citdoeh DE VALLEI St. Nicolaasavond HARTIGE HAP Veenendaal wist in Hilver sum de leiding te behouden umk *§etulz heeft wat de Sint graag geeft l VJiA.A. W. de Haas de Blauwe ^Sluier* Zaterdagmiddagvoetbal in Veenendaal Veenendaalse Volley halsters promoveren naar hoofdklasse f U StAAGT BETER -BIJ ZATERDAG 6 uur GESLOTEN Voor de Jeugd Wageningen-Fortuna '54 0-3 Rhenus kon zich niet herstellen Oranje-Wit wint ver diend van Kieviten ApeldoornDovo 11 V.R.C.A.Z.S.C. 2—0 E.D.O. (U.)Matjan 01 L.HEYW Om ons personeel in de gelegen- heid te stellen, St. Nicolaasfeest in huiselijke kring door te brengen, is onze zaak Verder zijn wij de gehele week tot 's avonds 9 uur tot Uw dienst. Wij vragen Uw medewerking door in onze zaak Zaterdag a.s. vóór 6 uur Uw inkopen te doen. Uit WBGEN üorf mmmë ikmmiiw GARAGE Chr*0penb .Leeszaal euwe#*dÊ verzorgt Uw StNicolaas geschenken door het gehele land! c4. S>. van pinkel Voor uw trouwpartij zijn wij thans speciaal ingericht. De Vallei Uw blad MONTEUR JONGE MANNEN FEUILLETON door FRANCOIS CAMPAUX Veenendaal heeft Zondag haar leiden de plaats kunnen handhaven dank zij een 11 gelyk spel in het Hilversumse sportpark tegen Hilversum. Vtjf minuten voor het einde had Vee nendaal nog een krappe 10 voor sprong. Het bleek niet voldoende te zyn, want de Hilversumse ploeg zette in het laatst alles op alles en kon de (o.i. ver diende) gelijkmaker scoren. Mooi spel was er niet te zien in dat grote sportpark in Hilversum, waar bij na 10.000 bezoekers aanwezig waren. Daarvoor was het veld veel te glad en waren de beide ploegen hun zenuwen niet geheel en al de baas. Zoals dat In soortgelijke wedstrijden gaat waren er adembenemende momen ten voor beide doelen. Kansen die eigenlijk niet gemist mogen worden, maar in een dergelijke zenuwslopende strijd steeds worden gezien. Ook nu wa ren voor beide doelen van dergelijke situaties, waar geluk of pech een grote rol spelen. Het Veenendaal-elftal was tot aan het doelpunt in de 25ste minuut in de tweede helft wat onrustig. De rust keerde pas na het doelpunt in het elftal terug. Toen kwamen daar opeens de vloeiende combinaties en het rustige en beheerste plaatsen. Het zwakke punt lag bij Veenendaal bij Piet Muller die bepaald een „off day" had. Niets gelukte bij hem en juist bij deze zwakke plaats waren bij de sterke rechtervleugel van de Hilver summers Pluim en Van Meningen een voortdurend gevaar. De linkervleugel van de Hilversummers faalde volkomen, zodat Hensen en R. Hey het niet zo moeilijk hadden als Van Soest en Joop Heikamp. Bij de aftrap bleken de zenuwen al duchtig mee te spelen. Aanvoerder v. d. Voort had de toss gewonnen, zodat Vee nendaal moest aftrappen. Het ging direct verkeerd, zodat Kees Heykamp het nog eens over moest doen. Gelijk ging Veenendaal met een aanval over rechts op het Hilversumse doel af. Corry Heikamp kwam al spoedig in een vrije schietpositie. Zijn schot was te onbe suisd en ging voor langs het doel. Cor- nelissen kreeg direct daarop een schot van rechtsbinnen Pluim. Gelukkig juist langs de goede kant van de paal, want de Veenendaalse doelman viel net iets te laat. Het bleef in het begin een zenuwach tig heen- en weergetrap, met slecht plaatsen en veel glijpartijen. Corrie Hei kamp kon nog eens een goed schot in de benedenhoek plaatsen, waar doelman Offerman alle moeite mee had om de bal tot corner te verwerken. Opvallend was het hoe spil v. d. Voort, voor het eerst weer in het Hilversumse elftal dit seizoen, steeds midvoor Heikamp met zijn handen in de rug duwde, hetgeen steeds op vrije trappen uitliep. Nee, erg plezierig had Kees Heikamp het niet bij deze spil. Het tempo bij Veenendaal verslapte iets aan het einde van de eer ste helft, waardoor Hilversum iets meer aanvallend werd en de Veenendaalse achterhoede voortdurend moest ingrij pen. In de eerste helft kwamen de par tijen niet tot doelpunten. Ten aanschouwe van 10.000 toeschou wers heeft Wageningen haar eerste wedstrijd verloren. Het was duidelijk, dat hier goed getrainde spelers aan het werk waren. De Uchaarasconditie van de Fortuna-spelers w as goed. Toch heeft Wageningen goed partij gegeven, vooral voor de rust wogen de partijen goed tegen elkaar op. Het was de Wagening- se spelers aan te zien, dat zij een zo goed mogelijk resultaat wilden berei ken; zij zijn daar volkomen in geslaagd. Over de wedstrijd het volgende: direct na het begin zette de Fortuna-voor- hoede de aanval in. De Wageningse ach terhoede kon slechts redding brengen door weggeven. Er waren toen 2 minu ten gespeeld. Linksbuiten Ravenstein bracht de bal goed voor het Wagenin- gen-doel en Angenent gaf Fortuna de leiding: 01. Na dit begin verwachtte iedereen een doelpuntenregen. Wage ningen dacht er echter anders over; de achterhoede stuwde steeds de voorhoe de op, maar de linie bleek niet in staat de aanvallen goed af te werken. De Fortuna achterhoede moest alle zeilen bijzetten om de Wageningers het scoren te beletten. Fortuna werkte zich hier na los en Angenent loste een hard schot. Keeper Gentjes wist de bal echter keu rig te stoppen en weg te werken. Bij een snelle Wageningen-aanval kreeg Knevel de bal te pakken, hij loste een hard schot, de bal suiste echter precies langs de verkeerde kant van de paal. Bij een volgende Wageningen-aanval bracht Beijer, die een prima wedstrijd speelde, de bal op. Hij plaatste het leer hoog voor het doel van De Munck, Jacobs kopte goed in; met kunst- en vliegwerk weet de Fortuna-achterhoede dan in deze situatie redding te brengen. Met een snelle aanval op het Wage- ningen-doel was het Notermans, die er in een fraaie combinatie met Dingena tussenuit trok. Beijer wist echter op fraaie wijze redding te brengen. Direct hierop kwam Gentjes, hij schoot echter hopeloos naast. In de Wageningse voor hoede was het Jacobs, die steeds het Na de rust liet rechtsbinnen Nelle- stein zich vervangen door G. J. Reber- gen. Een oude blessure had Nellestein in de eerste helft reeds parten gespeeld, waardoor hij slecht kon meekomen. In valler Rebergen was veel actiever en de combinaties met zijn jongere broer waren soms zeer lastig voor linksback Sluiter. Cornelissen moest in het begin van deze tweede helft voortdurend in actie komen. Hij deed dit betrouwbaar. Met een volkomen zelfbeheersing kon hij zich eenmaal nog op de bal werpen toen deze de doellijn tot op een decimeter genaderd was. Gelukkig dat de scheids rechter er boven op stond, anders had hij wellicht geheel anders gereageerd op het gejuich dat de Hilversummers reeds aanhieven. Deze „stunt" van Cor nelissen gaf de overige 10 Veenendalers nieuwe moed. Er werd met groter en thousiasme gespeeld, terwijl ook het publiek zich heftig begon te roeren. Na 25 minuten spelen kreeg rechts buiten Rebergen zijn kans. De uittrap van Van Ek was slecht genomen en kwam bij hem terecht. Hij liep iets naar binnen en gaf daarna een schot op het Hilversumse doel, dat juist langs de paal over de doellijn verdween. De reactie van doelman Offerman kwam te laat. Nu bleek Veenendaal zijn zenuwen meester te zijn. Men gftig plotseling veel rustiger spelen. Het plaatsen werd zuiverder en de aanvallen veel gevaar lijker. Buitengewoon jammer was het, dat de Hilversumse grensrechter daar na mee ging spelen op een onsportieve manier, door elke aanval af te vlaggen voor buitenspel. Daardoor werden Vee nendaal enkele zeer goede kansen ont nomen. Hij ging daar zelfs zo in op, dat hij een afkeuring van zijn eigen aan voerder te incasseren kreeg. De scheids rechter hield teveel rekening met zijn vlaggen. Dat bracht een zekere ont stemming bij de Veenendalers, hetgeen Henny Muller op een terechtwijzing kwam te staan. Hilversum gooide daarna alles op alles. En vijf minuten voor het einde, met de overwinning in zicht, werd Vee nendaal de volle winst ontnomen door een doelpunt overigens en niet geheel en al onverdiend. De talrijke Veenendaal-supporters hebben deze laatste 5 minuten bange ogenblikken meegemaakt, want Hilver sum bleef doorgaan. Een corner in de laatste minuut dreigde nog fataal te worden. De bal stuitte via de onderkant van de lat weer naar buiten, waar R. Hey de bal nog uit het doel kon wer ken. In deze volle spanning kwam het eindsignaal, waardoor Veenendaal toch nog ongeslagen bleef. 8 7 0 1 14 9 6 0 3 12 10 5 2 11 10 5 4 11 8 4 3 9 10 4 5 9 9 3 23 4 8 9 3 1 5 7 9 3 0 6 6 8 1 1 6 3 Rhenus heeft het Zondag tegen Woudenberg al evenmin kunnen bol werken. Met 31 gingen de groen- witten ten onder en verhuisden daar door tot op een na de laatste plaats van de ranglijst, die er nu als volgt uitziet: Barneveld Renswoude Scherpenzeel HDS Veense Boys Woudenberg DVSA Oranje-Wit Rhenus De Kieviten Deze belangrijke wedstrijd met als inzet de onderste plaats leverde een verdiende 21 zege op voor onze plaatsgenoten. De overwinning had aanmerkelijk groter kunnen zijn indien niet de scheidsrechter zulke vreemde beslis singen had genomen. Zelfs werd nog een zuiver doelpunt wegens buiten spel afgekeurd. Oranje-Wit, dat met een gewijzig de opstelling in het veld kwam, was direct al sterker maar kon toch niet verhinderen dat Kieviten het eerst de roos trof (10). Na dit doelpunt kwamen de O.W.-ers steeds voor het Kieviten doel en het verwonderde dan ook niemand dat na een tiental minuten de stand gelijk werd (11). Nog voor de pauze kwam het 2e doelpunt. Na de pauze een steeds sterker O.W., maar wat ook werd gedaan, geen doelpunten. Enkele fraai opge zette aanvallen werden teniet gedaan door de genoemde vreemde scheids rechterlijke beslissing. Gedoelpunt werd er verder niet meer en konden de Oranje-Witters de puntjes mee naar Eist nemen. De stand is nu geworden: Barneveld 8 7 0 1 4317 14 Renswoude 9 6 0 3 2423 12 Scherpenzeel 10 4 3 3 2616 11 HDS 10 5 1 4 23—21 11 Veense Boys 8 4 13 1715 9 Woudenberg 10 4 1 5 1917 9 DVSA 9 3 2 4 15—13 Oranje-Wit 9 3 1 5 15—29 7 Rhenus 9 3 0 6 16—31 6 Kieviten 8 116 1330 3 De wedstrijd DorestadEist werd afgelast. De jeugd van Oranje-Wit speelde 00 tegen HDS. Door dit resultaat behouden zij de leidersplaats nog vast in handen. DOVO heeft Zaterdagmiddag een ver dienstelijk gelijk spel (11) in de uit wedstrijd tegen het leidende Apeldoorn behaald. VRC bleef met 20 de baas in eigen huis van AZSC, terwijl Matjan met een 10 overwinning van EDO (Utrecht) terugkeerde. De wedstrijden GVVV—Sportclub Rhenen en PUEM— Triangelboys werden afgelast. DOVO heeft het leidende Apeldoorn een winstpuntje afhandig kunnen ma ken, dank zij het harde zwoegen. Jean Kroesbergen bleek in de DOVO-ver;le- diging een voortdurend struikelblok te zijn voor de Apeldoornse voornoede. Al leer goed vrij wist te spelen. Hij ont ving echter te weinig steun van zijn medespelers. Bij een Wageningse aanval raakte de Wageningse midvoor bij een kopduel gewond; hij verliet het veld, Taks kwam hem vervangen. Bij een goede Fortuna-aanval wist Gentjes een hard schot van Angenent ten koste van een hoekschop te stoppen. De rust brak aan met onveranderde stand: 01. De spelers mochten voor hun goede spel in de eerste helft een dankbaar applaus in ontvangst nemen. Na de hervatting herhaalde zich het zelfde als in het begin: nauwelijks is afgetrapt, of de bal ligt achter keeper Gentjes, een fraaie combinatie tussen Angenent en Huis besluit Huis met een fraaie voorzet; Ravenstein plaatste de bal langs Gentjes: 02. Enkele minuten later was het o3, toen bij een goede aanval Angenent hard inschoot. Wageningen wist zich weer, trots de achterstand, te herstellen. Het spel golfde op en neer, bij een snelle Fortuna-aanval schoot Huis rakelings langs. De Munck wist achtereenvolgens bij schoten van Taks en Hulshof red ding te brengen. Wageningen bleef aan vallen. Bij een van deze aanvallen wist De Munck een goed schot van Jacobs ten koste van een hoekschop uit zijn doel te stompen. De genomen hoek schop leverde niets op. Hoe Wageningen ook zwoegde, een doelpunt bleef uit. Het is jammer voor Wageningen dat haar voorhoede niet de beschikking heeft over een schutter. De overwin ning kwam Fortuna '54 wel toe, alhoe wel Wageningen zeker een tegenpuntje had verdiend. was Apeldoorn dan ook voor liet groot ste deel der wedstrijd aanvallend, voor DOVO waren er ook voldoende kansen. Alleen jammer dat Klaas van Hal te egoïstisch speelt, waardoor verschillende kansen verloren zijn gegaan. Met de rust had DOVO een 10 ach terstand opgelopen uit een vrije trap van minstens 25 m afstand. De sterke wind had hier een belangrijk aandeel in, zodat het schot de DOVO-doelman volkomen verrastte. 20 minuten na de hervatting zag de jeugdige midvoor Adri van de Pol zijn kans schoon DOVO weer op gelijke voet te brengen, toen de linksback van Apel doorn grandioos miste. DOVO's midvoor reageerde snel en doeltreffend Het was een vrij harde, maar aantrekkelijke wedstrijd. A.s. Zaterdag komt Apel doorn naar Veenendaal om DOVO voer de tweede maal te ontmoeten. Het was Zaterdag een goede dag voor VRC, dat zelf met 20 van AZSC won, terwijl Oranje-Blauw met 3—2 vai SSSE verloor, zodat de geel-blauwen alleen de leiding hebben genomen. AZSC (Aalten) trad met 3 invallers in het veld. Voor rust had de thuisclub de straffe wind in de rug, maar de achter hoede der gasten wist goed stand te houden. Na een kwartier spelen kon Slok uit een scrimmage voor het AZSC-doel scoren. VRC bleef sterk aanvallend, maar de aanvallen werden bijzonder slecht afgewerkt. Zo kwamen Van de Loosdrecht en Van Enk enkele malen voor de Aaltense doelman te staan, maar hun schoten gingen hoog over of ver naast. Ook na de rust bleef VRC aanvallend spelen en had het geluk dat de wind kalmer was. Het lukte echter niet in de VRC-voorhoede. Alle aanvallen werden door slecht gerichte schoten afgewerkt. Tien minuten voor het einde moest Die- peveen zich door een enkelblessure la ten vervangen door Geurtsen. Twee mi nuten voor tijd wist v. d. Loosdrecht dan eindelijk nog een kans te benutten en daardoor de stand op 20 te brengen al ging dit laatste doelpunt met veel ge luk gepaard. De stand in de 4e klasse A-Oost is thans geworden: VRC 10 7 0 3 14 Oranje-blauw 10 5 2 3 21 SSSE 10 4 3 3 11 SKV 10 4 3 3 11 Door twee eclatante overwinningen in successie heeft het eerste dames team van de Veenendaalse Volleybal club V.V.C. zich in de Hoofdklasse geplaatst van de Nederlandse Volley bal Bond in district Utrecht. Dit be tekent, dat het damesteam van Vee nendaal thans tot de vier sterkste ver enigingen in dit district behoort en dat de competitie van de Hoofdklasse, die in Januari begint te draaien, moet uitmaken welke van deze vier clubs de afdeling Utrecht zal vertegenwoor digen op de Nederlandse Kampioen schappen. Zaterdag j.l. werd het Utrechtse „Animo" het slachtoffer van het geest driftig spelende V.V.C. Door uitste kend aanvalsspel van Corrie Kruide nier en Mincke Dijkstra en het bril- lante opslaan van Gerda de Ruiter werden de Utrechtse dames met 30 (153; 155; 157) verslagen. Het Veenendaalse team bestaat uit de volgende speelsters: Mincke Dijk stra, Corrie Kruidenier, Gerda de Rui ter, Corrie Sasburg, Hans Wouda en Too Wouda. - De Veenendaalse Heren speelden j.l. Zaterdag gelijk tegen „Athlon" met 2—2. DTS AZSV Harskamp CJV-ers 10 10 10 10 10 Matjan heeft tegen EDO in Utrecht de volle winst kunnen grijpen, in een faire wedstrijd. Voor rust had Matjan een stevige bries in de rug, maar stug ver dedigen, soms met kunst- en vliegwerk, hield voor EDO de stand tot rust dub- belblank. Na de rust slaagde Matjan er na veel krachtsinspanning in de EDO-aanvallen te weerstaan en zelf ook nog aandacht te schenken aan aanvallen. In de veer tigste minuut werd het moedig volhou den van de Pantermensen beloond door een goed doelpunt van Chr. Tanis, dat voldoende was om de beide punten in de wacht te slepen. Bij voorbaat dank, HOOFDSTRAAT 43/45 Mek qcShxcekii ««■m. ÜNPIEN rw-VOOR ONS LAGENT AUTOMOBIELEN VOOR OA VEENENDAAL - EDE-WAGENINGEN Veenendaal - Telefoon 2455 is voortaan geopend: Voor volwassenen op Woensdag en Vrij dag van 79 uur Voor de jeugd op Donderdag van 7 8.30 uur en op Vrijdag van 45 uur De leeszaal is gevestigd in de Koningin Juliana School. DAMES HEREN Meisjeshorloges vanaf f 17.50 Jongenshorloges vanaf 12,50 Dameshorloges 27,50 Herenhorloges 19,25 Doublé horloges 41,50 Waterdichte horloges 38,75 Gouden horloges 87,50 Pierce horloges 45,— Rekbanden 4 Remova horloges 47,— Doublé bandjes 7,75 Stalen rekbanden 3,50 Luxe wekkertjes 9,45 Doublé rekbanden 18,50 Schoorsteenklokken Bim-Bam 43,50 Gouden ringen 27,50 Electrisch 22,50 8 Karaat ringen 23,95 Gouden oorknopjes 6,75 Borrelglas met zilveren voet 6,75 Gouden Colliers 17,95 Zilveren ringen 4,25 Gouden hangers 12,25 Zilveren vulpotloden 6,50 Gouden ringen 15,25 Zilveren sigarenpijpjes 3,75 8 Karaat ringen 9,75 Zilveren manchetknopen 4,25 Zilveren hangers 2,35 Sigarettenkokers 9,75 Zilveren armbanden 7,75 Sigarettenkistje 17,50 Zilveren vulpotloden 6,50 Sigarenhuls (1 Sigaar) 8,75 Doublé boogcolliers 7,95 Asbak met dover 6,50 Doublé armbanden 5 Do ver tj es 1,50 Doublé revèr-spelden 2,50 Zilveren aanstekers 5,75 Bloedcoraal en granaat 5,75 Sigaretten-standaard 6,60 Poederdozen 6,75 Tafelaansteker 42,25 Likeurglas m. zilv. voet 6,75 Barometers 19,25 Bloemvaasjes 4,75 Briefopeners 4,95 Maggihouders 5,25 Asbakken 3,25 Servetbanden 2,95 Sigarenstandaard (pleet) 25,— Wekkers 7,35 Koekoekklokje 3,50 Tinnen serviezen 41,85 Tinnen wandborden 4,95 Jampothouders 7,25 Goud-Doublé-zilv. dasspelden 1,50 Vlekvrij en Keltum artikelen Automatische horloges 99,50 Verhoog de gezelligheid van TELEF. 2272 ft Bloemenmagazijn tt Speciaal in bonte en groene Hangplantjes compleet met bamboe rekje en potje, reeds vanaf 2.50 Leerdam's groeidozen compleet met Hyacinthenglas en bolf 1.45 Crocuspotten gevuld met crocussen vanaf f 2.75 Allerlei bloeiende- en sierbladplanten Kerkewijk 27 - Veenendaal BELANGRIJK: U kunt gekochte artikelen mits onbeschadigd altijd rullen bij onverhoopt niet slagen wordt het bestede bedrag in contanten terugbetaald. Nieuwe 68 pers. auto's disponibel. Zeer voordelige tarieven. N.V. v/h. Fa. Markt 16 Veenendaal 140 FILIALEN IN NEDERLAND Telefoon 2827 BIJ HOLLANDIA TRICOTAGEFABRIEK N.V., Kerkewyk, Veenendaal is plaats voor een leeftijd omstreeks 25 jaar, om opgeleid te worden voor het onderhoud en afstelling van speciaal- naaimachines. Tevens kunnen enkele van omstreeks 22 jaar geplaatst worden. Persoonlijk aanmelden tijdens fabrieksuren bij de portier. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE JOS Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel- weg 10, Veenendaal. DE SINTERKLAAS-WEDSTRIJD WIE WINT DE PRIJZEN? Beste Neven en Nichten, De tijd die jullie hadden om je tekening voor de Sinterklaaswed strijd in te zenden, was een beetje kort. Daarom knopen we er nog een week bij aan en je kunt nu inzenden tot en met Maandag 6 December. Pak dus een blaadje papier en maak een tekening over het Sinterklaas feest. Het doet er niet toe, wat je te kent. Voor degenen die de krant van verleden week niet meer hebben, plaats ik nog eens de raadsels, die ook opgestuurd moeten worden. Op een apart blaadje. Daarop zet je ook je naam, adres en leeftijd. Je hoeft heus niet alle raadsels goed te heb ben hoor! Er worden prachtige boeken als prijs gegeven. Ik zou het zo leuk vin den als jullie nu allemaal meededen! Tot de volgende week! De brief van Ria v. Uijtert zal ik volgende week beantwoorden en dan vermelden de namen van hen die zilverpapier stuurden. Hier volgen de raadsels: I. x x x X X X X X X X X le rij: een medeklinker 2e rij: heeft Zwarte Piet bij zich 3e rij: gebruikt de banketbakker 4e rij: eenstopt Piet in zijn zak 5e rij: klein rond stukje gebak 6e rij: 't gevraagde woord 7e rij: zoete lekkernij 8e rij: chocoladegeeft Sint óók vaak 9e rij: heeft Sint op zijn hoofd 10e rij: daarin lig je als Sint over het dak rijdt 11e rij: een medeklinker Op de kruisjes komt de naam van een soort gebak dat op elk Sinter klaasfeest gegeten wordt. II. Zoek eens tien woorden op die twee betekenissen hebben zoals „ezel". Dit is een dier maar wordt óók door een kunstschilder gebruikt. III. Zet de cijfers 1 tot en met 10 op een rij. Hieronder komt de naam van iets lekkers dat erg breekbaar is. 9-8-6 is een dier, 1-8-7 is speel goed, 3-2-10-4 steenmassa öp land of in zee, 4-5-9-7 verblijfplaats voor dieren, 10-2-3 insect. IV. Wie weet de naam van de stad (in Klein-Azië) waar de heilige Ni colaas als bisschop leefde? WIE ZIJN ER JARIG? 4 Dec. Franck Lansing. 6 Dec. Berend Huibers. 7 Dec. Marianne Dorland. 8 Dec. Nelleke v. d. Kuinder. 8 Dec. Gerrit Vaarsluijs. TANTE JOS. Op een Zaterdagmiddag in Juni wa ren Louise en Fred met Tony naar het park gegaan, waar Tony naar harte lust kon rennen en draven. Fred had eerst enige minuten met hem gestoeid en gesold, doch het al spoedig moeten opgeven en was nu naast Louise ko men zitten, die op een bankje in het zonnetje zat te genieten. „Maak je niet te druk, Fred," zei Louise. „Denk er om, wat de dokter heeft gezegd." „Hoor eens, Louise," lachte Fred, „je speelt tegenwoordig zo de baas over me, dat we evengoed getrouwd zou den kunnen zijn. Zou dat nu niet eindelijk de beste oplossing zijn?" Louise lachte. „Wat een raar huwe lijksaanzoek,' zei ze. „Wat een rare manier van aanne men!" lachte Fred op zijn beurt. „Wie zegt, dat ik het aanneem?" vroeg Louise uitdagend. „Luister eens even, Louise," zei Fred nu, vol diepe ernst. „Een jaar of dertig geleden heb ik je hetzelfde voorgesteld en een behoorlijk blauw tje gelopen. Dertig jaar lang heb ik mij bij je beslissing neergelegd, om dat ik die wel had te aanvaarden. Nu is alles echter zo heel anders gewor den. Op onze leeftijd zijn we geen Tristan en Isolde meer; we zijn alleen maar goede, oude vrienden." Even moest hij op adem komen. Toen ging hij verder: „Maar jij kunt zo heerlijk eieren bakken, dat ik alleen daarom al met je zou willen trouwen. Je kunt eenvoudig niet meer blijven door gaan met het leven, dat je nu moet leiden. Je ogen beginnen het op te geven en dan is Leiden helemaal in last. Je zult het naaiwerk er aan moe ten geven, om niet helemaal blind te worden, en wat dan? Wasvrouw wor den of iets dergelijks? Dan kun je toch nog beter mij kiezen! Toe, Louise, wees verstandig, trouw met me en kom met Tony bij me wonen! Dan zal mijn grootste levenswens toch nog in vervulling gaan." Louise verzonk in gedachten. Der tig jaar geleden had zij geweigerd zijn vrouw te worden, omdat zij niet vol doende van hem hield, of beter ge zegd, niet op de juiste wijze van hem hield, om een huwelijk met hem aan te durven. Al die dertig jaar was hij haar enige, haar trouwe vriend ge bleven, tot wie zij zich altijd had kun nen wenden in ogenblikken van moei lijkheden en misère. Nu waren zij in derdaad oude mensen geworden, voor wie het huwelijk geheel iets anders betekende dan dertig jaar geleden. Waarom zou zij zijn voorstel niet aan nemen? Al deed zij het alleen maar voor Tony en voor Fred zelf. Hij had zoëven zelf gezegd, dat zijn liefste wens daarmee in vervulling zou gaan. Mocht zij dat Fred onthouden, Fred, die nooit aan een andere vrouw had gedacht en die wellicht nog maar kort te leven zou hebben? Even dacht zij nog: „John! John!" maar ach, dat lag nu reeds bijna een mensenleeftijd ach ter haar en behoorde tot een verleden, dat geen rol meer mocht spelen. Zij keek Fred even van terzijde aan, zag zijn witte haren, zijn goede, trou we ogen en legde zacht haar hand op de zijne. „Vanavond kom ik naar je toe, Fred. Dan kunnen we eens rustig over onze toekomst praten." Teder drukte hij haar hand. „Ik heb dertig jaar lang gewacht, Louise," glimlachte hij. „Dan kan ik ook nog wel tot vanavond wachten." Maar Louise kwam die avond niet, noch de volgende avond of één van de daarop volgende èvonden. Toen zij met Tony thuis kwam en de deur open deed, raapte Tony een stuk papier van de grond op, dat onder de deur ge schoven was. Het bleek een telegram te zijn. Wat zou dat te beduiden heb ben? Onwillekeurig ikreeg Louise een gevoel van naderend onheil en met bevende vingers maakte zij het tele gramformulier, dat aan haar geadres seerd was, open. Zij las en herlas het telegram, tot Tony ongeduldig werd en vroeg, wat er aan de hand was. Nog maals las zij de inhoud door, zeker reeds voor de vijfde keer nu. Het te legram luidde: „Kom morgen Tony halen. Zorg dat alles in orde is, we rekenen dan met een even af. Helen." Het kwam als een donderslag bij heldere hemel. Morgen, morgen reeds zou zij dus moeten afstaan, wat haar het dierbaarst op aarde was gewor den, waarvoor zij had gesloofd en ge zwoegd, waarvoor zij ontberingen had geleden en vrijwel het eten uit haar mond had gespaard. Zo koel en koud stond het daar: „Kom morgen Tony halen. Rekenen dan meteen even af." Was dat dan „even" af te rekenen, die jaren van liefde, van opoffering, van algehele wegcijfering van zichzelf, van zorg en toewijding? En dat door iemand, die de naam van moeder niet waardig was te dragen; die tien jaar lang niet naar haar kind had omge keken, zich er niet om had bekom merd, of hij al dan niet gebrek had moeten lijden. Die het zelfs niet de moeite waard had geacht gedurende al die jaren ook maar iets bij te dragen om in het onderhoud van haar kind te voorzien. Aan een dergelijke „moe der" zou zij moeten toevertrouwen wat haar zo lief, zo dierbaar was gewor den, als een eigen kind nauwelijks zou hebben kunnen zijn! Dat nooit! Wat ook gebeuren zou, dat zou nimmer plaats hebben. Als zij Tony, nu haar Tony, aan die vrouw en een vreemde man zou moeten afstaan, zou haar ge hele levensdoel, al haar werk, haar ploeteren en sloven van al die jaren, vergeefs zijn geweest. Het was, of de wanhoop en de angst Tony te verliezen, haar verstand scherpten en haar reuzenkrachten ga ven. Het eerste wat zij deed, was na gaan, hoeveel geld haar nog ter be schikking stond. Weg waren alle ge dachten aan ouderdom en toekomst; zij had nu slechts rekening te houden met het ogenblik. Zij moest er voor zorgen, dat haar kind zo spoedig mo gelijk buiten bereik kwam van de drei gende klauwen, die zich naar hem uit strekten en dreigden haar van hem te scheiden. Die andere vrouw mocht dan volgens de natuur zijn moeder zijn, moreel had zij geen enkel r^cht meer op hem. Zijn ware moeder was zij, Louise, die, zo lang hij leefde, al leen aan hem gedacht en voor hem gezorgd had. Zij pakte in ijlende haast de enkele schamele kledingstukken die zij nog bezat en de kleren van Tony in een paar handkoffers, borg het laatste wat nog van haar spaarduitjes was over gebleven zorgvuldig in haar tas, keek nog eenmaal de kamer rond, die zij zoveel jaren lang met Tony had ge deeld, waar zij zorg en kommer had geleden, doch die haar nu opeens als een paradijs voorkwam, en verliet toen haastig met Tony het huis, zonder nog een enkele maal om te zien. Een half uur later was zij weg met onbekende bestemming. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1954 | | pagina 4