Voor het herstel van de Veenendaalse Eiermarkt ELST IN HET VERLEDEN Lufthansa begint al slecht B RIL L f K mmomm Geneesé snel zware Buikband Corsettenhuis Renswoude Rhenen Overberg Ederveen ^Qondom de- (^uneratoren Vergoeding van vervoerkosten der eieren TAFELTENNIS Bokkepoo tjes Banketbakkerij DIJKSTRA Dames! Vooral nu Ruwe, schrale huid Veenendaalse Damclub promoveerde maar Hoofdklasse Officiële Bekendmaking Extra Voor slechts f 27*80 ANBEEK Is binnenstad van Rhenen te schamel verlicht? MUNHARDT'S 8J&F BI-AMPLI ADI0 fiALLEG0IJEN Wat verdienen de piloten? DE STEEN VAN DE PROFEET Eén dezer dagen heeft er een bespre king plaats gehad tassen het college van Burgemeester en Wethouders van Vee- nendaal, de Marktcommissie en de Eier marktcommissie van de plaatselijke af deling van de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond (C.B.T.B.). Het doel van deze bespreking was een oplossing te vinden voor de opbloei van de Veenendaalse eiermarkt. Besloten werd o.a. de boeren gedurende enige tijd tegemoet te komen in de kosten van het vervoer der eieren naar de eiermarkt. Teneinde dit en nog meerdere andere zaken in groter verband te kunnen be spreken, zullen Burgemeester en Wet- DE BONTE AVOND VAN VRC Zaterdagavond gaf de voetbalvereni ging VRC een bonte avond in gebouw 't Trefpunt aan de Kerkewijk. Aan deze avond verleende het toneelgezelschap „N.A.O." haar medewerking met de op voering van het blijspel „De Verkochte Bruid". De toneelspelers toonden zich zeer rolvast, waardoor een soepel spel naar voren kwam, hetgeen menig ap plaus van de aanwezigen ontlokte. Ook de medewerking van mej. Gonnie Beyleveld met acrobatiek en mej. Jennie Onnik, accordeon, viel goed in de smaak. „The Komike Hawaiians" zorg den voor de verdere muzikale mede werking. De zaal was geheel bezet. houders van Veenendaal en de voor noemde commissies op Dinsdag 1 Febr. a.s., des namiddags 7.30 uur in het ge bouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat een vergadering houden met alle land bouwers uit de omgeving. Persoonlijke uitnodigingen zullen niet worden ver zonden, doch iedere belanghebbende is hartelijk welkom. De inhaalwedstrijden van de eerste helft der tafeltenniscompetitie hadden het volgende resultaat: Dames-afdeling: ClimaxSKF 91. 4e klasse H. Dortissimo 2SKF 2 10 —0; RTTV 3—Fort. 2 0—10; Climax 5— Fortissimo 2 91. 4e klasse I: Sorry 3Fortissimo 1 2 -3. Deze week begint voor de verschillen de teams de 2e competitiehelft. Het pro gramma ziet er als volgt uit: Woensdag: lë klasse A. Swift 1Arnhem 1; 2e klasse C. Ritac 1—VSW 1; 3e klasse G. Ritac 3—RTTV 2; Ritac 4—Swift 3. Vrijdag: le klasse A. PMS 2Tios 1. In verband met werkzaamheden aan het gymnastieklokaal aan de Hoog straat speelt de ver. „Climax" tijdelijk haar wedstrijden in de Tekenschool. De speeltijden zijn nu: Woensdagavond, Zaterdagmiddag en Zaterdagavond. ZEER VOORDELIG! 32 cent per 100 gram Telefoon 2136 GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN In de week van 6 Januari 1955 tot en met 12 Januari 1955 zijn aan het bureau van politie te Veenendaal de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: 1 linker wollen kinderwant; I jong hondje; 1 rode zakdoek; 1 doublé dames- armband; 1 muts met pluim; 1 gebreide kindershawl; 1 paar wollen herenhand- scshoenen; 1 kinderschaats met band; 1 rood kinderwantje; 1 grijze deken; 1 huissleutel; 1 boodschappentas; 1 groene wollen dameshandschoen; 1 damespor- temonnaie met inhoud; 2 muntbiljetten; 2 lederen riempjes; 1 glacé herenhand schoen en 1 rode damesportemonnaie met inhoud. In dezelfde week zijn onderstaande voorwerpen als verloren aangegeven: 1 breiwerk (kous); 1 bruine jongenspet met ritssluiting; 1 paar rode kinder wantjes; 1 zwart lederen herenporte- monnaie met inhoud; 1 zwarte poes; 1 loonzakje genummerd 79, met inhoud; 1 paar witte wollen wanten; 1 muntbiljet van een gulden; 1 rode damesportemon naie met inhoud; 1 groene kinderhand schoen; 1 paar groene wanten met oran je streep; 1 rood kinderwantje; 1 groen kinderwantje met Noors patroon; 1 paar Hamea-Gelei voor Uw handen zwarte wollen wanten; 1 zwarte dames portemonnaie met ritssluiting; 1 ge breide groene kinderwant met witte nopjes; 1 zwart lederen damesportemon naie met knipsluiting; 1 gebreide kin derhandschoen, 1 shawl, kleuren rood, bruin en geel; 1 donkerblauwe wollen want; 1 voetbalkous; 3 witte sierduiven (Pauwstaarten); 1 boodschappentas; 1 lange huissleutel; 1 wollen want, zwart en wit van kleur; 1 bruine damespor temonnaie met knipsluiting; 1 rood bruine want; 1 grijs geblokte heren shawl; 1 lang model oorbel met steen tjes 1 gevoerde bruine glacé herenhand schoen (rechter); 1 bril met etui; 1 bruine glacé herenhandschoen (linker); 1 groene kinderportemonnaie met in houd; 1 paar gekleurde wollen wanten; 1 paar grijze wollen kinderwanten; 1 ronde rijwielspiegel; 1 crèmekleurige damesportemonnaie met inhoud (por tefeuille model); 1 bruin kinderwant je; 1 donkerblauwe wollen want met wit Noors patroon; 1 wijnrode wollen shawl met witte strepen; 1 bruine wollen want; 1 bril met donker montuur; 1 donkerblauwe kinderbroek met wijde pijpen. MAROKKAANSE SARDIENTJES Marokko heeft vissersvaartuigen, die men ook drijvende fabrieken noemt, b.v. de „El resk" en „Mabrouk". Deze sche pen worden aangedreven door een mo tor van 650 PK. Zij lopen 12 knopen. Hun diepvriestoestellen bevriezen de vis tot op de graat, waarbij een tempe ratuur van min 40 gr. Celsius wordt be reikt. De Belgische conservenfabrieken te Ostende hebben reeds herhaaldelijk proeven genomen met deze ingevroren Marokkaanse sardientjes. De Veenendaalse Damclub, kampioen van de le klasse A van de U.P.D.B., speelde een erewedstrijd tegen de Baarnse Damvereniging O.K.K., kam pioen van de le klasse B. Beide teams promoveren automatisch naar de Hoofdklasse. Veenendaal toonde zich in deze wed strijd tegen het eveneens ongeslagen Baarn veel sterker en won met liefst 17—3. Voor de Veenendaalers een stimulans om ook in de Hoofdklasse een poging te doen het kampioenschap te behalen. De volledige uitslag tegen Baarn was: J. Edink Chr. Bakker 2—0; G. van Dijk M. Bakker 02; H. v. d. Brand- hof A. Strop 2—0; C. Heykamp J. v. d. Laan 2—4); H. Edink A. Fop- pelen 1—1; A. Valkenburg J. Dijk huizen 2—0; W. van Manen G. Schmidt 20; R. de Gooyer A. Nol te 20; J. Roks J. D. Lusschen 20; A. Keyman A. van Osterom 20. Totaal 17—3. GOUDEN JUBILARIS BIJ DE VSW De heer W. J. de Kleuver, baas in de afdeling Aandraaierij, herdacht op 18 Januari j.l. het feit dat hij 50 jaar ge leden in dienst trad van de Veenen- daalsche Stoomspinnerij en Weverij n.v. Ter gelegenheid hiervan werd hij 's morgens in de showroom gehuldigd door de directeuren, de heren J. M. J. Bonnike en J. Bottenheim. Bij deze huldiging waren mede aan wezig de heren G. J. H. Scholten, J. Nij- hoff en J. W. van Berkum. Onder een toepasselijke speech over handigde de heer J. M. J. Bonnike de gouden jubilaris een enveloppe met in houd en een kistje rokertjes. De heer De Kleuver is steeds werk zaam geweest in de afdeling Aan draaierij en ontving in 1949 de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, voor meer dan 40 jaar trouwe dienst. MARKTBERICHTEN Op de wekelijkse eiermarkt waren Dinsdagmorgen aangevoerd 60.000 eie ren. Prijzen voor grote eieren van f 12,50 tot f 13.60 perTtl stuks, kleine eieren van f 11,— tot f 12,—, eveneens per 100 stuks. De handel was redelijk. Op de biggenmarkt waren 55 biggen aangevoerd. Prijzen van f 40,tot f 55,per stuk, bij een trage handel. „OBSESSIE" Vanaf a.s. Vrijdag draait in het Luxor Theater de film „Obsessie", gemaakt naar de roman van Francis Beeding: „The House of Dr. Edwardes". De hoofdpersoon, een zekere J. B. (vertolkt door Gregory Peck) is een jon- Nu grotere KORTINGEN op Uw Kinderen tot 12 jaar f 6.- op montuur Kinderen tot 16 jaar f 9.- op montuur Ziekenfonds Leverancier Hoofdstraat 51 Telefoon 3184 VEENENDAAL WET AUTOVERVOER PERSONEN Burgemeester en wethouders der ge meente Rhenen brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun besluit van 12 Januari 1955 aan de volgende personen voor het jaar 1955 vergunning hebben verleend een huur auto bedrijf te exploi teren. Willem Veldhuizen, Fred. v. d. Palts hof 2, Rhenen, 3 auto's; Hendrik Puijk, Utrechtsestraatweg 58, Rhenen, 1 auto; Hendrik Houth en Zn., Rijksstraatweg 81, Eist (U.) 1 auto; Willem Cornelis Kool, Rijksstraatw. 49, Eist (U.)t 1 auto; Marinus Hendrikus van Veldhuizen, Cuneraweg 94, Rhenen, 1 auto. Ingevolge artikel 55 der Wet Auto vervoer Personen staat voor iedere be- langhêbbende binnen 30 dagen na open baarmaking beroep open bij Gedepu teerde Staten dezer provincie. Rhenen, 18 Januari 1955. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. De secretaris, TH. v. d. WILLIK. Voorstuk heel elastiek met extra steunband en een l/2 jaar garantie. Hoofdstraat 71 - Tel. 2976 geman, die aan geheugenstoornis lijdt en zich uit zijn vroeger leven niets meer weet te herinneren. Er zijn diverse aan wijzingen, waaruit men zou kunnen con cluderen, dat hij een moord zou hebben gepleegd. J. B., zich er van bewust dat zijn geheugen hem in de steek heeft ge laten, zwicht voor de schijn, die tegen hem is. en gelooft tenslotte dat hij wer kelijk schuldig is. De oplossing van deze tragedie vol trekt zich nu langs geheel nieuwe we gen. Een vrouwelijk psychiater, Dr. Constance Peterson (Ingrid Bergman), die op J. B. verliefd is geworden, spant al haar krachten in om langs psycho- analystische weg zijn onschuld te be wijzen. Na vele mislukkingen slaagt zij tenslotte, :.a. door de analyse en de daarop volgende hernieuwde beleving van een droom, waarvan de verbeelding in filmisch opzicht een der merkwaar digste momenten is in deze rolprent. Met de uiteindelijke vaststelling van J. B.'s identiteit komt dan tevens de ware schuldige aan het licht. ONGELUKKEN OP DE GLADDE HOLLE WEG Maandagmiddag j.l. was door ijzel en sneeuwval het wegdek van de Holleweg zeer glad geworden. Er gebeurden dan ook prompt enige ongelukken. De oor zaak hiervan moet men echter niet al leen zoeken in de gladheid, maar tevens dat de weg veel te smal is en doordat er 's middags nog steeds niet gestrooid was. De heer Geurtsen, uit Veenendaal, reed met zijn dorsmachine nabij het kerkhof de sloot in, waardoor de ma chine op zijn kant kwam te liggen. Met een takelwagen van garage „De Klomp" werd getracht de machine weer op de weg te krijgen, hetgeen echter niet ge lukte. Bij een van deze pogingen brak zelfs de achteras van de dorsmachirife', waardoor deze geheel in de sloot ért walkant kwam te liggen. Vanwege de duisternis moest men de pogingen hem vrij te krijgen uitstellen tot vandaag. Nog geen 300 m. verder zat een luxe auto van de heer P. v. d. Wetering in de kant van de weg. Doordat de wêg door de dorsmachine versperd was moest een takelwagen van het garage bedrijf Batenburg, die hier hulp zou verlenen over „Spikhorst" rijden. Door de slechte toestand van deze weg raak te de takelwagen eveneens in de berm van de weg en bleef steken. De hulp van een tractor mocht hier ook niet ba ten, zodat zowel de dorsmachine en de luxe wagen als de takelwagen tegen het invallen van de duisternis nog vast za ten. VROUWENBOND De afdeling Renswoude van de Ned. Christen Vrouwenbond zal a.s. Donder dagavond weer vergaderen in gebouw „Rehoboth". Als spreekster zal optre den mevr. Osinga uit Lunteren. Zij zal spreken over het onderwerp: „De moe der en haar opgroeiende kinderen." E.H.B.O.-ERS SLAAGDEN Woensdagavond werd in „Rehoboth" examen afgenomen van enige E.H.B.O.- ers. De dames E. Bos, G. v. Ginkel en J. v. d. Waal en de heren G. v. Leeuwen en J. v. d. Kaa slaagden voor dit exa men. De cursus stond onder leiding van Dr. J. H. Renten. BILJARTNIEUWS Het tweede team van de biljartclub „Renswoude" speelde Donderdagavond een competitiewedstrijd tegen „De Vink 2" uit Lunteren. Het werd voor de Renswoudenaren een gevoelige 80 né- derlaag. Zij staan echter nog steeds op de vierde plaats op de algemene rang lijst. De persoonlijke uitslagen luidden: H. v. d. Kaa S. Middendorp 02 T. Hardeman M. Hendriks 02 A. IJseldijk J. Hol 02 J. v. Voorthuizen C. Dekker 02 DAMNIEUWS Voor de onderlinge competitie van de damvereniging „Strijd en Kunst" wer den de volgende resultaten behaald: J. v. d. Vliert Jr. H. v. d. Broek 11 M. v. Raay E. Meerveld 02 J. v. d. Vliert Sr. G. Valkenburg 0—E A. v. d. Vliert J. v. Raay 11 H. v. d. Broek J. Vermeulen 20 FILMAVOND Vrijdagavond j.l. werd er in geboulv „Rehoboth" door het garagebedrijf van Voorst in samenwerking met de Shell Ned. een filmavond gegeven. Het is een zeer leerzame avond geworden voor een talrijk publiek. Allereerst kreeg men een interessan kleurenfilm te zien over het winne van aardolie, waarna enkele technischfe films vertoond werden o.a. over de au tomobielmotor. Een prachtige reisfilm viel bij de aanwezigen zeer goed in de smaak. De avond werd besloten met een zeer boeiende film over de TT-races in Assen van vorig jaar. Van de gelegen heid vragen te stellen werd dankbaar gebruik gemaakt. De vereniging voor handel en indu strie „Rhenens Belang" kwam Dinsdag avond in hotel Laheij in ledenvergade ring bijeen. Allereerst werd de gevoer de Sint-Nicolaasactie besproken, die tot aller tevredenheid was verlopen. Er werden geen wanklanken gehoord. Ruim 90% van de uitgegeven bonnen kwam weer via het brugbalspel terug. Het rendement van deze actie is dus wel zeer hoog geweest. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van het „Rheuma"fonds beslo ten verschillende winkeliers „loten" te gaan verkopen in de vorm van een la kentje. Deze lakentjes bevatten een ge heim, dat op 30 Mei voor de radio be kend zal worden gemaakt. De opbrengst komt geheel ten goede aan het fonds ter bestrijding van rheumatiek. De deelne mende winkeliers zullen kenbaar zijn aan een speciaal embleem. Het plan „Rhenen in 1600" is niet tot verdere uitvoering gekomen, waarom werd besloten het te liquideren. De eerste uitloting van aandelen heeft in middels plaats gevonden. Alle opstallen zullen worden verkocht. Op de jaarvergadering in Februari zullen plannen worden bekend gemaakt betreffende de viering van de bevrij dingsdag, terwijl daar bovendien zal worden gesproken over een eventuele zomeractie. Tenslotte besloot de vergadering een adres te richten tot het gemeentebe stuur met het verzoek te willen nagaan of de straatverlichting op het Fred. v. d. Paltshof en de Herenstraat wel vol doende is. Naar de mening van de ver gadering is het stadscentrum te breed voor kinderen,meHhijm en Honing om door de thans aanwezigeg lampen geheel te worden bestreken. Inderdaad zit er vooral op het Hof 's avonds een donkere plek, hetgeen de gezelligheid in het winkelcentrum niet verhoogt. SPLITSING VAN BANKBILJETTEN BERECHT Tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de Reclassering veroordeelde de Utrechtse Rechtbank Dinsdag de 27- jarige koopman C. H. te Rhenen, be schuldigd van poging tot oplichting en het vervalsen van bankbiljetten. Toen de verdachte in September van het vorig jaar in financiële moeilijk heden verkeerde, kwam hij op de ge dachte een bankbiljet van f 25,te splitsen. Bij aanbieding van een ge splitst biljet in een winkel te Barneveld werd het bedrog ontdekt. Een op de zelfde wijze bewerkt biljet van f 10, stelde hij te Rhenen aan een postbode ter hand en gaf de andere helft in een winkel uit. Geëist was twaalf maanden met af trek, waarvan vier voorwaardelijk met eenzelfde proeftijd en toezicht De nieuwste Radio Met geheel nieuw weergave systeem. De hardste noot die nog ge kraakt moest worden. Een schokkende ervaring. Een weergave die zo dicht bij de werkelijkheid komt als wel ooit mogelijk zal zijn. Een rollende bas en klare tin telende boventonen. Ze kunnen het wel bij Philips, dat blijkt NU! Het is een openbaring voor muzikale oren, deze superieure weergave. DE echte radioliefhebber KIEST NU DE Philips BI-AMPLI radio. LET OP In Rhenen verkrijgbaar bij: RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 Rhenen - Te!. 579 In een Ned. Encyclopedie stonden ze broederlijk onder elkaar: Tiendaagse veldtocht en het Tiendrecht. Van deze beide, zoveel van elkaar verschillende zaken, diepten wij geschiedenis op in de Elsterse historie. Wij citeren de ency clopedie: „Tiendaagse veldtocht, inval der Ne derlanders in België, 212 Augustus 1831, nadat Willem I de protocollen van Juni had verworpen. Slagen bij Hasselt en Bantersem. Gestaakt wegens tussen komst van Engeland en Frankrijk." Tot zover de encycloop. In een klein vertrekje in een Elsterse woning hingen aan de wand twee oude vergeelde portretten; prachtige houts kooltekeningen in ouderwetse ovale lijsten. „M'n grootouders,,' verzekerde ons de hoogbejaarde bewoner. „Grootvader heeft nog deelgenomen aan de tien daagse veldtocht. Op de zwarte jas van de ernstig kij kende mannenfiguur prijkte het „lintje", de onderscheiding van deze oud-strijder. „Waren er in Eist nog meer mannen van wie u weet dat zij aan deze veld tocht deelnamen?" vroegen wij nieuws gierig. „Ja," sprak de oude „vader had het vroeger weieens over een man, die een mysterieuze bijnaam had: Lord D. Ook deze „Lord D" had een herinne ring aan de korte strijd overgehouden: hij moest het verdere leven door met één oor. Het andere was er in het heetst van de strijd afgeslagen. Deze „Lord D" was overigens een eigenaardig mens. Winter en zomer, droog of nat, de „Lord" liep op kouse voeten op de straten. „Schoenen en klompen moet ik kopen en schapen heb ik zelf", philisofeerde hij en dus flod- BENOEMING NIEUWE DIRECTEUR KAMP OVERBERG Zoals wij reeds eerder konden be richten, heeft de directeur van het Pas santenkamp alhier, de heer E. Krol, we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd zijn functie neerge legd. Door het Ministerie van Justitie is in tussen als zijn opvolger benoemd de heer P. Hofstede, die reeds als adjunct directeur aan het kamp verbonden was. WIE WEET HIER IETS VAN? Door een vergissing heeft iemand op de ijsbaan „T.I.G.", van de heer W. van Ginkel, te Ederveen, een verkeerde jas meegenomen. Er is bij de heer Van Ginkel een zelfde soort jas blijven han gen, n.l. een korte blauwe Jacker met bontkraag. Wie inlichtingen kan ver schaffen dient zich te vervoegen bij de heer A. de Vries, Kerkdijk 2 te Rens woude. As ik zo m'n krantjie leês, om op de högte te blijven van alle daoverende zaoken, dan vraog ik m'n eige wel is af, waorover de minsen d'r eige toch zo druk maoken. Daor las ik me, asdat de klokken in de toren ut weer is een kirtie hadden verrèkt. Nou, jao, hoe kan ut ök anders. Op die klokken hét nog hele- maol geen zegen gerust. As ze nie stil staon, dan slaon ze niet en as ze nie slaon, dan staon ze nie stil. Wij hadde destijds mor wijzer motte zijn en d'r nie zo de spot mee motte drijven. Wie gaot nou zukke dingen aon de mart brengen? Jao, jao, dat zijn dan daoverende din gen. Krèk as ut consnert van de volle- gende weêk in gebouw „Irene". Nog al een kunst, om zo'n groot fiedelaarskorps naar Rhenen te laoten komme, as de ge meente en de provincie financieel burg staon. Ut zal daor in ut Plantsoen wel weer daoveren. Vanaovund wordt „Euvonia" weer op gericht. Deze Rhenense zangvereniging hét gedaoverd van de schuld deur de Johannespassioon en most daordeur ut bijltjie d'r bij neerleggen. Ut zal mijn is benije of hierveur straks ok subsidie deur de provincie en de gemeente zal worden gegeven, wanneer d'r een keur van solisten in Rhenen komt om de passiemuziek te komme zingen. Ut zou waorachtig nie veur de tijd zijn De Nije Klokkenverkoper. derde hij welgemoed door modder en sneeuw met zijn zelfgebreide wollen sokken. Inderdaad, een wel heel vreem de Lord. Het Tiendrecht was een zeer oude pri vilege waarvan reeds de Bijbel spreekt ln Deut. 26. Koenen noemt het: een evenredig deel, meestal een tiende, dat een rechtheb bende mag heffen van gewassen, ge groeid en (of) van jongen van dieren ge worpen op grond bij een ander in ge bruik. Eist kende voorheen nog één geval van tiende op de korenopbrengst. Koren verbouwd op pachtgrond van deze eigenaar werd getiend. Als de gemaaide schoven op het veld stonden, kwam de grondeigenaar en plaatste om de tiende hoop een groen takje in de wachtende gelederen. Die waren voor hem. De tiendopbrengst. Verder kende ons land nog de „Grove tienden" van het graan, „kleine tien den" van tuinvruchten en tabak en de „krijtende tienden" van gedierte. De Tiend wet van 1907 maakte een eind aan dit alles. Hoe waren nu de sociale toestanden in het oude Eist? Bij onze speurtocht in het verleden stuitten we telkens weer op drie A's: Arbeid, Armoede, Alcohol. Men kan zeggen dat Eist van deze drie zaken net teveel had. Overal en telkens ontmoet men het drietal in de verhalen der ouderen. Eén ding staat wel vast: het was een hard en sober bestaan vroeger. Een werkdag in het land betekende 12 tot 14 uur in de weer zijn. In de ta- bakoogst was een dag van 's morgens 5 tot 's avonds 9 uur regel en wat nog erger was, óók voor kinderen. De vrije Zaterdagmiddag was toen nog niet bekend, 's Zaterdags eindigde de werkweek om 6 uur 's avonds. Had den deze mensen met zulke werkdagen geen vorstelijk loon moeten ontvangen? (Wordt vervolgd.) (van onze correspondent Bonn, Januari. De Duitse piloten met ervaring op verkeersvliegtuigen geven er de voorkeur aan in het buitenland te blijven en niet in dienst te treden by de Duitse Lufthansa, die binnenkort weer begint te vliegen. Oorzaak: de Lufthan sa wil geen hoge salarissen betalen. Ze ven Duitse piloten, die reeds enige jaren in dienst zyn van de Swissair, de Zwit serse luchtvaartmaatschappij, waren door de Duitsers aangezocht om hun contracten met de Zwitserse maat- schappü niet te verlengen en terug te komen naar Duitsland, teneinde posten als piloot-commander !e accepteren by de Lufthansa. De zeven vliegers hebben evenwel geweigerd. Ze menen met de Hansa-salarissen niet rond te kunnen komen. 5000 GULDEN PER MAAND Piloten met ervaring op de grote luchtlijnen behoren tot de best betaalde klasse. De meeste luchtvaartmaatschap pijen betalen aan de commander van een groot verkeersvliegtuig een basis- loon van een slordige drie duizend gul den per maand. Daarop komen dan nog vaak toeslagen, bonificaties en kilome- tergeld. Na vrijwel iedere tocht hebben de piloten enige dagen vrij, zodat ze ook inderdaad tijd hebben om een deel van hun salaris te verteren. Piloten, die niet-commandant zijn verdienen be langrijk minder. In de meeste, Europese maatschappijen geniet een tweede pi loot niettemin al een aanvangsalaris van 800 tot 900 gulden per maand. Daar naast geniet hij kilometergeld, toesla gen en bonificaties. De Amerikaanse maatschappijen betalen aanzienlijk meer. Er zijn commanders in dienst der Amerikaanse ondernemingen die vijf duizend gulden en meer per maand ver dienen, dus belangrijk meer dan een Amerikaanse minister. Voorlopig is nog geen salarisvermindêring in zicht: het verkeer in de lucht stijgt ieder jaar. Maandelijks moeten er nieuwe lijnen worden ontworpen en geregeld wordt de frequentie op bestaande lijnen opge voerd, hetgeen een grote vraag naar vliegers veroorzaakt. Slechts weinigen zijn voor het beroep geschikt. Voorlopig houdt de opleiding van verkeersvliegers nauwelijks gelijke tred met de vraag. GEEN GELD? De Lufthansa heeft medegedeeld, dat ze voorlopig geen hoge lonen kan beta len. Verkeersvliegers zullen er ongeveer 1000 D.M. verdienen en ook de comman der zal zuinig moeten zijn en moeten rondkomen met een salaris van 1800 D.M. De reeds gecontracteerde piloten hebben bovendien te horen gekregen, dat het loon dat ze nu ontvangen zonder te vliegen op hun loon van straks, als ze wel vliegen in mindering zal worden gebracht. In Luchtvaartkringen vreest men, dat de Hansa er op deze wijze niet in zal slagen de beste krachten aan te trekken. Volgens de „Nachtausgabe" legt de Hansa er de nadruk op, dat ze met openbare middelen moet werken en daarom geen hoge lonen kan uitbetalen. (35) Nauwelijks hadden de bevelende woorden des keizers door de arena geklonken, of een der dienaren wierp reeds enkele grote stukken vers vlees in het zand. Brullend vielen de uitgehongerde roofdieren er op aan, terwijl Aram en Ursus naar een ijzeren ladder snelden, die men tussen de stenen hokken had laten zakken. Nu de spanning gebroken was, barstte het publiek los in donderend gejuich. Boven gekomen wierp Aram nog eens een blik vol afgrijzen in de arena, waar de beide leeuwen de brokken vlees met hun geweldige klauwen en kaken aan stukken scheurden. Eerst nu besefte de jonge ridder, aan welk een afschuwelijke dood hij was ont komen. Geroerd greep hij de hand van de gladiator: „Ge hebt mij het leven gered, UrsusDe reus keek Aram strak aan. „Ge weigerde mij te doden toen ik machteloos in het zand lag," sprak hij hees. Daardoor kwaamt ge zelf in levensgevaar, het is dus vanzelfsprekend dat ik u trachtte te reddenHet gesprek werd onderbroken door een schildwacht, die het tweetal beval hem te volgen naar de keizerlijke loge. Daar stond Caracalla, omringd door zijn ge volg, achteloos tegen het voetstuk van een pilaar leunend. Zwijgend nam hij de jonge edelman enige tijd op en er lag een nieuwsgierige klank in zijn stem, toen hij eindelijk vroeg: „Hoe luidt je naam, vreemdeling?" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 2