Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken BRIL VEENENDAALS HUWELIJK in Engeland MIST VIJAND NUMMER I VOOR HET LUCHTVERKEER en (§eknip Beterschap is mogelijk Als wij het leven zonniger bekijken Fa. J. F. TAK MULDER AGENDA DE ZENUWEN! Nieuws uit de Omgeving i 29e Jaargang WOENSDAG 12 JANUARI 1955 No 3 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Bazar van „Zang en Vriendschap" Cuneraklokken weigerden dienst Slechts 100 volwassen Rhenenaren bezochten in 1954 streekmuseum EEN GOEDE VOORDELIGE ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bjj de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent vreemd, in zoverre namelijk, dat haar twee broers ook varen. Haar broer Al- bertus is op de grote vaart, n.l. op d-: „Bloemfontein", en haar andere broer Gijsbert is eveneens kustvaarder en be vindt zich op de coaster „Prinses Wil- helmina". Het jonge Veenendaalse zeemansecht paar wensen wij tenslotte ook in het verdere leven een goede vaart. De Chr. Gemengde Zang- en Toneel vereniging „Zang en Vriendschap" zal op 28 en 29 Januari a.s. een bazar orga niseren. Deze bazar zal verschillende nieuwigheden hebben. ONDERWIJSBENOEMING Met ingang van 1 April a.s. is tot on derwijzer aan de Chr. School te Gene- muiden benoemd de heer D. Jansen, Dijkstraat te Veenendaal. Vrijdag j.l. werd in Bristol (Engeland) in de St. John's church aldaar, het hu welijk voltrokken van kapitein D. J. Vlaanderen en mejuffrouw J. van Rot terdam, beiden afkomstig uit Veenen daal. Kapitein Vlaanderen is de 26-jarige zoon van de familie Vlaanderen van Eenvoudlaan 47 en de bruid is een doch ter van de familie P. van Rotterdam in de Wilhelminastraat. Aan dit huwelijk werden in de En gelse zowel als in de Nederlandse dag bladen uitgebreide artikelen gewijd waarin het werd voorgesteld alsof het jonge paar reeds een jaar lang bezig zou zijn een huwelijk te sluiten en dat dit steeds weer door allerlei oorzaken on mogelijk gemaakt werd. Steeds weer zou het schip van kapitein Vlaanderen onderweg zijn opgehouden of op de meest ongelegen momenten opdracht hebben ontvangen uit te varen. De bruid zou, gewapend met haar bruids japon, maar steeds naar verschillende havens zijn gereisd om toch maar ergens te kunnen trouwen. In werkelijkheid is het zo dat eerst kortgeleden tot de voltrekking van dit huwelijk werd besloten. Aangezien het voor kapitein Vlaan deren vrijwel onmogelijk is langer dan enkele dagen in Nederland te zijn, zo als het voor hem ook nooit van te vo ren bekend is waar hij op een bepaalde dag verblijft, dacht men als oplossing het huwelijk in Engeland te doen vol trekken, want, zo redeneerde men, daar kent men niet de voorgeschreven wacht tijd van 14 dagen. Toen dan ook in November de coaster „Jacob Oorburg" van kapitein Vlaande ren in Huil aankwam en daar niet weg kon wegens staking van de haven arbeiders, telegrafeerde hij zijn toekom stige bruid in Veenendaal: „Kom met spoed naar Huil, dit is dè kans". Zijn verloofde ging naar Schiphol en nam hier het vliegtuig naar Manchester, om vandaar met de meeste spoed door te reizen. Intussen echter werd de havenstaking in Huil opgeheven en kapitein Vlaande ren was gedwongen meteen weer zee te kiezen. Ook in Engeland bleek de voor geschreven wachttijd van 14 dagen te bestaan en het huwelijk ging dus niet door. Met Sinterklaas w;aren ze beiden weer in Veenendaal. 1= |1 Samengesteld in samenwerking |i met de Veenendaalse Ver. voor Vreemdelingen Verkeer. Woensdag 12 Januari (In de Chr. Ger. Kerk) 8 uur ds C. den Hartog van Huizen spreekt over „Het leven van onze emigranten in Canada" onder ausp. van Chr. Ger. J.V. „Timotheus". Zaterdag 15 Januari (In geb. ,,'t Trefpunt") Knal- avond voetbalver. „VRC". Luxor Theater Heden Woensdag en morgen |i Donderdag de film ,,'t Begon l| in Shanghai". Vrijdag en Zater- U dag de film „Rio Grande". \llllllllllllilllllllliailllilllllllllNIllllllllllllllll IIMIIHIIIIIIMllllliim tHllllri|ll||l||||||lllllilHli|lllllllllllll|liill<i*iHIIHIIII||lltil||ill|||l||l||l^^ OPNIEUW NAAR ENGELAND Opnieuw werd een plan gemaakt. De „Jacob Oorburg" moest weer een reis naar Engeland, Ierland en Frankrijk maken en de toekomstige kapiteins vrouw zou meevaren naar Engeland. Daar zouden zij aantekenen en de bruid zou wachten tot de „Jacob Oorburg" weer tijdig uit Ierland zou terugkeren. Hoewel het nog even dreigde te mis lukken doordat de coaster buitengaats moest blijven wegens zwaar weer, is dit plan toch nog opgegaan en op het ogenblik bevindt zich de coaster met het gelukkige echtpaar alweer in een Fran se haven, en over ongeveer 14 dagen zijn ze weer in Nederland. Bekend is dat de bruid zich al een waardige zee mansvrouw heeft getoond en absoluut geen last heeft van zeeziekte. Het is de bedoeling dat zij 's winters op de wal blijft en alleen in de zomer maanden op de „Jacob Oorburg" zal wonen. OP 23-JARIGE LEEFTIJD KAPITEIN Kapitein Vlaanderen zit de zee in het bloed. Te verklaren is dit niet want in heel zijn familie is geen zeeman te vin den. Reeds als jongen van 14 jaar ging hij van huis, naar het schoolschip de „Oranje-Nassau" in Amsterdam. Na zijn opleiding hier volgden enkele jaren practijk op zee. Vervolgens kwam er weer een tijd van hard leren o.a. op de Zeevaartschool in Delf zeil. In zeer korte tijd wist hij zich dus van koksmaatje op te werken tot stuurman en reeds op 23-jarige leeftijd volgde op deze snelle promotie zelfs zijn benoeming tot ka pitein van de fraaie 750-tons coaster „Jacob Oorburg". Het komt dan ook vrijwel niet voor dat een zee-officier reeds op deze leeftijd tot kapitein be noemd wordt. Voor de bruid is de zee niet geheel EEN MAN ZONDER KIESPIJN De Fransman André Jean le Cail slaagde erin, een schip van 450 tons „La Hollande" met zijn kaken weg te sle pen. Hij volvoerde dit wonder in de ha ven van Saint Malo, waarbij hij boven dien met tegenwind te kampen had. POTTEN DE BRAZILIANEN VEEL GELD OP? In Brazilië gaat de verkoop van geld kasten en -kistjes met sprongen om hoog. Uit de stad Belo Horizonte wordl bericht dat daar de omzetten met 300 zijn gestegen. Verondersteld wordt dat steeds meer mensen ertoe overgaan, hun geldmiddelen op te potten, om be ter de controle van de fiscus te ontgaan. Toen de koster van de Ned. Herv. Kerk afgelopen Zondagochtend de handle zou overhalen om de klokken in werking te stellen ter aankondiging van de om tien uur aanvangende kerkdienst in de Cunerakerk, weigerden de klok ken dienst. Het gevolg was, dat noch om negen uur, noch om half tien, noch om even voor tienen gebeierd werd. De koster wist er voorlopig geen raad op en ging angstig terug naar de kerk. Toen de dienst aanving bleek hem, dat de meeste kerkgangers zich verslapen hadden EEN KRASSE „FIETS-OPA" In Zweden woqnt een oude man, die daar algemeen bekendheid geniet als stalfarfar, hetgeen letterlijk vertaald stalen opa oftewel fiets-opa betekent. Deze man heeft die wonderlijke naam een paar jaar geleden gekregen, toen er een wielerwedstrijd door geheel Zwe den werd gehouden. Een soort Tour de France dus, of een ronde door Neder land als u wilt. De oude baas had zich opgegeven als deelnemer, maar de organisatoren aan vaardden zijn inschrijving niet, omdat hij te oud was. Dat „nam" de oude niet. Hij stapte op een gewone fiets en startte tegelijk met de renners. De man deed meer. Wel volgde hij dezelfde weg als de karavaan, maar. hij gunde zichzelf bijna geen rust. Hij reed dag en nacht door, met het gevolg, dat hij weldra twee dagen op het pelo ton vóór was. De kranten schreven erover, met het gevolg dat de Zweden in de eerste plaats belangstelling voor opa hadden en hem overal waar hij voorbij reed, hartelijk toejuichten. Stalfarfar werd hierdoor meer bekend en veel populairder dan alle renners, die aan de „echte toer" deelnamen. Als het altijd fraai weer zou zijn op dit ondermaanse, zouden er aanzienlijk minder ongelukken in de vliegerij be hoeven voor te vallen. Het vliegtuig is immers voor vrijwel de volle honderd procent bedrijfszeker en als er iets ge beurt, is het bijna altijd weer de mens, die een ogenblik slecht reageert of hef zijn de ongunstige weersomstandig heden. Vroeger en dat is nog betrekkelijk kort geleden sprak men hierover liever niet, hoofdzakelijk met het doel de ontwikkeling van de nog jonge luchtvaart niet onnodig te belemmeren. Tegenwoordig kan men openhartiger zijn, want de luchtvaart is een niet meer weg te cijferen realiteit en men kan de reizigers niet langer afschrikken door verhalen over onveiligheid. De moderne statistieken hebben be rekend; dat vliegen beslist niet gevaar lijker is dan het reizen per trein of schip. Men zou voor de twijfelaars met een variant op de KLM-leuze kunnen zeggen: „Vliegen is veiliger dan u denkt." En dat is zeker zo, wanneer men de zogenaamde waarschijnlijkheidsnor men er bij betrekt. DE FNUIKENDE MIST Volkomen veilig is natuurlijk geen enkel vervoersmiddel en dat zal het ook nooit worden, zolang er slecht weer kan voorkomen. Alleen al door de mist lijdt de luchtvaart millioenen verliezen, doordat de toestellen op de grond moe ten blijven. Deze onstabiliteit in de dienstregeling werkt natuurlijk fnuikend. Vele passa giers, die reeds jaren niet meer op de boot zijn geweest, doch bijvoorbeeld altijd naar Londen vlogen, nemen dan het schip en van die hernieuwde ken nismaking blijft natuurlijk altijd iets hangen. Op z'n minst de gedachte: als het slecht weer is en ik moet in Londen zijn, dan neem ik geen risico en pak de boot. Die mist blijft vijand nummer 1 van het vliegtuig en er is tot op deze dag nog niets uitggevonden om aan het vlie gen bij mist een goede veiligheidsgraad "te geven. Men heeft in de loop der jaren van alles geprobeerd, zowel met licht als met radiobakens en wat al meer, doch men is practisch geen stap dichter bij de oplossing van het probleem ge komen. DE VERANTWOORDELIJKHEID In theorie kan thans een perfecte „blindlanding" gemaakt worden, zelfs in de dichtste mist, doch geen haven meester of luchtmeester, die er de ver antwoordelijkheid voor zou willen ne men, want tenslotte gaat het om de vei ligheid van een paar dozijn mensenle vens en die weegt zwaarder dan het ex periment met een goede kans van sla gen. Luchtreders behoren heus wel tot het slag mensen, die iets durven wagen, doch het feit dat met stevige mist nog altijd het „QBI" voor een vliegveld ver klaard wordt het codeteken, dat de haven dicht zit geeft ons de aanwij zing, dat we er nog lang niet zijn. Experts menen, dat men misschien een oplossing zou kunnen vinden in het plaatselijk verdrijven van de mist en in die richting wordt derhalve ijverig ge zocht. De verliezen van millioenen bij mist rechtvaardigen een kostbaar on derzoek, want het kan toch niet geduld worden, dat bij stevige mist een gehele verkeerssector uit het maatschappelijk leven uitgeschakeld is. De verhoging van de melkprijs is niet overal met evenveel enthousiasme ont vangen. De Schager Courant, een uit gave van de Verenigde Hollandse Dag bladen meent daarom zelfs, dat thans voor de melk een nieuwe slagzin ge bruikt moet worden, wanneer zij schrijft: MELK VOOR ELK, BEHALVE... „De regering legt een hartroerende bezorgdheid aan de dag voor de melk prijs. In de tredmolen van hogere lonen en hogere prijzen heeft de melk zo niet het tempo aangegeven, dan toch voor treffelijk gevolgd. De prijsverhogingen, veelal met een cent per liter, hebben el kaar in de na-oorlogse jaren gestadig opgevolgd en thans in het hartje van de winter sanctionneert de regering als klap op de vuurpijl een verhoging met drie cent, of maar liefst met tien pro cent. Nu mag het bekend worden veron dersteld, dat de kostprijs van de melk, mede als gevolg van de loonsverhogin gen in de landbouw, aanzienlijk is ge stegen en dat de regering nog steeds een subsidie van 3,3 cent per liter op de melkprijs bijpast. Vermoedelijk in ver band met het voornemen om tot een al gehele afschaffing van deze toeslag te komen, heeft de regering zelfs geen ge deelte van de drie cent door een ver hoging van de subsidie willen opvan gen. Minister Mansholt had bij zijn jongste besluit te kiezen tussen de boer en de consument. Hij heeft voor de eer ste gekozen en laat het volle gewicht van de verhoging op de schouders van de huisvrouw drukken. Hiermede door kruist Den Haag het streven om prijs stijgingen te voorkomen en brengt de regering de melk gevaarlijk dicht bui ten het bereik van die bevolkingsgroep, die met een laag inkomen moet rond komen. De nieuwe slagzin voor de propagan da van de melk kan derhalve voortaan beter luiden: „melk is goed voor elk, behalve voor bló-Jan, die het toch niet betalen kan.' STAATSPENSIOEN Het Staatspensioen werd door bepaal de bladen vreugdevol begroet. Echter niet door het weekblad Burgerrecht, dat de kwestie van de bedrijfspensioenen hierbij aanhaalt in haar schrijven: „Wat zal het effect van het komende staatspensioen zijn op de bedrijfspen sioenfondsen? Naar alle waarschijnlijk heid afbraak. De bedrijfspensioen fondsen hebben van meet af onze sym pathie gehad. Zij stonden op privaat rechtelijke basis en gingen uit van de vrije wil en de eigen verantwoordelijk heid van partijen. Met het komende staatspensioen is dat anders. Dat wordt opgelegd. Wat moeten nu de ondernemers, die al voor de oude dag van hun personeel een behoorlijke -voorziening getroffen hebben? Het behoorde zo te zijn, dat die ondernemers van een loonsverhoging, nodig om hun arbeiders in staat te stel len de oudedagsvoorziening te betalen, zouden worden vrijgesteld. Er is immers al een voorziening getroffen. Maar zo zal het niet gaan. Want daartegen zijn administratieve bezwaren. Hetgeen dus inhoudt, dat de ondernemers, die zelf een voorziening getroffen hebben, niet reduceren. Dat is dan de straf van de genen, die hun morele plicht doen en die als men het geloven mag, een der mate uitzonderlijke positie innemen, dat men hen niet rekenen kan. Om ad ministratieve redenen." KOUDE SPORTOORLOG De opmerkelijke prestaties van de Russen op sportgebied gaan ook niet onopgemerkt voorbij aan het weekblad De Haagse Post. Er schuilt hier wel de gelijk een addertje in het gras, als zij schrijft: „Het wordt steeds duidelijker, dat het Russische sportoffensief niet alleen sys tematisch is opgezet, maar zelfs in he vigheid zal toenemen. Het enorme Sow- jetrijk wordt afgekamd op veelbeloven de kampioenen en men spreekt er rus tig uit, dat men op de Olympische Spe len de Amerikaanse sporthegemonie wil aantasten. Nog op een ander gebied daagt men het westen kennelijk uit. In Russische publicaties laatst weer dr. Koesnet- zow in de „Rode Ster" het orgaan van het ministerie van Defensie wordt de spoedige komst van atoommotoren aan gekondigd, ook voor niet militaire doel einden. Er is een wedloop ontstaan op het gebied van sport en kunst en weten schap met als inzet de gouden médaille van de Olympische Spelen en het ge bruik van atoomenergie voor vreed zame doeleinden. Wij willen gaarne aannemen, dat men deze wedloop in het Kremlin entameert uit propagandis tische overwegingen. Maar het westen zal er goed aan doen, die uitdaging te aanvaarden, want inderdaad maken sportieve, artistieke en wetenschappe lijke successen uit Sowjet-Rusland op grote delen van het publiek diepe in druk. Trouwens, het publiek vaart zeer wel bij die wedstrijd wat of er ook de bedoeling van mag zijn. BURGERS WORDEN 150 JAAR In dit verband lazen wij ook een ar tikel in De Gentenaar, een katholiek dagblad uit België, dat onder de kop „Te verwezenlijken voor het jaar 2000?" fantastische Russische voorspellingen onthult, waarvan wij er eentje uitknip ten: „B. Klossowski, corresponderend lid van de Russische academie voor genees kunde verklaart, dat de natuurlijke le vensduur van de mens 120 tot 150 jaar bedraagt en dat de geneeskundige zor gen volstaan om die leeftijd te bereiken. Hij voorziet het gebruik van een „eli- Mensen met maagklachtenMen sen met aanvallen van benauwdheid Mensen met verhoogde bloeddruk Mensen met chronische hoofdpijnen Mensen met hartkloppingenMen sen met slapeloosheidMensen met steken in de borstMensen met zwaarlijvigheidMensen met pijnen in de rug De dokter heeft dagelijks te maken met een groot aantal radeloze en ver twijfelde mensen, die zijn hulp komen inroepen. Maar al te vaak is er geen duidelijke lichamelijke oorzaak voor de klachten aan te wijzen en dan is het voor de arts niet zo gemakkelijk de ge wenste genezing te brengen. Toch klampen deze ongelukkigen zich vast aan het drankje (driemaal daags een lepel), aan tabletten (voor of na de maaltijd), aan inspuitingen, bestralingen en andere gebruikelijke behandelings methoden. ALTIJD ERGENS VOOR IN ANGST Gewoonlijk vraagt men zich af wat het nieuwe jaar ons brengen zal. Voor vandaag zouden wij deze kwestie eens anders willen stellen en de vraag om keren. „Wat brengen wij aan het ko mende jaar?" Gingen wij 1955 in, even ongedurig, wantrouwend, angstig en hebzuchtig als wij voordien zijn geweest? Want het zijn al deze kronkels in de menselijke ziel, die de geestelijke en lichamelijke ge zondheid ontwrichten. Wat heeft het jaar, dat voorbij is, eigenlijk aan ons gehad? Mensen die niet wisten waar ze 't zoeken moesten De beheerscommissie van het Streek museum aan de Molenstraat in Rhenen heeft een jaarverslag uitgebracht over 1954. Hieruit blijkt, dat het bezoek zeer bevredigend te noemen is in de maan den, dat het museum voor het publiek gesteld was. Daarbij komt naar voren, dat de belangstelling van Rhenense zij de maar zeer gering is geweest. De Rhe- nenaar laat het tot nu toe kennelijk „koud" wat er alzo in het museum aan belangwekkends te zien is. Begin Maart werd <ïe tentoonstelling over het ontstaan van de Utrechtse Heuvelrug geopend met voorwerpen, afkomstig van het Geologisch en Mine- ralogisch museum te Leiden en Utrecht, Van Teijlers museum te Haarlem en de kalkzandsteenfabriek Vogelenzang te Rhenen. In Juli volgde de Cuneraten- toonstelling met medewerking van de Abdij Berne te Heeswijk. Plaatwerken en literatuur werden afgestaan door de rijksbibliotheek te Utrecht, voorwerpen door het Aartsbisschoppelijk museum en het Oud Katholiek museum beiden te Utrecht. Op Dinsdag en Donderdag van iedere week en vele andere dagen en avonden zijn beide tentoonstellingen door velen bezocht. Het aantal belangstallenden bedroeg in het afgelopen jaar in totaal 18300. Hieronder bevonden zich ettelijke buitenlanders. De vereniging „Oud heidkamer" telt momenteel 84 leden. Verschillende schenkingen vielen het streekmuseum weer ten deel. Van No taris Van Holst van Ingen werden twee boekjes over de Cuneralegende ontvan gen en van Jhr. Schorer uit Driebergen vijf boeken over de historie van Gelder land. De inventaris werd uitgebreid door aankoop van enkele gravures, perka menten en boekjes. Ten dienste van de Cuneraverzameling werden drie ver grotingen van houtsneden gemaakt en vijf reproducties van aquarellen uit het rijksarchief aangeschaft. Er bestaan thans plannen om in het komende voorjaar te openen met een tentoonstelling over het onderwerp „Uit het levensboek van een spaarpot", met toevoeging van munten, die betrek king hebben op het jaar, waarin deze potten werden gebruikt. Reeds werd met deskundigen en verzamelaars con tact opgenomen. Mensen die het niet naar de zin te ma ken wasMensen die verteerd wer den door jaloezieMensen die te hoge eisen aan zichzelf steldenMen sen die dachten dat iedereen er op uit was hen te benadelenMensen die altijd ergens voor in angst zaten Mensen die gedreven werden door af gunst. De zenuwen! DE MOEILIJKE WEG NAAR GENEZING Wanneer wij, nu nog bij de aanvang van 1955 met diezelfde gevoelens van voortdurend onbehagen doorgaan, kan 1955 ons ook werkelijk weinig goeds brengen. De weg naar genezing zal niet voor allen gelijk zijn. Men zou eens diepgaand met zichzelf te rade kunnen gaan. Een andere levenshouding zal on getwijfeld veel pijnen, krampen, ste ken en vermoeidheid tot verdwijnen brengen. Laten wij onszelf eens flink beperken in al onze strevingen en verlangens. Dat ruimt al dadelijk een hoop zorgen uit de weg. Beperk de dag, maak hem niet langer dan hij is, dan kunnen we het nieuwe jaar eens flink uitgerust tegemoet treden. Matig het eten, roken snoepen en drinken; menigeen zal daar wel bij varen. VERNIEUWDE MENSEN IN EEN NIEUW JAAR Verlang niet steeds naar betere be trekkingen, naar meer salaris, naar meer kleren, naar meer meubels, naar meer uitstapjes, naar meer vriendschap pen, naar meer aanzien. Laten wij eens wat minder hooi op onze vork nemen en eens met iets minder tevreden zijn. Stel in alles eens wat meer vertrou wen. Zoveel dingen blijken immers tel kens weer vanzelf in orde te komen. Waarom zouden de moeilijkheden, die wij steeds opwerpen, ook niet vanzelf en op een prettige manier worden opge lost? Laten wij onszelf bij al ons denken en ons doen niet zo in het middelpunt plaatsen. Als wij gewoon doen wat ons werk is en daarbij eens vergeten bij al les „ik-ik-ik" te denken, zal dat onge twijfeld een zegen voor onszelf.... en voor onze omgeving zijn. Dr. H. W. S. EEN FRANSE BROODKAART VAN 1918 In de zomer van 1918, toen Frankrijk zich de grootste inspanning op militair en economisch gebied moest getroosten, vonden de Franse autoriteiten het no dig, de achterkant van de broodkaart van allerlei opwekkende teksten te voorzien. Edouard Herriot, toenmaals minister van de levensmiddelenvoor ziening, werd b.v. aangehaald. Hij troostte de Fransen er mee, dat de rant soenering niet zo scherp was als in an dere landen en dat ze alleen maar nodig was om verkwisting tegen te gaan. Van Clemenceau werd de uitspraak overge nomen, dat de vrijheid het recht is, zich zelf discipline op te leggen, in casu, zijn eigen verbruik te rantsoeneren. Die discipline hebben wij in later ja ren wel geleerd! xer", dat de bloedvaten zal zuiveren en o.m. de haarvaten van de hersens zal zuiveren van de daarin voorhanden zijnde kalkzouten. De ziekten, zoals de hoge bloeddruk en de verkalking zullen radicaal uitgeschakeld worden. Het ge neesmiddel zal niet alleen op het cen traal zenuwstelsel een heilzame invloed uitoefenen, maar tevens op het gehele organisme. Bovendien zullen de over plantingen en de verjonging der klieren een ruime toepassing krijgen. Toch zal het nodig zijn tevoren alle kinderziek ten te doen verdwijnen, teneinde het organisme tijdens de vormings- en groeiperiode een stevige basis te geven." LUNTEREN. De Kerkeraadscrisis der Ned. Herv. Gem. alhier kon nog niet tot een einde worden gebracht doordat de bevestiging van elf nieuwe ambts dragers niet kon doorgaan aangezien de synodale richtlijnen in deze niet in acht waren genomen. De strijd welke nu al enkele jaren de Ned. Herv. Gem. ver deeld houdt, heeft nieuw voedsel ge kregen doordat de vroegere predikant, ds. H. J. van Schuppen, een dreigbrief heeft ontvangen waarin deze wordt aan gezegd dat, indien hij zijn houding niet wijzigt, eerst zijn ruiten zouden wor den ingegooid en als dat niet helpt, zijn huis in brand gestoken wordt. BENNEKOM. De Edese politie is er in samenwerking met de politie te Nijme gen in geslaagd de dader op te sporen van de inbraak in het kantoor van ga rage Van de Weerd te Bennekom in de nacht van 6 op 7 December, waarbij een bedrag van ongeveer f 2300,werd ontvreemd. Het is de 24-jarige G. R. uit Bennekom, die ook in Nijmegen heeft ingebroken, waarbij hij f 1250,buit maakte. Verder is vast komen te staan, dat R. ook heeft getracht in te breken in garage Lanef aan de Stationsweg te Ede. EDE. In Ede is dezer dagen opgericht de Edese IJsvereniging welke behalve de Reehorstbaan alsook de plas op de Ginkel zal exploiteren. Nog in de loop van deze winter hoopt men aantrekke lijke wedstrijden te organiseren. LUNTEREN. Toen de metselaar W. R. uit Lunteren zich vroeg in de morgen naar zijn werk in Harskamp begaf zag hij op de Immenweg bij het Hondslog plotseling een wild varken vlak voor zijn fiets de weg oversteken. De heer R. zette direct de achtervolging in. De kans om het dier te grijpen scheen vrij gun stig, want het zwijn liep vast tegen de afrastering van het landgoed De Val- ouwe. Nadat hij het dier over een af stand van drie- a vierhonderd meter was gevolgd viel het varken in een kuil. De metselaar-jager meende nu het pleit te hebben gewonnen. Hij sprong de wilde krulstaart op zijn huid en greep het beest bij zijn achterpoten. Er ont stond een worsteling, die misschien wel in het voordeel van de adspirant-jager zou zijn geëindigd indien hij over een deugdelijk wapen had beschikt. Dat was echter niet het geval en het in het nauw gedreven varken liet zo dreigend zijn lange tanden zien, dat zijn achtervolger het raadzaam vond, het dier weer los te laten, waarna het ijlings in de bossen verdween. koopt U natuurlijk bij OPTICIEN Alleen verkoop: HOOFDSTRAAT 106 Telefoon 2576 - Veenendaal KERKEWIJK 167 -TEL.2860 -VEENENDAAL

De Vallei | 1955 | | pagina 1