Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veencndaalse B.G.D, officieel in dienst gesteld TIPS voor Sint Nicolaas Fa. J. F. TAK MULDER Omvat ruim4000 van de 5500 Veenendaalse werknemers Invasie van BISAMRATTEN Duizenden verwelkomden St. Nicolaas op Veenendaals „vliegveld" WIST U Frankrijk wordt kaal gevreten Flat-woningen op Gelders UIT VEENENDAALS RAADSZAAL B6W nemen voorstel wijziging winkelsluiting terug EEN VAN DE TWEE Gemeentelijke Volks-credietbank voor Ede EENVANDETWEE 28e jaargang Woensdag 1 December 1954 No 55 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal - Amerongen Eist - Rhenen - Achterberg - O verberg - De Haar - Kade - Maanderbuurt - Ederveen - Renswoude - Scherpenzeel Kanarietentoonstelling van „De Gelderse Vallei" een gewone shawl OFZO'N PRACHTIGE WOLLEN SHAWL VAN VAN DER ZEE Winkels Zaterdagavond om acht uur gesloten EEN VAN DE TWEE EEN GEWOON VEST OFZO'NWARM- W0LLEN-VEST VAN VAN DERZEE GROOT GEVAAR VOOR DE DIJKEN St. Nicolaas cadeaux een gewoon overhemd op zo n pracnt overhemd vanvanderZee ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALL ADVERTENTIES Advertentieprüs per mm 12 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent opA fiq opauiJBBAv 'sjJBSjCupaq sp §ug jaren samen heeft gewerkt in Almelo. Namens de Kring van huisartsen werd het woord gevoerd door dr. Rey- don. Men stond aanvankelijk septisch tegenover deze medische dienst, maar Gistermiddag is onder grote belangstelling de Veenendaalse Bedrijfsgeneeskun dige Dienst, gevestigd op de Kanaalweg officieel in gebruik gesteld. In een byeenkomst in de kleine zaal van gebouw Eikenlaan waren een zeer groot aantal genodigden, waaronder vertegenwoordigers van de plaatselijke art sen en andere Bedryfsgeneeskundige Diensten aanwezig. Ook tydens deze byeenkomst bleek de grote betekenis van deze nieuwe instel ling, welke in zyn soort nog een van de weinige in ons land is. Doordat zeven grote bedryven reeds by deze dienst zijn aangesloten, t.w. de „D.S.", Ritmeester, V.S.W., Panter, Frisia, Textielfabriek „Veenendaal" en de Leidsche Wolspinnery, zyn ruim 4000 van de 5500 werknemers in Veenendaal bij de B.G.D. betrokken. De totstandkoming van deze dienst is het resultaat van de samenwerking op dit terrein van genoemde zeven bedryven, en o.a. bedoeld als middel ter bestrijding van ziekte onder het personeel, zowel in het belang van het bedrijf als dat van de werknemer zelf. Het staat de werknemers echter vry zich al dan niet aan de me dische controle van de B.G.D. te onderwerpen. Ook wordt door de B.G.D. de vrije artsenkeuze niet aangetast. De huisarts blyft de centrale figuur en de bedrijfs arts beperkt zich tot diagnostiek en de preventieve bestryding van ziekt door middel van periodieke keuringen als doorlichten en oogonderzoek en ook door in dividuele keuringen om de lichaams-conditie aan te passen aan de te verrichten werkzaamheden. Ook zullen speciale onderzoeken worden gedaan op die fa- brieksafdelingen waar o.a. gevaarlyke stoffen schadelijk voor de gezondheid kunnen zyn. Ir. Frederikse heette het gezelschap namens het bestuur der B.G.D. hartelijk welkom, in het bijzonder dr. C. Ban ning, Hoofdinspecteur van de Volksge zondheid en de vertegenwoordigers van het Gemeentebestuur, de wethouders De Ruiter en Van Stempvoort. De Heer Frederikse memoreerde dat het oprich ten van de B.G.D. geen gemakkelijke taak was. Geen enkel Veenendaals be drijf was groot genoeg om een zelf standige Geneeskundige dienst in te stellen, zodat het gezamenlijk moest ge schieden. Hij bracht dank aan de heren Koomen, Bekker en Van Berkum voor het werk en het resultaat dat nu te zien is. Belangrijk is een geschikt gebouw en een goede bedrijfsarts. Het gebouw is uitstekend geoutilleerd en met de be noeming van dokter Harting als be drijfsarts heeft men een bedrijfsarts die ervaring op dit gebied heeft. De volgende spreker was Dr. Ban ning. Het was hem een eer en een zeer groot genoegen dat men hem gevraagd had de opening van het gebouw te ver richten. De inspectie heeft over het al gemeen weinig te maken met de Be drijfsgeneeskunde en vindt hierin een toenadering tussen inspectie en de be drijfsgeneeskundige dienst. Dit is de eerste opening die dr. Banning voor een B.G.D. verrichtte. De moderne bedrijfs arts gaat veel verder dan de vroegere •fabritrkatn-iTs. Eetr goede bedrijfsarts be hoort twee heren te dienen, nl. het be drijf maar bovenal de werknemers van het bedrijf. Het is nodig dat de bedrijfs arts het bedrijf door en door kent. Hij moet weten in welke afdeling de arbei der moet werken en wat van een arbei der geëist wordt en geëist kan worden. Hij mag zich nooit verlagen tot ogen- dienaar van de directie of van de werk nemer. Dan kan hij het vertrouwen winnen. Hij wenste de aangesloten Veenendaalse bedrijven van harte ge luk met hun eigen B.G.D. en is blij dat dit in combinatie mogelijk is. Hiermede verklaarde hij het gebouw officieel als geopend, hoewel hij dit later nog letter lijk zou doen. Vervolgens kreeg Wethouder de Ruiter het woord. Hij bracht de felicitaties van het Gemeentebestuur over. Hij consta teerde met grote vreugde, dat de sa menwerking tussen de Veenendaalse bedrijven hecht en sterk is, hetgeen de gemeente alleen maar ten goede kan komen. Hij wenste het Bestuur en dr. Harting geluk met deze dienst, hetgeen hij een sieraad voor de Gemeente vond. Als er event, wensen zouden zijn, dan zou men het Gemeentebestuur altijd bereid vinden te helpen. Dr. Opdecoul, chef van de bedrijfs geneeskundige dienst te Almelo gaf een overzicht wat er in het buitenland op dit gebied gebeurde. Nog geen 10°/o van de werknemers in Nederland wordt nog door de B.G.D. geholpen, zodat men in Veenendaal nog tot de pioniers behoort. Een bedrijfsarts is geen vak op de uni versiteit, men moet daar aanleg voor hebben. Spreker feliciteerde het Be stuur met de benoeming van dr. Har- de samenwerking tot nu toe laat niets te wensen over. Hij wenste het bestuur namens de plaatselijke artsen geluk met deze bedrijfsgeneeskundige dienst. Drs. M. Recter bracht namens de B.G.D. te Almelo de gelukwensen over. De heer Vunderink sprak daarna als afgevaardigde van de Veenendaalse textielarbeiders en de heer Berends deed dit namens de werknemers in de tabak- en sigarenindustrie. Beiden betreurden het dat geen afge vaardigden van de werknemers in het bestuur opgenomen waren. Tenslotte sprak de bedrijfsarts dr. Harting. Hij bracht dank aan dr. Ban ning om deze middag aanwezig te wil len zijn. Zijn aanvankelijke verwach ting ten opzichte van het gebouw en de outillage waren naar zijn mening ver 0, overtroffen, waarvoor hij het bestuur j **et moment waarap de Helicopter van Sint Nicolaas Zaterdagmiddag op het ter- zeer erkentenlijk was. De spontane re,n aan de J- G. Sandbnnkstraat aan de grond kwam. De cabine van het toestel medewerking in de afgelopen maanden door de verschillende bedrijven gaven hem goede hoop op vruchtdragende sa menwerking. Hij bracht dank voor het feit dat zoveel collegae huisartsen bij deze opening aanwezig waren. Het is zijn oprechte wens dat de samenwer king nog verder zal uitgroeien. Samen zal men in staat zijn de dienst te ma ken wat het moet zijn. Het was voor hem prettig te weten dat de band tus sen Almelo en Veenendaal zo hecht is. Tot de werknemers zeide hij dat zij be denken moesten dat de dienst gemaakt is voor de werknemers, is zo klein dat Sint zijn staf reeds per post vooruit had moeten sturen, en zoals de foto laat zien had hy dit ook met zijn myter moeten doen, want hij kon niet eens rechtop zitteo. Het hart van de B.D.G. aan de Kanaalweg, namelyk de onderzoek-kamer met op de achtergrond het röntgen-apparaat. Sint Nicolaas heeft Zaterdagmiddag onder enorme belangstelling van jong en oud zijn intoclit in Veenendaal ge daan. De landing per helicopter op het terrein aan de Saudbrinkstraat verliep vlot en werd door vele duizenden met spanning en groot gejuich gadegeslagen. Nadat Sint Nicolaas en zijn knechten waren uitgestapt werden zij door de heer Ant. de Ruiter, voorzitter van de Winkeliersvereniging, hartelijk begroet. Het Spaanse gezelschap stapte daarna in een gereedstaande open calèche en voorafgegaan door het Veenendaalse Harmonie-orkest .Caecilia" ging het rechtstreeks naar het gemeentehuis in de Hoofdstraat, waar burgemeester Bakker op het bordes van het gemeente huis Sint Nicolaas officieel welkom heette in Veenendaal. De burgemeester deelde Sint Nicolaas mede, dat er niet veel bijzonders in het afgelopen jaar was gebeurd, alleen wilde hij nog even mededelen, dat in Veenendaal een drie ling geboren was. Sint Nicolaas zou volgens burgemeester Bakker bij de Veenendaalse winkeliers weer volop kunnen slagen bij -ujn inkopen, temeer nu ■een prachtig jv.'nkelactie aan de gang was. Sint Nicolaas dankte de bur gemeester voor de prettige woorden die tot hem gericht waren. Hij had een uit stekende reis gehad met de helicopter, dat onderaan de Markt, waar voorheen de telefooncel stond, nu een bus is geplaatst van het Rode Kruis? dat men in deze bus lectuur, dus boeken, tijdschriften e.d. kan doen wel ke men wil afstaan aan ziekenhuizen en andere verpleeginrichtingen? dat zich op het bureau van Poli tie een viertal rijwielen bevindt waar van de eigenaar niet bekend is? dat deze rijwielen, waar nog zeer goede karretjes bij zijn, door burgers of door de politie onbeheerd op straat werden aangetroffen? dat twee ervan deze week aan deze verzameling werden toegevoegd? dat er dus toch mensen in onze omgeving zijn die zelf niet weten hoe veel fietsen zij rijk zijn? dat de Sinterklaas, welke Zater dagmiddag per helicopter in Veenen daal landde eerst spoorloos was? dat zijne goedheid tenslotte door de piloot van de helicopter werd gevon den in de omgeving van de Stations straat op het daar in aanleg zijnde ge deelte van het Hazenpad? dat de helicopter dus eerst daar moest dalen om de Sint op te pikken al vorens hem netjes op het terrein aan de J. G. Sandbrinkstraat neer te zetten? dat het personeel van de gemeen te een uur loon heeft afgestaan voor de Vluchtelingen-hulp met als opbrengst 150,-? dat de Gemeenteraad Maandag avond besloot dit bedrag uit de gemeen tekas te verdubbelen? dat de Gemeenteraad verder 11.939,22 beschikbaar stelde als subsi die 1954 voor de drie Veenendaalse Kleuterscholen? In Juli van dit jaar heeft de gemeen teraad van Ede besloten tot de bouw van 25 woningen op een terrein gelegen ten Noorden van de Emmalaan. Dit plan kan niet gerealiseerd wor den, daar de inschrijfsom van de laag ste inschrijver dermate hoog is, dat de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting geen machtiging tot gun ning verleent. Thans stellen B en W de Raad voor in de plaats hiervan op hetzelfde ter rein 36 etagewoningen te bouwen, t.w. 21 woningen uit het aan deze gemeente toegewezen bouwvolume voor het jaar 1954 en 15 woningen als voorschot op het bouwvolume 1955. De te bouwen 36 woningen zijn geheel gelijk aan de aan de Proosdij er veld weg te Ede te bouwen 54 etagewoningen. De totale kosten van deze 36 wonin gen worden geraamd op 428.272,60, t.w. bouwkosten 400.456,60 en grond- kosten 27.816,In het bedrag der bouwkosten is 3.600,begrepen voor de inrichting en aanleg van voor- en achtertuinen, tegelpaden enz. De jaarlijkse exploitatie-lasten van de woningen worden geraamd op 24.166,73. Ingevolge de Beschikking bijdragen Woningwetbouw 1950 mag op een jaarlijkse bijdrage van het Rijk van 9.320,06 worden gerekend. Het verschil tussen de lasten en de rijksbijdrage kan door de huren worden gedekt. Het is de bedoeling ook in deze wo ningen warmwaterapparaten te doen aanbrengen. alleen het „vliegveld" van Veenendaal vond hij bijzonder drassig. Nadat de muziek een Sint-Nicolaasliedje had ge speeld dat door allen uit volle borst werd meegezongen en Sint Nicolaas aan burgemeester Bakker als eerste in Vee nendaal een cadeautje overhandigd had, werd de zegetocht door Veenendaal voortgezet. Overal was een buitenge woon grote belangstelling voor de stoet en Sint Nicolaas was blij, dat hij ein delijk in Hotel „De Roskam" arriveerde, waar hij kon uitrusten van de ver moeiende reis en krachten kon verza melen voor de komende dagen, die bij zonder druk voor hem en zijn knechten zullen zijn. Tijdens de Maandagavond gehouden vergadering van de gemeente raad ontstond een langdurig debat over de vraag of B. en W. bij de voor gestelde wijziging van de verordening Winkelsluiting wel voldoende rekening hadden gehouden niet de belangen van het winkelpersoneel. De heer Verkuyl, sprekende namens de PvdA-fractie, zei zelfs dat B. en W. waren gezwicht voor de aandrang van de zijde der winkeliers en als slaafse volgelingen een ontwerp hadden gemaakt geheel naar de wensen van de Veenendaalse Winkeliers Ver. en dat absoluut geen rekening was gehouden met het feit dat het winkelpersoneel over deze wijziging niet hijster enthousiast is. De Winkelsluitingswet is er ook voor het personeel, dus had ook de mening van de groep gehoord moeten worden. De Kanariefokvereniging „De Gelder se Vallei" te Veenendaal zal op 10 en 11 December a.s. haar jaarlijkse ten toonstelling houden in het gebouw aan de Eikenlaan. Gezien het feit dat het materiaal der Veenendaalse kanarie kwekers zeer hoog staat aangeschreven in de kanariesportwereld. Er zullen ze ker fraaie inzendingen te bezichtigen zijn. Aan de tentoonstelling zal tevens een verloting verbonden worden met verschillende waardevolle prijzen. Het bestuur van de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nij verheid" heeft haar leden geadviseerd a.s. Zaterdagavond de winkels om 8 uur te sluiten, zodat en winkelier en perso neel gelegenheid krijgen ook in huise lijke kring het St. Nicolaasfeest te vie ren. In Veenendaal is het meestal de ge woonte om St. Nicolaas op Zaterdag avond te vieren, zodat ook het publiek wel voor 8 uur haar laatste inkopen zal hebben gedaan. Over het algemeen geldt dit advies: Doe Uw inkopen vroegtijdig. Artikel 11, lid 1, van de Winkel sluitingswet 1951 opent voor de ge meenteraad de mogelijkheid om te bepalen, dat het in de Wet vastge stelde sluitingsuur voor winkels, het verbod tot uitoefening van de markt- handel, straathandel of handel te water, alsmede de halve-dagsluiting, niet geldt voor ten hoogste 21 werk dagen per jaar. Van deze mogelijkheid gebruik makend stelde de gemeenteraad dan ook in zijn openbare vergadering van September 1952 een verordening vast, waarvan artikel 1 als volgt luidt: „De verboden, vervat in de artike len 2 en 8 der Winkelsluitingswet 1951 en in artikel 1 der krachtens artikel 4 dier Wet vastgestelde ver ordening gelden tot uiterlijk 22 uur niet voor: a. de werkdagen in het tijdvak, waarin een winkelbeurs, winkel week, lente-, zomer-, herfst- of winteractie of een soortgelijke actie wordt gehouden tot een ma ximum van 9; b. de dag, waarop de Lampegieters- avond wordt gehouden; c. de Woensdag vóór Hemelvaarts dag; d. de werkdag, waarop in deze ge meente de verjaardag van H.M. de Koningin wordt gevierd; e. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag vóór Pasen; f. Maandag tot en met Vrijdag vóór Pinksteren." De uitvoering van deze verorde ning heeft evenwel in de practijk aanleiding gegeven tot moeilijkheden. In het algemeen wordt n.l. door de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" alhier twee maal in het jaar een winkelactie ge organiseerd. Een dergelijke actie duurt gewoonlijk van Zaterdag tot en met Zaterdag, in verband waar mede dan ook als regel voor 5 of 6 dagen ontheffing van het winkelslui- tingsuur wordt gevraagd. Op grond van het bepaalde in bo vengenoemd artikel 1 kunnen B. en W. echter slechts ontheffing verlenen voor ten hoogste 9 dagen per jaar. Het gevolg hiervan is, dat niet ge durende de gehele actie de winkels tot des avonds 10.00 uur geopend mo gen zijn. Teneinde aan deze bezwaren te gemoet te komen, hebben B. en W. gemeend de Raad te moeten voor- stellen meergenoemde verordening in te trekken en tot vaststelling van een nieuwe verordening over te gaan. B. en W. hadden daartoe in Sep tember j.l. een ontwerp-verordening opgesteld, dat luidt als volgt: „De verboden, vervat in de arti kelen 2 en 8 der Winkelsluitingswet 1951 en in artikel 1 der krachtens artikel 4 dier Wet vastgestelde ver ordening gelden tot uiterlijk 22.00 uur niet voor: a. de werkdagen in het tijdvak, waarin een winkelbeurs, winkel week, lente-, zomer-, herfst- of winteractie of een soortgelijke actie wordt gehouden tot een ma ximum van 18; b. de dag, waarop de Lampegieters- avond wordt gehouden; c. de Woensdag vóór Hemelvaarts dag; d. de werkdag, waarop in deze ge meente de verjaardag van H.M. de Koningin wordt gevierd." Door deze wijziging wordt er getornd aan de vrije Woensdagmiddag, terwijl het winkelpersoneel nu ook zou moeten werken op Lampegietersavond en Ko ninginnedag, zo sprak de heer Verkuijl. Ook vond hij een openstel ling tot 9 uur 's avonds vol doende. De heer Verkuijl adviseerde B en W dit voor stel terug te nemen en eerst overleg te ple gen met de bo nafide vakbe weging en niet met de Vee nendaalse win- kelpersoneels- vakbewegingwant die \s voor hem waardeloos. Het winkelpersoneel moet beginnen met zich te organiseren in de algemene, christelijke of katholieke vakbeweging. Dit laatste is ook de mening van de heer Slok (AR) terwijl de heer Van Ojik (CH) ook graag een advies van de per soneelsvereniging had gezien. De voorzitter heeft nooit iets gemerkt van dwang van de winkeliers terwijl hij verder in de veronderstelling is dat de Winkeliers vereniging wel op de hoogte is van de mening van het winkelperso neel. Spr. beschouwt deze zaak in het algemeen belang. Hoe meer koopgele genheid, hoe beter, en hierbij mag niet in de eerste plaats afgegaan worden op de mening van het personeel dat nog niet aan 48 werkuren per week toe komt. Als de winkelier het niet af kan dient het personeel te helpen. Er wor den door deze wijziging trouwens niet meer werkuren geriiaakt dan voorheen. Weth. De Ruiter. Dienst-auto en een warm hart. Wethouder De Ruiter (CH) wijst er op dat zonder twijfel 95 procent van de winkeliers op b.v. Konin ginnedag ge sloten zal blij ven, er zijn echter bran ches zoals ban ketbakkers, ta bakswinke liers die juist van zo'n dag moeten profi teren. Ook zul len de winkels in het alge meen nooit tot 9 uur. Wet- deze zaak be- langer open zijn dan houder De Ruiter had sproken met enkele bestuursleden van de personeelsvereniging en die hadden er beslist geen bezwaar tegen. De heer Van Hardeveld (PvdA) geeft de winke liers gelijk dat zij proberen de zaak voor hen zo gunstig mogelijk geregeld te krijgen maar ook hij acht het beter hierover eerst contact met de vakbe weging op te nemen. De heer Verkuyl merkt op dat B en W dit zelfs verplicht zijn. Daar is geen sprake van zo ant woordt de voorzitter. Niemand kan ons daartoe dwingen. Dan zult u de con sequenties daarvan moe ten aanvaar den, zegt de heer Verkuijl. Voorzitter: En die zijn? Ver kuyl: Dat zul len wij wel uit maken De heer Van Har develd meent dat de meeste winkeliers hun personeel niet te kort doen en de meer ge werkte uren meestal wel weer laten in halen, maar zo zijn ze niet allemaal. Om iedere schijn van partijdigheid weg te nemen besluiteh B en W hun voorstel voor nader overleg terug te nemen. PENSIOENREGELING WETHOUDERS In September van dit jaar besloot de Gemeenteraad tot het verlenen van pensioen of wachtgeld aan ge wezen wethouders dezer gemeente. Intussen bleek dat de hiertoe vast gestelde verordening aanvulling be hoefde. De heren Van Hardeveld en Verkuijl vragen echter aantekening (Zie vervolg pag. 2.) Van Hardeveld. Ingezonden stuk Millioenen gevaarlyke bisamratten knagen aan Frankrijk. Ze richten een enorme schade aan. Er kan werkelijk van een invasie worden gesproken. Indien niet onmiddellijk de meest krachtige maatregelen worden geno men kan verwacht worden, dat het leger, op zijn tocht door Europa, ook Nederland zal aan doen. Dan staat het ergste te vrezen. Ook zonder deze nieuwkomers bedraagt de schade, welke de ratten jaarlijks in Neder land aanrichten al dertig millioen gulden. Bovendien zijn hisamratten zeer gevaarlijk voor onze dijken. Alarm uit dertig departementen. Uit niet minder dan dertig Franse departementen komen alarmkreten. In korte tijd hebben de bisamratten gehele streken bevolkt en onveilig gemaakt. Men vermoedt, dat de in vasie uit Duitsland is gekomen. In ieder geval hebben ze thans reeds Bretagne bereikt. Het leger is ook noordelijker waargenomen: bij Ca lais dus beangstigend dicht bij Nederland hebben ze schade aan gericht, vooral aan de riolering; bij Belfort staan vijvers zonder water; in de Elzas moesten irrigatiewerken veranderd worden; het Ardennen- kanaal verliest regelmatig peil. Ze ker is. dat in al deze gevallen de bi samratten de verwekkers der onrust en schade zijn. De wachters maken melding van schade aan dijken. De meest ernstige klachten komen uit het Esonnedal. ten Zuiden van Parijs. De hoge vochtigheidsgraad schijnt de bisamratten te bevallen. Deze streek bevoorraadt Parijs niet alleen met het zo geliefde cresson, de groene blaadjes, die bij de biefstuk worden gegeten, doch ook met vele andere tuinbouwproducten. De bisamratten hebben hier niet alleen grote schade aangericht aan riolering en irrigatie, doch bovendien hebben ze hele tui nen kaal gevreten. Sommige bewo ners hebben besloten van beroep te veranderen: ze gaan nu op jacht naar de bisamratten, want een velletje brengt vlotweg vijf tot acht gulden op. Er zijn jagers, die maandelijks een buit van honderd vellen weten te behalen. De jacht is echter moei lijk: overdag ziet men de ratten slechts zelden. Ze wonen in onder aardse holen, die slechts onder het water door te bereiken zijn en drie tot vier uitgangen hebben. Het nest ligt steeds boven de waterspiegel. Driemaal per jaar brengt een vrouw tje hier vier tot twaalf jongen ter wereld. Iedere man-rat heeft vier tot zes vrouwtjes ter beschikking. De jongen zijn na drie maanden even eens geslachtsrijp, zodat enkele rat ten er al spoedig enkele honderden worden en enkele honderden zijn er in korte tijd enkele millioenen ge worden. In het voorjaar trekt het jonge volk uit om nieuwe vesting plaatsen te zoeken, soms zestig kilo meter verder. De bisamrat vreet alles, zelfs zijn zieke of oude broers en zusters. Ze hebben een hekel aan vuil water. Vandaar, dat de indus triegebieden merendeels van bisam ratten verschoond blijven. Het heeft lang geduurd voor ze de stinkende Rijn bij Straatsburg overstaken. Gemeenschappelijke actie. In diverse departementen worden men, die wel een plaatselijk resultaat hebben, doch op de duur geen effect sorteren, indien men de bisamratten elders de vrije hand laat. Indien men erger wil voorkomen, moeten geheel Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk enz. krachtdadig en gelijktijdig de bestrij ding ter hand nemen. Nederland met zijn vele dijken heeft er het grootste belang bij, dat deze Europese samen werking zeer spoedig tot stand komt. Moet men een pakje per post verzenden, zorg dan voor stevige ver- ook in het pakje. Bezorg het pakje niet te laat op het postkantoor, de P.T.T. kan niet alle pakjes op een dag verzenden en bezorgen. Maxi mum gewicht per pakket 10 kg. Een boterletter moet eerst ver pakking, een duidelijk adres, op en pakt worden in een niet te grote doos, eventueel overblijvende ruimte aanvullen met proppen papier. Het geheel wederom in een andere ste vige doos. Behalve het adres op en in het pakje, dient u eveneens te ver melden „breekbaar, dit boven". Strooi eerst wat suiker op het hakbord, men voorkomt daardoor het wegspringen van amandelen bij het hakken. Om gezicht en armen c.q. handen zwart te maken, gebruike men houtskool of een gebrande kurk. In de handel is ook een middel verkrijg baar (met gebruiksaanwijzing). Na derhand kan men de zwarte laag ge makkelijk verwijderen, indien men vooraf een zeer dun laagje vet op gezicht, armen en handen smeert. Chocoladelettervlekkcn worden verwijderd met zeepspiritus of een boraxoplossing. Het vet van de melk verdwijnt tenslotte door het gebruik van tetra. Wijn-, likeur-, vruchten- of li- monadev lekken worden eerst be strooid met zout, waardoor de vlek minder groot wordt en vervolgens moet men plaatselijk betten met lauw water. Wasbare stoffen kunnen ge wassen worden in een synthetisch wasmiddel. Vlekken in moeilijk was bare stoffen behandelt men met al cohol of eau de cologne. Ongekleurde weefsels zo mogelijk en indien nodig nableken. Marsepein kan men uitstekend bewaren in een dekschaal; chocolade letters moet men vooral koel en droog bewaren. Speculaas moet na tuurlijk in een trommel worden ge daan. Borstplaat bewaren we het beste in een goed gesloten fles of trommel. Een klein cadeautje, verpakt in prima vetvrii papier, dichtgeplakt, met ceIló"fSanpaiJlëi-."?rc\n ifrT-ïïh laarï meegebakken wordep. Denk er ech ter om, dat bepaalde plastics en an dere kunststoffen niet tegen warmte bestand zijn! flacons EAU DE COLOGNE PARFUMS o.a. Boldoot 4711 Tosca Maja Sois de Paris Yardley LUXE DOZEN ZEEP met en zonder EAU DE COLOGNE WARMWATERZAKKEN f 2,50 POEDERS (Ponds, 4711, Maja) LIPSTICK OORWARMERS Hoofdstraat 106 Telefoon 2576 De gemeenteraad van Ede heeft in zijn zitting van Donderdagmiddag, wel ke weer in het Calluna Restaurant werd gehouden, enkele belangrijke be slissingen genomen. Langdurig werd gesproken over de oprichting van een gemeentelijke Volkscredietbank te Ede, welk voorstel tenslotte met 23 tegen 4 stemmen (die van de SGP) werd aan genomen. Het voorstel tot oprichting van een Volkscredietbank bracht de tongen in beweging. De heer Van Prooyen (S.G.P.) betoogde, dat deze bank niet als een aanwinst kan worden beschouwd. Voor af sparen is beter. Voor velen zal deze credietbank een verleiding betekenen om meer aankopen te doen, dan finan cieel verantwoord is, temeer omdat een afdoende controle op de uitgaven van de credietopnemers niet mogelijk is. De heer Hey (C.H.) was aanvankelijk van mening, dat het sociale element bij de voorgestelde opzet niet voldoende tot zijn recht komt. De voorwaarden, welke zullen worden gesteld, wijken nauwelijks af van de gewone banken. De heer Homburg (A.R.) verklaarde het met de vorige sprekers niet eens te zijn. Vooral het opvoedkundige element achtte hij van groot belang. Hij be- VerkuijlBonafide Een firma in Wiesbaden bracht 'n scheerschuim- automaat in de handel. Een druk op de knop van de doos en vanzelf komt het schuim kant en klaar op de baard. Er is geen scheerkwast meer nodig, de baard kan er zo afgehaald worden. De inhoud is voor drie maanden. treurde het, dat deze bank niet reeds veel eerder was opgericht, want zij zal buitengewoon nuttig werk kunnen doen. Ook mevrouw Van de Linden (P.v. d.A.) en de heren Merlijn (K.V.P.), Frooland (P.v.d.A.) en Ekeris (C.H.) be tuigden hun instemming met dit voor stel. De heren Soetendal (C.H. en Hool- boom (V.V.D.) hadden enige bedenkin gen tegen de begroting. Met name acht ten zij de post voor salarissen te laag. De heer Veen (S.G.P.) bracht nogal zwaar geschut in stelling. Hij verklaar de zich tegen dit "oorstel en beriep zich daarbij op de Bijbel toen hij de opmer king plaatste, dat de vraag naar eten en drinken en kleding eigenlijk een hei dense wens is, zodat het onchristelijk zou zijn, hieraan door middel van een credietbank tegemoet te komen. Deze aanval werd door de voorzitter gepareerd met een verwijzing naar een ander Bijbelwoord: dat zegt, het na tuurlijke komt eerst en daarna het gees telijke. In zijn uitvoerige verdediging van het voorstel merkte de burgemees ter verder op, dat vooraf sparen inder daad beter is dan achteraf sparen. Maar dit laatste is toch weer verre te ver kiezen boven in het geheel niet sparen. De volkscredietbank zal er juist toe me dewerken, dat de uitgaven in de con sumptieve sfeer worden verlaagd ten behoeve van de uitgaven voor meer duurzame artikelen. Men kan b.v. beter een wasmachine kopen, dan elke avond naar de bioscoop gaan. Naar het oordeel van B. en W. moet de credietbank los staan van Sociale Zaken. Mensen die niets met Sociale Zaken te maken hebben moeten hier ook geholp enkunnen worden. Het ligt in de bedoeling een gemeente-ambte naar tot administrateur aan te stellen. Ten behoeve van de Chr. scholen ie De Valk en Ederveen werd besloten tot aankoop van resp. 45 en 20 nieuwe schoolbanken. Aan de gemeente Veenendaal zal voor een vierde gedeelte worden bijgedragen in de bouwkosten van een aula op de gemeenschappelijke begraafplaats te Veenendaal, waarvan de totale kosten op f 58.000,zijn begroot. KERKEWIJK 167 -TE 1.2860 - VEENENDAAL

De Vallei | 1954 | | pagina 1