Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Doe mee aan de grote WINKEKWEEK - PRIJSVRAAG J. F. TAK Straaljagers bestoken het station van Veenendaal Grote oefening van de Nat. Reserve Meer bescherming van de voetganger in het verkeer dc VALLEI-riks? Wist 1/..... Het Winkelweek - programma AGENDA ^ep van 3£eóteren Waar is Hy is flS— tcaard Dalai Lama vertoeft in Peking Nieuws uit de omgeving 28e Jaargang VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 No 39 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Groep, Benedeneind, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Win een Bromfiets of electr* Wasmachine Drie predikanten spreken voor Bijbelgenootschap Chr. Openbare Leeszaal weer geopend 2 October 1904 2 October 1954 50 JAAR B.B.-propagandastand in de Hoofdstraat llW\liili!!iiiliiliullll!}ui{t{'}{i!i!i!il!il!lilili!!i!|lliiiinil'ii!l^^ II BEVESTIGING EN INTREDE VAN Ds A. WISGERHOF Commissie voor Chr. School- en Beroepskeuze in Veenendaal Na de strijd parade Markt °°k nog tapt0€ en défilé Uitvoering van werken op Gelders Van inbrekers en kippenmest Bij nacht en ontij ontvoerd Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, BQS£ Voor betere Uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs f 1,05 p. kwartaal Losse nummers 10 cent In ons vorige nummer hebben wij reeds enkele bijzonderheden gegeven over de grote prijsvraag, die door de Winkeliersvereniging in het kader van de winkel week is uitgeschreven en waarvoor elke dag een bromfiets of een electrische wasmachine beschikbaar wordt gesteld voor de beste slagzin of rijmpje. Boven dien worden dagelijks nog de tien beste inzendingen beloond met een prijs. De formulieren zijn gratis verkrijgbaar bij de deelnemende winkeliers en kunnen elke dag worden ingeleverd. Daarvoor zijn 3 bussen geplaatst in de ge meente. Behalve bij het bureau der VWV, Hoofdstraat 98, vindt men ook een bus by de fa. P. van de Bovenkamp, Patrimoniumlaan 23 en fa. Wed. van Eden Zn., Nieuweweg 37. De bussen worden om 9 uur 's avonds leeggehaald. Doet u uw opgave er dus na 9 uur in, dan wordt deze pas de vol gende dag er uit gehaald. De prijzen worden de volgende dag 's middags bekend gemaakt bij het bureau Hoofdstraat 98 en vervolgens per geluidswagen in de avonduren. Moeilijk is deze opgave geenszins, want u zult zien, dat een slagzin of rijmpje nog vrij gemakkelijk is. Een paar voorbeelden? Veenendaalse winkeliers zijn paraat als het om extra koopjes gaat. Een goed geklede man Kleed zich in Veenendaal an. Veenendaal Winkelt Voordelig. De Veenendaalse winkelstand Het paraatst in Nederland. de leuze: Lage prijzen en grote keuze. Hebt u de ene dag geen succes met uw inzending gehad, u kunt rustig de volgende dag weer inzenden, want wel licht wordt hij dan wel door de jury be kroond. En de prijzen zijn heus de moei te wel waard. Een éénmaal bekroonde slagzin komt overigens de volgende da gen niet meer in aanmerking. Donderdagavond 7 October a.s. om 8 uur zullen voor het Ned. Bijbelgenoot schap, afdeling Veenendaal in de Geref. Gemeentekerk aan de Hoofdstrtat spre ken over het onderwerp „Geloof, Hoop en Liefde", Ds R. Kok, Geref. Ge meentepredikant, Ds, J. Overduin, Ger. predikant en Ds. K. van de Pol, eNd. Herv. predikant alhier. WEER VERSE AARDBEIEN De fam. Huibers aan de Middellaan kan voor de tweede maal dit jaar aard beien uit de tuin plukken. Naar het zich laat aanzien, kan het nog een behoor lijke oogst worden. Nu de avonden weer zoveel langer zijn geworden zal het voor menigeen verheugend nieuws zijn te vernenmen, dat de Chr. Openbare leeszaal alhier, gevestigd in de Koningin Julianaschool aan de Kerkewijk met ingang van van daag haar deuren weer geopend heeft, en wel voor volwassenen weer op Woensdag en Vrijdag van 79 uor en voor de jeugd op Donderdag van 78.30 en Vrijdag van 45 uur. Naar wij vernemen heeft de leeszaal het boekenbezit inmiddels weer bedui dend kunnen uitbreiden. Er worden trouwens iedere week weer pas ver schenen boeken bij gekocht. Binnen enkele weken zal ook weer een nieuwe catalogus verschijnen. dat het gemeentebestuur f 268000 heeft uitgetrokken voor straten-aanleg in het complex „Het Franse Gat"? dat de nieuwe straatverlichting een bezoek aan de avondlijke Patrimo niumlaan ten volle waard is? dat de Patrimoniumlaan nu ver reweg de best verlichte straat in Vee nendaal geworden' is? dat de nieuwe locale telefoongids eerst in Februari volgend jaar te ver wachten is? dat de nieuwe Veenendaalse tele foonnummers wel voorkomen in de in tercommunale telefoongids? dat men dus beter de intercom munale gids kan gebruiken bij het zoe ken naar een telefoonnummer dan eerst nog weer de gestencilde lijst te moeten raadplegen? FIRMA Gemakshalve geven wij hier nog even in korte trekken het winkelweekpro gramma zoals dit ook reeds in ons vorig nummer werd afgedrukt met hier en daar een geringe wijziging. Vrijdag 1 Oct.: 7.30 uur, muzikale rondgang van muziekgezelschap „D. S." als officiële opening van de winkelweek. Zaterdag 2 Oct. is er een gewestelijke oefening van de Nat. Reserve, met een défilé. Maandag 4 Oct.: 8 uur: muzikale rondgang van de Arnhemse Accordeon vereniging „Con Brio". Dinsdag 5 Oct.: 's middags om 4 uur poppenkast-voorstelling voor de jeugd in Achterkerkstraat. Tijdens de komende winkelweek zal de plaatselijke organisatie Bescherming Bevolking aan de inwoners van Vee nendaal laten zien hoe ver zij met haar werkzaamheden gevorderd is en tevens zal door haar worden aangegrepen de mogelijkheid om nog meerderen voor haar werk te animeren. Met vorenstaande voor ogen heeft zij een propaganda-stand ingericht in het leegstaande winkelpand Hoofdstr. 105. Natuurlijk zullen velen van deze ge legenheid gebruik maken om zich over het hoe en waarom van deze organisa tie te laten voorlichten.' DROGIST ASS. APOTH. OPTICIEN HOOFDSTRAAT. 106 - VEENENDAAL Telefoon 2576 Deelnemer winkelweek ff Zaterdag 2 October uur défilé troepen Nat. Res. i[ nabij de Vaartbrug. (Op de Markt) 7 uur Taptoe §j van Brabantse Milit. Drum- i band. g (In geb. „Eltheto") 8 uur, pro- ff paganda filmavond van de l[ Nat. Reserve. Maandag 4 October (In geb. Eikenlaan) 8 uur, Mo- fl deshow van Breimodellen van §1 de Scheepjeswolfabrieken. |1 Dinsdag 5 October ff (In de Achterkerkstraat achter y de kerk) 4 uur, Poppenkast- voorstelling voor de jeugd. Donderdag 7 October (In Ger. Gem. kerk Hoofdstr.) 8 uur ds J. Overduin, ds K. v. d. Pol en R. Kok spreken voor het Nederlands Bijbelgenoot- schap. (Op de Markt) 's avonds bont |f I programma verz. door ver- y schillende artisten. Zaterdag 9 October (Terrein Sandbrinkstr.) 9 uur, groot vuurwerk als afsluiting van de Winkelweek. II r£ Er Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Maan- Ldag de film „Wij zondaren" en van Dinsdag t.m. Donderdag li „Verboden verhouding". Zondag jl. werd ds A. Wisgerhof, ge komen van Oldebroek, als predikant van de Ned. Herv. Kerk te Veenendaal be vestigd. De bevestiger, ds K. v. d. Pol, had als tekst gekozen: Jeremia 1 vs 9 en 10. Deze tekstwoorden, geplaatst in het ver band, gaven hem aanleiding te spreken over: 1ste Jeremia's onbekwaamheid, 2de Jeremia's bekwaammaking en 3de Jeremia's opdracht Na uiteenzetting van deze gedachten werd overgegaan tot de bevestiging, terwijl na de beantwoor ding van de gestelde vragen de gemeen te ds Wisgerhof toezong met Ps. 20 1. In een persoonlijk woord riep de be vestiger ds Wisgerhof, mevrouw en kin deren, mede namens collega's, kerke- raad en gemeente, een hartelijk welkom toe. Na het zingen van Ps. 133 1 en 3 werd deze indrukwekkende dienst be ëindigd. Was de grote kerk aan de Markt des morgens vol, meer dan vol was deze des avonds. Zelfs velen uit Ol debroek waren aanwezig. Na het zingen van Ps. 108 vs 1 en 2, Schriftlezing en gebed, koos ds Wisger hof als tekst: Colossenzen 1 vs 28. Na een kort woord ter inleiding zette hij dit tekstwoord uiteen door drie vra gen te beantwoorden, nl. 1ste Wie moet er gepredikt worden, 2de Hoe moet er gepredikt worden en 3de Waartoe moet er gepredikt worden? Na de prediking richtte hij zich tot zijn bevestiger, ds Van de Pol, tot de nestor van de predi kanten, ds Van Wijngaarden en tot ds Vroegindewey, voorzitter van de Cen trale Kerkeraad, tot godsdienstonder wijzer Gaasbeek, ds Verwelius uit Olde broek, ds Van Hensbergen uit Renkum, ds Treure uit Ederveen, kerkeraad, kerkvoogdij, burgemeester en wethou ders, kosters, organisten, a.s. catechi santen en tenslotte tot zijn ouders. Op hartelijke wijze werd hij daarna toegesproken door ds Verwelius uit Ol debroek, mede namens de zeer velen, die uit Oldebroek tegenwoordig waren. Daarna riep ds Vroegindewey hem, mede namens de kerkeraad, een welkom toe en verzocht de gemeente hem ten slotte toe te zingen Ps. 20 vs 1. Na het uitspreken van de zegen verliet de ge weldige schare het kerkgebouw en kwa men velen uit Oldebroek ds Wisgerhof nog even de hand drukken. Ds Wisgerhof werd in 1009 geboren en werd op 2 Januari 1938 predikant te Schelluinen; van 1941—1946 stond hij te Lienden, waarna hij zich tot 1949 ver bond aan de gemeente 's-Grevelduin- Capelle, waar hij ook door ds K. van de Pol werd bevestigd. In 1949 vertrok hij naar Oldebroek, van welke gemeente hij 19 September jl. afscheid nam. MARKTBERICHTEN Dinsdag waren op de wekelijkse eier markt 96.000 eieren aangevoerd. De prij zen voor grote eieren waren van f 15,50 tot f 16,40, voor kleine eieren f 9,tot f 13,alles per 100 stuks. Er was een vlugge handel. banketbakkerij automatiek TELEFOO-N 2501 Specialiteit in: Roombotergebak en Fijne croquetten PRINS BERNHARDLAAN 177 - VEENENDAAL Donderdag 7 Oct.: Bont programma cp de Markt, met medewerking van be kende personen, waaronder goochelaar, radio-mondacc. virtuosen etc. Zaterdag 9 Oct.: Winkels sluiten om 6 uur 's avnods. Te 9 uur wordt een groot schitterend vuurwerk afgestoken op het terrein bij de J. G. Sandbrink- straat. Winkels zijn tot 9 uur geopend. Woensdagmiddag winkels om 1 uur dicht. Dezer dagen werd door de Chr. Stich ting voor School- en Beroepskeuze in de provincie Utrecht, in samenwerking met de Chr. Besturenbond te Veenen daal, een vergadering belegd, om te ko men tot oprichting van een plaatselijke commissie voor Chr. School- en Be roepskeuze te Veenendaal. Nadat de heren W. v. d. Hof en C. Bal resp. secretaris en adviseur der provin ciale stichting hadden gesproken over de organisatorische opbouw en het prac- tische werk der stichting, werd tot het oprichten van een plaatselijke commis sie besloten, waarin de volgende perso nen zitting hebben genomen: mej. F. M. Wagter, J. W. van Berkum, C. Bijl, D. Dillingh, E. J. ten Kate, G. J. Vunderink, J. M. Wels en G. Wijnmalen. Deze commissie zal zich op korte ter mijn beraden over de vraag op welke wijze het werk van de Chr. School- en Beroepskeuze meer in het middelpunt van de belangstelling kan worden ge plaatst, alsmede over de vraag wanneer en met welke regelmaat door de advi seur te Veenendaal spreekuur zal die nen te worden gehouden. In afwachting daarvan zal de heer C. Bijl, Groenelaan 37, Veenendaal, voor lopig als correspondent blijven op treden. Morgen, Zaterdagmiddag om 4 uur, zal in en om Veenendaal een strijd ont branden om het bezit van het voormalige stationgebouw van Veenendaal. In een grote oefening zullen honderden leden van de Nationale Reserve, afkomstig uit alle delen van de provincie Utrecht, in en om Veenendaal elkaar bekampen. Naar verwachting zal de stryd zich voornamelyk concentreren rond het stationsgebouw en het zal hierbij waarschijnlijk warm toegaan. Het geknetter van de verschillende schietwapens zal niet van de lucht zyn. Het lawaai wordt nog gecompleteerd door het geweldige geraas van een aantal Meteoor straal jagers welke zich eveneens in de strijd zullen mengen. Deskundigen vragen Minister Het binnensmonds gemopper van het oude moedertje, dat wanhopige pogingen doet om een drukke weg over te steken; de kernachtige verwensing van dei gehaaste mynheer, die aan de overkant zijn bus ziet wegryden, terwijl een onaf gebroken ry van auto's hem de weg verspert; het angstgilletje van de dame, die op haar hoge hakjes nog juist bytyds weet weg te springen voor een aanjakke- rende motorfiets ziedaar drie willekeurige stemmen van de duizenden, die tezamen het groot klaagkoor vormen van de Nederlandse voetgangers. In enkele tientallen jaren tijds heeft deze groep van weggebruikers, in letterlijke, zowel als in figuurlyke zin, heel wat terrein verloren aan het rydende verkeer. De voet ganger, die vroeger heer en meester was op de weg, heeft zich daarvan moeten laten verdringen. Alleen op de trottoirs wordt hij nog geduld. Als hij een stap wil zetten buiten dat eigen domein, moet hij afwachten, of het andere verkeer hem een kansje wil geven. Uiteraard is het niet toelaatbaar reeds nu uitgebreide bijzonderheden te geven van het aanvalsplan voor deze oefening. Wel kan gezegd worden dat het station wordt verdedigd door de z.g. blauwe troepen, terwijl de „rode" legereenheden het aan t.e vallen object vanuit verschil— t lende richtingen zullen benaderen. Zon der twijfel zullen zeer velen dit schouw spel willen gadeslaan. Na afloop van de strijd zullen de deel nemende troepen door de Veenendaalse straten een parade houden met daar aanvolgend omstreeks 6 uur een défilé voor verschillende militaire en burger lijke autoriteiten voor de cantine van Gebr. Van Leeuwen's Wolfabrieken aan de Prins Bernhardlaan. Hierbij is o.a. aanwezig de Inspecteur van de Nat. Re serve, kolonel Van Hinten, De troepen worden bij het défilé voor afgegaan door de grote Brabantse Mili taire Drumband. Deze drumband zal 's avonds om half HERIJK GEWICHTEN De waarn. commissaris van politie te Ede vestigt er de aandacht op, dat met ingang van heden 1 October voor alle maten en gewichten het keuringsmerk t (kleine staande drukletter) is verval len. In de periode van 1 October tot 31 December is derhalve alleen het keu ringsmerk v geldig. Na 30 September houdt de politie con trole en men zorge dus tijdig voor even tuele herijk. De VALLEI-riks van vorige week werd uitgegeven op het postkantoor te Overberg en indien de persoon die deze rijksdaalder jl. Zaterdagoch tend alhier ontvangen heeft maar even had nagedacht had hy een pre mie van f 12,50 in ontvangst kunnen nemen. Nu dit echter niet het geval is geweest is de VALLEI-riks van deze keer 15 gulden waard geworden. Zoals bekend, is de VALLEI-riks tot heden niet meer dan f 12,50 waard geweest omdat wy aanvankelyk heb ben gemeend de premie niet hoger te laten oplopen dan f 12,50 en indien er dan nog geen vinder was, dit be drag beschikbaar te stellen voor een liefdadig doel. Eenmaal is dit trou wens ook het geval geweest. Op veler verzoek echter hebben wij nu besloten de premie te laten op lopen tot 30 gulden. Dus wij gaan nu rustig door en de vinder van de VALLEI-riks van deze week ont vangt een premie van 15 gulden. Het nummer van de VALLEI-riks welke dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad wordt uitgegeven is ook nu weer rood ge drukt om het zoeken te vergemak kelijken. Het nummer is 1 AH 558299. Het gaat er dus weer om dat degene die de rijksdaalder met het rode nummer 1 AH 558299 in handen krijgt en deze vóór a.s. Donderdag middag 12 uur op het bureau van ons blad kan tonen, een premie van 15 gulden ontvangt. Kykt U dus goed uit naar de ryks- daalder met het rode nummer 1 AH 558299. Propaganda filmavond in „Eltheto" In aansluiting op het militair vertoon volgt om 8 uur in gebouw „Eltheto" een propaganda filmavond van de Natio nale Reserve. Hier zal het woord wor den gevoerd door de heer J. A. J. Jansen Maneschijn, oud-burgemeester van wijndrecht. De toegang tot deze avond is gratis terwijl tijdens de pauze een con sumptie zal worden aangeboden. Deze avond is in de eerste plaats bedoeld om de Veenendaalse Nat. Reserve weer te kunnen versterken en het zijn dan ook vooral de buitengewoon dienstplichti gen en de gewoon dienstplichtigen zon der mobilisatie-bestemming welker aan wezigheid bijzonder op prijs gesteld wordt. Cok de aanwezigheid van echtge noten en verloofden wordt op prijs ge steld. Heeft de Nederlandse voetganger ge lijk, als hij zegt ten achter gesteld te zijn bij de andere groepen van wegge bruikers? Ja, zeggen de deskundigen, die op verzoek van het Verbond voor Veilig Verkeer het voetgangerspro bleem hebben bestudeerd en een rap port met hun bevindingen hebben aan geboden aan de Minister van Verkeer en Waterstaat. De Minister heeft toege zegd. aandacht te zullen schenken aan de conclusies en voorstellen in dit rap port. Al zijn daarmee natuurlijk de moeilijkheden voor de voetganger nog niet uit de weg geruimd, verheugend is het in ieder geval, dat de overheid zich bereid toont rekening te houden met de wensen van de grootste groep van weg gebruikers in ons land: de mensen, die te voet hun weg gaan in onze samenle ving. De overheid heeft zich tot nu toe eigenlijk alleen maar beziggehouden met het rijdende verkeer. Dat komt tot uitdrukking in het wegenverkeersregle ment, waarin vrijwel geen bepalingen voorkomen, die gericht zijn op de be veiliging van de voetganger. Volgens de wet heeft de voetganger bijna geen rechten en heel veel plichten. Het re glement zegt, dat voetgangers verplicht zijn van voetpaden gebruik te maken. En als langs een weg geen voetpaden zijn, of als een trottoir is opengebroken? Dan mogen wandelaars op fietspad of rijbaan lopen als zij tenminste zoveel mogelijk aan de kant blijven en het rij- verkeer niet meer hinderen dan strikt In verband met de voorgenomen bouw van 25 woningwetwoningen en de in aanbouw zijnde Ned. Herv. School te Gelders Veenendaal, is het noodzakelijk over te gaan tot verdere aanleg van ri oleringen en wegen tot het gemeentelijk grondbedrijf van Ede behorende terrein, complex Emmalaan. De kosten worden begroot voor de aanleg van rioleringen 17.500; voor de aanleg van wegen 58.760.en voor plantsoenaanleg 1550. Er zal een voetpad worden aangelegd van de Prins Bernhardlaan naar de Ned. Herv. School, zodat de kinderen, woon achtig aan de Prins Bernhardlaan en omgeving, in de gelegenheid worden gesteld zonder grote omweg de school te kunnen bereiken. VEENENDAALSE BILJARTCLUB WINT De Veenendaalse biljartclub BW speelde een oefenwedstrijd in Culem- borg tegen de biljartclub „Sportbar". De Veenendalers wonnen met 62 dank zij de overwinningen van P. J. v. d. Bosch, J. Kroesbergen en J. Vonk. Alleen de heer Litjens verloor zijn partij. Een inwoner van Rhenen had zijn kipenhok uitgemest en een pracht „hoop" in de tuin gedeponeerd om later te verwerken onder z'n boerenkool. Op zichzelf niets bijzonders, maar logisch passend in het nu volgende historische verhaal. Zaterdagavond heel laat hoorde die inwoner van Rhenen, hierna gemaks halve te noemen de kippenmestverza- melaar, in de tuin grenzende aan de zijne, verdachte geluiden. Zoals dat in een gelukkig huwelijk gaat, waarin lief en leed worden gedeeld, wekte de kip- penmestverzamelaar zijn ega, om samen nog wat beter te kunnen luisteren. Bei den begaven zich in nachtgewaad naar het venster om door een spleet van de overgordijnen de pikdonkere nacht in te turen. Plotseling knipperde er een zaklamp. Er werd gerammeld met sleu telsgekraakgetikde buren waren met vacantie in het buitenland.... dat moest een inbreker zijn. Een in de buurt liggende broek werd fluks aangeschoten, waarna de kippen- mestverzamelaar zijn ega had de de kens inmiddels over haar oren getrok ken telefonisch de politie waar schuwde. Die was rap ter plaatse. De hele zaak werd afgezet en een van de agenten ging op onderzoek uit, eerst in de tuin van de kippenmestverzame- laar, daarna in de tuin van de buur man. Het resultaat? De „inbreker" werd gepakt. Hij bleek echter geen kwade be doelingen te hebben gehad. Hij was een familielid van de met vacantie in het buitenland vertoevende buurman en had permissie het verlaten huis te betreden om er de nacht in door te brengen. De zaak was hiermee opgelost, de kippenmestverzamelaar kreeg een pluim voor zijn oplettendheid, waarna deze op zijn beurt zich haastte de agent nog even te waarschuwen voor de „hoop" achter in zijn tuin. De agent mompelde alleen maar, en wanneer we het goed gehoord hebben was het zo iets als: „Tot aan m'n knieën" klooster verborgen. Zijn getrouwe vol gelingen hoorden geen nieuws, dan, maanden later, dat hun koning behou den in Peking was gearriveerd en met dit bezoek uitdrukking wilde geven aan de verbondenheid tussen China en Tibet. Pas toen bleek, dat hij vergezeld werd van Pantsche Lama. Bij nacht en onty is de priester- koning van Tibet door de communisten uit zyn paleis in de hoofdstad Lhasa ontvoerd en naar Peking overgebracht. In zijn gezelschap bevindt zich zyn eveneens 17-jarige rivaal Pantsche La ma. Volgens in India uit Tibet terug gekeerde reizigers hebben de bewoners van de priesterstaat het vertrek van hun jonge koning nog willen verhinde ren. Ze kwamen evenwel te laat. De on tevredenheid in Lhasa is zeer groot. Men vermoedt, dat de priesters een putsch hebben willen organiseren, die reeds door de communisten is ontdekt. INTRIGUES? Toen het bericht gepubliceerd werd, dat de Dalai Lama voor een beleefd heidsbezoek naar Peking zou gaan en daar meerdere maanden zou blijven o.a. om het Chinese volkerencongres bij te wonen, geraakte Tibet in opschudding. Van heinde en verre trok men naar de hoofdstad om de priester-koning te ver zoeken in hun midden te blijven. Ieder een voelde, dat er intrigues achter deze mededeling staken. Maar de Chinese communisten waren sneller. Nog voor de priesters tot actie hadden kunnen komen bleek de koning te zijn verdwe nen. Toen het voor het gouden paleis tot een revoltie kwam bleek de troon al leeg te zijn. De Chinezen hadden de 17-jarige jongeling ontvoerd en in een WERKTUIG VAN PEKING Pantsche Lama, de jongeman, die de rode Chinezen tijdens hun mars door Tibet zegevierend mee voerden is direct na de koning de hoogste, geestelijke vertegenwoordiger van de Boudhisten in Tibet. De aanhangers van Dalai La ma erkennen hem echter niet als een werkelijke incarnatie van de Boudhisti- sche god Amitabna. Evenals zijn voor ganger, die al in 1924 poogde het gezag aan zich te trekken en dit met levens lang exil in China moest bekopen, staat hij bekend als een gewillig werktuig in de handen van de Chinezen. Al in 1948 vertrok hij dan ook naar communis tisch China. Pas na de bezetting van Tibet verklaarde Dalai Lama zich be reid zijn rivaal naast zich te dulden. In Tibet schijnen de communisten op grote moeilijkheden te stuiten. Het ver zet neemt hand over hand toe. De ber gen en onherbergzame streken worden niet door Peking gecontroleerd. Blijk baar zal de Dalai Lama nu persoonlijk onder handen worden genomen. nodig is. Verder heeft de overheid be paald, dat rijbanen en fietspaden alleen maar „haaks" mogen worden overgesto ken en dan nog slechts „voorzichtig en zonder nodeloze onderbreking". Het is de voetganger voorts verboden te blij ven staan op en bij kruisingen en split singen van wegen en op bruggen, als daardoor het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Uitgezonderd de bepaling, dat voet paden verboden terrein zijn voor andere weggebruikers, en dat voertuigen moe ten stoppen, als bij een halte mensen uit een tram stappen, zwijgt het wegen- "verkeersreglement over de voetganger. Het biedt hem, behalve dan op het voet pad, geen enkele directe bescherming. En daarin moet, volgens de deskundi gen, verandering worden gebracht. Hoe stelt men zich voor de voetgangers meer bescherming te bieden? In de eer ste plaats door oversteekplaatsen aan te leggen overal, waar geregeld voet gangers een drukke weg moeten kruisen en door die plaatsen opvallend aan te duiden met speciale lampen, bijvoor beeld oranje bolvormige flikkerlichten op zwart en wit geschilderde palen. Bo vendien en dit is een zeer belangrijke suggestie van de deskundigen door het rij verkeer te verplichten een voet ganger, die op zo'n oversteekplaats be zig is over te steken, voorrang te ver lenen. Andere voorstellen van de commissie van deskundigen hebben betrekking op het aanleggen van voetpaden langs drukke kruispunten, op tunnels en via ducten en op een goede verlichting op buitenwegen. Dit zijn de belangrijkste suggesties uit het rapport, dat nader zal worden bestudeerd door een staatscommissie. In de toekomst zal blijken in hoeverre de poging van het Verbond voor Veilig Verkeer, om de voetgangers in ons land wat meer bescherming te geven, succes oplevert. Het is zonder meer duidelijk, dat het nooit de bedoeling van de com missie kan zijn, de voetganger zoveel rechten te geven, dat het rijverkeer bij wijze van spreken aan hem onderge schikt wordt gemaakt. Wij mogen nooit uit het oog verliezen, dat het wegver keer in onze maatschappij een uiterst belangrijke functie vervult. En welke bepalingen er ook in de toekomst ge maakt zullen worden, het zal altijd de plicht blijven van iedere weggebruiker, en dus ook van de voetganger, om zich in het verkeer zó te gedragen, dat hij zichzelf en anderen niet in gevaar brengt! (Nadruk verboden.) Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 BENNEKOM. In het Johanniter-zie- kenhuis alhier werd dezer dagen een tweeling geboren die tezamen slechts 5 pond wogen. Door de bijzondere ver houdingen van de bloedgroepen van het 40-jarige ouderpaar was de tweeling niet vatbaar dan door ze ander bloed te geven. Dit bloed werd toegediend ter wijl het eigen bloed werd afgenomen. De wel zeer kleine kleintjes worden kunstmatig gevoed door de neus en ver blijven uiteraard in een couveuse. WAGENINGEN. De opening van vijf nieuwe landbouw-instituten te Wage- ningen op 29 October a.s. zal waar schijnlijk worden verricht door Prins Bernhard. EDE. Toen de chauffeur B. uit Wage- ningen dezer dagen met een autobus over de rijksweg bij Planken Wambuis reed kwam de bus in botsing met een wild zwijn dat de rijweg overstak. B. stopte en zag dat de voorzijde van de bus een flinke deuk had opgelopen en dat er nog een groot stuk huid op de weg lag. Het zwijn zelf was er echter vandoor gegaan. BENNEKOM. Door aartsbisschop-coad jutor mgr dr B. Alfrink is benoemd tot bouwpastoor van de Bennekomse pa rochie kapelaan P. G. M. Lutz te Arn hem. De nieuwe pastoor zal zich heden in Bennekom vestigen

De Vallei | 1954 | | pagina 1