Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken St. Nicolaas bezocht vluchtelingen uit Triest Fa. J. F. TAK EEN JUSTITIE ZONDER GELD MULDER Prinses Margriet was in Veenendaal als zwarte Piet Stormschade in Veenendaal Wist 17.... AGENDA DE GEPENSIONNEERDEN HEBBEN VELE GRIEVEN Tak's Levertraan Daily Mirror" doet aanval op Britse Koningshuis Nieuws uit de Omgeving 28e jaargang WOENSDAG 8 DECEMBER 1954 No 57 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Andere prinsessen niet met zekerheid herkend Week van vele verkeers-ongelukken De „PEPERNOTEN" kunnen tot Zaterdag worden ingeleverd Een dode bij auto ongeluk aan De Haar Inwoner van Voorburg wilde bij Rhenen over de Rijn zwemmen „Reinard" op het oorlogspad Aanpassing aan het gestegen levenspeil geheel onvoldoende NU IS HET DE TIJD Ter dood veroordeelde verklaart zich onschuldig, maar wenst geen beroep Hertog van Edinburgh: „Ik draai duimen1' Voor betere Uurwerken ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent J.l. Zondag kwam Sint Nicolaas met enkele van zyn zwarte knechten per auto een speciaal bezoek brengen aan de zeven uit het vluchtelingenkamp Triëst afkomstige en in Veenendaal on dergebrachte gezinnen. Sint had veel en mooi speelgoed by zich en deelde met kwistige hand. Dit speciale bezoek van Sint Nicolaas werd echter wel bijzonder speciaal toen in het „Spaanse" gezelschap met zeker heid prinses Margriet en in Sint Nico laas een dame van de hofhouding van ,,'t Loo" werden herkend. Zoals bekend zijn sinds kort als re sultaat van de V.P.R.O.-actie „Een ton voor Triëst" ook een zevental gezinnen afkomstig uit het Vluchtelingenkamp Triëst bij Veenendaalse families onder gebracht kunnen worden, nl. bij de fa milies W. F. W. Devilee, Kerkewijk 132; Bakker, mr Heemskerkstraat 8; R. De vilee, Gortstraat 2, F. F. Zwiers, P. H. van Rijnstraat 44 en bij de familie van Dolderen hotel „La Montagne", De betrokken families waren tevoren De krachtige westerstorm welke Za terdag over ons land razende zoveel schade heeft aangericht, heeft ook in Veenendaal zijn sporen achtergelaten. Verschillende ruiten moesten het ont gelden w.o. zelfs een winkelruit, terwijl verschillende straten werden bekogeld met omlaag vliegende dakpannen. De bekende grote wilgenboom welke het zo goed deed nabij het terrein van de V.S.W. in de Zandstraat, sneuvelde eveneens en viel dwars over de rijweg. Er stond juist iemand onder de boom te schuilen toen deze het begaf. Een zwiepende tak zorgde er voor dat de schuilende persoon nog juist onder de vallende boom vandaan schoot. Ook vier voorbijrijdende fietsers konden nog maar net de vallende boom ontwijken. Gemeentewerken heeft de boom later opgeruimd. Op de Dijkstraat werd door de storm een stroomdraad van de straatverlich ting stuk geslagen waardoor geruime tijd in de omgeving van de Patrimo niumlaan een groot gedeelte van de straatverlichting en ook de stroomvoor ziening in enkele woningen uitviel. dat van de ruim 100 nieuwe mas ten voor straatverlichting, welke dit jaar in de verschillende straten ge plaatst zouden worden ter aanvulling en verbetering van de bestaande ver lichting, er reeds ruim 70 geplaatst zijn? dat waar deze lampen nog niet branden, dit nog deze maand het geval zal zijn? dat de Paulus Potterstraat, ge legen in het in aanbouw zijnde woning complex „Het Franse Gat" reeds is ver hard? dat de fundamenten van een aan tal woningen welke aan deze nieuwe straat zullen verrijzen, reeds zijn ge bouwd? dat voorzover op dit moment be kend de omzetten van de Veenendaalse winkeliers tijdens deze actie nog niet eerder zo groot geweest is? —dat de laatste jaren trouwens een nog steeds voortdurende sterke toename van het aantal kopers van buiten wordt geconstateerd? dat op het ogenblik weer een ver scherpte controle op de naleving van de verkeersvoorschriften, zoals het ver lenen van voorrang, rij wiel verlichting, het aangeven van richtingverandering, enz. gaande is? dat als gevolg hiervan in de eer ste dagen van deze week reeds verschil lende bekeuringen werden uitgedeeld? dat dezer dagen uit de kennel van de heer Van Schuppen, van de dr Colijnstraat een Fieldstone's Wood- cockhond werd aangekocht bestemd voor prinses Irene? II Vrijdag 10 December (In geb. Eikenlaan) 's avonds Kanarietentoonstelling. Zaterdag 11 December (In geb. Eikenlaan 's middags en 's avonds Kanarietentoon stelling. Dinsdag 14 December (In geb. „Eltheto") 8 uur, uit voering Kerst-oratorium van Heinrich F. Müller door R.K. Gemengd Koor o.l.v. Gijsbert van Zanten. Zaterdag 18 December (In geb. Eikenlaan) 8 uur, Con cert Ritmeester Mannenkoor o.l.v: Wim Hartsuijker, met so listische medewerking. Luxor Theater Heden Woensdag en morgen Donderdag de film „Fort Ti" en Vrijdag „Ik beken". op de hoogte gebracht van een speciaal bezoek van Sint Nicolaas, en het gere zen vermoeden werd bevestigd toen in een van de zwarte Pieten, die al net zo opgetogen was over het uitgedeelde speelgoed als de andere kinderen, met zekerheid prinses Margriet werd her kend, en even later heeft zij zich dan ook inderdaad als prinses Margriet be kend gemaakt. Hoewel men sterk vermoedde dat achter het zwarte masker van de an dere Piet ook een prinses schuil ging kon deze toch niet herkend worden. Ook kon de identiteit van de andere le den van het gezelschap niet met zeker heid worden vastgesteld, al meende men in een andere auto ook nog prinses Beatrix gezien te hebben. Het is weer opvallend geweest zoveel verkeers-incidenten zich in de afgelo pen dagen in Veenendaal hebben voor gedaan. Gelukkig bleven meestal de ge volgen beperkt tot materiële schade, maar het heeft zeker zin om even op dit verschijnsel te attenderen omdat bij verschillende gevallen persoonlijke on gelukken niet denkbeeldig zijn geweest. Dinsdag vorige week waren het op de Kerkewijk nabij de Bergweg twee auto's die botsten. Nu was eens niet het gladde wegdek hiervan de schuld. De auto's werden tamelijk beschadigd. Woensdag waren het een bromfiets en een auto die met elkaar in botsing kwa men op de Kerkewijk. De schuldvraag wordt nog onderzocht. Alweer alleen materiële schade. De volgende dag, Donderdag, waren het wederom een bromfiets en een auto die met elkaar in conflict kwamen, nu echter in de Hoofdstraat. Hier was de bromfietsrijder de schuldige doordat deze teveel op het linker gedeelte van de rechter rijweg had gereden en bij het naderen van genoemde auto een plotselinge beweging maakte waarop de chauffeur niet verdacht was. Behalve materiële schade had de bromfietsbe rijder zich dermate bezeerd dat hij zich onder behandeling van een arts moest stellen. Vrijdag waren het op de Kerkewijk op de Burgemeester Van Schuppenbrug weer twee auto's die in botsing kwamen en flinke schade opliepen. Hier bleek echter dat de bestuurder van een van de auto's niet in het bezit was van een rijbewijs. Maandag j.l. werd de rij gesloten met een aanrijding tussen twee auto's op het kruispunt ZandstraatHoogstraat. De bestuurder van de uit de Zandstraat komende auto gaf die van de Nieuwe- weg de Hoofdstraat inreed geen voor rang. Alweer behoorlijke materiële schade. De „pepernoten" welke tijdens de vo rige week gehouden Sint Nicolaas-actie door de Veenendaalse winkeliers wer den uitgereikt, en waarvan 200 stuks recht geven op een toegangskaart voor de in de kerstvacantie te geven jeugd voorstelling, kunnen nog tot en met a.s. Zaterdag op het bureau van de Veenen daalse Winkeliers Vereniging, Hoofd straat 98, worden ingeleverd. Ook de gelukkige die nog in het bezit zijn van een pepernoot waarop zwarte Piet of Sinterklaas staat afgebeeld, kunnen deze nog tot a.s. Zaterdag ver zilveren. By de buurtschap De Haar op de Rijksweg naar Utrecht vond gistermor gen een verkeersongeval plaats waarbij drie auto's waren betrokken. De 55-jarige mevrouw Hoopbergen- Smulders uit Utrecht werd hierbij uit een door haar echtgenoot bestuurde volkswagen geslingerd en op slag ge dood. Omstreeks 10 uur was het dat een melkwagen niet aanhanger uit Bun schoten, rijdende in de richting Utrecht, door een met 6 ton asphaltbeton gela den wagen met aanhanger werd inge haald. Wegens mist was het zicht niet meer dan 80 meter en het wegdek was door bevriezing vrij glad. De bestuurder van de uit tegenover gestelde richting komende volkswagen zag op korte afstand de zware met as phalt geladen wagen op zich afkomen en deed al het mogelijke om deze te ontwijken. Waarschijnlijk door de glad heid raakte hij daarbij het voorspat bord van de eerder genoemde melkwa gen, draaide hierdoor een slag om en kwam vervolgens nog eens tegen de zij kant van de melkwagen terecht. Door de klap vloog een portier van de volks wagen open en mevrouw H.-S., die moeder van zeven kinderen was, werd op de rijweg geslingerd en op slag ge dood. Hoewel de volkswagen vrij zwaar be schadigd werd liep de heer H. vrijwel geen verwondingen op. Doordat de weg versperd was ston den al spoedig honderden auto's voor de plaats van het ongeluk te wachten en het heeft lang geduurd eer de bijkans in de mist onontwarbare kluwen auto's weer veilig op de weg waren. A.an de Rijnoever nabij „Onderlangs" te Rhenen werd Vrijdag een jongeman aangetroffen, die, geheel gekleed, reeds tot aan zijn kin in het kille water van de Rijn had gestaan.. Hij verklaarde de rivier te willen oversteken om naar Borculo te gaan. Men twijfelde aan de toerekeningsvatbaarheid van de man en waarschuwde de politie, die zich over hem ontfermde.. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de jongeman uit Voorburg afkom stig was, 28 jaar oud was en reeds Maandag van huis was weggelopen. De jongen, die gedurende drie jaar in In- dië had gediend, had daarvan een af wijking overgehouden. Nadat hij door de politie van droge kleren was voorzien en een prima ver zorging had genoten, hebben familie leden hem Zaterdagmiddag opgehaald. Reinard de Vos heeft zijn domicilie gekozen in de onmiddellijke nabijheid van Rhenen. En de vraag, waarom hij dat gedaan heeft behoeft waarlijk nie mand hoofdbrekens te kosten. Waar zou de slimme rover gemakkelijker aan de kost kunnen komen dan in Ouwe hands Dierenpark, waar hij als het ware midden in Luilekkerland zit? Welnu, Zaterdagochtend bleek, dat er onder de vogelstand in dit park een ware slachting was aangericht. Niet minder dan 21 duiven en 2 kalkoenen waren het slachtoffer geworden van de vraatzucht van Reintje! ST. NICOLAAS ALSEMIGRANT Vrijdagmiddag vertrok uit Am sterdam het schip de Grote Beer met emigranten naar Zuid-Afrika. Bij deze emigran ten bevond zich wel een byzon- dere, n.l. de. Sint en zijn zwarte knechten, die door een hys- kraan aan boord werden gehesen. Maandagmiddag j.l. hield de Algeme ne Nederl. Bond van Gepensionneerden in hotel „De Korenbeurs" aan de Markt een propagandavergadering. De voor zitter van de afdeling Doorn, de heer J. M. Hartdorff presideerde de vergade ring en verwelkomde de spreker, de hoofdbestuurder de heer J. H. Groen uit Bussum die het onderwerp behandelde van de onvoldoende aanpassingstoeslag- wet en de daartegen te voeren actie. Spr. behandelde de ingevoerde aan passingstoelage en verstrekte inlichtin gen over het voeren van actie voor de verbetering van de pensioenen. Aan de hand van een adres, dat door de bond onlangs aan de ministerraad, de volks vertegenwoordiging en de staatscom missie-Van Poelje, die belast is met de wijziging van de Pensioenwet 1922, werd gezonden, gaf hij inzicht in de on gewenste verhoudingen, zoals deze voor gepensionneerden zijn ontstaan. Het adres houdt o.a. in dat een aan passingstoelage zo had moeten zijn dat van een werkelijke aanpassing aan de gestegen kosten van levensonderhoud over de gehele linie sprake zou zijn ge weest, vooral wat betreft de het laagst gepensionneerden en de weduwe pensioenen. Uitvoerig werden bezwaren naar vo ren gebracht. Bezwaren in de eerste plaats tegen het stelsel van een aanpas singstoelage, welke slechts een grove aanpassing bedoelde te zijn. En nu blijkt in de practijk dat deze toelage nog meer onder de maat blijft dan men in het begin al had gevreesd Dat is begrijpelijk, want de toeslag wordt berekend in een percentage op het zogenaamde basispensioen. En dat basispensioen wordt uitgedrukt in gul dens met waarde uit de tijd van laag conjunctuur en is afgeleid van in gul dens van overeenkomstige waarde uit gedrukte salarissen. Volgens de bond had het stelsel van aanpassingstoelagen gegrond moeten zijn op een van de volgende twee grond slagen: öf de basispensioenen hadden eerst moeten worden herleid in guldens naar de koopkracht op 1 Januari 1954, óf de percentages hadden moeten worden genomen van het pensioeninkomen (dat is het grondbedrag van het pensioen met inbegrip van de bijbehorende toe lagen). De aanpassing, zoals die nu is ge schied, acht men over de gehele lijn van hoog tot laag onvoldoende. Een derde deel van de spanning die er bestaat tussen het pensioen en de kosten van levensonderhoud zijn voor rekening gelaten van de gepensionneerden. Om dat de regering op het standpunt staat dat deze spanning niet geheel mag wor den weggenomen en ook omdat voor komen moet worden dat aangepaste pensioenen boven de thans te verlenen pensioenen zouden uitkomen. De heer Groen wees er op dat het resultaat van het adres dient te zijn een herwaardering van de oude pen sioenen. Dat is al betoogd in een adres dat op 14 November van.1952 bij de minister werd ingediend. Dat deze her- OM UW KINDEREN TE GEVEN Tak's Levertraan, ryk aan vitaminen en verpakt in de bekende ronde flessen. Drog. Apoth. Ass. HOOFDSTRAAT 106 - VEENENDAAL ui i ui i ii i mii 11 niiiii i ii mi 11 ui in i in nu i i ii i huh 11 mi mum ii mm minimi mi i (Van onze Parijse correspondent) Niemand begrijpt nog iets van de zaak Marcel Keyser, die dezer dagen ter dood werd veroordeeld, omdat hij zijn vrouw vermoord zou hebben. Hy houdt bij hoog en laag vol onschuldig te zyn, maar hij wenst geen beroep, omdat niets hem zo welkom is als een gratis dood en een gratis begrafenis. Zyn beide dochters, aldus hoopt hy, zullen straks herziening kunnen aanvragen en Justitie kunnen ver plichten haar een enorme schadeloosstelling te betalenMaar o.i. is die schadeloosstelling nog niet zo zeker. Toch zyn er vele raadselen in deze gerucht makende zaak. LIJK WAS VERDWENEN Marcel Keyser was postbeambte in Nancy. Onmiddellijk na de oorlog wilde hij zich laten scheiden van zijn vrouw, omdat hij wenste te trouwen met zijn vriendin in Metz. Zijn vrouw verzette zich tegen de echtscheiding en op een kwade dag was ze verdwenen. Niemand meende zich geroepen dit verdwijnen te onderzoeken. Keyser stond niet onder verdenking. Maar in de zomer van 1951, dus zes lange jaren na de verdwijning, ontving de politie een anonieme brief, wa.arin verteld werd, dat Keyser zijn vrouw zou hebben vermoord. De post man werd gearresteerd enbekende vlotweg zijn vrouw met een hamer de schedel te hebben ingeslagen en het lijk met behulp van zijn broer ergens te hebben begraven. De broer van Keyser bekende geholpen te hebben. Nog zelden had de politie dus zo'n gemakkelijk karwei aan de hand gehad. De broers leidden de politie naar de plaats, waar het lijk zou zijn begraven, maar hoe diep men ook groef, er waren geen spo ren te- vinden. Het lijk was spoorloos verdwenen. HERROEPINGEN Keyser werd opnieuw scherp aan de tand gevoeld en bekende.... gelogen te hebben. Hij interesseerde zich zo weinig voor zijn leven, dat hij met lief de en plezier voor moordenaar van zijn vrouw te boek wilde staan, omdat zulks hem een gratis en pijnloze dood alsme de een vrije begrafenis zou bezorgen. De politie geloofde niet veel van deze herroepingen. De rechtbank in Nancy, waarvoor de postambtenaar dezer da gen terecht stond, evenmin. Hij werd ter dood veroordeeld. De verdediging had nog een scherp argument: hoe kan het zijn, dat de beide volwassen doch ters van de verdachte, die in het ouder lijk huis woonden, geen enkel spoor van de misdaad hebben gevonden? Indien men iemand de schedel inslaat, een lijk in stukken snijdt, daarna de resten in een zak bergt om ergens te begraven, moeten er toch enkele sporen overblij ven? Inderdaad hadden de beide doch ters geen sporen gevonden en de politie had in 1945 de kwestie niet eens onder zocht. De advocaat van verdachte poog de er zijn (gratis) klant van te over tuigen, dat hij hoger beroep moest aan tekenen, doch Keyser bleef obstinaat weigeren. Keyser zit nu in de cel voor de ter (Van onze Londense correspondent) Niemand begrijpt tot nog toe waarom de Londense „Daily Mail", één der in vloedrijkste dagbladen, plotseling zo fel en onaangenaam uit haar slof is ge schoten tegen het Britse koningshuis, maar het is gebeurd. De directie en aan deelhouders ondervinden er de onaan gename gevolgen van: dagelyks zit de brievenbus verstopt met brieven van Engelsen, die hun abonnement opzeggen. Genoemd blad, dat een oplage heeft van 4.5 millioen, lanceerde de hevigste aanval, die tijdens de regering van koningin Elisabeth II op het koningshuis werd ondernomen. In drie artikelen, die op drie achtereenvolgende dagen werden geplaatst, eiste het blad, dat het konings huis zich voortaan daadwerkelijk met land en volk zou bezig houden. Het schreef onder meer: „De leden van het dood veroordeelden en wacht rustig de voltrekking van het vonnis af. Hij hoopt dat zijn dood beide dochters een fortuin zal bezorgen, want hij houdt vol on schuldig te zijn. Intussen is er bij het gerecht een tweede anonieme brief binnengekomen, waarin verklaard wordt, dat de echtgenote van verdachte niet vermoord zou zijn. De briefschrij ver zou haar op een later tijdstip dan waarop de moord zou moeten hebben plaats gevonden, ergens hebben ont moet. Later is ze op volkomen natuur lijke v/ijze overleden en de briefschrij ver zou zelfs precies kunnen zeggen waar haar stoffelijk overschot begraven ligt. De justitie weigert op dit tweede schrijven in te gaan en naar het lijk te koninklijk huis hebben nauwelijks nog iets anders te doen, dan vervelende ver gaan zoeken. Motief: ze beschikt daar toe niet over de nodige geldmiddelen, plichtingen van het gezelschapsleven na te komen, elkaar bezoeken te bren gen enduimen te draaien"; het blad onderstreepte verder, dat de ko ningin en haar familie maar al te ge willig zijn hun verplichtingen na te ko men, maar dat ze ook door de raad gevers van het Hof als „koninklijke groetoompjes" worden gedegradeerd. De hertog van Edinburg kon niet na laten op deze artikelen te zinspelen. Tij dens een recente bijeenkomst zei hij: „Dames en heren er is veel opgeklaard. U weet nu tenminste wat ik doe, dui men draaien." In het algemeen neemt de Britse pers en de openbare mening deze aanval op het koningshuis niet zo licht op. Onmiddellijk na de publicatie van het eerste artikel belden duizenden Londenaren en burgers uit andere de len van Engeland Buckingham Palace op, enerzijds om hun aanhankelijkheid te betuigen, anderzijds om zich van de Daily-Mirror-opinie te distanciëren. Indien men de argumenten van het blad één voor één onderzoekt moet men in derdaad constateren, dat de schrijver lang naar een stok heeft moeten zoeken. Ongetwijfeld is de redactie haar doel ver voorbij geschoten. Zij vond het on der meer overbodig om Keizer Haile Selassie zo'n grootse ontvangst te be reiden en hem door zeven leden van het koninklijk huis te laten begroeten. Het blad ziet over het hoofd, dat het hier een staatsbezoek gold en dat de keizer van Ethiopië ook in andere landen groots werd ontvangen. Vermoedelijk is The Mirror weer ver geten, dat nauwelijks een half jaar ge leden de gehele Engelse pers, ook de Daily Mirror, zich angstig afvroeg of de jonge, charmante vorstin niet te zeer was belast. Men hoopte toen, dat zij er zich, na haar uiterst vermoeiende bui tenlandse reis, toe zou laten overhalen haar representatieve plichten meer aan anderen over te laten. Het volk reageert zoals verwacht kon worden. Sommigen geven het blad schoon gelijk en anderen zijn het er niet mee eens. Tot nog toe is niet duidelijk met welk oogmerk de „Daily Mirror" deze hatelijke actie heeft gelanceerd. waardering elders wel kon worden doorgevoerd, werd in België bewezen, waar men het in twee jaar voor elkaar had. Weduwen niets Nadrukkelijk werd verder nog be toogd dat in ieder geval de aanpassing niet per 1954, maar per 1953 had moe ten worden ingevoerd. En niet vergeten mag worden dat velen van hen, die we duwepensioen hebben uit de jaren 1920 tot 1936, helemaal geen aanpassingstoe lage ontvingen. Critiek was er op een tabel, welke de minister in de memorie van toelich ting op het wetsontwerp inzake de aan passingstoelage had laten opnemen. Daarin werd gesteld dat in verhouding de weduwepensioenen meer zouden zijn verhoogd dan de andere pensioenen. De opstelling van het staatje werd, alweer, onvoldoende geacht, alsmede enigszins misleidend, aangezien niet alle factoren van belang er in waren verwerkt, zoals de huurcompensatie en de aanpassings toelage. De drie pensioenbonden hebben daar tegenover een cijferbeeld overgelegd, dat naar hun mening een juistere be rekening geeft van de eigen pensioenen en de weduwepensioenen, steunend op de zogenaamde middelsommen of laat ste grondslag van f 1.500.en f 2.000. Dit cijferbeeld over de jaren 1920 tot en met 1945 geeft duidelijk aan dat de we duwepensioenen in tegendeel stuk voor stuk ten achter blijven bij de eigen pen sioenen en wel van bijna zes tot bijna dertig procent. Aparte aandacht werd nog besteed aan de zes procent, welke per 1 October als enig lichtpuntje voor de gepen sionneerden ook aan hen zal worden toegekend. Maar ook hier toch nog na deel voor de gepensionneerden. In het bedrijfsleven is de zes procent al in de lopende loonuitbetalingen opgenomen. Ambtenaren ontvingen reeds een des betreffende uitkering voor het gehele vierde kwartaal, dus een voorschot. Maar de gepensionneerden van de over heid moeten wachten op een aparte wet, waardoor men eerst half Februari iets van de zes procent en dan nog bij wijze van voorschot, zal merken. Meegedeeld werd dat de bonden pogingen doen toch nog uitbetaling van de zes procent voor het eind van het jaar te verkrijgen. MEER AUTOMOBIELEN Bogota, de hoofdstad van Columbia, heeft grootse uitbreidingsplannen. In- de stad met haar 700.000 bewoners zijn on geveer 22.000 auto's gestationneerd. Men wil dit aantal tot liefst.70.000 op voeren. Het is te hopen, dat men geen moeite met het parkeren van al die wagens krijgt! ZACHT HOUT WORDT GEHARD In Engeland is een procédé uitgevon den, waarmede men door middel van een scheikundige behandeling zacht hout kan harden. Aangezien deze be handeling ook na de bewerking van het hout kan worden toegepast, is het in sommige gevallen voordeliger, wat het arbeidsloon betreft, van zacht hout ge bruik te maken en daarnó het har dingsproces toe te passen. CORTEZ WAS EEN GELUKSKIND Onze geschiedenis-schrijvers kunnen nog steeds niet begrijpen, hoe het mo gelijk was, dat de brutale Spanjaard, de conquistador Cortez, binnen een fantas tisch korte tijdsruimte er in slaagde, on danks zijn perfecte defensie-organisatie Mexico binnen te dringen en practisch gesproken te veroveren. Dit was in hoofdzaak te wijten aan toeval. 1. Cortez leek in zijn kleding spre kend op de „hoogste Godheid", die vol gens de voorspellingen der priesters op aarde zou komenaarde zou komen. 2. Zijn landing aan de Oostkust van Mexico geschiedde precies op de dag en het jaar zoals deze door de meest com petente priesters waren voorspeld. LEERSUM. In het restaurant „Dam- lust" alhier zal het Utrechts Sted. Or kest een kamerconcert geven voor viool, piano en hoorn met medewerking van een vocaal solist. LANGBROEK. Dezer dagen werd in het jachtveld Zuilenburg onder Over langbroek voor het eerst weer sinds 30 jaar in de nabijheid van een boerderij een vos geschoten. LUNTEREN. In de nacht van Zater dag op Zondag werd in de buurtschap Walderveen ingebroken bij molenaar M. De echtgenote van M. werd wakker toen zij het gerucht hoorde van het open schuiven van een raam. De molenaar en zijn vrouw gingen op onderzoek uit en toen zij in de kamer kwamen, waar door de inbreker het licht was aange stoken, bleek deze reeds door de voor deur te zijn gevlucht, zonder kans te hebben gezien iets mee te nemen. KERKEWIJK 167 -TEL.2860 -VEENENDAAL

De Vallei | 1954 | | pagina 1