Aram dc VALLEI-riks? VOOR KERSTMIS NOG OP DE SCHAATS Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN Kon* onderscheiding voor de voorzitter van „Sparta" „DE VALLEI" Waar is Eist Achterberg iftAArlTOH ^6 mmwu mm Qvnm Hij isf 10. - waard op Donderdag Rhenens politieman werd in de nacht beschoten Handen en Li ppen nw?PÜROL purol houdt de vsmier uit handen en voeten Officiële Bekendmaking VRAAG 6 AANBOD Aller ogen zijn gericht opScandinavië Snuif en wrijf „De familie Doorsnee zit bij me thuis STORINGVRIJ DRAADOMROEP NUTSSPAARBANK Zondagsdienst Doktoren D. v. d. VELDE As je zoo es achterom kijkt naar een week geleje, dan denk je wel es bij je zeivers: wat kan der in een plaatsie as et Veen in één week tijd tog veel ge- beure. En an de andere kant vliegt de tijd zoo merakels vlug voorbij. Me va der, de Ouwe Blauwkous, zoogezeid. zei het indertijd al tege mijn. Hij zei: Jong, onthou mijn woorde, hoe ouwer je wort, hoe vlugger de tijd gaat. Och en in die nugtere-kalversjare, toen hij dat zei. toen dach je, dat is een praatje voor de vaak en je sloeg der verders geen acht op, maar nou je zeivers ouwer wort en je de weke steets vlugger ziet voorbij schiete (da's bij voorbeeld goed te mer- ke an 't feit, dat je echtvriendin steeds vlugger om der wekelijkse huishoud geld vraagt), dan moet je toch eerlijk bekenne: die Ouwe Blauwkous had het toch bij het regte eind en nou zeg ik hetzelfde maar weer tege mijn kinders, die nou op hun beurt de schouwers op- hale en zachies tege mekaar fluistere: de ouwe begint een bietje te verkinse. Maar voor de drommel, ze hebbe et bij 't verkeerde end. 'k Bin gelukkig nog goed fiks en bij de tijd, dat zulle ze gewaar worde. Van mijn ouwe kouse en ook van die van Driek blijve ze voor- loopig af. Ik zeg maar zoo: wie et laatst lacht, lacht het best. Maar om op mijn uitgangspunt trug te komme, ik zei, d'r ken in één week tijd zooveul gebeure. Blije en droeve ge- beurtenisse wissele mekaar af in een bonte rij. Je slaat „de Valleij" vanavond ope en d'r ligt zoo een heele staalkaart voor je. Eerlijkheid schijnt er maar bar weinig meer gevonde te worde in de wereld. Rijwieldiefstal, konijnediefstal, febrieksdiefstal, winkeldiefstal en zoo ga je maar door. En dan, niet te ver- gete, moordaanslag op mijn beste kame- raat Hannes van 't Egelemeer. We had- de mekaar een paar dage te vore nog gesproke. Ik kwam bij het make van een ommetje langs zijn huis en hij stond net buite. Hij vertelde me, dat et met de boerderij ook niet zoo best ging en dat hij en z'n broer tegeswoordig uit kering van Drees (ik bedoel netuurlijk van de Noodwet Ouwerdomsvoorzie- ning) trokke. Jelui kan begrijpe, dat ik Zaterdagmiddag toen ik van die moord aanslag hoorde, heevig geschrokke ben. 'k Ben meteen te veld gegaan om Han nes op te zoeke en em een riem onder het hart te steke; een bietje op te beure bedoel ik. Onderweg kwam ik nog een pliessie-man tege en die was zoo vrin- delik om mijn te vertelle, dat et waar schijnlijk wel waar was. Enfijn, 'k heb Hannes ook nog effe gesproke. Hij vond het fijn, dat ik effe kwam. Uit ze ver- hale begreep ik wel zooveel, as dat de dader een groote Ammeerikaanse stu dent was. Meer wist Hagjgfig-_.ook nieL Bovendien kwam d i nc^"* ~ik L'ïJ en toen is hij maar in hütgegaan en ik ben doorgelope. Laater di ^it ik bij me- zelvers, die student is misschien hier nog wel blijve hange uit de oorlogsjare en leeft hier erges in een hol in de grond in de Amerongese oerwoude. 't Was dan ook een heele geruststelling voor me, dat de dokter gezeid heb, dat Hannes alleen z'n gedachtekissie een beetje gestote had. Nee, dan lees ik liever nog dat be richt, dat de Puum de tarieve gaat ver- lage in Januari. Driek en ik hebbe daar wel niet zooveel baat bij, want jelui weet, dat wij het nog altijd zonder elek- tries doen. Maar voor al die andere minse is het toch maar fijn. En wij ken- ne de zon best in het water zien schijne. Onze oliepitjes doen et voorloopig nog best. De ouwe tijd wint het toch maar in de meeste gevalle. Je ziet het ook an al die minse, die vroeger maar naar het buiteland ginge om promosie te make. Nou komme ze langzamerhand allemaal noodgedwonge weer trug. En of ze nou in Oost-Indieje gezete hebbe of in Oost-Berlijn, t komt allemaal op 't zelfde neer, 't maakt niks geen verschil. Ik zeg maar: Oost, West, tuis best Waar make ze per slot van rekening zulke fijne sigare, rijwielsloote, fiets belle, knotjes wol, rollaagers, nielon- kouse en ondergoed? Geef mijn de Gelderse Vallei maar. D'r moest alleen nog iets meer saam- hoorigheid komme onder de mense tusse Reene en Scherpezeel. En we moeste met mekaar afspreke, dat we voortaan bij offisjeele gelegenhede in onze streek ook es naast het Wilhelmus, plaats inruime op het programma voor ons streeklied: In de jaarvergadering van de Gym nastiekvereniging „Sparta" welke j.l. Woensdagavond in ,,'t Trefpunt" werd gehouden, deelde burgemeester Bakker mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd de voorzitter dezer vereniging de heer J. Stip, de Gouden Medaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, te schenken. Tijdens deze ver gadering werd deze medaille door bur gemeester Bakker op de borst van deze populaire voorzitter gespeld, die zijn ontroering nauwelijks kon bedwingen. Namens „Sparta" werd door de 2e voorzitter, de heer W. van Barneveld aan de heer Stip de draagmedaille aan geboden. De heer Stip is reeds erelid van de Stichtse Turnkring en drager van de Erespeld der KNGV Het was de heer Stip die in 1904 de Vereniging „Sparta" mede-oprichtte. Nog datzelfde jaar werd hij voorzitter. Bij een reorganisatie in latere jaren was het wederom de heer Stip, die het voorzitterschap aanvaardde van het huidige „Sparta". De ontwikkeling van deze Veenen- daalse gymnastiekvereniging werd door de eerste wereldoorlog geremd. De heer Stip bleef evenwel intensief werkzaam aan de groei van „Sparta". Thans telt Sparta pl.m. 730 leden. De heer Stip is een bekende persoon lijkheid in Veenendaal. Hij is o.a. ook reeds sinds 27 jaar voorzitter van de vereniging „Oranjedag". Verwissel de kleur van Uw passend bij Uw kleding Hoofdstraat 51 - Tel. 3184 Felle strijd bij VVV (Veenen daal) en SVV (Utrecht) Jongstleden Zaterdagavond had in het gymnastieklokaal aan de Sandt- brinkstraat de belangrijke ontmoeting plaats tussen de dames-teams van VVV en SVV. In het begin van de eerste set ging het spel in een spannende strijd gelijk op, tot SVV door Annie Wigchers (speelster van het Nederlands team) aan de serve kwam. SVV behaalde een 118 voorsprong. Ondanks het fraai pareren van gevaarlijke smashes door de VVV-dames, in het bijzonder Corrie Sasburg, bleef SVV deze voorsprong echter behouden. Uitslag 1512. Door het kranige werk van de dames Corrie Sasburg en Corrie Kruidenier in het laatste gedeelte van de tweede set, gaf dit VW een verdiende 1511 over winning. De derde set gaf een geheel ander beeld te zien. SVV domineerde en wist de score steeds op te voeren. Via 40, 92, 104 en 124 liep deze set ten voordele van SVV af. Opvallend was in deze set weer het prachtige spel van Annie Wigchers en Smea Vogelzang, (beiden SVV). Uitslag 15—5. In de laatste set begon WV zeer goed. Mede door het onschadelijk ma ken van enige gevaarlijke aanvallen (blokkeren) van de SVV-zijde door M. Dijkstra en H. Wouda, werd de score tot 90 ten voordele van VVV opge voerd. Hierna kwam SVV er beter in en wist de achterstand te verkleinen tot 10—6. Daarna zagen we VVV weer in de aanval, (tussenstanden 107, 117, 12—7, 138). Dit bracht SVV echter niet van haar stuk. De achter stand werd weer geleidelijk ingelopen en tenslotte omgezet in een benauwde 1513 zege. De einduitslag van deze spannende en boeiende wedstrijd werd dus 31 ten voordele van SW. Wedstrijdprogramma: heden Vrijdag VVV I—SOS II (dames) a.s. Zaterdag: VW IMaarssen I (Heren) De VALLEI-riks van de vorige keer werd uitgegeven b\j Bakkerij Bol derman, Achterkerkstraat 60, Vee nendaal. Hij werd echter niet ge vonden en zo is de riks van deze week 10 gulden waard geworden. Het nummer van de riks van deze week is L 187167. Het is weer een rood nummer om het zoeken te verge- makkelijken. Zoals bekend is het de bedoeling dat indien U de riks vindt, deze vóór a.s. Donderdag 12 uur op het bureau van ons blad komt tonen om dan meteen de vinderspremie in ontvangst te nemen. Kükt u dus goed uit naar de rijks daalder met het rode nummer L 187167, indien u hem vindt ont vangt u een premie van f 7,50. In verband met de a.s. Kerstdagen en de daarvoor gewijzigde bestel dienst der P.T.T. zal DE VALLEI volgende week een maal en wel op Donderdag, verschijnen. Het wordt een extra Kerstnummer met extra Kerstbijdragen. De advertenties voor dit Kerst nummer dienen uiterlijk a.s. Dins dagavond om 5 uur binnen te zijn. In de week voor Nieuwjaar ver schijnt DE VALLEI normaal op Woensdag en Vrijdag. De Uitgevers. Burgemeester Bakker feliciteert de heer J. Stip met diens onderscheiding In de nacht van Dinsdag op Woens dag had de landbouwer B. van „De Dik- kenberg" onder Rhenen een aantal mi litairen toestemming gegeven hun bivak op te slaan in de hooiberg, staande nabij zijn boerderij, voor een nachtelijke oefening. De man had echter verzuimd zijn naaste familieleden hiervan in ken nis te stellen. Toen dan ook laat in de avond zijn schoondochter thuis kwam en „onraad" bespeurde, waarschuwde deze onmiddellijk de politie. De dichtst- bij wonende politieman trok op onder zoek uit en ontdekte nabij de hooiberg een manspersoon met een zwart ge maakt gezicht. Op zijn waarschuwing Lees verder laatste kolom onderaan. Veenendaals winkelpersoneel gaat zich organiseren In de vergadering van Veenendaals winkelpersoneel welke Dinsdagavond was belegd om te voldoen aan het ver zoek van vele leden om zich te organi seren in een bond, was als spreker uit genodigd de heer Niemantsverdriet van de NCBB die sprak over het onderwerp „De plaats van de winkelbediende in deze tijd". De voorzitter der personeelsvereni ging, de heer Turkesteen, deelde aan de leden mede, dat het bestuur in geen geval druk of aanmoediging op de leden wilde uitoefenen, om zich te organise ren, maar dat de personeelsvereniging los staat van elke organisatie, en dat de leden vrij waren zich al of niet te orga niseren in de bond waarin zij naar hun overtuiging zouden thuis horen. Na de uiteenzetting van de heer Nie- mantsverdriet werd de volgende motie aangenomen: Het winkelpersoneel van Veenen daal en omstreken, op 14 December 1954 in een vergadering belegd door de Veenendaalse Winkelpersoneelsvereni ging „Vewive' bijeen, gehoord de uiteenzetting van de al- „De Knientjes hebbe de knopjes uit de boerekool gevrête, Falderalderiere, falderalderiere." Zulle we dat allemaal helpe bevor- dee? As de jongere de meeloodie niet kenne, wij ouwere zulle wel helpe bij het oefene. Veul sukses toegewenst, W. BLAUWKOUS. gemeen secretaris van de Nederlandse Christelijke Beambtenbond over de plaats van de winkelbediende in deze tijd, alsmede de besprekingen naar aan leiding hiervan, overwegende dat ook het winkelper soneel in Veenendaal behoort te worden gekend bij het vaststellen van de uit voeringsbepalingen van de Winkelslui tingswet ter plaatse; dat dit personeel er evetteens recht op heeft, om in geval van overschrijding van de normale werktijd daarvoor een redelijke vergoeding te ontvangen; dat het van het grootste belang is, dat aan de verdere uitbouw van de rechts positie van de winkelbediende wordt gewerkt, spreekt uit: a. het in hoge mate gewenst te ach ten, dat het winkelpersoneel in Veenen daal, vertegenwoordigd door de bona fide vakorganisaties, door B. en W. wordt gehoord over de aan de orde zijn de verandering in de verordening ge baseerd op de Winkelsluitingswet; b. het noodzakelijk te achten dat door de organisaties wordt onderhandeld met de Winkeliersvereniging, roept alle winkelbedienden in Vee nendaal en omstreken op zich spoedig als lid aan te melden bij de vakbond, waarbij hij of zij volgens levensover tuiging behoort. VERGADERING COMMISSIE VAN BIJSTAND GEMEENTELIJK WONINGBEDRIJF Burgemeester en wethouders van Rhe nen maken bekend, dat de vergadering van de commissie van bijstand van het gemeentelijk woningbedrijf in plaats van op 20 December 1954 zal worden gehouden op Maandag 27 December '54, des nam. van 7 tot 8 uur. Rhenen, 15 December 1954. Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. De secretaris, TH. v. d. WILLIK. 95 ct. per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 7 cent Uit voorraad leverbaar: groene erwten- haver- en roggestro alsmede prima rode wortelen. Gerritsen, Fouragehandel, Tel. 298, Ederveen. Te koop kerstbomen, kerst huls, rode tulpen witte hy acinthen. Kwekerij A. Loef, Einde Sandbrinkstraat, na bij het Postkantoor. Te koop geplukte goudrei- netten G. Nab, Hoofdweg 25, Ederveen. Te koop een prima kinder wagen (licht groen) Nieuwe weg 159, Veenendaal. Droge pronkbonen te koop gevraagd. Wij betalen de hoogste prijs. A. G. van de Berg, Davidsplein 8, Vee nendaal. Te koop z.g.a.n. bruidsjapon 1 maal gebruikt. Kleur ivoor. Brieven onder nr. 2090 a. h. bureau v. d. blad. Voor de a.s. feestdagen te koop mooie jonge slachtha- nen. Bij G. Hardeman, Mul derslaan 80, Geld. Veenen daal. Te koop 1 wasbok m. wrin ger en een prima haard, te gen elk aannemelijk bod. Boslaan 48, Veenendaal. Te koop 1 toom beste big gen. C. Versteeg, Cunera- weg 400, Rhenen. Te koop jonge geit, 8 weken oud, Dwarsweg 8, Overberg. Administratief- en/of type werk gevraagd voor de avonduren. Br. onder nr. 2091 a. h. bureau v. d. blad. Weihnachtsstollen. Laat ons uw heerlijk kerstbrood ver zorgen, gemaakt volgens origineel recept. Kerkewijk 74, Luxe bakkerij G. Ha ment Tel. 3079. Hebt U er last van? Rheu- matiek-, spit-, spier- of ge wrichtspijnen. Gebruik dan het nieuwste middel „Tra- furil", en U zult versteld staan! Drogisterij en Foto- handel Henny Jansen, Apoth.ass., Zandstraat 7, Tel. 2472, Veenendaal. Pain de Luxe. Vergeet vooral niet met de Kerst dagen wat van onze heer lijke luxe broodjes in huis te nemen. Door het hoge botergehalte blijven ze da genlang vers. Luxe bakke rij G. Hament, Kerkewijk 74, Tel. 3079. U.S.A. Legerkleding, prima kwaliteit. Lage prijzen. Tevens meubelen, bedden, ledikanten, divans, radio, enz. enz. Goederenhandel Vos, bij de Boterfabriek, Renswoude. Tel. K 8387-307. Wendt U voor al uw verze keringen, financieringen v. auto's, motoren, bromfiet sen en rijwielen, hypothe ken, bouwkascontracten tot J. H. v. d. Lustgraaf, Panhuis 24 - Veenendaal Wij verzorgen al uw repa raties aan uurwerken en sieraden tegen de laagste prijs. En.ze worden ge repareerd door een le klas vakman. J. Middelhoven, Valleistraat 59. Voor verhuur van stoelen, Dissen en serviesgoed naar Dirk v. Asselt, Dennenlaan 38, Tel. 3015 en G. Gerrit sen, Julianastraat 81, Tel. 2691. Alles gratis thuisbe zorgd. Voor Singer naaimachines of reparaties van alle mer ken. De Vries, Sav. Loh- manstraat 22, Veenendaal. Gemakkelijke betalings voorwaarden. Durable piastic zolen 5 sterker dan leder en goed koper alleen bij R. Valken burg Zn., Gortstraat 38, Veenendaal. Hartemink Auto's Nijkerk. Grote sortering gebruikte Luxe en bedrijfsautomobie len. Tel. K 3494-541 (2 lij nen). Neem een goed horloge, maar dan bij J. Middelho ven, Valleistr. 59, daar be taalt U niet te veel en des gewenst gemakkelijke be taling. Asbest golfplaten. Wij heb ben ontvangen grote partij asbest platen. Joh. Drost, t.o.. de Veerweg, Eist (U.). Telefoon 284. Gevraagd voor de a.s. feest dagen prima slachtkony- nen. Beslist de hoogste prijs. Benedeneind 25, Vee nendaal. Tel. 2987. Waterschap Wageningen en Ede Het dagelijks bestuur van het waterschap Wagenin gen en Ede maakt bekend, dat de BEGROTING VOOR 1955 van 16 tot 24 December 1954 in het waterschapshuis te Wageningen ter inzage zal liggen. Tot 2 Januari 1955 kunnen door belanghebbenden schriftelijk bezwaren bij het gecombineerd college worden ingebracht. Wageningen, 15 Dec. 1954. Waterschap Wageningen en Ede Het bestuur van het water schap Wageningen en Ede maakt bekend, dat de REKENING 1952 van 18 t/m 27 December ter inzage zal liggen in het wa terschapshuis te Wagenin gen. Bezwaren kunnen tot 6 Ja nuari 1955 schriftelijk bij het gecombineerd college worden ingediend. Wageningen, 15 Dec. 1954. De Curator in het faillisse ment van G. J. Vis, wonen de te Veenendaal, heeft op heden ter Griffie der Ar- rondissements-Rechtbank te Arnhem en van het Kan tongerecht te Wageningen, de enige uitdelingslijst in bedoeld faillissement, ne- dergelegd, welke aldaar ge durende tien dagen koste loos voor de schuldeiseres ter inzage zal liggen. Veenendaal, 17 Dec. 1954. VOOR DE A.S. FEESTDAGEN: Roomboterkerstkransen Roomboterstaven Roomboter Tulbanden Roomboter Cake Roomboter Kerstkransjes Weihnachtsstollen met Amandelpers Heerlijke Kerstpudding Speciale Kersttaarten en een keur van fijne Koekjes en Kerstgebakjes ENTHOUSIAST ROEPT IEDEREEN: HAGEBAK VAN DIJKSTRA! Het programma voor a.s. Zondag luidt als volgt: Veense BoysOranje-Wit, DorestadEist. Voor Zaterdag VRC IV Musketiers III (2.30 uur). Jeugdcomp. Oranje-Wit ASVMM A (3 uur). Eist dat naar Dorestad gaat zal wel tot een overwinning in staat zijn. Wan neer men de punten meebrengt kan men het kampioenschap bijna niet meer ont gaan. Of Oranje-Wit tot winst zal kunnen komen is moeilijk te zeggen. Veense Boys speelde nogal, wisselvallig deze competitie. Toch lijkt ons een kleine overwinning niet uitgesloten voor de Oranje-Witters. KERSTZANGDIENST Het Chr. Gemengd Zangkoor hoopt met het jeugd- en kinderkoor a.s. Woensdag een F df-a. ^idingsavond in de Ned. Herv. Kerk te houden. Mevr. v. Boggelen bespeelt het orgel. De Kerstmeditatie zal worden verzorgd door ds. L. v. d. Peqt. JAARVERGADERING C.U.V.A. Dinsdagavond kwam de Coöperatieve Utrechtse Vee-Afzetvereniging CUVA in de openbare lagere school alhier in jaarvergadering bijeen, onder leiding van haar voorzitter de heer Voskuil. De opkomst der leden was goed te noe men. Uit de verslagen van de heer Sandbrink, algemeen secretaris van de CUVA, bleek, dat de omzetten van de vleescentrale zich gestadig uitbreiden. Een speciale beschouwing werd gewijd aan de aan- en verkoop van varkens, terwijl de plannen in een vergevorderd stadium verkeren om de noodslachtin- gen coöperatief te ontvangen. Tevens zal worden ingesteld een ophaaldienst voor nuchtere kalveren welke twee maal per week zullen worden afge haald. De prijzen zullen dan worden be rekend per kilogram bruto gewichjt. Verder kwam aan de orde de bestuurs verkiezing. Aftredend was de plaatse lijke secretaris, de heer W. de Jong, die weer in deze functie werd herkozen. Iedere dag zitten wij nu uit te kijken of er eindelijk in Scandinavië eens iets gaat gebeuren. Het is n.l. zo, dat het in de periode van omstreeks tien dagen voor Kerstmis nog wel eens wil gaan vriezen. Eén van de eerste aanwijzingen voor een vorstperiode is de ontwikkeling van een hogedrukgebied boven de Noordse landen en daarom richt onze blik zich dezer dagen dan ook naar Noorwegen, Zweden en Finland. De barometer heeft daar in November al hoog gestaan; maar veel hoger nog in Rusland. Koude lucht uit de Sowjetunie werd toen over Polen en Duitsland in westelijke richting getransporteerd, maar deze luchtstroming ondervond zo veel tegenstand, dat slechts enkele voorposten er van met de grootste moeite Nederland konden bereiken. Vorst van betekenis kwam hier niet voor, zodat er van een Elfstedentocht nog geen sprake kan zijn Een paar weken later bewogen diepe duinen op, welke ernstige verkeersbe- al een schade van f 20.000,hoofd zakelijk als gevolg van het teruglopen van start- en ontvangstgelden. Een hogedrukgebied (no. 3), dat een groot gedeelte van het jaar nogal iets in de melk te brokkelen heeft, is het Azoren-maximum, In de afgelopen zomer zijn wij over geleverd geweest aan de grillen en on gepaste aardigheden van dit permanent aanwezige gebied. Het bezat een uit stulping tot in het zeegebied ten zuiden van IJsland en liet om deze dromedaris achtige uitwas de ene depressie na de andere, onderweg gekoeld met polaire lucht, naar de Noordzee trekken. Zo wel in Juni, Juli, Augustus, als in de maanden daarna, bepaalden gestoorde oceanische luchtmassa's met regen en buien het weer in West-Europa. Ook in de afgelopen weken „stuurde" het Azoren-maximum depressies op ons af, die uiteraard veel gevaarlijker wa ren dan haar voorgangers in de zomer maanden. Hierboven hebben wij ter loops al even deze stormdepressies, die via Het Kanaal naar Frankrijk trokken, genoemd. Zolang in het zeegebied tussen de Azoren en Engeland de luchtdruk hoog is, krijgt de winterkoning maar weinig kans. In voorafgaande jaren is het voor gekomen, dat dan ondanks een maxi mum in Scandinavië de winter buiten onze grenzen bleef. Om nog even op die tiendaagse vorst periode vóór de Kerst terug te komen: vlak vóór of gedurende de Kerstdagen kwam menigmaal een depressie met dooiweer opzetten. De Duitsers noemen oceaandepressies zich via het Engelse Kanaal naar Frankrijk. De wind in ons land draaide naar zuidoostelijke tot oos telijke richting en zat dus in de goede hoek voor koude-aanvoer uit het oosten, maarhet hogetfrukgebied in Scan dinavië was niet op zijn post. Was dit wel het geval geweest, ongetwijfeld zouden u en ik de schaatsen al hebben ondergebonden. Ook in de strenge win ters van de veertiger jaren trokken er ten zuiden van ons land depressies langs naar het oosten, waarbij hiermee samen hangende neerslagzönes vaak overvloe dige sneeuwval veroorzaakten. Een straffe oostenwind tussen het (Scandi navische) maximum en de depressies bouwde meermalen gigantische sneeuw- lemmeringen vormden. Tot dusver heeft, zoals gezegd, Scan dinavië nog weinig gepresteerd. In andere oorden van Europa zijn ook wel hogedrukgebieden geweest, onder meer in Duitsland. Erg verlangend behoeven wij naar een dergelijke situatie niet te zijn. In het algemeen gaat de regel wel op, dat hogedrukgebieden mooi weer met zonneschijn en droogte brengen, maar in de wintermaanden komt hierop nog al eens een uitzondering voor. De aanwezigheid van een hogedruk gebied boven Duitsland leidt dan n.l. tot de vorming van uitgestrekte mistvel- den. Heel erg heeft Europa b.v. in de winter van 1952—1953 daaronder ge leden. Op 20 Januari had men toen te De Bilt al 30 mistdagen geteld, terwijl er normaal tot die datum9 te ver wachten waren. Schiphol leed in December 1952 alleen VEENENDAAL Geboren: Hendrikje, d. v. G. Achter berg en Ch. Steffers; Hendrika Jacoba, d. v. F. Leeman en M. D. Groeneveld; Henricus Petrus Martinus, z. v. M. P. van Schijndel en M. J. Heijl; Friedrich Heinrich, z v. E. Sukkel en J. van de Craats; Willem Cornelis, z. v. A. van Wijk en A. M. van Ewijk; Geertruida Jacoba, d. v. E. Vlastuin en G. Snellen. Gerrit Willem, z. v. L. van Zanten en J. C. Poppenk. Ondertrouwd: Gerrit Voerman, 39 j. en Hendrikje Eggink, 36 j. Johan August van Dijk, 21 j. en Dirkje van de Weerdhof, 20 j.; Hendrik van Schuppen 28 j. en Petronella Rolina Heij, 21 j.; Willem Marinus van der Weel, 33 j. en Wietske Jacoba Maathuis, 32 j. Getrouwd: Hendrik van den Brink, 32 j. en Maria Victoria Wijffels, 27 i. Overleden: Jannetje van Woudenberg 80 j. en 6 m., ongehuwd. RHENEN Geboren: Antonie Jacoba, z. v. Roelof Baars en Paulina van Rooijen, Domi neesbergweg 24; Hendrina Roelina Ilse, d. v. Arend Roelofsen en Cornelia Be- Uw verkoudheid van keel of borst wei rendina van de Peppel, Cuneralaan 99; Everdina, d. v. Willem Frederik Bor en Wilhelmina v. d. Heuvel, Berkenlaan 8. Gehuwd: Dirk van Willigen en Trijn tje Elisabeth van Deest. OVERLEDEN: Dirk Veenendaal, 70 jaar, gehuwd met Hendrijntje Keijman, Nieuwe Veenendaalseweg 30; Willem v. Stuivenberg, 84 j., wed. van Barendina van Maanen, Ede. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Grietje, d. v. J. T. van Beek en E. C. van Ravenswaaij; Gerrit, z. M. van de Hoef en E. van Donkelaar. AMERONGEN Geboren: Hendrik Arie, z. v. P. van Barneveld en N. Taselaar; Teunis, z. v. H. van Doorn en J. J. Versteegh; Ger rit Johannes, z. v. T. de Wit en G. H. van Dijk; Maria Francina, d. v. O. van Geffen en J. Meyer. Ondertrouwd: Hugo de Kruijff, 21 j. en Jannetje van Veenendaal, 25 j. Getrouwd: George Leon Alex de Brauwere, 42 j. en Louise Adrienne Ja coba Gravin van Aldenburg Bentinck, 31 j. Hoezo storingvrj „Draadomroep, meneer! De mooiste programma's het mooist!'' Wacht even Hoe?" „Door aan de knop te draaien. PTT stelt wel zuiver af! Mn tram!" Ontvang binnen- en buitenland op de beste manier. Een Draad omroep-aansluiting brengt het voornaamste uit de aether, over eigen lijnen, glashelder in Uw huiskamer*. Geniet ervan alsof U erbij zit in de studio. Draadom roep-ontvangst is het product van vakmensen, die zuinig op Uw geld en Uw stroom zijn, royaal met de geluidskwaliteit! Word óók abonné en IJ boort het fijnste het best! "Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storingvrije studioklank dit verschijnsel „Weihnachtstauwetter". In 1938 zwaaide Thialf, die op de 21e December ons land was binnengevallen, ook tijdens de Kerstdagen de scepter. Depressie of geen depressie: het bleef vriezen. Op de Eerste Kerstdag was het in het gehele land volop winter en zeer fraai weer. De zon scheen uit een heldere vrieslucht. In De Bilt vroor het 10 gra den, in Winterswijk op de tweede dag zelfs15 graden. Het zou voor vele schaatsliefhebbers erg prettig zyn wanneer de natuur dit spelletje deze maand eens zou willen herhalen. In het begin van de week leek het er helemaal niet op, dat dit spoedig zou gebeuren, want een regiment nieuwe oceaandepressies heropende na een ty- delijke rustpoos een offensief met re genweer en wind. (Nadruk verboden.) VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt, 9.30 uur ds. Van de Pol, 5 uur ds. Wisgerhof. Julianakerk 9.30 uur ds. Wisgerhof, 5 uur ds. Van Wijngaarden. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Van Wijn gaarden, 5 uur ds. Van de Pol. Veen- eind 3 uur ds. Wisgerhof. Dijkstraat 2.35 uur ds. Hartog van Amesfoort. Sola Fi de 10 en 5 uur ds. W. A. Krop van Gro ningen. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Van der Meer van Arnhem. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Overduin. Ger. Gem. (Hoofdstraat) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Ger. Gem. (Fluiters straat) 9.30 en 5 uur leesdienst, Dins dag 7.30 uur ds. Ketterij. Chr. Ger. Kerk leesdienst. R.K. Kerk Nieuweweg 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openlucht samenkomst, 8 uur Verlossingssamen komst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur dhr. Van Hoeven van Wad- dinxveen. Ned. Herv. Gem. 10 uur ds. N. Kooreman, 5 uur ds. J. de Jager van Amerongen: Ned. Prot. Bond 20 uur Kerstwijding; Ger. Kerk 10 en 5 uur. ds. Dijkstra van H. I. Ambacht. Ger. Gem. (Bantuin) 10 en 5.30 uur leesdienst. Maandag 7.30 uur ds. Blok van Rotter dam. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 3 uur leesdienst. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Van de Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst, Woensdag 1.15 uur ds. Van de Woestijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr Van Noort. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst, Donderdag 7 uur ds. Blaak van Geldermalsen. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Hop, Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Molenaar. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Van Viegen. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. De Jager. 5 uur ds. N. Koore man van Rhenen. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. Zwaan. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur dhr H. Schuuring van Nijkerk. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Maandag 7 uur ds. Van de Ketterij van Alblasserdam. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. H. van der Linden. WEGENS RENTEBIJSCHRIJVING is het kantoor van 27 t.m. 31 Decem ber voor het publiek GESLOTEN „Polderhuis" Hoogstraat 19 VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. H. E. C. Pilon, Kerkewijk, Tel. 2524. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van Zaterdagmiddag 2 Ivla-\ndagjnar- gen 7 uur, alleen voor dringende ge vallen dr. Kars te Amerongen. Telef. K 3434-273. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. S. T. Heij te De Klomp, Telef. K 8387-200. RHENEN. Dr. G. E. Wijchers, Achter- bergsestraat 191, Tel. 328. „halt, politie" werd door de onbekende niet gereageerd, waarna de dienstdoen de agent zijn aanhoudingsbevel herhaal de. Hierop zou de gesignaleerde man" getracht hebben uit de voeten te komen, waarna de agent een waarschuwings schot loste. Tot zijn grote verbazing echter zag hij, hoe de man een geweer uit de hooiberg greep en dit op hem af vuurde. De agent bedacht zich geen moment en vuurde toen terug, waarop de onbekende verdween. Inmiddels werd het politie-apparaat gealarmeerd en werd ter plaatse op nieuw een onderzoek ingesteld. De aan wezige militairen verklaarden geen schot te hebben gehoord en ook niet te hebben geschoten, waardoor de politie voor een raadsel kwam te staan. De volgende dag echter klaagde een van de militairen bij zijn commandant over een wond aan zijn arm. Uit een doktersonderzoek bleek het een kogel- wond te zijn, waarna de man in het hospitaal werd opgenomen ter behan deling. De politie heeft van het gebeurde rapport opgemaakt en onderzoekt thans de juiste toedracht van deze wat vreem de gebeurtenis. In ieder geval staat vast, dat op de dienst doende politie man werd geschoten en zal thans uit gemaakt dienen te worden hoe de mili tair aan de kogelwond in zijn arm is gekomen. Met de Kerstdagen verloven Met „Dukaat" ringen, daar gaat niets boven Zandstr. 91 Tel. 2107 DE STEEN VAN DE PROFEET (27) Na de aankomst in de arena bemerkte Aram al spoedig, dat er iets bijzonders van hem verwacht werd. De bewakers beduidden hem, dat hij het eerst aan de beurt was en voorzagen hem van een kort Romeins zwaard en een schild. „Het zal wel voor de laatste maal zijn, dat ge 'n wapen in handen krijgt!" spotte de bediende, die hem zijn uitrusting aanreik te. „De anderen mogen dan nog een kans maken, maar gij komt er zeker niet levend uit!' En hij grijnsde veelbetekenend naar zijn makkers. Ver wonderd vroeg Aram zich af, wat men met hem van plan was, doch daar hij wel begreep, dat deze kerels hem niets zouden vertellen, hield hij zijn mond, tot de bewakers hem beduidden, dat het zijn tijd was. Toen Aram de arena betrad, barstte aan alle kanten een stormachtig gejuich los. Blijkbaar beschouwde het volk van Rome hem als hun favoriet en op nieuw vroeg de jonge edelman zich verwilderd af, wat dit alles te betekenen had. Droomde hij dan nog steeds? Of was hij het slachtoffer van een dui velse samenzwering geworden? Veel tijd om er over na te denken kreeg hij niet, want plotseling gingen opnieuw alle blikken naar de ingang van de arena, waar een enorme gestalte zichtbaar was geworden. Trots en zelfbewust stapte de reus het strijdperk binnen, een slagzwaard van ongewone afmetingen in zijn hand. „Ursusde reus," hoordij hij mom pelen en plotseling begreep Aram, dat dit zijn te genstander moest zijn (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1954 | | pagina 2