Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Bouw van Aula op de Begraafplaats MONTE-CARLO WIL UITBREIDEN Bergbad vraagt medewerking van gemeente voor zuiverings-installatie De huldiging van 65 sigarenmakers Vliegtuig vloog achteruit door straalwind Fa. J. F. T A K MULDER Wist I/..... AGENDA Bestaan Avondnijverheidsschool kan nog gerekt worden Tak's Levertraan 28e jaargang WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 No 45 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Christelijke School- en beroepskeuze Lezing ds S. J. Popma Zendingsavond Rijke klanten te moeilijk en te zeldzaam Slecht water oorzaak van exploitatie tekort Weinig zwemmers door slechte weer Huldiging Jop Budding Fantastische snelheden NU IS HET DE TIJD Kastelen te koop Monte-Carlo zoekt tien milliard Voor betere Uurwerken ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Giro no. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent De door de Dienst van Gemeente werken ontworpen plannen voor de bouw van een aula op de algemene be graafplaats aan de Munnikenweg zyn nu gereedgekomen en zullen heden avond aan de gemeenteraad worden voorgelegd. De aula wordt gebouwd op een daar voor gereserveerd gedeelte in het cen trum van de begraafplaats, midden voor de eerste hoofdlaan. Het pad, dat thans rondom dit cirkelvormige gedeelte ligt, kan worden verbreed tot 6.50 m, waar door de mogelijkheid ontstaat om een dubbele rij auto's te parkeren. Tussen dit rondlopende pad en de aula blijft dan nog een strook grond over ter breedte van ongeveer 5 meter om in aansluiting met het gebouw te worden beplant. De eigenlijke aula krijgt een acht hoekige vorm met een hol puntdak. Aan de voorzijde is een portiek en aan de achterzijde een wachtruimte aange bouwd. Het geheel wordt opgetrokken in bruine „machinale handvormsteen" met toepassing van lichtkleurig schok- beton voor stoeptreden, bordesplaten, ronde aularamen en goot. Het dak, zo wel van de aula als van het portiek en de wachtruimte, wordt afgedekt met dakvilt, bestrooid met blauwzwarte lei slag. De hoofdingangsdeuren worden uitgevoerd in blank eikenhout. INTERIEUR De aula krijgt een diameter van 11 meter. De muurhoogte is 6 meter. De ruimte wordt slechts onderbroken door een orgelgalerij, waaronder een trap ruimte en een w.c. met daartussen een doorgang naar de wachtkamer. Voorts wordt een lambrisering van eiken tri plex aangebracht tot een hoogte van 1.60 meter. Daarboven zijn de muren en het plafond ruw gestucadoord. De over gang van muren naar plafond wordt gevormd door een kooflij st, waarin de verlichting wordt aangebracht. De ver warming zal geschieden door middel dat de salarisverhoging van 6% voor het gemeente-personeel over het vierde kwartaal van dit jaar een extra uitgaaf vergt van 6246, dat B. en W. de gemeenteraad hebben voorgesteld een geldlening van 1millioen gulden aan te gaan? dat dit bedrag nodig zal zijn voor de directe gemeentelijke kapitaalbe hoefte tot AprilMei volgend jaar? dat 1 millioen gulden hiervan no dig is voor financiering van de woning bouw? dat B. en W. de Raad hebben voorgesteld de tarieven voor marktgel- den te verhogen? dat de opbrengst per jaar aan marktgelden hierdoor zal stijgen van f 3000,— tot 3500,—? dat het personeel van de Ritmees ter sigarenfabrieken een uur hebben overgewerkt ten bate van de actie Vluchtelingenhulp? dat dit uur f 1400,voor dit doel heeft opgebracht en dat de directie dit bedrag met nog een gelijke som heeft verhoogd? dat dezer dagen ook het perso neel van verschillende andere plaatse lijke industrieën voor genoemd doel een uur zullen werken? dat de heer Van Ginkel, Middel- buurtseweg 30, dezer dagen een voeder biet heeft gerooid van 20 cm dik en 83 cm lang? lllUiilillltiiiiiilllllliliiililllUlilllM Heden, Woensdag 27 October (In tijd. raadszaal voorm. post kantoor) 7.30 uur, openbare vergadering gemeenteraad van Veenendaal. Donderdag 28 October (In geb. ,,'t Trefpunt") Lezing ds. J. Popca over „Het motief van de verantwoordelijkheid in de hedendaagse literatuur, on der auspiciën Comité Winter avondlezingen. (In Chr. Ger. Kerk) 7.30 uur, Zendingsavond, ds. H. Joode van Ede spreekt over: „Ver borgen dingen geopenbaard". Zaterdag 30 October (In geb. Eikenlaan) Cabaret avond Supportersver. „Caeci- lia". Dinsdag 2 November (Chr. Ger. Kerk) Orgelconcert Feike Asma. Luxor Theater Heden de film: „Douane Boem". Donderdag: „Zo begint het leven". Vrijdag en Zater dag „Tarzan in gevaar". II il van 12 gasradiatoren. De vloer wordt met rubber belegd. De achteraanbouw heeft behalve de bestemming tot wachtkamer tevens die tot lijkenhuis voor de uitzonderlijke ge vallen dat een gerechtelijk onderzoek nodig is. De verdere inrichting van de aula zal nog nader worden bezien. Met name denkt het gemeentebestuur aan enige zitplaatsen, een orgel en eventueel een geluidsinstallatie. In het bestek is reeds opgenomen het vervaardigen van een verplaatsbare eikenhouten catheder. De aanbesteding heeft intussen plaats gehad. Het totaal van de aanneemsom der laagste inschrijvers was f 45.857, Hierbij komt nog een bedrag van f 12.143,— voor de inrichting zodat de bouw van de aula op totaal f 58.000, wordt geraamd. Bij de financiering hiervan wordt re kening gehouden met een bijdrage van de gemeente Ede ten bedrage van lU van f 58.000,is f 14.500, In een vergadering van de PI. Comm. voor Chr. School- en Beroepskeuze werd het besluit genomen om met ingang van November 1954 te beginnen met het houden van een spreekuur te Veenen daal. Dit spreekuur zal gehouden worden op de eerste en derde Donderdag van elke maand des avonds van 7 tot 8 uur, in het kantoor van „Unitas", Achter kerkstraat 85 (bij de Eierhal). Als adviseur voor het bureau te Vee nendaal zal optreden de heer J. W. van Berkum. Het richt-tarief voor een schriftelijk advies, na voorafgaand onderzoek, be draagt V« °/o van het jaarinkomen bij een gezinssamenstelling van 4 en min der personen en 1/3 */o van het jaarinko men bij een gezinssamenstelling van 5 en meer personen. Dit wordt overigens in onderling overleg naar omstandig heden geregeld. Een advies op het spreekuur kost f 2,50. Het doel varl de commissie is het ge ven van voorlichting en advies, in de ruimste zin des woords, bij de keuze van school en beroep. Onder auspiciën van het Comité Win teravondlezingen zal ds. J. Popma mor gen, Donderdagavond, spreken over: Het motief van de verantwoordelijkheid in de hedendaagse literatuur. Deze lezing wordt gehouden in ge bouw ,,'t Trefpunt" aan de Dennenlaan. Morgen, Donderdag 28 October om half acht wordt in de Chr. Ger. Kerk aan de Beatrixstraat een zendingsavond gehouden. In deze bijeenkomst zal ds. W. de Joode van Ede spreken over het onder werp: „Verborgen dingen geopenbaard". De Franse Cote d'Azur heeft dit jaar goede zaken gedarn. Alleen hier had men geen regenjassen nodig. Uit alle werelddelen zijn de touristen gekomen. Het was zo druk, dat er geen kamertje meer te krijgen was. Meer dan ooit te voren waren het de huis-, tuin- en keu kenburgers die bezit namen van de Rivièra. Steeds meer wordt dit heer lijke, door de natuur zo begunstigd va- cantie-oord gedemocratiseerd. Wat nog kort geleden het paradijs der ontkroon de koningen, staalmagnaten, prinsessen en filmsterren was is thans al het lust oord van de gewone tourist. Tenten- De Stichting „Natuurbad Bergbad" heeft de Gemeenteraad verzocht de be taling van rente en aflossing van een geldlening te garanderen, welke beno digd is voor het aanleggen van een wa terzuiveringsinstallatie in het natuur bad „Bergbad". Bij het ter hand nemen van de exploi tatie van het Bergbad heeft de stichting, teneinde van goed water verzekerd te zyn, een nieuwe bron aangeboord. Het grondwater uit deze bron was echter even slecht, zo niet slechter dan in voor gaande jaren; door het grote percen tage ijzer, dat in het water aanwezig is, was dit zonder meer ongeschikt voor zwemwater. Het stichtingsbestuur is toen onmiddellijk overgegaan tot het provisorisch aanbrengen van een filter. De zuivering voldeed uitstekend, maar de capaciteit was dermate gering, dat men genoodzaakt was leidingwater toe te voegen. Door de slechte weersomstandighe den, waardoor het aantal bezoekers ge ring was, kon het bad geopend blijven; was het echter een warme zomer ge worden, dan zou men genoodzaakt zijn geweest om het bad te sluiten. Daar het stichtingsbestuur het onverantwoord vindt het bad het volgende jaar op de zelfde wijze te exploiteren, heeft het naar een oplossing gezocht. Het heeft zich door diverse deskundigen doen voorlichten en heeft verschillende zwembaden bezocht. Het bestuur is daarbij tot de conclusie gekomen, dat een nieuwe zuiveringsinstallatie moet worden gebouwd. Door een deskundige werd een kostenbegroting opgesteld, die twee oplossingen aan de hand deed, na melijk één, die 'n uitgaaf van f 48.250, en een, die een uitgaaf van f 36.575, vraagt. Daar het stichtingsbestuur, met het oog op de exploitatie, de investering te hoog achtte, heeft het naar een goed kopere oplossing gezocht. Deze moge lijkheid is in zoverre aanwezig, dat waarschijnlijk de bestaande aanvoer- leidingen vanaf de zuiveringsinstallatie naar het bassin en de afvoerleidingen vanaf het bassin, naar de installatie in geschakeld kunnen worden. In dat ge val worden de aanlegkosten door het bestuur op max. f 25.000,f 26.000, geraamd. Voor de financiering van deze kosten is de stichting voornemens een 20-jarige 3V2°/o-annuïteitslening te slui ten. Het verzoek aan de gemeenteraad betreft het garanderen van de betaling van de rente en aflossing van deze lening. Uit een overgelegde voorlopige ex ploitatierekening blijkt, dat de Stich ting over 1954, ondanks de slechte zo mer, een zij het gering overschot zou hebben gehad, indien geen moei lijkheden waren ontstaan met betrek king tot de waterzuivering. Daarvoor is namelijk een bedrag van f 2777,uit gegeven. Het gevolg is, dat de exploi tatie over 1954 waarschijnlijk een na delig saldo van f 2735,zal aanwijzen, waardoor de gemeente de gegarandeer de rente en aflossing van de geldlening ad f 35.000,zal moeten betalen. In- MAGISCH OOG ALS ROOKVERKLIKKER Een nieuw apparaat dat erop is ge richt om het gevaar van excessieve rookontwikkeling te verminderen wordt op het ogenblik in de schoorstenen van een fabriek te Birmingham aangebracht. Het apparaat bestaat uit een magisch oog, een photo-electrische cel, die bo venin de schoorsteen wordt aangebracht en een bel doet overgaan wanneer de rookontwikkeling te sterk wordt. De stoker beneden weet dan onmiddellijk dat het stoken niet met de maximale doeltreffendheid geschiedt, en kan dan de nodige maatregelen treffen. De in stallatie wordt niet alleen aangebracht om de bevuiling door rook en roet te verminderen, maar ook om de garantie te verkrijgen dat de brandstof met de grootst mogelijke zuinigheid en doel treffendheid wordt gebruikt. middels is echter de begroting voor 1955 ontvangen, welke sluitend is door dat tegenover de hogere uitgave voor de waterzuivering een verhoging van de entreeprijzen met f 0,05 per persoon is opgenomen. Aangezien B. en W. van oordeel zijn, dat het enige zwembad in deze om geving zo goed mogelijk moet functio neren, achten zij het verantwoord, dat de gemeente haar medewerking ver leent en de gevraagde garantie te ver strekken. 6 September jl. is er aangifte ge weest van leerlingen voor de Avond- njjverheidsschool (de Teekenschool) voor jongens alhier. Er meldden zich slechts 27 leerlingen aan, welk aantal inmiddels is gestegen tot 36. By dit leer lingenaantal wordt de gemiddelde klas sebezetting van 18 niet bereikt, zodat niet aan de voorwaarden voor het ver krijgen van Rijkssubsidie wordt vol daan en de school zou moeten worden opgeheven. Aangezien echter het gemeentebestuur het van het grootste belang acht, dat de school, die reeds 40 jaar in een behoefte voorziet, blijft voortbestaan, heeft men onmiddellijk contact opgenomen met de Inspecteur van het Nijverheidsonder wijs. De inspecteur adviseerde om de rege ring toestemming te vragen de school voor één cursus te continueren, doch dan geen leerlingen voor de eerste klas se toe te laten, waardoor het aantal leerkrachten van 4 op 3 gebracht kon worden. De directeur der school was van oordeel, dat de tot nu toe gegeven lesuren, zijnde 5 per week per leraar, teneinde nog een behoorlijk peil van onderwijs te kunnen handhaven, niet te beperken zijn. Het advies om geen leer lingen voor de eerste klasse aan te ne men, sorteert naar de mening van de directeur eveneens geen effect, aange zien daarmede geen leraar minder kan worden aangesteld. Hij kwam dan ook, na ruggespraak met de overige leraren, tot de slotconclusie, dat er twee moge lijkheden zijn, óf de school in zijn be staande toestand te handhaven totdat de nieuwe ambachtsschool (welke school op de Rijksbegroting 1954 is geraamd) zal zijn opgericht en deze school het on derwijs kan overnemen, óf de school ge heel op te heffen. Na ampele overwegingen is het ge meentebestuur met de directeur der school van mening, dat de eerste moge lijkheid verre de voorkeur verdient. Intussen werd echter van het Depar tement van O., K. en W. toestemming ontvangen de school nog voor de cursus 1954/1055 te handhaven. signe op te spelden. Bij hun komst in het ziekenhuis bleek de heer Budding al goed in de bloemetjes gezet te zijn. Ook hadden de zusters en andere patiënten zich niet onbetuigd gelaten. Met enkele waarderende woorden aan het adres van Budding speldde voorzitter de heer J. Roelofsen hem het insigne op de borst. De hierbij afgedrukte foto werd nomen even na de huldiging. ge- In een enigszins feestelijke bijeen komst werden Zaterdagavond 63 leden van de Alg. Ned. Bedrijfsbond van de Tabakverwerkende Industrieën gehul digd, die 40 of 25 jaar bij deze bond waren aangesloten. Om half acht waren de jubilarissen met hun vrouwen en enkele genodigden in gebouw „De Sa menwerking" aanwezig. Na een welkomstwoord van de voor zitter van de afd. Veenendaal, de heer J. Roelofsen, was het bondsvoorzitter Th. Beerens, die de jubilarissen toe sprak. Op de hem eigen wijze memo reerde de heer Beerens het leven en strijden van de vakbond. Vooral in het beginstadium was het staking op sta king, aldus spreker, een tijd van ellende voor de tabakverwerker. Belangrijk was de grote staking van 1913, die de eerste nog gebrekkige collectieve loonregeling bracht. Er is sindsdien wel veel veranderd en vooral na de tweede wereldoorlog, door e geleide loonpolitiek. Het was in de juist achter ons liggende periode soms niet zo erg moeilijk om iets te bereiken. Voor de toekomst voorziet Beerens echter weer moeilijkheden, vooral door de steeds soepeler wordende richtlijnen in de loonpolitiek voorgestaan door de werkgevers. Tevens wijst spreker er op, dat juist in de tabakindustrie steeds meer op de omschakeling van mannelijk op vrouwelijk personeel en mechani satie wordt aangestuurd. In dit verband verzoekt spreker de aanwezigen met klem mede te werken om de bond groter en krachtiger te maken. Daarna ging de heer Beerens over tot het opspelden van de insignes. Eerst 22 gouden voor 40 jaar of langer lidmaat schap, daarna 41 zilveren voor 25 jaar of langer. Onder het genot van koffie en sigaren bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Ter verhoging van de gezelligheid bracht mevr. v. d. Woerd pianospel, ter wijl Ronnie Joy uit Zeist met gitaar begeleiding enkele populo, re songs ten gehore bracht. Tijdens de huldiging in gebouw „De Samenwerking" zou ook de 75-jarige Jop Budding, een van de oprichters van de afdeling Veenendaal, een insigne in ontvangst nemen. De heer Budding kon echter niet aanwezig zijn, daar hij ver pleegd werd in het Juliana Ziekenhuis na het ondergaan van een zware ope ratie. Toch was men van mening dat dit doorgang moest hebben. Vandaar dat Maandagavond de fam. Budding en het dagelijks bestuur van de Sigaren- makersbond naar het Juliana Zieken huis togen om de heer Budding het in- (Van onze weerkundige medewerker- In de afgelopen tien jaar is de kennis van de hogere luchtlagen aanzienlijk groter geworden. Dit houdt nauw verband met de ontwikkeling van straal-> vliegtuigen, die de mens in staat stellen ook de dunnere atmosfeer op hoogten van 8 tot 12 kilometer te onderzoeken. Zo is men bijvoorbeeld aan de weet gekomen, dat er in de yie luchtlagen) buitengewoon krachtige winden kunnen voorkomen, die zich voordoen in be trekkelijk smalle, maar zeer langgerekte stroken. Hoewel nog niet alle bij zonderheden over de straalwind of straalstroom bekend zijn, neemt men toch aan, dat het ontstaan er van samenhangt met het dicht in eikaars nabijheid aan wezig zijn van koude luchtmassa's uit de poolgebieden en warme lucht uit aequatoriale streken. Boven de Atlantische Oceaan komt de straalwind nu eens in een grillige, dan weer in een rechte baan voor. Doet het laatste geval zich voor, dan stelt de straalwind de piloten in staat bijzonder snelle vluchten te ondernemen van West naar Oost (in deze richting waait de wind hoofdzakelijk), dat is dus van Amerika naar Europa. In October 1952 wist een Stratocrulser van Bermuda naar Londen te vliegen met een tijdsbesparing van 3 uur! Het wordt tijd dat wij iets vertellen over de snelheden, waarmee de straal stroom zich door de hogere luchtlagen kronkelt. Het is geen zeldzaamheid, dat er windsnelheden bereikt worden van 250 tot 300 kilometer en zelfs zijn er de laatste tijd berichten, die spreken van snelheden van 650 kilometer per uur! Aangenomen wordt, dat het pinken der sterren veroorzaakt wordt door straalstromen op hoogten van pl.m. 12 kilometer. Het licht van de sterren, dat er doorheen valt, ondergaat een afwij king. Wanneer piloten straalstromen „in de rug" hebben, behoren recordbrekin gen tot de mogelijkheden. Anders wordt dit wanneer vliegtuigen gedwongen zijn tegen de orkaanwind op te tornen. In de tweede wereldoorlog ondervon den geallieerde bommenwerpers in de buurt van Japan eens de kracht van een straalwind. Ondanks het op volle kracht draaien van de motoren vorderden de vliegtuigen nauwelijks, terwijl enkele toestellen zelfs achteruit in plaats van vooruit gingen ten opzichte van de aarde.Van November 1944 tot April 1945 maakten de Japanners op listige wijze gebruik van straalstromen. Zij bevestigden brandbommen aan hoog vliegende ballonnen en lieten deze naar de Verenigde Staten drijven. Niet zo lang geleden maakten de in- OM UW KINDEREN TE GEVEN Tak's Levertraan, rjjk aan vitaminen en verpakt in de bekende ronde flessen. Drog. Apoth. Ass. HOOFDSTRAAT 106 - VEENENDAAL zittenden van een Frans straalvliegtuig een even merkwaardige als onaange name belevenis mee boven de Spaanse stad Burgos. Het vliegtuig, dat in Parijs gestart was, vloog met een snelheid van 800 kilometer per uur in de richting van Casablanca. De machine had haar ma ximum-hoogte van 12 kilometer bereikt en de passagiers genoten vanuit hun fauteuils van een prachtig schouwspel. Dat kon want het weer was prachtig en bewolking viel nergens te ontdekken. Plotseling begon de machine vreemde capriolen te maken. Het was alsof het toestel ging steigeren. De passagiers werden achterwaarts in hun stoelen ge drukt alsof een geweldige kracht heer en meester was geworden over het straalvliegtuig. Heftige trillingen voe ren door de romp. Iedereen was sprake loos en niemand dacht meer levend uit het toestel te zullen komen. Even plot seling als zij begonnen waren, hielden de trillingen weer op, de neus ging iets omlaag en de machine vloog door alsof er niets gebeurd was. Toen enige pas sagiers na de landing in Casablanca bij de piloot hun licht gingen opsteken aan gaande het eigenaardige voorval, haalde deze de schouders op. Hij kon alleen verklaren, dat ook hem alles duister was gebleven. De bemanning had evenals de passagiers in angst gezeten. Plotseling was er het gevoel alsof men op een op hol geslagen paard zat en de eerste reactie was geweest: de stuurknuppel loslaten. Het hierboven beschrevene toont aan, dat een straalstroom heus niet altijd een zacht eitje is voor de piloten. Men neemt tenminste aan dat de plotselinge schokken in verband moeten staan met straalwinden. De CAA (de dienst voor de burgerluchtvaart) in Amerika heeft een gebod uitgevaardigd voor passa giersvliegtuigen om onder geen beding hoger te vliegen dan 7km. kampen schieten uit de grond. De grote kastelen staan te koop. Palace-hotels gaan goedkopere kamers verhuren,-om dat anders hele vleugels leeg blijven staan. Naast de dure automobielen ziet men nu ook en vooral de honderden autobussen, uit vrijwel alle West- en Zuideuropese landen, die dag in dag uit een leger potverteerders aanvoeren. Tussen Cannes en de Italiaanse grens staan tientallen kastelen te koop. Ook de fraaiste residentie, het Chateau de la Croe, waar de ex-koning van Engeland, de dito van Italië en Leopold III woon den, is te verwerven voor 150 millioen franken. Al maandenlang zoekt lady Norman tevergeefs een koper voor haar landgoed, dat vier kleine kasteeltjes en honderd hectaren grond omvat. Even min slaagt men erin het chateau des Dunes, dat toebehoorde aan Leon Vol- terra of het chateau des Chenes van de hand te doen. De makelaars adviseren een oplossing: kasteel en gronden in kleinere percelen te verkopen. Hierdoor zal het karakter van de cap d' antibes definitief worden gewijzigd, doch men weet, dat hieraan geen ontkomen is. De hotel- en restauranthouders zijn het met de democratisering wel eens. Ze oorde len de rijke klanten te moeilijk en te zeldzaam. Ze realiseren zich terdege, dat ze het in de toekomst van de ge wone tourist moeten hebben. Met miniatuurstaatje Monaco, de stad Monte-Carlo en omgeving bevattende, denkt in dezelfde richting. Een hotel houder zei ons: „De rijken worden met de dag moeilijker en zeldzamer. Er is een tijd geweest, dat ik van ex-konin gen, prinsessen, industriemagnaten en filmsterren kon leven. Indien de ge wone touristen me thans hun gunsten niet schonken zou ik aan het einde van de maand mijn personeel niet kunnen betalen." Het strandbad Boach heeft dit jaar vrijwel dagelijks het bordje „Complet" te voorschijn moeten halen. De hotels en pensions hebben duizenden touristen teleur moeten stellen. Vandaar, dat er momenteel uitbreidingsprojecten op stapel staan. Men wil een stuk grond veroveren op de zee en daarop gaat men aan het bouwen. Vier architecten, de heren Notari, Jean, Fissoro en Rue hebben zes maanden aan de plannen ge werkt. Nu zijn ze gereed. Ze hoeven nog maar uitgevoerd te worden, waartoe men ongeveer tien milliard nodig heeft. Nen hoopt, dat Onassis dit kleinigheidje wil voorschieten. De zee zal 115.000 vierkante meter moeten afstaan. Daarop zal o.a. een vliegveld voor hefschroefvliegtuigen en sporttoestellen worden aangelegd. Te vens komen er zes grote, nieuwe hotels, enige restaurants, een wandelpier, bou levard, kunstmatig strand enz. Op deze wijze wil ook Monte-Carlo zich meer instellen op de gewone tourist, want op de buitengewone kan het niet bestaan. Nu zijn er pessimisten, die in al deze veranderingen slechts onheil zien. Ze redeneren als volgt: de Cote d' Azur werd beroemd, omdat iedereen, die mee telde, er enige maanden kwam verpo zen. De toeloop der busreizigers dreigt de rijken op te jagen. Zal de gedemo cratiseerde streek bij de gewone tourist in tel blijven als hij weet, dat Rita Hay- worth, Ali Kahn, Leopold en de schoonheidskoninginnen elders hun va- cantie genieten? Dat „elders" zou dan dermate in trek kunnen komen, dat de nieuwe hotels aan de Rivièra overbodig zouden blijken te zijn. AFSCHEID DS. R. SLOFSTRA Ds. R. Slofstra, Chr. Geref. predikant alhier zal op Zondag 28 November a.s. afscheid nemen van de Chr. Geref. Ge meente van Veenendaal. De Zondag daarop, 5 December, zal ds. Slofstra in zijn nieuwe gemeente te Harderwijk worden bevestigd en zijn intrede doen. SPRONG UIT VLIEGTUIG VAN VIJF EN VEERTIG METER HOOGTE Een Gloster Meteor straaljager heeft onlangs een parachute-sprong gede monstreerd van een hoogte van onge veer 45 meter met een snelheid van 750 kilometer per uur. De sprong van een dergelijke hoogte werd mogelijk ge maakt door een Martin-Baker schiet stoel. In de Tweede Wereldoorlog vond men het onveilig om van minder dan 1000 voet (ongeveer 300 meter) hoogte te springen, waarbij men dan gebruik maakte van de gewone standaardpara chute. Thans hoopt de firma dit mini mum tot 25 voet terug te brengen. Wan neer hij gebruik maakt van de schiet stoel behoeft de piloot slechts een handle over te halen en een bescher mend schild voor zijn gezicht te trek ken. Hij wordt dan onmiddellijk recht omhoog geschoten, en wel zodanig dat hij niet in de buurt van de staart van de machine terecht komt. Zijn stoel wordt automatisch in een achterover- hellende stand gebracht. Het is mogelijk voor de piloot om tien seconden nadat hij het vliegtuig heeft verlaten veilig veilig op de grond te zijn. Het gehele proces, van het wegschieten van de stuurstoel tot het openen van de para chute is automatisch. ^fT B QS£ KERKEWIJK 167 -TEL.2860 -VEENENDAAL

De Vallei | 1954 | | pagina 1