daarbij aan het dreigement van een van de raadsleden in de vergadering waarin de vergoeding aan de R.K. school be sproken werd. Dat raadslid heeft toen gezegd: als een dergelijke vergoeding aan de R.K. school gegeven wordt, dan garandeer ik dat er op korte termijn ook dergelijke verzoeken zijn van andere scholen. De kerkeraad heeft gedacht: als de R.K. school het krijgt, dan zullen wij ook maar plukken en men vraagt dan meteen maar voor drie scholen te gelijk aan. Dit had de kerkeraad niet moeten doen. Hiermee heeft zij haar positie verzwakt. Het gaat hifer nu om een principiële uitspraak inzake het verzoek. Later kunnen wij nog uitmaken of wel of geen bijdrage gegeven zou moeten worden. Voor het verzoek van de kerkeraad heeft de voorzitter verder geen goed woord. De heer Van Galen kent de motieven van de kerkeraad niet. Ze hebben ons inderdaad overvraagt, maar toch zou hij liever zien dat B. en W. hun prae-advies nog eens terugna men om nog nader te praten. Hoewel ik er persoonlijk geen behoefte aan heb, aldus de voorzitter, zou ik nog wel eens met de kerkeraad willen praten. Ik ben wel zeer verstoord door een dergelijke handelwijze maar dit mag toch geen reden zijn om de kerkeraad geen gele genheid te geven zich nog eens nader te ve'rkaren. B. en W. nemen hierop het prae-advies terug, hetgeen de heer Van Hardeveid zeer onverstandig noemt. De heer Kroesbergen vraagt in welk stadium de plannen voor een aula op de begraafplaats zich bevinden. De heer Van Ojik wijst op de wel zeer slechte toestand van trottoirs en wegdek in de Talma- en Dr Kuijperstraat. Ook vraagt hij wat B. en W. denken te doen met de open driehoek gevormd tussen de Heemskerk- en dr Colijnstraat. Welke bestemming krijgt dit terrein? Nu wordt het een vuilnisbelt. De heer Slok wijst nog eens weer op de zijns inziens zo zeer gewenste aankoop van een put- tenzuiger. Behalve de rioolputten kan een dergelijke zuiger ook nog de hon derden beerputten bij particulieren le gen, hetgeen ons veel stank van de gier- karren over de weg zal besparen. Wij huren deze zuiger nu van Ede, maar als wij ook voor particulieren zouden gaan zuigen zou een dergelijk apparaat ze ker rendabel zijn. De heren Scholten en Verkugl wijzen op de gevaarlijke toestand op de Kerke wijk en in de Hoofdstraat nu deze tot voorrangswegen zijn verklaard en de aanduidingsborden nog steeds ontbre ken. De heer Verkuijl zou graag nog weten wie in geval van een ongeluk door deze situatie aansprakelijk zou zijn voor de gevolgen. Ook vraagt hij een parkeerverbod voor auto's in de Hoofdstraat. De heer Van Kuijk noemt de verkeerszuil en de struiken in de Hoofdstraat bij de Markt een obstakel voor het verkeer dat, komende van de Kerkewijk, de Markt wil opdraaien. Men heeft hier geen gezicht op het uit de Hoofdstraat komende verkeer. De voorzitter zrjt «tut de borden laat zijn door te lange leveringstermij terwijl er ook nog weer enig misver stand in het spel is geweest. De verant woordelijkheid voor de gevolgen van ongelukken zou slechts te bepalen zijn na het ontwarren van een zeer ingewik kelde juridische puzzle. De borden zul len nu echter wel spoedig komen. Een parkeerverbod in de Hoofdstraat geeft zeer veel moeilijkheden, ten aanzien van de vele zaken in deze straat. Voorzitter lijkt het de beste oplossing het parkeren in de Hoofdstraat te beperken tot b.v. een half uur. Binnenkort zal nu een en ander wel geregeld worden. Wethouder De Ruiter deelt mede dat begin volgende maand de aanbesteding van een aula op de begraafplaats is te verwachten. Het herstel van het wegdek en de trottoirs in de Talma- en Dr Kuijperstraat houdt verband met een groot plan voor het leggen van riolering in deze straten en het aanbrengen van privaten in de woningen hier. Dit plan komt volgende week nog in B. en W. De wethouder zal in ieder geval de erg ste gaten wat laten bijwerken. De be stemming van de driehoek achter de Dr Colijnstraat en de Heemskerkstraat is nog niet definitief bekend. Het aan schaffen van een putten- of kolkenzui- ger zal nog eens worden overwogen. De heer Van Deelen had nog gevraagd om een lichtpunt achter op de Dijkstraat en het dichtmaken van de gaten in de weg hier. Wethouder De Ruiter zal na gaan of een lantaarn geplaatst kan wor den. De weg hier is particulier terrein, maar de ergste gaten zullen dan dicht gemaakt worden. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. MARKTBERICHTEN Op de eiermarkt te Veenendaal waren Dinsdagmorgen 98.000 eieren aange voerd. De prijzen waren van f 14,50 tot f 15,10 voor de grote eieren en f 9,tot f 12,voor de kleine eieren. De handel was matig. Op de biggenmarkt waren 70 biggen aangevoerd. Prijzen van f 52,tot f 64,Handel traag. GESLAAGD De heer P. van de Bosch, Prins Bern- hardlaan te Veenendaal slaagde te Rot terdam voor het vakdiploma „Brood- en Banketbakker". De traditionele najaars modeshow van de C.V. Hein van Schuppen wordt dit maal gehouden op Woensdag 15 Septem ber a.s. Evenals vorige jaren is er weer een middag- en een avond-show welke respectievelijk om 3 en 8 uur beginnen. De shows worden weer gehouden in de grote zaal van gebouw „Eltheto" aan de Fluiterstraat. Zonder twijfel zullen weer honderden dames in Veenendaal en daarbuiten met grote belangstelling naar de altijd uit stekend verzorgde show van Hein van Schuppen uitzien. Voor a.s. Donderdagavond heeft de Veenendaalse Motorclub een betrouw baarheidsrit georganiseerd welke onder auspiciën van de KNVB door de pro vincie Utrecht gereden wordt over een afstand van ongeveer 70 km. De start voor deze rit vindt plaats bij Hotel „La Montagne". BURGEMEESTER VAN EDE HOUDT ZITTING OP GELDERS Op verzoek van enkele inwoners van Gelders Veenendaal heeft de Burge meester van Ede toegezegd om, bij wijze van uitzondering, op Maandag 13 Sep tember a.s. om 8.30 uur des avonds spreekuur te houden in de hulpsecreta rie van Gelders Veenendaal. De Burge meester zal vergezeld zijn van de Wet houder van openbare werken en van een technisch-ambtenaar van de dienst van gemeentewerken. Voor de inwoners van Gelders Vee nendaal doet zich dus hier een unieke gelegenheid voor om eventueel bij hen bestaande wensen of klachten onder de aandacht van het gemeentebestuur te brengen. 70 NIEUWE LEERLINGEN VOOR HANDELSAVONDSCHOOL Niet minder dan ruim 70 nieuwe leer lingen hebben zich voor de nieuwe cur sus voor de Handelsavondschool aange meld, waardoor op deze school thans 153 leerlingen hun avondlessen ontvan gen van 10 leerkrachten. Het is voor de Veenendaalse Winkeliersvereniging een grote voldoening een 20-tal jaren ge leden met deze school te zijn begonnen, want zij blijkt nog steeds in een zeer belangrijke behoefte te voorzien. Vooral nu het einddiploma gelijkgesteld is aan het Middenstandsdiploma is de animo voor deze school steeds groeiende. Fi nancieel is op deze school practisch iedereen in de gelegenheid zijn zoon of dochter, na de lagere school, toch door te laten leren. Voor inlichtingen kan men zich steeds tot de directeur der school, dr J. G. Thoomes, wenden. RUILAVOND POSTZEGELVER. „DE VALLEI" Maandagavond a.s. houdt de post zegelvereniging „De Vallei" een ruil- avond in de cantine van de Veenen daalse IJzerindustrie aan de School straat. ae uien turn ya" v ijn, bij c GESLAAGD Tijdens de in Utrecht gehouden exa mens van de ENMV slaagden voor cos- ière de dames A. van Mastricht en van Keulen. Zij kregen hun opleiding de Modevakschool ENSAID. OPBRENGST COLLECTE De in Overberg gehouden collecte ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding, heeft een be drag van f 46,88 opgebracht. DE BLIKSEM SLOEG IN Tijdens het onweer van het afgelopen weekend sloeg de bliksem in het huis van de fam. v. d. B. aan de Veenendaal- sestraat alhier. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Wel werden enkele muren en wat in terieur beschadigd. AIRBORNE WANDELTOCHT Onder de deelnemers van de Airbor ne Wandeltocht te Oosterbeek die Za terdag jl. werd gehouden merkten wij de volgende plaatsgenoten op die de tocht met succes volbrachten: Mej. C. Kruithof en de heren W. Wil deman, T. Wildeman, J. Vermazen en C. de Vries. VOETBAL Voor de voetbalverenigingen uit ons dorp gaat de voetbal het a.s. weekend weer rollen. Zaterdag spelen de Musketiers aan de Woudweg tegen SOVA uit Amersfoort We zijn wel benieuwd hoe of de groen- hemden zich zullen houden in de nieu we afdeling. Zondag speelt Eist, eveneens aan de Woudweg, tegen Dorestad uit Wijk bij Duurstede. Een bekende tegenstander voor de Elstenaren. Oranje-Wit krijgt direct al een be langrijke wedstrijd nl. tegen HDS in Leersum. Een voorspelling is hier zeer moeilijk daar de ploegen elkaar altijd weinig ontlopen aan kracht. Wij wensen alle verenigingen veel succes in de nieuwe competitie. De tweede elftallen zullen volgende week in actie komen. VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uur alleen voor zeer dringende gevlalen dr Engel, Sandbrinkstraat, tel. 425. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van Zaterdagmiddag 2 tot Maandagmor gen 7 uur alleen voor dringende ge vallen dr Van Ommeren te Eist, tel. K 8377-217. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Van Zaterdagavond 6 tot Zondagavond 12 uur, dr Van de Scheur, tel. K 8388- 460. VROLIJKE JANTJES WONNEN GROEPSPRIJS Afgelopen Zaterdag heeft de wandel sportvereniging „De Vrolijke Jantjes" deelgenomen aan de Airbornwandel- marsen te Oosterbeek. Alle tippelaars volbrachten de tocht, ondanks het slechte weer. Zelfs konden de Rhene- naren huiswaarts keren met een mooie groepsprijs. Ook de groep Rhenen van de reserve rijkspolitie nam aan de marsen deel. Ook de politiemannen deden het goed. Zij sloegen een pracht figuur. VIJF EN TWINTIG JAAR BIJ GEMEENTE RHENEN Op verzoek van de jubilaris werd Donderdagmiddag ten gemeentehuize van Rhenen in wel zeer intieme kring vierd van de heer D. Meijer, commies ter gemeentesecretarie, chef van de af deling bevolking, burgerlijke stand en militaire zaken. Zijn collega's waren daartoe in de raadzaal bijeen gekomen, waar de wrn. gemeentesecretaris de heer G. J. Bleu- mink de heer Meijer in de meest harte lijke bewoordingen toesprak. Namens alle ambtenaren bood spreker de jubi lerende collega een fraaie leeslamp aan, die in dank werd geaccepteerd. Ook de Burgemeester van Rhenen, de gemeente-ontvanger en de gemeente architect voerden nog het woord, waar na de heer Meijer dank bracht voor de waardering, hem op dit jubileum be toond. Rest ons nog te vermelden, dat de jubilaris deze vijf en twintig jaar on afgebroken in dienst van de gemeente Rhenen heeft doorgebracht. S.C.R. IN DE COMPETITIE Zaterdag om vier uur speelt de Sport club Rhenen de eerste competitiewed strijd op het gemeentelijk sportterrein Candia en wel tegen WitRood I uit Amersfoort. Het tweede van SCR gaat op bezoek in Veenendaal om daar een ontmoeting te hebben met Merino's II. De Burgemeester van Rhenen; MAAKT BEKEND: dat ter griffie van de provincie Utrecht en ter secretarie van deze ge meente, van 13 September tot en met 3 October 1954, voor een ieder ter inzage ligt het ingevolge artikel 12 van de wet van 28 September 1950, stbl. nr. K. 415, houdende voorlopige regeling inzake het Nationale Plan en streekplannen, op 22 Juni 1954 door de Staten van de pro vincie Utrecht vastgestelde streekplan ter bescherming van de waterwinplaat- sen ten behoeve van de drinkwatervoor ziening in de provincie Utrecht, en vestigt er de aandacht op, dat de belanghebbenden, die zich destijds tij dig met bezwaren tegen het ontwerp van bovengenoemd plan tot Gedepu teerde Staten van Utrecht hebben ge wend en zij wier belangen betrokken zijn bij de wijzigingen welke de Staten van de provincie Utrecht bij de vast stelling van het streekplan in het ont werp daarvan hebben aangebracht, bin nen een maand na de dag van de neder- legging ter Provinciale Griffie van Utrecht derhalve vóór 13 October '54 schriftelijk bezwaren tegen het vast gestelde plan kunnen indienen. De be zwaarschriften moeten daartoe worden gericht tot Hare Majesteit de Koningin, maar dienen te worden ingediend bij de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting. DANKVVET Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat op 1 September 1954 bij hen is ingeko men een verzoekschrift van C. N. van Moorsel, adviseur illustrator, wonende Rijksstraatweg 143 alhier, om een ver lof A voor de verkoop van zwak-alco- holische drank, voor de deel van ge noemd perceel. Binnen twee weken na dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaar bij ons inbrengen. Rhenen, 9 September 1954. De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 0.30 uur ds Vroegindeweij, 5 uur ds Van Wijngaarden. Julianakerk 9.30 uur ds Meijers van Utrecht, 5 uur ds Hensbergen van Renkum. Vredeskerk 9 en 10.30 uur dhr De Geer van Tilburg, 5 uur ds Vroegindeweij. Veeneind 3 uur ds Vroegindeweij. Dijkstraat 2.45 uur dhr De Geer. Sola Fide 10 uur ds W. G. van de Ree van Rotterdam, 5.30 uur ds J. W. van Barneveld van 's-Gravenha- ge. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds J. C. Houtzager van Driebergen, 5-uur ds J. Overduin. Ger. Gem. (Fluiterstr.- 9^30 en 5 uur leesdienst. Woensdag 7.30 uur ds Ketterij. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 uur ds Kok. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds Slofstra. Ned. Prot. Bond 10.30 uur dr Glas van Den Haag. R.K. Kerk Nieuweweg 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis, 5 uur Lof. Salvatorkerk 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 1 2uur Zondagsschool, 7 uur Openlucht samenkomst, 8 uur Verlossingssamen komst. RHENEN. Ned. Herv. Gem. 10 uur ds N. Kooreman, 6 uur ds J. P. v. d. Ros van Leersum. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur dhr Visser van Urk. Ned. Prot. Bond 10.30 uur Mej. A. Feikema van Amersfoort. Ger. Kerk 10 en 5 uur Candidaat Ferwerda van Groningen. Ger. Gem. (Bantuin) 10 en 5.30 uur lees dienst. Ger. Gem. (Plantsoen 10 en 5.30 uur leesdienst. Woensdag 7.15 uur ds Aangeenbrug van Terneuzen. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. R.K. St. Cunera-Parochie 7.45 uur H. Mis, 10 uur Gez. Mis en 7 uur Lof (gebouw Ons Genoegen). ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds Van de Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst, Dinsdag 7.15 uur ds Van de Ketterij van Alblasserdam. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, Dinsdag 7 uur ds Toes van Kinderdijk. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds Treure. Ger. Gem. 10 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur en 7 uur dhr De Jong van Kra- lingseveer. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds Hop. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds Molenaar. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds Van Viegen. Troepen van de Nationale Garde on der leiding van generaal Harma hebben dezer dagen de Amerikaanse stad Phe- nix (Arizona) bezet. Op hetzelfde ogen blik werd de noodtoestand afgekondigd. Speciale commando's vlogen door de straten en arresteerden enige honderden misdadigers. De burgemeester en het hele politiecorps werd eveneens in ver zekerde bewaring gesteld Al sedert enige jaren stond Phenix bekend als het slechtste stadje in de VerenigdeStaten. Speelholen, be schermd door de gemeentelijke autori teiten verrezen in iedere straat. Som mige wijken bestonden uitsluitend uit bordelen. De handel in verdovende mid delen werd openlijk in de café's gevoerd. Beroepsmoordenaars liepen hier vrij rond, kortom alle tuig van de States was hier samengegroept. Men kon hier een persoonlijke vijand uit de weg laten ruimen voor 125 gulden. In een jaar tijd vonden er in het 25.000 inwoners tellen de stadje 35 moorden plaats en in geen enkel geval werd een ernstige poging ge daan de daders te ontmaskeren. Phenix was zo bekend, dat geen enkele Ameri kaanse verzekeringsmaatschappij er as suranties wilde afsluiten tegen diefstal len, berovingen, inbraken, ongevallen en branden. De gangsters hadden de burge meester, de gemeenteraad en het poli tiebureau geheel in hun macht. Ze kon den volkomen ongestoord te werk gaan. Een moedige handelaar, die zijn restau rant voor de gangsters wilde sluiten en niet genegen bleek de wetten van de boeven na te leven zag zijn bedrijf tot de grond toe afbranden. Op klaarlichte dag werd hij neergeschoten. Zijn vrouw en beide dochters kregen enige dagen later eendodelijk auto-ongevaL Het plaatselijk blad heeft eens ge poogd de wandaden met een enkel woord, voorzichtig tussen de regels ge plaatst, ruchtbaarheid te geven. De vol gende dag vloog het gebouw de lucht in. Een verslaggever van de krant werd ge vonden met een mes in zijn rug. Toen de tweede verslaggever niet voornemens bleek te zijn de zaak te laten rusten, werd hij eveneens neergeschoten. Daar na arriveerde er een nieuwe rechter, Albert Paterson, die mededeelde, dat hij Phenix zou zuiveren. Twee dagen later lag hij dood in zijn werkkamer, het lichaam doorzeefd van kogels. De thans gearresteerde politie heeft verklaard verheugd te zijn, dat het dra ma achter de rug is. De inspecteur ver klaarde, dat hij zijn orders ontving van de chef-gangster en op straffe des doods verplicht was de eigenaars van de bars of gesloten huizen te waarschuwen, als hij een inval wilde doen. Hij zei woor delijk: „Noch de burgemeester, noch ik, noch mijn mannen konden iets doen. De schurken hadden ons geheel in hun macht." Deze toestand heeft ongeveer drie jaar geduurd. Ook in Amerika is dus wel een en ander mogelijk. (3) Presto aarzelde geen ogenblik. Met grote sprongen rende hij de torentrap af en de gangen door naar de grote zaal, waar Aram met enkele van zijn raadgevers aan de maaltijd zat. „Ei, oi," sprak hij, toen hij Presto zo opgewonden zag binnen stormen. „Wat is er wel aan de hand, of is het de stormwind, die u zo opgewonden maakt?" Doch de schildknaap ging niet op het grapje in. „Er zijn twee mensen in gevaar!" bracht hij er hijgend uit. „Ze zijn waarschijnlijk op weg hier naar toe, doch zij worden aangevallen door wolven! Snel, wij moeten hen helpen! Er is een vrouw bij!" Aram sprong op. Haastig gaf hij enkele korte bevelen en een ogenblik later stormde hij naar buiten aan het hoofd van enkele dienaren, die met lange lansen bewapend waren. „Daarheen! Die kant op!" schreeuwde Presto. Het duurde niet lang, of Aram kreeg de bedreigde reizigers in het oog. „Als we maar op tijd komen!" flitste het door zijn hoofd. Aan alle kanten waren de man en het meisje omsingeld door de woedende dieren, die grommend en naar elkaar bijtend steeds dichter op hen indrongen. De man had het korte zwaard hoog opgeheven, klaar om toe te slaan. Maar hij wist, dat tegenstand tegen deze bloeddorstige horde weinig zou baten. „Help! Help!" schreeuwde hij, terwijl hij een verwoede houw in de richting van de naderende monsters deed.... (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1954 | | pagina 2