DE INRICHTING VAN ONZE KEUKEN DE VALLEI H» van de Loosdrecht winnaar Ritmeester-T afeltennistour nooi KOLOM VOOR DE VROUW Voor de Jeugd AM de <^iauwe sSluier CLIMAX I BEHIELD DE WISSELBEKER Wageningen Sittardia 1-0 De GruyCer en van MIES VAN K. uit Utrecht EN BETERE WAAR EN 10 PROCENT ALLEEN Bahoe en de python FEUILLETON door FRANCOIS CAMP AU X Zaterdag werd voor de derde maal het Ritmeester-tat'eltcnnistournooi ge organiseerd, dat na uiterst spannende strijd gewonnen werd door de Climax speler H. van de Loosdreeht. Door deze overwinning kwam Climax I opnieuw in het bezit van de wisselbeker. Te half drie 's middags werd het tour- nooi in de cantine van de Ritmeester Op een goed bespeelbaar terrein is het Wageningen gelukt haar eerste overwinning te behalen in dit seizoen. Toen een ieder dacht, dat het weer een gelijk spel zou worden was het v. d. Kolk, die 3 minuten voor het einde zorgde voor de 10 voorsprong. Wageningen had op de centervoor plaats opgesteld staan Ten Berge, oud speler van VVV, die geruime tijd in Frankrijk heeft gespeeld. Ofschoon de ze speler nog niet tot grote daden kwam mag worden aangenomen dat als hij zich wat ingespeeld heeft in de jeugdige •Wageningen voorhoede het zeker een goed bruikbare kracht zal zijn. Wageningen had v. d. Kolk weer op gesteld op de rechtsbuitenplaats, wat wel een verbetering betekende, vooral het winnende doelpunt van hem was van prima gehalte. Sittardia speelde technisch beter. Vooral de oud-internationaal Gruisen was een doorlopend gevaar voor de groenwitte achterhoede, waarin rechts achter Beijer weer prima voetbal liet zien; menige aanval stuitte af op zijn goed opstellen. Direct na de aftrap gaat de Sittardia voorhoede op het doel van Geutjes af, midvoor Echten lost een goed schot, Geutjes weet echter de bal goed te stoppen. Vooral is het ook in de Wage ningen achterhoede Looys die op het middenveld goed werk verricht. Bij een aanval van Wageningen veroorzaakt linkshalf Knops een vrije trap. Van de Meij plaatst hieruit de bal hoog in de Sittardia doelmond. Ten Berge kopt juist naast. Opnieuw trekt Wageningen ten aanval, Jacobs lost uit de voorzet van linksbuiten Knevel een goed schot. De Sittardia keeper Mol weet ten koste van een hoekschop zijn doel voor door boring te bewaren. Wageningen blijft aanvallen. Bij een dezer aanvallen is het rechtsbinnen Van Amersfoort die hard inschiet. Ook nu weer is het kee per Mol, die het leer keurig stopt en wegwerkt. Aan de andere kant is het v. d. Heuvel, die een schot afvuurt op Geutjes. Deze is echter op zijn post. Het spel golft op en neer, al is Sittardia technisch beter, Wageningen weet door een groot enthousiasme de balans goed in evenwicht te houden. Bij een goed opgezette Wageningen aanval is het Leussink, die hard naast de verkeerde kant van de paal schiet. Aan de andere kant moet Geutjes al zijn talenten to nen bij een hoog schot van rechtsbuiten Schills. Direct hierop komt de Sittar dia voorhoede terug, thans lost links binnen Echens een hard schot, dat Geut jes wat in moeilijkheden brengt. Hij weet de bal echter goed te stoppen en weg te werken. Ook de Wageningen voorhoede zit niet stil: uit een voorzet van Knevel lost Jacobs een hard schot, de bal ketst buiten bereik van keeper Mol van de deklat het veld weer in. De Sittardia voorhoede trekt er dan weer tussenuit en Jansen kan niet anders dan een hoekschop cadeau geven. Greisen plaatst hieruit de bal hoog voor het Wageningen doel. Geutjes weet echter hoog ^opspringend het leer te bemach tigen. Na de rust krijgt Sittardia al direct een hoekschop te nemen. Direct hierop weet keeper Mol* een schot van v. Amersfoort onschadelijk te maken, al is het ten koste van een hoekschop. Knevel plaatst hieruit de bal keurig voor het Sittardia doel, keeper Mol brengt echter redding door het leer over de deklat te stompen. Opnieuw brengt linksbuiten Knevel uit deze hoekschop de bal in de Sittardia doel mond, keeper Mol weet het leer echter fraai op te vangen. Een volgende aanval besluit Jacobs met een fraaie kopbal uit een voorzet van v. Amersfoort, ook thans wordt de bal weer een prooi voor keeper Mol. De Sittardia voorhoede brengt hierna de balans weer in evenwicht. Links buiten Gruisen tracht het wel wat te mooi te doen. Steeds tracht hij enkele tegenstanders te passeren. Hij stuit ech ter aldoor weer op Beijer. Toch weet hij eenmaal langs hem te komen om dan een goed schot te lossen. In de laatste tien minuten tracht Sit tardia een overwinning te forceren. Wageningen laat zich echter niet van de wijs brengen en blijft rustig doorspelen. Keeper Mol weet op goede wijze een hard schot van Jacobs te stoppen. Er zijn nog een drietal minuten te spelen als de Wageningen voorhoede een goe de aanval opzet. Ten Berge geeft een keurige pass naar v. d. Kolk. Deze spe ler passeert eerst linksachter Bruch, om vervolgens keeper Mol geen schijn van kans te geven (10). Sittardia tracht nog in de laatste ogenblikken een gelijk spel uit het vuur te slepen. Heel Sittardia trekt ten aan val. De Wageningen achterhoede weet echter stand te houden en wanneer de goed leidende scheidsrechter het einde aankondigt verlaten elf gelukkige Wa geningen spelers het veld, voldaan met hun eerste overwinning in deze com petitie. sigarenfabrieken begonnen met de eer ste poule-wedstryd van de 64 deelne- mers(sters). In de poules vielen al direct verras singen te noteren. De 3e klasser D. Meyer (RTTV 1), zelf reeds uitgescha keld, gaf de le klasser M. van Eist (Cli max 1) geen kans. Hij wist hem met de score 21/9 16/21 15/21 uit te scha kelen. Het spelen van de pules duurde tot ongeveer half zeven. Na een korte pauze werd om zeven uur 's avonds weer begonnen met de 2e ropde. Hierin kwamen eveneens ver rassingen voor door het sneuvelen van drie eerste klassers. Oldenhof (Swift 1) moest zijn meerdere erkennen in C. van Dam (Ritac 1). N. van Manen (Climax 1) verloor van J. Ruisch (Kr. en Vr. 1) terwijl J. P. Koole (Swift 1) na een spannende partij het onderspit moest delven tegen de zeer goed spelende A. de Man (Ritac). In de 3e ronde bewees A. de Man zijn goede vorm door nog een eerste klasser uit te schakelen en nog wel de winnaar van het vorig jaar: W. van de Pol (Cli max 1). Zijn teamgenoot T. van de Weerd nam ook een eerste klasser voor zijn rekening, waarbij de tweede fina list van het vorig jaar, P. van Manen, het slachtoffer werd. In de kwartfinale versloeg C. van Dam (Ritac 1) zijn teamgenoot A. de Man en klopte T. van de Weerd (Ritac 1) de Climax-speler M. van Eist. In de halve finale kwamen daardoor twee Ritac-spelers, n.l. C. van Dam en T. van de Weerd, met als tegenstanders H. van de Loosdrecht (Climax 1) en G. Moers (Swift 1). H. van de Loosdrecht klopte in een zeer goede en spannende wedstrijd C. van Dam met gering verschil. Ook de tweede Ritacspeler werd daarna door G. Moers uitgeschakeld, zodat de finale kwam met H. van de Loosdrecht en G. Moers. Intussen was de situatie voor de wis selbeker zodanig geworden, dat H. van de Loosdrecht zijn partij moest winnen, om zijn club in het bezit van de wissel beker te houden. Verloor hij echter, dan kwam de organiserende vereniging Ri tac voor de wisselbeker in aanmerking. De finale was uitermate spannend. De uitslag werd 18/21 21/18 21/18 in het voordeel van H. van de Loosdrecht. Te half elf werden de prijzen uitgereikt door de wedstrijdleider de heer N. de Waal, die er op wees, dat er zeer spor tief gespeeld was en dat het spelpeil aanmerkelijk hoger lag dan vorig jaar, hetgeen wel zeer duidelijk bleek uit het feit, dat er deze keer bij het berekenen van de punten voor de wisselbeker met de gewonnen games moest rekening worden gehouden. Dank zij een uitste kende organisatie kan Ritac weer op een zeer geslaagd tournooi terugzien. AFRIKA WAS NIET ALTIJD EEN WERELDDEEL Duizenden jaren geleden is er een periode geweest, waarin de ouden slechts twee werelddelen kenden, nl. Europa en Azië. Afrika werd nl. bij Azië gerekend, daar tussen Afrika en Azië slechts een landgrens loopt. WIT GOUD In het Zuiden van Beieren zijn de zuivelbedrijven van grote economische betekenis. Om die reden spreekt men daar van het „witte goud". De eetkeuken is op het ogenblik het stokpaardje van de binnenhuisarchitec ten, maar zy hebben heel wat tegen stand te overwinnen om weerklank voor hun ideeën te vinden. Dat de indeling en inrichting van de keuken een probleem vormen, waar over men het laatste woord nog lang niet heeft gezegd, bewijst wel het feit. dat de stichting Goed Wonen in haar maandblad de krasse uitspraak gaf: de absoluut goede keukeninrichting be staat niet! Wij zijn van huis uit eigenwijs en on gelovig, maar dit keer kunnen wij slechts ja knikken en toegeven, dat het zo is. Voor de zoveelste keer in de geschie denis botsen de meningen van de archi tecten en van de huisvrouw, de huis vrouw uit het arbeidersmilieu en uit de middenstand wel te verstaan. De architecten willen namelijk een eetkeuken, een plaats dus, waar de spijzen worden klaar gemaakt en waar ze tevens op een gerieflijke manier kun nen worden genuttigd. De huisvrouw daarentegen heeft het na lange strijd even voor de oorlog zo ver gebracht, dat er niet meer in de keuken, maar in de kamer wordt gewoond, zonder dat haar familie en kennissen van haar zeg gen, dat ze het hoog in haar hoofd heeft. Deze positieverbetering wenst zij niet te laten varen en zij heeft dus alles tegen op de keuken, zoals de architec ten die wensen. Maar, hier komt de aap uit de mouw: de architecten willen geen woonkeuken. maar een eetkeuken, waarnaast de woonkamer volkomen haar functie als centrum van het gezinsleven behoudt. Merkwaardigerwijs is men ook in kringen van volkshuisvesting tegen een dergelijke opvatting van Eva's atelier, omdat men bang is, dat de woonkamer een dode pronkkamer wordt en tevens de volksgezondheid zal lijden onder een intensief gebruik van de keuken. De architecten schrijven voor, dat er in de eetkeuken zeer eenvoudig meubi lair moet staan, dat gereinigd kan wor den met water en zeep, desnoods met wat schuurpoeder. Gelakt en vernist materiaal is voor dit doel uitstekend te gebruiken. Het spreekt vanzelf, dat de vormen en lijnen van stoelen en tafels strak zijn en dat de bekleding ten hoog ste mag bestaan uit een Brabants bont je, dat gemakkelijk gewassen kan worden. Mensen, die slechts een heel kleine keuken hebben, moeten eens denken aan een klaptafel tegen de muur, waar van men, als men aan het werk is, to taal geen last behoeft te hebben. Als stoelen kan men, als men ruimte genoeg heeft, half-fauteuils gebruiken, maar pittiger en moderner staan de eenvou dige uit Zweden geïmporteerde rechte stoelen, terwijl ook het eigen land bij zonder aardige modellen met rieten zitting oplevert. Over het gebruik van krukjes zijn wij persoonlijk minder enthousiast, omdat men daarop niet werkelijk gemakkelijk zit en dit, zeker voor de ouderen, grote bezwaren met zich brengt. MARIANNE VAN LOON. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE JOS Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel weg 10, Veenendaal. CORRESPONDENTIE Beste Repelsteeltje, Je brief ontvangen. Fijn dat je zo'n mooi rapport had. Ga zo door! Ja, ik heb heel prettige Kerstdagen gehad en ook ben ik nog een paar dagen uit ge weest naar een plaatsje in de kop van Overijsel. Mooi postpapier heb jij! papier heb jij! Hartelijke groeten van Tante Jos. WIE ZIJN ER JARIG? 12 Jan. Evert Schreuder. 13 Sander v. d. Pol. 14 Errie v. d. Weerdhof. 14 Henk v. Ravenzwaay. 14 Eefje de Gooier. 15 Ria v. Uytert. NIEUWE RAADSELS I. Verborgen vruchten. Er zit zeker sneeuw in de lucht. De aap pelde de nootjes vlug uit. Hij trok het bestaan van deze dingen in twijfel. Waar heeft Ida de lepels neergelegd? Hij greep eerst zijn jas van de kapstok. II. Kettingwoorden. kachel school schoen appel keuken koffie orgel. cijfers. band. schors. deur. lood. III. Ik ben een stuk gereedschap, neem mijn laatste letter weg en ik ben een klein, nuttig dier. •spspevj Suisso|do •junui uaa ui •jatsijed ua;aui 'epaag 'gai^A 'ia>jad 'laaaux 'uieeaq 'pdag n •uigiuuo^uaCiq uaa T 550113 We hadden er nog lang niet op gerekend, maar onverwacht konden we woonruimte krijgen en dustrouwen I Ineens was het rekenen qn nögeens rekenen om alle aanschaf fingen te kunnen doen. Op het allerlaatst ontdekte ik, dat we een deken vergeten waren en al ons geld was besteed Toen brachten De Gruyter's cassabons uitkomst: Ma kwam er plotseling mee voor de dag. Die prachtige, dikke, wollen deken zal me altijd aan De Gruyter's 10%> korting blijven herinneren. En dit ware verhaal met het portret van het bruidspaar S. van K. uit de Asselijn- straat zal zeker een aanmoediging zijn voor anderen om óók van De Gruyter's cassa bons te profiteren. Tien procent korting op alle artikelen, behalve suiker, zout en soda. Zilverpapier ontvangen van: Juul v. Hardeveld, Matthy v. Harde- veld, Dinie Berends, Johan Berends, Hennie van de Weerd. (Vervolg.) Hij ziet niet hoe, enkele meters ach ter hem, voorzichtig iets nader schui felt, over een scheefgegroeide boom stam. Het is een slang, een python. Twee flikkerende ogen zijn op de jongen ge richt. Een wijdopen bek, waarin onop houdelijk een gespleten tong heen en weer beweegt, schuift snel tussen de bladeren naar voren. Nog even en een paar vlijmscherpe tanden zullen in het lichaam van Bahoe dringen of het dier zal hem in een dodelijke greep omknel len. Plotseling hoort Bahoe een takje vallen en, gewend als hij is om voort durend op zijn hoede te zijn op zijn tochten door het oerwoud, kijkt hij snel om. Zijn ogen staren recht in de hel blikkerende ogen van de python. In minder dan een seconde staat hij recht op zijn voeten en zonder zich een ogen blik te bedenken werpt hij zich op de slang. Zijn sterke handen omklemmen het dier vlak achter de kop, zijn vin gers knijpen in de keel van het monster. Tegelijk laat hij een doordringend hulp geroep horen, want Bahoe weet heel goed dat hij zeker de strijd tegen de py thon zal moeten afleggen. De slang zal sterker zijn dan hij. Er komt een rate lend geluid uit de keel van het dier. Het richt zich op en gooit zijn lichaam met een vlugge zwaai op zij, om zich van de verstikkende greep van de han den te ontdoen. Weer laat Bahoe een doordringende gil horen, terwijl hij voelt hoe hij tegen een boom wordt ge smakt. Een schrijnende pijn trekt door zijn heup, maar zijn handen houden vast. „Niet loslaten, nooit loslaten," flitst het door zijn hoofd. Weer probeert de python zich van de jongen te ontdoen, zijn lange lichaam trektsamen in een wilde kronkeling, maar Bahoe knijpt en schreeuwt. Weer slaat hij tegen de boomstam en voelt een stekende pijn in zijn beide benen, maar hij laat niet los. Hij weet dat hij de strijd niet lang vol zal kunnen hou den. Maar dan is daar plotseling een hevig gekraak van brekende takken, het komt dichterbij en Bahoe ziet in een filts vier, vijf mannen naderen. Ze heb ben scherpe bamboe messen in hun han den. Bahoe ziet nog, dat zijn vader er bij is, dan wordt hij door het ondier te gen de grond gesmakt. Maar nog klem men zijn handen zich krampachtig om de slangenhals vast. De kop van het beest slaat wild heen en weer. De krach ten dreigen Bahoe te begeven, zijn hoofd duizelt, er dansen wilde zwarte vlekken voor zijn ogen. Maar dan zijn daar de mannen ook en als Bahoe zijn handen voelt wegglijden, ritst het scherpe bamboe door de keel van de slang. De kop valt slap op de grond, ter wijl het lichaam zich nog in een laatste stuiptrekking kronkelt. 's Avonds zit Bahoe tussen de man nen bij het vuur, in zijn handen een stuk van het slangenlichaam. Zijn tanden rijten gulzig de zwartgeblakerde stuk ken v^ees uit elkaar. Hij denkt al niet meer aan zijn avontuur van die mid dag. Niemand praat er over, niemand vindt het iets buitengewoons. Zo is het leven van een Loeboejongen. Zo is het leven in de rimboe. RADAR DE SCHEEPVAART EN DE ZENUWEN De gezagvoerder van een der Engelse Oceaanreuzen vertelde, dat hij voor heen de meeste last van zijn passagiers had, zodra hij, in verband met de mist de sirene moest laten loeien. „De arme mensen hadden dan minder trek, ze lie ten de helft van de 16 schotels van het diner onaangeroerd, ze waren zenuw achtig, kortom ze vonden het angstig en ik, als maïtre de plaisir van de gehele kast, zat dan met de gebakken peren. Nu is de situatie gered. De passagiers horen geen geloei van de eigen sirene, sinds wij zelf een radar-installatie heb ben. Dikwijls hebben wij de schepen, die ons tegen komen, reeds op ons ra dar-scherm, voor ze ook maar hun si rene aan het werk hebben kunnen zet ten. Tja, het wordt steeds beter en vei liger". MINDER EN MEER De reclame slagzin voor een nieuwe Amerikaanse tandpasta luidt: „Met minder pasta wittere tanden." DE WONING OP PALEN Ruim 4000 jaar geleden werden aan de meren van Zwitserland dorpen ge vestigd waarvan alle woningen op pa len werden gebouwd. De gecompliceer de aanleg van dergelijke woningen bond de mens aan een vaste plaats. Zo ont stonden daar gemengde bedrijven van landbouw, veeteelt, jacht en visserij. Men verbouwde reeds gierst, gerst, erwten, linzen, veredelde appels, noten en papavers. Deze laatste om er olie uit te winnen. (35) Zij had een bolrond, goedig gezicht en donkerblond haar, in het midden ge scheiden. Haar gelaat vertoonde geen spoor van make-up. Zij stak Louise on middellijk de hand toe en zei: „Ik hoor van mijn man, dat u er wel voor voelt ons te komen helpen. Er is echter één groot bezwaar: wij kunnen helaas maar weinig betalen, want de tijden zijn duur en slecht. Daarom heb ben wij speciaal naar een goedkope kracht moeten uitzien. Maar uw maal tijden kunt u hier in het hotel krijgen, terwijl er altijd nog wel iets overschiet van de fooien, die onze gasten betalen. Hoe denkt u er over? Maar ik vergeet nog het voornaamste: het loon! Wij kun nen u per week niet meer betalen dan tien gulden. Zou dat gaan, denkt u?" Snel maakte Louise voor zichzelf een rekensommetje. Haar eten vrij, af en toe nog eens een extraatje misschien, of wat kleren. Dan kon zij haar kamertje van vijf gulden in de week aanhouden en zelfs nog iets overhouden voor slechte tijden. Of om misschien eens een reisje te maken naar Chicago, om Tony te kunnen zien! En gretig antwoordde zij: „Dat is best, Mrs. Langley! Wanneer verwacht u mij?" „Zou het u overmorgen schikken?" vroeg Mrs. Langley vriendelijk en Louise antwoordde: „Dat kan, als uw vader in die tijd iemand anders heeft gevonden." „Dat regel ik wel met hem, Mrs. Mor gan," zei Mr. Langley. „We rekenen dus overmorgen op u. De ingang voor het personeel is aan de achterzijde. Ik hoop, dat u het bij ons naar uw zin zult hebben." Tevreden en voldaan kwam Louise die avond thuis. De eerste indruk van haar nieuwe werkkring was geen slech te geweest. Het bleek ook inderdaad niet slecht of onaangenaam te zijn. Wel moest Louise hard, heel hard werken, maar vergele ken bij haar werk in de school, was dit een zacht baantje. Ze had de gehele dag doorlopend de handen vol, want het be gon reeds 's ochtends vroeg, wanneer zij haar dagtaak begon, om zes uur, met schoenen poetsen. Hele rijen schoenen. Wanneer dat klaar was, werd het bor den en vaten wassen, die voor het ont bijt waren gebruikt. Daarna kwam het koper poetsen, groenten schoonmaken, aardappelen schillen voor de lunch, borden en vaten wassen na de lunch en daarna weer alles voor het diner in or de brengen. Na het diner weer vaten wassen. Zo ging het de ganse dag door en iedere avond was zij dan ook dood moe, doch het was een ander soort moe heid dan na het schrobben en dweilen van de grote schoollokalen. Een enkele keer, wanneer één van de kamermeisjes ziek was, of om een andere reden af wezig, werd haar wel eens gevraagd een handje te helpen bij het schoonma ken van de kamers, maar ook dat was een heel wat minder zware taak dan het schoonhouden van schoollokalen. De behandeling, die zij ondervond, was vriendelijk en prettig. Zowel Mr. en Mrs. Langley, als het personeel, waren steeds voorkomend in hun optreden tegenover haar en zij had niet de min ste aanleiding zich minder dan wie an ders ook in het hotel te voelen. Het eten was uitstekend en overvloedig en iedere dag ging er een hapje mee naar huis voor Darling, die haar altijd vol onge duld zat op te wachten. Reeds de eerste week kreeg zij bij het uitbetalen van haar weekgeld twee gul den extra, iets, wat voor haar een aan zienlijk bedrag uitmaakte. Toen zij tien dagen in dienst was, kwam één van de kamermeisjes aanzetten met een zwarte japon, die zij van één der damesgasten ten geschenke had gekregen, doch die haar te nauw bleek te zijn. Hij paste Louise, of hij voor haar gemaakt was en stond haar heel netjes, zodat zij er erg blij mee was. Zij had in jaren niet meer zo iets moois bezeten. Al met al was zij er stellig niet op achteruit gegaan, behalve in salaris. Om dat dit bij haar echter geen hoofdzaak uitmaakte, was zij per slot van rekening blij hier terecht te zijn gekomen. Zij had hier mensen om zich heen en voelde zich veel minder eenzaam. Langzamer hand zelfs raakte men aan haar gewend en kwamen verscheidene leden van het personeel met hun moeilijkheden bij haar. Vooral Gladys, het kamermeisje, dat haar die zwarte japon had gegeven, maakte dikwijls een praatje met haar en vroeg meermalen haar raad in di verse moeilijkheden. Het was een aar dig, knap ding van twee-en-twintig jaar, met een fris, blozend gezichtje en heldere, donkerbruine ogen. Het enige, wat Louise nog in deze om geving miste, was de aanwezigheid van kinderen. Wanneer die er geweest wa ren, zou zij op haar oude dag nog meer dan tevreden zijn geweest. Doch kinde ren waren in het hotel niet te vinden. De Langley's zelf hadden geen kind en de gasten waren meest oudere mensen, zowel de vaste gasten als die, welke er slechts korte tijd logeerden. De jongste aanwezige in het hotel was Tom, de piccolo van zestien, zeventien jaar, een brutale jongen, met rood haar en een paar uitdagende ogen. De Lang ley's hielden hem in dienst, omdat hij handig en vlug was, maar hadden hem reeds enige malen onder handen ge nomen wegens zijn brutale optreden. Louise deed altijd haar best vriendelijk tegen hem te zijn, omdat zij in hoofd zaak het kind in hem zag, doch veel kinderlijks had hij niet meer over zich. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 4