Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken de VALLEI-riks? CASANOVA AAN DE VLEUGEL Schooltandartsendienst in Veenendaal werkt uitstekend Fa. J. F. T A K Hongkong is optimistisch Autoverkeer nieuwe Noord-Zuid verbinding door Veenendaal AGENDA Waar is Hij is 5.- waard Tak's Levertraan Nieuws uit de omgeving 28e jaargang VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 No 44 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Ouders van 17 leerlingen weigerden medewerking Raadsvergadering U.S.O. KOMT WEER NAAR VEENENDAAL Huldiging van 63 Veenendaalse sigarenmakers Problemen Veenendaalse volkshuisvesting in de Raad Kippendief kreeg berouw Kwijtschelding Straatbelasting DE ARBEIDSMARKT Liberace, lieveling der Amerikaanse vrouwen WOEDENDE MANNEN SLAAN TELEVISIETOESTEL IN STUKKEN NU IS HET DE TIJD WAT DOEN DE VEENENDAALSE CLUBS? Kooplui uit Hanoi brengen meer rijkdom Dagelijks nog nieuwe handels huizen Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Voor betere Uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent In de openbare vergadering van Maart 1953 besloot de Raad dezer gemeente) tot invoering, met ingang van 1 April 1953, van een tandheelkundige verzorging van de schooljeugd in deze gemeente. Gekozen werd hierbij voor het z.g. Hen gelose systeem, hetgeen inhoudt, dat de leerlingen tweemaal per jaar op da scholen worden onderzocht door de schooltandarts, mevr. L. Zweede-Hooghiem- ster te Wageningen. Vervolgens worden de leerlingen, aan wier gebitten ge breken worden geconstateerd, alsmede zy, die op het tydstip van onderzoek door de schooltandarts niet aanwezig waren, opgeroepen om door hun eigen tandarts afbehandeld, c.q. onderzocht, te worden. Begonnen werd in April 1953 met het onderzoek van de leerlingen, die op dat tijdstip voor de eerste maal een school in deze gemeente bezochten. In October d.a.v. werden deze kinderen voor de tweede maal onderzocht, alsmede die leer lingen, welke per 1 September/1 October als leerlingen voor de eerste klassen werden ingeschreven. Uit een overzicht blijkt, dat in totaal slechts de ouders van 17 leerlingen heb ben geweigerd hun medewerking aan het Instituut Tandheelkundige verzor ging van de Schooljeugd te verlenen. Op een totaal aantal leerlingen van 520, dat bij beide onderzoeken was betrok ken, betekent dit een percentage van 3.27. Bij de aanvang van het halfjaarlijkse onderzoek door de schooltandarts in April 1954, bleken 479 leerlingen of wel 92.11 °/o over een gesaneerd gebit te be schikken. Hieronder worden begrepen zij, aan wiër gebitten geen gebreken werden geconstateerd, benevens zij, die door hun eigen tandarts werden be handeld. Op 1 April 1954 waren gesaneerd de gebitten van 479 leerlingen of wel van 92.11%. Bereikt werd evenwel een gro ter aantal leerlingen, omdat o.i. hierin tevens behoren te worden begrepen de Op Woensdag 27 October a.s. om 7.30 uur zal de Raad der gemeente Veenen daal onder voorzitterschap van burge meester A. Bakker, in een openbare vergadering bijeen komen in de tijde lijke raadszaal in het voormalige post kantoor aan de Kerkewijk. leerlingen, die op dat ogenblik nog bij hun eigen tandarts onder behandeling waren. Deze categorie betrof 16 leer lingen of wel 3.08%. In totaal werden dan bereikt 495 leerlingen, hetgeen neer komt op een percentage van ruim 95. Naar wij vernemen zal het Utrechts Stedelijk Orkest op Donderdag 11 No vember a.s. weer naar Veenendaal ko men om onder leiding van de dirigent Paul Hupperts weer een concert te ge ven in gebouw Eikenlaan. Waarschijnlijk zijn wij in de gelegen heid in ons volgende nummer het uit te voeren programma te publiceren. Morgen, Zaterdagavond, wordt in ge bouw „De Samenwerking" aan de Nieu- weweg een feestelijke bijeenkomst ge houden van de Veenendaalse afdeling der Algemene Sigarenmakersbond. In deze bijeenkomst zullen namelijk niet minder dan 63 Veenendaalse leden van de organisatie worden gehuldigd en het insigne voor 25- en 40-jarig lidmaat schap worden uitgereikt. De Veenendaalse gemeenteraad is Dinsdagavond m een besloten vergade ring bijeen geweest. In deze bijeen komst heeft de directeur van Gemeente werken, de heer Tj. Jarings, een cau serie gehouden teneinde de leden van Veenendaals raad meer en beter inzicht te doen verkrijgen in de algemene pro blemen van de volkshuisvesting, spe ciaal die voor de gemeente Veenendaal. Aan de hand van wettelijke voorschrif ten gaf de heer Jarings een uiteenzet ting, met name over de onbewoonbaar- verklaring van woningen en de daar mede verband houdende moeilijkheden, zcals deze zich in het snel uitbreidende Veenendaal voordoen. In een vorig nummer konden wij mel ding maken van het feit dat Rykswater- staat binnen afzienbare tijd een aan vang zal maken met het verbeteren en verbreden van de Nieuweweg en dat de nodige grondaankopen hiervoor reeds gaande zyn. De broodnodige verbetering van de Nieuweweg is naar ons later is ge bleken echter nog meer toe te juichen nu het vrywel zeker geworden is dat het verkeer van de nieuwe Noord-Zuid verbinding AmersfoortOss door Vee nendaal heen naar de Ryksweg 12 aan de Nieuweweg geleid zal worden, in af wachting van een verder doortrekken van de nieuw aan te leggen weg om Veenendaal heen. Zoals reeds eerder vermeld zal de nieuwe weg AmersfoortOss aan deze kant van de Rijnbrug bij Rhenen in de ze richting gaan door het dal van de spoorlijn in Rhenen tot ongeveer in Achterberg en verder grotendeels de Cuneraweg (welke dan aanmerkelijk breder zal worden) volgend tot aan de Kerkewijk. De in aanleg zijnde weg zal in 1955 tot aan Veenendaal gereed zijn. Wan neer en hoe het verdere gedeelte naar Amersfoort aangelegd zal worden staat nog niet vast. Zeker is echter dat de Kerkewijk, de Hoofdstraat en de Nieu weweg welke vooral op bepaalde uren toch al zoveel verkeer te verwerken hebben, nu nog drukker bereden zullen worden. Voor de korte tijd dat deze regeling nu geldt kan op het ogenblik toch wel gezegd worden dat de voorrangsbepaling voor de Kerkewijk, Hoofdstraat en Nieuweweg voldoet en dat deze bepaling zeker niet achterwege had kunnen blij ven als nu ook het verkeer van de nieu we Noord-Zuid verbinding door Vee nendaal komt. Meer autoverkeer op de Nieuweweg zal evenwel niet verantwoord en uitge sproken gevaarlijk zijn. De Nieuweweg is met de huidige toestand van het weg dek niet langer te handhaven, laat staan als het verkeer hier nog intensiever wordt. De verbetering en verbreding is daarom nog meer toe te juichen. Ongeveer twee jaar geleden wer den ten nadele van de landbouwer W. Willemsen, Molenstraat 143 te Ede, enkele kippen gestolen. Te midden van de honderden kippen, die op dit bedrijf worden gehouden, viel het gemis van deze paar hoen ders niet op en de eigenaar bemerkte dan ook niets van deze diefstal. Deze week ontving hij echter een anoniem briefje, waarin met een enigszins verdraaid handschrift het volgende geschreven stond: „Geachte Heer, Tot mijn schaamte moet ik erken nen, dat ik een paar jaar geleden een paar kippen van U gestolen heb. Hierbij bied ik U mijn excuses aan en stuur 't geld in ter vergoeding van de kippen." De brief was in Apeldoorn gepost en in de enveloppe bevond zich be halve dit briefje een bankbiljet van vijf en twintig gulden SHOW VAN CORSETTENIIUIS ANBEEK Het Corsettenhuis Anbeek aan de Hoofdstraat alhier heeft in samenwer king met de Induna Corsetindustrie te Uden voor a.s. Dinsdag, 's middags zo- \yel als 's avonds, een corset-show ge organiseerd. Deze show, welke gehouden wordt in gebouw ,,'t Trefpunt" aan de Kerke lijk, belooft zeer leerzaam en interes sant op het gebied van corsetten te orden en zeker voor zeer vele dames moeite van een bezoek waard. Voor verdere bijzonderheden leze men c'e advertentie voorkomende in dit qummer. Burgemeester en Wethouders van Veenendaal maken belanghebbenden er op attent, dat kwijtschelding van de op gelegde aanslagen in de straatbelasting over het jaar 1954 kan worden verleend aan de belastingschuldigen, die over het jaar 1953 geen hoger inkomen hebben genoten dan als maximum-inkomen- grens is vastgelegd in de Noodwet Ouderdomsvoorziening om voor een uit kering ingevolge deze wet in aanmer king te kunnen komen. Bedoelde kwijtschelding kan derhalve worden verleend aan: a. degenen, die een uitkering ingevolge genoemde noodwet ontvangen; b. degenen, die de leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt en een in komen genieten, dat niet hoger is dan bedoelde maximum-inkomen- grens. Verzoeken om kwijtschelding moeten schriftelijk bij Burgemeester en Wet houders worden ingediend binnen 2 maanden na de dagtekening van de aanslagbiljetten, die voor het dienst jaar 1954 binnenkort kunnen worden verwacht. De nodige bewijsstukken moeten bij het verzoek worden overgelegd. GEMEENTEBODE VAN BROMFIETS GEVALLEN De gemenetebode, de heer De K., kwam Dinsdagavond op de Kanaalweg met zijn bromfiets ten val. De bode liep een hoofd- en een beenwond op en moest zich onder heelkundige behande ling van dokter Pilon stellen. nu mui iiiii ui iiiiii ui ui i Miiiiiiiiini'iiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiriiiiaiiiiiiii iiiiiiiiiniiii ii.iiiiiiniiiii iiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii iiiiiiiiiini 111^^ II II =2 si Is Zaterdag 23 October (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, met „The Kiholo Hawaiians" naar het tropenland. Muziek- en toneelavond. Maandag 25 October (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, ds. A. J. Wijnmaalen van Maar tensdijk spreekt voor de S.G.P. Dinsdag 26 October (In geb. ,,'t Trefpunt") 2.30 en 8 uur, Corset-show van Cor settenhuis Anbeek. Woensdag 27 October (In tijd. raadszaal, voormalig postkant.) 7.30 uur, openbare vergadering van de gemeente raad van Veenendaal. Zaterdag 30 October (In geb. Eikenlaan) Cabaret avond van Supportersver. „Caecilia". Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Maan dag de film „Intermezzo", Dinsdag en Woensdag „Douane Boem" en Donderdag de film „Zo begint het leven". ss Zoals in ons Woensdagnummer werd bekend gemaakt is de VALLEI-riks van vorige week gevonden en dus is de riks van deze keer 5,waard geworden, d.w.z., indien de vinder deze vóór a.s. Donderdag 12 uur op ons bureau kan tonen, ontvangt hy een bedrag van 2,50 als vinders- premie. De riks van deze week heeft weer een rood gedrukt nummer en wel V 999476, weer een rood nummer dus om het zoeken te vergemakkeiyken. Kijkt u dus goed uit, in het versprei dingsgebied van ons blad wordt van daag of morgen, Zaterdag 23 Octo ber, een rijksdaalder uitgegeven met het rode nummer V 999476. Deze rijksdaalder is dan de VALLEI-riks. Indien u hem vóór a.s. Donderdag morgen 12 uur op ons bureau kunt tonen ontvangt u een premie van 2,50. iimhm! iiiiiiiiiiiiiiii ui Gewesteiyk Arbeidsbureau Veenendaal MANNEN Bieden zich aan: betonwerkers, op perman, 1.1! schilder, chauffeurs, kell- ners, kantoorbedienden, los arbeiders, vertegenwoordigers, bedrijfsleiders, re visiemonteur, mach. bankwerker, gla- maker, voeger. Worden gevraagd: text.arb., sig.fabr. arb., poetsers, aank. auto mont., bank werkers, afbramers, wagenmaker, sa- nitairmont., verw.mont., banketbakker, fruitplukkers, knopendraaiers, timmer lieden, landarbeiders, fabr. betonwer kers, meubelstoffeerder, boorders, frai- sers, loopjongen, boekhouder, grond werkers, orgelbouwer, fabr. timmer lieden. VROUWEN Bieden zich aan: kantoorbediende (voor halve dagen en voor avonduren), winkelbediende, jongste bediende, 1.1.- verkoopster, ass. kinderverzorgster, kinderjuffr., kinderverzorgster. Worden gevraagd: sig.fabr.arb., kap ster, dienstboden (d. en d. en n.), inpak- ster, werkster, laborante, ateliermeisjes. Opnieuw binden mensen de strijd tegen de lawines aan. Ieder her innert zich nog wel hoe vorig jaar keer op keer talloze slachtoffers te betreuren vielen by de catastrofale lawines in Noord-Italië. Een nieuw systeem is bedacht om soortgelijke onheilen te voorkomen. Boven tegen de steile bergwand aan, waar de lawines gevórmd worden, heeft men hekken van aluminium en voorgespannen beton opgericht. De verwoestende kracht van de grote sneeuwmassa's wordt op deze manier gebroken. New-York, October. 'De vrouweiyke touristen, die Hollywood komen be zichtigen hebben sedert korte tyd geen belangstelling meer voor de villa van Humphrey Bogart. Daarentegen drommen ze voor de Chinese tuin van de nieuwe afgod, Liberace genaamd. En als de nieuwe glamour-boy in de deur verschijnt om handtekeningen uit te delen, kent het enthousiasme geen grenzen meer. Hoewel hij steeds door een lijfgarde wordt omringd zien zijn vrouwelijke bewonderaars toch kans hem aan te raken, een stukje uit zijn jas te knippen. Een vereerdster drong zelfs tot zyn slaapkamer door en stal eenhaarlok. RECLAME-OBJECT Liberace is natuurlijk al reclame object geworden. Hij speelt voor reclame-uitzendingen van automobiel fabrieken, lipstickmakers en begrafenis ondernemingen. De zeepfabrikanten vechten om zijn naam. In Los Angeles gaf hij een kort, openbaar concert voor een bankinstelling. Na afloop werd be kend gemaakt, dat allen, die bij de bank een nieuwe rekening openden een gramofoonplaat met het Li be race concert ten geschenke zouden krijgen, mits de minimale storting tien dollar zou bedragen. In drie weken tijd boekte men voor 600.000 dollar nieuwe conto's. Maar de roem heeft ook een keerzijde. Critici verwijten hem de concerten op een te laag niveau te brengen, de mu ziek te bekladden en het muzikaal niveau te verlagen. Casanova lacht er eens om. En hij kan ook lachen, want hij ontvangt hoge honoraria en voor 1955 zit hij al vol contracten. Wekelijks ontvangt hij tien duizend brieven van bewonderaarsters, waaronder gemid deld tweehonderd huwelijksaanzoeken. „Oh, promise me" en „I love you Truly" maken een zegetocht door de States. Met tienduizenden komen de Ameri kaanse vrouwen naar Hollywood ge togen om er op Zondagen Liberace in levende lijve te zien. De reisbureaux maken goede zaken. Telkens als er enige duizenden voor het hek staan treedt prince-charming in de deur om zich te laten bewonderen en om hand tekeningen uit te delen. Vaak geraken de dames hierbij handgemeen. Vandaar, dat er steeds brandweerlieden en poli tieagenten gereed staan. „Ik sta altijd voor u gereed", zei hij, „ik heb aan het grote publiek mijn wel stand te danken." DE VOLTREFFER Walter Valentino Liberace behoorde jarenlang tot het leger der naamloze kunstenaars, die naar Hollywood waren getogen om er hun geluk te beproeven. Geduldig wachtte hij op het grote uur. Hij hield zijn hoofd boven water door pianolessen te geven en nu en dan te spelen in de nachtbars. Negen van de tien dagen had hij geen dollar op zak en hij was dankbaar voor een sigaretje. Toen kwam zijn grote dag. Hij moest een pianoconcert geven in de „Holly- wood-Bowl" ten bate van een liefdadige instelling. Het werd een voltreffer, zo als zelfs in de Verenigde Staten maar zelden kon worden geregistreerd. Zijn buitengewone stijl en zijn charmant Casanova-lachje facsineerde de dames dermate, dat vanaf deze dag Liberace een ware afgod werd; de vrouwen effenden zijn weg. Californië, Amerika en de hele wereld openden zich. MATIG SPEL De 34-jarige Liberace levert nochtans slechts matig pianospel. Zijn geweldig succes is uitsluitend gelegen in z'n stijl en z'n persoonlijke charme. Duizenden Amerikaanse vrouwen volgen hem van stad tot stad. Tijdens een nationaal feest in Los Angeles, waarbij zeventig duizend personen aanwezig waren, was niet president Eisenhower het middel punt der belangstelling maar Liberace. Toen hij concerteerde in Madison Square Garden had hij zestien duizend toehoorders meer dan zelfs de beroem de Paderewsky op de been had kunnen brengen. Tachtig percent van zijn pu bliek bestaat uit vrouwen. Wekelijks worden er in de States gemiddeld 20.000 gramofoonplaten verkocht met concerten van Liberace. Regelmatig verschijnt hij op het televisiescherm, hetgeen zijn populariteit nog met de dag doet stijgen. Zyn raadselachtige glim lach en de blik van zijn ogen begeeste ren de vrouwelijke massa dan dermate, dat het meer dan eens is voorgekomen, %t dc jaloerse echtgenoot zijn televisie- kast woedend in elkaar timmerde; te recht houden de geleerden zich al bezig met dit nieuwe geval van massa psychologie. FANTASTISCHE MIDDELMATIGHEID Muziekkenners zijn het er roerend over eens, dat Liberace geen klasse pianist is. Ze verwijten hem dan ook de komedie, waarmee hij zijn concerten omgeeft. Op zijn vleugel staat b.v. altijd een grote vaas rode rozen. Zelf kleedt hij zich steeds in een wit, zijden rok- costuum. De manier, waarop hij zich beweegt, is ingestudeerd en berekend op effecten. Zijn handgebaren zijn evenwichtig en zijn vingers bespelen de toetsen op een bijzondere wijze. Men noemt hem een „charming-virtuoos". Zelf zei hij: „Ik heb de grote muziek hoorbaar gemaakt voor de massa. Daar aan dank ik mijn succes!" Een groot dagblad te Washington meent evenwel, dat het zijn fantastische en brillante middelmatigheid is, die hem beroemd heeft gemaakt. Een feit van betekenis: Liberace ls nog vrijgezel en dat demonstreert hij duidelijk door overal te komen in ge zelschap van zyn moeder. De oude da me woont ieder concert bij. Ze zorgt op te vallen en gaat ergens midden tussen de toehoorders zitten. Walter komt haar voor het concert een kus geven en ook vanaf het podium groet hij haar op een eigen manier. Het schijnt, dat ook dit onderdeel van zijn optreden de dames zeer bekoort. OM UW KINDEREN TE GEVEN Tak's Levertraan, ryk aan vitaminen en verpakt in de bekende ronde flessen. Drog. Apoth. Ass. HOOFDSTRAAT 106 - VEENENDAAL nog steeds bij. Want alles en iedereen trekt hier een wissel op een toekomst met ongekende mogelijkheden. De afscheiding van Noord-Vietnam, dat onder communistisch bewind viel bracht weer meer kapitaal naar Hong kong. Rijke kooplui, vooral Chinezen, uit Hanoi en Haiphong brachten hon derden millioenen dollars en waarde volle relaties naar de kroonkolonie, want hier voelen ze zich zekerder dan in Saigon. Nieuwe industrieën worden gepland, want geld stinkt niet. De lie den, die uit angst voor de communisten uit Noord-Vietnam naar Hongkong zijn gevlucht hopen op voordelige handels relaties met Peking. Iedereen rent hier achter winst aan en wekelyks poogt men de winst te verdubbelen. Men rijdt in dure wagens. Men woont luxueus, maar men vergeet de rode vlaggen in de Chinese wijken De enige voetbalwedstrijd welke te Veenendaal in het a.s. weekeinde zal worden gespeeld is de wedstrijd DOVO Genemuiden. Al de andere clubs heb ben een uitwedstrijd te spelen, terwijl Veenendaal Zondag vrijaf heeft. De wedstrijd DOVOGenemuiden wordt om half vier op het terrein van DOVO aan het Panhuis gespeeld. De ploeg uit Genemuiden staat iets beter geklasseerd dan DOVO en beschikt evenals vorig jaar over een homogeen elftal. Met deze wetenschap gewapend zal DOVO ongetwijfeld al haar krach ten moeten inspannen om deze wed strijd tot een goed einde te brengen. Matjan heeft het evenmin gemakke lijk, omdat zij in Den Dolder op bezoek gaat bij DOSC. We verwachten daar niet veel winst voor Matjan. VRC gaat naar SSSE te Eibergen met een tweetal invallers voor Van Enk en Slok. GVVV gaat een bezoek brengen aan TOV, De Merino's gaan naar Entre Nous en Triangelboys naar PVD. Voor de reserve-elftallen is het pro gramma: Zuidvogels 2DOVO 2; Bloe- menkwartier 2DOVO 3; VRC 2 UPTTS 2, De Merino's 2-GWV 2; Valkenheide 2—VRC 3; DOVO 4—De Merino's 3; VRC 4Matjan 2; Triangel boys 3Musketiers 3. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Hongkong, October. Van welke zydc men Hongkong ook binnen komt, het eiland maakt met zyn marmeren brug gen, deftige bankgebouwen en grote handelshuizen een oerstevige indruk. En zodra men spreekt met de bewoners er vaart men een wonderlyk optimisme. Nieuwe handelshuizen schieten als pad destoelen uit de grond. Overal wordt gebouwd en overal vraagt men perso neel. GEEN VISSERS MEER Honderd jaar geleden was Hongkong een klein, arm visserseilandje. Nu zijn er geen vissers meer, omdat de zaken wereld iedere vierkante meter grond nodig heeft. De stad is nu het zaken centrum van het Verre Oosten. Nergens ziet ge meer neonlichten. Nergens ook zien er de vrouwen verzorgder uit. Iedereen schijnt hier in welstand te ba den. In de havens wordt dag en nacht gewerkt. De winsten stapelen zich op tot nieuwe kapitalen, die weer nieuw emplooi zoeken. En toch ziet men bij helder weer de rotsachtige kust van het Chinese continent, het begin van de andere wereld, het begin en het einde van het communisme. Niemand gelooft hier echter nog in de rode bedreiging. Allen zijn het er over eens, dat Peking de relaties met Londen en Hongkong dermate hard nodig heeft, dat het zich geen luxe van een slechte verstandhou ding kan veroorloven. Vooral de laatste maanden gaat het weer uitstekend in Hongkong. De prys van de grond steeg in de afgelopen acht weken weer eens met 45 Hoewel er met man en macht nieuwe woonhuizen, kantoren en opslagplaatsen worden ge bouwd stijgen de huren met de maand. Er is niemand werkloos. Ook de nieuw komers vinden in enkele dagen tyds een behoorlyke werkkring. Nie.t alleen in de particuliere, doch ook in de regeringssector heerst een koortsachtige activiteit. Het grote Kai- Tak-vliegveld wordt uitgebreid. De kos ten bedragen 40 millioen dollar en een zelfde bedrag zal worden uitgegeven voor de bouw van een tweede water reservoir, dat een einde moet maken aan de waterschaarste. Thans is er nog waterdistributie. Slechts zes uren per etmaal stroomt er water uit de kranen. De autoriteiten zijn voorts nog doende met de bouw van een stadion, met de aanleg van enige parken en met de bouw van enige administratieve ge bouwen. Toen door de blokkade-maatregelen der westelijke mogendheden de China- handel van Hongkong werd getroffen, meende men, dat de gouden tijd voor de Britse kroonkolonie voorbij zou zijn. Maar slechts enkele pessimisten deden hun zaken van de hand. De meerder heid der Chinese en Europese zaken lieden liet zich echter niet ontmoedigen. Men zocht en vond nieuwe mogelijk heden, ook nieuwe wegen naar het con tinent. Thans heeft Hongkong weer een gouden heden en een diamanten toe komst. Vrijwel iedere dag worden er nieuwe firma's gesticht. Overal ver schijnen nieuwe winkels. Restaurants, bars en cabarets, waarmee de stad toch al rijkelijk zwaar was bezet, komen er WAGENINGEN. Vrijdag 29 October zal Z.K.H. Prins Bernhard de officiële gelijktijdige opening verrichten van zes nieuwe Wageningse Landbouwinstitu- ten. De plechtigheid zal plaats vinden in het Instituut voor Landbouwtechniek aan de Lage Steeg 12 alhier. RHENEN. In Ouwehands Dierenpark te Rhenen is deze week de tweede olifant voor het park aangekomen. BENNEKOM. Op 23 en 24 October houdt de Toeristenbond A.N.W.B. weer de traditionele herfstwandeling in de omgeving van Bennekom. Er is een tocht van 11 en een van 17 km uitgezet. Begin- en eindpunt is hotel „Neder- Veluwe". WAGENINGEN. Van Woensdag 27 t.m. Zaterdag 30 October a.s. wordt in zaal Negro van het Oranje Hotel in Wa geningen een interessante linnenten toonstelling gehouden waar tevens ge legenheid is linnen goederen aan te kopen. In het kader van deze tentoon stelling wordt a.s. Woensdagavond in „Junushof" een filmvoorstelling en een modeshow gegeven. RHENEN. Deze week zijn de eerste voorbereidende werkzaamheden begon nen voor de bouw van de nieuwe ver- keersbrug over de Rijn bij Rhenen. Zo als bekend zal de onderbouw van de voormalige spoorbrug voor een groot gedeelte weer gebruikt kunnen worden.

De Vallei | 1954 | | pagina 1