Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal in het jaar 1954 B6W overwegen stichting V olks-credietbank Twee zware stormen binnen 6 Mir? een zeldzaamheid Fa. J. F. TAK UIT VEENENDAALS RAADSZAAL Heftige debatten over subsidie aanvraag Herv. scholen 28e jaargang VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 No 63 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal - Amerongen - Eist - Rhenen - Achterberg - Overberg - De Haar - Kade - Maanderbuurt - Ederveen - Renswoude - Scherpenzeel WAT DOET VEENENDAAL' TEGEN ,MAARSSEN'? 750 kinderen bij „Kindervreugd" Bent U bij de Oogarts geweest? BRILMONTUREN Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Rondvraag "3b Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALL ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Van het jaar 1954, dat vandaag ten einde loopt, kunnen wij zonder overdrijving zeggen dat het voor Veenendaal weer een zeer goed jaar is geweest. Van een van de belangrijkste dingen welke het wel en wee van een plaatselijke gemeenschap bepalen; n.l. van de werkgelegenheid, kan gezegd worden dat Vee nendaal geen werklozen heeft gehad. Het Veenendaalse bedrijfsleven heeft in het achterliggende jaar weer een enorme productie kunnen maken en het was zelfs een groot probleem voldoende werkkrachten te kunnen aantrekken. De be drijven werden veelal overstelpt met orders. Veenendaal is een bloeiende en groeiende gemeente gebleven. Als wü denken aan groeien gaan onze gedachten onwillekeurig het eerst uit naar de woning complexen welke dit jaar gereed kwamen en dan kunnen wij constateren dat 1954 dan wel niet die vorderingen op het gebied van de woningbouw heeft kunnen maken als wel gewenst zou zijn, maar er kwamen toch nog wel een 165 woningen gereed of vrijwel gereed, terwijl intussen kon worden overgegaan tot de bouw van nog een 170 nieuwe woningen. Ook in ander opzicht werd er wel gebouwd. De SKF-fabriek kwam gereed en werd officieel in bedrijf gesteld. Het kapitale gebouw van de Huishoudschool, de nieuwe Katholieke kerk en een Katholieke school en het gebouw van het Aposto lisch Genootschap kwamen gereed en werden in gebruik genomen. Denkende aan de groei van Veenendaal gaan onze gedachten ook uit naar de annexatieplannen welke in 1954 althans geen tastbare vorderingen hebben te zien gegeven. Ook van de raadhuisplannen en de zozeer gewenste verbeteringen van de spoorwegverbindingen werd in het afgelopen jaar niets meer gehoord. Op deze laatste dag van het jaar lijkt het ons verder de moeite waard het Veenendaals gebeuren in 1954 in grote trekken hieronder nog eens de revue te laten passeren. was, werd het Veenendaals station door een aantal straaljagers aangevallen. 13 October. De plannen van Rijkswa terstaat tot verbreding en verbetering van de Nieuweweg van de Hoofdstraat tot het „Hazenpad" zullen worden uit gevoerd. De hiervoor benodigde gron den zijn intussen aangekocht. 1 November: De afdeling Veenendaal van 't Nederlandsche Roode Kruis her dacht haar 25-jarig bestaan. EEN HITLERHcTEL WORDT SANATORIUM Voor de vele gasten, die op bezoek bij Hitler aan de Obersalzberg kwamen, werd het hotel „Platterhof' gebouwd. Toen het met al zijn verbouwingen in 1914 gereed kwam, hadden de verbou- wingskosten ruim 30 millioen Mark be dragen. Bij het hotel behoorde een ga rage voor 600 auto's. In de laatste oor logstijden werd een groot gedeelte van het hotel door bommen vernield. De Beierse staat is bezig, het geheel aan de ex-eigenaar van het beroemde sanato rium „Weisser Hirsesh" bij Dresden, consul Lahman, te eerkopen. Hij wil van het vroegere Hinerhotel een sana torium maken. 4 Januari. B en W delen mede een huurprijs-nivellering in voorbereiding te hebben. 5 Januari. Veenendaal krijgt uit het provinciaal bouwvolume voor drie jaar 212 woningen toegewezen. 6 Januari. Bij het opmaken van het jaarlijks bevolkingsoverzicht blijkt dat Veenendaal nog steeds een overschot heeft van 114 mannen. 9 Januari. De Veenendaalse afdeling van de Alg. Bond van Textiel- en kle- dingsarbeiders „De Eendracht viert haar 35-jarig bestaan en huldigt de heer Joh. van Harde veld die evenzo- vele jaren bestuurslid van deze afdeling was. 11 Januari. De Veenendaalse Philate- listen Club werd opgericht. 19 Januari. De Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht opende de fraaie nieuwe Chr. Huishoudschool. 20 Januari. Tijdens een vergadering onder voorzitterschap van Burgemees ter A. Bakker werd de Veenendaalse Jeugdnatuurwacht opgericht. 21 Januari. Na een 64-jarig bestaan werd de Coöp. „De Volharding" in de Zandstraat geliquideerd. 25 Januari. De gepubliceerde gemeen te-begroting 1954 blijkt een aanmerke lijk tekort te geven. 80.000 Gulden van de algemene reserve moest worden aangewend om deze sluitend te maken. De invoering van uniforme vuilnisem mers; een Aula voor de begraafplaats; een Ambachtsschool en de bouw van een nieuw raadruis werden deels in de ze begroting verwerkt. .u jaHCVi. itf&t-r t vereniging van grondeigenaren „Het Stichts Grondbezit" genaamd, een en ander in verband met in Veenendaal te verwachten onteigeningen door de ge meente. 1 Februari. Veenendaal werd in de prille ochtendstond opgeschrikt door een hevige explosie welke het oude ge bouw van de gasfabriek aan de Kerke- wijk met één slag tot een ruïne maakte. 5 Februari. Plechtige inwijding en in gebruikneming van R.K. Salvatorschool aan de Patrimoniumlaan. 26 Februari. De Gemeenteraad ver gaderde voor het eerst in de veel grote re tijdelijke raadszaal in het gebouw van het voormalige postkantoor aan de Kerkewijk. 5 Maart. Niet minder dan 475 Vee nendaalse donors ontvingen de Land- „Veenendaal" speelt a.s. Zondagmid dag aan de Bergweg tegen Maarssen. De wedstrijd Maarssen-Veenendaal ein digde in de eerste helft met een 3—0 overwinning voor Veenendaal. Deze drie doelpunten werden in de laatste phase van de wedstrijd achter elkaar gemaakt, zonder dat Veenendaal kans had gezien een groot overwicht te vertonen. De grote vraag zal nu wederom zijn, wat de Veenendaalse voorhoede er van terecht zal brengen. Maarssen heeft een prima verdediging en het is niet gezegd, dat deze club nu op het laatst een inzinking zal krijgen. Eerlijk gezegd, verwachten wij de uitslag weer niet ver van een gelijk spel af. Gaat Veenendaal haar tegenstander onderschatten, r/an zal dit de eerste nederlaag betekenen. En dat zou al wel een heel sleeht begin zijn in Bijna 750 kinderen hebben Woensdag middag in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een kostelijke middag ge had, die hun werd aangeboden door de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid". Deze middag had nog betrekking op de Sint-Nico- laasactie en de ingeleverde bonnetjes. Het programmabureau Van Meurs uit Haarlem presenteerde deze middag „De 3 Franelly's" met hun revue „Kinder vreugd". Het was inderdaad een vreug de voor de kinderen. Wat hebben ze ge lachen en wat hebben ze genoten. Het programma werd gebracht in een vlotte afwisseling van acrobatiek, pop penkast, goochelen, jongleren en tot slot hield de clown UP KIKI de kinder schaar geruime tijd bezig. Het slotnum mer was letterlijk en figuurlijk een knalnummer, toen tante Els op bezoek kwam bij de fotograaf UP KIKI. Wanneer U een zeer voordelige BRIL wilt hebben, kom dan eerst eens bij ons kijken I En maak een keus uit onze grote sor tering U slaagt dan zeker GOEDKOPER dan U denkt. REPARATIES VLUG EN BILLIJK BIJ aankoop nieuwe BRIL, etui GRATIS OPTICIËN Hoofdstr. 106-Tel. 2576 - Veenendaal steinerpenning nadat zij vijf maal van hun bloed hadden afgestaan. 27 Maart. Het Ritmeester Schaak- tournooi telt 160 deelnemers, welk aan tal nog niet werd bereikt. 29 Maart. 40-Jarig bestaan van de Teekenschool herdacht. 1 Mei: Aartsbisschop monseigneur dr. B. J. Alfrink consacreerde de nieuwge bouwde Salvatorkerk aan de Patrimo niumlaan. 21 Mei. De Gemeenteraad besluit tot medewerking aan het invoeren van zwemles voor de Veenendaalse school jeugd. 9 Juni. Prins Bertil van Zweden stelt, in aanwezigheid van o.a. Prins Bern- hard, de ministers Zijlstra en Luns en de Commissaris der Koningin, de Ne derlandse SKF-fabriek te Veenendaal in bedrijf. 7 Juni. Ter gelegenheid van het gou den jubileum van de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" werd in Veenen daal een Nat. Federatief Muziek-con- cours gehouden. 25 Juni. Bij een in Veenendaal ge- DE EERSTE-HULPWAGEN8 IN DE SAHARA De automobilisten die zich in de Sa hara in moeilijkheden mochten bevin den, kunnen voortaan rekenen op snelle hulp. De twee eerste-hulpwagens zijn in Algiers aan de vertegenwoordiger van het Gouvernement-Generaal aangebo den. Over de verschillende filialen in de Sahara zal een grotere hoeveelheid worden verdeeld. APOLOGISCHE SPREEKWOORDEN De vraag: „Wat zijn apologische spreekwoorden?" klinkt misschien iet of wat geleerd. Het zijn echter, heel een voudig, aardige gezegden, vol van echte volkshumor. Apologische spreekwoor den zijn van het type „Alles met mate, zei de snijder en hijsloeg zijn ega met deel. Een andere luidt: alle beetjes helpen en alle vrachtjes lich ten, zei de schipper en hij zette zijn vrouw overboord. Een zeer vlijtig auteur, Dr. Kruys- kamp, heeft ruim 600 van deze spreek woorden bij elkaar weten te brengen. Bovendien heeft hij nog de equivalente Engelse en Duitse spreekwoorden er bij gehaald. SEinmniQ De plannen voor de bouw van een nieuw Veenendaals raadhuis kwamen ook in 1954 nog niet veel verder dan een voorlopig ontwerp. 15 November. Voor het eerst een for matie van vijf vliegende schotels boven Veenendaal waargenomen. 19 November. Veenendaal wordt ver blijd met de geboorte van een drieling. 30 November: De Veenendaalse Be- drijfs Geneeskundige Dienst in bedrijf gesteld. 27 November. Sint Nicolaas landt per helicopter in Veenendaal. 5 December: Prinses Margriet was als Zwarte Piet bij de vluchtelingen uit Triëst in Veenendaal. BE ORDERING BIJ DE POLITIE De agent G. van Binsbergen te Vee nendaal is door de Burgemeester van Veenendaal met ingang van 1 Januari a.s. bevorder-1 tot hoofdagent van politie. OPENSTELLING IJKKANTOOR Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend dat het IJk- kantoor te Utrecht, gevestigd Spring weg 7, né 1 Januari 1955 voor de her keuring van maten, gewichten en meet werktuigen zal zijn opengesteld: iedere Woensdag van 13.30 tot 16.30 en iedere Donderdag van 9.00 tot 12.00 en 13.30 tot 16.30 uur. NIET ALLEEN VOOR ZIEKEN Radio met koptelefoon vinden vele mensen minder prettig. Daarentegen kan men best begrijpen dat niet alle huisgenoten steeds dol op de radio zijn, wanneer men zelf zin heeft te luisteren. Voor het gebruik van radio in zieken kamers heeft men in Duitsland een vin ding gedaan: men krijgt de klanken via het hoofdkussen. Dat is ook iets voor de gemeenschappelijke slaapkamer van echtgenoten, die niet beiden van het zelfde slaapmiddel zijn gediend! Naar aanleiding van een suggestie in deze van het raadslid de heer Verkuyi (PvdA) deelde wethouder Van Stempvoort (AR) ln de Woensdagavond gehouden raadsvergadering mede dat B. en W., gezien de steeds toenemende behoefte aan credieten bU de Veenendaalse bevolking, het stichten van een gemeentelijke Volkscredietbank in overweging hebben. Verder werd in deze vergadering nogmaals een langdurig en vry scherp debat gevoerd in verband met de aanvraag om financiële medewerking van de Ned. Herv. Kerkeraad voor het aanstellen van een leerkracht handwerken voor de Patrimoniumschool, welke medewerking aanvankelijk door B. en W. werd af gewezen. De heer Van Ojik (CH) vroeg bewijzen of terugneming van de be schuldigingen aan het adres van genoemd schoolbestuur geuit. De voorzitter, burgemeester Bakker, stond aan het einde van de vergadering even stil bü het feit dat dit fle laatste raadsbijeenkomst was in het jaar 1954, en herdacht hierbij o.m. het verscheiden in het afgelopen jaar van wethouder Mid delhoven als een buitengewoon bekwaam gemeentebestuurder. DE CARRIERE VAN DE ZANGER MARIO LANZA Toen de transportarbeider Mario Lanza op 20-jarige leeftijd een gramo- foonplaat van Caruso in handen kreeg, trachtte hij die stem te imiteren. Een concertmanager was het met hem eens, dat hij een zeer behoorlijke stem had. Er was echter geen geld voor de nodige opleiding beschikbaar. Toen eens bij een beroemd concertmeester een vleugel werd bezorgd, waarbij Lanza meehielp, maakte hij van de gelegenheid gebruik, om in een nabij gelegen kamer een aria te zingen. De grote dirigent was verrukt over de stemmiddelen van Lanza. Hij zorgde er voor dat hij van de beste zangleraren zijn opleiding kreeg. Bin nen 15 maanden werd Lanza een ster van de eerste rang, die optrad in de opera en voor- film en radio zong. H - JeinN 6 voor de Kustbewakk.^ Qp 9 Juni werd de Nederlandse fabriek van het SKF-concern in Veenendaai officieel en o.m. in het bijzijn van Prins Bernhard en enkele ministers, door Prins Bertil van Zweden in bedrijf gesteld. Op de foto o.a. Prins Bertil en Prins Bern hard in de fraaie hal van het kantoorgebouw der fabriek. (Van onze weerkundige medewerker) De Decembermaand van dit jaar stemt in vele opzichten overeen met die van het vorige jaar. Ook'toen was er van vriezend winterweer, behalve op Oude jaarsdag, geen sprake, maar wel van hoge temperaturen. Vorige week heeft Nederland weer paraat gestaan en moeten vechten te gen zijn erfvijand, toen in 36 uur twee zware stormen over ons land bliezen. Het gebeurt zelden, dat binnen 48 uur twee depressies van IJsland met zware stormen over en langs ons land trekken Vooral tijdens de koufrontpassage van vorige week Dinsdagavond, waarbij zware hagelval en onweer voorkwamen, werden windstoten van 145 kilometer per uur waargenomen. Dit op het vlieg veld Leeuwarden. Wanneer de meteorologen in de weer kamer van het KNMI te De Bilt na ver houden controle op luistervergunningen werd in 300 gevallen proces verbaal op gemaakt. 26 Juni. Burgemeester en Wethouders besluiten de Hoofdstraat en de Kerke wijk tot voorrangswegen te verklaren. 2 Juli. De heer J. B. Westland te Wa- geningen kocht het gebouw van de voormalige sigarenfabriek „Cavansa" om er een bioscoop te vestigen. 5 Juli. Na een grondige restauratie werd „De Nieuwe Molen" aan de Nieu weweg weer officieel in bedrijf gesteld. 20 Juli. De gemeente Veenendaal ont vangt een extra toewijzing van 126 zgn. migratie-woningen. 14 Augustus. Het fraaie nieuwe ge bouw voor het Apostolisch Genootschap aan de Acacialaan werd in' gebruik ge nomen. 3 September. De N.V. v/h Fa. Wed. A. W. de Haas herdenkt 75-jarig be staan en opent een indrukwekkend ga- rage-complex. 23 September. De fractie-leider van de A.R., de heer W. van Stempvoort, wordt door de gemeenteraad benoemd tot wethouder in de vacature, ontstaan door het overlijden van wethouder A. Middelhoven. 2 October. Bij een grote oefening van de Nationale Reserve, waarbij overi gens het geknetter en geknal van ver schillende wapens niet van de lucht In de vroege ochtend van de eerste Februari werd Veenendaal opgeschrikt door een hevige ontploffing. Het vertrouwde oude gebouw van de Veenendaalse gas fabriek werd, hoewel het aanzicht hiervan vaak als een zwarte plek aan de Kerkewyk werd aangemerkt, in één slag vernield. Veenendaal, Rhenen, Eist, Amerongen en Leersum zaten enkele dagen zonder gas. DE KRANTEN IN INDIA volking van India zelf zijn de meeste Ook volgens de begrippen van de be- bewoners zeer arm. Ze kunnen zich slechts bij wijze van uitzondering een abonnement op een krant permitteren of een losse krant kopen, meestal nog in combinatie met kennissen of familie leden. Dit verklaart dat de Zondags edities er veel grotere oplagen hebben dan de bladen die op werkdagen ver schijnen. scheidene berekeningen aanwijzingen hebben, dat het zeewater langs onze kust een verhoging gaat vertonen, zoals die langs statistische weg berekend maar eens in de 10 jaren voorkomt, ko men de diverse diensten, die met de kustbewaking te maken hebben, in actie. Deze verwachte verhogingen zijn niet voor alle kustplaatsen gelijk. Wordt een stand verwacht, welke voor de meeste plaatsen meer dan twee meter hoger dan normaal bedraagt, dan wordt door de Rijkswaterstaat het sein A ge geven, dat een beperkte dijkbewaking inhoudt. Wordt een verhoging van 2.50 tot 3 meter verwacht, zoals dit vorige week Donderdag het geval was, dan wordt het sein B gegeven, waarbij ook mili taire onderdelen en andere hulptroepen naar verschillende punten worden ge dirigeerd. Wanneer de zware storm blijft voortwoeden en er een opzet wordt verwacht van meer dan 3.5 meter en voor Delfzijl 3.80 meter, dan kan het 6ein C worden gegeven. In dit geval mag van een noodtoestand worden gespro ken, waarvan dus vorige week nog geen sprake was. Zodra de gemiddelde windsnelheid boven de 72 kilometer per uur komt, wordt gesproken van storm, boven 87 kilometer per uur van zware storm en bij een gemiddelde van meer dan 100 kilometer per uur, zoals dat vorige week vele uren op de lichtschepen voor onze kust werd waargenomen, van or- kaanwind. RUST TERUG Op Eerste Kerstdag was de rust te ruggekeerd, zodat in ons land toch Kerstfeest kon worden gevierd, zonder dat wij ons met angst en vrees moesten afvragen of de dijken het wel zouden houden. In het oosten en noorden van ons land viel in de voormiddag van le Kerstdag sneeuw maar deze dooide snel weer weg. Nieuwe oceaandepressies verdreven de koude lucht naar Oost-Europa. In het begin van de week was het weer zeer zacht en het leek er niet op dat Koning Winter dit jaar nog kans zou krijgen om toe te slaan. Maar laten wij nog niet menen dat de winter voorbij is. Verleden jaar was in December alleen Oudejaarsdag een ijs dag, dat wil zeggen, de gehele dag vorst op het vliegveld Twente tot 7 graden. Het is best mogelijk, dat het nog een koude winter wordt; een lange winter wordt het niet meer, want December is, de Enkhuizer almanak ten spijt, geen koude maand geweest. Ook in Noord en Oost-Europa was het in het begin van deze week niet erg koud, in Moskou vroor het niet meer dan 2 tot 5 graden en dat is in deze tijd van de winter van geen betekenis. In 1954 kreeg de Veenendaalse gemeenteraad een nieuwe en veel grotere verga derzaal in het gebouw van het voormalig postkantoor aan de Kcrkewyk. Deze raadszaal is echter tydeiyk bedoeld in afwachting van de bouw van een nieuw raadhuis. Door de uitbreiding van de gemeenteraad met twee leden was de oude raadszaal in het gemeentehuis absoluut te klein geworden. EEN ADVERTENTIE-CAMPAGNE IN DE V.S. De exploitanten van een nieuw haar verfmiddel „Tintair" belegden in hun advertentie-campagne bijna vijf mil lioen dollars. Binnen een half jaar had den ze het geld terug. Daarna maakten zij zeer hoge winsten. Mocht men er in slagen, ook de heren der schepping tot trouwe gebruikers van „Tintair" te ma ken, zo rekende men met een verhoging van de omzet met liefst 75 millioen dol lars, enkel en alleen in de V.S. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 NIEUWE BEHANDELING MET GAS Dr. George A. Silver experimenteert aan de Duke Universiteit in de V.S. met een gasmengsel van 70 °/o zuurstof en 30 kool-dioxyde. Door het inademen van dit gas gedurende zes maanden werden asthma en bepaalde andere alergische ziekten in 86 der gevallen genezen. GRONDPRIJS IN COMPLEX „DE GEER" GESTEGEN VAN 6,50 TOT 9,25 PER M2 Bij het aan de orde komen van het voorstel tot verkoop van grond, gelegen aan de Van Hoogendorpstraat, aan de heer D. alhier, vroeg de heer Van der Woerd (PvdA) of het nu wel juist was dat aan deze koper een prijs was toe gezegd van 6,50 per m2 waar deze prijs veel hoger ligt. De voorzitter deel de mede dat deze prijs intussen was op gelopen tot 9,25, maar dat enige tijd geleden de heer D. een prijs van f 6,50 was toegezegd en dat het niet juist is nu de hogere prijs in rekening te brengen. De heer Van Galen (CH) vond het ver schil wel wat erg groot en achtte het beter om tussentijds de prijzen vaker te herzien en zodoende dergelijke gevallen te voorkomen. Tenslotte gaat de raad er mee accoord. In een van de voorgaande vergaderin gen besloot de Raad aan de R.K. school aan de Patrimoniumlaan een financiële bijdrage te verlenen voor het aanstellen van een leerkracht voor nuttige hand werken. Dit op grond van het feit dat het aanwezige personeel niet bevoegd was dit vak op de school te onderwij zen. De heer Van Ojik (CH) was toen fel tegen het verlenen van deze vergoeding en zei daarbij er voor in te staan, dat in dien de Raad deze uitkering toch aan de R.K. school zou verlenen, spoe- dig ook andere scholen om een dergelijke aan vraag zouden komen, en dat dit de gemeen te "4^" 1 Vetkuyl een Volks- Jn er kwam deri - dergelijke credietbank. aanvraag van de Centrale Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. B. en W. ad viseerden de Raad echter afwijzend op deze aanvraag te beschikken aangezien zij van mening waren dat op de scholen waarvoor deze gemeentelijke bijdrage werd gevraagd, n.l. de Patrimonium- school, de Prinses Beatrixschool en de Groen van Prinstererschool, voldoende leerkrachten bevoegd voor het geven van onderwijs nuttige handwerken, aanwezig waren. De voorzitter, die deze aanvraag van de kerkeraad toen in verband bracht met de woorden van het raadslid Van Ojik, maakte de opmerking een derge lijke handelwijze onbehoorlijk te vin den. Een meerderheid in de Gemeente raad (behalve de PvdA) verzocht B. en W. het afwijzende advies nog eens terug te nemen voor nadere bestudering. In de vergadering van Woensdag avond nu kwamen B. en W. met een nader prae-advies, waarin zij o.m. het volgende zeggen: Wij hebben over deze aangelegenheid een bespreking gehad met een deputatie uit de kerkeraad. Deze bespreking heeft op meerdere punten verhelderend gewerkt, waarna wij eveneens nader mondeling zijn voor gelicht door de Inspecteur van het La ger Onderwijs in de Inspecctie Amers foort. Daarna hebben wij deze aange legenheid opnieuw in studie genomen. Wij zijn tenslotte tot het standpunt ge komen, dat het, teneinde ongelijkheid in de subsidiëring van het vakonderwijs aan de bijzondere lagere scholen tegen te gaan, aanbeveling verdient vakon derwijs te doen geven aan de openbare lagere school. Afgezien van de wettelij ke norm die wij hierdoor verkrijgen voor een billijke vergoeding van het vakonderwijs aan alle scholen voor lager onderwijs, zal ook het onderwijs aan de openbare lagere school hierdoor gebaat zijn. Ook de Inspecteur van het lager onderwijs stemde hiermede niet alleen in maar toonde zich van deze gang van zaken een warm voorstander. Na afloop van vooromschreven proce dure kunnen de besturen der bij2ondere lagere scholen voor gewoon lager on derwijs verzoeken indienen om wette lijk geregelde vergoedingen voor de kos ten van het vakonderwijs. In afwachting van het vorenstaande hebben wij het vakonderwijs aan de drie genoemde scholen opnieuw bestudeerd, hetwelk tot resultaat heeft gehad, dat wij de conclusie handhaven, volgens welke op geen der drie scholen sprake is van een noodtoestand met betrek king tot het vakonderwijs. Wanneer op 3 leerkrachten 1 vrouwelijke en 1 man nelijke voorkomen kan niet gesproken worden van een noodtoestand. Wel be kleedt de Patrimoniumschool ter zake een uitzonderingspositie, daar slechts 2 van de 4 onderwijzeressen in het bezit zijn van de acte van nuttige handwer ken. Wij hebben er bij nader inzien dan ook geen bezwaar tegen, wanneer aan deze school de gevraagde vergoeding wordt toegekend. Als salaris voor vak-, onderwijs is over 1954 door het bestuur van de Patrimoniumschool uitbetaald een bedrag van f 791,70, het bedrag der sociale lasten is nog niet bekend. Bij het ter tafel komen van dit prae- advies in de vergadering is het de heer Van Ojik die uitvoerig op de vocfrge- schiedenis van de zaak terugkomt. Ten onrechte naar hij zegt werden zijn waarschuwende woorden indertijd uit gelegd als een bedreiging voor het ge meentebestuur en met verheffing van stem vraagt hij nu de beschuldiging aan het adres van de kerkeraad te bewijzen of terug te nemen als zou de kerkeraad van de gemeente willen plukken. De heer Van Ojik wil ieder in zijn rechten laten en geen bevoorrechting van een bepaalde bevolkingsgroep. De voorzitter zegt dan op de woorden van de heer Van Ojik niet te willen in gaan. De heer Van Ojik wil het onderste uit de kan hebben en op deze manier zal hij dan nog niet het lid op de neus krijgen. Een kat in 't nauw doet rare sprongen is de opmerking van de heer Van Har- develd (PvdA). De heer Van Ojik heeft indertijd niet gesproken als raadslid maar als lid van het schoolbestuur toen hij met die bedreiging kwam. Maar ook de heer Van Hardeveld heeft grieven tegen deze voordracht. De wettelijke regeling is dan wel zo, dat de Patrimo niumschool deze vergoeding kan krij gen, als ook de openbare school deze ontvangt. Maar de openbare school heeft deze niet nodig. Het aanwezige personeel kan het zelf wel. Er behoeft geen extra leerkracht te worden aan getrokken. Als er aan de Patrimonium school niet voldoende leerkrachten voor handwerken zijn is dat de schuld van het schoolbestuur omdat men sollicitan ten heeft afgewezen die niet geheel in de richting van het bestuur lagen. De vorige keer was het de mening van de Inspecteur van het lager onderwijs dat ook de Patrimoniumschool geen recht had op een vergoeding van de gemeen- -te. Nu is hij warm voorstander van deze geforceerde oplossing. Ook B. en W. hadden bij hun oorspronkelijk stand punt moeten blijven. Door deze oplos sing wordt een deel van de bevolking bevoorrecht. Als wij een bepaalde groep zouden willen bevoorrechten, aldus de voorzit ter, dan zouden wij toch zeker niet ge pleit hebben voor financiële medewer king voor een R.K. school, en het ver zoek van de Ned. Herv. Kerkeraad hebben afgewezen, waar de laatste ons maar in het minst van partijdigheid zal kunnen beschuldigen. Alle bevolkings groepen gelijkelijk kunnen hiérvan pro fiteren. De heer Slok (AR) is er *nog niet zo zeker van of de Patrimoniumschool sol licitanten heeft afgewezen. De heer Bastmeüer merkt op dat de keuze van leerkrachten een zaak is van het school bestuur. B. en W. zijn een beetje ver warrend geweest in hun prae-advies. Zij hadden ronduit moeten zeggen dat zij bij nader inzien wel een vergoeding voor een leerkracht aan de Patrimo niumschool noodzakelijk achten. Wij hebben toch ook goed gevonden dat de R.K. school een vergoeding kreeg, dus waarom deze school niet. Dit laatste is ook de mening van de heer Van Kuük (AR). Men maakt het veel te gecompliceerd zegt hij. De heer Van Hardeveld zegt dat door deze rege ling in de hand gewerkt wordt dat leer krachten worden aangenomen die niet in het bezit zijn van de acte handwer ken, iets wat de Inspecteur die hij overigens niet kan volgen in zijn rede nering juist niet wil. De heer Van Ojik kende de situaties op de verschil lende scholen en heeft daarom indertijd voor een en ander gewaarschuwd. Als de voorzitter beweert dat ik het onder ste uit de kan wil hebben, dan wil ik nogmaals verklaren dat ik geen enkele groep wil bevoordelen. Voorzitter: Het is intussen uiterst moeilijk geble ken een grens te trekken en daarom heb ben wij deze oplossing geko- t zen. Spr. sluit g; de discussie en brengt 't voor- stel in stem- ming. De PvdA fractie stemt in zijn geheel te gen en 't voor- stel werd aan genomen. Als rappor- Van Ojik wilde onderste teur van de Un de kan Commissie tot het nazien van de gemeenterekening 1951 en 1952 merkt de heer Kroesbergen op dat het toch wel zeer noodzakelijk wordt een ambtenaar voor de buiten dienst te benoemen. De achterstand .wordt steeds groter. Wethouder V an Stempvoort deelt hierop mede dat er grote stagnatie bij een en ander is opge treden door het overlijden van wethou der Middelhoven, maar dat dezer dagen nog een oproep voor sollicitanten uit gaat De heer Van Hardeveld zegt nog even met nadruk dat het vooral een goede kracht dient te zijn. De heer Van Hardeveld weet niet of Veenendaal in een ongunstige positie verkeert, maar de ene ambtenaar na de andere vertrekt van de secretarie. Is er iets niet in orde? Hoe is het met de voor waarden? Zijn de verhoudingen niet goed? Hij zou graag zien dat een onder zoek werd ingesteld. Het kan zo niet doorgaan. Voorzitter merkt op dat het vertrek meestal verband hield met positiever betering. Wij hebben nu eenmaal veel jonge ambtenaren. Verder is reeds be sproken om eens na te gaan of er geen andere oorzaken zijn. De heer Scholten vraagt of de Vee nendaalse brandweer wel over spring- zeilen beschikt. Dit in geval van brand in de flatwoningen. En indien ze aan wezig zijn, zo is zijn vraag, wordt er dan mee geoefend? Voorzitter meent dat er wel zeilen zijn, maar die zijn zo slecht dat hij er (Zie verder pagina 2.) is intussen uiter tv r0 A t

De Vallei | 1954 | | pagina 1