Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Grootse Najaars-actie van Veenendaalse winkeliers 8 BROMFIETSEN als prijs R in de maand De bedelaarsfabrieken van Parijs Geheime wapenfabrieken in W* Duitsland Feestweek met grote verrassingen de VALLEI-riks? Wist A GEM)A W ,v. Stemp voort wethouder Houten, benen en valse puisten Waar is HyisJ12.50 ttxulrd Nieuws uit de omgeving 28e JAARGANG VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 No 38 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Gratis op de foto Groot VUURWERK LAMPEGIETERS AV OND 1954 T A K's Levertraan Fa. J. F. TAK Pensioen en wachtgeld voor wethouders Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Cursus voor werkende meisjes Zangavond in Chr. Ger. Kerk Zendingen via Spanje naar Noord-Afrika Voor betere Uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs f 1,05 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Van Vrijdag 1 t/m Zaterdag 9 October a.s. houdt de Veenendaalse Winkeliers vereniging weer een grootse najaars-actie. Ditmaal met verschillende weer geheel nieuwe en zeer aantrekkelijke attracties. Het belangrijkste onderdeel van deze najaars-actie wordt wel gevormd door een grote prijsvraag met o.a. 8 bromfietsen of electrische wasmachines naar keuze als hoofdprijzen. Voorts worden gedurende de actie elke dag nog 10 andere waardevolle prijzen beschikbaar gesteld. Bovendien zal gedurende de actie-week weer een onbekende door de Veenendaalse straten gaan die hier en daar iemand zo maar op de schouder tikt en dan enveloppen waarin zich waardebonnen bevinden uitdeelt. De bijzonderheden van de grote prijs vraag zijn als volgt: De deelnemende winkeliers zullen voor iedere 50 cent welke de kopers besteden een zegeltje verstrekken. Bij de winkeliers zijn gra tis prijsvraagformulieren verkrijgbaar. Op deze formulieren kan men een rijmpje of slagzin plaatsen over het on derwerp: „Waarom doet u uw inkopen bij voorkeur in Veenendaal? Op het formulier dient men verder 25 zegeltjes te plakken en iedere dag is er gelegen heid deze dan in te leveren bij het bureau van de Winkeliersvereniging, Hoofdstraat 98. Elke dag wordt het mooiste rijmpje of de beste slagzin beloond met een brom fiets of wasmachine. Men kan steeds net zoveel formulieren inleveren als men wil. De zegeltjes zijn de gehele week geldig en het is dus niet noodzakelijk dat u deze op de dag van kopen inlevert. Nog een andere attractie welke stellig in de smaak zal vallen is die van de gratis foto's. Het kan in de actie-week namelijk gebeuren dat plotseling een fotograaf voor u staat die een kiekje van u maakt. Deze fotograaf zal ook een bon verstrekken tegen inlevering waarvan u enkele dagen later gratis een foto op briefkaartformaat kunt afhalen. Dat deze unieke winkelweek met zijn ie~s>n .utu-> neuzen ook in ander opzicht feestweek is, moge blijken uit nog een het programma voor deze week: Vrijdag 1 Oct.: 7.39 uur, muzikale rondgang van muziekgezelschap „D. S." als officiële opening van de winkelweek. Zaterdag 2 Oct. is er een gewestelijke oefening van de Nat. Reserve, met een défilé en een Brabantse militaire drum band. 's Avonds geeft deze drumband een taptoe op de Markt. Maandag 4 Oct.: 8 uur: muzikale rond gang van de Arnhemse Accordeonver eniging „Con Brio". Dinsdag 5 Oct.: 's middags om 4 uur dat het Veenendaals Meisjeskoor o.l.v. Gijsbert van Zanten Donderdag 30 September om half zes via Hilversum II te beluisteren zal zijn? dat dit koor samen met het Vee nendaals Knapenkoor in dit seizoen ook nog weer eens de prachtige kinder operette „Sprookjes-Melodie" gaat op voeren? dat deze week in Veenendaal weer zes verkeersongelukken plaats vonden waarbij auto's waren betrokken? dat dank zij veel geluk de per soonlijke ongelukken zich beperkten tot een hersenschudding en gebroken of ernstig gewonde ledematen? dat de wielrijders, nu het 's avonds weer steeds vroeger donker wordt, moe ten letten op de deugdelijkheid van hun voor- en achterverlichting? dat, naar wij vernamen, volgende week door de politie begonnen zal wor den met de speciale controle op de rij wielverlichting? dat na Garage Van der Kolk N.V. nu ook Garagebedrijf Kirpestein te Wageningea in Veenendaal een bedrijf gaat vestigen onder de naam N.V. Vee nendaals Automobielbedrijf? dat ditjbedrijf gevestigd zal wor den aan de" Industrielaan? dat de 18 nieuwe woningen voor de Pelikaanstraat twee aaneen gebouwd zullen worden? S!1'rliil! !i Itjlt-'tui'l!!!'!!!!', iïi'ü'ii'itiiHi '!!'!!!'i i 'I II Samengesteld in samenwerking met de Ver. Voor Vreemdelingen- |i Verkeer „Veenendaal" II Heden, Vrijdag 24 September (Geb. „Eltheto") Bazar Leger y §i des Heils. =e Zaterdag 25 September 2.30 uur bij Hotel „La Mon- tagne, start van de VW-pad- destoelen-excursie. Vrydag 1 October 's Avonds muzikale rondgang van muziekgezelschap „D. S." g ter gelegenheid van de opening |f van de Winkelweek. Zaterdag 2 October 's Middags Défilé van honder- den Nat. Reservisten. 's Avonds op de Markt, Taptoe ff van Brabantse Militaire Drum- band. Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Maan- dag de film „Blume voii Ha- waï en van Dinsdag t.m. Don- 11 derdag „Heidi". 8 Poppenkast-voorstelling voor de jeugd op de Markt. Donderdag 7 Oct.: Bont programma op de Markt, met medewerking van be kende personen, waaronder goochelaar, radio-mondacc. virtuosen etc. Zaterdag 9 Oct.: Winkels sluiten om 6 uur 's avonds. Te 9 uur wordt een groot schitterend vuurwerk afgestoken op het terrein bij de J. G. Sandbrinkstraat. Winkels zijn tot 9 uur geopend. Woensdagmiddag winkels om 1 uur dicht. I WEER VOOR HET LAATST DAGMARKT Op 28 September a.s. zal er weer voor de laatste maal dit jaar, op Dinsdag de dagmarkt worden gehouden. Met in gang van 5 October a.s. gaat het winter seizoen weer in en zal op Dinsdag de markt weer duren van 8 tot 13 uur. De dagmarkt op Zaterdag blijft gehand haafd en duurt van 8 tot 18 uur. UITSLAG AANBESTEDING WEGENAANLEG IN FRANSE GAT 1. Koninklijke Maatschappij Wegen bouw N.V., Utrecht f 222.080,—; 2. N.V. De Geruischloze Weg, Heemstede f 219.900,—; 3. N.V. v.h. Gebr. Hogen- birk, Laren (N.-H.) f 217.600,—; 4. N.V. Wegenbouwbedrijf H. Boesewinkel, Nij megen f 216.950,—; 5. Aannemers- en Wegenbouwbedrijf v.h. Gebr. D. J. en F. J. Bruil N.V., Ede f 211.800,—. f "f T Als vanouds was het Maandagavond weer enorm druk in Veenendaals stra ten. De kleurige en fleurige optocht, voorafgegaan door het muziekgezelschap „D. S.", moest zich in de straten door een dichte haag mensen heenwerken. Ook de slagers hadden zich voor deze avond weer van hun beste zijde laten zien, door prachtig versierde etalages te maken. Dat hoort nu eenmaal bij een Lampegietersavondfeest. De optocht zelf was niet zo groot als vorig jaar, vooral wat het aantal praal wagens betrof, maar over het algemeen was er meer zorg besteed aan de kleding en originaliteit. De jury, bestaande uit de heren De Kleuver, Philips en Konings hadden dan ook geen gemakkelijke taak in de Eier- hal om al deze groepen en groepjes naar juiste waarde te taxeren. Bij de punten toekenning werd speciaal gelet op de zelfwerkzaamheid. Kalebassen waren er helaas niet veel, maar er waren toch enkele zeer mooi uitgesneden exempla ren bij. Het geheel werd in 4 groepen verdeeld. De prijzen werden als volgt toegekend: Groep I: Kalebassen en pompoenen: le prijs Jenny Wesselo, Zandstraat 86; 2e prijs Marijke ter Haar, Kostverloren 27; 3e prijs een groepje „Wevers uit oude tijden" van mevr. Engel. Groep 2: Lampegietersavond en His torie Veenendaal: le prijs een praalwa gen van „D.S." met het opschrift: Lam pegietersavondfeest bij Steven van Schuppen anno 1820; 2e prijs: Welpen „De Zwervers", onder de titel „Veense turftrappers"; 3e prijs praalwagen van „Sparta" met „Bijenmarkt"; 4e prijs Groep Wevers uit oude tijden van mevr. Engel; 5e prijs „Oude en nieuwe spin nerij" van Wout van Dam, Beatrix- straat. Groep 3: Historie en Legende: le prijs „Dames uit de 18e eeuw met hoepel rokken", een groepje van Ria Geluk c.s.; 2e prijs „Een Heks", Janneke Boers, Nieuwe weg 204. Groep 4: Vrij onderwerp: le prijs „Opa Schram", Benny Diepeveen van de gym. „Sparta"; 2e prijs „Zonne- koningin", groepje van Anneke Harm- sen c.s.; 3e prijs „Geloof, Hoop en Liefde" van Jenny van 't Veen c.s.; 4e prijs, deelnemer no 18, naam onbekend; 5e prijs Betsy v. Kooten, Dr. Kuiper straat 22; 6e prijs „Prof- en amateur voetbal" (Sparta); 7e prijs „De Oude Molen", Buurt ver.; 8e prijs Rob, Frits en Daan Thoomes. GEEF NU UW KINDEREN RIJK AAN VITAMINEN VERPAKT IN DE BEKENDE RONDE FLESSEN Drog. Apoth. Ass. Hoofdstraat 106 Veenendaal In de vacatu re ontstaan door het over lijden van wet houder A. Mid delhoven, werd tijdens de gis teravond ge houden open bare vergade ring van de Veenendaalse Gemeenteraad de heer W. van Stempvoort (AR) benoemd tot wethouder dezer gemeente. De heer Van Stempvoort heeft vanaf 1939, met de onderbreking in de bezet tingsjaren, zitting gehad in de Gemeen teraad, waarvan vele jaren als woord voerder van de AR-fractie. Ook is de nieuwe wethouder lid van de Provin ciale Staten van Utrecht en lid van de kerkeraad der Chr. Ger. Kerk alhier. BENOEMD TOT LID VAN DE EDESE GEMEENTERAAD In de vacature, ontstaan van het raadslid ir dr D. de Zeeuw (R.K.), is thans tot lid van de gemeenteraad van Ede benoemd de heer H. H. J. van Kes- sel te Gelders Veenendaal. De gemeentewet bevat bepalingen tot regeling van het wachtgeld en het pen sioen van de wethouders en van het pensioen aan weduwen en wezen van wethouders en gewezen wethouders. De voornaamste van deze bepalingen zijn dat aan een afgetreden wethouder, wanneer hij neg geen 65 jaren oud is, wachtgeld kan worden verleend. Het wachtgeld wordt genoten gedurende een tijdvak, ten hoogste gelijk aan de dienst tijd tot een maximum van 3 jaren. Het bedraagt ten hoogste gedurende het le jaar 75 gedurende het 2e jaar 50 en gedurende het 3e jaar 25 van de laatstelijk genoten wedde. Een wethou der of gewezen wethouder, die de leef tijd van 65 jaren bereikt, kan ouder domspensioen worden verleend. Dit pen sioen bedraagt niet meer dan de helft van de laatstelijk genoten wedde. Het vervalt wanneer de rechthebbende weer oljf «rctKnifdm- i»* teh laste waarvan hij als zodanig pen sioen geniet. Het weduwenpensioen be draagt niet meer dan de helft van het pensioen, dat de wethouder of gewezen wethouder na pensionnering zou heb ben genoten of genoot. De wachtgelden en de pensioenen ko men ten laste van de gemeentekas. Een dergelijke regeling bestaat in deze gemeente niet. Aangezien burge meester A. Bakker dit als een leemte gevoelt heeft hij de Raad voorgesteld deze met ingang van 1 Januari j.l. in te stellen. De Raad ging hiermee accoord. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2018 Het bestuur der Chr. Huishoudschool alhier is voornemens een cursus voor werkende meisjes te doen geven, welke ten doel heeft deze meisjes bereid te maken tot het dragen van verantwoor- delijkheid in werk, gezin en maatschap pij. Het ligt in de bedoeling meisjes uit de verschillende bedrijven in de gele genheid te stellen bedoelde cursus op Zaterdagmorgen te doen volgen. Genoemd bestuur heeft de gemeente raad verzocht de noodzakelijkheid van een dergelijke cursus te willen uitspre ken. De oprichting van deze cursus, welke onder de naam van „Zonnebloemwerk" reeds in vele plaatsen wordt gegeven, vond de volle instemming van B. en W. en de Raad. In het bijzonder voor deze gemeente, waar een groot gedeelte van het aantal opgroeiende meisjes in de industrie werk vindt, zal dit vormings werk van zeer veel nut kunnen zijn. Woensdagavond 29 September a.s. wordt in de Chr. Geref. Kerk aan de Beatrixstraat een zangavond gehouden, met medewerking van het Chr. Ger. Zangkoor, o.l.v. de heer Joh. van Dom melen en het Chr. Geref. Zangkoor uit Bussum. Het orgel wordt bespeeld door Bob van Stempvoort. Uitgevoerd zal worden het „Hallelujd- koor,, uit de „Messias" van Handel. De toegang is vrij. EVANGELISATIEVERENIGING „SOLA FIDE" BENOEMDE PREDIKANT Door de Ned. Herv. Evangelisatiever eniging „Sola Fide" te Veenendaal is als vaste voorganger benoemd Ds W. Goed hart, Ned. Herv. predikant te Beusi- chem. Ds Goedhart hoopt op Maandag 27 September a.s. nader met deze kring kennis te maken in Veenendaal. DE HERFSTWANDELING VAN DE VVV In aansluiting op het reeds gepubli ceerde berich t deelt VVV-Veenendaal mede, dat deze excursie een groot suc ces belooft te worden. Er is besloten, wegens de te verwachten grote deel name, twee groepen te vormen, die resp. onder leiding zullen staan van Adriaan de Kleuver, veldbioloog en Henk Ko nings, cand. Biologie. rw. urnrdon urionrfftluk- verspcht a.3. Zaterdagmiddag 25 Sep tember precies half drie b;j Hotel „La Montagne" aanwezig te willen zijn. In dien de weersomstandigheden slecht zijn, wordt deze excursie een week uit gesteld, nl. tot Zaterdag 2 October, zelf de tijd en plaats. MARKTBERICHTEN Aanvoer eiermarkt Dinsdagmorgen 90.000 eieren. Voor grote eieren bedroe gen de prijzen f 14,50 tot f 15,50 per 100 stuks, voor kleine eieren van f 8,tot f 11,Handel traag. Op de biggenmarkt waren 75 biggen aangevoerd. Prijzen van f 52,— tot f 64,per stuk. Handel matig. VERKEERDE BED Het Deense motorschip „Norden" gaf groot alarm omdat een lid van de be manning werd vermist. Hij zou over boord geslagen zijn. „Nordreichradio verzocht alle schepen naar de drenkeling om te zien. De andere morgen was hij echter weer aanwezig. Hij had in een verkeerde kooi geslapen! We waren er dezer dagen getuigen van, dat twee heren-in-burger, maar des alniettemin onvervalste ordebewaarders in een der metrogangen naar een haveloos uitziende bedelaar met één been stapte en hem aanspraken. Enige omstanders stonden al gereed om de „arme bedelaar" te verdedigen en de beide brutale kerels een pak ransel te geven. Maar het liep allemaal iets anders uit. De man met één been nam zyn houten poot onder z'n arm, richtte zich op en had plotseling twee normale stappers. Onder het lopen door wies een der agenten met een doek over het gelaat. De vieze puisten en vlekken bleken eveneens bedrog te zyn. Hjj is een der velen, want Parys kent honderden valse bedelaars, die, even gezond als wie ook, speculeren op het medelijden van de massa en prima zaken doen. We hebben het hier al eens eerder over gehad en we zouden er niet op zijn teruggekomen, als ons uit het verloop van dit geval niet was gebleken, dat er in Parys zelfs bedelaars- fabrieken bestaan. Deze „bedelaarsfabrieken" zijn kleine bistro's, onder andere gelegen in het uiterste Noorden van Parijs bij de, ook bij Nederlanders bekende, Porte de la Vil et te en Porte de la Chapelle. Niets onderscheidt deze bistro's van normale kroegjes. Ze hebben een „zinc", een ta feltje met een paar stoelen en een waard, die ijverig wijn schenkt. Ieder een kan er binnenlopen. Iedereen krijgt er tegen betaling van nog geen twintig franken een glas lekkere, rode wijn. Vaak stoppen er nieuwe auto's voor de deur. Er stapt een man uit, uitstekend gekleed, beslist in goede doen en meren deels vergezeld van een iets te brutaal en vlot kijkend dametje op heel- hoge hakken en met te zwaar geverfde lip pen. Ze drinken een glaasje, zoals alle anderen. Daarna gaat hij naar achteren. Zij pakt de wagen en rijdt weg. Hij komt niet meer terug. Indien ge de geheime uitgang van de bistro in kwestie kende, zou het de moeite lonen er in de buurt te blijven, want een half uur later kunt ge mon sieur weer terugzien. Alleen volkomen onherkenbaar. De knappe, robuste en goed verzorgde kerel, die aan de voor zijde is binnengegaan, komt er aan de achterkant uit als een haveloze, onder voede, verminkte en puisterige bedelaar van zestig jaren De betreffende bistro's beschikken over een kledingmagazijn, over een eigen grimeur, over kunstledematen, kortom over alles, waarmee men een be delaar kan aantuigen. Om hem terug te zien komen, behoeft ge in de regel niet langer dan een uur of vier te wachten; de bedelaar komt nu achter in, kleedt zich om, schminkt zich af en treedt weer als heer de bistro binnen. Inmid dels is het liefje weer met de auto ge arriveerd Lang werken doen ze niet. Indien ze een goede wijk hebben komen ze soms aan dertig gulden per uur. In vier uren tijd hebben ze derhalve een braaf week loon verdient enals ze iedere dag vier uren maken verdienen ze voldoen de om auto te rijden, op de Champs Elysees te dineren en de nacht door te brengen in Pigalle. Daarnaast hebben deze heren vaak nog andere, duistere bijverdiensten. De politie, die aan hen de laatste weken bijzondere aandacht schenkt, heeft reeds diverse „bedelaars- fabrieken" ontdekt, doch sluiten is on mogelijk aangezien de patroons zich niet schuldig maken aan een strafbaar feit. De valse bedelaars kunnen wel worden ingerekend. Daarmee is men druk doen de. Maar in Parijs zijn zoveel bistro eigenaren, die gaarne een bijverdienste hebben en het vak van bedelaar is der mate lucratief, dat men het kwaad wel niet helemaal meester zal worden! (Van onze Parijse correspondent) Het Paryse weekblad „Dimanche- Matin", dat trouw week in week uit met een stunt probeert te komen, beweert thans, dat West-Duitsland weer gehei me wapenfabrieken heeft en dat de daar gefabriceerde machinegeweren via Spanje en Spaans-Marokko by de Ara bische opstandelingen in Noord-Afrika terecht komen. Met alle voorbehoud ge ven we hier de voornaamste byzonder- heden weer, die het Parijse weekblad heeft opgedist: er zouden in West- Duitsland drie geheime wapenfabrieken bestaan. Ze liggen in de omgeving van Neustadt (Baden) en tussen Ulm en Re gensburg. De drie fabrieken zyn eigen dom van een n.v., die zich „Komport" noemt. De feitelyke wapenhandel zou zijn toevertrouwd aan internationale ondernemingen, die hun zetel hebben in Lichtenstein en Luxemburg. De Duitse wapenfabrieken, aldus het blad, leveren officieel naaimachines en andere ongevaarlijke machines naar Spanje. De machines worden evenwel geheel gedemonteerd verzonden. In feite evenwel betreffen de zendingen vaak gedemonteerde machinegeweren van het type MG. 49, een verbeterde uitvoering van de MG. 42, die in de laatste wereld oorlog door de Duitse troepen werd ge bruikt. In speciale montagewerkplaat sen in Spanje worden de onderdelen in elkaar gepast. Het machinegeweer krijgt hier de naam Alfa en wordt via Spaans Marokko in de handen der Arabische nationalisten gespeeld. Maar volgens het blad blijft het niet bij machinegeweren. De genoemde fabrieken zouden zelfs weer twintig-millimeter snelvuurka nonnen fabriceren, die een getrouwe copie zouden zijn van de Oerlikon J.A.L.S.S. Deze wapenen worden even eens in gedemonteerde toestand verzon den naar een opslagplaats in Oviedo (Spanje). De drie wapenfabrieken zouden kort geleden overkoepeld zijn door een on derneming, die als zetel Luxemburg heeft verkozen. Tot zover het Parijse weekblad. O.i. zijn er drie mogelijkheden. Ofwel het verhaal is waar en dan dient een i en ander onmiddellijk onderzocht te worden (1); er is een heel klein beetje van waar en voor de rest heeft de schrijver er maar wat rond heen gefan taseerd (2). In dit geval moet de kwestie eveneens onderzocht worden en tot de juiste proporties worden teruggebracht. De derde mogelijkheid: het verhaal is klinkklare kolder en spruit uit het on verantwoordelijke brein van een pseudo- journalist, die een stunt nodig heeft om het weekblad verkocht te krijgen. Eer lijk gezegd heeft o.i. de laatste mogelijk heid verreweg de beste kansen. Aange zien er altijd wel iets van blijft hangen is deze schrijverij wel buitengewoon ge vaarlijk. Juist op dit ogenblik, nu West- Duitsland en Frankrijk tot elkaar moe ten worden gebracht, moet het verboden worden om via grove leugens de stem ming te beïnvloeden. Het zou voor de openbare mening van belang zijn vast te stellen, dat het verhaal van „Diman- che-Matin" een grove leugen is. De VALLEI-riks van vorige week, welke werd uitgegeven by Sigaren magazijn Esbra aan de Herenstraat te Rhenen, is niet gevonden. Hierdoor is nu de VALLEI-riks welke dezer dagen weer werd uitgegeven weer een rijksdaalder meer dan de vorige, nl. f 12,50 geworden. Zoals u weet krygt de vinder van de VALLEI-riks als hy deze in de daar voor gestelde termijn kan tonen op het bureau van ons blad, terstond een premie in contanten uitbetaald. Ziet u kans de VALLEI-riks van deze keer vóór a.s. Donderdagmiddag 12 uur op ons bureau te tonen, dan ont vangt u direct een geldbedrag van f 12,50 uitbetaald. Het nummer van de VALLEI-riks van deze week is 2 AP 487825 en om het zoeken te vergemakkelijken is het nummer van deze ryksdaalder weer rood gedrukt. Kykt u dus goed uit naar de ryks daalder met het rode nummer 2 AP 487825. LEVENDE POP Op de markt in Yersey-city (Amerika) werd een vier maanden oude baby uit de kinderwagen ontvoerd. Al twee uren later had de politie het kindje terug ge vonden. Het lag in de poppenwagen van een tienjarig meisje, dat toegaf het kind ontvoerd te hebben. Oorzaak: ze wenste een levende pop. Mama en papa hebben gezegd, dat ze die straks zullen kopen. KOEIEN WISTEN HET WEL De koeien keken verder dan hun staart lang was. Enkele minuten voor de vre selijke aardbeving in Orleansville los barstte voelden sommige dieren de ramp naderen. In een stal loeiden de koeien hevig. Ze rukten zich zelfs los en ren den weg. De bewoners, die er niets van begrepen, er achteraan. Toen de aarde begon te beven bleven de losgebroken runderen onbeweeglijk staan. De be woners van de boerderij vielen plat op de grond. Achter hen zagen ze hun huis en stallen instorten. Het instinct der koeien had hen het leven gered. GOUDEN SCHRIJFMACHINE Prinses Sybillia van Zweden, de moe der van de Kroonprins, heeft van een Duitse firma een schrijfmachine ten ge schenke gekregen, vervaardigd uit puur goud. Het speet de prinses toen zo, dat ze nooit typen had geleerd, dat ze on middellijk een cursus is gaan nemen. Ze denkt volgende maand haar diploma te behalen. HET GAAT BETER! Uit alles blijkt, dat het Frankrijk weer beter gaat, aldus een Parijs blad. De statistieken tonen aan, dat de Fransen 0.3 meer dansten dan het vorige jaar. ZWAAR OF LICHT? Een Amerikaanse tourist stapte een Parijse boekwinkel binnen om zich een roman aan te schaffen. „Moet het zware of lichte lectuur zijn?" vroeg de verko per* „Dat staat me gelijk", antwoordde de Amerikaan, „mijn wagen staat vlak voor de deur." TOPPUNT VAN VERSTROOIDHEID De toppunt der heren professoren is spreekwoordelijk. Toch worden alle re cords gebroken door het volgende, ware voorval. Een Amerikaanse vrouw be zocht na vele jaren weer eens de univer siteit waar ze jarenlang had gestudeerd. Ze sprak ook met een der professoren, die haar vroeger wijsheid doceerde: „Maar kunt u zich dan helemaal niet meer herinneren wie ik ben? Destijds verzocht u me nog wel om uw vrouw te worden..." Verstrooid streek de professor zich over het voorhoofd: „Ach, ja, er gaat me een licht op! En... bent U mijn vrouw ook geworden?" 300 VOLKEREN VERHONGERD Op de Lüneburger heide zijn onge veer 300 bijenvolkeren door verhonge ring om gekomen. De vo'ken waren in verband met net slechte weer van Noord-Duitsland naar de Heide over gebracht. Regen en lage temperaturen v -Li. J-* ,ie Vipjde te laat bloeide,waardoor de bijen j voedsel Kregen. GEEN BEELDROMANS Een verenigii van vrouwenclubs in de Amerikaanse staat Nebraska heeft besloten een machtige kruistocht tegen de zgn. beeldromans te organiseren. De schrijvers, drukkers, uitgevers en ver kopers van „Comic-Books" die de liefde of de misdaad als onderwerp hebben zullen finaal worden geboycot. VICHY NIET TEVREDEN Vichy is niet tevreden over de actieve ploeg van Mendès-France. In de afge lopen jaren ontving het stadje gemid deld twintig tot vijf en twintig ministers en staats-secretarissen als kuurpatiën- ten. Nu zijn ze zo bar druk bezet, dat Vichy het tot nog toe zonder excellen ties heeft moeten doen. HOND ALS CLAXON Nu het toeteren in Parijs streng ver boden is en gestraft wordt met 1200 fr. boete, zijn er handige taxi-chauffeurs, die zich een hond hebben aangeschaft. Het dier zit naast de bestuurder. Op een wenk van de baas steekt hij zijn bek uit het raampje en blaft een moeilijke wiel rijder toe. De politie weet er geen raad mee. Als straks alle autorijders hun toe vlucht nemen tot deze oplossing, wordt Parijs een gekkenhuis. RENKUM. De 17-jarige G. B. sloeg Vrijdagmiddag met een hamer op een landmijn welke bij graafwerk voor villa- bouw was opgegraven. De mijn kwam hierdoor tot ontploffing en B. werd op slag gedood. RHENEN. Maandagavond meerde aan de loswal alhier de bekende salonboot „Kasteel Sta verden" met aan boord een groot aantal chronische zieken. Het Ro de Kruis heeft deze boot gecharterd om deze zieken een uitstapje te bezorgen. EDE Dezer dagen werd alhier de 38- jarige D. uit Ede gearresteerd verdacht van diefstallen gepleegd te Bennekom, Ede en Gelders Veenendaal. KESTEREN. Alhier zijn thans de werkzaamheden i.v.m. de aanleg van de Noord-Zuid-verkeersverbinding in volle gang. Het blijkt thans dat ook een groot gedeelte van de voormalige spoordijk tussen Rhenen en Kesteren wordt ge bruikt voor de opritten naar de bij Rhe nen over de Rijn te bouwen verkeers- brug. _BOg^

De Vallei | 1954 | | pagina 1