Veenendaal had weinig moeite met Maarssen Kinderen met gestoorde zenuwen DE VALLED? en won met 7-1 KOLOM VOOR DE VROUW Tafeltennis Rhenus versloeg Kieviten met 4-0 Voor de Jeugd de ^J&lauwe sSiuier J?ave\£Hde, ADO-WAGENINGEN 1-0 Theolc-W.A.V.V. 0-2 FEUILLETON door FRANCOIS CAMPAUX üfrV_ }PJJ NU MEER DAN 60 ARTIKELEN ELK ARTIKEL EEN KWARTJE 1 bus heerlijke, brosse tafelkoeken 1 beker prima stroop (500 gram) 1 pot jam, diverse smaken 1 grote pot appelmoes (720 gram) 1 blik leverpastei (200 gram). 1 pot tomatensoep voor 5 borden 1 pot zoetzure augurken gesneden 3 stukken palmoliezeep met olijfolie Veenendaal heeft weinig moeite gehad om Maarssen met lege handen naar huis te sturen. De gasten vielen over alle linies tegen. De grootste zwakte was te vinden in de middenlinie, waar de invallende kanthalfs zowel verdedigend als aanvallend niet voldeden. Veenendaal daarentegen speelde een fris spel, waarby de aanvallen meestal over de vleugels werden geleid. De verdediging had het niet ai te moeiiyk. Van de Scheur op de spilplaats kreeg daardoor volop gelegenheid zijn talenten te ontplooien. Het opnemen van Joop Heikamp in de voorhoede bleek ook ditmaal grote voordelen te hebben. De Veenendaalse voorhoede slaagde er in voortdurend verwarring in de Maarssense verdediging te brengen. En al haalde men er lang niet uit wat er in zat, het werden toch zeven voltreffers. Een score die in de laatste vijf wedstrijden niet in totaal werd behaald. Tegen de snijdende oostenwind in be gon Veenendaal direct aanvallend, waarbij men enkele malen zeer gevaar lijk voor het doel van Maarssen kwam. De schoten waren echter nog te onzui ver. Maar de Veenendalers bleven te rugkomen. Er waren echter reeds 25 mi nuten gespeeld voordat het eerste Vee nendaalse doelpunt werd genoteerd. Het was midvoor Heikamp die een goede pass van zijn broer Joop benutte. Vijf minuten later liet Joop Heikamp zelf een schot los, dat op zichzelf onschuldig was, maar toch een doelpunt opleverde, omdat doelman Norbart de bal uit zijn handen liet glippen en op onfortuinlijke wijze met zijn elleboog de bal in het doel duwde. Dat was een 20 voorsprong voor Veenendaal en al waren er voor de rust nog goede kanssen deze score op te voeren, tot aan de rust bleef de voor sprong op 20 staan. De warme thee had Maarssen blijk baar goed gedaan, want men begon na de aftrap direct gevaarlijk in het Vee- nendaaldoel door te dringen. Het werd een corner en daarna nog een corner. Deze laatste corner kwam laag voor het Veenendaaldoel. R. Heij raakte de bal verkeerd, waardoor deze in eigen doel kwam. Een minuut later had Veenendaal de voorsprong weer tot 31 vergroot, toen Ab Rebergen een corner kon nemen. Het werd een inswinger, die over doelman Norbart rechtstreeks in het Maarssen- doel verdween. Maarssen werd aanvallend, maar de aanvallen leverden geen succes op, zodat Veenendaal weer het spel geheel in handen nam. Na 20 minuten nam Joop Heikamp het vierde Veenendaalse doelpunt voor zijn reke ning. Maarssen werd geheel op eigen helft teruggedrongen. Midvoor Heikamp bracht samen met Henny Muller de bal geheel in het Maarssense doel, waarbij een achterspeler van Maarssen werd ge wond. Scheidsrechter Bergmeier meen de aanvankelijk dat midvoor Heikamp deze verwonding opzettelijk had toege bracht en wees hem verontwaardigd naar de kleedkamer. Toen een Maars- senspeler opmerkte, dat de scheids rechter kennelijk een vergissing maak te, kreeg hij ook een uitbrander. Scheidsrechter Bergmeier werd pas overtuigd van zijn foutieve beslissing toen de aanvoerder van Maarssen hem mededeelde, dat er absoluut niets was voorgevallen. Scheidsrechter Bergmeier ging toen naar de Veenendaalse mid voor toe en bood met een handdruk zijn excuses aan, waarna ook de beide spe lers van Maarssen een handdruk kre gen, hetgeen het publiek met een dank baar applaus beloonde. Het scorebord wees daarop 51 aan. Het zesde doel punt kwam door een prachtige kopbal van Joop Heikamp, na uitstekend voor bereidend werk van linksbuiten Henny Muller. Enkele minuten voor het eindsignaal kon G. J. Rebergen met een afstandschot de eindstand op 71 brengen. Een zenuwinrichting is een instelling, waarvoor velen een onberedeneerde angst hebben; een dergelijke inrichting voor kinderen heeft bewezen zeer heil zaam te werken. Kinderafdelingen in zenuwinrichtin gen zijn geen ongewone verschijnselen meer in deze tijd, desondanks bevreemdt het elke keer weer, als men daarover hoort, dat er zoveel patiëntjes zijn, die Er waren voor de tafeltennis-compe- titie nog enkele inhaalwedstrijden, waardoor de eerste helft geheel klaar kwam. In de 2e klasse C. verstevigde Swift 2 haar positie door Ritac 2 in eigen om geving met 46 te verslaan. In de 4e klasse H verloor Panter I kansloos met 100 van RTTV 3 en boekte Fortissimo 2 haar eerste over winning door Ritac 5 met 73 te klop pen. In de 4e klasse I leverde Panter 2 een uitstekende prestatie door tegen het leidende RTC 2, dat tot nu toe nog geen enkel verliespunt had, gelijk te spelen (55). Fortissimo 1 klom een plaats op de ranglijst door haar overwinning van 82 op Redichem. Voor deze week zijn slechts enkele wedstrijden vastgesteld. In de 2e klasse C wordt Woensdag de laatste wedstrijd gespeeld, n.l. tussen VSW 1 en Swift 2. SKF 1 krijgt voor de 4e klasse H Don derdag Fortissimo 2 op bezoek, terwijl Woensdag Fortissimo 1 tegen Redichem Op een hard veld en in een koude noordooster speelde Rhenus Zondag middag een thuiswedstrijd tegen „De Kieviten" uit Voorthuizen, de ploeg die met vier punten uit tien wedstrijden onder aan de ranglijst van de tweede klasse A bungelt. De gasten speelden even gedurende de eerste helft met de vrij straffe wind in de rug en begonnen fris van de lever, kennelijk met de bedoe ling nu eindelijk eens wat verder van die onderste plaats weg te lopen. Rhe nus had echter weinig moeite met de groenen, hoewel het nog twintig minu ten duurde, alvorens St. v. d. Ooster kamp een door linksbinnen Donselaar genomen corner keurig kon inkoppen (1—0). RenswoudeAmerongen Het eerste tiental van de Renswoud- se damvereniging „Strijd en Kunst" speelde vorige week tegen Amerongen 2 haar laatste wedstrijd voor de onder linge competitie. Het werd voor Renswoude een ver diende 128 overwinning. Van Rens woude wisten de heren A. v. d. Vliert, J. v. d. Vliert Jr., G. Valkenburg, H. v. d. Broek de volle winst mee naar huis te nemen, terwijl de heren J. Vermeulen en W. Brunt remise speelden. De heren J. de Vries, E. Meerveld en M. van Raa-y moesten de meerderen in hun tegenstanders erkennen. ADO heeft een moeizame overwinning weten te behalen op de Wageningers. Het was een slechte wedstrijd. Duidelijk speelden hier een tweetal gegadigden voor de onderste plaats. Deze wedstrijd vormde eigenlijk het bewijs, dat als een club over een goede speler de beschikking heeft een wed strijd gewonnen kan worden. Theo Timmermans was bij de Hage naars deze speler. Met feilloze passes en fraaie dribbels stelde hij zijn medevoor- waartsen in de gelegenheid het doel van keper Geutjes te belagen. Zij faalden echter. Deze onsamenhangende voorhoede stond tegenover twee niet jonge spelers in de Wageningse defensie, n.l. Looys en Job Jansen, die steeds goede oprui ming hielden. Wageningen leed echter aan hetzelfde euvel, ook hier werd bij tijden vooral door de linkervleugel aar dige combinaties gemaakt, maar het schot bleef zoek. De wedstrijd begon met een sterker ADO maar er werd zo veel in de breedte en dermate kort ge speeld, dat keeper Geutjes het niet overmatig druk kreeg. Wel moest hij na een kwartier spelen zijn talenten laten zien, toen bij een ADO-aanval Timmer mans een voorzet van rechts inkopte. Geutjes wist de bal al vallende keurig te stoppen en weg te werken. Het enige doelpunt van deze wed strijd kwam 10 minuten voor het ver strijken van de eerste helft. Linksbuiten Rijnvis kreeg dit doelpunt op zijn naam, maar vrouwe Fortuna was hem in dit opzicht wel ter wille. Theo Timmer mans had zijn schot op de Wageningse defensie zien afstuiten, de bal kwam in eens voor de voeten van Rijnvis. Deze zette zijn voet er onder, hoewel hij slechts enkele decimeters vrije ruimte had. Via de hand van Geutjes verdween de bal in het net (10). WAVV heeft zich in Tiel niet laten verrassen. De Wageningers speelden trots de felle koude wind een goede partij. Ook Theole speelde voor wat zij waard is. Het was overigens geen beste wed strijd, alleen WAVV kwam zo af en toe tot behoorlijk voetbal. De Theole-back Van der Velden had alle moeite de WAVV-linksbuiten Van Reemst in be dwang te houden. De WAVV-voorhoede kwam ook niet verder dan een schot van Heilegering in het zijnet. Ondertussen waren de Tie- lenaren ook wat meer in actie gekomen, doch zij vonden in doelman Jansen een groot struikelblok. Theole bleef in de minderheid en toen v. d. Pol een scherpe voorzet van Van Reemst niet onder controle kon krijgen, was rechtsbuiten Zeiler er als de kippen bij om het laat ste tikje te geven (10). WAVV was het goede schot ook kwijt. Theole begon na de rust met de felle wind in de rug, maar WAVV zette zich schrap. Vooral rechtshalf Meijnen, met de hulp van spil Heilegering en back Van. Harn zetten de Tielenarep de voet dwars. De WAVV voorhoede zat trots de stratfe tegenwind ook niet stil en meni ge gevaarlijke situatie ontstond voor het Tielse doel. De Theole stopperspil Termeer had wat meer vat gekregen op de aanvalstechniek van de bezoekers en ook linksback O. Klijn verzette bergen werk. Aan de Tielse hoop kwam een einde, toen v. d. Velden een bal terug speelde op zijn doelman en inplaats zacht terug te spelen een schot afvuurde, bedoeld voor doelman v. d. Pol. B. Hellegering Jr. was een fractie van een seconde eer der bij de bal en plaatste het leer langs keeper v. d. Pol in het doel (20). Theole zette hierna een wanhopig slotoffensief in, in hef laatste kwartier, maar het bracht geen redding. WAVV werd geheel teruggedrongen, maar de Wageningse achterhoede verloor het hoofd niet. Alle aanvallen liepen op de verdediging dood. Door deze overwinning blijft WAVV zich in de kopgroep handhaven; zij be zet nu de tweede plaats. In de zeven en dertigste minuut nam Donselaar zelf het tweede doelpunt voor zijn rekening, door na een snelle omhaal feilloos in de rechter benedenhoek van het Kievitendoel te schieten (20). Met deze stand ging de rust in. Reeds vier minuten na de hervatting zorgde Donselaar voor het derde punt, na twee man te hebben omspeeld (30). Toen de wedstrijd in de tweede helft ongeveer twintig minuten oud was, bracht rechtshalf J. C. van Doorn de stand op 40, nadat Jansen en Hove- stad respectievelijk tegen de keeper en tegen de paal hadden geschoten. Rhenus geloofde het nu wel en van serieus voetbal van de zijde der gast heren was dan ook geen sprake meer. Kieviten zag geen kans meer de eer te redden, zodat met deze 40 stand het einde aanbrak. De Rhenenaren staan na deze ont moeting als volgt op de ranglijst: Barneveld 9 7 1 1 15 Renswoude 11 7 1 3 15 Rhenus 13 5 2 6 12 HDS 10 5 1 4 11 Scherpenzeel 10 4 3 3 11 Oranjewit 11 4 2 5 10 DVSA 11 3 4 4 10 Veense Boys 10 4 1 5 9 Woudenberg 10 4 1 5 9 De Kieviten 11 1 2 8 4 tijdelijk in het gewone leven niet mee kunnen. De kinderen, die in deze inrichtingen worden opgenomen beschikken voor een zeer groot gedeelte over een normaal stel hersens, zodat er van zwakzinnig heid geen sprake is, ook al zijn er na tuurlijk wel een aantal, die de grens van het idiote dicht naderen. Vaak treden de stoornissen aqn de dag, als de kinderen naar school gaan. Ze komen dan voor het eerst in een ge- meensehap, waar ze zich moeten hand- haven, waar er op hun eerzucht wordt gewerkt en.... waar ze het onderspit delven. Een kind, dat een normale gees- tesinstelling heeft, komt daar wel over heen, de jongen of het meisje, dat thuis ook al de nodige moeilijkheden heeft ondervonden, of dat de last van een geestelijke erfenis met zich meedraagt, gaat er aan ten onder, als het niet tijdig wordt opgevangen. i Reeds de milieu-wisseling heeft dik wijls al een genezende invloed op de kinderen. In de klinieken ontmoeten ze soort- en leeftijdgenoten, die net als zij hun eigen problemen en probleempjes hebben. Kinderen uit verwaarloosde ge zinnen vinden daar orde en regelmaat, kinderen zonder broertjes en zusjes krij gen speelkameraadjes, kleuters, die al- j tijd in de hoek werden gedrukt, worden nu op dezelfde manier behandeld als hun mede-patiëntjes en bloeien daar door op, als planten, die voor een breed en zonnig venster worden gezet, nadat ze een tijd lang in de schaduw hebben gestaan. I De eigenlijke behandeling van de kin deren ligt in bepaalde inrichtingen bij de jongsten in het spel, terwijl bij de groteren tekeningen en het navertellen van dromen belangrijke middelen zijn. Eén recept voor alle patiënten is er niet te geven, omdat ieder kind zijn eigen geneeswijze vraagt. Heel veel moeite besteedt men aan de „behandeling" van de ouders. Af en toe moet men door muren van wantrouwen heenbreken, voordat men op een beetje medewerking mag rekenen. De doktoren doen zoveel mogelijk moeite om de ouders belangstelling voor de kinderziel bij te brengen en de liefde voor hun eigen kind zo onbaatzuchtig mogelijk te maken, opdat het kind bij zijn thuis komst zo goed als het maar kan, wordt opgevangen. Allerlei afwijkingen bij het kind ko men namelijk voort uit verwaarlozing zonder dat de ouders er zelf erg in heb ben. Zeker, het kind krijgt goed en vol doende eten, nette en schone kleren, het gaat op tijd naar bed en het heeft op tijd ontspanning; het enige, dat het kind ontbreekt en dat het zo verschrikkelijk hard nodig heeft, is belangstelling en het tonen van liefde. Zo gauw dat aan de opvoeding man keert worden de bedplassers, nagel bijters, weglopers, ruziemakers, diefjes, bange wezels en noem maar op, ge boren. Ieder mens heeft immers liefde nodig, maar een kind wel zeer in het bijzonder. MARIANNE VAN LOON. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE J O 8 Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel weg 10. Veenendaal ONZE JARIGEN 6 Jan. Marjo Walgering. 7 Jan. Arie Diepeveen. 11 Jan. Annie Schuit. CORRESPONDENTIE Beste Ria, Bedankt voor je brief. De raadsels had je allemaal goed, maar het versie kan ik niet plaatsen. Probeer zelf eens een versje te maken, het zal best gaan. Je wilt in 't vervolg liever onder een schuilnaam schrijven? Best, maar een Roodkapje is er al bij de nichtenschaar. Zoek een andere naam en schrijf me die dan. Dag hoor! Groeten van TANTE JOS. HET HOOGTEPUNT VAN DE BALL-POINT In de eerste jaren na de tweede we reldoorlog bestond er in de V.S. de neiging voor nieuwe artikelen zeer hoge prijzen te betalen. In 1946 kon Milton J. Reynolds in de V.S. een millioenen- omzet behalen door voor een ball-point twaalf dollars per stuk te berekenen. NIEUWE RAADSELS Welke koningin zou 't wezen, Die niet schrijven kan of lezen? II. x - - le rij iets waarmee je eet. 2e rij kleine, zwarte vrucht. 3e rij een vogel. 4e rij water, waarin zout is 5e rij een insect. [opgelost. 6e rij stad in Nd.-Brabant. 7e rij een lengtemaat. Op de kruisjesrij komt de naam van een mooie vogel. III. Ik ben rond en altijd plat, Zeg me eens, hoe kan dat? I. - x - - x - - - X - X - - - X - - - X - Zilverpapier ontvangen van: Ineke de Man. Jan van Viegen, Amerongen. Oplossing raadsels I. Kar, aap, lat, eik, nok, das, elf, ree. Kalender. II. Lamp, Arie, mier, pers. Bahoe en de python Midden in de rimboe, daar waar de rivier een grote bocht maakt en in noordwesteijke richting verder stroomt tussen de wilde warreling van knoes tige bomen en slingerplanten, liggen de hutten waarin de Loeboes wonen. Ze drinken het vuilgele water van de ri vier en voeden zich met wat het oer woud polevert apen, slangen, larven van kevers en bananen. Vlak bij de rivier, op een omgevallen boomstam, zijn voe ten haast in het water, zit Bakoe, een kleine sterke jongen van de stam. Hij vermaakt zich met het gooien van ste nen en stukken hout in de rivier. De stenen plompen dadelijk naar beneden, maar de stukken hout drijven zachtjes mee met de golfjes, verderop, de stroom af, naar het onbekende land, dat daar moet liggen, waar 's avonds de zon weg zinkt achter de toppen der kamferbo- men. Het land waar de mensen wonen moeten, die een witte huid hebben en ijzeren pijpen waar een straal vuur uit (33) Wie zou haar naar dat adres kunnen schrijven? Een afzender stond er niet op vermeld, terwijl het oude adres was doorgekruist en haar tegenwoordig adres er op stond aangegeven. Hoe was men daar bij de Posterijen achter ge komen? Het was haar een ondoorgron delijk raadsel. De enige mogelijkheid leek haar, dat men had geïnformeerd bij één van de buren, die heel toevallig had geweten, dat zij in relatie had gestaan met Grierson's plaatsingsbureau. Dat men daar toen had nagevraagd en dat haar tegenwoordig adres vermeld stond op de kaarten, die zich in het archief bevonden. Maar hoe dan ook, de brief was er. Bijna durfde ze hem niet open maken, uit vrees voor wat haar nu weer boven het hoofd zou hangen. Tenslotte brak zij de brief met bevende handen open en het eerste wat zij deed, was de ondertekening lezen, die met grote, steile hand was geschreven, evenals haar naam en oude adres op de enve loppe. Wat stond daar? Bedrogen haar zwakke, vermoeide ogen haar niet: Neen, zij had goed gezien. Daar stond, met grote letters TONY! Louise begon te beven en moest snel op een stoel gaan zitten, omdat haar be nen haar weigerden te dragen. Eerst toen kon zij tot het lezen van de brief overgaan. Hij begon als volgt: „Lieve, lieve moeder,". Ja, daar stond „moeder!" Even moest Louise de brief laten zakken en kon zij niet verder le zen, door de tranen, die in haar ogen kwamen. Vlug veegde zij ze af met de rug van haar hand en begon opnieuw te lezen. „Lieve, lieve moeder. Ze mogen niet weten dat ik aan u schrijf, want ik mag het niet doen, heb ben ze gezegd. Maar nou heb ik de kans, omdat ik bij mijn vriendje ben en er verder geen mens thuis is. Wat zouden ze schelden, als ze het wisten! Hoe gaat het met u, moeder. Ik schrijf expres moeder, want u blijft mijn moe der, hoor. Tegen héér heb ik nog nooit moeder gezegd, hoogstens eens een keer ma, maar meer ook niet. Ik maak het goed, zit in de hoogste klas en ga van de zomer naar de HBS. Kan u niet eens een keertje naar Chicago komen? Dat zou ik fijn vinden. Ik verlang heel erg naar u en droom dikwijls van u. Ik zal maar uitscheiden, want ik mag niet te lang wegblijven. Dag moeder, komt u eens gauw? Een heleboel zoenen van Tony." Het was Louise of de hemel voor haar open was gegaan. Niets zou haar meer geluk hebben kunnen geven dan dit korte bericht van haar jongen, of het zou zijn terugkeer hebben moeten zijn. Maar dat was nu eenmaal iets, waar zij nimmer meer op kon hopen. En boven dien, ze zou niet eens meer voor hem kunnen zorgen. Ze kon ternauwernood alleen rondkomen. Maar met deze brief had hij haar het grootste geluk bezorgd, dat zij zich nog kon indenken. Zij zou hem terugschrijven. Maar als zij daar achter kwam, zou het wellicht op hem gewroken worden en zou zij met nog I groter strengheid opletten, dat hij nooit j weer de gelegenheid zou krijgen nog eens een lettertje te schrijven. Neen, het KWARTJES RECLAME 100 gram Edammer kaas jong. 1 pakje smeerkaas 40+ 1 Zwitsers kaasje 100 gram prima gehakt 1 paar knakworstjes 1 tube mosterd 1 blik koffiemelk Fries Meisje. 1 fles gazeuse Vi liter) 200 gram viooltjes (koekje met suiker) 4 cake-schelpen 1 pak petit beurre 7 grote knapperige koeken 4 spritsstukken 100 gram café noir 1 rol Zaanse beschuit. 250 gram kantkoek 1 kandijkoekje 200 gram anijshagel 200 gram vruchtenhagel 200 gram zwarte balletjes 150 gram fondantjes 100 gram rhumnoten 100 gram toffee-melange 2 zware rollen pepermunt 150 gram boterwafeltjes 100 gram katjesdrop 100 gram knoopjesdrop 150 gram gevulde dropblokjes 2 pakjes pudding (diverse smaken) 1 pakje ananaspudding 1 pakje chocoladepudding 100 gr. bitterkoekjespudding. 150 gram vruchtengries 1 pak CUStard (200 gram) 1 flesje puddingsaus 7 pakjes vanillesuiker 1 pak tarwegries VA kg) 500 gram havermout 250 gram witte bonen (import) 250 gram Siamrijst (hele korrel). 1 pak macaroni C/4 kg, gesneden 1 pak lange macaroni ('/4kg) 1 pak spaghetti (V4 kg) 1 pak figuur-vermicelli 0/4kg) 1 pakvermicelli('/4kg,ookzeerlijn) 1 blikje soepgroenten 1 blikje tomatenpuree 10 bouillonblokjes 100 gram kaneel 1 fles gele azijn 2 rollen boterhampapier 1 staaf scheerzeep 1 stuk lavendel toiletzeep 1 tandenborstel (zuiver haar) 2 pakjes shampoo 1 grote bus schuurpoeder 1 1 2 kilo soda (grof ol fijn) 3 zakjes blauw 1 fles afwasmiddel (alkalivrij). 1 doosje wrijfwas 3 pak metalino-staalwoI 1 afwasborstel 1 pannelap 3 pannesponsen 1 stofdoek 1 Wafeldoekje (voor de gootsteen), 1 werkboender 1 jampot-flesreiniger (plastic) 6 stukken huishoudzeep (3 staven) Vul hier in hoeveel keer U een artikel wil kopen en neem de advertentie mee naar onze winkel. komt. Soms vertellen de mannen van de stam elkaar daarvan 's avonds, als ze samen om het vuur zitten. Dan laat Bahoe vaak zijn kameraadjes in de steek om te luisteren naar die prachti ge verhalen. Dan komt er soms een groot verlangen in zijn hart, verlangen naar dat verre, onbekende, dat is ach ter de grote bossen en nog veel, veel verder. „Later," denkt hij, „later als ik een man ben danO, dan wil hij in een prauw de rivier af varen, heel ver, om te gaan zien, wat daar isachter het oerwoud. Hij staat plotseling op en rekt zich uit. Hij gaat op zijn benen staan. De zon doet zijn donkere huid glanzen en zijn ogen flikkeren overmoedig. Hij is al gauw een man. Hij heeft al zoveel jaren geleefd, misschien wel twaalf of dertien. Hij staat een poosje in gedachten ver zonken, terwijl zijn lange nagels de vastgekoekte modder van zijn lichaam krabben. „Laterlater Dan voelt hij dat hij honger heeft. Er is een wee, knagend gevoel in zijn buik. Eigenlijk heeft hij altijd honger en hij krijgt bijna nooit zoveel dat hij genoeg heeft. Met grote sprongen gaat hij het bos in, zonder te letten op de doornen die hier en daar venijnig tussen het groen omhoog steken. Zijn voetzolen zijn hard als leer en mocht er al eens een doorn in zijn been prikken, daarom geeft een Loeboejongen niet. Hij kruipt rond tussen de struiken. Zijn handen woelen begerig in de voch tige aarde en af en toe brengt hij iets naar zijn mond. Keverlarven zijn lek ker, maar je moet er een heleboel van hebben om je honger te kunnen stillen. Straks zal hij zijn maaltijd aanvullen met een platte deegkoek die moeder in de oven bakte of met een stuk vlees in het vuur gebrand. Al zoekend naar larven is Bahoe wat van de hutten afgedwaald. Soms flad dert een vogel op van een boomtak, ergens klinkt de schorre schreeuw van een aap. Verder is het stil. (Wordt vervolgd.) zou verstandiger zijn, te zwijgen. Doch zou hij niet naar antwoord van haar uitzien? En stel je voor, dat hij nog eens schreef naar dat oude adres en dat de post dan niet zo actief zou zijn en de brief zou nimmer terecht komen? Neen, dan was het toch maar beter alles te riskeren en een antwoord te sturen. Zij nam de brief weer op en bemerkte eerst toen, dat hij in zijn kinderlijke onwe tendheid er geen ogenblik aan had ge dacht zijn adres op te geven, zodat het haar onmogelijk was te antwoorden, ook al had zij nog zo graag gewild. Het enige, wat zij doen kon, was naar dat oude adres gaan, om de mensen die er nu woonden, haar tegenwoordig adres op te geven en hen vriendelijk te ver zoeken voor doorzending te willen zorg dragen, wanneer er een voor haar be stemde brief bij hen mocht worden be zorgd. Zeker twintig maal herlas Louise die ochtend de brief van de eerste tot de laatste letter en voor het eerst sinds zij in de school aan het werk was, Kjvam zij enkele minuten te laat. Doch tijdens haar werk zong zij aan één stuk door, zodat de andere vrouw haar enige malen vol verbazing aanstaarde. Twee jaar nog was het haar gegeven haar werk aan de school te blijven voortzetten. Toen viel de slag. Op een middag riep de directeur de beide vrouwen bij zich in zijn kamer. Deze keer was hij werkelijk zo attent haar een stoel aan te bieden. „Ik moet eens een ernstig woordje met u spreken," begon hij. „Het gaat zo niet langer. Van verscheidene leer krachten krijg ik te horen, dat de boel hier niet goed meer onderhouden wordt. Ik ben dus wel verplicht hier een eind aan te maken." Hij stak even een sigaar op en ging toen verder: „Ik wil nog niet tot de alleruiterste maatregel overgaan en jullie allebei ontslaan, maar ik zal toch één jonge kracht moeten nemen. Eén van jullie beiden zal dus het veld moeten ruimen. Jullie moet onder elkaar maar uitma ken, wie dat zijn zal." Hij keek beiden afwachtend aan. Louise zat als een stenen beeld. Haar gelaat was verstrakt en haar ogen staarden in de ruimte. In haar verbeel ding zag zij reeds de deuren opengaan van het armhuis of het oude-vrouwen- huis, het schrikbeeld van zoveel jaren. Zij wist, dat op haór werk niets aan te merken viel; zij was er van overtuigd, dat alles in haar afdeling altijd in de puntjes was en dat geen sterveling er enige aanmerking op zou kunnen ma ken. Maar haar collega, die altijd min der sterk was geweest dan zij, kon het werk sedert enige tijd niet meer aan en heel vaak was Louise, ten koste van zichzelf, bijgesprongen en had nog zo veel mogelijk van haar overgenomen. Doch deze vrouw, die nog altijd voor haar zieke man te zorgen had, zou er, wanneer zij ontslagen werd, nog veel erger aan toe zijn dan zij, die geheel alleen op de wereld stond en dus maar alléén het slachtoffer van de omstan digheden zou zijn. De andere vrouw was in tranen uitgebarsten. „Wat moet er nu van mijn arme man terecht komen?" snikte zij. En meteen was Louise's besluit ge nomen. „Huil maar niet, Mrs. Simms," zei zij. „Ik zal wel gaan. Ik ben bang dat het. mij de laatste tijd toch te zwaar begon te worden." Mrs. Simms staarde haar aan met on gelovige ogen, waarin toch ook hoop en opluchting te lezen stonden. „Maarwilde zij nog beginnen, doch Louise viel haar in de rede, voor zij verder nog iets kon zeggen, en zei: „Wilt u er dan maar op rekenen dat ik weg ga, mijnheer?" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 4