sAArSrod OPRUIMING!! Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN Veenendaal Eist Amerongen Redswoude Overberg UURWERKEN, GOUD en ZILVER D. v. d. VELDE IWÊÊÊÊP KOFFIE THEE Corry van Barneveld naar de nationale turnkampioenschap Tafeltenniscompetitie Lezing N.C.N.B. Voetbal Bevolking van Amerongen verminderde met 51 personen Directeur kamp Overberg ging heen Millioenen dames Leuke FAN TASIE WEKKERTJES f 8.-enf 9- ZILVEREN DAMESRINGEM 75 cent SCHOOR5TEENKLOKKEN f 30.- goedkoper DRAADOMROEP Zondagsdienst Doktoren DE STEEN VAN DE PROFEET dii^termijn^Juit'wn'de' 'ntsressontcTiVG1-prijsvraag"? en" Tle 7°'** d! ,^innaar(es) nog vandaag een gratis deelname KANIS GUNNINK KAMPEN Ziezoo, die j aars wisseling is tenmin ste ook weer achter de rug. We zijn intussen allemaal een jaar ouwer geworde. Nou 'k moet zegge, we hebbe de vejaardag van 1955 goed ge vierd. Driek en ik hadde alle mogelijke voorzorgsmaatregele genome. We hebbe Ouwe jaarsdag de heele dag staan bakke en braaije. Oliebolle en appelflappe rol den achter mekaar de pan uit. Ik moest de schaal ophouwe, maar ik kon het tempo van Driek haast niet bij houwe. 'k Heb afgesproke, dat we de volgende keer een soort loopende bandsiesteem zulle ontwerpe. Gelukkig zijn we nog net op tijd klaar gekomme. En toen de eerste kinders kwame om van 't Ouwe in 't Nieuwe te viere, zate Driek en ik netjes opgedoft op z'n Zondags te wach- te. We rooke nog wel een bietje naar bakolie. Nou, 'k moet zegge, we hebbe et reuze gezellig gehad. Ze hadde allemaal hun beste humeur meegenome, want het is een tref met zo'n grote koppel jonges en angetrouwde. Zoo in gewoone doen, dan zijn d'r een paar bij, die nog wel es een beetje bokkig of sjagrijnig kenne doen. Maar deze keer niks daarvan. Af en toe hebbe we hartelik gelache om moppies, die verteld werde. Die jongste zoon van me, dat is zoo'n gast, die vroeg bijvoor beeld of we wiste hoe ze tegeswoordig dat eierfebriekie noemde, dat de kippe met zich meedraage. Wete jelui, dat soms? Wij konde met z'n twintige het antwoord niet geve. Ik zal 't maar zegge, want jelui raaije het ook vast niet. 't Is heel simpel hoor. Ze noeme dat: ei-tunnel. Duidelijk hè? En wete jelui, dat de muize ook van naam veranderd zijn? Die noeme ze te geswoordig „kaasjager". Verder zal ik maar niet vertelle, want wie weet hoe jelui mijn dan gaan noeme. We hebbe ook nog een potje gesjoeld, maar dat kon Driek niet meer an d'r hoofd hebbe. Zoo vloog de avond om. Eer we het in de gate hadde was het twaalf uur. Gezamelik hebbe we toen bij 't orgel gezonge: Ure, dage, maande, jaare, vliegen als een schaduw heen" en daarna mekaar een gelukkig Nieuw jaar toegewenst. Dat is altijd een plech tig oogenblik. Toen zijn de familielede langzamerhand weer huistoe gegaan en wij 't bed in. En nou zijn we alweer eenige dage in het nieuwe jaar op mars. Wel vol ver wachting wat ons allemaal in dit jaar boven het hoofd hangt, maar tog met nieuwe moed. Dat blijkt wel in de winkels. De feest- dage ware amper achter de rug of de eerste koopers voor koopjes uit de op ruiming stonde al in de rij en de winke liers maar lache. Alle winkeldochters nee, dat zijn geen meissies van vlees en bloed, maar zoo noeme ze alle overja rige goedere zijn te voorschijn ge haald, van een laag prijsje voorzien en zoo wordt geprobeerd ze an de man te brenge. Zellef hou ik niet van de opruiming, 't Is eigelik niks gedaan. De goeie spulle, die je zou wille hebbe, die valle net niet in de opruiming. Ja, zoo ken ik het ook. 't Gaat er mijn juist om om een koopie te haale. Wat mijn betreft kenne ze veel beter een Volkskredietbank op touw gaan zette. Dat is veel mooier. M'n zwager Piet weet er van mee te praten. Die woont in de stad en daar hebbe ze ook zoo'n bank. Hij zei me laatst: „Man, dat is zoo makkelik. As je groote stukke moet koope en je hebt er geen cente voor, wel dan ga je een krediet vrage. In een paar dage tijd helpe ze je daar dan an een vijfhonderd of duuzend of nog meer guldens. Terugbetale daar prate ze haast niet over. Je moet na tuurlik wel wat aflosse. maar och, da's de moeite niet. En rente komt er heel niet bij te pas." Zie jelui, zooiets moete wij hier ook hebbe. Dan hoeve de minse met smalle beurze niet meer 's morgens zoo vroeg in de rij te gaan staan. Dat is trouwens tegeswoordig veel te gevaarlik. Driek zegt vaak tege mijn, dat ik altijd beere op de weg zie. Dat ken wel waar weze, maar helemaal ongelijk heb ik ook niet, dat zie je maar. Af en toe komt het wel degelijk voor. Aanders hadde ze d'r toch deze week niet een dood gerei e oo de Berg? M'n kammeraat Kees en ik zijn dan ook vast an een groot gevaar onts»W)t. Toen we laatst in 't Sc'nupse bos liepen te kuiere, hoorde we een ei genaardig gebrom. We dachte, dat het een hond was, die een konijn op 't spoor was, maar ik voor mijn geloof, dat et dat beest geweest is. Hij was misschien wel op weg naar het dorp. Brrr.... je mot er niet an denke. 'k Heb et nog maar niet an Driek verteld. Zou dit diezelfde beer zijn geweest, die verleje jaar door die N.B.M.-sjauf- feur op de Grebbeberg gezien is? Of misschien een kind daarvan? Zeker af komstig uit het dierepark. Enfijn, het heele leven is toch één groot dierepark. Maar nou wete jelui weer genoeg, 'k Ga nog effe naar de vliering de schaatse opzoeke. Want ze zegge, dat er nog meer ijs op komst is. En van een baan tje beentje over hou ik nog wel. Tot volgende week bij leve en welzijn, W. Blauwkous MINNESOTA, EEN WATERPARADIJS De staat Minnesota, de meeste noor delijke van de Verenigde Staten een kleine inham dringt nog Canada in heeft meer dan 11.000 zoutwatermeren met een totale oppervlakte van een kleine 10.000 vierkante kilometer. Daar van behoren ruim 4000 meren tot de vis rijkste wateren van de V.S. Ook in ander opzicht is Minnesota een pararijs voor natuurliefhebbers. In het noordelijke gedeelte is nog een kudde echte Amerikaanse rendieren, de cari bous. In Noord-Minnesota is een enorm natuurreservaat. A.s. Zondagmiddag worden in de Stadsgehoorzaal te Leiden de Nationale kampioenwedstrijden voor damesturn sters gehouden. Onze plaatsgenote Corry van Barne veld zal hieraan met 15 andere dames deelnemen. Zij heeft daar o.a. als tegen standsters de huidige kampioene mevr. Lens-Gerietsen, de vorige kampioene Diny Krul, Nelly Ruiter uit Alkmaar, Jopie Esseveld uit Utrecht en nog an dere prominente turnsters. BENOEMING Bij besluit van de Minister van Soci ale Zaken en Volksgezondheid is Mej. J. M. de Haas Wdr. benoemd tot inspec- trice van de Arbeidsinspectie voor de provincies Groningen, Friesland en Overijsel, met standplaats Groningen. Voor de dames-competitie wordt a.s. Dinsdag de laatste wedstrijd voor de eerste helft gespeeld tussen Climax en S.K.F. In de 4e klasse I de wedstrijd V.S.W. 3Fortissimo 1. Deze wedstrijden wor den a.s. Maandag gespeeld. Ned. Chr. Vrouwen Bond afd. Eist een A.s. Maandagavond 10 Januari zal de vergadering beleggen in „Pniël". Als spreker treedt die avond op Ab Spaar garen, bekend van de radiouitzendingen Het onderwerp waarover de heer Spaar garen spreekt is: „Het werk voor de zieken". SCHAAKNIEUWS De uitslagen van de partijen, welke zijn gespeeld in de onderlinge compe titie van de Veenendaalse Schaakver eniging op Woensdag 5 Januari j.l. zijn: Groep A. ElenbaasNoorduin V»xk Knegjensv. d. Wolff 01 MaasWillemse 01 v. ManenDiepeveen 01 SchoemanKonings VaVa Groep R. PisoSchuurmans01 Joh. Schoemanv. Raay 10 Brouwerv. Dam10 PisoJansen10 SchoemanEsseveld 10 GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN In de week van 29 December 1954 tot en met 5 Januari 1955 zijn de volgende voorwerpen aan het bureau van politie te Veenendaal als gevonden aangegeven: 1 paar zwarte dameshandschoenen, 1 groene wollen das, 1 blauwe jongens pet, 1 capuchon, 1 boodschappentas, 1 insigne Veilig Verkeer, 1 ceintuur, 1 groene wollen want, 1 roodbruine wol len want, 1 zwarte glacé dameshand schoen, 1 capuchon van kindermantel, 1 bruin glacé herenhandschoen, 1 groene shawl, 1 broche, 1 paar glacé dames handschoenen, 1 bruin wantje, 1 paar bruine wanten, 1 blauwe jongenspet, 1 paar grijze wollen wanten, 1 bruine kin derschoen, 1 glacé herenhandschoen, 1 paar bruine wollen kinderwanten, 1 vis- Het nieuwe jaar is voor de ploegen uit ons dorp wel heel goed begonnen. Eist, dat op bezoek was bij Dorestad in W. b. Duurstede haalde de volle winst binnen en nu kan hun het kampioen schap bijna niet meer ontgaan. De uit slag was 10. Oranje Wit, dat de laatste weken te leur stelde, kwam bijzonder goed voor de dag door de uitwedstrijd tegen Veen- se Boys met 20 te winnen. Door deze overwinning is het gevaar voor de laatste plaats wel geweken. Voor Zaterdag komt alleen Muske tiers in het veld en wel tegen Sportclub Rhenen. Dit belooft wel een spannende wedstrijd te worden aan de Woudweg. Een gelijk spel lijkt ons niet uitgeslo ten. Zondag speelt Oranje-Wit tegen Renswoude op haar terrein te Remmer den. Aanvang 2.30 uur. Een kleine Rens woude overwinning lijkt ons het meest waarschijnlijk. Oranje-Wit 2 ontvangt Veenendaal 3 op bezoek. Willen de O.W.-reserves nog een gooi doen voor de bovenste plaats, dan zal er gewonnen moeten worden. Aanvang 12 uur. Op 1 Januari 1954 bedroeg het aantal inwoners van de gemeente Amerongen 1936 mannen en 1944 vrouwen, totaal 3880. Dit aantal werd in de loop van het jaar 1954 vermeerderd met 96 geboor ten, te weten 50 jongens en 46 meisjes. Het aantal ingekomen personen bedroeg 201, te weten 93 mannen en 108 vrou wen. Het aantal inwoners verminderde door het overlijden van 15 mannen en 13 vrouwen, of totaal 38 en door het ver trek van 177 mannen en 143 vrouwen, totaal 320. Na deze mutaties bedroeg het aantal inwoners per 31 December 1954 1887 mannen en 1942 vrouwen, of in totaal 3829 personen, derhalve een verminde ring met 51 personen. Op 1 Januari wa ren er 55 vrouwen meer dan mannen. Er werden in 1954 30 huwelijken vol trokken, terwijl 3 kinderen als leven loos werden aangegeven. WAAGHALZERIJ OP HET IJS Ook in Renswoude hebben de waag halzen op het ijs weer hun harten kun nen ophalen. Enige heren liepen hierbij echter een nat pak op. Enkele jongelui wilden Woensdagmiddag zelfs „Het Ka naal" proberen waarbij enige pakjes si garetten op het spel stonden. De eerste keer hadden zij het geluk de hevig kra kende vaart over te komen. De tweede keer zakte één hunner er echter door onder luide toejuichingen van de toe schouwers. Het deskundigst adres voor Gitaarles MUZIEKSCHOOL „ARS MUSICA" Directeur: KOR DIJKSTRA kist, 1 zwart lederen damestasje met inhoud, 1 wollen meisjesshawl, 1 arm bandhorloge met lederen bandje, 1 beer, (aangelopen) bruine wantjes, 1 psalm boekje, 1 klein model damesrijwiel, 1 muntbiljet, 1 straaflantaarn, 1 sigaret tenpijpje. In dezelfde week zijn als verloren SCHIETNIEUWS Bij de onderlinge competitie van de schietvereniging „Renswoude" werden de volgende resultaten behaald. 1. G. van Doorn 116 p.; 2. F. v d. Fliert 116 p.; 3. J. van Raay 113 p.; 4. W. Bruggink 113 p.; 5. G. van Beek 113 p. 6. D. de Fluiter 112 p.; 7.P. Overeem 110 p. 8. H. Vermeulen 110 p.; 9. J. Vermeer 1. W. Veldhuizen 117 p.; 2. D. de Flui- 107 p. ter 117 p.; 3. W. Bruggink 116 p.; 4. G. van Doorn 115 p.; 5. F. v. d. Fliert 112 p.: 6. J. van Raay 111 p.; 7. J. Vermeer 110 p.; 8. H. Schoolderman 109 p.; 9. G. van Beek 105 p. Woensdagmiddag vond in de recrea tiezaal van kamp Overberg de afscheids receptie plaats van de heer E. Krol, sedert 1946 directeur van het Rijksop voedingsgesticht. Door het slechte weer waren een groot aantal genodigden ver hinderd naar Overberg te komen om deze plechtigheid «i te wonen. Bij Koninklijk besluit was de heer zeggenVoor de handen niets beter dan HAMEA-GELEI. Krol begiftigd met het ridderkruis in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Bos, pl.v. hoofd van de 7e afd. van het Mi nisterie van Justitie, speldde de heer Krol het ordeteken op. Reeds sedert 1913 is de heer Krol werkzaam in het kinderbeschermingswerk. In deze tijd heeft hij in verschillende inrichtingen verscheidene functies vervuld. Voordat hij naar Amerongen kwam, was hij pl.v. directeur van de Horst. De heer Krol heeft thans een diensttijd van 41 jaar. Namens de Minister van Justitie sprak de heer Bos zijn erkentelijkheid uit dat de heer Krol zo'n buitengewoon prettige sfeer en harmonie onder per soneel en jongens wist te scheppen, alles onder behoud van zijn eigen cachet. Voor zijn werk bestaat ten departemen- te zeer veel waardering. De heer Krol is er in geslaagd zich in de moeilijke naoorlogse- jaren, jaren van vernieu wing en veranderingen, aan de nieuwe ideeën op het gebied van de kinderbe scherming aan te passen. De heer Krol, voor wie deze eervolle onderscheiding geheel onverwachts VAN HET GROENE jLAKEN L Handen en Li ppen Het tweede team van de'Renswoudse Y* LI W j| biljartvereniging speelde Dinsdag j.l. in Lunteren tegen „De Vink 2". Het werd een gelijk spel. Voor Renswoude werden de punten binengehaald door de H. van de Kaa en de invaller L. Stutvoet, die zeer goed speelde. De heren A. IJseldijk en T. de Hartog moesten hun meerderen in die van Lunteren erkennen. VOORBEELD: Enkele lichtbeschadgde artikelen Dat doet ZANDSTRAAT 91 VEENENDAAL aangegeven: 1 paar rode wanten met Noors patroon^ 1 rode shawl met een pa troon van diverse kleuren, 1 paar rode meisjeswanten, 1 bruine portemonnaie met inhoud, 1 geelbruine kinderwant, 1 roodbruine glacé dameshandschoen, 1 witte gymschoen, 1 rood wantje met Noors patroon, 1 ziekenfondsboekje, 1 damesarmband, 1 zwart vulpotlood, 1 huissleutel, 1 bruinlederen herenhand schoen (rechter), 1 zwarte glacé dames handschoen, 1 rode damesportefeuille met inhoud, 1 witte wollen kindershawl met rood en blauw bewerkt, 1 grijze nylonshawl, 1 grijze poes, 1 boodschap pentas, 1 blauwe alpinomuts, 1 bril (br. montuur), 1 zadeldekje, 1 wollen hand schoen (linker) en 1 wollen kinderwant. WEET WAT GIJ EET Het Braziliaanse superhotel „Quitan- dinha" is een chalet suisse aan een kunstmatig meertje rijk. Het geheel wordt verlicht door scheepslantaarns, die een intensief blauw licht uitstralen. Wie daaraan nog niet gewend is, doet goed, een zaklantaarn voor het diner mee te brengen. Want wanneer de ham groen is, de tornat^ donkerbruin zijn en het hors d'oeuvre er als een super modern schilderij uitziet, kan men slechts gissen, wat er op tafel staat. kwam was hierdoor ten zeerste getrof fen. Burgemeester Martens van Ame rongen zal aan de heer Krol prettige herinneringen bewaren. Hij heeft altijd gestreden voor de belangen van het kamp. De burgemeester had veel be wondering voor de zakelijkheid en de vasthoudendheid van deze eminente di recteur. Veel moeilijkheden zijn er in de afgelopen jaren geweest op woning- gebied. Deze konden echter altijd tot te vredenheid worden opgelost. Het ge meentebestuur heeft met een angstig oog gekeken, wat het kamp in deze buurtschap voor moeilijkheden met zich zou brengen. Hiervan is echter niets gebleken. Het gemeentebestuur is vol lof over de leiding van het kamp. Ook door mr. Van Werkum en mr. Roskam Abbink, resp. kinderrechter en officier voor de kinderwetten te Utrecht werden vele waarderende woorden ge sproken, waarbij de hoop werd uitge sproken, dat de heer Krol, die naar lichaam en geest nog zeer vitaal is, voorlopig het prachtige maar ook zeer moeilijke werk der kinderbescherming nog niet vaarwel zal zeggen, maar, op een andere wijze weliswaar, zijn krach ten hieraan zal blijven geven. In de avonduren werd in intieme kring met personeel en jongens van deze fijne directeur afscheid genomen. Het is zoals de heer Haech, directeur van Valkenheide, opmerkte: velen en vooral de jongend die aan zijn zorgen zijn toevertrouwd, zullen een gevoel van spijt niet kunnen onderdrukken, nu de tijd van dit afscheid is gekomen. VEENENDAAL Geboren: Henrikes Maria Jozef, z. v. J. H. M. Sterenborg en A. M. Epskamp; Hendrik, z. v. J. van Hunnik en B. van de Weerdhof; Jacob, z. v. B. Pol en P. de Kleuver; Herman, z. v. A. van Bar neveld en C. G. van der Meijden; Jo hanna Jacoba Cornelia, d. v. H. D. Fa- ber en G. J. Stuivenberg; Petronella Allegonda, d. v. L. M. Louwers en A. van Zwam; Willem Jan, z. v. J. Bolder man en B. van der Meijden; Wilhelmina Jacoba, d. v. M. Drost en A. Jansen; Cornelis, z. v. W. Schoeman en G. Wa- gensveld; Gerhardus Johannes Augus- tinus, z. v. A. .J. Broeks en P. J. Kruk- kert. Ondertrouwd: Johannes Jacobus Ma- cor, 25 j. en A. van Ekeris, 17 j.Aard Kleinrensink, 27 j. en Gerda Konings, 24 j. Getrouwd: Berend Smits, 27 j. en Gerritje van Eist, 27 j. Overleden: Maria Clara Schneider, 67 j., wed. van Johannes de Waal. RHENEN Geboren: Gerardus Hendrik, z. v. Cor nelis Leendert Quint en Johanna Eliza beth Koelewijn, Franseweg 11; Rindert, z. v. Jan van der Molen en Johanna Arendina Bunt, Cuneraweg 292; Jacob Eli Cornelis, z. v. Jacob Eli Cornelis Lodder en Wimpje Maria Drost, Vee nendaal; Klaas, z. v. Albertus van de Pol en Margaretha Diepeveen, Veenen daal; Everdina Geertruida, d. v. Abra ham van Doorn en Antje Johanna van de Brug, Koningstraat 7; Aartje, d. v. Hendrik Overeem en Aartje Bleijen- berg, Rijksstraatweg 242; Elisabeth Ma ria, d. v. Hendrikus Johannes Anton ius Eibers en Aleida Johanna Kok, Heren straat 18; Goverdina, d. v. Gerardus Leonardus Hulsman en Willemina Onink, Veenendaalsestraatweg 22; Aris, z. v. Johannes Heikamp en Hendrika Wijnberger, Veenendaal. Overleden: Gerritje Baars, 76 j., wed. v. Willem de Kruijf, Bruine Engseweg 98; Annigje van Mourik, 81 j., wed. v. Arie van Vliet, Cuneraweg 362; Jan van Holland, 42 j„ geh. m. Geertje van Ven- delo, Cuneraweg 190. Zo voel ik me nu met Studioklank als een Russische Grootvorst van vóór de Revolutie). Ik heb mijn eigen so listen en mijn eigen orkesten. Groot- vorstelijk ga ik bij mijn Draadom roep zittenen het is alsof ze om me heen staan, en voor MIJ spelen - zo echt! In de Draadomroep-apparatuur van PTT werken de nieuwste snufjes mee om U het ongestoor de genot van Uw uitverkoren programma's te garanderen*. Draadomroep is zuinig op Uw geld en Uw stroom, maar royaal met de geluidskwaliteit. Geen vervelend zoeken en bijstellen. Eén draai aan de knop en U hoort het fijnste hel best! *Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft sioringvrije studioklank VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds. Van de Pol, 5 uur ds. "Wisgerhof. Julianakerk 9.30 uur ds. Wis- gerhof, 5 uur ds. Van Wijngaarden. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Van Wijn gaarden, 5 uur ds. Van de Pol. Veen- eind 3 uur ds. Wisgerhof, Vrijdag 14 Jan. dhr. Middelkoop van Schiedam. Dijk- straat 2.45 uur cand. Van Hunnik van Zeist. Sola Fide 10 uur ds. G. J. Geurt- sen van Utrecht (H.A.), 5.30 uur ds. Geurtsen. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds. Overduin H.A. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds. J. W. van de Gronden van IJmuiden. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Padt van Ede. Ger. Gem. (Hoofdstraat) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Ger. Gem. (Flui- terstr.) 9.30 en 5 uur leesdienst. R. K. Kerk Nieuweweg 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Salvatorkerk 7.30 uur H. Mis, 10 uur Hoogmis, 7 uur Lof. Leger des Heils 10 uur Heiligings- dienst, 12 uur Zondagsschool, 7 uur Openluchtsamenkomst, 8 uur Verlos singssamenkomst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evang. geen opgave. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. N. Kooreman, 5 uur ds. Van Leeuwen. Ned. Prot. Bond Hotel Laheij 10.30 uur ds. J. B. Th. Hugenholtz van Zeist. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. H. Volten, H.A., Ger. Gem. (Bantuinweg) 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 3 uur ds. W. H. Blaak van Geldermal- sen. Woensdag 7 uur ds. De Jong van Kralingseveer. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Van de Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. Van Noort. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Hop. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Molenaar. Amerongen. Ned. Herv. Kerk 10 en 5 uur ds. De Jager. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. Zwaan. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, Maandag 7 uur ds. De Jong van Kralingseveer, Vrijdag 7 uur dhr. Slager. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Van Viegen. Woensdag 7.30 uur ds. Van Dieren van Ede. VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. J. P. Vergouwen, Kerkewijk, tel. 2469. RHENEN. Dr. G. E. Wijchers, Achter- bergsestraatweg 191, tel. 328. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. Hey te De Klomp, tel. K 8387-200. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van Zaterdagmiddag 2 tot Maandagmorgen 7 uur alleen voor zeer dringende ge vallen dr. Van Ommeren te Eist, tel. K 8377-217. EEN „BLOEDPRAATJE" Transfusie van bloed van dieren af komstig, kan de mens niet verdragen. Dat ondervond de lijfarts van Lodewijk XIV, Denijs genaamd. Deze dokter spoot omstreeks 1666 een nogal wilde krank zinnige in met lamsbloed. Hij meende, dat de patiënt door het inspuiten van bloed van het zachtaardigste wezen dat hij zich kon indenken, een lam, rustiger zou worden. Wonderlijk genoeg scheen de patiënt eerst beter te worden, doch kort daarna overleed hij. Er volgde een proces, waarna bloedtransfusie in Frankrijk werd verboden. Omstreeks 1800 hervatte de Engelse vrouwenarts Blundell, die zeer onder de indruk was van ernstige bloedingen in het kraam bed, de pogingen tot het geven van bloedtransfusies, met de bedoeling het tekort aan bloed aan te vullen. Zij ging uit van de opvatting, die inderdaad juist bleek te zijn, dat men de mens alleen menselijk bloed mag toedienen. Hij smaakte de voldoening vele successen van zijn transfusies te zien. De grootste moeilijkheid van Blundell was eenter en hij kon dit niet verklaren dat van de tien transfusies er zeven uitstekend verliepen en reeds verloren gewaande patiënten het leven redden, terwijl er drie op dezelfde wijze, met dezelfde middelen verricht ernstige ziekte verschijnselen teweeg brachten, waar aan de patiënt meestal binnen 10 dagen overleed. Dr. Karl Landsteiner te Wenen heeft dit raadsel van Blundell opgelost. Hij toonde aan, dat men de mensheid in vier grote groepen kan verdelen, de z.g. bloedgroepen, welke thans internatio naal met de vier letters O, A, B en AB worden aangegeven. Het rode bloed lichaampje bepaalt de bloedgroep waar toe men behoort. IIOTEL DREESEN De eigenaar van hotel Dreesen te Go- desberg a. d. Rijn, die gedurende de tweede wereldoorlog overleed, had zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de op komende Führer der nazi's. Nadat Hitier aan de macht was ge komen, gaf hij van zijn dankbaarheid jegens Dreesen blijk, door hem dikwijls als gast te bezoeken. Bovendien ver schafte hij Dreesen de nodige middelen om zijn hotel tot een huis van de aller grootste weelde te maken. Wonder bo ven wonder bleef „Rhein-hotel Dreesen" in de oorlog gespaard. Voorlopig is er echter geen kans op, dat het opnieuw een gewoon hotel wordt. Het weelderige gebouw, met zijn luxe inrichting, werd het hoofdkwartier van de Franse Commissaris. (32) Na de woordenwisseling met zijn omcier wendde Caracalla zich opnieuw tot Aram. „Welnu, vreemdeling," sprak hij spottend, „gij schijnt een tegenzin te hebben tegen een gevecht met uw mede mensen! Ik zal aan uw verlangens tegemoetkomen, maar strijden zult ge!" Aram vroeg zich verbaasd af, wat deze raadsel achtige woorden betekenden. Maar zijn verbazing steeg nog, toen de Garde-Prefect met luide stem bevel gaf, de arena te ontruimen. Ursus, gesteund door twee dienaren, strompelde, nog half verdoofd, naar de uitgang. De soldaten en gladiatoren, die langs de rand stonden opgesteld trokken zich terug en spoedig lag de arena geheel verlaten. Op de tribunes hing een doodse stilte, toen Aram langzaam naar het midden van het strijdperk liep. In het zand lagen het zwaard en schild, waar Ursus ze voor het gevecht had neergeworpen. Maar voordat Aram de wapens bereikt had, klonk achter hem een luid ge knars. Verrast draaide hij zich om en bleef als aan de grond genageld staan. Het ijzeren traliewerk voor een der hokken werd rammelend omhoog gehaald en met katachtige lenigheid slopen twee grote leeuwen de arena binnen! IWnrrlt WMMm. *- fnrmnlior t>!! II... van die prachtige BERNINA electr. zigzag naaimachine KI. 12 5, of van het schitterende PASSAP brei-apparaat met gratis onderricht aan huis, de AEG electr. koffiemolen, of een van die vele andere, fraaie prijzen. Haal - «in uccjiiame- formulier bij Uw winkelier en mocht U dit reeds bezitten - zend het voor 15 Januari a.s. uiterlijk om 5 uur aan KANIS GUNNINK, Prijsvraag-afdeling Postbus 31 - KAMPEN. Wie overigens eenmaal zo'n verrukkelijk kopje KG-Koffie of -Thee heeft gedronken, vergeet zeker niet dat heerlijke aroma van de KG- koffie en het bijzonder smckelijke mélange van de KG-fhee. Inderdaadvoor een verrukkelijke kop koffie of een verkwikkend kopje thee, is er geen beter merk dan dit: KG!

De Vallei | 1955 | | pagina 2