Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Hoe werkt de Veenendaalse Bedrijfs Geneesk* Dienst? Straks wettelijk verplicht NIEUW-ZEELAND ZOEKT MEISJES de VALLEI-riks? Concurrentie tussen kappers en café s Oorlog in Soho Dit gebeurde in Parijs Fa. J. F. TAK Europese hebben de voorkeur Waar is Ambtenaren-salarissen lager dan die in het vrije bedrijf 28e jaargang VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 No 56 Uitgave: „De Gelderse ¥31161" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA WAT DOEN DE VEENENDAALSE CLUBS? Twaalfjarig meisje liep tegen rijdende auto en werd ernstig gewond Dodelijke aanrijding aan De Klomp Kerst-oratorium van R.K. Gemengd koor Concert van het Ritmeester Mannenkoor Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Vorige gevonden St. Nicolaas cadeaux DE ARBEIDSMARKT De mens in rue de l'Arcade ^JFTjiOP^ Voor betere Uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Bij het verslag van de officiële indienststelling van de Veenendaalse B.G.D. in ons vorig nummer werd reeds met enkele regels een omschrijving gegeven van het werkterrein en de taak van deze nieuwe instelling. Voor een goed begrip in deze is het echter nodig hierop nog nader in te gaan. Temeer waar niet minder dan 4000 Veenendaalse werknemers met deze nieuwe dienst te maken kragen en dan nog wel op medisch terrein en de algemene gezondheidsverzorging. De Veenendaalse Bedrijfs Genees kundige Dienst werd eigenlijk reeds in 1953 gesticht door zeven grote Veenen daalse bedrijven, n.l. de Ritmeester, „D.S.", V.S.W., Panter, Frisia, Textiel fabriek „Veenendaal" en de Leidsche Wolspinnerij (Newo). In Nederland vindt men nog maar enkele van deze in stituten en de Veenendaalse initiatief nemers behoren dan ook nog tot de pio niers op dit gebied. Het Philipsbedrijf in Eindhoven was het eerste in Nederland waar men de profijten van een B.G.D. ondervond en daar werkt deze instelling dan ook al sinds 1928. De bij Philips bereikte resul taten waren zo overtuigend dat thans reeds naar een algemene doorvoering van dergelijke instituten als de B.G.D. wordt gestreefd. De regering heeft een wet in voorbereiding welke aansluiting bij een B.G.D. straks verplicht stelt voor alle bedrijven met meer dan 100 werknemers. VRIJE ARTSENKEUZE Van grote betekenis bij de instelling van een B.G.D. is vooral een juist begrip voor de verhouding huisartsbedrijfs arts. De huisarts n.l. blijft de centrale figuur. Wanneer men thuis verpleegd moet worden, ook naar aanleiding van een diagnose van de bedrijfsarts, dan blijft dat de taak van de huisarts die omtrent de bevindingen van de be drijfsarts wordt ingelicht. De bedrijfs arts beperkt zich dus tot de diagnostiek en de huisarts behandelt. De B.G.D. zal dus niet treden tussen de patiënt en zijn huisarts. KEURING BIJ AANSTELLING De activiteit van de bedrijfsarts, in Veenendaal is dat dus dr. Harting, richt zich in de eerste plaats op de pre ventieve ziektebestrijding. De werkne mers zijn vrij zich aan de behandeling of controle van de bedrijf arts fi onder werpen of niet. De enige verplichte keu ring welke men zal moeten ondergaan is in geval men bij een der aangesloten bedrijven in dienst treedt. Deze keuring is niet in de eerste plaats bedoeld om te beoordelen of iemand meer of min der gezond is, maar meer om iemand dat werk te geven dat het meest bij zijn ge zondheidsconditie past. Iemand die b.v. last heeft van spataderen zal men geen staand werk geven. Ook wordt gezocht naar iemands lichamelijke kwaliteiten. Een positieve keuring dus. PERIODIEKE ONDERZOEKEN In het programma van de bedrijfs arts is verder opgenomen het periodieke onderzoek. Deze periodieke onderzoeken zijn gesplitst voor, twee groepen, t.w. het algemene onderzoek van alle werk nemers in een bedrijf, doorlichten, con trole van de ogen e.d., en de speciale periodieke onderzoeken bestemd voor die werknemers die op verschillende punten nog weer eens extra onderzocht worden omdat zij in een afdeling wer ken waar wordt gewerkt met voor de gezondheid schadelijke stoffen. Verderbeweegt de bedrijfsarts zich op het terrein der arbeids-hygiëne, d.w.z. hij beoordeelt het arbeidsklimaat in de fabriek, zoals temperatuur, voch tigheidsgraad, het lawaai, de stoffig heid, de toiletten enz. Het is zijn taak om dit alles ter bescherming van de ge- LEDEN VERG ADERING „UNITAS" De afdeling Veenendaal van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Tex tiel- en Kledingbedrijven zal Zaterdag 11 December a.s. een ledenvergadering houden in een zaal van gebouw „Elthe- to" aan de Fluitersstraat. In deze vergadering hoopt districts bestuurder G. J. Vunderink te spreken over het onderwerp „Zijn wij tevreden over de gang van zaken in organisatie en bedrijf?" IIIIIHIIIIIIIIII llllllllllllllll HlIIIIIIIIHII I mum muni mm i minui iiiiiiiiiiiuii IIIIIIHIIIIIII llllllllllllllll llllllllllllllll a nun ii mi mi n Mil II tllll in I II ii Maandag 6 December (In hotel „De Korenbeurs") 3 uur, vergadering van de Bond van gepensionneerden in over heidsdienst. Woensdag 8 December (Gebouw „Eltheto") 7.45 uur, uitvoering van de kinderope rette „De Bloemenfee en de Prinses", o.l.v. de heer C. Bud ding. Vrijdag 10 December (In geb. Eikenlaan) 's avonds Kanarietentoonstelling. Zaterdag 11 December (In geb. Eikenlaan) 's middags en 's avonds Kanarietentoon stelling. Dinsdag 14 December (In geb. „Eltheto") 8 uur, uit voering Kerst-oratorium van Heinrich F. Muller door R.K. Gemengd koor o.l.v. Gijsbert van Zanten. =E |1 Zaterdag 18 December (In geb. Eikenlaan) 8 uur, Con- ff eert Ritmeester Mannenkoor 11 o.l.v. Wim Hartsuijker, met so- |f listische medewerking. II Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Maan- |i dag de film „De Rode Baret" 1| en van Dinsdag t.m. Donder-^ dag „Fort TI". I g zondheid van de werknemers zo gun stig mogelijk te doen zijn. Ook gaat de bedrijfsarts na of de werkhouding goed is, of men de juiste werkhouding heeft of om werk dat zittende gedaan kan worden niet meer staande te doen. Dit b.v. weer om rugklachten te voor komen. Tot de preventieve ziektebestrijding door de bedrijfsarts behoort ook b.v. het verstrekken van adviezen voor le vensgewoonten, de juiste voeding enz. Wekelijks worden in de bedrijven statistieken opgemaakt om een beeld te krijgen van de ziekteverschijnselen on der het personeel. Het gemiddelde ziek- tecijfer in Nederland beloopt gemiddeld 3a 4 procent. Komt nu het ziektecijfer in een bepaald bedrijf teveel boven dit percentage dan wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de oorzaak. BEDRIJFSGENEESKUNDIG SPREEKUUR In het gebouw aan de Kanaalweg dat geheel voor de B.G.D. is verbouwd en is ingericht met een uitgebreide en mo derne apparatuur voor medisch onder zoek, houdt de bedrijfsarts dagelijks spreekuur. Op dit spreekuur kunnen die werk nemers verschijnen die gezondheids klachten hebben waarvan zij vermoe den dat ze een gevolg zijn van hun werkzaamheden. In het B.G.D.-gebouw worden b.v. ook mensen gekeurd die lang ziek ge weest zijn om te beoordelen of ze weer arbeidsgeschikt zijn en in staat om hun vroegere werkzaamheden weer op te nemen, of dat ze uit medische noodzaak naar een andere afdeling van het be drijf overgeplaatst moeten worden. Verder behandelt de bedrijfsarts wel kleine verwondingen en infecties waar mee men gewoonlijk niet naar de huis arts gaat en ook om ernstiger gevolgen te voorkomen. Verder hebben alle aangesloten be drijven de laatste maanden verband- kamers ingericht waar ook de eerste hulp kan worden verleend. De stichting van de Bedrijfs Genees kundige Dienst is vanzelfsprekend in de eerste plaats bedoeld om de gezond heid van de werknemers zo goed mo gelijk te houden en daardoor ook het werkverzuim wegens ziekte zoveel mo gelijk te voorkomen. Dit is in het be- belang van het bedrijf maar ook kan de werknemer zelf hiervan profiteren. ONDERNEMINGSARTS VOOR DE „D.S." EN DE V.S.W. Bij de V.S.W. en de „D.S." is men na het stichten van de Bedrijfs Genees kundige Dienst nog een stap verder ge gaan. Deze bedrijven krijgen binnenkort een Erkend Geneeskundige Dienst vol gens artikel 80 van de Ongevallenwet. Dat houdt in dat de bedrijfsarts niet al leen eerste hulp verleent maar de pa tiënt ook thuis verder behandelt. De bedrijfsarts wordt hier dan tevens on dernemingsarts. Deze Erkend Genees kundige Dienst staat dus apart van de Bedrijfsgeneeskundige Dienst. Veenendaal, dat aanvankelijk Hercu les a.s. Zondag zou ontmoeten, krijgt nu BVC op bezoek. De wedstrijd tegen Her cules is uitgesteld, vermoedelijk omdat DOS a.s. Zondag uit speelt. De wedstrijd VeenendaalBVC is dan de eerste wedstrijd in de tweede helft. Veenendaal begon de competitie met BVC in de Bilt een nederlaag toe te brengen, zodat Veenendaal thuis ook als favoriet de strijd aanbindt. Zaterdagmiddag wordt de wedstrijd DOVOApeldoorn gespeeld. Vorige week behaalde DOVO een zeer ver dienstelijk gelijk spel in Apeldoorn. Dit zal de DOVO-ploeg wellicht stimuleren om nu de volle winst te grijpen. De verenigingen uitkomende in de afd. Utrecht hebben a.s. Zaterdag vrijaf. Het 12-jarig meisje van de fam. W. uit de Boslaan, liep op de Spoorlaan te gen een passerende auto op, toen zij volledig in haar knikkerspel verdiept was. Zij werd bij de Newo binnenge dragen, waar dr. Vergouwen de eerste hulp verleende. Later werd zij naar het Juliana-ziekenhuis overgebracht. Toen de 63-jarige arbeider K.S. uit Ede Dinsdagavond omstreeks half zes per rijwiel van zijn werk kwam en van af de Renswoudse Straatweg bij De Klomp de Rijksweg wilde oversteken lette hij niet voldoende op het snel verkeer. Hij werd aangereden door een vrachtauto met aanhangwagen, be stuurd door P.C.W.B. uit Uithoorn en liep daarbij een schedelbasisfractuur op. In de loop van de nacht is hij aan de gevolgen overleden. Het R.K. Gemengd koor o.l.v. Gijsbert van Zanten zal, met solistische mede werking op Dinsdag 14 December a.s. Müller uitvoeren. In aansluiting op deze uitvoering zal de toneelgroep „Jeugd- appèl" het Kerstspel „De Kerstmis van broeder Thomas" opvoeren. Aan de uitvoering van het Kerst oratorium zullen medewerken Karei van de Putte, tenor en mevrouw M. Breemer-Schaauwers,, sopraan, terwijl mevrouw Van Zanten-van Maanen de pianobegeleiding zal verzorgen. Deze Kerstavond zal worden gegeven in de grote zaal van gebouw „Eltheto". Het Ritmeester Mannenkoor, dat in de afgelopen twee jaren al veel van zich heeft doen spreken door de fan tastische vorderingen welke het heeft gemaakt, heeft wederom voor een ver rassing gezorgd gezien de samenstelling van het programma dat dit koor Zater dagavond 18 December in gebouw Eikenlaan gaat uitvoeren. Het programma vermeldt namelijk een aantal Russische werken, o.a. het bekende „Stjenka Razin", welke bij dit Ritmeester concert ongetwijfeld de bij zondere belangstelling zullen hebben. Vooral juist gezien dit programma onderdeel mag het koor zich bevoor recht weten de medewerking te hebben gekregen van de in Rusland geboren tenor Michaël Wischnewsky. Dat het programma geenszins eenzij dig samengesteld is moge blijken uit het feit dat ook Negro-spirituals, opera fragmenten en ook nog twee onbekende werken van Schubert op het programma prijken. Evenals bij vorige concerten van het Mannenkoor, zal ook nu weer de pianobegeleiding worden verzorgd door de pianiste Ria Borgmeijer. Het geheel zal onder leiding staan van de dirigent van het Ritmeester Mannen koor, Wim Hartsuijker. MUTATIES TER GEMEENTE-SECRETARIE De heer Joh. Meijer, commies op de afd. Financiën ter secretarie te Veenen daal is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot eerste ambtenaar, wnd. se cretaris ter gemeentesecretarie van Renswoude. Tot ambtenaresse op de afd. Sociale Zaken ter secretarie te Veenendaal is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd mej. S. G. Smit, thans werkzaam ter se cretarie van Barneveld. (Speciale correspondentie) In Londen heeft het bureau van de Nieuwzeelandse immigratiedienst extra personeel moeten aannemen en extra lokalen moeten huren om de toeloop van Engelse meisjes, die naar Nieuw- Zeeland wensen te emigreren, te kun nen verwerken. Enkele duizenden Duit se meisjes wachten eveneens op haar papieren. Honderden en honderden knappe, charmante Parisiennes pogen een „baantje" te krijgen in Auckland en zelfs uit Amerika worden immigranten vermeld, maarjonge meisjes. De oorzaak is eenvoudig: Nieuw-Zeeland is een der weinige landen waar een ont stellend tekort aan huwbare vrouwen heerst Goed geteld worden er niet minder dan veertig duizend bruidjes ge zocht om de markt te bevredigen, want evenveel jongelui willen zich een vrouw aanschaffen en liefsteen Europese. De voorkeur voor Europese meisjes schijnt veroorzaakt te zijn geworden door het goede voorbeeld: de immigran ten uit Europa, die hun Europese vrou wen meebrachten schijnen allemaal buitengewoon knappe en flinke vrou wen ingevoerd te hebben. Zo iets werkt natuurlijk aanstekelijk. De Nieuwzee landse meisjes ergeren zich niet het minst aan deze voorkeur, want ze weten het aantal mannen zo groot, dat ze niet vrezen „over te zullen schieten". Meisjes, die vrezen er hier over te zullen schieten en dat vrezen ze te genwoordig al vlotweg op 25-jarige leeftijd kunnen dus in Nieuw-Zee land hun gemoedsrust terug vinden. Er worden typistes gevraagd, verpleeg sters, dienstboden en fabrieksarbeid sters. De lonen zijn dubbel zo hoog als in Nederland en de kosten van levens onderhoud weinig of niet duurder. Van een kantoorjuffrouw wordt natuurlijk een behoorlijk mondje Engels verwacht, maar verpleegsters, dienstboden en arbeidsters kunnen ook met slechts enkele woorden Engels een baantje vinden. „Het is voldoende," aldus een dagblad in Auckland, „als ze voldoende kennis van de Engelse taal hebben om op een huwelijksaanzoek Yes te kunnen zeggen. Daarna vult het vocabulair zich vanzelf aan." Een Brits meisje, dat plannen had om raar Klauw-Zeeland - te vertrekken en via haar arbeidscontract gratis over tocht kreeg, schreef een brief aan de minister van arbeid te Auckland en vroeg hem of ze, in Nieuw-Zeeland zijnde, eerst haar arbeidscontract zou moeten uitdienen als ze trouwen wilde. De minister antwoordde: „Wij hebben werkkrachten en toekomstige moeders nodig. U kunt trouwen zodra u aan wal zijt gekomen." De brief werd gepubli ceerd in een Nieuwzeelands dagblad en tientallen lezers verzochten de minister om het adres van het meisje en, zo mo gelijk, haar foto. Ze wilden haar aan de boot afhalen. Om verkeersstremmingen en vechtpartijen te voorkomen werd het tijdstip van aankomst niet vrij gegeven. Een zure vrouwenvereniging schreef aan een Londens dagblad: „Onze mannen zoeken alleen maar Europese meisjes omdat ze te gierig zijn een Nieuwzeelandse te trouwen." Critiek is er altijd. Mr. Winston S. Churchill, eerste minister van Engeland en de leider van de conservatieve party, herdacht zijn 80ste geboortedag op 30 November jl. Foto: links een vroegere foto van Winston Churchill en zijn vrouw tydens hun vacantie te Sandwich, Kent. Rechts: Mr. Winston Churchill 36 jaar, als officier bij het 11de eskader Huzaren in afwachting van de legermanouvres. Deze foto werd in 1910 genomen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 De VALLEI-riks van de vorige keer werd gevonden door de heer W. J. Ruimveld, Koningsstraat 1 te Rhe nen. De heer Ruimveld heeft inmid dels de premie van 10 gulden in ont vangst genomen. De gevonden riks was uitgegeven by melkhandel Ben der, Gasthuisstraat 1 te Rhenen. Doordat de vorige gevonden werd is de VALLEI-riks van deze week dus weer 5 gulden waard. Het nummer van de ryksdaalder welke deze week wordt uitgegeven is: AQ 545913. Het is weer een rood gedrukt nummer om het zoeken te vergemakkelijken. Kijkt u dus goed uit naar de rijks daalder met het rode nummer AQ 545913. Indien u deze vóór a.s. Don derdagmiddag 12 uur kunt tonen op de administratie van ons blad ont vangt u een premie van f 2,50. In de bekende, Londense stadswyk Soho, in vroeger jaren het hoofdkwar tier van elkaar hevig bestrijdende gang sterbenden, blanke slavinnen en smok kelaars in opium, is opnieuw een oorlog uitgebroken en wel tussen de caféhou ders en de figaro's. Er vallen (nog) geen schoten, maar de gemoederen zyn ge spannen en zo nu en dan hoort men scheldpartyen en zo af en toe vallen er ook heuse klappen. Alles begon met een onenigheid tus sen David Cook, baardenafnemer van beroep en zijn boezemvriend Barnett, caféhouder. Ze hadden tot diep in de nacht een woordenwisseling gehad en Barnett besloot daarop zijn vriend eens een lesje te geven. Toen deze, menende dat de nacht alles wel met de mantel der liefde zou hebben bedekt, de vol gende morgen zijn kopje koffie ging drinken in het café van Barnett stiet hij op een groot reclamebord boven de deur waarop kort en bondig stond te lezen, dat alle gasten, die hier tussen negen uur en half elf voormiddag een con sumptie kwamen gebruiken zich geheel gratis met de meest moderne electri- sche apparaten konden scheren. David Cook gluurde eens door de ruiten en zag zowaar twee klanten aan een geu rige kop thee met een scheerapparaat op hun wangen. Hij werd bleek van woede, rende terug naar zijn kappers salon, greep de telefoon, deelde links en rechts enige orders uit en een half uur later fungeerde zijn tegenactie reeds: alle klanten, die zich tussen negen uur en half elf bij hem lieten scheren kre gen gratis een lekkere kop thee of een andere consumptie. Zijn salon werd te klein. Een knap, rood meisje serveerde de thee Nu was ook Barnett woedend. Hij ging David bezoeken en legde uit, dat hij een en ander slechts had georgani seerd als „mop". Hij wilde er nu direct mee stoppen. „Maar ik niet," repliceerde de figaro, „een kop thee kost zo bitter weinig, dat ik die vlotweg gratis kan uitdelen en ik trek er tientallen nieuwe klanten mee." Beide boezemvrienden gingen elkaar vervolgens te lijf en liepen blauwe ogen en lidtekens op. Barnett handhaafde dus ook zijn gratis scheeractie. Tien tallen andere kappers en caféhouders begonnen zich nu bedreigd te voelen en lanceerden 'een gelijke actie: gratis scheren in café's, gratis thee bij de kap per. Tientallen prima relaties werden hierdoor verstoord. Buren werden vijanden, vrienden vlogen elkaar te lijf en momenteel liggen er reeds vier slachtoffers van de oorlog tussen kap pers en caféhouders in het ziekenhuis. Er is nog geen verbetering te bespeuren, éerder verslechtering, want een krui denier kwam hierdoor op het idee zijn vrouwelijke klanten te laten genieten van een (gratis) parfumautomaat. Onder voorzitterschap van de Heer J. Snaterse, hield Maandagavond de Chr. Bond van Overheidspersoneel, afd Vee nendaal in het „Trefpunt" haar alge mene ledenvergadering. Deze vergade ring werd geheel besteed om de salaris positie van het overheidspersoneel te bespreken en werd bygewoond door af gevaardigden van de Afdelingen Ede, Rhenen en Wageningen. De heer 't Lam was namens het hoofdbestuur aanwezig. De voorzitter sprak over de noodsi tuatie die met betrekking tot de sala riëring van het overheidspersoneel dreigt te ontstaan. Deze vergadering dient mede om nogmaals de ernst van de situatie te onderstrepen. De heer 't Lam gaf een uitvoerig overzicht van de stand van zaken. Ook het Hoofdbestuur is van mening dat er spoedig verbeteringen moeten worden aangebracht. De vergelijking van de be loning in het vrije bedrijf en de belo ning van de ambtenaren leert ons, dat de zgn. regelings-uurlonen in het vrije bedrijf wel ongeveer in overeenstem ming zijn met de uurlonen van de amb tenaren wat betreft de gelijke functies. MANNA, HET BROOD DER WOESTIJN De Tarfa-struik bevat een sap, dat tengevolge van de steek van een schildluis naar buiten treedt. Het valt dan als een zeer lichte korrel op de aarde, wordt door de droge woes tijnwind opgenomen en daalt op een andere plaats neer. Ook heden ten dage worden deze korrels door Ara bieren vergaard en als een soort ho ning bij brood genuttigd. Het is zeer waarschijnlijk dat het volk Israëls gedurende de omzwer vingen door de onvruchtbare woes tijnen van Sinaï deze zoete korrels opraapte. flacons EAU DE COLOGNE PARFUMS o.a. Boldoot 4711 Tosca Maja Sois de Paris Yardley LUXE DOZEN ZEEP met en zonder EAU DE COLOGNE WARMWATERZAKKEN f 2,50 POEDERS (Ponds, 4711, Maja) LIPSTICK OORWARMERS Hoofdstraat 106 Telefoon 2576 Niet in overeenstemming met de uur lonen van de ambtenaren zijn echter de normale uurlonen die in het vrije bedrijf worden betaald, waar zij veel hoger liggen door het feit, dat het vrije bedrijf allerlei vormen van toeslagen kent boven de zgn. regelings-uurlonen. Het hoofdbestuur is daarom van me ning, dat bij vaststelling van de salari ëring van het overheidspersoneel, uit gegaan moet worden van de zgn. nor male uurlonen, (de regelings-uurlonen met de toeslagen) in het vrije bedrijf. Dit is dan ook de oorzaak, dat allerlei overheidsdiensten kampen met perso neelstekorten Door het Hoofdbestuur zijn verstrekkende voorstellen tot ver betering bij de Centrale Commissie van Overleg ingediend. Na deze uiteenzetting volgde nog een uitvoerige bespreking. MANNEN Bieden zich aan: glasmaker, grond werkers, betonijzervlechters, opperlie den, steenhouwer, schilders, landarbei ders, vertegenwoordigers, chauffeurs, kellners, kantoorbedienden, los arbei ders, mag. knecht, montagewerker, bouwk. opzichter. Worden gevraagd: text. fabr. arb., sig. fabr. arb., mach. reparateur, mach. poetsers, knopendraaiers, knopenboor- ders, grondwerkers, bankwerker, wa genmaker, san. mont., verwarmings- mont., banketbakker, metaalperser, or gelbouwer, fabr. timmerlieden, meubel maker, loopjongen fabr. betonwerkers. VROUWEN Bieden zich aan: kinder verzorgster, ass. kinderverzorgster, kinderjuffrouw, meisjes voor huishouding, kantoorbe diende voor halve dagen, idem voor avonduren, winkelbediende, l.l.-ver- koopster, ziekenverzorgster. Worden gevraagd: ateliermeisjes, text.arb., sig.fabr.arb., werkster, dienst boden, kantoorbediende, laborante. MARKTBERICHTEN Eiermarkt Op de wekelijkse Veenendaalse eier markt waren 70.000 eieren aangevoerd. De prijzen liepen van 16,50 tot 17, per 100 stuks voor de grote eieren en 14,— tot 15,— voor kleine eieren. De handel kalm. Biggenmarkt Op de biggenmarkt waren Dinsdag morgen 60 biggen aangevoerd. De han del was kalm. Prijzen van 42,tot 60,per stuk. (Van onze Par ij se correspondent) De 65 jarige Maurice Darlot is bedelaar in Parijs. Twintig jaren ge leden ontdekte hij hoe gemakkeüjk het is de Parijse huisvrouwen te be wegen wat klein geld af te geven. Twintig jaren lang verdiende hij op deze wijze een stevige boterham. Hij kon biefstuk eten en camenbert en bij ieder gerecht kon hij een prima wijntje drinken. Dat kan helaas niet van alle Fransen worden gezegd. Het bedelen is voor hem routine ge worden. Hij blijft altijd vriendelijk. Hij knippert met z'n ogen en steekt de hand uit. En zelfs als men er een droog stuk brood in legt weet Mau rice dit te waarderen. Kort geleden schoot hem een dol idee door het grijze hoofd. Hij hield het vast en.... voerde het uit. To neel van de Parijse straatflits zou de rue de l'Arcade worden, een straat, die nooit zon krijgt en die iedere ochtend druk bevolkt wordt met vrouwen uit de wijk, die hier hun levensmiddelen komen inslaan op het marktje. De huizen hier zijn hoog en de prijzen nog hoger. In het gewir war van handkarren, kramen, slen terende vrouwen en elkaar over schreeuwende har.dc'aron vindt men slechts moeizaam zijn weg. Dezer dagen geloofden de vrouwen echter haar ogen niet en de hande laren vloekten en spugden op de grond: op een grote kar lagen won dermooie appelen voor de prijs van 15 franken per kilo. Bij de andere handelaren moest men voor een soortgelijke kwaliteit het tienvoudige betalen. Ze verdrongen zich rond de kar en kochten. Nog zeldzamer was, dat ze zelfs hun geld terugkregen; want Maurice Darlot, gelegenheids weldoener, wenste helemaal geen geld. De woedende handelaren bel den de politie op en verzochten in grijpen, omdat een gek op de markt zou zijn. Ze kwamen met een volle overvalwagen. Honderden huisvrouwen omstuw den Maurice en de acht agenten. „Maar als je niet gek bent, waarom geef je dan al die mooie appelen weg," wilde de politie weten. Toen vertelde Maurice hem, dat hij al twintig jaren lang bedelaar was. „Ik ben altijd uitstekend door de Parijse vrouwen ontvangen. Ik meende nu, dat het tijd was om haar vriendelijkheid eens te vergelden, want wie weet, hoe kort ik nog te leven heb." Zelfs de inspecteur was even spra keloos. Daarna vermande hij zich en riep de protesterende handelaren toe: „Laat hem met rust. Deze man is geen gek, doch alleen maar een mens GRAANTEELT OP HOOG PEIL In Oost-Tibet is men sinds men senheugenis in staat, tarwe tot op een hoogte van 3600 m te verbouwen. Gerst wordt tot op 4000 m hoogte geoogst.

De Vallei | 1954 | | pagina 1