Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voorbereiding Bevrijdings feesten in Veenendaal WAT BEOOGT REGERING MET DE GROOTSCHEEPSE EMIGRATIE? BRIL Fa. J. F. TAK Wist U i MULDER Kunnen vertrekkende Nederlanders voor Europa worden behouden? Nieuws uit de Omgeving AGENDA Wat doen de Veenendaalse bakkers met de broodprijzen? WIE MOET DE GEZINS-KAS BEHEREN? 2fle Jaargang WOENSDAG 26 JANUARI 1955 No. 7 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Schcrpenzeel „Oranjedag' kreeg versterking Winteruitvoering Veenendaalse Harmonie „Caecilia" Watersnood voor Rhenen viel nogal mee ^ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Grote belangstelling voor de Rijn in Eist Inzake de vraag wie de baas is blijft het overleg toch de basis! Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen N kunnen obk worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprys 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Maandagavond j.l. werd een vergade ring gehouden, waar een groot aantal besturen van verenigingen door Ver. „Oranjedag" waren uitgenodigd voor een voorbereidende bespreking ten aan zien van de organisatie van het Bevry- dingsfeest op 5 Mei a.s. Zoals bekend zal het Bevrydingsfeest dit jaar een speciaal karakter hebben in verband met het feit dat ons land 10 jaar gele den werd bevrijd. De gehouden besprekingen hadden tot resultaat dat het bestuur van „Oranje dag" met verschillende commissies uit de diverse verenigingsbesturen werd versterkt. Om te beginnen wil men de mogelijkheden bezien van de organisa tie van o.a. volksspelen, historische op tocht, kinderspelen en massale kinder zang en het zijn de respectievelijke commissies die zich met de onderdelen van de te organiseren feestelijkheden hebben belast. LEZING EVANSTON Het lezings-comité dat de lezing van dr. Van de Linde van Middelburg over Evanston heeft voorbereid deelt mede, dat door onvoorziene omstandigheden deze lezing op 27 Januari niet kan doorgaan. In overleg met het bestuur van „Sola Fide" zal op die datum in het gebouw aan de Eikenlaan optreden ds. Geurtsen van Utrecht met hetzelfde onderwerp. Zij die in het bezit zijn van kaarten en andere belangstellenden voor de lezing van dr. Van de Linde zijn als gasten van het bestuur van „Sola Fide" har telijk welkom bij de lezing van ds. Geurtsen. De entree is gratis. Nadere regeling van een en ander, zoals ten aanzien van de reeds in het bezit zijnde plaatskaarten zijn nog in beraad. dat dezer dagen door een familie aangifte werd gedaan van de diefstal van een vulpen en een vulpotlood? dat bij het ingesteld politie-on- derzoek beide voorwerpen werden aan getroffen in een kleurdoos van een van een van de kinderen die ze daarin had opgeborgen? dat het zoontje van de fam. R. Vrijdag in de Hoofdstraat door de glad heid kwam te vallen en daarbij met zijn hoofd tegen de zijkant van een passe rende N.B.M-bus terecht kwam? dat de knaap vervolgens onder de bus geraakte? dat de chauffeur van de bus door uiterst snel reageren de bus ogenblik kelijk tot stilstand kon brengen, juist voor dat een achterwiel over de jongen zou heenrijden? dat er ondanks de gladheid en on danks het feit dat door de glibberige en hobbelige sneeuwranden de meeste Veenendaalse straatwegen slechts ge deeltelijk te bereiden zijn, de laatste tijd opvallend weinig verkeersongeluk ken gebeuren? dat ter bestrijding van de glad heid door de dienst Gem. Werken deze weken reeds 7000 kg zout en 300 kub. m. gezeefd zand is gestrooid? dat vaak 's zomers nog moeilijk heden worden ondervonden van dit zandstrooien doordat het zand verstop pingen veroorzaakt in de rioleringen? dat de bewoners van de Sav. Loh- manstraat een pluim verdienen voor de wijze waarop zij gezamenlijk hun straat geheel sneeuw-vrij hebben gemaakt? llllllllll'IIIIIIIMHtHlltlltlll IIIIIIIIIIIIIH •iiiimiii mi i ii in in i nm in mui 11 ii ii m ii mil' ss Samengesteld in samenwerking met de Veenendaalse Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer. Donderdag 27 Januari (In geb. Eikenlaan) ds. Geurt- sen van Utrecht houdt een le- §1 zing over Evanston. Vrydag 28 Januari (In geb. „Eltheto") Bazar van ff Chr. Gem. Zangkoor „Zang en Vriendschap" Zaterdag 29 Januari (In geb. „Eltheto") Bazar van „Zang en Vriendschap" Maandag 31 Januari (In tijd. raadszaal voorm. Post- kantoor) 7.30 uur openbare ff vergadering van de Veenen- daalse gemeenteraad. Dinsdag 1 Februari (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, vergadering van landbouwers bevordering van de Veenen- daalse Eiermarkt. Woensdag 2 Februari (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, f§ Filmavond Dierenbescherming Veenendaal. (In cantine Ritmeesterfabrie- ken) Bloedplasma-avond van |f Ned. Rode Kruis. Donderdag 3 Februari (In cantine Ritmeesterfabrie- ken) Bloedplasma-avond Ned. Rode Kruis. Luxor Theater Heden Woensdag en morgen Donderdag de film „Bente van MASSALE BIJEENKOMST IN GARAGE DE HAAS Evenals voor de feestelijkheden van de 5de Mei, zijn ook de plannen voor de a.s. Koninginnedagviering nog maar voorlopig. Wel is te verwachten dat die voor Koninginnedag beperkt zullen zijn. Voor de gevallenen-herdenking op de avond van de 4de Mei denkt men dit jaar aan een massale bijeenkomst in de grote garagehal van de Fa. De Haas, welke hal hiervoor intussen reeds ter beschikking werd gesteld. In de garage zullen naar schatting 3000 mensen een plaats kunnen vinden. Deze herdenkingsbijeenkomst komt dan in de plaats van de dienst welke ge woonlijk na afloop van de plechtigheid bij het gevallene-monument aan het Stationsplein wordt gehouden. Het is de bedoeling hierbij honder den zangers, leden van de verschillende plaatselijke zangkoren en de beide plaatselijke harmonie-corpsen leiding zullen geven aan te houden massazang. Binnenkort zullen over de voorberei dingen en de verdere plannen voor een en ander nog nadere bijzonderheden volgen. De Veenendaalse Harmonie „Caecilia" heeft voor Zaterdagavond 29 Januari a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan haar jaarlijkse winteruit voering georganiseerd. In het programma van uitvoering zijn opgenomen de Wellingtonmars; Poête et Paysan; Les Pêchers de Perles van G. Bizet; Blanche-Neige et les Sept Nains van F. Churchill; Caprice sur un Thême Allemand; Orphée aux Enfers van Jac. Offenbach en L'entrée des Gladiateurs, een mars van G. Wittman. Aan deze uitvoering zal ook worden medegewerkt door de drumband van „Caecilia". Na de pauze volgt een cabaret-variété programma van het gezelschap Van Meurs uit Haarlem onder de titel „Vro lijkheid in wintertijd". DE VIJF-CENT-ACTIE DER NEDERL. HERVORMDE GEMEENTE In de grote zaal van Eltheto wordt a.s. Donderdagavond te half acht de Jaar vergadering gehouden van de V.C.A. (de vijf-cent-actie voor een vijfde predi kant der Ned. Herv. Gem.) WEINIG SCHADE DOCH VEEL VRUCHTBARE SLIB Van Zaterdag op Zondag heeft de Rijn voor Rhenen het hoogste punt bereikt. De waterstandswisseling is wel zo vlug in z'n werk gegaan, dat Zaterdagavond de Veerweg blank stond en Zondag het water al weer voor een groot deel van het wegdek was verdwenen. Slechts een paar dagen heeft het veerhuis geïso leerd gelegen. De val heeft dermate krachtig door gezet, dat de veerdienst Rhenen-Lien- denden'Kesteren afgelopen Maandag ochtend kon worden hervat van 719 uur, met uitzondering van geladen trai lers. De schade, veroorzaakt door de vloed, valt nogal mee. Hier en daar zijn hei ningen weggerukt, aan de gemeentelijke loswal is een ijzeren mast van de kwik verlichting omgebogen als een rietje en van de veel besproken jachtsteiger zijn drie duc-dalven met de noorderzon ver trokken. Een van de palen werd later aangespoeld en wel teruggevonden nabij Remmerden, een heeft de catastrophe overleefd, zodat 'er thans nog twee stuks ontbreken. Van dijkdoorbraken is ons niets ter ore gekomen. Het enige voordeel van de overstromingen is wel de sliblaag, die thans de uiterwaarden gaat bedekken, hetgeen een kostloze bemesting bete kent voor de eigenaren. Zoals bekend heeft de landelyke or ganisatie van Bakkerspatroons kortge leden geadviseerd tot een verlaging van de broodprijzen. O.a. de Veenendaalse bakkers hebben gemeend nog even met deze prijsverlaging te wachten. Desge vraagd werd ons nu uitleg gegeven van de motieven om deze prijsverlaging uit te stellen. Genoemde verlaging werd door de bakkersorganisatie voorgesteld in ver band met een verlaging van de bloem- prijzen, welke verlaging weer een ge volg was van het oplopen van de z.g. bloemafvalprijzen (zemelen e.d., welke voor veevoeder worden gebruikt). In tussen echter zijn deze bloemafvalprij zen weer gedaald en een nog verderer daling hiervan is te verwachten. Hierdoor, zo redeneert men, is het niet uitgesloten dat binnenkort weer ge adviseerd wordt tot verhoging van de broodprijzen, en de bakkers in Veenen- ONDERWIJSBENOEMING Tot hoofdonderwijzer aan de Chr. Nationale School II (Dr Slotemaker de Bruineplein) is benoemd de heer C. Vis ser, thans hoofd der Chr. School te Gen nep. De heer Visser is benoemd in de vacature, die binnenkort ontstaat door het vertrek van het tegenwoordige schoolhoofd, de heer L. Noorduin, naar Leiden. KERKEWIJK 167 -TEL.2860 -VEENENDAAL daal en omgeving besloten daarom, te meer waar de winstmarges op brood toch al gering zijn, nog even te wachten met bedoelde verlaging. Toch is over enkele weken wel een wijziging van de broodprijzen te ver wachten. Tussen de bakkers in Veenen daal en omliggende plaatsen zijn be sprekingen gaande om een en ander ge zamenlijk door te voeren. Het plan is namelijk om de witbroodprijs met een cent te verlagen en de prijzen van tar we- en regeringsbrood met een cent te verhogen. T EXTRA BUS INGELEGD De Rijn mocht zichverlopen Zondag in een ongekende belangstelling ver heugen. Begunstigd door het mooie weer hebben velen de tocht naar de Veerweg ondernomen om deze rivier in al zijn onstuimigheid te zien. Dat er ook veel Veenendalers bij waren bewijst wel dat er een extra bus moest worden in gelegd. De Meynerswykpolder bij Arnhem is van Donderdag- op Vrydagnacht geheel ondergelopen. Foto: Evacuatie aan de Rijnoever. II de Zonnehoeve'\J (van onze Paryse correspondent) Het Nederlandse streven om zoveel mogelyk gezonde, goede en politiek be trouwbare bewoners in de kortste keren met schepen vol naar de overzeese emi- gratielanden te brengen begint de aandacht te trekken in het buitenland. En we trappen beslist geen open deur meer in door daarbij onmiddellijk vast te stellen, dat men begint in te zien hoe gevaarlijk deze emigratie-politiek op de duur voor het wordende Europa kan worden. Reuter deelde dezer dagen mede, dat er sedert de tweede wereldoorlog ongeveer 50.000 Nederlanders naar Australië zyn geëmi greerd en minister Suurhof schijnt voornemens te zijn van 1955 een jubileumjaar te maken en nogmaals 14000 Nederlanders scheep te laten gaan. Ook Nieuw-Zee- land, Canada, Zuid-Afrika en andere transatlantische landen zien maandelijks schepen vol Nederlanders arriveren. Enige Franse volksvertegenwoordigers zei den ons dezer dagen: „Indien de andere West-Europese landen het Nederlandse voorbeeld volgen krygen we straks een verenigd Europa met ouden van dagen, debielen, lichamelyk zwakken politiek onbetrouwbaren en recidivisten, want, in dien ik het goed heb begrepen letten ze er in Den Haag nog angstvallig nauw keurig op, dat alleen de allerbesten Europa verlaten. De anderen, die ze liever kwyt zijn, krygen geen kans." Het emigratievraagstuk heeft vele fa cetten. De hoogconjunctuur van heden, de angst voor een depressie, de partiële bevolkingstoename, de sociologische en sociale verhoudingen, godsdienst, cul tuur en politiek spelen een rol van be tekenis. Het verlangen van de onderbe- volkte, overzeese landen om prima Eu ropeanen aan te trekken is even begrij pelijk als de angst van de oprechte Eu ropeanen, dat op deze wijze het conti nent verzwakt. Onze wederopbouw, on ze economische vernieuwing, ons stre ven naar een gezamenlijke kracht, zo wel economisch, financieel, sociaal als militair blijft evenwel in schrille tegen spraak met het streven om ons bevol kingsoverschot mits hiervan inder daad gesproken kan worden naar overzee te transporteren. Iedere gezond denkende Europeaan ziet de gevaren, verbonden aan de grote exodus. De ministers, die toch zo gaarne over de Europese bundeling spreken moeten deze ook zien; des te verontrus tender is het, dat ze desondanks de overzeese emigratie blijven bevorderen. Europa, als wordende eenheid gezien, met economische en defensieve verleng stukken in Klein-Azië en Noord-Afrika telt nog gebieden, die een dringende be hoefte hebben aan de Nederlandse boe renzoons, die in eigen land geen grond kunnen krijgen. Velen zijn het er reeds over eens, dat de bevordering van de emigratie naar transatlantische landen een poging tot verzwakking van West- Europa is en op de duur tot politieke, culturele en godsdienstige zelfmoord kan leiden. Men emigreert. Ze vertrekken met duizenden. Het ene schip na het andere trekt het zeegat uit. Maar in vele, Eu ropese landen schreeuwt men om per soneel. „Waarom moedigt de Nederlandse re gering haar beste zonen aan om een lief huisje vol comfort en een goede baan in de steek te laten en met vrouw en kin deren een misschien eveneens goede, doch zelden betere en altijd twijfelach tige toekomst tegemoet te varen?" Het antwoord:„Omdat ze vreest, dat de hoogconjunctuur van heden niet van blijvende duur is. En, omdat ze hoopt dat de bevolkingstoename in Nederland zal voortduren." Vrees en angst zijn immer slechte raadgevers geweest Een dalende con junctuur, die werkloosheid in Neder land brengt zal de overzeese emigratie- landen eveneens treffen. Geen sterve ling kan voorzien hoelang ze op zich zal laten wachten en geen sterveling kan voorspellen hoe vele jaren het zal duren voor Nederland evenveel doodskisten als wiegen zal tellen. Ook iedere prog nose is in dit opzicht volkomen onbe trouwbaar. IN EUROPA Het verenigde Europa, of hoe U het noemen wilt, is groeiende, omdat de jeugd het wil. Het zal verwezenlijkt worden tegen het stille verlangen van door twee wereldoorlogen verwarde po litici in. De economische macht van Amerika enerzijds, de militaire kracht van het communisme anderzijds, het ontwakend bewustzijn van Azië en Afrika en de Europese cultuur dwingen er toe. Er is geen ontkomen aan. Geen enkele Europeaan zal dit willen of dur ven ontkennen. Maar toch is men nu al doende de kracht van het wordende Eu ropa te verzwakken door onze beste zo nen over de zee te jagen. Dit is dom en on-Europees. Wij zijn niet tegen emigratie. Inciden teel kan landverhuizing van boeren zoons naar andere continenten zelfs be paald wenselijk zijn. We zijn wel tegen deze massale emigratie en niet, omdat we onze boerenzoons zonder grond geen boerderij gunnen, maar, omdat er ook in Europa nog grond blaak ligt en even eens omdat nu eenmaal niet alle zoons van boeren ook weer boeren kunnen worden. Onze maatschappij is zeer dy namiek. De ontwikkeling gaat snel. Het is mode geworden om oude waarden weg te smijten zonder dat men er iets beters voor in de plaats kan brengen. Maar gebleven is de gezonde gezinspo litiek der boeren. Het wordt tijd, dat er in emigratie- kwesties klaar wordt gekeken, en ook uit humain en Europees standpunt. In Australië en Canada mislukken er even- (Van onze economische medewerker.) Het geld speelt in een gezin een even belangryke rol als in een bedrijf. Het moet goed beheerd worden, want het is in economisch opzicht het bloed dat een gezin in leven houdt. Wanneer in een gezin de huishoudkas in goede handen is, wordt heel wat leed vermeden. Het is niet zozeer de heer des huizes, het is ook niet zyn vrouw, die de dupe wordt van een slecht financieel beheer in huis, maar het zyn vooral de kinde ren, die het kind van de slechte reke ning worden. Nu gaat het er om te be palen, wie de scepter over de geldmid delen zal zwaaien, d.w.z. wie de beslis singen zal nemen over de uitgaven, die gedaan zullen worden. Hier kunnen weer twee afzonderlyke hoofdstukken worden onderscheiden: het algemeen financieel beheer en de beslissing over de dagelykse uitgaven. Het eerste gedeelte omvat de beslis sing over de regelmatig weerkerende uitgaven, zoals de te betalen belasting, wanneer er van het inkomen niet of niet alleen loonbelasting wordt betaald. Andere uitgaven die daarby kunnen worden ingedeeld, zyn de te betalen huur, de uitgaven voor kleding en on derhoud van het meubilair, voor duur zame gebruiksgoederen zoals radio en stofzuiger, het bepalen van een bedrag dat voor vacantie mag worden besteed. Het tweede deel omvat het huishoud geld in engere zin, zoals de uitgaven voor levensmiddelen, kleine verzeke ringen, gas, water en electriciteit enz. DE VROUW GEEFT HET UIT De aard, samenstelling en opbouw van het gezin brengen met zich mee, dat de vrouw van nature de aangewezen per soon is om de huishoudkas te beheren. Tal van enquêtes in het verleden heb ben bewezen, dat de Nederlandse huis vrouw verreweg het grootste deel van het verdiende inkomen uitgeeft. Toch zullen er nog veel vrouwen zijn, die bij het lezen van deze regels de krant met een nadrukkelijk gebaar aan manlief overreiken om te protesteren tegen de wijze waarop zij in haar rechten worden gekort. Want de vraag, wie de uitgaven doet en wie de beslissingen neemt, is een bron van veel huiselijke twist! Als algemeen richtsnoer zouden wij willen aanbevelen, dat de vrouw de kleine kas beheert in de huishouding en dat de man de meer ingrijpende finan ciële beslissingen neemt. Hij is en blijft (ook onder een gemoderniseerd burger lijk wetboek) nog altijd degene, die uit eindelijk verantwoordelijk blijft voor de grote lyn in het huisgezin. Alleen al uit dit oogpunt komt aan de man deze taak toe. Het gaat er echter in de practijk om, deze algemene regel niet te letterlijk toe te passen en om te vormen naar de om standigheden. Die omstandigheden worden bepaald door de beide echte lieden. Niet door één van hen. DE VROUWELIJKE MINISTER Hoe is het financieel inzicht van de beide huwelijkspartners? Gemeenlijk is de man daarin zijn vrouw de baas. In dat geval zal het door ons gegeven richt snoer goede resultaten afwerpen. Er zijn echter mannen, die van geld uitgeven en van financieren beslist geen verstand hebben. Ziet men als man, dat men in zyn ega een uitnemend minister van financiën heeft getroffen, dan late men het grootste deel van de beslissin gen over uitgaven aan zyn vrouw over. Dat geldt ook voor de uitgaven als kle ding, huur, gas en electriciteit, loon van huishoudelyke hulp e.d. De man heeft over het algemeen al meer dan zijn handen vol aan zijn acti viteit om het geld te verdienen. Hij heeft te zorgen, dat er gedurende het gehele leven van de beide echtgenoten elke goed immigranten als in Frankrijk en andere Europese landen. De brieven zijn er om het te bewijzen. In Frankrijk, Zweden, Turkije, de órient en Noord- Afrika zijn evengoed Nederlandse, Duitse, Italiaanse en Belgische immi granten geslaagd als in de states en Nieuw-Zeeland. Als moeder op sterven ligt kan de naar Australië vertrokken zoon niet even overwippen om het oudje voor de laatste maal vaarwel te kussen. Zolang hij in Europa blijft is dit wel het geval. De eerste kan evenmin terug, als het hem niet bevalt, of zijn vrouw er weg kwijnt of de zaken tegenlopen. De twee de wel. De eerste is voor de Europese stam afgeschreven; de tweede niet het is nog steeds niet bewezen, dat de im migranten in de Europese landen aan grotere, geestelijke gevaren bloot staan dan die in de transatlantische landen. Transatlantische emigratie kan een noodzakelijkheid blijken te zijn. (het is nog niet gebleken). Maar laten we po gen ze zoveel mogelijk af te richten op Europese mogelijkheden en waar zulks niet kan, moet ze gezien worden als een noodzakelijk kwaad, dat men niet te sterk moet propageren en in het uiterste geval weliswaar moedig en vol zelfver trouwen, maar vooral ook van a tot z volledig voorgelicht moet tegemoet tre den. De tijd dringt. Er vertrekt weer een schip naar Australië, afgeladen met Ne derlanders, die er hun geluk gaan zoe ken. In Italië worden de treinen gereed gehouden om Italiaanse erbeiders naar het land der Zuiderzee te brengen, want Nederland heeft werkers nodig. Ik heb eens gedroomd, dat een schip met Ne derlandse emigranten, bestemd voor Australië, in het Suezkanaal in botsing kwam met een boot uit Japan, die Ja panse arbeiders naar Holland vervoer de. Het was een nachtmerrie, waaruit Erasmus stof had kunnen putten. week of elke maand geld op tafel komt. Dat betekent dus ook, dat hij beslist of er besparingen zullen worden gemaakt voor de oude dag, want dit behoort tot het verzekeren van een steeds voort durend inkomen. Heeft de man hele maal geen inzicht in financiële zaken, dan zal hij dit ook graag aan zijn vrouw overlaten, indien zij er wel toe in staat is. ALS HET INZICHT ONTBREEKT Het zal dikwijls voorkomen, dat een huisvrouw moeilijkheden heeft met het verdelen van de inkomsten en dat zij zelfs met dagelijkse uitgaven tobt. De beste regeling in zo'n geval is, dat de vrouw over een minimum aan huis houdgeld beschikt om althans de nood zakelijke betalingen te kunnen verrich ten. De man treft een schikking met zijn leveranciers, waarbij hij per week of per maand op een rekening betaalt. Zo doende krijgt hij een inzicht in hetgeen zijn vrouw voor het gezin aanschaft. Hij kan haar dan aanwijzingen geven over de aankopen, die juist zijn en die, welke moeten worden vermeden. Dit is voor de vrouw niet minder waardig. Niet ieder is met economisch inzicht toegerust en de grootste fout die op het gebied van de geldmiddelen wordt gemaakt, is dat men steeds meent van nature te kunnen financieren. Mu zikale gaven zijn ook meestal cadeaux, die bij de geboorte worden meegegeven. Lang niet ieder heeft ze en dit wordt grif erkend. Gebrek aan financieel inzicht wordt zelden toegegeven en dit is een bron van veel ellende. Wij zullen moeten inzien, dat we zonder een „rekenknobbel" te bezitten, evenzeer een voortreffelijk mens kunnen zijn. Dit wordt te dikwijls betwijfeld. GELD EN GEVOEL Wanneer beide partners bij zichzelf tot de ontdekking komen, dat zij niet als huishoud-accountant zijn geboren, dan kan een financiële chaos dreigen. Daar komt echter steeds meer dan fi nanciële narigheid van en dus moet dit worden vermeden. Men plege dan sa men overleg over alle moeilijkheden en men late zich raden door een goede vriend ot een tfamiifélid, uai dour bei den gewaardeerd wordt en dus ver trouwen geniet. De practijk valt dan erg mee. Veel vrouwen klagen er over, dat de mannen te weinig huishoudgeld willen geven. Dikwijls wordt er mee bedoeld, dat zij meer willen hebben, ook als zij voldoende ontvangen om de dagelijks weerkerende uitgaven te betalen. Het is niet mogelijk het systeem van een vast bedrag huishoudgeld, waarbij de man de rest vasthoudt, zonder meer goed of af te keuren. Het juiste systeem hangt af van de capaciteiten, die beide huwelijkspartners hebben op het gebied van de financiering der huishouding. Men volge hierbij de weg van het nuchtere verstand en make er niet in de eerste plaats een gevoelskwestie van. Het geld en de rekeningen berusten op cijfers, die volkomen gevoelloos zijn. En tenslotte is onderling overleg de basis van elk hoofdstuk uit het huwelijks leven, ook van het financiële. drs. Van AMERONGEN. EDE. Een jaar geleden werden de ta rieven voor het sluiten van huwelijken alhier belangrijk verhoogd. Voor de Woensdag en Zaterdag werden deze ge steld op 15,— maar voor de overige dagen bedragen de kosten 50,Deze regeling had tot gevolg dat vooral de Woensdag zwaar werd belast en wel in die mate dat B. en W. van Ede nu heb ben voorgesteld om ter ontlasting nu ook op Maandag 15,te gaan reke nen en dan nog voor de Donderdag een tarief van 25,in te stellen. Verder ligt het in de bedoeling in de Edese trouwzaal een orgel te plaatsen voor de bespeling waarvan nog eens een bedrag van 10,wordt berekend. EDE. Omdat ook in de gemeente Ede het gevaar niet denkbeeldig is, dat het aantal slijtvergunningen in de naaste toekomst zal toenemen ten koste van de tapvergunningen, achten B. en W. het wenselijk terzake regelend op te treden en het aantal slijtvergunningen te be perken in die zin, dat in Ede-Centrum maximaal drie en in Ede-Zuid maxi maal één slijtvergunning kan worden verleend. Daarnaast zullen nadere loca- liteitseisen gesteld worden. EEN DIE U GOED STAAT Koopt U natuurlijk bij: OPTICIEN HOOFDSTRAAT 106 - Telefoon 2576 Leverancier aan alle Zieken fondsen.

De Vallei | 1955 | | pagina 1