Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken V Fa. J. F. T A K de VALLEI-riks? In Alaska vliegt iedereen Het martelaarschap van Kap. Dreyfus Tak's Levertraan Derde auto in dezelfde voortuin GEVAARLIJK STUKJE KERKEWIJK Waar is Per vliegtuig naar de kapper Nieuws uit de omgeving 28e jaargang VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 No 46 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel UIT VEENENDAALS RAADSZAAL Sociale uitkeringen eveneens verhoogd met zes procent PvdA-FRACTIE TEGEN MEDEWERKING AAN BERGBAD f AGEWDA NU IS HET DE TIJD Subsidie voor culturele doeleinden De verlopende eiermarkt Medewerking voor het Bergbad Vluchtelingen uit (ton voor) Triëst in Veenendaal U.S.O.-Concert uitgesteld Orgelconcert Feike Asma Toneel- en Muziekavond Chr. Metaalbewerkers Afscheid van stalhouderij en koetsen DE ARBEIDSMARKT Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Hy is f 5.- iraard Per vliegtuig naar de markt Land zonder wegen Zestig jaar geleden Kanarietentoonstelling in Eist Kamermuziekavond van het U.S.O. Voor betere Uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent,, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent TUdens de j.l. Woensdagavond gehouden raadsvergadering deelde wethouder Van Stemvoort mede dat de sociale uitkeringen ingevolge de Armenwet meti ingang van 1 October j.l. werden verhoogd met ruim 6 procent. Een langdurig debat werd gevoerd over gemeentebelang en Gemeentewet naar aanleiding van een beschuldiging van het raadslid de heer Van Hardeveld (PvdA) gericht aan het adres van B. en W. dat de Gemeentewet overtreden zou zijn. De heer Van Hardeveld dreigde zelfs zich bij herhaling tot Gedeputeerde Staten te wenden. Van Hardeveld Als achter het IJzeren gordijn In afwachting van het gereedkomen van de nieuw te bouwen VGLO-school zijn verschillende klassen van deze school in diverse lokaliteiten onderge bracht. Gezien echter de desolate toe stand van een van deze lokalen waar door zelfs een klas bij aanhoudende regenval naar huis gestuurd moest wor den, heeft het bestuur van de Centrale VGLÖ-school het gemeentebestuur ge vraagd een lokaal van de Teekenschool beschikbaar te stellen. B. en W. kwamen nu in de vergadering van de Ge meenteraad van Woensdag avond met het voorstel het ge vraagde lokaal beschikbaar te stellen. Na tus sentijds schrif telijk overleg met de raads leden is het lo kaal echter reeds op 4 Oc tober door B. en W. in ge bruik gegeven. Van de 17 raadsleden hadden 14 hun goedkeuring hieraan ge hecht, terwijl de leden de heren Van Hardeveld, Jansen en Verkuijl het niet eens waren met de wijze waarop een en ander zou worden afgehandeld. De heer Van Hardeveld (PvdA) sprak over „briefjeswerk" in strijd met de Ge meentewet en over beleid van een ge meentebestuur van achter het „ijzeren gordijn". Wij hadden afgesproken niet meer op deze wijze te werk te gaan. Het mankeert er nog maar aan dat er geen politie bij komt om te beletten dat je nee zegt. Er zit meer achter dit spelletje. Hier is sprake van foutief be leid, en mocht zich dit nog eens voor doen dan zal hij de zaak bij Gedepu teerde Staten aanhangig maken. De heer Verkuijl (PvdA) sluit zich ge heel bij de vorige spreker aan. De heer Van Kuijk (AR) heeft geen bezwaar te gen deze manier van handelen als het gemeentebelang het eist, en indien niet gewacht kan worden op een raadsver gadering. Pas op, roept dan de heer Van Har develd. Wie zo denkt zou zeker van IJzeren-gordijnpolitiek beschuldigd kunnen worden. Er zijn twee of drie raadsvergaderingen voorbij gegaan in de tijd dat deze zaak in behandeling was, zonder dat de Raad op de hoogte ge bracht is. Nu moest het ineens met grote haast en per briefje woren afgedaan. De wet zegt dat de Raad zo spoedig moge lijk door B. en W. dient te worden in gelicht over de lopende gemeentezaken. Voorzitter wist niet dat B. en W. er IJze- ren-Gordijn- manieren op na houden. Het voorstel is thans in dis cussie gebracht en als de Raad meent dat de genomen maat regelen onge daan gemaakt moeten wor den dan kan dat nu gebeu- Van Deelen, Tegen ien. Spreker subsidiëring culturele leven geeft toe dat Heden, Vrijdag 29 October (In café Vonk) Biljartdemon stratie Europees kampioen Bert Wevers. Zaterdag 30 October (In geb. Eikenlaan) Cabaret avond Supportersvereniging „Caecilia". Dinsdag 2 November (In Chr. Ger. Kerk) 8 uur, Orgelconcert Feike Asma. Zaterdag 6 November (In geb. „Eltheto") Muziek- en Toneelavond Chr. Metaalbe- werkersbond. Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Zondag „Tarzan in gevaar" en van Maandag t.m. Donderdag „De 11 Blauwe Sluier". OM UW KINDEREN TE GEVEN Tak's Levertraan, ryk aan vitaminen en verpakt in de bekende ronde flessen. Drog. Apoth. Ass. HOOFDSTRAAT 106 - VEENENDAAL deze manier wel in strijd was met de Gemeentewet maar zeker niet met het gemeentebelang. Was de heer Van Har develd met dit geval naar Ged. Staten gegaan dan had men het daar stellig met een korrel zout gengomen. De heer Bastmeijer (CH) vindt ook dat een en ander veel te lang geduurd heeft. Voorzitter: Dat heeft ook zijn reden en oorzaak gehad. De heer Van Hardeveld: Die leden, die eenmaal hun fiat hebben gegeven, komen er natuurlijk niet meer op terug en het besluit is dus eigenlijk al geno men. Cok acht hij het niet onmogelijk dat de Avondnijverheidsschool zo ach teruit gaat doordat de lokalen van de Teekenschool voor allerlei doeleinden worden gebruikt, waardoor deze onder wijsinstelling van de ene hoek in de andere terecht komt. De voorzitter is nog steeds overtuigd dat B. en W. in het belang van de gemeente gehandeld hebben. Een en ander is geregeld in overleg met de directeur van de Avond school. De overgrote meerderheid van de raadsleden vond het goed en B. en W. dachten zo sterk te staan en op deze manier de V.G.L.O.-school uit de moei lijkheden te moeten helpen. Tegen stem men tenslotte de heren Van Hardeveld, Jansen en Verkuijl en het vooorstel wordt aangenomen. B. en W. stellen vervolgens voor f 250,subsidie te verlenen om tege moet te komen in het tekort dat de Chr. Oratoriumvereniging heeft begroot voor het jubileum concert, de uit voering van „Die Jahreszei- ten", volgende maand. De heer 1 Van Deelen (S GP) is tegen alle bijdragen aan dergelijke ondernemin gen. Wil een vereniging iets organiseren dan moet men dat zoeken in de entréegel- mr yan £sWasmachine den maar niet in de gemeen- met droogtrommel tekas. Het loopt onderhand in de dui zenden guldens en hij vindt het niet verantwoord. De voorzitter wijst er op dat de over grote meerderheid van de Raad en ook hij zelf hierin met de heer Van Deelen van mening verschillen. Dit is nu een maal uw politieke instelling. Persoon lijk is spreker vedheugd over het feit dat de gemeentekas in staat is subsidie voor een cultorele zaak te dragen, en ook dat mede hierdoor de toegangs prijzen laag gehouden kunnen worden. De heer Scholten (CH) is het wel met de heer van Deelen eens maar wil hier een uitzondering maken omdat het een jubileum geldtDe heer Verkuijl constateert juist met genoegen dat de subsidie-lijst voor culturele verenigin gen groter wordt. Wij zijn op de goede weg. Hij wijst er op hoe sterk het cul turele leven in Veenendaal de laatste jaren in omvang is toegenomen. Het is ons bekend dat de SGP op het stand punt staat dat culturele uitingen niet bevorderd moeten wordenMet al gemene stemmen wordt echter het B en W-voorstel aangenomen. Bij het aan de orde komen van de ge ringe verhoging en herziening van de marktgelden zegt de heer Van Deelen blij te zijn dat op de Eiermarkt geen gelden geheven worden omdat deze markt toch al een kwijnend bestaan lijdt. Graag zou hij zieru dat B en W in overleg met de marktcommissie maat regelen nemen om het verder verlopen van de eiermarkt te voorkomen. De voorzitter zou graag van de heer Van Deelen vernemen wat gedaan kan wor den. Eén van de oorzaken noemde de Voorzitter het aan huis verkopen van de eieren door de boeren. De heer Van Deelen wijst er echter op dat de boeren wel in Ederveen en Scherpenzeel gaan markten. In ons vorig nummer werd reeds een en ander medegedeeld over het verzoek van de Stichting „Bergbad" aan het Gemeentebestuur om medewerking bij de aanschaffing van een waterzuive- rings-installatie door de rente en aflos sing te garanderen van een daarvoor benodigde geldlening van 26.000, Namens zijn fractie deelt de heer Van Hardeveld mede dat zolang de beper kende bepalingen gehandhaafd blijven ten aanzien van de openstelling van het bad op Zondag, waardoor een groot deel van de bevolking niet in de gele genheid is het bad te bezoeken, geen medewerking aan de exploitatie te zul len verlenen. Met de vijf PvdA-stem- men tegen wordt daarop de gevraagde garantie verleend. (Zie vervolg pag. 2.) Zoals bekend zijn j.l. Zondag 94 vluch telingen uit het vluchtelingenkamp Triëst naar Nederland gekomen als re sultaat van de VPRO-actie „Een ton voor Triëst". Zondag zijn ook een aantal van deze vluchtelingen in Veenendaal aangeko men, namelijk drie gezinnen, ieder be staande uit man, vrouw en een kind. Deze mensen zijn oorspronkelijk afkom stig uit drie verschillende landen, n.l. Rusland, Yougoslavië en Hongarije. De mannen zijn direct overgebracht naar het sanatorium in Amerongen terwijl de vrouwen en hun kinderen een thuis hebben gevonden bij de families Défilé, Zwirs en Bakker alhier. Het voor Donderdag 11 November aangekondigde concert in Veenendaal van het Utrechts Stedelijk Orkest is naar wij thans vernemen uitgesteld moeten worden tot 25 Januari a.s. Dit uitstel is een gevolg van het niet be schikbaar zijn van de grote zaal van ge bouw Eikenlaan. DADER VAN RIJWIELDIEFSTAL AANGEHOUDEN Woensdag kon de dader worden aan gehouden van de diefstal van een da mesrijwiel enkele maanden geleden al hier gepleegd. Het bleek een inwoner van Veenendaal te zijn die nog in het bezit van het ontvreemde rijwiel was. Hij werd ter beschikking gesteld van de officier van Justitie te Arnhem terwijl de fiets weer aan de rechtmatige eige naresse werd teruggegeven. Het reeds aangekondigde orgelcon cert van de bekende organist Feike Asma van a.s. Dinsdagavond 2 Novem ber in de Chr. Ger. Kerk aan de Bea- trixstraat is thans definitief bekend. Uitgevoerd zullen worden: 1. Orgel- koraal „Jezus, leven van mijn leven"; 2. Fuga, Gigue en Adagio, J. S. Bach; 3. Allegro, b. Aria van G. F. Handel; 4. Choral III, César Franck; 5. Andante S. Landsman; 6. Toccata, W. Ralph Drif- fill en 7. bewerkingen van Psalm 84 en Psalm 146 van Jan Zwart. Het concert begint om 8 uur. Het was dezer dagen voor de derde maal dat de familie B. aan de Kerke- wyk het hek van de voortuin zag sneu velen doordat een auto het grasgazon wilde opryden. Ditmaal was het een militaire wagen die naby de Bergweg moest remmen en door de gladheid van de weg niet meer in bedwang gehouden kon worden. De wagen draaide een hele slag om en ging door het tuinhek heen. Op dezelfde plaats op de Kerkewijk n.l. tegenover de Bergweg, waar zich een stuk straatstenen bevindt die spie gelglad zijn, kwamen deze week weer twee auto's met elkaar in botsing. Ook zoals beide autobestuurders beweerden door de gladheid van het wegdek ter plaatse. Van andere weggebruikers, zoals bromfietsers worden eveneens veel klachten gehoord over de gladde stenen daar. Vooral het verkeer dat de Berg weg oprijdt ondervindt er veel last van. Vooral omdat de weggebruikers op een klinkerweg een dergelijke gladheid niet verwachten is.het hiei; zo verrader lijk. Deskundigen verklaarden on^ dat het hier hardgebakken klinkers betreft De Chr. Metaalbewerkersbond afd. Veenendaal geeft op Zaterdag 6 No vember a.s. een feestelijke propaganda- avond in gebouw „Eltheto". Medewer king wordt deze avond verleend door de Chr. Reciteerver. „O.C.R.V." uit Oos terbeek. Door deze toneelvereniging wordt het toneelstuk in drie bedrijven opgevoerd „Zo waarlijk helpe mij Voorts wordt medewerking verleend door het „Tiroler Trio Drost" uit Vee nendaal. In de pauze wordt een ver loting gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten". Opnieuw heeft de motor het van het paard gewonnen. A.s. Vrijdag wordt nl. nabij Hotel „De Roskam" te Veenen daal een grote verkoping gehouden van de complete stalhouderij van de fa. A. W. de Haas. De acht paarden en de ver schillende koetsen, alsmede alles wat bij een stalhouderij te pas komt, zal on der de hamer gaan. Nu ook de trouwerijen en begrafenis sen hoofdzakelijk met auto's geschieden heeft de romantische stalhouderij geen bestaansmogelijkheid meer. Gewestelyk Arbeidsbureau Veenendaal MANNEN Bieden zich aan: betonwerkers, ijzer- vlechters, opperman, l.l.-schilder, chauf feurs, kellners, kantoorbedienden, los arbeiders, vertegenwoordigers, bedrijfs leiders, revisiemonteur, mach. bank werker, glamaker. Worden gevraagd: text.fabr.arb., sig. fabr.arb., poetsers, aank. automont., bankwerkers, afbramers, wagenmaker, sanitairmonteur, verw.mont., banket bakker, knopendraaiers, timmerlieden, fabr. betonwerkers, meubelstoffeerders, knopenboorders, knopenfraizers, loop jongen, boekhouder, houtfraizer, grond werkers, orgelbouwer, fabr. timmerlie den, mach. reparateur. VROUWEN Bieden zich aan: kantoorbediende voor halve dagen en avonduren), win kelbediende, jongste bediende, l.l.-ver- koopster, ass. kinderverzorgster, kinder- juffr., kinderverzorgster. Worden gevraagd: sig.fabr.arb., text, fabr.arb., kapster, dienstboden (d. en d. en n.), inpakster, werkster, laborante, ateliermeisje, kantoorbediende, arb. be middelaarster. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 welke door slijtage glad geworden zijn. Intussen zijn ter plaatse waarschu wingsborden aangebracht die het ver keer attent maken op het slipgevaar. Men vraagt zich echter af of het niet veiliger geweest zou zijn meteen de gladde stenen te verwijderen en te ver vangen door andere om erger te voor komen. De VALLEI-riks van vorige week is dus weer gevonden en zo beginnen we deze keer weer opnieuw en is de VALLEI-riks van deze week weer f 5,waard geworden, d.w.z. indien de vinder de riks vóór a.s. Donder dagmiddag 12 uur op ons bureau kan tonen ontvangt hij een premie van t 2,50. Het nummer van de riks van deze week is weer rood gedrukt om het zoekqn te yergeipakkelyken. Het nummer is 2. AV 612046. Kijkt U dus goed uit naar de ryks- daalder met het rode nummer 2 AV 612046. Indien u hem vindt ontvangt u een premie van f 2,50. (Van onze correspondent) New York, October. Ann Mitchell is schooljuffrouw in een eskimodorpje. Ze brengt er de peuters de eerste be ginselen van lezen, rekenen en schrijven bij. Terecht is ze trots op haar platina blonde krullen. Maar een kapsel moet nu eenmaal verzorgd worden. Ann gaat dus iedere maand een keer naar de kap per, die ongeveer 500 km verder woont. Daartoe neemt ze natuurlijk haar eigen vliegtuigje, want in Alaska vliegt te genwoordig iedereen. Tweedehands toe stellen kunt ge voor een appel en een ei op de kop tikken. Soms hebt ge een nieuw voor twee dollar, via een tom bola, want wel steeds is de hoofdprijs een vliegmachine. Duizenden en duizen den eskimo's hebben nog nimmer een fiets of een auto gezien, maar met hun Tingyn Mayks (Vogels der toendra) zijn ze volkomen vertrouwd. Ouderen zou den voor geen geld ter wereld op een fiets of in een auto willen plaats nemen; uit angst er het leven bij in te schieten, maar wel durven ze te vliegen. Anderhalf millioen vierkante kilo meter toendra: bergen, gletschers en ijs velden vormen samen Alaska. Er leven slechts 150.000 mensen in deze enorme uitgestrektheid. Velen hebben nog nim mer een kinderwagen gezien, maar toch wijzen de statistieken uit, dat er hier per hoofd der bevolking meer vlieg tuigen zijn en de bevolking meer vlieg- kilometers maakt dan in welk ander land ter wereld ook. De vliegveldjes aan de randen van steden en dorpjes hebben meer verkeer te verwerken dan Schiphol of Orly. Het vliegtuig is na melijk het enige verkeersmiddel in dit wegenarme land. In 1867 kocht de Ame rikaanse regering heel Alaska voor de prijs van 7.2 millioen dollar en de Rus sen meenden met de verkoop een hele haas te hebben gestrikt. De „IJskast", zoals de Amerikanen het nieuwe gebied doopten, bleek evenwel rijk te zijn aan goud en bracht tot nu toe alleen aan goud meer dan 400 maal de oorspron kelijke prijs op. De bruikbare wegen kunt ge op uw vingers tellen. Een er van is de 750 km lange verbinding tussen Fairbanks en Anchorage aan de Golf van Alaska. De enige directe landver binding met de Verenigde Staten is de tijdens de tweede wereldoorlog aap po legde Alaska Highway. Voor mensen te voet en met durf is er nog een andere weg: ze kunnen in de lange winter via het pakijs in de Beringstraat te voet van Alaska naar de Diomedeseilanden en vandaar naar Siberië. Klokslag negen uur 's morgens op een Octoberdag van het jaar 1894 meldde een correct uitziende man in burgerkleding zich in het gebouw van het Franse, Ministerie van Oorlog. Niemand zag iets bijzonders aan hem en toch begon op dat moment het eerste bedrijf van de meest opzienbarende gerechtszaak uit de moderne geschiedenis: de Dreyfus-affaire^ die tientallen jaren lang die ge moederen in de gehele beschaafde (en ook wel onbeschaafde) wereld in be-, roering hield en Frankrijk aan de rand van de burgeroorlog bracht. Men had Dreyfus verzocht zich voor een inspectie te melden; in plaats daarvan dicteerde een majoor hem een brief, hetgeen ruw onderbroken werd door de voor de van niets wetende Dreyfus volkomen verbijsterende mededeling, dat hij wegens hoogverraad gearresteerd werd. Wat was er aan de hand? Reeds geruime tijd was het de Franse Generale Staf bekend, dat belangryke militaire geheimen naar Duitsland werden doorgegeven; dat kon alleen gebeurd zyn door een officier, die toegang tot vertrouwelijk materiaal had. Einde September 1894 kreeg de Inlich tingendienst een waardevolle aanwijzing in handen. Zy had een vooruitgeschoven post in de Duitse ambassade, n.l. de werkster, Madame Bastian, die de inhoud' van de elke dag geleegde Duitse prullemanden dezelfde dag nog bij de Franse Staf aanreikte. thieu Dreyfus maakte nu een tactische fout: hij beschuldigde Esterhazy van het aan Dreyfus toegeschreven verraad; hij had zich moeten beperken tot de be schuldiging, het eerste document te hebben geschreven. Gesteund door de dwalende openbare mening werd Ester hazy in een proces door de Krijgsraad vrijgesproken. Maar nu begonnen de Dreyfusards het tegenoffensief. Franse intellectuelen gingen zich voor de zaak interesseren; de romanschrijver Emile Zola richtte twee dagen na Esterhazy's vrijspraak zijn vlammende protestbrief ,,J' accuse" aan de President der Republiek, waarin hij punt voor punt de beschuldiging te gen Dreyfus uiteenrafelde en stuk voor stuk de militaire samenzweerders op de scherpste wijze aan de kaak stelde. In het proces tegen hem kwam een hand langer van Esterhazy, majoor Henry, triomfantelijk met het origineel van het ■eerste document, het z.g. bordereau, voorzien van een kanttekening van de Duitse keizer, waarin Dreyfus met name genoemd werd. Zola werd veroordeeld, maar vluchtte naar Engeland. Zes maanden later ontdekte kapitein Cuig- net van de Inlichtingendienst, dat het stuk een handig samengeflanste verval sing was. De minister van oorlog ge lastte een streng onderzoek tegen Henry; deze werd gearresteerd en pleegde zelf moord. Het laatste bedrijf begon. In een nieuw proces voor de Krijgsraad in Rennes werd met de nieuwe feiten re kening gehouden, maar het vonnis luid de: tien jaar gevangenis. Een amnestie volgde, maar pas zeven jaar later kwam de volledige vrijspraak, eerherstel en promotie. Dit keer bracht zij een ongetekende, aan de Duitse militaire attaché gerichte brief, waarin een opsomming van inge sloten vertrouwelijke militaire docu menten. De verdenking hierbij viel op de stagiaire bij de Generale Staf, kapi tein Dreyfus, daar van de vijf in aan merking komende officieren zijn hand schrift alleen identiek werd geacht. Hoewel er verder geen aanwijzingen van belang waren en Dreyfus zijn onschuld staande hield, werd hij door de Krijgs raad tot degradatie en levenslange de portatie veroordeeld. De zaak leek af gedaan, maar begon nu pas. Nadat Dreyfus drie jaar op het Dui velseiland had gezucht, ontving hij een telegram, dat' zijn zaak opnieuw onder zocht zou worden. Wat was er gebeurd? Zijn toegewijde vrouw en broer konden en wilden niet berusten in het onteren- de vonnis en bewogen hemel en aarde om een hernieuwd onderzoek tot stand te brengen; de Franse openbare mening viel in twee kampen uiteen, die fana tiek tegenover elkaar stonden. Tegelij kertijd ontdekte Kolonel Picquart die inmiddels Chef van de Inlichtingen dienst geworden was en tot dat moment in de schuld van Dreyfus had geloofd, een uitgebreid achtergehouden dossier dat zijn twijfel gaande maakte en deed groeien. Hij groef verder. Madame Bas tian was intussen onverstoorbaar door gegaan met haar Operatie-Prullemand. Zij kwam met een nieuw opzienbarend document, waaruit bleek, dat nog steeds een Frans stafofficier belangrijke ver trouwelijke documenten aan de Duitse militaire attaché doorgaf. Een Duitse dubbel-spion gaf aan de Fransen na dere aanwijzingen. De zaak kwam nu aan het rollen. Dreyfus' broer liet af beeldingen van het eerste bezwarende document verspreiden; een bankier her kende het handschrift als dat van een vroegere cliënt: Majoor Esterhazy van de Generale Staf. Dat bleek een officier van bijzonder duistere levenswandel, die echter door de kliek van de Generale Staf gedekt werd; men wilde liever een onschuldige veroordeeld laten dan het reeds gehavende prestige der generaals een nieuwe deuk te laten oplopen. Ma- MARTBERICHTEN Dinsdag waren op de eiermarkt te Veenendaal 80.000 eieren aangevoerd. De prijzen varieerden voor grote eieren van f 12,tot f 15,per 100 st. De han del was matig. Op de biggenmarkt waren 70 biggen aangevoerd. Ook hier was de handel matig. Prijzen van f 42,tot f 56,per stuk. Naarmate Alaska tengevolge van de spanning tussen Amerika en Rusland meer strategische waarde kreeg werd het ijsland meer en meer ontsloten en vanzelfsprekend werden de enorme af standen overbrugd door het vliegtuig. Deze ontwikkelingsgang heeft tot de merkwaardige situatie geleid, dat er nu bij de in- en uitgang van ieder dorpje waarschuwingsborden staan voor star tende en dalende vliegtuigen. Deze bor den zijn hier even normaal als in Ne derland het beroemde parkeerverbod voor auto's. De privé-machine is hier namelijk geen luxe maar dringende noodzaak. Lieden zonder eigen machine maken gebruik van de luchttaxi's, be stuurd door uiterst handige eigenaars bestuurder, die hun toestel op iedere gewenste plaats doen landen. Tal van lieden gaan per vliegtuig naar de kerk. Jongelui nemen hun eigen toestel als ze naar de bios willen en duizenden schoolkinderen worden per luchttaxi naar school gebracht. De post wordt be zorgd per vliegtuig en de boer brengt zijn melk en eieren per vliegmachine naar de markt. Het gevolg hiervan is dat de markten bij voorkeur ontstaan aan de rand van dorpen dus in feite bij de vliegvelden. Complete huizen wor den door de lucht afgeleverd. Ook var kens, runderen en zeehonden worden vervoerd door de lucht. De taxi-chauf feur is hierbij voor geen kleintje ver vaard. Indien de transportruimte voor een bepaald voorwerp te klein is wordt het geval aan de buitenkant van het toestel vastgesjord. Tandartsen houden spreekuur in hun toestel en honderden nieuwe burgers zagen het eerste levens licht in een vliegtuig. Op 5 en 6 November a.s. zal in Café Sportlust aan de Veenendaalse straat weg te Eist weer een vogeltentoonstel ling gehouden worden van kanaries, parkieten en tropische vogels. Deze ten toonstelling wordt georganiseerd door de „Elsterse Kleurvogelvereniging". Evenals vorig jaar zal weer een hoek van de zaal worden gereserveerd door bloemist Van Laar, die de tentoonstel ling met bloemen on zal fleuren. Het comité concerten U.S.O.-Rhenen heeft aangekondigd, dat op Donderdag 4 November een kamermuziekavond zal worden gehouden in de achterzaal van hotel „Het Wapen van Rhenen" (J. Ho- vestad). Hieraan zullen meewerken: Jo- han van Ginkel, eerste solo-clarinettist Utrechts Stedelijk Orkest; Louis Wer ner, eerste solo-cellist van genoemd or kest; Johan de Molenaar, directeur van het U.S.O., piano en Willy de Molenaar van Amerongen, sopraan. Op het pro gramma staan werken van Locatelli, Mozart, Spohr en L. v. Beethoven. De vorige kamermuziekavond, in het voorjaar gehouden, trok veler belang stelling, zodat het tot voldoening stemt, dat genopmd comité, met medewerking van het provinciaal en gemeentebestuur er in geslaagd is weer een avond te or ganiseren, waarmede zij een grote dienst bewijst aan dei echte muzieklief hebbers in de gemeente Rhenen. Toe gangsbewijzen ad f 1,zijn in beperkte mate voorhanden op aanvraag bij de secretaris van het comité de heer Th. v. d. Willik, ten gemeentehuize. Plaats bewijzen zullen in volgorde van aan vraag worden afgegeven. IN RHENEN BLOEIEN DE AARDBEIEN Men heeft al eens beweerd, dat het slechte weer van de afgelopen zomer veroorzaakt is door de atoom-explosies. Of door dit soort ontploffingen ook de aardbeien kunnen gaan bloeien is ons uiteraard niet bekend, maar in de tuin van de PUEM-employé de heer G. H. Bosch*, Grebbeweg 50 te Rhenen, staat momenteel een aardbeienbed in volle bloei. Op enkele plaatsen zitten er ook al vruchten aan de ranken. WAGENINGEN. Alhier werd dezer dagen de Wageningse Bromfiets Club opgericht. Volgende maand worden al de eerste oriënteringsritten georgani seerd. RHENEN. De Rhenense politie is er, in samenwerking met de Barneveldse Hermandad in geslaagd de oplichter te arresteren die in Rhenen een gesplitst bankbiljet van f 10,had uitgegeven. De man liep in de val toen hij hetzelfde ook in Barneveld deed. Hij bekende biljetten te hebben gesplitst en in om loop te hebben gebracht. EDE. Het Provinciaal bestuur van Gelderland heeft besloten een renteloos voorschot van f 35.000,te verlenen aan de minder-valide-inrichting te Ede.

De Vallei | 1954 | | pagina 1