DE VALLEI Veenendaal ontging een ver diende overwinning EN DE STER BLEEF STILLE STAAN Kerstgaven van de Natuur i KOLOM VOOR DE VROUW Voor de Jeugd r TWEEDE BLAD „DE VALLEI' DONDERDAG 23 DECEMBER 1954 No. 61 Rhenus hield stand tegen sterkere Renswoude v. d. Horst scoorde twee penalty's ER WORDT GEWACHT OP U! JPUEMTriangelboys 111 TAFELTENNIS Kerstfeest Het licht schijnt óveral! EN BETERE WAAR EN 10 PROCENT ALLEEN DRAADOMROEP Officiële Bekendmaking Veenendaal heeft tegen Hercules op eigen terrein een 11 gelijk spel behaald. Dat was voor Veenendaal te weinig, want gezien de krachtsverhouding, zou deze wedstrijd een klinkende Veenendaalse overwinning moeten zijn. Dat Veenendaal geen hogere score bereikte, is aan het falen van de Veenendaalse voorhoede te wyten. De achterhoede en middenlinie speelden deze middag een zeer goede wedstrijd, waardoor bijna alle Hercules-aanvallen resoluut werden afgewezen. Alleen in het eerste kwartier was Hercules gevaarlijk, omdat de Veenendalers direct geen vat op het Hercules-spel konden krijgen. Toen de Veenendalers er in slaagden hun eigen spel te spelen, was het met de Hercules-aanval gedaan. De geel-blauwe aanval oefende daar na een zware druk op de Hercules verdediging uit, die vooral in de eerste helft zo nu en dan wel eens zenuwach tige dingen deed. Bij de Veenendalers ontbrak echter het verrassende ele ment. Bovendien waren de schoten veelal te zacht en te onzuiver om succes te boeken. Deze zelfde voorhoede scoorde in het begin van de competitie de doelpunten aan de lopende band, maar in de laatste wedstrijden komt men niet verder meer dan 1 doelpunt, hetgeen te weinig is om een wedstrijd te winnen. Midvoor Heikamp was deze middag wederom actief, maar liep zich steeds opnieuw maar weer vast. De beide vleugelspelers werden door de Hercules-verdediging zeer goed gescha duwd. Men wisselde enkele malen van plaats. Rebergen toonde zich op de rechtervleugel vooral voor rust bijzon der actief, maar na rust zakte zijn acti viteit weer af. De beide binnenspelers waren beslist onvoldoende, vooral als men in aanmerking neemt, dat Corry Heikamp toch enkele prachtige kansen kreeg, die onherroepelijk doelpunten hadden moeten zijn. Daar staat tegenover, dat de Hercu les-verdediging deze middag zeer goed was. Het afdekken van de Veenendaai- spelers was goed verzorgd en doelman Lozew, die min of meer een bravour- stukjes vertoonde, was vooral na de rust een prima doelman. Ook bij Her cules was de voorhoede het zwakste deel van het elftal en kreeg men zeer weinig kansen bij de Veenendaalse verdedi ging, waarbij Hensen en Joop Heikamp de uitblinkers waren. Over de wedstrijd zelf kunnen we kort zijn. De wedstrijd begon, zoals Rhenus stond Zondagmiddag op „Candia" voor de moeilijke opgave tegen Renswoude, de ploeg die op de tweede plaats van de ranglijst prijkt. En hoewel de gasten veel sterker waren dan de gastheren, hebben de groen- witten het gepresteerd het tot een 44 gelijk spel te brengen. De wedstrijd was nog maar ampertjes twee minuten oud of midvoor Van der Horst had het gat reeds gevonden. Een door G. Donselaar door het midden aangegeven bal schoot hij heel kalm, doch uiterst zuiver, in de rechter bo venhoek, onhoudbaar voor de doelman van Renswoude (10). Renswoude liet zich in geen geval overrompelen, want reeds drie minuten later stichtte de voorhoede zoveel ver warring in de achterste gelederen van Rhenus, dat de rechtsbuiten vrij ge makkelijk de gelijkmaker voor zijn re kening kon nemen, hoewel hij in bui tenspelpositie stond (11). Het werd steeds duidelijker, dat Rhe nus in Renswoude zijn meerdere moest erkennen Technisch waren if gasten oneindig veel beter en het combineren stond wel op een zo hoog peil, dat me nig Rhenus-man van het kastje naar de muur moest lopen om een bal te pak ken te krijgen. Tien minuten na de aftrap nam Rens woude de leiding via zijn linksbinnen nadat wederom de hele Rhenus-achter- hoede uit verband was gespeeld (12). De gastheren deden wat zij konden om de achterstand zo klein mogelijk te houden en toen linksbuiten Van Stok- kum binnen het grote hok appelleerde voor een hansbal en de scheidsrechter deze toewees, was het voor midvoor Van der Horst nog maar een peuleschil letje om vanaf de penalty-stip de stand op 22 te brengen, waarmee de rust .'■nging. Na rust was er enige wijziging ge bracht in de opstelling van Rhenus. Rechtsback T. Hovestad was in de voor hoede gezet, hetgeen wel een verbete ring betekende. Zowel de rechter- als de linkervleugel van Rhenus waren voor rust bijzonder zwak. Ook in de tweede helft hebben de Rhenenaren kranig partij gegeven. Hoewel zij niet konden verhinderen, dat Renswoude nog tweemaal scoorde, zorgde Van der Horst er wederom voor een penalty te benutten en nam hij ook het vierde doelpunt door een fraaie kopbal voor zijn rekening (44), welk resultaat voor de Rhenenaren. die voor deze wedstrijd een beroep hadden gedaan op de oud gedienden S. v. d. Oosterkamp en J. Keijman, zeer bevredigend mag worden genoemd. De stand in de 2e klasse A is thanr als volgt: Barneveld 9 7 11 lr Renswoude 11 7 1 3 15 HDS 10 5 1 4 11 Scherpenzeel 10 4 3 3 l1 Rhenus 12 4 1 6 11 DVSA 11 3 4 4 10 Veense Boys 9 4 14 9 Woudenberg 10 4 1 5 9 Oranje-Wit 10 3 2 5 8 De Kieviten 10 1 2 7 -4 De cursus is in volle gang De B.B. is aan 't leren, Men is met lust en noeste vlijt Van alles aan 't proberen. De stemming zit er prima in, Men kan goed met elkander, En als de ene het niet snapt, Dan onderwijst de ander. Het grote doel wordt nagestreefd, Bekwaamheid aan te leren Om, als een ramp heeft plaats gehad Vakkundig zich te weren. Maar nog is alles niet compleet Het gaat om enk'le leden. Daarom, wie lust heeft, doe als wij, En ook maar aangetreden. In veertig was het niets gedaan, Nu zal 't ook wel zo wezen Zo wordt ons nog wel eens gezegd, Maar dat is niet te vrezen. Men wordt terdege opgeleid, Voor al wat kan gebeuren, En blijft u weer van acht'ren staan, Dan zult ge 't eens betreuren. Veronderstel, een ramp gebeurt, Uw leed is niet te stelpen, U wilde niet bij de B.B. Maar dei B.B. komt helpen. Zoudt u dan niet in dat geval Voor de B.B. u schamen? Omdat B.B.-ers zonder tal Zo snel ter hulpe kwamen? reeds gezegd, met een Hercules-over- wicht, waarbij direct al een zeer ge vaarlijke situatie voor het Veenendaal- doel kwam. Cornelissen kon met een uitgestrekt been nog juist een doelpunt voorkomen. Veenendaal nam geleidelijk het spel in handen en na 20 minuten volgde een harde en lage voorzet van rechtsbuiten A. Rebergen. De bal werd door een achterspeler van Hercules nog juist even aangeraakt, waarna de bal over de lijn ging. Veenendaal drukte Hercules daarna geheel op eigen helft terug. Juist dat op dringen van de backs tot de middenlijn was de oorzaak van de gelijkmaker. Piet Muller verloor het duel met mid voor Gijsbertsen, die daarna de bal keu rig opbracht en onhoudbaar voor Cor nelissen inschoot (11). Het verlamde de geel-blauwen even, maar de eerste helft werd met een geweldig offensief afgesloten, waarbij het publiek zich heftig roerde. Corry Heikamp kreeg daarbij gelegenheid Veenendaal aan een voorsprong te helpen. Van dichtbij schoot hij echter in handen van doel man Lozew. Aan beide zijden werd fel op de bal gezeten, waardoor vrij veel vrije trappen werden uitgedeeld. De scheidsrechter hield het spel echter vol komen in handen. Na de rust was het eigenlijk een doorlopend gevecht tussen de Veenen- daal-aanval en de Hercules-verdedi ging. De Hercules-verdediging kwam in deze tweede helft als overwinnaar uit de strijd. Zij hadden de geel-blau wen geen gelegenheid meer gegeven om doelpunten te maken, al waren daar vele kansen voor geweest. Door dit ge lijke spel heeft Veenendaal thans 4 ver- liespunten, een gelijk aantal als Hilver sum, dat echter deze middag niet speelde. Veenendaal zal in de komende wed strijden uit een ander vaatje moeten tappen, anders lijkt ons de eerste neder laag niet meer ver af. Zaterdagmiddag is alleen de wedstrijd PUEMTriangelboys gespeeld. Het werd een 111 overwinning voor de Veenendalers. Practisch de gehele wedstrijd werd op de PUEM-helft gespeeld. Bij de rust was de stand 30 voor Triangelboys, door doelpunten van J. Hensen (2) en midvoor Van Tent. Na rust werd de score geleidelijk op gevoerd door doelpunten van J. Hensen (2), Van Tent (3) en Van Ingen, Jong man en Schoeman elk 1. Het enige tegenpunt ontstond uit een misverstand in de Boys-achterhoede. Vele aanvallen van de Triangelboys werden door buitenspel vroegtijdig on derbroken, anders was de score nog hoger uitgevallen. De stand in de 2e klasse C. is thans geworden: De Merino's 10 8 2 16 Triangelboys 9 7 1 1 15 UHSV 10 4 2 4 10 PUD 7 3 3 1 9 PVHTJ 10 4 l 5 9 SVM-boys 9 3 2 4 8 Entre Nous 10 2 0 8 4 PUEM 8 1116 3 te in de laatste wedstrijd tegen de lei der Kr. en Vr. 2 een 55 resultaat. De uitslagen in de 4e klasse H. waren Fortissimo 2Hollandia 2 19; Ritac 5 —Panter 1 10—0; VSW 2—Panter 2 7—3; Panter 2Fortissimo 1 46. Bij de dames werd als laatste wed strijd van de eerste helft gespeeld Pan terRitac, welke door Ritac met 100 werd gewonnen. De eindstanden van de afdelingen, waarvan de eerste helft ge ëindigd is, zijn: le klasse A. Climax 1 714 PMS 2 7—12 Arnhem 1 76 Treffers 2 7—6 Swift 1 75 Tios 7—5 Climax 2 74 Treffers 3 7—4 3e klasse G. Kr. en Vr. 2 7—11 Ritac 3 7—11 Climax 4 7—9 RTTV 2 7—8 Sorry 1 7—7 Swift 3 7—7 Sorry 2 7—3 Ritac 4 70 Damesafdeling. Ritac 58 Climax 47 RTTV 5—7 VSW 5—4 SKF 4—2 Panter 50 Het programma voor deze week om vat slechts enkele wedstrijden: Donderdag: 2e klasse C. RTTV 1— Ritac 2; Panter 1RTTV 3. Woensdag 29/12. 4e klasse H.: Fortis simo 2—Ritac 5; Redichem 1—Fortissi mo 1. Dinsdag 24/12: Ritac 2—Swift 2. Ook in de ziekenhuizen maakt men zich op voor het Kerstfeest en de zusters doen hun best om de patiënten het gemis van een Kerstfeest in het huisgezin zoveel mogelijk te vergoeden. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE JOS Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel weg 10, Veenendaal. In de le klasse A. is de eerste compe titiehelft achter de rug. Climax heeft hier de leiding behouden. Swift heeft zich van de laatste plaats weggewerkt door een 82 overwinning op Tios 1. Verder won PMS 2 met 46 van Tref fers 3. Ritac 1 heeft in de 2e klasse C. de lei ding door een verdiende 73 overwin ning op Kr. en Vr. 1. In deze wedstrijd kon Van Dam (Ri tac) zijn ongeslagen record handhaven, maar Ruisch (Kr. en Vr.) tot dusver eveneens ongeslagen, kon geen winst punt boeken. De overige uitslagen in deze afdeling waren: RTC 1Ritac 2 4—6; VSW 1—Tempo 1 2—8; Hollandia 1—RTTV 1 4—6. Ook in de 3e klasse G. is de eerste competitiehelft voorbij. Sorry 1 bereik- BESTE NEVEN EN NICHTEN, Allemaal een blij Kerstfeest toegewenst door TANTE JOS. Wij zitten weer rondom de kerstboom, En zingen weer „Stille nacht". Wij zingen van 't Kindj' in de kribbe, Dat vrede op aarde bracht. Wij luisteren samen naar vader, Die met zachte stem vertelt, Het verhaal van Maria en Jozef, En de herders in Efratha's veld. Wij horen het „Vrede op aarde", Door de juichende engelenstem. Stil gaan we, in onze gedachten, Mèt de herders naar Bethlehem! De dag vóór het Kerstfeest heeft moeder het druk. Ze is, net als andere jaren, bezig een krentenbrood te bak ken. Wies, die al op de huishoudschool is, helpt haar. Zij mengt de krenten, de rozijnen en de sucade door het deeg. Moeder maakt het konijn panklaar. Wies vindt het heerlijk om zo, samen met moeder, bezig te zijn. En moeder heeft gezegd, dat zij de pudding mag maken. Ze werken een poos ingespan nen voort, maar dan vliegt de deur open en Bert komt binnenstuiven. De sneeuw zit hem in de haren en zijn ogen glinsteren van pret. „Moeder, o moeder, we hebben zo'n lol gehad, we hadden een glijbaan ge maakt, u weet wel, daar bij het Rozen- hofje waar de straat een beetje afloopt. Het ging 30 fijn en toen kwam er een tuut aan en die was zo kwaad, want het mag niet. Hij zat ons na en toen rolde hij bijna op zijn neus." „O ja?" zegt moeder, maar ze weet eigenlijk niet eens wat Bert verteld heeft. Het krentenbrood moet uit de oven en het vlees gekeerd. Wies kan het krentenbrood straks met poedersuiker bestrooien. „Toe Bert, ga jij eens even met de kleintjes spelen in de kamer, ik heb het zo druk en ben vooreerst nog niet klaar hier." „Ja moe, mag ik dan morgen de kap van het krentenbrood hebben?" Moeder belooft het lachend. 's Avonds, als de kleintjes naar bed zijn, zitten ze gezellig samen om de tafel. Wies is bezig met het verzilveren van noten, die moeten nog aan de kerst boom hangen. Daar staat hij, in de hoek bij het raam. Gelukkig dat ze moeders raad opgevolgd en de boom nu eens al léén met witte kaarsen en zilveren ver sierselen opgetuigd hebben. Hij is nóg mooier dan vorig jaar. Moeder zit te breien, maar telkens knikt haar hoofd naar beneden. Ze is zo slaperig, ze heeft ook zo'n drukke dag gehad. Bert heeft een boek voor zich, maar hij leest er niet in. Hij pro beert Wies tegen haar been te schop pen en als Wies opkijkt zeggen zijn lippen, zonder geluid voort te brengen: „Vraag jij het?" Met zijn hoofd knikt hij naar vader, die in de krant leest. Wies trekt de stoute schoenen aan. „Vader, mogen we vannacht met u mee naar de Kerstdienst ifi. de Oosterkerk, Bert en ik?" Vader kijkt op. „Kind, die dienst begint al om drie uur, jullie zult zo slaperig zijn morgen." „He nee, toe maar vader, dan zullen we vroeg naar bed gaan vanavond, hè Bert?" „Ja, natuurlijk," zegt Bert haastig, „toe vader, mogen we?" Moeder geeft vader een knipoogje en dan vindt die het goed. Wies en Bert zijn in de wolken. Vader leest weer door maar opeens zegt hij: „Hé, luister eens, een berichtje onder stadsnieuws: Langs deze weg waarschuwen we de jeugd nog eens, toch geen glijbanen te maken in de bewoonde wijken. Meerdere mensen zijn ook vandaag weer het slachtoffer daarvan geworden, o.a. de bejaarde mej. v. d. H., wonende op het Rozen- hofje, die, toen ze even een boodschap in de buurt wilde doen, zo lelijk op de spiegelgladde glijbaan kwam te vallen, dat ze met een beenbreuk naar het zie kenhuis aan de Houtwal moest worden vervoerd. Mej. v. d. H. op het Rozen- hofje, dat is ónze Sannetje. „Oooo.roept Wies en moeder legt verschrikt haar breiwerk neer. Bert heeft zich heel diep over zijn boek ge bogen om zijn kleur te verbergen. Het is de glijbaan die zij vanmiddag ge maakt hebben. „Och," zegt moeder, „wat is dat erg, die stakker, nu kan ze ook niet met ons het Kerstfeest vieren en dat vindt ze altijd zo fijn." Sannetje is vroeger als jong meisje al bij vaders moeder in betrekking geko men. Ze bleef toen vader later trouwde en zo is ze oud geworden in hun dienst. Nu woont ze al weer heel wat jaren in het gezellige huisje op het Rozenhof je, waar moeder en de kinderen haar vaak opzoeken. De Zondagen en ook de feest dagen brengt ze altijd door in het ge zin, waar ze zoveel jaren is geweest, want Sannetje heeft niemand anders om heen te gaan. Vader haalt en brengt haar altijd met de auto. En nu ligt ze in het ziekenhuis, ze zijn er allemaal even stil van. Dan zegt vader: „Ik bel het ziekenhuis even, hoe ze het maakt." Hij gaat naar de gang. Wies kijkt naar Bert die nog altijd over zijn boek zit ge bogen. Zij heeft het verhaal van de glij baan wél gehoord vanmiddag. Maar ze zegt niets. Als vader weer binnenkomt, kijken ze hem alle drie in spanning aan. „Ze maakt het gelukkig goed," zegt vader, „de dokter hoopt dat het nog weer in orde komt, maar ze zal wel een hele poos in het ziekenhuis moeten blijven." „Nu," vindt moeder, „we moeten haar morgen maar dadelijk gaan bezoeken, gaan jullie dan mee, Wies en Bert?" „Graag, moeder," zegt Wies. Bert zegt niets en als vader even later vindt dat ze naar bed moeten, slaat hij gehoor zaam zijn boek dicht. (Wordt vervolgd.) Wonderlijk eigenlijk, dat in deze tijd waarin het woord vrede een bijna on- bekende klank is geworden, het Kerst- feest met zoveel overgave wordt ge vierd. Ergens schijnen we toch nog wel een tikkeltje behoefte te hebben aan wat ongestoorde rust en vriendelijkheid, j Maar rond de Kersttijd is het ook ge makkelijker om in een prettige sfeer te geraken, omdat iedereen, althans bijna iedereen, toeschietelijker is en harte lijker lijkt, i Wij vrouwen in de allereerste plaats. Want dit feest van de geboorte, deze 1 dagen van verlossing en openbaring kunnen door niemand zo intens worden I begrepen en aangevoeld als juist door de vrouw, zelf geschapen om te baren en leven te schenken. Misschien doet het velen tegenstrijdig aan om te spreken over het feest van de geboorte, omdat deze gebeurtenis on- i verbrekelijk is verbonden met pijn en bloed en heel vaak tranen. Desondanks is leven schenken een feest, al is dat er dan niet een van lachen en muziek; maar het jonge leven geeft een onge kende vreugde, de blijdschap over de voortzetting van het eigen bestaan is zo intens, dat het met geen andere beleve nissen te vergelijken valt. En daarom misschien, omdat er elk jaar weer een geboortefeest wordt ge vierd, zijn we in deze tijd wat milder in ons oordeel, blijken we eerder bereid iets van onze medemensen te aanvaar den zonder er onmiddellijk critiek op te geven, geven de huishoudelijke bezig heden in de innige Kerstsfeer ons meer tevredenheid en voldoening dan op an dere tijden. Maar daarin ligt ook een gevaar. Het gevaar van het afglijden in de gewone dagelijkse dingen op de honderden da gen, die er na Kerstmis zullen volgen. Het gevaar van de al te bitse opmerkin gen, die we zullen lanceren, als we de „Kerstrommel" weer opruimen en we het druk hebben. Het gevaar van de haastig neergezette kliekjes, in zo scherpe tegenstelling tot de verzorgde Kerstmaaltijden van de dagen tevoren. Wie 7,0 handelt, is het Kerstfeest niet waard en geeft blijk van de diepe zin van deze dagen niets begrepen te hebben. Ergens moeten wij de moed vandaan ONZE JARIGEN 24 Dec. Rietje van Ingen, Eist. 25 Adriaan Veer, Eist. 26 Gijsbertha v. d. Bijl, Rhenen. 27 Ina Vink. 28 Nellie van Dijk. 28 Teuntje van Heerikhuizen. OPLOSSING RAADSELS I. Ekster, raaf, eend, arend, meeuw. II. Schilder, bakker, mijnwerker, dokter, schoenmaker. III. Geranium. Zilverpapier ontvangen van: Mattie en Jopie Budding. HORMONEN BEVEILIGEN DE FRUITOOGST Wanneer de nachtvorst dreigt, wor den in Engeland fruitbomen met be paalde hormoon-preparaten bespoten. Deze vertragen de groei, waardoor vorstschade wordt voorkomen. Vóór mijn trouwen heb ik 7 jaar in de huishouding gewerkt. Ik haalde toen steeds de boodschappen bij de Gruyter en om de andere keer mocht ik de cassabons houden. Ik besteedde het geld daarvan voor ver schillende nuttige dingen, maar de laatste jaren spaarde ik de cassabons voor een cadeau voor mijn aanstaande man. Toen we in Mei onze eigen woning betrokken, kon ik hem een prachtige rooktafel geven, dank zij 40 extra guldens van De Gruyter. En De Gruyter zet de foto van Mevr. v. R.-B. Stadhoudersstraat, Rijswijk, in de krant als een voorbeeld voor anderen, die het voordeel van De Gruyter's cassabons nog moeten ondervinden. 541223 „Ik heb een fijne neus voor iets goeds. Daarom werd ik ook abonné van de Draadomroep. Dan hoor je de mooiste programma's het mooist. „Maar al die storingen dan?" „Niks mee te maken. Ik draai maar even aan de knop en de beste stations komen storingvrij in mijn huiskamer." Wat de vaklui van PTT over eigen lijnen uit het binnen- en buitenland bij U in huis brengen*, garandeert een volkomen on gestoord radiogenot. Ideaal ook voor de huisvrouw ze heeft altijd gezellige muziek bij de hand en voor dat lastige zoeken en bijstel len hoeft ze haar werk niet meer neer te leggen. Draadomroep is zuinig op Uw geld en royaal met de geluidskwaliteit. Neem óók een aansluiting en U boort het fijnste het best! "Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-progrnmma-net woont. geeft storingvrije studioklank DE ZONNE-OVEN IN ALGIERS IS VOLTOOID Es zonne-oven van de Bouzaréa, dicht bij Algiers, is klaargekomen. Dit werk dat met elkaar twee jaar tijd heeft gekost, d.w.z. van de ontwerpen af ge rakend, weegt een veertig ton. Het rich ten van de spiegel geschiedt door twee kleine 3 PK electrische motoren. Dank zij de uurwerkbeweging die vanuit het sousterrain wordt geleid, blijft de spie gel constant naar de zon gericht. Sa mengesteld uit 144 aluminium-elemen- ten, electronisch gepolijst, waarvan de totale bruikbare oppervlakte 50 vier kante meter bedraagt, produceert de spiegel door de convergentie van de zonnestralen in het brandpunt van het toestel, een vlek zo groot als een bord, waarvan de temperatuur ongeveer 4.000 graden bedraagt. Deze hitte veroorzaakt in luttele seconden de smelting van een stalen plaat van een dikte van 25 mm en de glaswording van de meest vuurvaste kristallen. van het Gemeentebestuur van Rhenen. WEDEROPBOUWWET Burgemeester en Wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat een verzoek is ingekomen van W. van Ravenswaaij, Cuneraweg 406 te Rhenen, om vergunning te mogen ont vangen voor het bouwen van een wo ning op een terrein aan de Cuneraweg, kadastraal bekend gemeente Rhenen, sectie A nr. 649 met toepassing van ar tikel 20 van de Wederopbouwwet. De eigenaren der aangrenzende en nabij gelegen gronden, die tegen uitvoe ring van vorenbedoeld bouwplan, het welk ter gemeente-secretarie, afdeling' Algemene Zaken, ter inzage ligt, bezwa ren hebben, kunnen deze tot en met 1 Januari 1955 schriftelijk ter kennis van hun College brengen. Burgemeester en wethouders voornoemd. L. BOSCH VAN ROSENTHAL. De secretaris, TH. v. d. WILLIK. kunnen halen om onszelf in deze dagen rekening en verantwoording te vragen, om onze geest binnenste buiten te keren en in uiterste gestrengheid aan onszelf te vragen, waar de fout heeft gezeten en wat we moeten doen ter verbetering. Eerlijk zijn tegenover jezelf is ontzet tend moeilijk, omdat je maar al te zeer geneigd bent om altijd weer een veront schuldiging voor je eigen gebreken te vinden. En ook dit is nieuw leven schenken: het inzien van je fouten en ze trachten te herstellen, liefde zaaien in het ge zin, meer, oneindig veel meer begrip hebben voor de mensen, die behoren tot dat gezin en die aan dit nieuwe leven zo verschrikkelijk veel behoefte hebben. Ge kent toch het verhaal van de drie Wijzen uit het Oosten, die op hun weg naar het Christuskind werden voorge licht door een grote ster, welke aan de hemel bleef staan op de plek, waar Liefde en Goedheid waren geboren in de gestalte van de kleine Jezus? Waarom zou er geen ster boven uw woning kunnen blijven stilstaan ten teken, dat er in uw huis vrede heerst? Voor ieder onzer is er de gelegenheid om het leven nog eens heel erg goed te gaan leven, maar de mogelijkheid daar toe wordt slechts geboden door een ijzeren zelfdiscipline, een onmeetbaar groot hart en een heilige wil tot slagen. Ik hoop, dat er velen zullen zijn, die deze Kerstmis een dergelijke belofte aan zichzelf afleggen en dat het zal blij ken in 1955, dat zij deze belofte kunnen houden. ij Voor henzelf en voor hun gezin: op dat de vrede van Kerstmis het hele jaar met hen moge zijn. Zoveel zou ik u willen vertellen over de maretak, maar het is alles slechts een legende. U kent de maretak niet? Ja, ja, toch wel, het is dat kleine tak je mitsletoe, dat ge aan de lamp zult hechten, straks, als het Kerstfeest is. Het is dat kale, eeuwig-groene struikje, dat zijn levenskracht opzuigt uit andere, nuttiger bomen, het is dat sobere, on aanzienlijke stengeltje, dat als een pa rasiet woekert op eiken, appel- en pere bomen. Maar er zijn ook lieflijke geschiede nissen te verhalen, die ge stellig zult willen horen. Luister maar! De mistel is een vrij zeldzame ver schijning en dat is heus niet iets van de laatste jaren. De Kelten vierden eeuwen geleden al plechtig feest, als zij een maretak hadden gevonden, speciaal als die vondst rond 21 December, het mid winterfeest, geschiedde. Dan gingen de Druïden, de priesters, in witte klederen de maretak snijden met een gouden sik kel, en zij offerden voor deze heilige struik twee jonge, witte stieren, die nog nooit op de akker hun arbeid hadden verricht. Na deze heilige handelingen werd de tak in stukjes verdeeld onder de jonge meisjes, die dan spoedig zouden trou wen en vruchtbare moeders zouden worden. Maar wee de jonge dochter, die een takje vogellijm een andere bena ming van de maretak vond en niet diezelfde dag gekuet wex-d, aij 2ag hao.' trouwplannen voor een jaar in rook ver vliegen. Uit de bessen van de tak bereidde men een drank, die haar geneeskrachtige werking nooit meer zou verliezen en die een heilzame uitwerking had op de lijders aan vallende ziekte, kanker, pest en andere kwalen, welke men door be tovering had gekregën. Velen droegen een stukje mistletoe aan een zilveren ketting om de hals, waardoor zij zich behoedden tegen allerlei onheilen en nog heden wordt er in Vlaanderen op Eerste Kerstdag een maretak op zolder gelegd om het huis een jaar lang voor rampen te behoeden, een bijgeloof, dat gebleven is uit de tijd, toen men meende met een struikje vogellijm boven de staldeur heksen te verjagen. Misschien dat er geen mistletoe in uw kamer is, als ge straks aan de feestdis zit. Maar wellicht staat er dan een sneeuwwitte cyclamen te bloeien of een tere Kerstroos, als wondere symbolen van het nieuwe leven, dat op Kerstmis wordt geopenbaard. Er zijn echter nog andere gaven van de natuur, die juist in de Kersttijd de aandacht krijgen, welke ze ten volle verdienen. De wijnen, in Frankrijk be langrijker geacht dan de melk, begin nen in Nederland de laatste jaren wat meer voet aan de grond te krijgen, aan de ene kant omdat er goedkope en toch goede soorten te verkrijgen zijn, aan de andere kant zeker ook door het inten sieve bezoek aan Frankrijk door Neder landse toeristen. Het glas te heffen om te zien hoe het licht fonkelt in het fluwelig rood van de Bourgogne of in het parelend geel van een mousserende wijn is al een feest op zichzelf en voor dit festijn behoeft er waarlijk geen champagne te komen, want de landwijnen zijn zuiver en goed. Maar feest vieren is een kunst en wijn drinken is dat daarom ook. Dit kos telijke druivennat, meer dan welke an dere drank ook geschikt als Kerstdrank om zijn aristocratie, dient men met aan dacht te drinken, al was dit alleen maar uit gevoel van erkentelijkheid tegenover de natuur. Als men voor honderd procent wil ge nieten van de adeldom van deze drank, dan moet men hem drinken uit ruime licht gebogen glazen, die door hun ron ding als het ware de geur, de bouquet van de wijn vangen. Dat wil niet zeg gen, dat men op staande voet naar de winkel moet snellen, als men voor de Kerstdagen wél een fles wijn, maar geen gebogen glazen in huis heeft. Welk glaswerk men echter ook gebruikt, wrijf het op, dat het- glanst als kristal en waak er vooral voor, dat er zich geen luchtjes aan bevinden, zoals sigaren- of sigarettenrook of de geur van een vers geschilderde kast, waarin de glazen hebben gestaan. Als de fles is opengetrokken, ruiken we eerst,' of de kurk niet duf is, dan ma ken we met een schoon doekje de hals vrij van stofdelen en kurkresten en schenken het eigen glas voor een tiende gedeelte vol, waarna we de wijn laten rondkelken in het glas en kijken of hij aanhangt, want dat betekent, dat hij vol is. Als er een kring achterblijft, waarvan de druppels naar beneden pa relen, bevat de wijn veel druivensuiker en is hij zeker niet wrang. In het algemeen schenkt men rode wijnen bij wild en vlees en witte bij vis en eiergerechten. Bederf uw smaak niet door het drinken van jenever voor de maaltijd. Een drank met een dergelijke eer biedwaardige ouderdom als de wijn ver dient als een edelman aan uw tafel be handeld te worden. MARIANNE VAN LOON.

De Vallei | 1954 | | pagina 4