Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken de VALLEI- riks? Liga tegen zelfmoord De Romeinse vrouw van 2000 jaar geleden Fa. J. F. T A K Veenendaal consumeerde ruim 8000 liter erwtensoep AGENDA Waar is Hy isf7.50 waard Ook Zuid-Afrika wil straks touristenland worden Tak's Levertraan ALLEEN VOOR DE MANNEN Nieuws uit de Omgeving 38e jaargang VRIJDAG 10 DECEMBER 1954 No 58 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Opbrengst ruim 3000 gulden Sober voetbalprogramma Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, ïf Uitvoering Kerst-oratorium „Het Licht der wereld" WAARSCHUWING aan waterverbruikers bij vorstgevaar MAAR DE KAFFER KWAM NIET Veenendaalse Damclub ontging het kampioenschap DE ARBEIDSMARKT met opmerkelijke resultaten NU IS HET DE TIJD Zeldzaam prachtige Zoeloe Schoonheidsverzorging duurde dagelijks zeven uren Eedactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Dezer dagen is de rekening opgemaakt van de tweede in Veenendaal gehouden militaire „snert-oefening". Hierbij bleek dat meer dan 8000 liter erwtensoep werd verkocht en dat deze 8000 liter nog lang niet toereikend is geweest om aan de grote vraag te voldoen. Zoals bekend is de opbrengst van deze snert-oefening bestemd voor de Geza menlijke Nederlandse Militaire Fond sen. Deze opbrengst is nog onverwacht groot geworden, n.l. netto f 3134,dat is nog beduidend meer dan vorig jaar. VERREWEG GROOTSTE OPBRENGST IN HET LAND! Met deze f 3134,15 staat Veenendaal naar verhouding van het aantal inwo ners verreweg aan de top voor wat be treft de opbrengst van de inzamelingen welke in tal van plaatsen in het gehele land voor de Militaire Fondsen werden gehouden. Zonder twijfel is het bereiken van dit hoge bedrag voor een groot deel te dan- Het voetbalprogramma voor de Vee- nendaalse clubs omvat voor Zaterdag slechts: DEV—Matjan, GVVV—Sport club Rhenen en De Merino'sTriangel boys. Ook Veenendaal heeft Zondag vrijaf, zodat Hilversum en Hercules hun ach terstallige wedstrijd kunnen inhalen. RIJWIELDIEFSTAL Gisteravond na 9 uur werd een op de Kerkewijk staand herenrijwiel ont vreemd. Het rijwiel was geheel onbe heerd achtergelaten en ook niet op slot gezet. De politie is nog met de opspo ring bezig. FEESTAVOND MOTOR- EN AUTOCLUB Maandag j.l. hield de Motor- en Auto club „Veenendaal" in Hotel La Mon- tagne een feestavond waaraan mede werkte het bekende radiogezelschap „Confetti" uit 's-Hertogenbosch. Het werd een prachtige avond waarop de organisatoren met trots kunnen terug zien. Met volle teugen werd genoten van de komische imitator Joep Peeters, de kunstfluiter Tonny Tovari en de pianist Joop Reyner. Het gehele gezelschap had ook zeer veel succes met de schet sen zoals „Tante Veronica", „Het lied van de oude piano" en vele andere. Deze zeer geslaagde avond werd met een gezellig samenzijn besloten. WIJZIGING OPENSTELLING BELASTINGKANTOOR WAGENINGEN Burgemeester en Wethouders van Veenendaal maken bekend: dat de Directeur van 's Rijks belas tingen en domeinen te Arnhem bij zijn beschikking van 1 December 1954, af deling Organisatie-Verificatie, nummer 11462/0 3318, heeft goedgevonden te be palen, dat, met intrekking van vroegere terzake bestaande beschikkingen, het kantoor der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Wageningen, van 1 December 1954 af voor het publiek als volgt geopend is: le. voor de ontvangst van directe belastingen, omzetbelasting, loonbelas ting, zegelrecht, successierecht, boeten en verzekeringspremiën op Maandag tot en met Donderdag van 8.30 tot 12.30 uur; 2e. voor de ontvangst van registra tierecht op Maandag tot en met Vrijdag van 8.30 tot 12.30 en van 14 tot 16 uur en Zaterdags van 8.30 tot 12.30 uur; 3e. voor de ontvangst van motorrij tuigenbelasting, invoerrechten en ac cijnzen van Maandag tot en met Vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur en van 14 tot 15 uur en Zaterdags van 8.30 tot 12.30 uur. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 0OS& SS I? L Samengesteld in samenwerking met de Veenendaalse Ver. voor Vreemdelingen Verkeer Vrydag 10 December (In geb. Eikenlaan) 's avonds Kanarietentoonstelling. Zaterdag 11 December (In geb. Eikenlaan) 's middags en 's avonds Kanarietentoon stelling. Dinsdag 14 December (In geb. „Eltheto") 8 uur, uit voering Kerst-oratorium van Heinrich F. Müller door R.K. Gemengd Koor o.l.v. Gijsbert van Zanten. Zaterdag 18 December (In geb. Eikenlaan) 8 uur, con cert Ritmeester Mannenkoor, o.l.v. Wim Hartsuijker, met so listische medewerking. Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Maan dag de film „Ik beken" en van Dinsdag t.m. Donderdag „De Charge aan de Rode rivier". ken aan de belangeloze medewerking van de melkslijters, de afdeling mili tairen uit Ede en de 40 leerlingen van de Huishoudschool die hun krachten hebben gegeven aan de bereiding, de verkoop en de distributie van de soep. Het was een enorm werk dat dan toch met een prachtige opbrengst werd be loond. Donderdag 23 December a.s. zal in gebouw „Eltheto" de uitvoering plaats vinden van het Kerst-oratorium „Het Licht der wereld" van Herman de Wolff. Uitvoerenden zijn het Hervormd Evangelisatie Zangkoor „Con Amore" met instrumentale begeleiding van het Utrechts Strijkorkest en Leo v. Stemp- voort, orgel, terwijl ook de medewer king is verkregen van de sopraan soliste Beatrix Budding. Het geheel staat onder leiding van de dirigent van het koor, de heer C. Budding. Beatrix Budding is een oud-plaatsge- note en een nicht van de dirigent. Zij was gedurende een tiental jaren ver bonden aan de Berlijnse Staats-Opera en is sinds kort weer in Nederland. Het was haar namelijk onmogelijk om nog langer in de Russische zóne van Berlijn te blijven. In ons volgend nummer vol gen nog nadere bijzonderheden van de uitvoering. 2. Om in de komende vorstperiode grote kosten en ongerief te voorkomen, wor den de waterverbruikers aangesloten op het waterleidingnet verzocht de navol gende voorzorgsmaatregelen te nemen: 1. Controleer, of de hoofdkraan goed afsluit, zodat de binnenleiding afge sloten en afgetapt kan worden. Houdt de watermeter vorst vrij, door in de meterput stro of dergelijk iso lerend materiaal te doen of de wa termeter in kelder of kelderkast goed te isoleren met papier of zakken e.d. en het kelderraam gesloten te hou den. De kosten voortvloeiende uit het bevriezen van de watermeter zijn voor rekening van de waterverbrui ker! Laat in de vorstperiode nooit de kraan doorlopen, want-dit geeft on nodige water verspilling (pl.m. 3 m3 per dag) en hoge waterrekening, ter wijl de mogelijkheid van het be vriezen van de afvoerbuis bestaat met alle gevolgen hieraan ver bonden. 3. TECHNISCH OORLOG VOEREN Men is geneigd te veronderstellen dat een technische oorlog eerst in de periode van de ver gevorderde techniek kon worden gevoerd. Dit is echter niet waar. De ruwe Tartaren bij voorbeeld, die omstreeks 1240 (de slag bij Liegnitz in Silezië) Midden-Europa bedreigden, hadden in hun gevolg ruim duizend ingenieurs afkomstig uit China, die enkel en alleen de belegeringsmachines bedienden. WORSTJES MET HARSLUCIIT Ruim een eeuw geleden begon een slager te Schömburg in Duitsland, voor het roken van worstjes dennenappels te gebruiken. Deze worstjes, bekend onder de naam „Schömberger worstjes", heb ben een harslucht, die aan de bossen doet denken. ATOOMKRACHTSTATION Het opmerkelijkste aspect van Groot- Brittannië's nieuwste atoomkracht station, dat weldra te Dounreay in het noorden van Schotland zal worden ge bouwd, zal een stalen bol zijn van on geveer 45 meter in diameter, die ruim 10 meter boven de grond komt. Een mo del van het atoomkrachtstation is te Londen tentoongesteld. In de bol komt de energie-reactor die electriciteit zal opwekken door het voortbrengen van stoom die conventionele machines in werking zal stellen. Het krachtstation zal meer „brandstof" produceren dan het tijdens het proces gebruikt. GEPULVERISEERDE AS VOOR BAKSTENEN Een nieuwe soort grondstof, namelijk gepulveriseerde as afkomstig van brandstof, wordt thans in Groot- Brittannië gebruikt bij het bouwen. De productie heeft de twee en een half millioen bedragen en men verwacht dat deze tegen 1960 zal zijn verdubbeld. In 1953 produceerden krachtcentrales in Groot-Brittannië, die het land van elec triciteit voorzien, 2.500.000 ton gepulve riseerde as. Eerst kostte het de natie anderhalf millioen Pond om deze as kwijt te raken, maar thans worden de jaarlijkse asbergen tot bakstenen ver werkt en gebruikt bij de huizen- en fabrieksbouw. Men meent dat het mo derne proces min of meer gelijk is aan dat, gebruikt door de Romeinen bij de bouw van het Colosseum, toen vulkani sche as met zandsteen werd vermengd. De gepulveriseerde as wordt met klei vermengd om bakstenen te maken en wordt eveneens gebruikt om cement pf zand in gewapend beton te vervangen. De VALLEI-riks van de vorige keer werd uitgegeven by Firma B. van den Bosch aan de Hoogstraat te Vee nendaal. Deze riks werd echter niet gevonden en zo is de VALLEI-riks van deze week f 7,50 waard gewor den. Het nummer van de VALLEI- riks van deze keer is W 188851. Het is weer een rood gedrukt nummer. Zoals bekend is het de bedoeling dat de vinder van de rijksdaalder met dit nummer deze vóór a.s. Donder dagmiddag 12 uur op het bureau van ons blad komt tonen, om dan gelij kertijd de vinderspremie in ont vangst te nemen. Kykt u dus goed uit naar de rijks daalder met het rode nummer \V 188851. Indien u hem vindt ontvangt u een premie van 5 gulden. SUPER CONSTELLATION VOOR PRESIDENT EISENHOWER Een reisvliegtuig voor President Eisenhower, zijn familie en andere hoge Amerikaanse staatslieden. Deze Super Constellation vervangt de vroe gere C-121 Colum bine II. Links: de Columbine HI in de vlucht. Rechts: een kijkje in een van de cabines. De Veenendaalse Damclub VDC heeft Dinsdagavond het kampioenschap niet kunnen behalen. Daarvoor had men moeten winnen van de Damclub „Het Rooster" te Bilthoven, waar de wed strijd werd gespeeld. Nu werd het een voorlopige uitslag van 97 in het voor deel van Bilthoven en twee partijen werden afgebroken. De vermoedelijke einduitslag wordt waarschijnlijk 1010. VDC had een invaller voor C. Hei kamp, waardoor zij enigszins verzwakt was. De naaste concurrent van VDC, n.l. „Ons Genoegen I" uit Zeist, heeft even eens enkele afgebroken partijen, waar door het alsnog mogelijk is, dat het kampioenschap voor Veenendaal alsnog een feit wordt. In ieder geval blijven de kampioenskansen nog vrij groot, want VDC heeft reeds aan een gelijk spel vol doende in de thuiswedstrijd tegen Vriendenkring, welke wedstrijd op 20 December wordt gespeeld. De volledige uitslag van Bilthoven I Veenendaal I is: C. HardemanJ. Edink 02; H. BehnkenG. van Dijk 20; E. v. WaverenH. v. d. Brandhof 20; T. Klei—H. Edink 0—2; Ph. Egels—A.Val kenburg 11; H. PulW. van Manen 11; B. JansenR. de.Gooyer (afgebr.); H. SalomeJ. J. Roks (afgebr.) A. van DijkW. v. d. Hor 20; B. Colijnsen W. S. de Gooyer 11. Voorlopige uit slag 97 voor Bilthoven. BEEN GEBROKEN BIJ VAL MET AUTOPED Het 9-jarig zoontje van de fam. W. uit de Beatrixstraat kwam met zijn auto ped zo ernstig ten val, dat hij een been tje brak. Gewestelijk Arbeidsbureau Veenendaal Bieden zich aan: glasmaker, grond werkers, betonijzervlechter, opperlie den, schilders, landarbeiders, vertegen woordigers, chauffeurs, kellners, kan toorbedienden, los arbeiders, mag. knecht, montagewerker, bouwk. opzich ter. Worden gevraagd: text.fabr.arb., sig. fabr.arb., mach. reparateur, mach. poet sers, knopenboorders, knopendraaiers, grondwerkers, bankwerker, wagenma ker, san. mont., verwarmingsmonteur, banketbakker, metaalperser, orgelbou wer, fabr. timmerlieden, meubelmaker, loopjongen, fabr. betonwerkers, instru mentmaker. VROUWEN Bieden zich aan: ass. kinderverzorg- ster, kinderjuffrouw, kantoorbediende voor halve dagen, id. voor avonduren, winkelbediende, l.l.-verkoopster. Worden gevraagd: ateliermeisjes, text.fabr.arb., sig.fabr.arb., werksters, dienstboden, kantoorbedienden, steno typiste, huishoudster. Washington, December. In 1946, om precies te zijn tydens de kerstdagen, werd in New-York het initiatief ge nomen tot de oprichting van een liga tegen zelfmoord. In betrekkelijk korte tijd had de liga haar filialen, comité's en inlichtingenbureaux in alle grote steden van de United States en in de algemene vergadering van leden, die in 1954 we derom op de vooravond van het kerst feest zal worden gehouden, zal onder meer worden medegedeeld, dat de liga dezer dagen de veertig duizendste zelf- moordcandidaat tot betere gedachten heeft gebracht en op de levensweg heeft teruggevoerd. De liga is uitgegaan van de weten schap dat iedere zelfmoordenaar er op het laatste ogenblik naar verlangt zijn zorgen bloot te leggen. In nagenoeg alle gevallen kunnen knappe psychologen hem dan de boze voornemens uit het hoofd praten. Bovendien, niemand gaat gaarne dood, ook de zelfmoordenaar niet. Dit blijkt onder andere wel zeer duidelijk uit het volgende verhaal. Een zelfmoordcandidaat werd door een politie-agent in New-York verrast. Hij had de loop van een revolver reeds tegen zijn slapen aangedrukt. De wacht meester, die vermoedelijk ook zelf op dat ogenblik niet geweten heeft wat te moeten zeggen, schreeuwde luid: „Laat het wapen vallen of ik schietDe zelfmoordcandidaat liet onthutst zijn wapen vallen en was gered. De moeilijkheid van de liga was aan vankelijk de candidaten op te sporen. Hierbij werkte men Amerikaans en het succes was evenzo: in dagbladen en tijd schriften, via radio en televisie werden oproepen geplaatst aan mensen, die hun leven moe waren. Hun werd aangera den eens met de liga te komen praten, omdat er voor hun problemen een op lossing te vinden zou zijn. En hoe vreemd het ook moge lijken, tiendui zenden personen hebben in de loop der jaren aan deze telkens weer herhaalde oproepen gevolg gegeven. Duizenden slachtoffers ook worden de liga in han den gespeeld door vrienden, familie leden en politiepersoneel, want ieder een in Amerika weet dat de liga altijd slaagt. ALCHEMIE BESTAAT NOG Een lyrische dichter, de Duitser Alexander von Bernus, in Beieren woonachtig, houdt zich in zijn labora torium uitsluitend met alchemische ex perimenten bezig. Dit klinkt nu niet meer zo gek, aan gezien ook volgens de erkende weten schap een element in een ander kan overgaan. OM UW KINDEREN TE GEVEN Tak's Levertraan, rijk aan vitaminen en verpakt in de bekende ronde flessen. Drog. Apoth. Ass. HOOFDSTRAAT 106 - VEENENDAAL Zürich, December. Wkinezie Samuel Kumalo, een Kaffer uit Zuid-Afrika heeft een schandaal veroorzaakt, door een begroctingscomité in Zürich tever geefs te laten wachten. Zijn bagage, een zak suiker, zeven zakken maismeel, en bananenbladeren en eenslaapmatje ar riveerden per K.L.M. in Zwitserland, maar Kumalo was thuis gebleven. Hij had van de reis afgezien, omdat zyn medicijnman dacht, dat ook een „vlieg tuig" zich zou voortbewegen via het water. Alles was prachtig voorbereid en de halve wereldpers was al in beweging en nog kwam er een kink in de kabel. Mister Benton, die kort geleden een studiereis had gemaakt in Amerika was naar Kaapstad teruggekeerd in de vaste overtuiging, dat men met Ameri kaanse manieren ook van Zuid-Afrika een touristenland zou kunnen maken. En waarom ook niet? Was het strand hier minder prettig? Was Zuid-Afrika niet overgoten van heerlijk natuur schoon? Had men geen prachtige ho tels? Waren de prijzen niet laag en tel de men geen honderden belangrijke be zienswaardigheden? Als Miami, Parijs, Duitsland, Oostenrijk en zelfs Holland in staat waren millioenen buitenlandse touristen te trekken en daarop een ex porterende industrie van betekenis op te bouwen moest dat voor Zuid-Afrika ook mogelijk zijn. Hij had blikvangers nodig. Hij peinsde twee dagen lang. Toen meende hij de ontdekking van zijn leven te hebben gedaan: kaffers. Hij zou de prachtigste kaffers uitzoeken en die in Amerika en Europa als touristen- propagandisten laten werken. De proef zou genomen worden in Zürich en Frankfort. Mister Benton ging op zoek naar een prachtige kaffer en hij vond die in Mkinzeni Samuel Kumalo, een gespierde en krachtig gebouwde Zoeloe, die pas kort geleden met de beschaving in aanraking was gekomen. Kumalo zou een gratis reis per vlieg tuig naar Zürich krijgen. Daar zou hij door de stad moeten hollen met 'n risk- sja, voorzien van grote platen: „Be zoek Zuid-Afrika". Kumalo, de waarde van klinkende munt en een bankreke ning inmiddels al ontdekt hebbende liet zich overhalen voor honderd gulden per dag. EIGEN UITRUSTING Kumalo stelde enige eisen: hij was n.l. een veeleter en gebruikte behalve meer normaal voedsel ook dagelijks een kilo speciale suiker en drie kilo spe ciaal maismeel. Hij geloofde niet, dat men in Europa bruikbaar maismeel zou EEN KOSTBAAR VEREDELINGS- PROCEDE De wereldberoemde staalfabrieken te Sandviken in Zweden, rekenen met een kostprijs van 30 kronen voor 1000 kg ijzererts. Wanneer deze grondstof met behulp van een aantal vrij kostbare be werkingen tot de allerfijnste lamellen- staal is omgetoverd, waaruit de beste horloge veertjes van de gehele wereld worden gemaakt, dan is het staal veel meer waard dan zijn gewicht zou kos ten als dit zuiver goud zou zijn. Het heeft dan n.l. een waarde van 7 mil lioen Zweedse kronen gekregen. De vraag van de grote Zwitserse en andere horlogefabrieken is groot naar dit ma teriaal, ondanks de hoge prijs. Rome, December. De directeur van een groot, Romeins museum heeft zich jarenlang bezig gehouden met een on derzoek naar de schoonheidsverzorging der Romeinse vrouw van twintig eeuwen geleden. Het resultaat is, dat hy zyn eega voortaan geen verwijten meer maakt als ze voor de spiegel staat, de nagels lakt of geld vraagt voor de kapper. Hy heeft ontdekt, dat onze modedames buitengewoon goedkoop en eenvoudig zyn bij die van twee duizend jaren geleden. Vandaar natuurlijk, dat dit verhaal uitsluitend bestemd is voor de mannen. De dames mogen het niet lezen; ze zouden eens een voorbeeld kunnen gaan nemen De museumdirecteur, tevens profes sor heeft al het beschikbare materiaal verzameld en doorgewerkt. Hij kwam tot de ontdekking, dat onze mannen- generatie beslist niet mag mopperen,, zelfs al roken we wel eens een halve doos sigaretten leeg in de tijd, dat onze vrouwtjes „zich eventjes omkleden". De Romeinse schone (met geld) ont waakte ongeveer om negen uur in de morgen. Ze moest wel zo vroeg opstaan om met haar toilet gereed te kunnen komen. Ze nam allereerst een bad, maar natuurlijk was het badwater eerst minstens met ambra veredeld. Rond tien uur kwam vervolgens de masseur. In het algemeen was de masseur een jonge, goedgebouwde Griek, die het verstond rekening te houden met het slankheidsideaal van de Romeinse vrouw. Deze massage nam iedere och tend ongeveer drie kwartier in beslag, waarna Madame een half uur rust no dig had. Vervolgens kwam een vol uur voor de verzorging van handen en voe ten. Deze werkzaamheden werden ver richt door een meisje uit Phoenicië. De nagels van vingers en tenen werden met Chinese lak rood geverfd. Daarna kwamen andere meisjes binnen om de hals en schouders van hare hoogheid met regenpoeder te bestrooien. Haar taak was het ook de lippen purper te kleuren. Zo werd het vlot twaalf uur voor de kapper zijn werkzaamheden kon beginnen. Dit was het hoogtepunt en eiste gemiddeld twee uren. Niet al leen werden de haren gekruld, doch ook de ooghaartjes en de wenkbrauwen werden speciaal bewerkt en bijge kleurd. Voor de verzorging der wim pers beschikte men over een speciaal, Egyptisch pigment. De kappers in die dagen waren nog handiger dan de fi garo's van heden: ze legden iedere dag een ander kapsel. Op deze wijze werd het half drie. De Romeinse was dan weer zodanig vermoeid, dat ze een half uurtje rust moest nemen en vervolgens, om drie uur, nam men hetontbijt. Deze eerste eetpartij, waarbij vele soor ten vlees werden opgediend was al zo vermoeiend, dat men daarna wederom rust nodig had. Rond vijf uur maakte men zich gereed voor het openbare bad. Natuurlijk werd hierin niet gebaad. Het water zou de huid kunnen beder ven. Men babbelde een beetje met de bekenden, roddelde over de laatste nieuwtjes, nam deel aan spelen en om zeven uur begonnen dan vervolgens in het amphitheater de gladiatorenge vechten of de wagenrennen in het cir cus. De grote dames woonden deze spe len in haar loge bij. Rond tien uur ging men naar huis om gasten te ontvangen en een maaltijd te gebruiken, die weer verhinderde, dat men voor twaalf uren te bed lag. Voor het slapen gaan kwam het personeel binnen voor een nieuwe schoonheidsbehandeling. Op deze wijze waren de dagen van de Romeinse vrou wen dermate druk bezet, dat het kei zerrijk ten onder ging. hebben en eiste dus dat hij een duizend küo voedsel zou kunnen meenemen. Ook wenste hij zijn eigen slaapmatje te hebben, omdat daarin beslist geen boze geesten konden schuilen en ook wilde hij z'n eigen risks ja. Hij kreeg volledig zijn zin. De telegrammen van Kaapstad en Zürich wisselden elkaar uit. In Zwitserland werd alles voor de ont vangst gereed gemaakt. Autoriteiten en pers waren gealarmeerd, want Mister Benton wilde al een rake, eerste klap. De KLM, die behalve nijlpaarden en filmsterren ook de rest vervoerde, zou voor de overtocht zorgdragen. DE MEDICIJNMAN Op het vliegveld in Zürich stond het feestcomité klaar. De foto-verslagge vers hielden hun camera's gereed. Zelfs de film was aanwezig. De KLM-vogel uit Zuid-Afrika maakte een voortref felijke landing. Het loste de bananen bladeren, het maismeel, de suiker en de risksja. Alleen de kaffer was niet meegekomen. Die zat rustig in zijn kraal ergens in Zuid-Afrika. Wat was er gebeurd? De laatste dagen voor het vertrek was het Kumalo bang om het hart geworden. Hij vreesde het grote avontuur. Hij voelde zich onwennig en derhalve be sloot hij de medicijnman, de allesweten de, in zijn kraal te bezoeken. Hij ging op stap. In nog geen twee etmalen had hij de driehonderd kilometer afgelegd. De zwarte medicijnman zei: „Een schip beweegt zich in het water. Water is slecht, want het hoort toe aan de slan gen. Een vliegschip komt ook in het water. Water is slecht. Kumalo is niet slacht. Daarom Kumalo thuis blijven. HIJ KOMT WEL, HIJ KOMT NIET Geen enkele, standsbewuste kaffer zal ooit een schip betreden. Want ze haten slangen en vissen zijn zwemmen de slangen en het water is hun tehuis. De Zoeloes verafschuwen de zee, zelfs voor honderd gulden per dag. Nu is Mister Benton ook niet van gister. Na zijn Amerikaanse reis weet hij overal een mouw aan te passen dus zeker aan dit geval. Een deputatie is naar de kraal gettrokken om Kumalo en de me dicijnman uit te leggen, dat een vlieg tuig door de lucht vliegt en niet met water in aanraking komt. Voor beide kaffers was dit helemaal nieuw en Ku- uiaio loont weer bereidheid het avon tuur aan te gaan. De medicijnman koes tert evenwel nog enige bezwaren, om dat het vliegtuig genoodzaakt is lange tijd boven het water te vliegen. Wat zal er gebeuren als de grote vogel uit wil rusten op de golven of moe wordt en in zee valt? Weten de blanke mannen wel hoeveel zware kilogrammen Kumalo wel weegt? Men rekent er echter op, dat Kumalo zal besluiten te gaan. Zürich verwacht hem met ingehouden adem. Het feest comité staat weer gereed. In het prille voorjaar moet hij er zijn risksja in vliegende vaart door de straten duw^n in de hoop de Zwitsers te overtuigen hoe mooi Zuid-Afrika wel is. Hij leert al de verkeersreglementen. KLEINE CLANDESTIENE STOKERIJEN De kleine eilandjes in het Boliska Meer bij Spidal, in de graafschap Gal- way, Ierland, zijn rijk aan kleine clan destiene stokerijen, die in het bijzonder tegen de Kerstdagen hard voor hun klandizie werken. In een geval deed de politie met succes een aanval. Zij be zocht in roeibootjes zo'n eilandje, over viel een stokerij, met het gevolg, dat de vissen van het meer zich aan 1500 liter alcohol te goed konden doen. BENNEKOM. Bij graafwerkzaamhe den in de tuin van de heer Hutchison alhier werd Zaterdag een prae-histori- sche bijl gevonden. Ir. H. M. van Hoffen dateerde deze bijl uit de jong-neolithi- sche tijd, ongeveer 1500 jaar voor onze jaartelling. RHENEN. Zoals in ons vorig num mer werd bericht heeft een wilde vos grote schade aangericht onder de pluim veestapel van Ouwehands Dierenpark te Rhenen. Na 21 kippen en 2 kalkoenen te hebben opgepeuzeld is Reinard gis terochtend toch in de val gelopen. Er waren drie klemmen opgesteld. Toen een oppasser ging kijken ontdekte hij eerst dat twee van de klemmen waren dichtgesprongen, maar de derde klem had voor het vosje toch de deur dicht gedaan.

De Vallei | 1954 | | pagina 1