miwiiw ©mm -Burgerlijke Stand- Hoe wordt een mens een misdadiger? Renswoude Het antwoord geeft een misdadiger, staande op de drempel van de gaskamer DE STEEN VAN DE PROFEET Opticiën Fa. J. F. TAK VEENENDAAL Geboren: Abraham, z. v. Cornelia v. Ojik en Adrianetje Meijer; Hendrik, z. v. Jan de Jong en feukje Kroes; Trijn tje, d. v. Dirk de Bruin en Trijntje Bon- hoff; Johannes Cornelis, z. v. Johannes Cornelis van der Horst en Maria Drost; Hendrikus Albertus Petrus, z. v. Johan nes Bartholomeus Henricus Radt en Maria Gijsbers; Breunis, z. v. Breunis v. Dijk en Margaretha Simonsz.; Abra ham, z. v. Gerrit Valkenburg en Janna Hendrika van Barneveld. Ondertrouwd: Wilhelmus Wouterus Hofijzer, 20 j. en. Evert je Bouman, 20 j.; Teunis Versteeg, 28 j. en Geertje Schol ten, 23 j.; Jacobus Groeneveld en Wil- helmina van Dolderen. Getrouwd: Hendrik Gijsbert Boers, 23 j. en Dirkje Elizabeth Gaasbeek, 21 j.; Anton van Essen, 26 j. en Jannetje van Dijk, 24 j.; Marinus Schreuders, 23 j. en Hendrika Wilhelmina van Zanten, 27 j.; Windelt Bunschoten, 25 j. en Cornelia de Gooijer, 26 j. RHENEN Geboren: Dina, d. v. Gerrit Jan Bui tenhuis en Hendrika Cornelia de Waal, Domineesbergweg 89; Hendrik Grego- rius, z. v. Pieter Jan van Veldhoven en Maria Elisabeth v. Hoogdalem, Utrecht sestraatweg 216a; Jan, z. v. Pieter Hen drik v. Os en Kleisina Meesters, Leven- daalseweg 15; Marinus Jan, z. v. Dirk Lodder en Marrigje v. Veldhuizen, We- teringsteeg 18; Wilhelmus Cornelis, z. v. Hendrikus Nagel en Willemina v. Londen, Franseweg 31a; Johanna Ber- dina, d. v. Gerardus Martinus Willemse en Johanna Maria v. d. Klift, Zwijns- bergen 67b; Andreas Leonardus, z. v. Everardus Hooft en Maria Cornelia Wil helmina Jaspers, Cuneralaan 20; Bas- tiaantje, d. v. Jan Hagoort en Marrigje v. Loon, Kastanjelaan 46. Ondertrouwd: Hendrik Schuurman, Maarn en Adriana Henken; Reijer van Ommeren, Amerongen en Neeltje van Vliet; Jacob v. Stuivenberg, Veenendaal en Cunera v. Kooten; Jacobus Johannes v. d. Sluis, Echteld en Cornelia Wilhel mina Spies; Jacob Adriaan Hensen Veenendaal en Johanna Hövestad. Gehuwd: Teunis Prins en Sophia Ver- woert; Wouter v. Santen en Catharina Philippina Ursinus. Overleden: Arnold Hugo v. Middel koop, 57 j., gehuwd met Meintje Nico- lette Guttenberg, Prunuslaan 44. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Elibert C., z. v. C. Meurs en E. v. 't Foort; Hendrik, z. v. H. v. d. Meijden en A. M. v. Silfhout; Abraham P., z. v. A. v. Kesteren en M. v. Bar neveld. Ondertrouwd: Steven Huibers en Aaltje v. Roekei. Overleden: Willem v. Remeker, 72 j. AMERONGEN Geboren: Jacob, z. v. C. J. v. Egdom en A. M. Vonk. Overleden: Jan Gerrit Christoffel v. Mil, 59 j. LAMPEG1 ETERSAVOND IN RENSWOUDE Als vanouds was het j.L Maandag avond weer enorm druk in de Dorps straat. De kleurige en fleurige optocht van kinderen met hun lampions werd vooraf gegaan door de muziekvereniging „Ons genoegen". Ruim 300 kinderen met hun ouders trokken in de vooravond naar het kasteel „Renswoude" waar de optocht werd gevormd. Bij het passeren van de dorpsstraat had een dichte haag van mensen zich opgesteld. Zoals elk jaar ging de stoet naar het gebouw van de „Coöperatie", aan de Barneveldse- straat, waar de ruim 300 kinderen wer den getracteerd door de plaatselijke Oranjevereniging. Hierna werd nog een mars door het dorp gemaakt. Vooral de oorspronkelijke wijze waarop Renswou de elk jaar nog haar Lampegietersavond viert, doet velen uit de naaste omge ving een week nadat Veenendaal dit feest viert naar Renswoude komen, om dit feest met haar bevolking mee te doen vieren. GROTE FOKVEEKEL'RING TE RENSWOUDE Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van de Fok- en Controle-vereni ging Renswoude en Omstreken en het 40-jarig bestaan van de Landbouwver- eniging „Renswoude", werd in de wei de van de heer C. Vermeer bij de oprij laan van het kasteel Renswoude een grote fokveekeuring gehouden. Als jury-leden traden op J. van de Groot, inspecteur NRS uit Wassenaar; J. van de Vliert Jz uit Woudenberg; H. Brou wer uit Hoogland; H. H. Paradijs uit Utrecht; C. G. de Kruif uit Woudenberg en B. Oostveen uit Utrecht. De arbiter was ir W. van Oyen, rijksveeteelt-con sulent uit Utrecht. Ringmeester was J. van Dijk en W. van Dijk. Dierenarts de heren Nieuwenhuizen en Stotijn en als commissieleden traden op baron M. J. L. Taets vas Amerongen, A. P. Wolles- winkel, C. K. van Ginkel, M. van Ginkel Az., M. van Ginkel Mz., G. Moesbergen en H. van Setten. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter baron M. J. L. Taets van Amerongen er aan dat het vier jaar ge leden was dat hier een fokveekeuring werd gehouden, en dat er sedertdien veel veranderd is, vooral ten goede. Onze fok- en contrölevereniging heeft haar belangrijk werk gestadig voortge zet en reeds nu weten wij allemaal wel, dat we op een hoger peil zijn aangeland» De vereniging bestaat nu 20 jaar, welk jubileum samenvalt met het veertig jarig bestaan van onze Coöperatieve landbouwvereniging hetwelk wij dezer ddgen mochten herdenken. Beide ver enigingen werken in het belang van de boer, en wij zijn dankbaar dat we in 1954 tegelijkertijd mogen demonstreren wat er op zo uiteenlopend gebied is be reikt. Het is lang geleden, dat de waarde van een koe werd bepaald door het aan tal liters melk, zonder méér. Een loflied op „de grootste plas" is volkomen uit de tijd. Er komt heel wat meer kijken tegenwoordig. Doet allen voortaan twee dingen: sluit u aan bij de fok- en con trölevereniging en staar u niet dood op „de grote melkplas". De rest komt op de duur vanzelf wel, aldus baron Taets van Amerongen in zijn openingswoord. SCHIETUITSLAGEN Voor de onderlinge competitie van de schietvereniging „Renswoude" werd in het Koetshuis de volgende wedstrijd geschoten: 1. W. Veldhuizen 108 p.; 2. D. de Fluiter 106 p.; 3. W. Bruggink 104 p.; 4. J. Vermeer 97 p.; 5. P. Overeem 91 p.; 6. J. van Raay 91 p.; 7. H. Vermeulen 84 p. 1. W. Veldhuizen 110 p.; 2. W. Brug gink 105 p.; 3. D. de Fluiter 103 p.; 4. H. Schoolderman 100 p.; 5. F. van de Fliert 96 p.; 6. P. Overeem 90 p. „Ik zou u om genade willen smeken; ik geloof, dat ik nu levend meer waard ben dan dood. De lange jaren in de ge vangenis hebben in mij de bitterheid, de haat en het dierlijk geweld met wor tel en tak uitgerukt. Ik heb leren inzien, wat het probleem van de misdaad be tekent en ik ben besloten het onder woorden te brengen als mijn aandeel in zijn oplossing. Dit boek is er het begin van en misschien is het ook wel het be gin van mijn weg uit het duister." Deze schokkende woorden werden on langs in Amerika neergeschreven door een misdadiger, die sindsdien algemeen bekend werd als „het genie in de doden cel". Zijn naam luidt Caryl Chessman en hij werd ter dood veroordeeld wegens Onze heerlijke SPECULAAS MET AMANDELEN is er weer! 60 cent per 250 gram Dikke stukken SPECULAAS MET VEEL AMANDELEN 75 cent per stuk En enthousiast roept iedereen: Ha dat is gebak van D IJ K S T R A Telefoon 2136 het kidnappen van twee vrouwen. Zeven en twintig jaar oud bracht hij ongeveer de helft van zijn leven in verbeterings tehuizen en gevangenissen door. Zes jaar lang wacht hij nu reeds in de „Do dencel 2455" op zijn terechtstelling, die mede door de ongelooflijk knappe wijze, waarop hij zichzelf verdedigt, al bij her haling is uitgesteld. In die tijd schreef, hij een beklemmend boek, dat een levensbiecht en een aanklacht tegelijk uniek is in de geschiedenis van de mis daad. Dit boek geeft als geen ander ant woord op de pijnigende vraag: Hoe wordt een mens misdadiger? lijden jegens deze en andere Chessmans, die doodden, omdat het leven, het fat soen en de hoop in henzelf éérst werden gedood. Ook Nederland kent dezulken en mis schien verkeert hij in onze eigen kring, maar weten we het pas als zijn haat jegens het noodlot met vernietigende kracht naar buiten breekt. Déze Chessmans zullen echter mis schien niet in zulke grandioze en onver biddelijke bewoordingen zich kunnen „Het lot kan een mens breken" dat is Chessmans eerste these. En het lot brak hem. Het brak hem zó, dat hij naar waarheid op de weg der misdaad werd geslagen. Dit overkwam Caryl Chess man en uit zijn kokende woorden h^&l je deze ellendige zekerheid, dat een der gelijk noodlot een ieder van ons even onbarmhartig kan treffen. En dat ook wij dan een wrak, een dief en zelfs een moordenaar zouden kunnen zijn. Onder die slagen leert Caryl Chessman het le ven en de mensen haten met ver schroeiende kracht. De haat is voortaan zijn enige vriend en raadgever. „Al mijn misdaden kwamen voort uit mijn haat tegen het lot, dat van mijn vroegste jeugd af tegen mij samenspande schrijft Chessman en je gelooft hem, omdat zó alleen een mens kan schrijven die van aangezicht tot aangezicht met de Dood staat en nu naakt zijn eigen ik iziet- Hei deskundigst adres voor Orgell< MUZIEKSCHOOL „ARS MUSICA" Directeur: KOR DIJKSTRA leegschrijven om daarmee de aandacht van de wereld te vestigen op hun lot. Maar wanneer begint dan voor hén de weg uit het duister? Zijn biecht verwart je, verbijstert je en vervult je met een grondeloos mede- (6) Met grote ogen keek Aram zijn wonderlijke gast aan. Eerst thans viel hem ook diens vreemd soortige kleding op. „Aha, gij zijt verbaasd!" riep Caracalla uit en hij vervolgde: „Welaan, dat is be grijpelijk! Misschien ben ik U een nadere uitleg schuldig. Weet dan, dat ik in rechte lijn afstam van de grote keizer Caracalla, die in het jaar 217 op laf hartige wijze door een van zijn legeraanvoerders vermoord werd, een onwaardig einde voor de groot- Iste aller keizers!" Nog steeds was Aram niet van zijn verbazing bekomen. Was deze man een bedrieger of een waanzinnige? Met een lichte spot in zijn stem vroeg de jonge burchtheer: „Vergeef mij mijn onbe scheidenheid, doch vanwaar deze kleding van een Romeins veldheer? Valt zij U niet ongemakkelijk?" Met een fier gebaar sloeg zijn gast de hand aan het korte zwaard en op hooghartige toon antwoordde hij„Omdat ik geroepen ben, de oude glorie der cea- saren te doen herleven en de vroegere macht van Rome te herstellen!" Opnieuw drong Aram een spottende opmerking naar de lippen, doch hij be heerste zich. Misschien was het verstandiger om eerst wat meer over zijn zonderlinge gast te weten, alvorens zijn woede gaande te maken. „Zullen wij niet eerst de inwendige mens versterken?" vroeg hij met een lichte buiging. „Gij zult waarschijnlijk hon gerig zijn na Uw verre reis! Wilt ge mij volgen naar| de ridderzaal?" (wordt vervolgd.) Wanneer u, die deze regels leest, het wil! Want ook tot deze overtuiging kom je door de lezing van Chessmans ont stellende boek. Hoe anders zou het leven van deze jongen immers zijn verlopen, wanneer hij, na zijn eerste diefstal, da delijk in zijn moeilijkheden was opge vangen door milde, begrijpende mensen, die hem weer een reden van bestaan hadden gegeven en geloof in zichzelf? Dat was in elk geval een kans voor hem geweest op weer een nuttig, constructief en menswaardig leven. En zou u deze Chessman die kans hebben willen, heb ben kunnen weigeren, zo u in de ge legenheid was geweest het uwe er toe bij te dragen? Alleen wie een hart heeft, harder dan steen, zou hierop onverbiddellijk néé kunnen zeggen. U kiint Chessman hel pen! De Chessmans van Nederland, die niet kunnen schrijven, maar gevangen in de eenzaamheid van hun cellen en hun bittere gedachten bidden om een mens, die hen begrijpen kan en helpen wil. U kunt die mens zyn. Door een gel delijke gift aan het Nationaal Bureau voor Reclassering, dat voor alle reclas- seringsinstellingen in Nederland, zoals ieder jaar, straks weer een Nationale Rellasseringsdag organiseert om die gel den in te zamelen. Het geld, dat nodig is om de Chessmans van Nederland voor erger te behoeden. Zij vragen om een kans. Weiger die kans niet, maar stel de mannen en vrouwen van onze Reclas sering in staat uit die geestelijke wrak ken weer gezonde, arbeidslustige mensen te maken, temidden van een begripvolle omgeving. Chessman vraagt het u, als hij aan het einde van zijn biecht schrijft: „Gauw komt de nacht. Voor mij zal het misschien de nacht zijn, die nooit ein digt. Maakt het iets uit?" Dóet het u wat? Doen de Chessmans u wat? Het antwoord ligt by u! Leo Uittenbogaard. Hoofdstraat 106 - Tel. 2576 - Veenendaal

De Vallei | 1954 | | pagina 10