Aram Veenendaal Rensicoiide Ederveen Achterberg Uitbreiding van de recreatie mogelijkheden in Rhenen BimilEM wtïhis TELEVISIE „WAT IS DE WAARHEID?" Bokkcpoo tjes Banketbakkerij DIJKSTRA Lezing Chr. Boeren- en Tuindersbond Tafeltenniscompetitie Nieuwe telefoonaansluitingen 40 jaar bij de V.S.W. Veenendaalse successen in Amersfoort Ernstige verwonding door glas Ledenvergadering „Het Groene Kruis" Athletiek ADI0 BALLEG0IJEK DE STEEN VAN DE PROFEET De grote zaal van het gebouw aan de Eikenlaan was Zaterdagavond vrijwel geheel gevuld toen daar door „De To neelvereniging" (Ned. Volkstoneel) on der auspiciën van de Arbeiders Kunst kring alhier werd opgevoerd het toneel spel „Wat is de waarheid?" van Luigi Pirandello. Met de opvoering van dit stuk heb ben de vele toeschouwers kunnen ge nieten van een zeer interessant en levendig spel dat evenmin gespeend was van grote spanning en tot het laatste boeide. In een provinciestadje is een nieuwe ambtenaar benoemd. Met zijn vrouw vestigt hij zich op de bovenste verdie ping van een groot huis, en zijn schoon moeder, die met het echtpaar mee is ge komen, neemt elders haar intrek. Het valt op, dat de vrouw zich nooit bui tenshuis. begeeft en dat haar moeder haar nooit bezoekt. Deze komt alleen iedere morgen beneden op de binnen plaats haar dochter, die dan op het bal kon verschijnt, toewuiven. Wel bezoekt de man geregeld zijn schoonmoeder. Dit mysterie maakt de collega's met hun gezinnen razend nieuwsgierig. De spraakzame gemeente kan er niet achter ZEER VOORDELIG! 32 cent per 100 gram Telefoon 2136 A.s. Donderdag 13 Januari zal voor de Chr. Boeren- en Tuindersbond afdeling Veenendaal in Hotel De Korenbeurs spreken de heer Ir. Groendijk, Rijks- landbouwconsulent te Utrecht. Deze bijeenkomst begint te half acht. 2e klasse C. V.S.W. 1—Swift 2 5—5; 4e klasse H. S.K.F. 1Fortissimo 2 73. Het programma voor deze week: 4e klasse H. Fortissimo 2S.K.F. 2; R.T.T.V. 3Fortissimo 2. 4e klasse I. V.S.W. 3Fortissimo 1; Sorry 3Fortissimo 1. Dames: Climax —S.K.F. komen. Zij spréékt met de moeder, die haar ontroerende lezing geeft van het geval en zij spreekt met de man, die er niet minder treffend zijn eigen beeld van geeft. Maar beide beelden dekken elkaar geenszins. Eén ding is echter ze ker: beiden zijn ze te goeder trouw en bereid belangrijke offers te brengen om de ander te ontzien. Zij blijken ieder een andere verklaring te hebben over het vreemde gedrag -van hun vrouw en dochter en beide visies zijn even ge- looivvaajdig. Wat is de waarheid? Het door dit raadsel bijna tot vertwijfeling gebrachte gezelschap stelt tenslotte aan de vrouw, de enige die uitkomst kan brengen, de beslissende vraag: „Wie en wat zijt gij?" Maar de vrouw antwoordt: „Ik ben de vrouw, die de man zich wenst en de dochter die de moeder in me ziet". Want zegt Pirandello geen mens is in staat aan zijn innerlijke waarheid zuivere gestalte te geven, laat staan die waarneembaar te maken voor anderen. Het is zoals het u toeschijnt, u zelf en anderen. Tegenover de tragische, ontroerende figuren van de man en de moeder, die zo te lijden hebben door hun verschil lende voorstelling van de waarheid, plaatst de schrijver met veel humor het nieuwsgierige, bemoeizieke koor van kleinsteedse notabelen. Het bestuur van de Arbeiders Kunst kring heeft met dit stuk, dat door alle spelers zonder uitzondering uitstekend en kennelijk met grote ambitie werd vertolkt, een goede keuze gedaan. 2184 Appeldoorn, H. v., Dijkstr. 179. 3153 Boer, Th. de, Dijkstr. 15. 3108 Boers, Fa. Gebr., Woningtextiel, Julianastr. 3. 3119 Bos, H., Varkensh., Lindenl. 14. 3054 Bosch, Mej. G. G. v. d., Kerke- wijk 73b. 2202 Butagas onderhoudsdienst, Chr. Verwoert, Benedeneind la. 2486 Deelen G. J. v., Ruisseveen 5. 2602 Gent, J. C. van, Veehouder, Pan huis 111. 3175 Gent, Joh. C. van, Ruisseveen 9. 2812 Hoekstra P., Brood- en banketbak ker, Nic. Beetsstr. 2. 2066 Kleuver Jr., M. de, Kerkewijk 119. 3164 Lourens, J., Wasmach.verh., Em- malaan 85. 3184 Opticiën P. Melis, Hoofdstr. 51. 2482 Ravenhorst, M. v., Emmerikhuizer- laan 8., Renswoude. 2516 Seppens Jac., veehand., Ie Melm- seweg 3. 3162 Spanjerberg en Co., Robert, Techn. Handelsbur., Larikslaan'ü. 2002 Versteeg, M., Schoenwinkelier, Ju- lianastraat 69. 3156 Wisgerhof, Ds. A., Kerkewijk 96. Dè heer J. Bouman, instructeur in de weverij van de Veenendaalse Stoom spinnerij en Weverij N.V. vierde Zater dag niet alleen zijn verjaardag, maar herdacht tevens het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst van genoemde maat schappij trad. Ter gelegenheid hiervan werd hij 's morgens in de showroom gehuldigd en werd hem door de burgemeester van Ede, de heer H. M. Oldenhof, de bron zen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt voor 40 jaar trouwe dienst. Bij deze huldiging waren aanwezig de directeuren de he ren J- Bottenheim, J. C. Bottenheim en L. M. Bonnike, alsmede de bedrijfs leiders van de weverij en de personeels chef. De heer J. Bottenheim heette allen hartelijk welkom en memoreerde de vele goede verdiensten van de jubilaris. Deze verdiensten zijn niet alleen ge legen in het instructie geven, maar tevens in het opvoedkundig karakter. De heer J. Bottenheim bood hem een enveloppe met inhoud aan en een kistje rokertjes. Hierna speldde de burgemeester van Bde de jubilaris de bronzen medaille op. De burgemeester bracht o.a. in zijn speech naar voren dat 40 jaar op zich zelf nog geen verdienste is. De tijd gaat door, doch van groot belang is de wijze waarop men deze 40 jaar heeft doorge bracht. „En dat geldt voor Bouman als 40 verdienstelijke jaren in de goede zin van het woord." De heer Bouman die van 1947 af werd ingeschakeld als instructeur voor de weverij, heeft in de afgelopen jaren on geveer 150 jongens opgeleid. Het ge slacht Bouman kenmerkt zich door de velen die bij V.S.W. van deze familie werkzaam zijn. Wij willen hierbij wij zen op de dochter van Bouman, die in de afdeling Spinnerij werd ingeschakeld als ïnstructrice. Het instrueren zit deze familie dus wel in het bloed. Van deze plaats willen wij niet ach terblijven instructeur Bouman hartelijk geluk te wensen met zijn onderschei ding en wij hopen dat hij nog vela leer lingen zal mogen opleiden. Op de laatst gehouden pluimveeten toonstelling A.K.V. te Amersfoort zijn door enkele leden van de Veenendaalse pluimveevereniging P.V.O. aardige suc cessen behaald. De heer Van Remmerden behaalde in de Hollandse Krielen een eerste Z.G. en verder tweemaal een eerste G. De heèr K. Voerman wist met zijn Roodbonte Orlofs tweemaal een eerste G.G. te behalen. De heer G. J. Voerman met zijn Hollandse Witkuifkriel een tweede G. Terwijl de schilderspatroon M. een kapotte ruit verwijderde, kreeg hij een stuk glas op zijn voeten. Hierdoor kreeg hij ernstige verwondingen, zodat hij naar het Juliana-ziekenhuis moest wor den overgebracht. GESLAAGD In Den Haag slaagden mej. Nelie Stappenbelt te Veenendaal en mej. Lina Broekmaat te Scherpenzeel voor het diploma Engelse conversatie. Het examen werd ingesteld door de Kon. erkende Vereniging van Leraren. Beide dames werden opgeleid door het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal. ke. wat ar zou gebeura* als ar waar ijs zou komen. De voorzitter deelde mede dat de vereniging ook dit jaar weer de toestemming van Baron Taets van Amerongen had gekregen om de kas teelgracht voor ijsbaan te gebruiken. Een en ander zou dan gebeuren in sa menwerking met de plaatselijke voet balvereniging. MARKTBERICHTEN Op de wekelijkse eiermarkt waren Dinsdagmorgen 60.000 eieren aange voerd. Voor grote eieren werd f 14, tot f 14,50 per 100 stuks betaald, voor kleine eieren f 13,tot f 14,De han del was traag. Op de biggenmarkt waren 70 biggen aangevoerd. Prijzen van f 40,tot f 60, per stuk. Handel traag. BRANDWEER IN HET NIEUW In de afgelopen week is de Vrijwil lige Brandweer van de gemeente Rens woude, nadat reeds in de voorbijgegane zomer een nieuwe nevelspuit door de gemeente werd aangekocht, van een tankinhoud van ca. 2500 liter, van ge heel nieuwe kleding voorzien. Alle leden ontvingen een helm, over all en korte overjas. Wat de uitrusting en het materiaal betreft is de Renswoudse brandweer nu dus geheel gemoderniseerd. GEEN ZITTING Burgemeester J. A. Hosang houdt op Woensdag 12 Januari geen zitting in Renswoude. 338 311 NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Broek, J. v. d., Pluimvee-expor teur, Dorpstr. 61. Pater, Jac., Gem.werkman, Taets v. Amerongenw. 36. SCHIETNIEUWS De gemiddelde prestaties van de le den van de Schietvereniging „Rens woude" over het laatste kwartaal van 1954 waren als volgt: D. de Fluiter114.5 pt. W. Veldhuizen113.8 pt. W. Bruggink112.5 pt. H. Vermeulen 112.3 pt. H. Schoolderman 111.7 pt. F. v. d. Fliert 110.5 pt. J. van Raay 110.5 pt. J. Vermeer109.4 pt. G. van Beek104.0 pt. P. Overeem102.5 pt. TAFELTENNIS Voor de onderlinge competitie van de tafeltennisvereniging „P.I.T." werden de volgende wedstrijden gespeeld. H. Hop—M. de Vries0—2 H. Hop—B. Brunt 0—2 J. v. VoorthuizenJ. v. Mourik 20 G. van 't FoortN. van Beek20 J. van MourikN. Bos02 M. de VriesT. Bos 02 J. v. VoorthuizenM. van Raay 20 H. HopJ. van Mourik 02 M. de VriesG. van 't Foort02 H. Hop—N. Bos 0—2 MUZIEKVERENIGING „ONS GENOEGEN" VERGADERDE Donderdagavond j.l. hield de muziek vereniging „Ons Genoegen" in het Koetshuis een algemene ledenvergade ring. Nadat de voorzitter, de heer Zweers, de leden welkom had geheten, kreeg de secretaris, de heer Schoolder man, gelegenheid verslag te doen. Hier uit, alsook uit het verslag van de pen ningmeester, bleek dat de vereniging op een gunstig jaar kan terugzien. Voor het eerst sinds het bestaan van de ver eniging kon een batig saldo gemeld worden. Wat de jaarlijkse uitvoering betreft, deelde de voorzitter mee dat de juiste datum nog niet gekozen was. Hierna vond het aanstellen van twee personen voor het toezicht op de instrumenten plaats. Bij acclamatie werden de heren J. Boens en H. v. d. Weerd herkozen. Na stemming werd besloten de repetitie avonden in de toekomst weer in het Koetshuis te houden en de uitvoerings avonden weer in „Rehoboth" te geven. Vervolgens vond de bestuursverkiezing plaats. De heren B. van Mourik, K. Overeem en H. Schoolderman die af tredend waren, werden allen herkozen. Voor de heer G. van Beek die zich niet herkiesbaar had gesteld werd de heer G. Moesbergen gekozen. Bij de rondvraag kwam o.a. ter spra- Op Donderdagavond 6 Januari j.l. kwam de vereniging „Het Groene Kruis" in het „Dorpshuis" bijeen, ter behandeling van het voorstel van het bestuur om de contributie zodanig te verhogen, dat de stichting van een eigen wijkgebouw mogelijk wordt. De voorzitter, dr. Ringelestein, open de deze zeer goed bezochte vergadering en lichtte de plannen toe. Het bestuur, aldus de voorzitter, heeft zich, met deze plannen, in verbinding gesteld met de bevoegde autoriteiten, met als resul taat, dat voor deze plannen een rente loze lening verkregen kan worden. Het bestuur meende van deze gelegenheid gebruik te moeten maken en stelde voor, om deze plannen te verwezenlijken, de contributie te verhogen tot f 7,50. Na de nodige discussie werd het voor stel met algemene stemmen aangeno men. Het bestuur zal een regeling trach ten te vinden, om de contributie-inning zo soepel mogelijk toe te passen. BENOEMING KERKVOOGD NEI». HERV. KERK Door het college van notabelen is in de vacature D. Heinekamp tot kerk voogd benoemd de heer E. M. van Laar Jac.zn. De heer Heinekamp was perio diek aftredend doch stelde zich wegens zijn vergevorderde leeftijd niet meer als zodanig beschikbaar. De kerkvoogd J.. v. d. Scheur M.zn. heeft vanwege zijn leeftijd en drukke werkzaamheden zijn taak als kerkvoogd neergelegd. De af tredenden werd dank gebracht voor al les wat zij in het belang van de Neder lands Hervormde Kerk hadden verricht. GESLAAGD Bij het te Utrecht gehouden examen slaagde onze plaatsgenoot de heer Ph. G. van de Scheur, voor het Staatsprak- tijkdiploma Bedrijfsadministratie deel I. Geslaagde genoot zijn opleiding aan het Instituut v.h. Cuijk en Van Doorn te Arnhem. Nu grotere KORTINGEN op Uw Kinderen tot 12 jaar f 6.- op montuur Kinderen tot 16 jaar f 9.- op montuur Ziekenfonds Leverancier Hoofdstraat 51 Telefoon 3184 VEENENDAAL DE SPAANSE SFEER De componist van de opera Carmen Bizet oogstte met dit meesterwerk in Spanje direct groot succes. Onder meer bewonderde men van deze opera de typische Spaanse sfeer. Bizet is ech ter nimmer in Spanje geweest, doch zijn Spanje geeft dit land weer zo als de Spanjaarden het gaarne zouden wil len zien. HOEVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Januari 1955 1.963.894 tegen 1.954.248 op 1 December 1954. Op 1 De cember 1954 waren er 505.232 aangeslo tenen op het Draadomroepnet tegen 502.317 op 1 November 1954. De „klaagmuur", die na de voltooiing van de wederopbouw van Rhenen het Fred, van der Paltshof „siert", valt in het niet wanneer ge op de Laarsenberg, het bossagegebied, dat grenst aan Ouwe hands Dierenpark, een wandeling maakt langs de zeshonderd betonnen palen opgevuld met enkele veelvouden aan betonnen platen. Uit deze sympho- nie van palen en wanden is een muur ontstaan, een muur, waarvoor op 15 Oc tober van het vorig jaar de eerste por in de grond werd gezet en die afgelopen Zaterdag zo goed als gereed is gekomen. Ruim zes hectare natuurschoon is op deze wijze aan het oog van de wande laar onttrokken, eigendom geworden van en toegevoegd aan Ouwehands Die renpark. Modern restaurant 1 April open Vanaf de rijksweg gezien zal het de voorbijganger alreeds zijn opgevallen, dat na de uitbreiding van hotel „De Grebbeberg" thans ook het paviljoen „De Grebbeberg" aanzienlijk is uitge groeid, tengevolge van een vrij aan zienlijke verbouwing. Naast deze rui mere accomodatie op het gebied van hotellerie voltrekt zich momenteel een nieuwe fase in het Rhenense hotelwe zen. Naast het hotel van de heer Vol- mer verrijzen reeds ettelijke betonnen poeren uit de bosgrond voor een nieuw restaurant, Het bouwwerk ligt op een behoorlijke afstand van de verkeersweg en mag beschouwd worden als een be gin, de start voor het nieuwste stuk re creatie op de Grebbeberg, namelijk het natuurbadplan van Ouwehand, nu nog één woest stuk bos, omzoomd door een betonnen muur met op de voorgrond de eerste lijnen van het nieuwe restaurant. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN De volgende adressen in Rhenen zijn aangesloten op de telefoon: H. J. van Dongen, Autoweg 17 nr. 372; H. W. Harwig, Tricotfabriek. Bruine Engse- weg 20, nr. 490; O. A. Isselman, Sim. Stevingweg 31, nr. 376; Steenfabriek De Tollewaard, Auto\veg 17, nr. 372 en Th. J. Wester veld, Utrechtsestraatweg 70, or. 466. Noteert u de namen en de num mers even in uw plaatselijk gidsje? U kunt er veel gemak van hebben. RHENEN II VERLOOR SCHAAKWED STRIJD TEGEN BENNEKOM Het tweede tiental van de Rhenense Schaakclub, dat afgelopen Maandag het eerste ontmoette van Bennekom, bleek voor deze tegenstander geen partij te zijn. De Rhenenaren speelden verwoed, doch konden niet verhinderen, dat zeven partijen verloren gingen en dat slechts één overwinning en twee remi ses uit het vuur konden worden ge sleept. Het eindresultaat was tenslotte 82 in het voordeel van de gasten. De volledige uitslag was als volgt: Rhenen IIBennekom: M. ter Haar J. v. Holland V*C. J. Coops—J. J. Kroon 0—1; H. Visch—Ir. S. Bosch 1—0; J. A. v. d. Grift—J. H. Laarberg 01; B. v. DoornW. E. Forster 01; A. v. d. LaanB. Zeegers 01; H. SpaanJ. Haze l/t'/a; H. RijkseTh. v. Egmond 01; J. C. P. HessingM. Meeuwsen 01; P. van DamJ. Kui pers 01. AQUARIUMVERENIGING HEEFT GROOTSE PLANNEN De Rhenense aquariumvereniging „De Danio" houdt Donderdag 20 Januari in de achterzaal van hotel Wapen van Rhe nen een filmavond voor de dames van de leden en andere belangstellenden. Er zullen enkele fraaie films worden vertoond, waaronder „Aquariumleven in Artis" en „Langs ongebaande Klin gen". Het ligt in de bedoeling van de op brengst van deze avond boekwerken aan te kopen over het kweken van vissen. Een zeer prijzenswaardig initiatief, dat aller belangstelling verdient! Aan dit kleine onderdeel wordt hard gewerkt. Grote schijnwerpers zorgen er voor, dat zelfs de duisternis geen belet sel kan vormen voor de voortgang van de werkzaamheden, want op 1 April van dit jaar reeds zal het voor het pu bliek worden geopend. Nu al wordt re kening gehouden met de toekomst. De fundamenten worden zo gelegd, dat voor een eventuele uitbreiding met wei nig moeite zaalruimte kan worden bij gebouwd. Het hele plan ligt kant en klaar. Wanneer het eenmaal gereed is mag Rhenen trots zijn. Het wordt een ideaal oord, daar op de Laersenberg. Bij RAV heeft zich aangemeld als lid de heer J. v. d. Velde, in de jaren 1951 en 1952 oostelijk kampioen op de 400 m. Na een jaar van blessures is v. d. Velde nu in training gegaan voor het komen de seizoen. RAV zal verder in Wijk bij Duurstede wedstrijden organiseren, terwijl er kans IS OOK VOOR U MOGELIJK dank zij ons nieuwe KI JK - SP A AR- SYSTEEM. Televisie zal U zoveel gezel ligheid brengen (voetbalrepor tages, toneel, cabaret, opera, revue, enz.) dat U er niet lan ger mee mag wachten. Waar om zoudt U 1001 mooie dingen in Uw leven willen missen, als het niet nodig is? Het goedkoopste toestel kost slechts f 495,dus niet meer dan een flink radiotoestel. NKGI1S IN VROEG» TIJDEN Voor het tijdperk van de beroemde ontdekkingsreiziger Marco Polo maakte de Arabier Ibn Battuta, geboren te Tanger grote voetreizen. Gedurende zijn laatste reis door Bin- nen-Afrika van 1352'53 kwam hij veel met negers in contact. Zijn visie op de negers heeft hij in weinig regels samengevat. Als goede ingeboren eigenschappen noemde hij op: rechtvaardigheid, goede behandeling der doorreizende vreem delingen, ook bij toevallige ontmoetin gen; eerbied voor het bezit van de blan ken. Sterft bijvoorbeeld in hun land een blanke, zo verhaalt Battuta, dan denkt niemand er aan zich diens bezittingen toe te eigenen. Men is er zeer op gesteld, deze waarde-voorwerpen aan een ach tenswaardig blanke over te dragen. Die man moet dan maar zien, hoe hij de erf genamen verwittigd. Minder gesteld is de schrijver op hun gebruiken, t.a.v. het naaktlopen der vrouwen, zelfs in aanwezigheid van het stamhoofd of zelfs de Sultan, het wer pen van stof en as op hun eigen hoofd als blijk van eerbied en het eten van krengen, honden en ezels. Het hier afgebeelde Philips toestel de TX 1422 kost f 895,— of f 114,en 18 maal f 51, per maand, exclusief antenne. RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 - Rhenen - Tel. 579 bestaat, dat de districts veldloop in de Rhenense bossen zal worden gelopen. Bovendien worden in het komende sei zoen enige lustrumwedstrijden georga niseerd. „ZWARTE" LUISTERAARS Het houden van een razzia is ver moedelijk geen Duitse uitvinding, want het woord doet ons echt Italiaans aan. Daarentegen is het zeer waarschijnlijk dat dit razzia's houden door de Duitsers tot een peil werd opgevoerd, dat enkel en alleen achter het IJzeren Gordijn kan worden overtroffen. Maar ook dit is niet zeker, want razzia's kunnen ook betrekkelijk in het geheim worden ge houden. Nu treffen wij in de Duitse pers een bericht aan, waarin er met trots van wordt gewaagd, dat, met behulp van een razzia-reeks in het gebied van de „Süd- deutsche Rundfunk" in drie maanden tijds liefst 8674 zwarte hoorders tot het aanmelden van hun toestellen werden gedwongen. In een enkel huizenblok in het industriestadje Esslingen aan de Neckar trof men liefst 15 broeders van het gilde der niet-betalers aan. De Duitsers hebben in hun radiobla den ook beweerd, dat er een manier is, om deze clandestiene hoorders door stichtelijke praatjes voor het betalen der bijdragen te winnen. Natuurlijk zal dit ook weieens kunnen gebeuren. Wat zegt dit echter als er langs deze weg in Duitsland twee duizend betalende luisteraars bij komen, wanneer men het aantal der zwarte-toestelbezitters op 2.000.000 schat? Uiteraard is de radio-knutselaar er toe geneigd, zijn toestel een vorm te ge ven, die zich er toe leent, om in een kleine keukenkast te worden wegge stopt en zo iemand houdt gaarne zijn spullen buiten de portemonnaie van de Rundfunk. Wij hebben indertijd van diezelfde Duitsers het „zwarte luisteren" wel ge leerd, doch wij betwijfelen, of deze „kunst" hier te lande tegenwoordig nog wel wordt beoefend. GESLAAGD De heer J. van Ham te Rhenen slaag de voor het examen derde stuurman bij de grote vaart. UITVINDER WERD MILLIONNAIR ■«■■bbmmnhhiKS Men zoekt nog steeds naar de diamanten ter waarde van 10 millioen gulden, die bij het vliegtuigongeluk op Prestwick over het vliegveld werden verspreid. Tot nu toe zün reeds honderden diamanten teruggevonden, maar er missen er nog velen. Foto: Een luchtfoto van de werkzaamheden op Prestwick Airport. Kleine uitvindingen kunnen hun eco nomische betekenis afleiden uit het feit, dat ze door velen voortdurend worden toegepast. Daarvoor is de Engelse prof. L. H. Crook een treffend voorbeeld. Zijn uitvinding was niets anders dan een practische toepassing van een experi ment dat de vermaarde Michael Fara day een eeuw geleden reeds had ge daan. Hij verkreeg nl. octrooi op een kleine verandering aan de bougiekabel, waar door wordt bereikt, dat de hoog fre quente trillingen, die nodig zijn voor het ontsteken van de bougie geen na delige invloed meer kunnen oefenen op de radio-installaties van vliegtuigen, auto's, tanks enz. Aangezien de zaak zeer eenvoudig was, meenden tal van fabrikanten in het binnen- en in het buitenland, zon der enige vergoeding aan de octrooi houder van diens octrooi gebruik te kunnen maken. Onze uitvinder pakte echter de koe bij de horens door de regering der V.S. wegens inbreuk op zijn rechten voor het gerecht te dagen. Een staat vindt het heel gewoon zich eerst in de hoog ste instantie in het ongelijk te laten stellen. Aldus geschiedde ook in dit ge val, waarbij het toe te kennen bedrag liefst vijf millioen dollars uitmaakte. _DE SCHOT EN ZIJN WHISKY Een fles whisky, die voor de tweede wereldoorlog in Schotland ongeveer zes gulden kostte, moet momenteel in de winkel in Schotland (en natuurlijk ook in Engeland) met het dubbele worden betaald. De zuinige Schot vindt dit bo ven zijn financiële draagkracht gaan en.... drinkt slechts weinig van deze bij uitstek nationale drank. Voor een groot gedeelte is de prijsverhoging aan de enorme accijnzen te wijten. ONS LINNENLAND Nu door verschillende acties meer en meer het linnen in de belangstelling van onze bevolking komt te staan, is het aardig, er op te wijzen, dat bij de Ger manen het vlas naast graan het voor naamste product van onze bodem was. Onze voorouders hechtten zo grote waarde aan dit gewas, dat de man die zoveel van het veld wegnam als hij kon dragen, werd behandeld als de dief van een hengst. Hij die een karrevracht meenam werd gestraft alsof hij een do zijn paarden had gestolen. En het paard toegewijd aan de dondergod Thor stond bij de Germanen in hoog aanzien. Hieruit blijkt, welk een grote waarde zij aan het vlas, de grondstof van het lin nen, toekenden. In ons land worden nog tal van her inneringen aan de vlasteelt bewaard. Nog in de 18e eeuw was Winterswijk de belangrijkste vlasmarkt van Neder land. De Vlasakkers bij Amersfoort, het Vlasmeer bij Zuidlaren en het vlasland of lijnland bij zeer veel dorpen en buurtschappen herinneren heden ten dage nog aan de vroegere vlascultuur. MODERNE VOEDING De kennis van de voedingsleer is de laatste vijftig jaar aanzienlijk uitge breid. Men weet tegenwoordig, dat in onze voeding niet alleen bepaalde stof fen aanwezig moeten zijn (vitaminen, aminozuren en anorganische elemen ten), maar men heeft ook ontdekt, dat de verhoudingen der voedingsstoffen ten opzichte van elkaar hierbij van het grootste belang zijn. De gevolgen van een verkeerde voe ding worden eerst op de lange duur be kend. Vaak kan men daarbij de oorzaak van de kwaal niet eens nagaan. De Amerikaanse professor Best stelde op verzoek der Engelse regering een onderzoek in naar de korte levensduur der Bantoe-negers. Deze mensen be reikten slechts een gemiddelde leeftijd van 25 a30 jaar. Het bleek, dat de oor zaak van deze korte levensduur te wij ten was aan verkeerde voeding. Het onderzoek van professor Best wees uit, dat deze voeding alleen de oorzaak was van het vroegtijdig over lijden der negers. (33) Een verlammende schrik sloeg door Aram heen, toen hij de grote roofdieren op zich af zag ko men. Het kostte hem de grootste wilskracht om zijn zelfbeheersing te herwinnen. Langzaam, voetje voor voetje begon hij achteruit te lopen, in de richting waar de wapens van Ursus in het zand lagen. Geen ogenblik hield hij zijn ogen af van de voorste leeuw, die hem, met een dreigend gereutel in de keel, lang zaam naderde. Plotseling zag Aram het roofdier in een duiken voor de sprong. Bliksemsnel greep hij het schild en wierp het beschermend voor zijn borst. Met een dof gebrul stortte de leeuw zich naar voren. De kracht, waarmee de geweldige klauw van het roofdier op het schild dreunde was zo groot dat Aram door de knieën ging. In wilde paniek krab belde hij achteruit, maar voordat het ondier een tweede uitval kon doen suisde er plotseling de ge spierde gestalte van een gladiator vanaf de tribune omlaag, om met een plof in het zand tussen Aram •n de leeuw te belandenUrsus, de reus! (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 2