Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken r VALLEI-riks^ werd gevonden Rheuma kost behalve veel persoonlijk leed - 2 ton per dag Ritmeester-reclame op wielen toegestaan? Fa. J. F. T A K MULDER Wist AGENDA Tak's Levertraan „Huis ten Bosch" wordt weer paleis Nieuws uit de omgeving 28e jaargang WOENSDAG 20 OCTOBER 1954 No 43 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Driedaagse bazar ten bate van „Sonnevanck" Tijdrede ds A. J. Wijnmaalen voor de S.G.P. 20 Gulden premie Keizerlijk bezoek aan Nederland DE KONING DER KONINGEN" HAILE SELASSIE Over enkele weken zal Haile Selassie I, Keizer van Ethiopië, onder wiens titels „Koning der Koningen" en „Leeuw van Juda" niet de minst opvallende zijn, een bezoek brengen aan Nederland NU IS HET DE TIJD Grootse actie op komst tegen gevaarlijke volksvijand ipc/i nwi de tn'OQ c/i va/i de éwee ae/i qvuH/o/i i'vsé Voor betere Uurwerken ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent m. - M m - De N.V. Gebr van Schuppens' sigarenfa briek heeft vo rig jaar een proces gevoerd inzake de Rit meester-re clame aan het Hazenpad (Rijksweg 12) nabij het via duct aan de Nieuweweg. Bij bedoeld proces ging het om de uitleg van de Schoon heidsveror dening, waar bij de directie van de Rit- meesterfa- brieken zich op het standpunt stelde dat het een aankondi ging van zake lijke aard op een onroerend goed gold. Door de Hoge Raad werd dit argument niet aanvaard, en hoewel de N.V. werd vrijgesproken, moes ten de reclameborden toch worden verwijderd. Begin dit jaar heeft de N.V. op dezelfde plaats opnieuw en veel grotere; reclameborden aangebracht, maar nu op een rijdende stellage, geplaatst op lorries. Hierdoor zo redeneerde men ging de omschrijving „reclame op onroerend goed" in de Schoonheidsverordening niet meer op. Oe directie van de Ritmeester is nu opnieuw gedagvaard en moest gistermiddag voor de rechtbank te Utrecht verschijnen. Voor een verslag van de behandeling van deze zaak voor de Utrechtse rechten verwijzen wij naar pag. 2 van dit nummer. Uitgaande van de plaatselijke afde ling van de Ver. tot Christelijk Hulp betoon aan t.b.c.-lijders, wordt op 11, 12 en 13 November a.s. in Veenendaal een grootse bazar gehouden ten bate van het Sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk. BEVESTIGING DS W. GOEDHART Ds. W. Goedhardt, Ned. Herv. Predi kant te Beusichem, die zijn benoeming als vaste voorganger naar de Ned. Herv. Evangeliesatiever. „Sola Fide" alhier heeft aangenomen, zal op de eerste Zon dag in Februari a.s, zijn intrede in Veenendaal doen, nadat hij een Zondag tevoren afscheid van de Ned. Herv. Ge meente van Beusichem zal hebben ge nomen. Ds. H. van 't Hof van Tiel zal de nieuwe voorganger in zijn ambt be vestigen. Op uitnodiging van de afdeling Gel ders Veenendaal van de Staatkundig Gereformeerde Partij komt ds A. J. Wijnmaalen van Maartensdijk a.s. Maandag in Veenendaal een tijdrede houden. De bijeenkomst waarin ds Wijnmaalen zal spreken wordt a.s. Maandagavond 25 October gehouden in gebouw „Elthe- to" en aanvangen om half acht. VERPAKTE ATOOMBRANDSTOF De heer J. Eccles, vice-voorzitter van de Britse Electriciteits Autoriteir heeft voorspeld dat te zijner tijd atoombrand stof in verpakking zal worden geleverd. In een toespraak tot het Instituut van Electrische Ingenieurs in Londen, zeide de heer Eccles dat een van de proble men van het atoomtijdperk is om kleine mobiele krachteenheden te ontwikkelen. Daar splijtbaar materiaal zelfs in zijn natuurlijke staat gemakkelijk te ver voeren is, zou een dergelijke verpakte kernbrandstof het probleem van de energie-overbrenging kunnen verge makkelijken. dat deze week bij ^?n controle in Veenendaal vier automobilisten zonder rijbewijs werden aangetroffen? dat de in aanleg zijnde nieuwe verkeersweg OssAmersfoort in 1955 gereed zal zijn tot aan Veenendaal? dat het tracé van deze nieuwe weg zal gaan vanaf de Rijnbrug bij Rhenen, de spoorlijn volgend tot Ach terberg, en vandaar ongeveer over de Cuneraweg tot aan hotel „La Mon- tagne"? dat het autoverkeer vandaar voorlopig door Veenendaal heen naar het Hazenpad aan de Nieuweweg zal worden geleid? dat de in aanbouw zijnde nieuwe school van de Ned. Herv. Gemeente reeds geheel onder de kap is? dat men bij de bouw van de school buitengewoon veel last ondervindt van de hoge stand van het grondwater op Gelders? dat er in de tijdelijke raadszaal in het voormalige postkantoor dezer da gen toch nog een ventilator werd aan gebracht? dat deze ventilator overigens geen luxe is omdat tijdens de raadsver gaderingen de rook meestal is te snijden? ^^Pi!niii! Donderdag 21 October (In geb. Rehoboth Dijkstraat) 7.20 uur, ds J. Bakker van Giesendam spreekt onder ausp. van Mannenver. „Bouwen en Bewaren". (In geb. ,,'t Trefpunt") 8 uur, mevr. M. Overduin spreekt over Zuid-Afrika. Zaterdag 23 October (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, met „The Kiholo Hawaiians" naar het tropenland. Muziek- en toneelavond. Maandag 25 October (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, ds A. J. Wijnmaalen van Maar tensdijk spreekt voor de S.G.P. Luxor Theater Heden, Woensdag, en morgen, Donderdag, de film „Vergeten patrouille". Vrijdag en Zater dag „Intermezzo". n.'f'.''n'ff .'im1'",' nl.T" i'H.'.'li.' ■"'m.Tïïn "f? ONDERWIJS BENOEMING De Heer W. A. Hasselaar uit Over berg is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd als onderwijzer aan de Ned. Herv. Beatrix-school alhier (Hoofd de heer S. de Man). MARKTBERICHTEN De aanvoer op de wekelijkse eier markt te Veenendaal bedroeg 80.000 stuks. De prijzen lagen opnieuw iets ho ger, nl. 17.50 tot 18.30 voor de grote eieren en 12,tot 15,voor de kleine eieren. De handel was vlug. Op de biggenmarkt waren Dinsdag 80 stuks aangevoerd. Prijzen van 48,tot 58,per stuk bij een kalme handel. NIEUW GEWEER OP DE PROEF GESTELD Het nieuwe Belgische geweer, een zelflader van het type FN 7.62 mm, dat thans als standaardgeweer in het Britse leger dienst doet, is deze week op de Infanterieschool te Warminster gede monstreerd. Het geweer maakte een voortreffelijke indruk. De vuurkracht en accuratesse zijn groter dan van het vo rige standaardgeweer. Een van de meest indrukwekkende eigenschappen van het geweer is dat de gemiddelde soldaat per minuut 20 tot 30 schoten er mee kan lossen. De VALLEI-riks van vorige week werd Vrijdagmiddag uitgegeven bij Fa B. van den Bosch aan de Hoog straat te Veenendaal. De dag er op, Zaterdagavond, werd de riks met het bewuste nummer ge vonden door de heer C. Ekeris, Nieu weweg 116 te Veenendaal. De heer Ekeris is buschauffeur bij de Fa De Haas en nadat hy met de admini stratie van de firma had afgerekend toen hij terugkwam van een rit op de lijn VeenendaalBarneveld trof hy de VALLEI-riks tussen het an dere geld aan. Zoals bekend was de premie op de VALLEI-riks inmiddels gestegen tot 20 gulden, en toen de gelukkige vin der Maandagmiddag de riks met het bewuste nummer op ons bureau kon tonen kreeg hij deze premie prompt in contanten uitbetaald. Het nummer van de VALLEI-riks van deze week zal weer in het Vrij dagnummer bekendgemaakt worden. :'L\' Nadat er eerst een personen-auto ingereden was, kwam op dezelfde plaats Donderdag ook een grote olietankwagen van de Shell in de sloot aan de Klom- persteeg terecht. Ter plaatse is men bezig met het herstellen van het wegdek en hierdoor was het overgebleven gedeelte van de ryweg te smal geworden. En ook doordat de berm te zacht was raakten de wagens van de weg af. Er zijn banden tussen Nederland en j viel. Hoare moest daarvoor aftreden, Ethiopië. Niet alleen, doordat verschei- Laval kon zijn activiteiten voortzetten, dene Nederlanders in de modernisering die eindigden in zijn heulen met de en opensluiting van dat land een taak Duitsers en (uiteindelijk) zijn executie gevonden hebben, maar ook, toen in 1936 de Italiaanse overmacht het rijk van Haile Selassie overviel, de sympathie van Nederlandse zijde voor de aange vallenen zo daadwerkelijk bleek, o.a. in de afvaardiging van een Nedei-landse ambulance naar het oorlogsterrein, die daar door de Italianen, tegen alle oor logsrecht in, gebombardeerd werd Ethiopië is een oer-oud land. We lezen er reeds van in de oudste ge schiedenis. Bekend is uit de Bijbel het verhaal van het bezoek van de Konin gin van Scheba (en daarmee is hoogst waarschijnlijk Ethiopië bedoeld) aan Koning Salomo. Minder bekend is wel licht, dat men in Ethiopië aanneemt dat Menelik I, in de grijze oudheid ge kroond, de zoon was van deze koningin (wier naam Balkis zou zijn) en Salomo. De uitdrukking in het Hooglied „zwart ben ik doch lieflijk" die Salomo's uit verkorene in de mond werd gelegd, zou dan slaan op deze Ethiopische vorstin. De Keizer van Ethopië noemt zich dan ook nog steeds de Leeuw van Juda, de Davidsster is er een bekend symbool, de eerste ridderorde van het land heet „Het Grootzegel van Salomo". Dat meermalen vrouwelijke vorsten over het land ge regeerd hebben, zou, behalve uit de historie van bovengenoemde koningin, af te leiden zijn uit het bijbelverhaal omtrent Philippus en de „kamerheer van Candace, de Koningin der Mooren". Trouwens, vóór de huidige Negus Ne- gesti (Koning der Koningen) aan de re gering kwam, regeerde zijn tante, de Keizerin Judith en hielp hij, als regent, onder de naam Ras Tafari haar bij haar regeringstaak, tot hij in 1928 door een staatsgreep zijn macht bevestigde. VLUCHTELING Toen geheel Afrika reeds onder de duim der Westelijke mogendheden zat, was Ethiopië (of Abessinië, zoals het ook wel genoemd werd nog een zelfstandig land. De Italianen drongen echter op en hun attenties werden te agressief. De negus Menelik bracht hun bij Adoewa een verpletterende nederlaag toe, die de Italianen nimmer hebben kunnen ver kroppen, en die dan ook als propagan- dawapen werd gebruikt bij de tweede inval, die in 1936 plaats had. De negus deed een beroep op de Vol kenbond, die wel sancties toepaste, maar daarmee niet veel resultaat bereikte, tenzij dat de Italianen daardoor nog meer werden opgezweept. Mussolini kon niet meer terug, hij verklaarde bij een interview, dat de geweren „vanzelf zou den afgaan". Daarbij hadden de sinistere Fransman Laval en de timide Brit Hoare duidelijk laten merken dat de Westelijke mogendheden weinig of niets zouden doen, wanneer Italië Abessinië binnen- OM UW KINDEREN TE GEVEN Tak's Levertraan, ryk aan vitaminen en verpakt in de bekende ronde flessen. Drog. Apoth. Ass. HOOFDSTRAAT 106 - VEENENDAAL tt Nederland heeft in de wereld een goede naam wat betreft de zorg voor de volksgezondheid. Het „samenspel" op dit gebied tussen overheid en particulier initiatief heeft tot successen geleid, waarvoor men in het buitenland grote be wondering heeft. In één opzicht heeft ons land echter een achterstand in te halen, vergeleken met andere landen, nl.: op het terrein van de bestryding van rheumatische ziekten. Wel bestaat er reeds langer dan een kwart eeuw een Nederlandse vereniging tot Rheumabestrijding en zijn er over het gehele land verspreid 55 bureaux werkzaam, die ieder jaar 20.000 nieuwe patiënten helpen naast 55.00C „oude" patiënten, maar toch kan men zeggen, dat eigenlyk pas nu de belangstelling voor de rheumabestrijding in ons volk aan het ontwaken is. Toen H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hun 12,/t-jarig huwe lijksfeest vierden, heeft het Nederlandse volk als nationaal geschenk een som. gelds bijeengebracht, bestemd voor het verfraaien van de tuin rond „Huis ten Bosch" in 's-Gravenhage, een drie eeuwen oud paleis, dat gelegen is aan de rand van de stad. Maar niet alleen de tuin, ook het paleis zelf was aan een grondige restauratie en modernisering toe, wilde het althans weer gebruikt kunnen worden als verblijfplaats van het Koninklyk gezin. Deze taak werd opgedragen aan de Rijksgebouwendienst. OMVANGRIJKE TAAK Begin 1952 werd met de werkzaam heden begonnen. Nu, ruim 2Vs jaar later, is het werk nog in volle gang en het zal zeker nog tot het voorjaar 1956 duren voordat alles klaar is om de Lands vrouwe en Haar gezin een waardige huisvesting te bieden. De bedoeling van de Rijksgebouwen dienst was, het historische paleis te voorzien van modern comfort, zoals een Want al lijken de aantallen van 20.000 en 55.000 groot, toch vormen ze nog maar een bescheiden percentage van de grote massa Nederlanders, die lijden aan een van de vele soorten ziekten, die men pleegt samen te vatten als „rheumatiek". Op elke honderd Nederlanders zijn er zeker 15, die aan een of andere vorm van rheuma in meer of minder ernstige mate lijden. Behalve het persoonlijk lij den veroorzaakt deze volksziekte een groter verlies aan arbeidsdagen dan wélke andere ziekte ook. Per jaar kost de rheuma ons volk aan sociale uit keringen en aan verpleging ruim 80 millioen gulden, dat is 220.000, per dag! GENEZING IS MOGELIJK Nog al te vaak hoort men beweren, dat van rheumatiek-aandoeningen „toch geen genezing mogelijk is". Dat is per tinent onjuist. Aan rheuma is wel dege lijk iets te doen, wanneer de ziekte maar spoedig genoeg ontdekt wordt. Maar er kan in ons land nog te weinig aan gedaan worden. Voor rheuma-pa- tiënten zijn op het ogenblik 350 bedden beschikbaar, terwijl het er 20.000 zou den moeten zijn. Er moet nog veel we tenschappelijk onderzoek worden ver richt en daarvoor ontbreken de geld middelen. Bovendien is het dringend noodzakelijk, dat iedereen weet wat hij doen en laten moet om te voorkomen dat hij door rheumatische aandoeningen wordt aangetast en ook deze propaganda kost veel geld, dat nog niet in voldoen de mate beschikbaar is. NATIONAAL FONDS GESTICHT Het gevolg daarvan is, dat vele pa tiënten, die op het ogenblik aan rheuma lijden, gedoemd zullen zijn als invaliden hun verdere levensdagen te slijten. Dat is een toestand, waarin zo spoedig mo gelijk verbetering gebracht moet wor den. Vandaar, dat, zoals dezer dagen in Den Haag bekend gemaakt werd, een „Nationaal Rheumafonds" gesticht is, dat zich ten doel stelt de mogelijkheden van de rheumabestrijding te verbeteren. Dat dit fonds inderdaad „nationaal" mag heten, blijkt uit de samenstelling van bestuur, erecomité en comité van aan beveling, waarin alle groeperingen van ons volk vertegenwoordigd zijn. Het Nationaal Rheumafonds heeft het plan over enkele maanden een groot scheepse actie te gaan voeren in de vorm van een loterij, waarbij de mid denstand volledig zal worden ingescha keld. Nadere mededelingen daarover zullen nog volgen. Maar reeds thans mag de verwachting worden uitgespro ken, dat het Nederlandse volk spontaan zal medewerken aan het welslagen van deze actie. kV/1 (fVWVV/t Ot'Cf/lVOtcJ ij TO'/i PRACHT OVERHEMD centrale verwarmings-installate, air conditioning, badkamers, moderne keu kens, garderobes, riolering, enzovoorts. Vloeren werden opengebroken, muren weggehakt en terwijl men daarmede bezig was, kwamen allerlei verborgen gebreken aan het licht. Het langgerekte paleis bleek ontzaglijk te hebben ge leden onder het weer en onder de voch tigheid. Vloerbalken bleken verrot te zijn, muren en trappen ontzet; het dak verkeerde in zeer slechte staat. OUDE KARAKTER BLIJFT GEHANDHAAFD Zoveel mogelijk wordt, ondanks alle moderniseringen, het oude karakter be waard van de beroemde „Oranjezaal" met de enorme schilderingen, van de Japanse en de Chinese zaal en van de talloze andere vertrekken in dit paleis, dat met recht een historisch monument mag heten. DRIE EEUWEN VADERLANDSE GESCHIEDENIS Het zou niet moeilijk zijn, drie eeuwen vaderlandse geschiedenis te schrijven met „Huis ten Bosch" als uitgangspunt en als achtergrond, zo nauw is de his torie van dit paleis verweven met het wel en wee van Oranjehuis en volk. Frederik Hendrik liet het in 1645 als landhuis bouwen voor zijn gemalin Amalia van Solms. Voordat het geheel gereed was, stierf de grote veldheer stedendwinger en Amalia besloot de „Oranjesael", zoals het huis toen ge noemd werd, in te richten als mauso leum ter herinnering aan haar echt genoot. Prins Willem III liet het gebouw uit breiden met twee zalen en bijgebouwen. Prins Willem IV gaf aan de beroemde architect Daniël Marot opdracht het mausoleum te herscheppen in een pa leis met ongeveer 100 zalen en vertrek ken. Prins Willem V bereidde in de „Oranjezaal" zijn vlucht naar Engeland voor. Tijdens de Bataafse republiek en in le Franse tijd woonden in het tot staats eigendom geworden „Huys in 't Bosch", zoals het paleis toen genoemd werd, achtereenvolgens Rutger Jan Schimmel- penninck, Koning Lodewijk, de jongste broer van Napoleon en Maarschalk Lebrun, die tot Gouverneur-Generaal werd benoemd na de inlijving van Holland bij Frankrijk. Koning Willem I liet fraaie vijvers in de tuin aanleggen, koningin Sophie, de echtgenote van Willem III, onder hield op „Huis ten Bosch" contact met oc>/i dn twee k.V/i qcuw/iv hoed oj Zo'/i PRACHT HOED l/Q/l l'ti/t geleerden en kunstenaars en verkoos aan het einde van haar leven de rust in dit paleis boven het woelige hofleven in die dagen in de stad 's-Gravenhage. Na haar dood bleef het huis lange tijd onbewoond. In 1899 zou het nog een rol van internationale betekenis gaan spe len toen de jonge Koningin Wilhelmina het ter beschikking stelde voor de eer ste vredesconferentie. Als over 1 IV2 jaar de restauratie werkzaamheden voltooid zijn, zal het paleis dan regelmatig worden gebruikt door het Koninklijk gezin? Op deze vraag, die iedere Hagenaar zich stelt, kan uiteraard nog geen antwoord wor den gegeven. „Huis ten Bosch" is en blijft een betrekkelijk „klein" paleis, dat zich niet leent voor grote ontvang sten. Het wordt echter zodanig inge richt, dat de Koninklijke familie er ge zelschappen tot maximaal 60 personen zal kunnen ontvangen. En afgezien van de vraag, of Koningin en Prins er vaak zullen verblijven: belangrijk is in ieder geval, dat door deze grondige restaura tie een historisch monument voor ons volk bewaard blijft. als landverrader. Groot was de indruk, die de waardige gestalte van de Negus, geheel in het zwart, maakte op hen, die ter Volken bondsvergadering waren. Maar zijn komst werkte niets uit. De Italianen ge bruikten gifgas en bommen tegen een vrijwel weerloze bevolking. En als om het spreekwoord te staven, dat bezit negen/tiende recht is.toen de Italia nen eenmaal baas waren, kwamen de democratische staten de een na de an der over de brug, en erkenden de koning van Italië als keizer van Abessinië. In de Engelse badplaats Bath zat Haile Selassie, door allen verlaten, en moest zijn kostbaarheden verkopen cm in zijn onderhoud te kunnen voorzien.... DE TERUGKEER Maar hij was zelf aan het hoofd van een vrijkorps, bestaande uit Ethiopiërs, dat Ethiopië binnenviel tegelijk met de Britten en de Zuidafrikaanse vrijwilli gers. De keizer nam weer bezit van zijn hoofdstad Addis Abeba en zetelde op nieuw op de troon in het koninklijk paleis. De keizer staat gans niet vijandig tegenover het Westen. In tegenstelling tot de meeste aangrenzende landen be hoort Ethiopië niet tot de Arabische Liga, want de voornaamste godsdienst, waartoe ook de keizer behoort, is de Koptische; Christendom met bijzondere, Oosterse aspecten, min of meer verwant aan de Grieks-orthodoxe kerk. Eeuwen lang heeft de Metropoliet van de Kop tische Kerk te Alexandrië (Egypte) de Aboena (opperpriester) van Ethiopië be noemd. Maar Haile Selassie heeft een eind gemaakt aan de opeenvolging van Egyptische prelaten en bepaald dat de hoogste kerkelijke positie voortaan door een Ethiopiër zou dienen te worden be kleed. En de kerk heeft zeer veel macht en ook zeer veel bezit in dit land. VREEMDELINGEN WELKOM De keizer wil moderne methoden toe passen om zijn land tot nieuwe bloei te brengen. Van overal heeft hij zijn ex perts: uit Zweden en Amerika, Engeland en Nederland, voor wegenaanleg ®n bouw van fabrieken, mijnwezen en ge zondheidszorg. De Russen exploiteren in Addis Abeba het voornaamste hospitaal en maken er nogal wat propaganda. De keizer zelf heeft eens in een interview gezegd: Een goede zaak behoeft niet veel propagandaen daarmee diplo matiek zijn standpunt weergegeven. Haile Selassie is een wijs en verstan dig man. Hij leeft als op de grens van twee werelden. Hij ziet naar het Westen, vanwaar hij de hulpmiddelen verwacht om het land omhoog te brengen. Maar daarbenevens is het zijn vaste voorne men, dat Ethiopië zichzelf zal zijn en blijven. Zorgvuldig houdt hij de buiten landse belangen en invloeden in even wicht. Niet indrukwekkend is de tengere ge stalte van de vorst, maar wel zijn per soonlijkheid. Die verloochent zich geen ogenblik. Bij zijn bezoek aan Nederland zullen oude herinneringen weer leven dig worden. Ook ons land heeft gekromd gelegen onder de dictatuur, ook ons vorstenhuis vertoefde in ballingschap. Wij kunnen al deze dingen zo goed ver staannóg beter dan toen heel het Nederlandse volk meeleefde met de nood der Ethiopiërs. Daarom is het be zoek van Haile Selassie I, Keizer van Abessinië, Koning der Koningen, afge zien van alle zakelijke en politieke overwegingen, een blij en feestelijk ge beuren. Lk. oftzo'U WARM-WOCL EN-VEST VG/l VG/l C/uruL'V WAGENINGEN. De colleges voor de eerste- en tweedejaars studenten alhier zijn voorlopig voor veertien dagen ge staakt. Een aantal Wageningse studen ten zijn namelijk naar Havelte en om geving vertrokken om te helpen bij het rooien van aardappelen daar. LUNTEREN. Twee knapen van 16 jaar hebben deze week bij avond een paal over de Meulunterseweg gelegd. Ver schillende wielrijders kwamen hierdoor ten val en liepen verwondingen op. Een dame kwam zodanig te vallen dat het dochtertje dat zij bij zich had een her senschudding opliep. Een inwoonster van Veenendaal moest als gevolg van haar val voor onderzoek naar een ziekenhuis. EDE. Alhier werd dezer dagen de eerste steen gelegd voor een nieuw te bouwen Ned. Hervormd rusthuis dat een plaats zal krijgen aan de Stationsweg hoek Prinsesselaan. Het huis zal plaats bieden aan ruim 120 bejaarden. KERKEWIJK 167 -TEL.2860 -VEENENDAAL

De Vallei | 1954 | | pagina 1