Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken IJsclub „Vooruit" doet al het mogelijke Ik kreeg 25 millioen kinderen BRIL Fa. J. F. TAK MULDER Het U.S.O.-concert in Veenendaal Wist U Nieuws uit de Omgeving )e jaargang WOENSDAG 5 JANUARI 1955 Nol Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Ijsbaan aan het Benedeneind is verplaatst Ritmeester tafeltennistournooi Knalavond van „V.R.C." Meisje aangerand door DANNY KA YE Kamerlid Jan Scheps sprak in Rhenen: „BISSCHOPPELJK MANDEMENT: SLUITSTUK VAN HAND OVER HAND TOEGENOMEN REACTIE" EEN GOEDE VOORDELIGE "ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Na de mislukkingen van vorig jaar, toen de bekende baan van de IJsclub „Vooruit" aan het Benedeneind geen water hield, heeft men besloten nog voor dit winterseizoen het aan de andere zijde van de vuilnisbelt gelegen terrein onder water te zetten. Al dagenlang draait hier de pomp op volle kracht en het terrein staat inder daad blank en de vorst heeft er intussen reeds een behoorlijke ijslaag op gelegd. Hier en daar steken wat oneffenheden boven het ijs uit die nog verwijderd zul len worden. Door de harde oostenwind is het ijsveld verder ook nog niet vrij van wakken. Belangrijk is echter dat de bodem hier voldoende water houdt. Gezien de vorderingen bij het maken van deze nieuwe baan is de vorst eigenlijk nog wat te vroeg ingevallen. A.s. Zaterdag organiseert de Ritmees ter Tafeltennisclub „Ritac" haar jaar lijks terugkerend tafeltennistournooi. Aan dit tournooi nemen 64 spelers uit de Kring Gelderse Vallei deel. De wedstrijden zullen worden ge speeld in de cantine van de Ritmeester sigarenfabrieken en aanvangen om half drie, zodat 's avonds nog de finales ge speeld kunnen worden. Zo moet de baanverlichting nog geheel van het vroegere ijsterrein naar de nieuwe baan worden overgebracht. Wanneer de baan gereed zal zijn en geopend kan worden is dan ook nog niet te zeggen. Zaterdag 15 Januari a.s. geeft de voet balvereniging „V.R.C." een "knalavond" in het gebouw 't Trefpunt aan de Ker- kewijk. Aan het programma voor deze avond werken mee „The Komiki Hawaiians, zt toneelgezelschap „N.A.O." met de voering van „De Verkochte Bruid", i j. Corrie Onnik, accordeonniste en j. Gonnie Beyleveld met acrobatiek. MARKTBERICHTEN Dinsdagmorgen waren op de weke lijkse eiermarkt te Veenendaal 62.000 eieren aangevoerd. De prijzen varieer den voor grote eieren van f 15,tot f 1 r 60 per 100; stuks c-r kleine eieren van f 12,tot f 14,Handel kalm. Op de biggenmarkt waren 70 biggen aangevoerd. Prijzen van f 40,tot f 62, per stuk. Handel matig. Donderdagavond, toen mej. v. d. H. alhier, van Veenendaal waar zij inkopen had gedaan, naar Renswoude reed, werd zij op de Munnikenweg nabij het via duct tot stoppen gedwongen door een jonge man. Mej. v. d. H. die zich hevig verzette, slaagde er in te ontsnappen. In de Groep wist de onverlaat het meisje weer tot afstappen te brengen. Nu ont stond weer een vechtpartij, waarbij mej. v. d. H. begon te gillen. De aan rander werd het daardoor waarschijn lijk te riskant en vluchtte zonder licht in de richting Veenendaal. Naar men aanneemt heeft de aanran der voor het etalageraam in Veenen daal gestaan, waar mej. v. d. H. inkopen deed. Het is niet onwaarschijnlijk dat BRANDWEERJUBILEUM OP GELDERS Dezer dagen herdenkt dhr. T. Schoeman, commandant van de brand weer op Gel ders Veenen daal, het feit dat hij sinds 25 jaar deel uit maakt van het corps. VLIEGTUIG-TELEVISIE OP 150 KILOMETER AFSTAND Op 16 December werd in de vlieg- haven van Orly een zeer unieke opspo- j ringsinstallatie ingewijd. Het is een radartoestel, door een Franse maatschappij gebouwd, waarmee een toestel tot op een hoogte van onge- I veer 10.000 tot 12.000 meter en op een afstand van om en nabij 150 kilometer opgespoord kan worden. I De radarbeelden van de aldus opge vangen toestellen verschijnen op een televisie-scherm van 35 vierkante meter i j oppervlakte (het grootste televisie- I Tijdens feestelijke eenkomst in j Ede ontving de j jubilaris uit I handen van burgemeester Oldenhof een I onderscheidingsteken en een oorkonde. Ook werd bij deze gelegenheid in her- innering gebracht hoe door het toedoen van de heer Schoeman de Julian akerk in 1953 voor brandverwoesting werd ge spaard. een l scherm van Europa), bij. I Met dit toestel kan men b.v. op Orly de toestellen „zien" die over het Loire- dal of de Franse kusten vliegen. Het is bestemd voor het noordelijk regionale controle-centrum van de luchthaven Orly. EEN WERELDOOGST VAN SLECHTS 17 kg Men heeft ongeveerg 22.000 kg prima resedabloesems nodig om 1 kg reseda- bloesemextract te winnen. Over de ge hele wereld wordt niet meer dan 17 kg het de aanrander om geld te doen ge- per jaar gewonnen. Daarom wordt in weest is. De man zon op de Munnikenweg een bril gedragen hebben, die hij in de Groep had afgezet. Omstreeks dezelfde tijd heeft men in Veenendaal een man zeer hard en zonder licht op zijn fiets zien rijden. De politie stelt een onder zoek'in. hoge mate gebruik gemaakt van syn thetisch verkregen resedageuren. DE ALBANEZEN De Albanezen noemen zichzelf Ski- petaren, wat rotsbewoners betekent. CHRISTUS EN DE ISLAM Ondanks de grote tegenstellingen tus sen de aanhangers van de twee grote godsdiensten en de pogingen van zekere richtingen onder de Mohamedanen om hun godsdienst met geweld ook in het gebied van de Christenen ingang te doen vinden, is de Oriënt ook heden ten dage vele Christus-legenden rijk, vooral in Perzië. Bij het eenvoudige volk gaan deze legenden van mond tot mond en er blijkt grote eerbied uit voor de figuur van Christus. RESULTATEN POSTSPAARBANK RHENEN Aan het postkantoor en het daar- ïder behorende ambtsgebied werd ge- jrende de maand December 1954 in- "elegd f 35.283,51 en terugbetaald 1 25.059,04. dat bij de spaarbanken in Vee nendaal in het jaar 1954 in totaal f 802.680,40 werd gespaard? dat gedurende het afgelopen jaar bij de Nutsspaarbank f 2.112.185,13 werd ingelegd en f 1.452.543,32 werd terug betaald? dat deze bedragen bij het kantoor Veenendaal van de Rijkspostspaarbank f 1.272.896,83 en f 1.129.858,24 beliepen? dat het aantal spaarders bij de Nutsspaarbank nu 5769 beloopt? dat deze spaarders tezamen een 'jedrag van f 2.272.339,65 hebben uit- ^aan? dat zij gedurende 1954 samen on geveer 53.700 gulden aan rente hebben ontvangen? dat er bij de beide genoemde spaarbanken in Veenendaal in 1954 ruim 125.000 gulden meer werd ge spaard dan in 1953? dat op 8 Maart a.s. weer honder den Veenendaalse scholieren het schrif telijk examen voor het diploma Veilig Verkeer zullen afleggen? dat in 1954 in Veenendaal onge veer 150 nieuwe woningen werden toe gewezen? dat het aantal aanvragen voor woonruimte, na ruim 1000 te hebben belopen, thans tot ruim 900 is gedaald? dat er dagelijks echter nieuwe aanvragen blijven binnenkomen en dat alvorens de volgende nieuwe woningen gereed zijn het aantal aanvragen de duizend wel weer zal overschrijden? dat het viaduct van Rijksweg 12 over de Stationsweg gereed gekomen is? dat hier nu de hinderlijke weg- omlegging is opgeheven kunnen wor den? dat de zesde prijs van de verlo ting van Kanariefokkersvereniging „De Gelderse Vallei", gevallen op nummer 251 nog steeds niet is afgehaald? Van het voor Dinsdag 25 Januari a.s. aangekondigde concert van het Utrechts Stedeiyk Orkest in het gebouw Eiken laan te Veenendaal is intussen het uit te voeren programma vastgesteld. Als eerste nummer zal worden uitge voerd het Concert voor viool en strijk orkest in a. kl. t., no. 1 van Joh. Seb. Bach terwijl voor de pauze nog zal vol gen de Symphonie no. 73 in D gr. t. („La Chasse") van Jos. Haydn. Na de pauze zal worden uitgevoerd de Symphonie no. 4 in c. kl. t. („Tragi sche") van Fr. Schubert. Dirigent voor dit concert is Frits Knol die tevens de viool-solist zal zyn. We mogen ons gelukkig prijzen, reeds nu ccn toelichting op uit komende con cert te kunnen geven. En dan beginnen we maar met het eerste nummer, het vioolconcert van Bach. Bachs verblijf te Köthen van 17171723, als kapelmeester van Graaf Leopold von Anhalt-Köthen, is van bijzondere betekenis geweest voor de instrumentale muziek. Het ontbreken van een behoorlijk orgel en een koor, alsmede de voorliefde van de graaf voor de kamermuziek, brachten Bach er van zelf toe zich te specialiseren op de ver schillende gebieden der kamermuziek, in welk genre hij, behoudens de werken voor orgel, cembalo of clavichord, zijn krachten voorheen nog niet had be proefd. Het is in deze tijd, dat de viool- en cello-sonates ontstaan, alsook de „Brandenburgse" concerten voor orkest, de orkestsuites, de concerten voor viool en orkest, waaronder het a-moll-concert en talrijke andere werken. Op het uiterst levendige en vooral rhythmische markante eerste deel van het a-moll-concert (men lette daarin op het subtiel rhythmische contrast tussen de scherp gemarkeerde inzet van het orkestthema en het zwevende rhythme van de solistische inzet, hoewel beide eenzelfde grondformule hebben) volgt een Andante, dat eigenlijk geheel een vioolsolo is met begeleiding van orkest, waarin de bassen een ostinate rhyth- miek doorvoeren. Het is een prachtig voorbeeld van Bach's ongeëvenaarde kunst een melodisch gegeven uit te spin nen. De verrukkelijk gewelfde, licht zwevende triolen, die tegelijkertijd zulk een diepte en innigheid vertolken, vor men een der schoonste episodes van het werk. Een Gigue, die ten vole het brui sende en nerveuze karakter van deze dansvorm naar voren brengt, besluit dit werk. De symphonie met de bijnaam „La Chasse" dateert uit de tijd toen Haydn nog actief kapelmeester te Esterhazy was, omstreeks 1780. In dat jaar werd te Esterhazy een nieuwe schouwburg in gewijd met een blijspel, waarvoor Haydn de muziek schreef. Hij heeft de inleiding voor het derde bedrijf van dit spel toen verder gebruikt als de finale van een symphonie; de benaming „La Chasse" voor dat stuk is genoegzaam te verklaren uit het karakter der muziek, dat een tamelijk nauwe verwantschap toont met het „jachtkoor" uit „Die Jah- reszeiten". De symphonie is te Londen in 1785 ook uitgevoerd op een z.g. „Pro fessionalconcert" een instelling, be staande uit enkele vakmusici, welke op gericht werd, toen met de dood van Joh. Chr. Bach de Bach-Abelconcerten op hielden te bestaan. Tevens blijkt daar- 1865 wachten voor men haar uit de uit, dat Haydn reeds vóór zijn eerste komst te Londen (1798) daar bekend was. Van Schubert's acht symphonieën is geen enkele tijdens het leven van de componist uitgevoerd het publiek hoor de voor het eerst een dier symphonieën, de Zesde, op 14 December 1828 te We nen, dus ruim een maand na Schubert's dood. Overigens was Leipzig het eerst met de Zevende Symphonie in 1839; de de „Unvollendete" (Achtste) moest tot EEN FRANSE TREIN VAN 800 TON RIJDT MEER DAN 200 KILOMETER PER UUR Een locomotief 7.113 van hetzelfde type als de 7.621 CC, die het snelheids record met 243 kilometer per uur heeft geslagen, heeft in topsnelheid proef ge reden op de lijn BordeauxDax, tussen Moncenx en Lamothe, ter controle van het spoorwegmateriaal en de spoor banen. Terwijl echter bij het record van de 7.621 CC het treinstel maar uit drie wa gons bestond, reden er nu tussen Mor- eenx en Lanothe 17 wagons achter de 'ocomotief. Het treinstel, dat een gewicht van on geveer 800 ton vertegenwoordigde, heeft een snelheid van 200 kilometer per uur kunnen halen. De ingenieurs en technici van de Franse spoorwegen waren allen zeer te vreden met dit resultaat van snelheid en Kracht. Er is één onderdeel van de Verenigde Naties, dat buiten de tegenstellingen en de twisten tussen de volkeren is gebleven: UNICEF het Kinderfonds van de Verenigde Naties. De naam van deze organisatie is heel wat ingewikkelder dan het enige doel, dat zy nastreeft: de behoeftige kinderen van de gehele wereld te laten opgroeien tot gezonde mannen en vrouwen. Niemand kan tegen een dergeiyk doel enig logisch bezwaar hebben, want de liefde voor kinderen en de zorg voor het kind zyn over de gehele wereld geiyk. Als de kinderen te gronde gaan, sterft de wereld uit. Ik wist nauweiyks iets meer dan deze algemeenheid, toen Maurice Pate, de uitvoerende directeur van het Kinderfonds, my het byzonder vererende verzoek deed om een benoeming te willen aanvaarden. Ik moet eerlyk bekennen, dat hst gewicht van die benoeming pas tot my begon door te dringen, toen ik mijn opdracht schriftelyk kreeg thuisgestuurd: „Het Kinderfonds van de Verenigde Naties heeft de eer u te benoemen tot zyn ambassadeur in algemene dienst, belast met het bekendmaken van de kindernoden in de wereld." Myn eerste reactie daarop kan in twee woorden worden beschreven: „Wat? Ik?" VOLLEDIGE Bij de Rotterdamse droogdokmij, als eerste van de 2 nieuwe onderzeeboot jagers van provinciën „Hr. Ms. Holland" in dienst gesteld door de comman dant van het schip Kap. Lt. ter zee M. J. Vos. De bewapening bestaat uit 4 met een zeer hoge vuursnelheid (meer dan 50 granaten per minuut) een kanonnen van 12 cm bedoeld tegen zeedoelen zowel als tegen luchtdoelen mitrailleur van 40 mm en uitgebreide apparatuur ter opsporing en ver nietiging van onderzeeboten o.a. een nieuw type onderzeebootbestrijdings- raket, ontworpen door Nederlandse ingenieurs in samenwerking met Franse deskundigen. DIPLOMATIEKE EERBEWIJZEN Ik heb mezelf nooit wys gemaakt, dat ik de meest eerbiedwaardige persoon van de wereld zou zijn, doch wel heb ik mezelf steeds voorgehouden, dat ik op trad als vertegenwoordiger van twee in stellingen, waarvoor overal in de wereld respect wordt gevoeld, namelijk UNI CEF en de Amerikaanse filmindustrie. En daarom was het mij telkens prettig te moede, wanneer ik bemerkte dat de volkeren, die ik bezocht, myn gevol machtigde bevoegdheden ernstig namen en mij de volledige diplomatieke eerbe wijzen brachten. Zij eerden daarmede niet de Amerikaanse filmkomiek doch het Kinderfonds van de Verenigde Na ties. Naarmate ik mij dieper in myn taak inwerkte, beg^n ik mij des te sterker de omvang van mijn werk te realiseren. Zowel de doelstelling als het resultaat van dit Kinderfonds bleek iets gewel digs te zijn en alleen maar mogelijk door de eensgezinde samenwerking van vele naties. Ik zal een paar cijfers noemen die te groots zijn om vervelend te wezen: Meer dan een millioen kinderen zijn in het Verre Oosten behandeld tegen framboe- sia, een afschuwelijke, misvormende in heemse ziekte; twintig millioen kinde ren zijn ingeënt tegen tuberculose; al leen al in Azië hebben vijftig millioen behoeftige kinderen op een of andere wijze hulp ontvangen van UNICEF. De helft daarvan alleen al in het laatste jaar. En die vijfentwintig millioen van dit jaar zijn„mijn" kinderen. Mijn speciale taak op deze rondreis door Azië was de inentingsteams te ver gezellen op hun tochten naar afgelegen gebieden en een filmdocumentaire te maken van hun werk. Maar wanneer we eenmaal op ons werkterrein waren aangekomen, kwam er met al die won derlijke kindertjes van een speciale taak niet veel terecht. De rimboe-kinderen hadden nog nooit van mij gehoord en trokken zich dus niets aan van onze mobiele colonne ALS CLOWN IN DE RIMBOE Maar wat heeft het voor zin, wanneer je filmkomiek bent en de kinderen niet eens aan het lachen kunt brengen! Daarom trok ik malle grimassen en sjouwde als een clown door de dorpen in een wanhopige poging om een mo derne opvoering van de Rattenvanger van Hameln ten beste te geven. En in derdaad: het lukte! De kinderen hielden mij voor een simpele dwaas, ze lachten om mijn kunsten en liepen me achter na. Van een clown is geen enkel kind bang en zo kregen we de kinderen bij de dokters en de zusters voor onderzoek. Ik viel tijdens mijn rondreis door het Verre Oosten van het ene uiterste in het andere. In New-Delhi moest ik een di plomatieke receptie bijwonen, die te mijner ere werd gegeven door mevrouw Pandit en waarbij ook haar broeder, eerste minister Pandit Nehroe aanwezig TWEE FRANSE PROFESSOREN BEREIDEN DE NIEUWE ETHIOPISCHE WETTEN VOOR Keizer Haile Selassie heeft de wens geuit om zijn land een zo modern mo- gelijke wetgeving te geven en houdt zich daarom momenteel bezig met het juridisch systeem volgens de eisen van wetenschap en juridische ervaring te hervormen. Hij heeft daartoe de bewerking van het burgerlijk recht toevertrouwd aan de Franse professor René David en die van handels- en zeerecht aan de Franse professor Jean Escarra, beiden van de Rechten-Faculteit te Parijs. handschriftslaap wekte Dit wil evenwel niet zeggen, dat Schu bert geen enkele zijner symphonieën ooit heeft horen uitvoeren. In 1815 be gon men in Schubert's ouderlijk huis zich te oefenen in orkestspel: vader Schubert speelde violoncel, Franz alt viool, zijn broeders Ignaz en Ferdinand viool. Het gezelschapje speelde aanvan kelijk symphonieën van Haydn, ge arrangeerd voor kwartet. Later werden de oefeningen in het huis van een koop man, Franz Trischling, voortgezet; daar was meer ruimte, er kwamen blazers bij en men kon het repertoire uitbrei den. Tenslotte verhuisde men naar de woning „Schottenhof" van de violist Otto Hatwig; het orkestje telde toen 7 eerste, 6 tweede violen, 3 altviolen, 3 violoncellen, 2 contrabassen, 2 fluiten, 2 hobo's, 3 klarinetten, 3 fagotten, 2 hoorns, 2 trompetten en pauken. On getwijfeld zullen hier ook wel sympho nieën van Schubert uitgevoerd zijn, die hij tot dusver had geschreven. Of dit het geval ook is geweest met de „Vier de" kan men, gegeven het feit, dat Schu bert daarin voor het eerst vier hoorns voorschrijft, niet met zekerheid zeggen. In elk geval is zij eerst in 1849, dus een twintig jaar na Schubert's dood 19 November, juist op zijn sterfdag! te Leipzig voor het eerst in het openbaar gespeeld. De Vierde Symphonie draagt de bij naam „Tragische" en deze benaming is van Schubert zelf, die haar op de par tituur schreef. Het tragische is niet zo zeer op te vatten als een krampachtige doch hopeloze strijd tegen het lot, dan wel als een voortdurend zoeken naar licht, naar bevrijding zonder dat het doel geheel wordt bereikt, of, zoals Dahms het uitdrukt: „Tragik des Men- schenherzens, das trotz aller Resigna tion immer wieder von dem alten Seh- nen ergriffen wird und denselben Kampf immer aufs neue beste hen muss." Deze stemming ligt vooral in de korte, maar expressieve inleiding tot het eerste Allegro en in de finale. In het „Eigen Gebouw" aan de Eiken laan te Rhenen vond Maandagavond de jaarwisselingsbijeenkomst plaats, ge organiseerd door „Nieuwe Koers", in sa menwerking met de PvdA, Rhenense Bestuurdersbond NW, Arb. Muz. Ver. „OBK", Vrouwenbond van de PvdA, Vrouwenbond van het NVV, Culturele Sportbond, Instituut voor Arbeiders ontwikkeling en de Vereniging „Eigen Gebouw". Het programma voor deze avond was zeer veelzijdig. „Oefening Baart Kunst" speelde op voortreffelijke wijze en de zangvereniging „Kunst Na Arbeid" liet zich onder de nieuwe dirigent de heer H. v. d. Weijer al evenmin onbetugid. Er waren voor deze avond verder twee sprekers. In de eerste plaats de voorzit ter van „Nieuwe Koers", de heer D. Hovestad, die de bijeenkomst opende met een kort woord. Wij jeugd, aldus de heer Hovestad, hebben onze eisen, onze verwachtingen en onze wensen, doch wij mogen niet op onze lauweren gaan rusten en oogsten, wat de ouderen hebben gezaaid. Wij moeten aanpakken, opdat wij voor hen, die na ons komen en vragen wat wij ge daan hebben, onze ogen niet behoeven neer te slaan. Het hoogtepunt van de avond lag bij het spreken van de heer J. Scheps, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal voor de Partij van de Arbeid. De heer Scheps noemde 1954 het jaar van het bisschoppelijk mandement en zijn hele betoog was om dit onderwerp heen gevlochten. Spreker memoreerde dat de Ieders van de A.R. en C.H. fracties in de kamer hadden gezegd, dat er niets was veranderd door het mandement, zy za gen echter drie punten over het hoofd, aldus de heer Scheps. In 1940 werd op gericht de Nederlandse Unie, waarvan lid waren Rooms-Katholieken, socialis ten en protestanten, in de bezettingstijd werd bovendien gesticht de Nederland se Volksbeweging, waarin Rooms-Ka tholieken en socialisten schouder aan schouder gingen en in de derde plaats werd de R.K. Staatspartij vervangen door de Kath. Volkspartij, de partij met een program, hetwelk spreker bestreed. Bovendien zo vroeg hy zich af, waarom de R.K. Kerk in tijden van nood wel haar sanctie kan geven aan de samen werking tussen socialisten en rooms- katholieken. Geen bisschop kan mij wijs maken, zo ging de heer Scheps voort, dat zij niet hebben geweten, dat dui zenden rooms-katholieken lid waren van deze organisaties, waarbij spreker in het midden liet of deze staatsvormen al of niet goed waren gezien. Het man dement zag hij als het sluitstuk van hand over hand toegenomen reacties. De heer Scheps was zeer teleurgesteld over de gang van zaken na de bevrij ding. Hij vroeg zich af wat er terecht is gekomen van de in '40'45 voorgenomen samenwerking. De CH en de AR zouden zelfs een fusie aangaan, om één sterke protestantse groepering te verkrijgen. Het ging niet door. Nederland viel te rug. De berechting mislukte, de zuive ring werd een aanfluiting. En wat is er van een Verenigd Europa gekomen? Waarom werd Franco niet weggeveegd? Er kwam een reactie over Europa en Franco zit sterker in het zadel dan ooit tevoren. De grote opgaaf voor jonge en oude socialisten is de tijden te wenden en de loop der dingen te keren, dan zal het recht zegeveiren was. Doch enkele dagen later, even bui ten Rangoon, demonstreerde ik onder begeleiding van een paar koortjes ten aanschouwe van een troep kinderen een klompendans in een glibberig rijstveld. In Thailand kreeg ik onverwachts een nieuwe vereerster, en de liefde dat verzeker ik u was bepaald weder zijds! Het was een Siamese baby van een jaar of twee, die ik zeker geadop teerd zou hebben, wanneer dat mogelijk ware geweest. Als ik gezichten trok lachte ze met dichtgeknepen oogjes, terwijl haar hele buikje er van schudde. Het was een schat van een kind! TOEN WERD IK NIJDIG Ik moet beslist erg opgewonden ge weest zijn, want anders zou ik niet zo scherp zijn uitgevallen tegen een neo- Malthusianist, die ik ontmoette op mijn reis naar Japan. „Tenslotte," zo zei hij, „zijn malaria, tuberculose en hongers nood de middelen, waarmede de natuur een overbevolking tegenhoudt. Dat klinkt misschien wat wreed, maar „Dat is een heel logisch argument," viel ik hem in de rede. „Waarom zoudt u die stelling de volgende keer niet eens zelf in practijk brengen, wanneer uw eigen kind ziek wordt Intussen maakte ik toch nog een film van mijn reis. Misschien zal die film het lot ondergaan van alle documentaires met een bepaalde strekkingMis schien ook nietParamount had me twee filmoperateurs meegegeven en kilometers kleurenfilm. Die hebben we tot de laatste meter verbruikt. Ik treed zelf óók in de film op, doch in een on dergeschikte rol. De eigenlijke sterren in deze film zijn de aardigste kinderen, die u ooit hebt gezien. En wanneer deze film wat levendigheid brengt In de dorre statistische cijfers, die ik h -boven heb g^ïiociml, wvjiu, «iau is iidjii "OpvliüuiX geslaagd. OM NOOIT TE VERGETEN! Dat was mijn opdracht voor UNICEF, maar daarmede is mijn werk niet af gelopen. Het werk van het Kinderfonds van de Verenigde Naties heeft mij ge grepen en ik zal er over praten, zoveel als ik kan. Zelfs, wanneer ik gevaar zou lopen, mijn toehoorders te vervelen. En men zal mij niet terugkennen, want ik waarschuw u van tevoren: over het kinderleed, dat ik gezien heb, kan men geen grappen maken Wat UNICEF ter leniging van dit kin derleed doet, is onvoorstelbaar. En door UNICEF heb ik nieuw respect gekregen voor de Verenigde Naties. Zelfs al zou den de Verenigde Naties niets anders hebben bereikt dan de instelling van dit Kinderfonds, dan zou daardoor alleen al een voldoende rechtvaardiging zijn gevonden voor alle vergaderingen, dis puten en veto's, die met de totstand koming van deze wereldorganisatie ge paard zijn gegaan. Ik doe niet aan politiek. Evenmin als de kinderen. Maar ik houd er alleen niet van, wanneer kinderen ziek zijn en honger lijden. De grootste organisatie, welke ooit ter wereld is opgericht om dit te verhinderen, is UNICEF. En daarom geloof ik, dat alle mensen ter wereld veel meer van dit internationale Kin derfonds zouden moeten afweten. Dan zou er door iedereen meer en spoediger worden geholpen; dan zou het kinder leed spoedig uit de wereld zijn uitge bannen DANNY KA YE. Ook u kunt helpen! Door nog heden een serie speciale UNICEF-kaarten met bijbehorende enveloppen ten bate van het Kinderfonds te bestellen bij de Ne derlandse Inlichtingendienst voor de Verenigde Naties, Alexanderstraat 2, 's-Gravenhage. De prijs per serie van 5 gekleurde kinderkaarten bedraagt f 2, Twee series, verpakt in een speciale UNICEF-doos: f 4,—. WATERBUFFELS HEBBEN EEN FIJNE NEUS Toen de Amerikaanse soldaten in de tweede wereldoorlog de Filippynen be vrijdden, maakten ze voor allerlei ver- voersdoeleinden grif gebruik van de waterbuffels. Deze waterbuffels koes terden echter weinig sympathie voor de blanken. Daarom moest een inboorling elke waterbuffel begeleiden. LEERSUM. Een van de bezienswaar digheden van Leersum, n.l. de Darthui- zer molen, de enige standaardmolen welke nog in de provincie Utrecht was overgebleven is het slachtoffer gewor den van de laatste stormen en omver geblazen. EDE. Ter standplaats Ede werd bij Koninklijk besluit tot notaris benoemd mr. E. van Apeldoorn. koopt U natuurlijk bij de OPTICIEN Hoofdstr. 106 - Tel. 2576 - Vecnendaa KERKEWIJK 167 -TEL.2860 -VEENENDAAL

De Vallei | 1955 | | pagina 1