Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken WASBEER DOOR AUTO DOOD GEREDEN Inwoners gem* Veenendaal bezitten gezamenlijk 22 millioen gulden BRIL Fa* J* F* TAK 1 a 2 Millioen Nederlanders lijden aan Rheuma DE VALLEI-riks? Werd deze beer al eerder gezien of leeft er nóg een in onze bossen AGENDA Waar is Hij inflS.OOwaard Nieuws uit de Omgeving 29e jaargang VRIJDAG 7 JANUARI 1955 No 2 Uitgave: „De Gelderse VallefVeenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Vorig jaar werd ook al een beer gezien op de Beukenlaan DE ARBEIDSMARKT Giften Bouwfonds Veenendaals Rode Kruis Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, „Het leven van onze emigranten in Canada" Uitgestelde opvoering operette ,De Bloemenfee en de Prinses" ACTIE PROT.-CHR. STREEKZIEKENHUIS BENNEKOM WAT DOEN DE VEENENDAALSE CLUBS? Benoeir'ng vrouwenbemiddelaarster RHENENSE POLITIE SCHIET OP „ZWARE JONGEN" Controle Bevolkingsregister De gesplitste bankbiljetten Organinatie van een massale bestrijding EEN GOEDE VOORDELIGE Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprys 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Woensdagochtend om half acht, het was nog donker, reed de chauf feur G. Henken met een zandauto van het Veenendaalse transportbe drijf Schoonhoven het terrein van de zandafgraving van Wielings heuvel op toen met flinke kracht een groot dier voor tegen de wagen liep. Na de klap begon het dier hevig te brullen en te blazen, en zowel H. als de chauffeur van de wagen die achter hem aan kwam ryden, bleven op veilige afstand van het onbekende beest (lat onder de wa gen zat. Toen het gebrul ophield en bleek dat het dier werkeiyk dood was heeft men het op een wagen gela den en naar de garage van ge noemd transportbedrijf gebracht. Daar aangekomen werd het her kend als een flinke wasbeer. Ver moedelijk is het dier hier of daar ontvlucht. Een opname van de gedode wasbeer Stellig zal men zich herinneren hoe ongeveer een half jaar geleden in de Wageningse Nude een beer werd gezien door een chauffeur van de N.B.M. In het voorjaar werd verder op de Beukenlaan nabij de Bergweg in Vee nendaal een beer gezien door ds J. Overduin alhier. Ds Overduin heeft heeft toen, hoewel hij het dier niet al te dicht had durven naderen, die beer zeer duidelijk en nog geruime tijd kunnen waarnemen. Het beest had rustig langs het hakhout van de Beukenlaan lopen wandelen. Het dier viel toen onmidde- lijk op door zijn waggelende gang. Zo wel voor ds. Overduin als voor de NBM- chauffeur zal het natuurlijk moeilijk zijn om te kunnen zeggen dat het de zelfde was. Bij informatie bij Ouwehands Die renpark bleek dat men reeds van het geval op de hoogte was en de dieren al had geteld. Enkele maanden geleden waren wel drie beren ontvlucht en men was eerst nog in de veronderstelling dat er nog een vermist werd. Even later bleek echter dat ook deze derde beer was gevonden. De nu aangereden beer moet dus wel van elders gekomen zijn. Mogelijk van een andere dierentuin. Onze beer zag er goed uit. Hij was vrijwel niet gewond en waarschijnlijk met grote kracht met zijn kop tegen de wagen gelopen. Hij was flink uitge groeid en zat goed in zijn vet. Deze was beren zijn groen-eters en zij gebruiken slechts zelden vlees. Blijkbaar heeft hij Gewesteiyk Arbeidsbureau Veenendaal MANNEN Bieden zich aan: Uitvoerder grond werk. grondwerkers, timmerlieden, be tonwerker, betonijzervlechter, stuca- door, opperlieden, granietschuurder, schilders, straatmaker, houtzager, kleer makers, fijnbankwerker, landarbeiders, pakhuisknecht, administratief ambte naar, kantoorbedienden, boekhouder, dieselmonteur. Worden gevraagd: Meubelmakers, fa- briekstimmerman, wagenmaker, kno- pendraaiers, knopenfraisers, knopen- perser, mach. bankwerkers, monteur- lood en zinkwerker, verwarmingsmon teur, montage werkers, text. fabr. arb., mach. poetsers, banketbakker, sig. fabr. arb., loopjongen, kantoorbediende. VROUWEN Bieden zich aan: laborante, winkel bediende, 1.1. verpleegster, ass. kinder verzorgster, hulp in huishouding, werk ster voor ochtenduren. Worden gevraagd: text.fabr.arb., sig. fabr.arb., kamermeisje, inpaksters, 1.1. kapster, naaisters, ateliermeisjes, dienstboden voor dag en nacht, dag meisjes, opl. tandarts ass., werkster en kele d. p. w., steno tyypiste, kapster, kantoorbediende. in onze bossen voldoende voedsel kun nen vinden. De wasbeer is afkomstig uit Zuid-Oost Azië en het aangereden exemplaar heeft zich hier dus goed we ten aan te passen. De wasbeer zal een mens niet gauw aanvallen. Hij kan echter flink bijten, en vooral om zijn flinke klauwen en krachtige poten doet men beter hem met rust te laten. Intussen blijven er rond deze beren geschiedenis nog vele vragen over. En de meest belangrijke daarvan is wel of er nog niet een of meer van deze kna pen in onze bossen rond zwerven. Is dat inderdaad het geval dan weten deze be ren zich voor de mens goed schuil te houden. Aangenomen dat het hier de zelfde beer betreft welke in het voor jaar op de Beukenlaan werd gezien, dan is dat wel het beste bewijs dat zij deze kunst goed verstaan. Al zijn ze dan niet uitgesproken ge vaarlijk te noemen, toch is de weten schap dat naast wilde zwijnen nu mo gelijk ook nog beren in onze bossen bi vakkeren niet direct aanmoedigend om al te ver het bos in te wandelen. Verder zou het toch ook wel aanbeveling ver dienen dat eigenaren van dergelijke dieren regelmatig inventariseren en bij eventuele vermissing direct aangifte doen. fiiimiii mil éi ii Zaterdag 8 Januari (In geb. Eikenlaan) Opvoering van toneelspel „Wat is de Waarheid" door „De Toneel vereniging" (Ned. Volkstoneel). (In cantine Ritmeester Fabrie- v ken, 's middags en 's avonds Ritmeester Schaaktournooi. Woensdag 12 Januari (In Chr. Ger. Kerk) 8 uur, ds. C. den Hartog van Huizen spreekt over „Het leven van onze emigranten in Canada", onder ausp. van Chr. Ger. J.V. „Timotheus". Zaterdag 15 Januari (In geb. ,,'t Trefpunt") Knal avond voetbalver. „VRC". Van de commissie voor het Bouw fonds van het Veenendaalse Rode Kruis dat de bouw van een eigen oefenlokaal beoogt, bereikte ons de mededeling, dat de giften in bescheiden tempo binnen komen. Teneinde de afdracht te vergemakke lijken is Boekhandel Kleefsman, Zand straat 3, zomede het filiaal Patrimo niumlaan bereid bijdragen in ontvangst te nemen. Onzerzijds mogen wij een opwekking tot het geven van bijdragen nog wel aan dit bericht toevoegen. Het Nederlandse Rode Kruis, met vele taken op uitgebreid gebied, is dit ten volle waard. In tijden van nood is een goed ge oefende kolonne onmisbaar. SLACHTOFFERS VAN DE GLADHEID Door de gladheid van de weg kwam mej. T. Jager Woensdagmorgen op de Kerkewijk ten val, waardoor zij een hoofdwond opliep. Na verbonden te zijn werd zij naar haar woning aan de Sand- brinkstraat overgebracht. De 18-jarige mej. Ter Haar kwam eveneens ten val, waardoor zij haar arm brak. In de polikliniek van het Juliana-ziekenhuis werd zij verbonden, waarna zij naar haar woning in de Middellaan kon worden overgebracht. VERTRAGING CHR. EMIGRATIE VOORLICHTING Door de afgelopen feestdagen is er een afwijking ontstaan in de regelma tige zittingsuren van de Chr. Emigratie voorlichting welke gewoonlijk in ge bouw ,,'t Trefpunt" wordt gehouden door de heer W. Los uit Wageningen. Vooral agrariërs die naar Canada wil len emigreren is het noodzakelijk spoe dig contact met de heer Los op te ne men. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie elders in dit nummer. Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Maan- dag de film „By the light of l| the Silvery Moon" en van Dinsdag t.m. Donderdag ,,'t Be- gon in Shanghai". «iSBvrnrsaamr Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxatenr Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Woensdag 12 Januari a.s. zal ds. C. den Hertog van Huizen onder auspi ciën van de Chr. Ger. J.V. „Timotheus" in de Chr. Ger. Kerk aan de Beatrix- straat een lezing houden over zijn reis naar Canada. Ds Den Hertog zal dan spreken over het onderwerp „Het leven van onze emigranten in Canada". Naar wij vernemen zal de uitgestelde opvoering van de kinder-operette „De Bloemenfee en de Prinses" onder lei ding van de heer C. Budding nu plaats vinden op Zaterdag 15 Januari in ge bouw „Eltheto". Aan deze uitvoering zal als pianiste medewerken mej. Hennie van Doorn. Met de bouw van het Prot.-Chr. Streekziekenhuis is thans een aanvang gemaakt en een bedrijvige drukte heerst op het terrein. Heel wat stenen zijn er nodig voordat het huis voltooid zal zijn. Dat zagen ook enkele dames uit deze omgeving en zij wilden bestuur en stichtingsraad gaarne een handje hel pen het ziekenhuis zo goed mogelijk in te richten en het de patiënten die er verpleegd zullen worden tijdens hun verblijf, zo aangenaam mogelijk maken. Een comité onder praesidium van ■nevr. Oldenhof is nu gevormd en het plan opgevat om een actie te voeren, die ten doel heeft papieren bouwstenen te verkopen. Deze bouwsteentjes zullen in de week van 10 tot 17 Januari a.s. wor den aangeboden in de gemeenten Ede, Renkum, Renswoude, Rhenen, Veenen daal en Wageningen a f 0,25 per stuk. De zojuist verschenen vennogenssta- tistiek van het Centraal Bureau voor Statistiek, welke uit de fiscale gegevens werd samengesteld, wyst uit dat de be volking van de gemeente Veenendaal, dus niet inbegrepen die bevolkingsdelen die tot de gemeente Ede, Renswoude en Rhenen behoren, een gezameniyk ver mogen van 22 millioen gulden bezit, dat is 1492 gulden per inwoner en 62.051 per belastingplichtige. Dit gezamenlijke vermogen beliep in het jaar 1940 byna 14 millioen en in het jaar 1947 18 millioen. Dat betekent dus dat het gezameniyk bezit van de be woners van de gemeente Veenendaal sinds 1947 met 4 millioen is toegeno men. Verder blijkt uit deze gegevens, die betrekking hebben op het jaar 1951, dat er in deze gemeente 19 inwoners waren met een vermogen van minstens 200.000 tot 300.000 gulden en nog enkelen met een vermogen van 300.000 tot 500.000 gulden en enkelen die een vermogen hebben van 500.000 tot 1 millioen gul den. In 1951 bleek Veenendaal geen millionnairs binnen haar poorten te hebben. Vervolgens bleken er nog 37 h. .vouen, te zijn met een vermogen tussen de 100.000 en 200.000 gulden; 65 tussen de 50.000 en 10.000: 74 tussen de 30 en 50 Voor het a.s. weekeind staan weer en kele voetbalwedstrijden op het pro gramma. In hoeverre de weersgesteld heid zal meewerken om deze wedstrij den doorgang te doen vinden zal afge wacht moeten worden. Zijn de velden bespeelbaar, dan gaat DOVO a.s. Zater dagmiddag naar Harderwijk, om daar tegen VVOG te spelen, een wedstrijd, die al eens eerder was vastgesteld doch moest worden uitgesteld. DOVO zal wel alles op alles moeten zetten om een be vredigend resultaat te verkrijgen, want VVOG behoort tot de leidende clubs. Helemaal kansloos achten wij DOVO zeker niet. MATJAN krijgt PTT Boys op bezoek. Dat moet de Pantermensen twee pun ten kunnen opleveren. Triangelboys kan met de volle buit van een bezoek aan PVHU terugkeren. Veenendaal heeft Zondag de uitwed strijd tegen Patria in Zeist op het pro gramma staan. Zo op het oog een ge makkelijke opgave voor Veenendaal. Maar Patria heeft bewezen tot verras singen in staat te zijn, zodat Veenendaal toch op haar tellen zal moeten passen. Per 1 Januari j.l. werd bij het Gewes telijk Arbeidsbureau te Veenendaal be noemd tot Vrouwenbemiddelaarster mejuffrouw L. Bultsma te Soesterberg. In de nacht van Dinsdag op Woens dag, omstreeks half twee, hield de politie te Rhenen een zich in het stadje bevindend onbekend persoon aan, die op dit late uur naar het politiebureau werd overgebracht, om daar nader te worden ondervraagd. Ongeveer in het centrum van de bin nenstad zag de aangehoudene kans te ontvluchten. Hoewel de politie enkele malen op de vluchteling vuurde, slaagde zij er niet meer in de man te achter halen. Onmiddellijk werden de politieposten in de omliggende plaatsen gealarmeerd, waarna de Wageningse politie er in slaagde de man opnieuw te arresteren. Uit een ingesteld onderzoek bleek zich een schietgaatje in een van zijn schoe nen te bevinden en waren zijn tenen beschadigd door een schampschot Een langdurig verhoor leverde voors hands slechts valse namen op, o.a. van een broer van verdachte, die in Apel doorn woonachtig is en aldaar te goe der naam en faam bekend bleek te staan. Een te hulp geroepen rechercheur uit die gemeente identificeerde tenslotte de man, die bekend staat onder de naam „Berend", als een berucht inbreker, af komstig uit Apeldoorn, die bovendien nog acht maanden gevangenisstraf te goed had, waaraan hij zich had weten te onttrekken. Nadat hij tenslotte een volledige be kentenis had afgelegd, werd deze „zwa re jongen" opgeborgen in de strafge vangenis te Zutphen. duizend; 77 tussen de 15.000 en 20.000 en 40 inwoners met een vermogen tussen de 10.000 en 15.000 gulden. Een overzicht geven van het totale vermogen van de inwoners van „groot" Veenendaal is uiteraard niet mogeiyk en stellig zouden genoemde cijfers dan beduidend hoger liggen. Ter vergelijking met omliggende ge meenten zij nog vermeld dat het geza menlijk vermogen van de gemeenten Rhenen 21 millioen, Wageningen 39 mil lioen en Ede bijna 78 millioen beloopt. In al de drie genoemde gemeenten wo nen één of meer millioenairs. Ter controle van het bevolkingsregis ter van de gemeente Veenendaal zal een dezer dagen in iedere woning in Vee nendaal een kaart worden bezorgd. Op deze kaart staan straat en huis- numihër en de namen en geboortedata van de personen, die in het betreffende perceel wonen. Iedereen wordt verzocht deze gege- r •?ontro!-»r<»''». Wan neer er geen aanmerkingen op adres, naam en geboortedatum zijn, kan in de laatste kolom achter iedere naam een kruisje worden geplaatst. Zijn de gegevens foutief dan wordt verzocht op duidelijke wijze de nodige verbeteringen aan te brengen. Tevens moet het beroep van iedere bewoner op de kaart worden geplaatst. Dit moet zijn het juiste beroep, dus niet b.v. fabrieks arbeider, maar sigarenmaker, wever, spinner, enz. Percelen, waarin meerdere gezinnen zijn gehuisvest ontvangen slechts één kaart, waarop alle bewoners staan aan gegeven. De achterzijde van de kaart doet dienst als aangiftebiljet voor de honden belasting. Iedereen, al dan niet houder van een hond, moet dit aangiftebiljet In vullen en ondertekenen. De bewoners van een woning, die niet een bovenbedoelde kaart ontvangen worden verzocht dit op te geven ter ge meentesecretarie, Hoofdstraat 92, afde ling bevolking. Eveneens kan men zich vervoegen als het controleren, dan wel invullen, moeilijkheden oplevert. De kaart moet binnen een week wor den teruggezonden. Een postzegel be hoeft niet te worden geplakt en even min een nader adres te worden ver meld. De methode, welke de 27-jarige koop man C. H. uit RheiLn had bedacht om zijn bezit aan bankbiljetten te verdub belen, was niet zo doeltreffend geweest als hij wel had verwacht. De man had n.l. in October j.l. een bankbiljet van f 25,in tweeën gesplitst, de achter kant met vet bewerkt en één helft dub bel gevouwen ter betaling van textiel- goederen aangeboden bij een winkelier ster te Barneveld. De vrouw, die het zaakje echter niet vertrouwde, liet het gesplitste biljet aan haar man zien en toen kwam het bedrog aan het licht. De andere helft van het bankpapier gaf de koopman in Rhenen uit, terwijl hij bo vendien nog een gesplitst biljet van f 10,aan een postbode overhandigde, die het eerst aannam, maar later be merkte dat hij was beetgenomen. Ter zitting van de Utrechtse Recht bank, waar de verdachte zich Dinsdag wegens poging tot oplichting en ver valsing of schending van bankbiljetten moest verantwoorden, gaf hij het ge beurde toe. De man had in grote moei lijkheden gezeten en had getracht op een of andere wijze er wat geld bij te krijgen. „Buitengewoon erg" vond de president het gebeurde en de Officier van Justitie achtte het misdrijf vrijwel gelijk aan het vervalsen van bankbiljetten, waar op een strenge straf staat. Gezien het blanco strafregister van de verdachte eiste hij twaalf maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan vier voor waardelijk met drie jaar proeftijd, toe zicht van de reclassering en verbeurd verklaring van het in beslag genomen bankpapier. De raadsman, mr. Kramer, betwistte de dagvaarding op juridische gronden. Hij concludeerde tot vrijspraak voor wat de oplichting betreft en verzocht de uiterste clementie i.e. een voorwaarde- ïyke straf voor het schenden van de bankbiljetten. Uitspraak 18 Januari a.s. Van tyd tot tyd zal men in de bladen berichten hebben aangetroffen over rheuma en de bestriding daarvan. Het zal dan misschien zyn opgevallen, dat in deze berichten sterk de aandacht wordt gevestigd op een paar punten. Die punten zyn wel in de eerste plaats: Het grote aantal van hen die lyden aan de een of andere vorm van rheuma (want rheuma is een verzamelwoord voor tal van aandoeningen van gewrich ten, spieren, weefsels en zenuwen) en het aantal werkdagen dat verzuimd wordt tengevolge van deze kwaal. Veel te weinig heeft men gehoord van al de pyn en het leed dat deze ziekte veroorzaakt. Wie voortdurend door pyn bezocht wordt en zich daartegen moet verzetten, kan, zelfs wanneer hy zyn werk niet verzuimt, toch niet die pres tatie leveren, die een volkomen gezond mens opbrengt en daardoor ontstaat dikwijls weer een gevoel van slecht af te steken by collega's waardoor men in staat van zwaarmoedigheid komt, wat op zichzelf weer zeer slecht is voor de genezing van de rheumatiek. Want rheumatiek is byna steeds ge voelig voor de geestesgesteldheid van de patiënt en is in zeer veel gevallen geheel te genezen, vooral als men er tijdig by is, en vrywel altyd te ver lichten. Men kent nu een groot aantal soorten rheuma. De meest voorkomende vorm noemt men acuut rheuma. Deze aan doening, althans de eerste aanval, treedt meestal op bij kinderen tussen 5 en 12 jaar. Het kind wordt ziek, heeft koorts, de gewrichten zwellen op en doen pijn. Het merkwaardige is, dat de pijn van het ene in het andere gewricht verspringt. Hoewel rheumatiek zelden dodelijk is, is het toch juist deze vorm van jeugdrheuma, die het gevaarlijkste is, omdat zij aanleiding geeft tot hart- gebreken en hoewel men met een slecht hart oud kan worden, is toch de kans op sterven aan een hartgebrek niet ge ring. Heeft men eenmaal een aanval van dit soort rheuma, dan is de kans dat men het terug krijgt aanzienlijk groot. De tussentijden zijn zeer veranderlijk. Behalve hartafwijking zijn er zelden blijvende stoornissen in de gewrichten. Men weet niet hoe deze ziekte veroor zaakt wordt, besmettelijk is zij waar schijnlijk niet, maar het is niet onwaar schijnlijk dat een of andere bacil de mens gevoeliger maakt voor een aanval van acuut rheuma. Het chronische gewrichtsrheuma, een naam die eigenlijk medisch niet geheel juist is, manifesteert zich meestal tus sen het veertigste en het vijftigste levensjaar en komt meer voor bij vrou wen dan by mannen. Meestal begint de kwaal met pijnlijke styve handen, waarin men als het ware geen kracht meer heeft. Dan komen vaak de voeten, polsen, ellebogen en knieën. De pezen en banden rondom het gewricht zwellen en worden pijniyk. Van deze ziekte zijn weer verschillende vormen bekend. De bijzonderlijk tengevolge van siytage van het lichaam voorkomende arthrosis, dat is de soort ziekte waarvan men de mensen krom ziet lopen, doet in zyn eerste stadium daaraan ook veel den ken. Het is duideiyk dat naast de vele vormen en variaties er overgangen en combinaties zyn, zodat binnen het be- KOKEND WATER OF IJS Een Britse firma heeft een nieuw huishoudelyk apparaat ontworpen, dat de warmte aan de provisiekast onttrekt en deze gebruikt om water te verwar men. Het apparaat, dat onder de naam „Duotherm" in de handel wordt ge bracht, bestaat uit een watertank met een inhoud van 30 gallon (1 gallon is on geveer 4.5 liter) waarop een kleine koel installatie is gemonteerd. Het apparaat wordt in een hoek van de provisiekast geïnstalleerd en koelt de omgeving snel af tot een temperatuur van ongeveer 47 graden Fahrenheit. De warmte die aan de provisiekamer wordt onttrokken wordt gebruikt om de temperatuur van het water in de tank tot ongeveer 147 graden Fahrenheit te brengen. Daar iedere 5 tot 6 uur 30 gallons worden verwarmd, zijn er 120 gallon water per dag beschikbaar voor huishoudelijk ge bruik. De „Duotherm" is byzonder eco nomisch. De huisvrouw krygt haar warme water tegen minder dan de helft van de kosten van electrische waterver warming en de koelinstallatie kost ver der niets. De „Duotherm" wordt thans in grote hoeveelheden geproduceerd; de productie voor 1955 is ingesteld op een aantal van 5000 apparaten. NOG MEER AZIJN? Wy menen dat de mens om allerlei redenen reeds te veel van azijn gebruik maakt. Zo is het veel beter voor ver schillende dingen, bïvoorbeeld over sla, biet, komkommer e.d. in plaats van azyn, citroensap te gebruiken. Nu is er een octrooi verleend op azyn in poedervorm. Dit poeder zou zeer ge schikt zyn. om de boterham er mee te aromatiseren. Volgens de uitvinder zou dit poeder niet aan azijnkristallen doen denken. Binnenkort komt zeker de luxe bak ker, om het assortiment der zoete kra kelingen, bitterkoekjes, kaasstokjes enz. met een azijnappelbol aan te vullen. Misschien is het een stimulans voor het bitteruurtjegoedkoper dan de ge zouten amandelen. We gaan ontegenzeggelijk vooruit. Tenslotte moet alles worden gekruid: de melk en de aardbeien incluis. stek van een kort artikel men met deze zeer beknopte gegevens moet volstaan. Een volgende vorm is het rheuma van de weke delen, dus niet in botten of ge wrichten. Spit is hier een voorbeeld van. Men lacht weieens om de spitpatiënt omdat men weet dat dit niet een ge vaarlijke kwaal is, en de patiënt lich- telyk belacheiyk aandoet, doch het is een byzonder pijnlyke geschiedenis die spieren en zenuwen aantast. De stijve nek b.v., de stijve en pijnlijke schouder en ook de ischias en zenuwrheumatiek in het been horen allemaal tot dezelfde groep. Spit en ischias worden vaak ver oorzaakt door een afwyking van de wervelkolom, door te zwaar werk of door andere oorzaken ontstaat een be schadiging waardoor de rand van de wervelschijven uitzet en op een zenuw gaat drukken. Het is door deze vormen dat zo vaak arbeidsverzuim optreedt. Een laatste vorm die wy hier zullen noemen heet jicht, ook wel genoemd „het pootje". Dit is een stofwisselings ziekte. De aanval begint plotseling met een zwelling van de grote teen, die enorm pyn doet. Dit is heel vaak een beetje een „rykelui's kwaal"; men weet dat overmatig gebruik van zeer zware wijn zeer ongunstig werkt. Uit de zeer korte opsomming hier boven vermeld, zal men wel kunnen zien dat er niet alleen tal van vormen van rheuma bestaan, maar ook dat er waarschynlyk tal van oorzaken zyn. Men denkt aan een stofwisselingsziekte, aan een bacilaire aandoening, men denkt ook aan de omstandigheden van bui tenaf, zoals de omstandigheden van wo nen, leven en werken. Men denkt in ze ker niet mindere mate aan erfelykheid. In zeer veel gevallen zo zeiden wy reeds, is genezing, althans verbetering mogeiyk. Men schat dat in Nederland 1 i 2 millioen mensen aan rheuma ly den. Dat is een enorm aantal. Men doet er dus goed aan zich zo snel mogeiyk tot een arts te wenden, die, zo hy daar toe aanleiding ziet, de patiënt zeker zal verwijzen naar een specialist. Hier te lande bestaat de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding. Zy is gevestigd te 's-Gravenhage, Pie- ter Bothstraat 12, telefoon 770555. H.M. de Koningin is Beschermvrouwe. De vereniging overkoepelt alle organi saties die werkzaam zyn op het gebied van de rheumatiekbestryding. zy heeft een Nationaal Rheumafonds in het le ven geroepen, dat binnenkort een be roep zal doen op geheel Nederland om financiële middelen byeen te brengen. Voor het jaar 1955 zyn er belangryke plannen in bewerking. Zonder twyfel zult U daarover bin nenkort meer horen. De VALLEI-riks van de vorige week werd uitgegeven by de firma J. van Bosch aan de Hoofdstraat te Vee nendaal. Ook deze riks werd niet ge vonden en zo is de VALLEI-riks van deze keer opgelopen tot een waarde van 15 gulden. Ook dezer dagen wordt in het ver spreidingsgebied van DE VALLEI weer een rijksdaalder met een rood nummer uitgegeven. De vinder van deze ryksdaalder ontvangt dus een premie van f 12,50 indien hy deze vóór a.s. Donderdagmiddag 12 uur op het bureau van ons blad kan tonen. Het nummer van de VALLEI-rkis van deze keer is: D 948684. Kykt u dus goed uit naar de ryksdaalder met dit nummer. Indien u hem vindt ontvangt u een premie van f 12,50. EDE. Een bewys van de opvallend grote bouwactiviteit in de gemeente Ede is wel het feit dat alhier dezer da gen de 3000ste bouwvergunning van na de oorlog werd verstrekt. Verder wa ren er van de 3000 woningen welke na de bevryding aan de gemeente Ede werden toegewezen op 1 Januari j.l. 2415 gereed. DOORN. De burgemeester van Doorn, de heer J. H. E. Baron van Nagell, zal per 1 Juli a.s. zyn ambt neerleggen we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftyd. WIJK BIJ DUURSTEDE. Gedurende de maand December gingen door de Prinses Irenesluizen van het Amster- - Rijnkanaal alhier 3383 schepen met een gezamenlyke inhoud van 1.102.079 b.r.t. koopt U natuurlijk bij dc OPTICIEN Alleen verkoop: HOOFDSTRAAT 106 Telefoon 2576 - Veenendaal

De Vallei | 1955 | | pagina 1