Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De bouw 139 woningen in het Franse Gat STIJGENDE WELVAART EN BELANGRIJKE BESLUITEN "^TIMMERLIEDEN-GILDE TELDE VELE LEDEN MULDER Wist l/.„. AGENDA EEN VAN DE TWEE Nieuws uit de Omgeving 28e jaargang WOENSDAG 29 DECEMBER 1954 No 62 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeei Agenda raadsvergadering Overgrote belangstelling bij Kerstfeest in Ojové-gebouw Nieuwjaarskaarten voor het kind Nieuwjaarsreceptie Commissaris der Koningin WAT BRACHT 19541 Desondanks bleven wij voor rampen niet gespaard» EEN PAAR GEWONE HANDSCHOENEN OF ZO N PAAR PRACHTIGE HANDSCHOENEN EEN VAN DE TWEE EEN GEWOON VEST OF ZO'N WARM* WOLLEN-VEST VAN VAN DER ZEE Uit Rhenens Historie Zilveren bijl als wapen ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 eent per mm Abonnementsprys 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Bij raadsbesluit van 28 Mei 1954 werd aan het bestuur van Patrimoniums Bouwvereniging alhier, onder meer een perceel grond verkocht voor de bouw van 6 grotere eengezinswoningen aan de Rembrandtlaan. Dit bouwplan is echter nog steeds niet tot uitvoering gebracht, aangezien inzake de bouwkosten geen overeenstemming kon worden verkre gen met de betreffende aannemer. Mede gebruik makende van een on langs ontvangen extra toewijzing van bouwvolume voor 126 woningen, heeft het Architectenbureau Nieuwenhuijs en Brouwer plannen ontworpen voor de bouw van 139 woningen in het complex „Het Franse Gat", waaronder tevens genoemde 6 woningen zijn begrepen. Het architectenbureau heeft aanvanke lijk onderhands overleg gepleegd met de Firma Kelderman en Van den Brink te Ede inzake de bouw van deze 139 wo ningen. Daar hierbij geen overeenstem ming kon worden verkregen over de aanneemsom zijn vervolgens bespre kingen gevoerd met de Firma J. Boers en Zn., alhier; deze hebben tot resultaat gehad, dat thans een totale aanneemsom is vastgesteld van f 1.507.950,Met dit bedrag kan de heer Hoofdingenieur- Directeur van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting te Utrecht zich ver enigen. Aangezien bij de op 14 Juli j.l. ge houden openbare aanbestedingen prac- tisch in geen enkel geval een aanvaard bare uitslag is verkregen, heeft ge noemde Hoofdingenieur-Directeeur met klem aangedrongen op een onderhand se aanbesteding. Hoewel B. en W. in principe geen voorstanders zijn van dergelijke bestedingen, meenden zij in dit geval hiervoor toch toestemming te moeten geven, teneinde de zo noodzake lijke woningwetbouw zo snel mogelijk doorgang te doen vinden. De totale stichtingskosten van deze woningen kunnen als volgt worden ge raamd: Grondkosten 1.90.43 ha a 13,50 per ca is 257.080,05 renteverlies tijdens de bouw a 3»/2 °/o 11.997.07 Totaal ƒ269.077,12 Bouwkosten Aanneemsom 1.507.950, Architectenhonorarium 34.338,— Dagelijks toezicht 7.332, Renteverl. tijdens de bouw 36.158, Onvoorziene uitgaven 10.000, 15.200.— Totaal 1.610.978,— MARKTBERICHTEN Eiermarkt. Op de gisteren in Veenen daal gehouden eiermarkt werden 60.000 aangevoerd. Prijzen kleine eieren van f 15,30 tot f 16,25 per 100, kleine eieren f 13,— tot f 15,— per 100. Biggenmarkt. Aanvoer 65. Prijzen f 40,tot f 55,per stuk. dat de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" heeft besloten, in verband met gebrek aan belangstelling, in het vervolg af te zien van het traditionele Oudejaarsavondconcert? dat het Veenendaals Jongeren- parlement dit jaar niet zal vergaderen? dat dit een gevolg is van het feit dat èn de Partij van de Arbeid èn de Staatkundig Ger. Partij in Veenendaal op het ogenblik geen jongeren naar dit parlement kunnen afvaardigen? dat de jongerenorganisaties van de andere partijen, n.l. die van de A.R., C.H.U. en K.V.P. daarom besloten heb ben de volgende vergaderingen uit te stellen tot over een jaar? dat een kip van de heer W. van de Pavert aan de Munnikenweg dezer dagen een bijzonder ei heeft gelegd? dat het een omvang had van 18 cm en 13Vs cm lang was? dat toen men het ei stuk sloeg nog een compleet ei met schaal en al in dit grote ei bleek te zitten? dat vanaf heden weer de opgave van gevonden en verloren voorwerpen in ons blad zal worden opgenomen? dat doorgaans niet meer dan 10 procent van het aantal gevonden voor werpen wordt afgehaald? dat zich in de loop van de tijd daardoor een grote verzameling van al lerlei voorwerpen (waaronder ook van vrij grote waarde) heeft gevormd? dat deze goederen na drie jaar bewaren worden opgeruimd? dat men zich voor deze zaken niet meer bij de gemeentebode maar op het politiebureau dient te vervoegen? dat de nieuw opgerichte afdeling Veenendaal van de Ned. Ver. voor Die renbescherming in een week tijds ruim 70 nieuwe leden heeft gekregen? ViiiiiiiiMiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii Samengesteld in samenwerking met de Ver. Voor Vreemdelingen- Verkeer „Veenendaal" Heden, Woensdag 29 December (In tijd. raadszaal voorm. post kantoor) 7.30 uur, openbare ver gadering van de gemeenteraad. (In geb. Eikenlaan) 3 uur, Kin dervoorstelling van de Winke- liersvereniging. Gelet op het woongerief, de inhoud en de ligging van de betreffende woningen, menen B. en W., dat voor de verschil lende woningtypen de volgende huur prijzen per woning per week redelijk zijn: 6 woningen type A 49 woningen type B 10 benedenwoningen type C 20 bovenwoningen type C 27 etagewoningen type D I: eerste woonlaag tweede woonlaag derde woonlaag 27 etagewoningen type D II: eerste woonlaag tweede woonlaag derde woonlaag In dit verband is nog van belang, dat het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting momenteel overweegt of het mogelijk is om bij het beschik baar stellen van grond- en bouwvoor- schotten de annuïteitsberekening niet te baseren op 4% doch op 31/» Indien hiertoe inderdaad wordt overgegaan, zal hiervan het gevolg zijn, dat boven staande huurprijzen met ongeveer f 1, per woning per week worden verlaagd. 14,15 8,65 9,30 8,85 8,30 8 7,75 9,50 9,20 8,95 II Luxor Theater II Heden, Woensdag, en morgen, Donderdag, de film „De wraak §1 van de Woudloper". ^iiiimuiiiiitiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiii'iiiiiiiiiiiillliiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiMiiii^ De agenda voor de openbare vergade ring van de Raad der gemeente Veenen daal van hedenavond Woensdag 29 De cember om 7.30 uur, vermeldt o.a. de punten: Voorstel tot verlenging van de over eenkomst met de N.V. „Gekro" inzake de destructie van vee en vlees; Alsvoren tot verlenging van de voor de onbewoonbaar verklaarde woningen Valleistraat nrs. 54 tot en met 74 (even nummers) alhier, bepaalde ontruimings termijn; Alsvoren tot het verlenen van een kasgeldlening ad. f 100.000,aan de Stichting „Algemeen Ziekenhuis Vee nendaal" voor het jaar 1955; Alsvoren tot verpachting van grond aan de Geerseweg (Complex „De Zwarte Hoek"); Alsvoren tot overschrijving van de huur van een perceel grond achter de Klaas Katerstraat (thans in huur bij de heer J. C. v. d. Haar); Alsvoren tot verkoop van grond aan de heer D. Dillingh alhier voor de prijs van f 6,50 per ca en gelegen aan de Van Hogen dorpstraat; Alsvoren tot aankoop van een perceel grond aan de heer A. Kosters te Eist, gelegen aan de Noordzijde van de Berg weg en tussen de Van der Duyn van Maasdam- en de Schimmelpenninck- straat voor de prijs van f 7,per ca; Prae-advies van Burgemeester en Wethouders, naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van de Chris telijk Nationale School I om medewer king ingevolge de L.O.-wet 1920 voor de aanschaffing van 37 schoolbanken; Alsvoren, naar aanleiding van een verzoek van de kerkeraad der Hervorm de Gemeente, om medewerking inge volge de Lager Onderwijswet 1920 voor de aanschaffing van 72 schoolbanken t.b.v. de school aan de Patrimonium laan; Alsvoren, naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der vereniging tot bevordering van Christelijk onder wijs om vergoeding van de kosten van het vakonderwijs over 1953; Alsvoren, naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der Stichting voor een Centrale. School voor Chris telijk V.G.L.O. te Veenendaal om een voorschot op de vergoeding ingevolge de Lager-Onderwijswet 1920; Nader prae-advies van Burgemeester en Wethouders, naar aanleiding van een verzoek van de Centrale Kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier om vergoeding van de kosten van vak onderwijs in het vak k (handwerken) en een voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van grond aan Pa trimoniums Bouwvereniging en tot het verlenen van een grond- en bouwvoor- schot aan deze instelling voor de bouw van 139 woningwetwoningen. Nog nimmer is er zo'n grote belang stelling geweest bij de Kerstfeestvie ring van de Ouden van Dagen in het gebouw Ojové aan het Kostverloren. Dit Kerstfeest wordt nu al enkele jaren door het bestuur van Ojcvé aan de oudjes aangeboden. De zaal was overvol toen voorzitter Jac. van Beek de bijeenkomst kon ope nen en een welkomstwoord kon uit spreken, in het bijzonder aan de ere voorzitter, wethouder Ant. de Ruiter. Onder leiding van de heer T. van Beek werd er daarna een uitstekend programma gebracht, dat bij de bejaar de bezoekers zeer in de smaak viel. En toen zij aan het einde dan ook nog een prachtig Kerstpakket mee naar huis kregen, was de blijdschap duidelijk van elk gezicht te lezen. Dat is ongetwijfeld de grootste voldoening van de organi satoren van deze middag geweest. Gebruik voor uw Nieuwjaarscorre spondentie Nieuwjaarskaarten voor het Kind. Deze zijn verkrijgbaar bij de fa. Ant. de Ruiter, Hoogstraat 12. Het mis deelde kind heeft uw hulp zo hard no dig. Voor elke f 5,opgebracht door de Kindei'zegelactie, kan één kind een dag worden verzorgd. Er zijn echter totaal 50.000 gebrekkige, verwaarloosde De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en Gravin van Lyn- den van Sandenburg zijn voornemens ter gelegenheid van de jaarswisseling te ontvangen op Dinsdagmiddag 4 Januari 1955 van 14.30 tot 17.00 uur, in het Hotel des Pays Bas aan het Janskerkhof te Utrecht. ZIJ KUNNEN IIET WETEN In de staat Sao Paulo, in Brazilië, is de koffiecultuur en de koffie-export van grote economische betekenis. Toen een internationaal bekend concern, dat zich o.a. bezig houdt met het fabriceren van een direct oplosbaar koffiepoeder, ock in Brazilië een dergelijke fabriek wilde vestigen, kwam er een flinke oppositie van belanghebbenden. Men zag daarin absoluut geen heil \*óor het op peil houden van de koffie- omzet. De deskundigen van de opposi tie-partij beweerden, dat dit poeder het aroma van de koffie absoluut niet fixeert en dat de Brazilianen, die op dit gebied fijnproevers zijn, dan misschien minder koffie zullen gebruiken KOE WIJ AAN „KAPEL" KWAMEN Sint Maarten gebruikte een soort cape, die door de Romeinen „capella" werd genoemd. Na zijn overlijden werd dit kledingstuk in een zijgebouw van en geestelijk abnormale jongens en I een kerk opgeborgen. Dit is de oor meisjes, zodat er buitengewoon veel j sprong van het feit, dat kleine kerkge- geld nodig is. Gebruik daarom kinder- bouwen tot op de huidige dag „kapel" zegels op al uw post. I worden genoemd. Nog enkele uren soheiden ons van het nieuwe jaar. Drie honderd vyf en zestig dagen zyn voor velen snel, voor anderen langzaam voorbijgegaan en hebben voor iedereen zowel blijdschap als droefheid gebracht. Wat is er dit jaar in het binnenland gebeurd? Aan de vooravond van het nieuwe jaar herinneren wy ons weer belangrijke en minder belangrijke gebeur tenissen, die een stempel gedrukt hebben, enerzyds op ons persoonlyk leven, anderzyds op het leven van de Nederlanders in zijn geheel. Veelal vormen de binnenlandse gebeurtenissen het onderwerp tot gesprekken en discussies en speciaal op Oudejaarsavond worden in besloten familiekring talryke herinne ringen uit het afgelopen jaar opgehaald. Voor de een zijn deze bitter, voor de ander zoet, maar voor ons allen toch stuk voor stuk een dankbare gedachtenis. KERSTFEEST 200 METER ONDER DE GROND. In de kolenmynen van Furnace Pit in Worcesterchire, Engeland, hield de Reverend R. N. Timms een kerstdienst voor de mynwerkers. Rechts: de Reverend R. N. Timms wordt door mijnwerkers met kaarsen bijgelicht. ZONDERLINGE OVEREENKOMSTEN Omstreeks de 13de eeuw kende men in Italië en in Frankrijk een bijzonder soort contraeten, aangegaan tussen de eigenaren van landbouwbedrijven en de ondernemers of pachters. Deze afspraken werden in het Ita liaans „Soccita" en in het Frans „Bail a cheptel" genoemd. Daarbij gaf de eigenaar aan de ondernemer zijn bees ten te verzorgen en te voeden. Die on dernemer kreeg de helft van de aanwas van de veestapel. Hij moest echter ook de helft van het verlies dragen. De op brengst aan wol werd gedeeld, doch die van de melk, de mest en de arbeid der beesten kwam uitsluitend de aannemer ten goede. VAN VAN DER ZEE BANG VOOR DE STIER! In Yébedes, in de nabijheid van Tole do, in Spanje, moesten marechaussées een jonge stier doodschieten, omdat. de toreros bang voor hem waren! Dat zal in de arena lawaai hebben veroor zaakt. Hoewel er van het gilde der timmerlieden te Rhenen niet zoveel bewaard is gebleven, zyn de weinige gegevens interessant genoeg om te vermelden. Het „Bijl- houwersgilde" had een groot aan;al leden, waaruit kan worden afgeleid, dat bij de bouw van huizen in die tyd, we schrijven 1767, veelvuldig van hout gebruik werd gemaakt. De naam van het gilde vindt :yn oorsprong in het gebruik van de bijl. Niet alleen de gildenaam wyst hierop doch ook op het vendel komt een zilveren bijl voor, versierd met een kroon. Een bijzonderheid is nog, dat het gilde van de timmerlieden ook een eigen vlïg had. wersgilde. Was dus het sterftecijfer hoog in de gemeente, dan waren de inkom sten van het gilde der timmerlieden groot. De uitgaven waren ongeveer gelijk aan die van andere gilden. Voornamelijk bedragen voor tabak, pijpen, kaarten, bier, wijn, jenever, kaas, brood en bij uitzondering ook beschuit. De heren namen het er dus goed van op hun jaar lijkse bijeenkomsten. Typisch is nog de term die werd ge bruikt voor het bijeenroepen van deze vergaderingen. Men zei niet: „Het gilde werd bijeengeroepen", maar: „Het gilde werd geladen". Dat de Rhenense timmerlieden van 1767 solidair waren en de collega's van buitenaf weerden, bleek ons nog uit een akte, ondertekend door zeventien leden, waarin de plechtige belofte was afgelegd, dat niemand zou gaan werken voor een vreemde timmermansbaas. VEEL DODEN VEEI GELD De inkomsten van het gilde er wa ren twee gildemeesters liepm soms op tot een bedrag van ruim f 10,per jaar. In de eerste plaats moesten de leden hun maandelijkse contributie vol doen. Toen noemde men dit nleggeld. Waren er leden die een knecht in dienst hadden, dan kwam er nog het z.g. „knegtengeld" bij. Wanneer een tim merman een werk had aangenomen, dan moest hij een bepaald gfdeelte van de aanneemsom in de kas vai zijn gilde storten. Dit is nu nog zo bi. de aanne mers. Kwam er een vracht lout binnen, dan moest de timmerman, mor wie de vracht bestemd was, een bepaald per centage van de koopsom in de kas stor ten. De laatste bron van inlomsten wa ren.... de doodkisten. Voer elke afge leverde doodkist, welke werd gebrand met een brandijzer, moes' een bedrag worden afgedragen aan het Bijlhou- Bij ons allen moge de gedachte over heersen, dat het welvaartspeil in Ne derland dit jaar een ongekend hoogte punt heeft bereikt, tengevolge van de uitermate gunstige ontwikkeling van de conjunctuur in het Nederlandse econo mische leven. Dat deze welvaart geen schijn is, zoals aanvankelijk de mening van velen was, heeft de minister van economische zaken, prof. Zijlstra, per soonlijk verklaard na het parlementaire industriebezoek in September van dit j#ar. De^ sterke ontwikkeling van de pro ductie en werkgelegenheid waardoor het probleem der werklozen werd op gelost en er zelfs enige spanning op de arbeidsmarkt ontstond heeft geen na delige invloed uitgeoefend op het mone taire verkeer. Door de groei van de in voer zowel als de uitvoer bleef ook het evenwicht in de betalingsbalans be houden. Zelfs bleek het mogelijk om na de loonsverhoging van 5 ingaande op 1 Januari 1954, waarbij tevens een huur verhoging van 17 tot 24 pet kwam, be gin October een nieuwe loonsverhoging van 6 °/o, zij het dan niet verplicht, in te voeren zonder onmiddellijke huurver hoging, terwijl een belastingverlaging in het vooruitzicht werd gesteld. Dat geschiedde op het advies van de Stichting van de Arbeid, waarin overleg was gepleegd tussen werkgevers en werknemers in samenwerking met het college van rijksbemiddelaars om ook de arbeiders in de stijgende welvaart te doen delen. Dat dit college zal worden vervangen door een loonraad res sorterende onder de Stichting van de Arbeid lijkt ons in dit opzicht een meer ondergeschikte kwestie, want een accurate behartiging van het loron- en prijzenbeleid blijft toch een punt van eerste orde. DONKERE POLITIEKE HEMEL Een van de belangrijkste gebeurte nissen van dit jaar vormde het verschij nen van het mandement der R.K. bis schoppen begin Juni. De kloof tussen de grote politieke partijen, P.v.d.A. en K.V.P., werd hierdoor verbreed. Bij de debatten over de algemene begroting na de opening van het nieuwe parlemen taire jaar, bleek dit eens te meer uit de felle discussies in de Tweede Kamer. Gelukkig bleven we voor een kabinets crisis gespaard, al heeft het in de loop van het jaar wel enkele keren gespan nen. Een andere belangrijke gebeurtenis in het politieke leven was ongetwijfeld de aanneming van de protocollen van de E.D.G. Na ellenlange debatten, waarbij speciaal over onze verdediging en de legeropbouw met de verkorting van de diensttijd tot 18 maanden ter sprake kwamen, werd het verdrag uiteindelijk toch met grote meerderheid aangeno men. Dat Frankrijk later roet in het eten gooide, door de E.D.G. in die vorm af te wijzen en dat nieuwe besluiten werden genomen op de conferentie van negen in Londen, is te wijten aan de internationale politiek en daarom kan de beslissing van onze regering niet voorbarig genoemd worden. Nog een derde gebeurtenis komt terug in onze gedachten: de uitgave van de nieuwe woordenlijst door de spellings commissie o.l.v. prof. Van Haeringen. De onverwachte wijzigingen deden ook veel stof opwaaien. Enerzijds deden ver schillende veranderingen vanzelfspre kend aan, maar andere bleven voorals nog vreemd en onlogisch. Gelukkig werd de aanvankelijke directe afkon diging verschoven naar Juli 1955, zo dat gelegenheid tot geleidelijke invoe ring blijft bestaan. er een belangrijke schoolgeld verlaging is doorgevoerd, welke voor de lagere school zelfs geheel werd afgeschaft. VORSTENHUIS EN VLUCHTELINGENHULP Het koninklijk huis heeft ook dit jaar in het middelpunt van de belangstel ling gestaan. De koning en koningin van Denemarken, koning Haakon van Noor wegen, het echtpaar Coty uit Frankrijk, zij allen brachten een tegenbezoek aan ons land en hiervoor bestond een grote publieke belangstelling. Evenals voor gaande jaren bezocht Z. K. H. Prins Bernhard het buitenland (Ver. Staten, Afrika, etc.) teneinde contacten tussen deze landen en ons land te leggen of te verstevigen. Bovendien was ons ko ninklijk gezin de gast van de koning van Griekenland, waar vele regerende en nog in leven zijnde vorsten een tocht door alle Griekse wateren maakten. Als eerste land op de wereld besloot Nederland een landelijk georganiseerde actie te beginnen voor de vluchtelingen uit het oosten. Mr. Van Heuven Goed hart, de Nederlandse commissaris voor de vluchtelingenhulp, juichte dit initia tief toe en omstreeks October was reeds een belangrijk bedrag bijeengebracht. DE GROTE MAATSCHAPPIJEN Twee grote rampen hebben dit jaar onze nationale luchtvaartmaatschappij de KLM en daarmede ook ons volk ge troffen. Kwam aan de vooravond van dit jaar het onverwachte bericht de de president-directeur en oprichter van de maatschappij, dr. Plesman, was heen gegaan, in de loop van 1954 verongeluk ten binnen veertien dagen twee vlieg tuigen van de KLM-vloot, waarbij tal rijke doden vielen te betreuren. On danks dit alles is ons vertrouwen in de KLM, die onder haar nieuw benoemde directeur I. A. Aler, juist haar 35-jarig bestaan vierde, ongeschokt gebleven. Nu statistisch is komen vast te staan, dat er per dag altijd een spoorwegover gang is blijven openstaan, die gesloten had moeten zijn, hebben de N.S. spe ciale maatregelen getroffen om het aan tal treinongelukken tot een minimum te beperken. De electrificatie van de spoor wegnetten is nagenoeg voltooid en de laatste stoomtrein zal gaan verdwijnen. De onderhandelingen met het buiten land hebben geleid tot een versnelling van het internationale treinverkeer. Een spoorwegramp te Eist deed ons in October opschrikken. Een nieuw groot industrie-project heeft dit jaar zijn intrede gedaan in ons land. Het soda-project te Delfzijl kan de werkgelegenheid in het noorden des lands vergroten, maar in politieke kring was er nogal het een en ander over de status van het project te doen. Tenslotte werd het een particuliere onderneming met een garantie van de overheid, zo dat Nederland thans zijn eigen soda- productie in handen heeft zonder in menging van buitenlandse firma's. EN DE BUITENLANDSE POLITIEK? Ook ten opzichte van de oost en de west is 1954 een belangrijk jaar ge weest. Tussen Nederland en de west is het tot een accoord gekomen over de zelfstandige status van Suriname en de Ned. Antillen binnen het koninkrijk der Nederlanden. Het wachten is slechts op de officiële afkondiging. De politiek van de laatste jaren ten (zie verder pag. 2) SANDWICHMANNEN EN -VROUWEN- ALS VRIJWILLIGERS VOOR EEN- ONDERDAK. Aan het begin van de winter heeft Abbe Pierre en 29 organi saties die samen het Onderdakfront vormen 500 sandwichmannen en -vrou wen over Parijs laten uitzwermen. De vrijwilligers hebben zich in groepen ge splitst en droegen op de Paryse hoofd verkeerswegen hun slogans mee zoals: Geef hun vandaag een onderdak, en: Eis voorschot voor de bouw. De jonge meisjes bleven niet achter met zich enthousiast voor de zaak in te zetten. WONINGNOOD, EMIGRATIE EN ONDERWIJS Ten aanzien van de woningnood is er dit jaar nog niet veel verbetering ge komen. Wel wordt er allerwegen ge bouwd in een snel tempo, maar het aan tal woningzoekenden is zeer groot en blijft nog steeds groeien. We kunnen ons slechts verheugen over de mede deling van minister Witte, dat de wo ningnood in 1960 zal zijn opgeheven, zo dat er dan voor iedere woningzoekende een woning beschikbaar zal zijn. In de emigratie van ons overbevolkte land werd dit jaar een mijlpaal be reikt. Of dit nu ligt in de verruiming van de faciliteiten voor de emigranten en de steun van regeringszijde, die in begin van dit jaar van kracht werden, valt moeilijk te zeggen, maar zeker is dat omstreeks Mei van dit jaar de 100.000ste Nederlandse emigrant in Ca nada aankwam en het aantal emigran ten naar Australië de 50.000 over schreed. En dat zij goede emigranten zijn, bewijzen de gunstigge berichten, die uit de diverse landen werden ont vangen. De situatie bij het onderwijs is ech ter niet zo rooskleurig. Speciaal bij het lager onderwijs heerst een groot gebrek aan schoolruimte en leerkrachten, welk laatste in 1956 haar hoogtepunt zal be reiken. Men tracht dit tekort te onder vangen door spoedcursussen voor leer krachten en een terughalen van oude onderwijzers. Verheugend is echter, dat LUNTEREN. Het ziet er naar uit dat de alhier reeds lang gekoesterde wens van een eigen Dorpshuis in vervulling zal gaan nu de hoteleigenaar de heer G. B. Floor reeds uitgewerkte plannen heeft voor de bouw van een grote zaal welke ongeveer 400 zitplaatsen zal be vatten. LEERSUM. Voor de huisvesting van de op het vliegveld Soesterberg gesta- tionneerde Amerikaanse Luchtmacht afdelingen heeft men ook het oog laten vallen op Leersum. Zeven gezinnen van Amerikaanse militairen zijn hier reeds ondergebracht en er is nog wel woon ruimte aanwezig voor nog een twintig gezinnen, ware het niet dat deze woon ruimte niet is aangesloten op het wa terleidingnet. Ten aanzien van een en ander zijn nog onderhandelingen gaan de. KERKEWIJK 167 -TEL.2860 -VEENENDAAL

De Vallei | 1954 | | pagina 1