Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken r De wethouders verkiezing Maandag Lampegietersavond de VALLEI-riks? Wist 17..... Britse gesocialiseerde artsen verdienen meer Waar is Nieuws uit de omgeving AGENDA Duitsland lost schoonmoeder probleem op de maa nd B. W. van Ede hadden het druk op Gelders 28e Jaargang VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 No 37 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Nog geen overeenstemming tussen de raadsfracties Bazar Leger des Heils NIEUW TELEFOONNUMMER „DE VALLEI" imam 25-jarig ambtsjubileum ds D* van ENK Verwarring over datum ingebruikneming nieuwe telefoon-centrale Alle telefoon-abonné's in Veenendaal hebben deze week van de administratie van het Telefoondistrict Arnhem be richt ontvangen dat de nieuwe uitge breide telefoon-centrale Woensdagmor gen 21 September in gebruik gesteld zal worden. De datum in deze circulaire heeft hier en daar verwarring gesticht. A.s. Woensdag is het namelyk de 22ste September. Luilekkerland voor Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Hij is ƒ10.waard Ds f. O VERDUIN, terug uit Z.-AF RIKA: De Afrikaners hebben het moeilijk jonge dokters il T A K's Levertraan Fa. J. F. TAK Voor betere Uurwerken Redactie cn administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-601 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 12 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aar bod 110 woorden 95 cent, elk »?cird meer 7 cent Familieberichten 15 ceut per mm Abonnementsprys f 1,05 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Donderdag 23 September aanstaande, 's avonds om half acht, komt de Veenen- daalse Gemeenteraad in de tydelijke raadszaal in het voormalige postkantoor aan de Kerkewyk in openbare vergade ring byecn. Het allerbelangrykste agenda-punt dat in deze vergadering aan de orde komt zal ongetwyfeld de wethouders verkiezing zyn. Deze wethoudersverkiezing is nood zakelijk geworden door het overlijden van wethouder A. Middelhoven, twee maanden geleden. Deze komt nu aan de orde omdat in dezelfde vergadering te voren de installatie van mr W. A. van Es (AR) als raadslid zal plaatsvinden en de Raad dus dan weer voltallig zal zyn. Tijdens de laatstgehouden wethou dersverkiezing, vorig jaar, werd het denkbeeld geopperd om bij Ged. Staten een derde wethouderszetel in de Vee- nendaalse Raad aan te vragen. Dit is toen niet doorgegaan en het was de fractie van de Partij van de Arbeid die uit protest hiertegen weigerde zijn stem te geven aan de candidaten van de CHU en AR. Ook nu weer gaan er stemmen op die lig bezet zou worden door een PvdA- candidaat. Tenslotte zal het een raadsmeerder- heid zijn welke hierover moet beslissen, en het is uiteraard gewaagd een voor spelling te doen inzake de uitslag van de aanstaande verkiezing. Zijn wij echter goed ingelicht dan zouden de raadsfracties onderling geen overeenstemming hebben kunnen be reiken. Hieruit zou men kunnen aflei den dat het aantal wethouderszetels niet tot drie zal worden uitgebreid, en weer zullen worden bezet door een AR- en een CHU-candidaat. Evenals voorgaande jaren zal er door de plaatselijke afdeling van het Leger des Heils een bazar worden georgani seerd ten behoeve van de omvangrijke zendingsarbeid van het L. d. H. zowel in Indonesië als in andere gebieden. Deze bazar zal worden gehouden op Vrijdag 24 en Zaterdag 25 September (zie advertentie in dit blad) in 't gebouw „Eltheto". Op een aantrekkelijke wijze zal een en ander ten verkoop worden aangeboden. Verschillende attracties zo als schiettent, vistent, speerwerpen en grabbelton zijn aanwezig. De opbrengst is voor bovengenoemd doel hoewel een gedeelte zal worden aangewend voor de plaatselijke arbeid. Maandagavond wordt het Lampegie- tersavondfeest weer in Veenendaal ge vierd. De VARA heeft bericht gezonden, dat radio-reporter Arie Kleywegt deze avond een opname zal maken. De deelnemers, die aan de optocht wensen deel te nemen, moeten zich vór zeven uur in de Eierhal melden. Perso nen of groepen die na 7 uur komen, zul len niet meer door de jury gekeurd kun nen worden. Zoals wij reeds vorige week mededeelden, zal de keuring in 4 categoriën plaats vinden, nl. 1. kalebas- spreken over de mogelijkheid van een sen en pompoenen; 2. Lampegieters- derde wethouderszetel, welke dan stel- avond en historisch Veenendaal; 3. His- I torie en Legende; 4. Vrij onderwerp. De 'jury zal rekening houden met de zelf- Nieuw lid van de gemeenteraad werkzaamheid van het onderwerp. Het Tijdens de vo rige week ge houden verga dering van de gemeenteraad werd mr W. A. van Es alhier aanvaard als 1 lid van de Raad der gemeente Veenendaal. De heer Van Es zal de door het overlijden van wethouder A. Middelhoven in de Anti-Rev. partij ontstane vacante plaats bezetten. In de raadsvergadering van a.s. Don derdagavond zal de heer Van Es als raadslid worden geïnstalleerd. In verband met de ingebruikneming van een nieuwe telefooncentrale, zal de administratie en de redactie van „DE VALLEI" met ingang van Woensdag 22 September a.s. 's mor gens om 8 uur, niet meer telefonisch te bereiken zyn onder het oude num mer. Het nieuwe telefoonnummer wordt dan 2 0 2 3. dat de Lampegieter sa vond-op tocht van a.s. Maandagavond nog veel groter zal worden dan, vorig jaar? dat weer meer verenigingen dan individuelen aan deze optocht zullen deelnemen? dat Zaterdag in een bewoonde onbewoonbaar verklaarde woning aan de Vendelseweg een binnenbrand door omwonenden kon worden geblust? dat een bewoonde onbewoonbaar verklaarde woning in Veenendaal geen zeldzaamheid is? dat er in Veenendaal nu 57 woningen zijn die met het bekende wit te bordje zijn versierd? dat deze week door iemand aan gifte werd gedaan van diefstal van een bedrag aan geld van f 2400,uit een portefeuille? dat de politie het vermiste geld terugvond in een ander vakje van de zelfde portefeuille dan waarin de aan gever meende het geld te hebben ge daan dat de Veenendaalse politie deze week bij een gehouden contröle in twee gevallen bekeuringen moest opmaken wegens het besturen van een auto zon der het vereiste bewijs van rijvaardig heid te hebben geleverd? dat een van de twee bekeurden een instructeur van een autorijschool bleek te zijn die nog nooit in het bezit van een rijbewijs was geweest? II i "■b. II 11 Samengesteld In samenwerking ff met de Ver. Voor Vreemdelingen- H Verkeer „Veenendaal" |l H Zaterdag 18 September (Op VSW-terrein) 3 uur, start |1 van de VSW-Herfstwandel- f| tocht. p Maandag 20 September Viering van Lampegieters- sf avond, o.a. met grote optocht. H Donderdag 23 September (In voorm. Postkantoor) 7.30 uur, openbare vergadering van ff de gemeenteraad, y Zaterdag 25 September 2.30 uur bij Hotel La Montagne vertrek van V W-pad denstoe- ff lenexcursie. ff ff Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Maan- f| dag de film „Jolanda" en van Dinsdag t.m. Donderdag „Laat- ff ste ontmoeting". BaH»K verdient wel aanbeveling, dat de deel nemende groepen een kaartje bij zich hebben, waarop zij hebben vermeld, wat zij voorstellen. De optocht vertrekt te 8 uur vanaf de Eierhal en volgt de route: Molenstraat, Korte Molenstraat, Zandstraat, Hoog straat. Zwaaiplein, Hoogstraat, Hoofd- Zaterdag 25 September a.s. hoopt ds D. van Enk, Ger. predikant alhier, zijn zilveren ambtsjubileum te vieren. Na zijn studie aan de Theologische Hogeschool te Kampen te hebben be ëindigd, aanvaardde de jubilaris zijn ambt in 1929 te Zwelo. Na drie jaar nam ds Van Enk een beroep aan naar De Smilde welke gemeente hij ook drie jaar diende. Hierna ontving ds Van Enk een be roep zowel uit Enschede als uit Veenen daal. In 1935 werd de jubilaris in Vee nendaal bevestigd. In deze periode wer den verschillende beroepen op hem uit gebracht. Behalve als plaatselijk predikant is ds Van Enk bij veel werk in de Ger. Kerken betrokken, o.a. als deputaat van het Caraïbisch gebied; deputaat van de Zending Utrecht; deputaat van het ge vangeniswezen en als permanent scriba van de classis Amersfoort. Zaterdag 25 September hoopt de jubi laris, die vooral in zijn gemeente zeer gezien en populair is, te recipiëren in gebouw ,,'t Trefpunt" aan de Dennen laan, 's middags van 3 tot 5 uur. -«V 35 JAAR BIJ DE RAAD VAN ARBEID Woensdag 22 September a.s. -v-'jt hoopt de heerr J. H. H. Jansen, f P. H. van Rijn straat 36, Adj.- Inspecteur bij de Raad van ®|J§ Arbeid de dag te herdenken dat hij vóór 35 jaar bij de Raad van Arbeid in dienst trad. Het zal de heer Jansen, die ook lid is van de gemeentei'aad, die dag zeer zeker niet aan belangstelling ont breken. straat, Kerkewijk, Eikenlaan, waarna de stoet ontbonden wordt. Het muziek gezelschap „D. S." zal haar muzikale medewerking verlenen. De Veenendaal se Winkeliersvereniging heeft nog wel getracht de drie plaatselijke muziek korpsen voor deze tocht te animeren, doch zowel „Caecilia" als „Prins Bern- hard" wensen een vergoeding van fl 100 elk te ontvangen, hetgeen de Winkeliers vereniging voor deze avond niet verant woord vond. De ingebruikneming van de nieuwe telefoon-centrale vindt dus plaats a.s. Woensdagmorgen om 8 uur. Gelijkertijd worden dan ook de nieuwe telefoon nummers van vier cijfers van kracht. BEVESTIGING EN INTREDE Ds A. WISGERHOF Ds. A. Wisgerhof van öldebroek, die het beroep naar de Ned. Merv. Gemeente van Veenendaal heeft aangenomen, zal Zondag 19 September a.s. afscheid ne men van zijn gemeente te Öldebroek. Zondag 26 September a.s. des namid dags 7 uur zal hij zijn intrede doen te Veenendaal in de Oude Kerk op de Markt, na des morgens in dezelfde kerk bevestigd te zijn door Ds. K. van de Pol te Veenendaal. Engeland won de eerste Anglo-American Vintage Car Rally welke op Goodwood (Sussex) eindigde, na een reis van een week door Edinburgh, Schotland en welke 850 mile lang was. Ieder land kwam binnen met vyf auto's van 19041914 en vyf van 19201930 vintage. Engeland won met 8.376 punten tegen Amerika met 7.001 punten. Foto: de heer W. Bemis (Amerikaan) uit Brattleboro, Vermont, rydt zyn Ford model K 1906 door de laatste test te Goodwood. FABRIEKSDIEFSTAL De politie is op het ogenblik doende met een uitgebreid onderzoek naar de dader van diefstal van kleine geldsbe dragen uit de mantelzakken van het personeel van de firma Van O. alhier. Tot heden kon de dader nog niet worden achterhaald. BINNENBRAND BIJ DE VSW Woensdagmorgen brak plotseling brand uit in het tochthok van de ruwerij bij de Veenendaalse Stoomspinnerij en Weverij. De afdeling was direct boorde vol rook. De fabrieksbrandweer kon echter gelukkig de brand gauw onder de knie krijgen, zodat een en ander met het veroorzaken van geringe schade af liep. De Veenendaalse Vrijwillige Brand weer behoefde niet uit te rukken. 50 JAAR GETROUWD Donderdag 16 September a.s. is het 50 jaar geleden, dat het echtpaar KI. v. Doornik-v. d. Brink, Nieuweweg 179, in de echt werd verbonden. Uit dit huwe lijk werden 5 kinderen en 7 kleinkinde ren geboren. De bruidegom is 71 jaar en de bruid 68 jaar. Beiden genieten nog een vrij goede gezondheid. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 290 „Jong echtpaar biedt aan bovenhuis, twee kamers plus bad en schoonmoeder in ruil voor twee andere kamers en an dere schoonmoeder Dergelijke advertenties kunt ge de laatste tyd nogal eens in de Duitse kran ten tegenkomen. Zij vormen hoe vreemd het ook lijkt de oplossing van het schoonmoederprobleem. West-Duits- land, waar het gebrek aan woonruimte en het teveel aan oorlogsweduwen, die genoodzaakt zyn by hun gehuwde kin deren in te wonen, evenredig zyn heeft momenteel zelfs ruilbureaux voor „ka mers met schoonmoeders". EENVOUDIGE OPLOSSING De woningnood in West-Duitsland is nog steeds ontstellend groot. Goed! Men kan er huizen vinden, indien men hon derd mark per week wil neertellen. Maar een Duitse arbeider verdient geen honderdmark. Men trouwt dus vaak bij de moeder van bruid of bruidegom in. Men realiseert zich terdege, dat een der gelijke oplossing niet ideaal is, maar men meent uit twee kwaden het minst erge te kiezen. Maar jong en oud gaat niet samen. Ook al doen beide partijen hun best elkaar te ontzien en te begrij pen, toch valt er wel eens een haar in de boter en als dat er niet minitieus wordt uitgevist wordt het gemeenschap pelijke leven in twee kamertjes met de dag moeilijker. De onderzoekers zijn het er mee eens, dat het grote aantal echtscheidingen gedeeltelijk toegeschre ven moet worden aan de aanwezigheid van een onverstandige schoonmoeder, die geen afstand kan doen van haar ge huwde zoon, hem ook als getrouwde man en in aanwezigheid van zijn vrouw wil bemoederen, die de meubeltjes nog steeds als haar eigendom ziet en te pas en te onpas haar schoondochter doceert hoe ze haar man moet behandelen. Als de opgespaarde ergernissen en de sa- mengezwollen zenuwen het onweer doen De VALLEI-riks van vorige week werd uitgegeven bij T. Pleijler, Groe- neweg 9 te Rhenen. Deze rjjksdaal- der werd niet gevonden. Hij werd al thans niet door de eventuele vinder op ons bureau getoond om de vinders premie in ontvangst te nemen. Dezer dagen werd opnieuw een VALLEI-riks uitgegeven. Ditmaal met het nummer 3 AC 365889. Het nummer van deze rijksdaalder is, evenals van de vorige week, weer in de rode kleur gedrukt. Zoals u weet nemen wy voor de VALLEI-riks een rijksdaalder met een rood nummer om het zoeken te vergemakkelijken. Kijkt u dus goed uit naar de rijks daalder met het in de rode kleur ge drukte nummer 3 AC 365889. Indien de vinder deze riks vóór a.s. Donder dagmiddag 12 uur op het bureau van ons blad kan tonen, ontvangt deze in contanten een premie van 10 gulden. Nog maar pas terug van zyn reis naar Zuid-Afrika, heeft ds J. Overduin, predikant van de Ger. Kerk alhier, Woensdagavond in gebouw Eikenlaan een zeer interessante lezing gehouden over het land, de levenswijze en van de zeer vele en ernstige levensproblemen van de mensen daar. Ds Overduin was in Zuid-Afrika op uitnodiging van de Neder-Duits Ger. Kerk en de Ger. Kerk om voorlichting te geven inzake het evangelisatiewerk. Gedu rende zyn maandenlange verblyf heeft hij tal van voordrachten gehouden voor theologen op de universiteiten en voor kerkelijke colleges, en zich daarby op de hoogte kunnen stellen van de situatie waarin het Afrikaanse broedervolk ver keert. Spreker gewaagde ook van een verregaande verslapping van het kerkelijk en geestelijk leven in dat land en van de wraakgevoelens jegens de Engelsen; de verering van Hitier als een man van God en van de apartheids-politiek in de verhouding tussen de blanken en de naturellen. De Britse artsen verdienen in de ge socialiseerde medicijnen meer dan voor heen, in het algemeen zelfs vijftig per cent meer. Ze zijn zeer tevreden, willen niet meer terug naar het oude systeem en de volksgezondheid vaart er wel bij. Aldus de slotconclusie van een rapport, uitgebracht door een speciale commissie van het Ministerie van Openbare Ge zondheid. Momenteel verdient de arts hier gemiddeld 25.000 gulden per jaar. Voor de socialisatie der medische we reld kwamen 77*/o der dokters nauwe lijks aan de 17.000 gulden. Toen de Labourregering in 1948 de geneeskundige hulp socialiseerde zagen de artsen hun vonnis geveld. Alle me dische consulten, alle medicijnen en alle hulp van tandartsen zou voortaan wor den verleend of geleverd zonder dat de patiënt maar een penny behoefde te be talen. De staat zou dan de artsen recht streeks per visite uitbetalen. In feite ontstond dus de toestand, zo als die in Nederland al lang was, slechts met dit verschil, dat in ons land de art sen betaald worden door de ziekenfond sen, gecontroleerd door de staat en in Engeland de uitbetalingen geschieden rechtstreeks door de staat. De artsen zagen zich zelf al als onderbezoldigde staatsambtenaren, die in korte tijd het vertrouwen der patiënten zouden ver liezen. Het rapport vertelt nu, dat deze angst onjuist en voorbarig was. On danks het feit, dat Engeland er na 1948 per jaar duizend jonge dokters bij kreeg verdienen allen zeer goed hun brood. Nu is het Engeland van vandaag ook inderdaad het paradijs der jonge artsen. Afgestudeerden, die zich willen vestigen in een door de regering geadviseerde streek, krijgen een groep dorpen aange wezen met een totaal van 500 tot 3500 inwoners. Ter bestrijding van hun in- stallatiekosten schenkt de staat hun on geveer 15.000 gulden. Voorts genieten ze een staatssalaris van negen gulden per inwoner. Een jonge arts, die dus een dorp van duizend inwoners toegewezen krijgt ge GEEF NU UW KINDEREN RIJK AAN VITAMINEN VERPAKT IN DE BEKENDE RONDE FLESSEN Drog. Apoth. Ass. Hoofdstraat 106 Veenendaal Spreker vertelde van de prachtige na tuur in Zuid-Afrika. Men vindt er ook de mooiste steden van de wereld. De af standen in het land, zo groot als West- niet al een basissalaris van 9000 gulden. Voor iedere visite betaalt de staat bo vendien 5.50 gulden. Ongeveer zeventig percent der dorpsbewoners consulteert de arts vier- of vijfmaal per jaar. Vol gens de rapporteurs is het vertrouwen in de artsen toegenomen, omdat de pa tiënten niet meer vrezen dat de dokters hen op sleeptouw houden en medicijnen voorschrijven, omdat ze nu eenmaal ook hun brood moeten verdienen. In vrijwel alle gevallen is het netto inkomen van de artsen hoger dan de uit betalingen van de staat aanwijzen, om dat ze naast hun sociale visites ook nog betaalde visites hebben en tevens hono rarium genieten als assistent, dokter of directeur van een hospitaal, een kliniek enz. Zeshonderd Engelse artsen, dus onge veer 6 °/o van het totaal zijn vrijwillig buiten de nationale gezondheidsdienst gebleven. Onder hen bevinden zich de grote specialisten van Harleystreet, die soms 200.000 gulden per jaar verdienen. In de tandartsenwereld is de algemene situatie analoog. Zij hebben tussen 1948 en 1954 een ongekende „boom" gekend. De Britten hadden in het algemeen slechte tanden en prefereerden hun kie zen te verliezen in plaats van een dure tandarts te betalen. De volksgezondheid werd hierdoor geschaad. Nadat ook de tandartsen door de staat werden be taald vloog iedereen er heen. Hun ge middelde netto loon lag aanvankelijk in deze boomjaren rond 45.000 gul den. Thans is het genormaliseerd rond 30.000 gulden. Europa, zijn enorm. Het land telt 8 mil- lioen blanken. Zeer dun bevolkt dus. Het is een rijk land. De bodem levert goud, diamant, kolen en ertsen in over vloed, terwijl er enorme schapenfokke rijen en plantages te vinden zijn. Het land is ook doordrenkt van bloed en tranen van de Boeren. De haat tegen de Engelsen zit nog diep. Men is de con centratiekampen waarin 25.000 vrouwen en kinderen wei-den omgebracht tijdens de Boeren-oorlogen, nog niet vergeten. Het liefst zou men de „rooinekken" er meteen uitschoppen. Deze haat heeft de mensen daar zo verblind dat zij Hitier vereerden als een man van God. Predi kanten hebben in de oorlog gebeden voor een overwinning van Duitsland op de Engelsen. Ds Overduin heeft de Afrikaners tij dens zijn verblijf in hun land gewezen op deze dwaling. Dat het maar goed is dat hun gebeden voor de anti-christ niet verhoord zijn en dat zij God vergeving moesten vragen voor hun dwaling. In de Afrikaans sprekende wereld zijn drie grote kerken te vinden. De Neder-Duits Herv. Kerk met een mil- lioen leden. De Hervormde Kerk met 100.000 en de Ger. Kerk met 80.000 le den. De begrippen van deze kerknamen liggen in Zuid-Afrika echter geheel an ders als hier. De grote kerk is de kerk van Jan van Riebeek. Als gevolg van de Engelse invloed na 1877, vonden echter grote afscheidingen uit deze kerk plaats. Het sectendom is er benauwend groot. Hierbij is het Christendom vaak niet meer te herkennen en veelal zijn het communistische cellen geworden die regelrecht met Moskou in contact staan, met als doel de „witmannen" uit het land te verdrijven. Verder is er de En- (Zie verder 2e blad.) losbarsten is het in de regel al te laat om nog een geschikte oplossing te vin den. Partijen zijn dan niet meer objec tief! Een advocaat in Hamburg, die de echtscheidingsoorzaken en de gezins moeilijkheden diepgaand heeft onder zocht adviseert dan ook iedere jonge man om voor zijn vrouwtje een eigen nestje te zoeken en daartoe desnoods af te zien van motor en radio. De sleutel van het eigen appartement is nl. vaak de sleutel van het geluk! Is dit werkelijk onmogelijk aldus onze advocaat ruil dan de kamers met schoonmoeder tegen andere kamers, desnoods met een andere schoonmoeder. Twee jonge echtparen met schoon moeders, vrienden van de advocaat, za ten in dezelfde moeilijkheden. Al maan denlang hing er onraad in de lucht. De heer en mevrouw X. konden niet met hun schoonmoeder overweg (of anders om Hun vrienden, Herr und Frau B. zaten in hetzelfde schuitje. Schoonmoe der X. beweerde bij herhaling: „Als Karl maar was zoals Heinz B. dan zou het wel gaan. En schoonmoeder B. draaide de rollen om. Men besloot een proef te nemen. Echtpaar X. ging bij schoonmoe der B. wonen en echtpaar B. bij schoon moeder X. ^t gaat nu gesmeerd. De schoonmoeder denken er niet aan zich in te laten met de kwesties van de bij hen inwonende jongelui. De jonge vrouwtjes voelen zich zelfstandig en van een last onaangenaamheden bevrijd en zelfs de schoonmoeders hebben het uit stekend naar hun zin. Maandagavond heeft de Burgemees ter van Ede, vergezeld van drie wethou ders en een technisch-hoofdambtenaar van gemeentewerken zijn aangekondigd spreekuur (praatavond) in Gelders Vee nendaal gehouden. De belangstelling voor deze bijeenkomst was zo groot, dat de hulpsecretarie de aanwezigen niet kon bergen. Velen moesten genoegen nemen met een staanplaats in de gang. In hoofdzaak liepen de besprekingen over de waterafvoer aan de Mulders laan en Eenvoudlaan en het wegdek van genoemde straten. De burgemeester, die persooniyk de toestand in ogenschouw had genomen, was er van doordrongen, dat hier zo spoedig mogelijk verbetering moet komen. Er is reeds een pompge- maal in bestelling, zo verklaarde hij, en dit zal vermoedelijk nog in de maand November in bedrijf worden gesteld. Verder werden verschillende vragen gesteld over het wegdek en de straat verlichting. Ook hier werd de toezegging gedaan, dat een en ander zal worden be keken en zo mogelijk zal worden ver beterd of vernieuwd. Ook een deputatie vrouweri uit de Eenvoudlaan was onder de aanwezigen. Nadat Burgemeester Oldehof ook hun klachten, die in hoofd zaak gingen over water in de kelders, had aangehoord en beloofd had deze klachten aan de betrokken bouwvereni ging door te geven, gingen zij kennelijk verheugd weer huiswaarts. Na afloop werd door de Wethouder van Huisvesting nog gelegenheid gege ven om individuele klachten betreffen de de huisvesting aan hem kenbaar te maken. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Op verzoek van een der aanwezigen werd besloten voortaan een- of twee maal per jaar een dergelijke bijeen komst te houden. De eerstvolgende werd reeds bepaald op Maandag 4 April 1955, eveneens op de hulpsecretarie of in een der lokalen van de Gelderse school. EDE. In het Hof van Gelderland te Ede wordt van 24 September t.m. 8 Oc tober een tentoonstelling gehouden van het internat. Wolsecretariaat. Deze ten toonstelling zal een beeld geven van de vele gebruiksmogelijkheden van de wol in de industrie en huishouding. EDE. In café „Marktzicht" werd gis teren weer de jaarlijkse Buurtspraak van Veldhuizen gehouden. Deze buurt spraak bestaat al meer dan 1000 jaar en heeft, hoewel het meer een traditie geworden is, in verschillende zaken nog zeggenschap behouden. WAGENINIGEN. Dezer dagen zijn de Wageningse landbouwdeskundigen die 3 weken in Rusland zijn geweest om daar de landbouwmethoden te bestu deren, alhier weer teruggekeerd. Het was hen opgevallen dat de Russen be langrijke vorderingen hebben gemaakt. Ook bleek men in Moskou op de hoogte van de nieuwste Nederlandse gewassen. EDE. Alhier werd dezer dagen de pa rallelklas van de kweekschool voor on derwijzers Rehoboth te Utrecht ge opend. Er bestond zoveel belangstel ling voor deze kweekschool dat men de eerste klas meteen in twee van 20 leer lingen heeft moeten splitsen.

De Vallei | 1954 | | pagina 1