Aram iimiiiifö fóiiLisoimuK »Wat Lezers Schrijven« Frankisch grafveld in Rhenen leverde 2000 vondsten op Manifestatie van Nederl. geldwezen E 55 in Rotterdam Veenendaal Ederveen Overberg Eist Ede Rensivoude Rh enen Achterberg De Klomp 846 ongeschonden graven blootgelegd Raadsvergadering TAFELTENNIS Bokkepoo tjes Banketbakkerij DIJKSTRA Wordt toestand voor (jonge) Rhenense vrouw beangstigend? DRAADOMROEP DE STEEN VAN DE PROFEET De Veenenddaaise Gemeenteraad komt op Maandag 31 Januari a.s. des avonds te half acht in een openbare vergadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester Bakker. marktberichten- op de wekelijkse eiermarkt waren Dinsdagmorgen 55.000 eieren aange voerd. Voor grote eieren werd 13, tot 13,60 per 100 stuks betaald, voor kleine eieren 11,tot 12,Handel traag. Op de biggenmarkt waren 70 biggen aangevoerd. Bij een kalme handel wer den prijzen genoteerd van 38,tot 46,per stuk. Verrassingen in de uitslagen van de tafeltenniscoihpetitie van de Gelderse Vallei zijn er niet geweest. Climax I toonde zich in de le klasse A. de ster kere van haar 2e team en won met 82. Swift 1 blijkt zich goed te gaan aanpas sen; het won de thuiswedstrijd tegen Arnhem I met 64. Ritac I, koploper in de 2e klasse toon de zich met 73 de meerdere van VSW 1. In de 3e klasse G. nam Ritac 3 de kop door met 73 van RTTV 2 te winnen. ZEER VOORDELIG! 32 cent per 100 gram Telefoon 2136 Ritac 4 behaalde het eerste winstpunt in de competitie door tegen Swift 3 gelijk te spelen. Voor de 4e klasse werden nog geen wedstrijden gespeeld voor de 2e helft. De inhaalwedstrijd V.S.W. 3 Fortissimo 1 eindigde in een 28 over winning voor de laatste club. Het programma voor deze week luidt: Woensdag: le klasse A. Tios 1 Climax 2. 2e klasse C. Climax 3 RTTV 1. Ritac 2 Ritac 1. Swift 2 Tempo 1. 3e klasse G. Ritac 4 Ritac 3. 4e klasse I. Redichem 2 Redichem 1. Donderdag: le klasse A. Arnhem 1 Treffers 3. 2e klasse C. Hollandia 1 RTC 1. 3e klasse G. RTTV 2 Swift 3. 4e klasse H. Panter 1 RTTV 3. 4e klasse I. RTTV 4 VSW 3. kosteloze inenting tegen- pokken te gelders veenendaal en ederveen Burgemeester en Wethouders van Ede maken bekend: dat gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken te: Gelders Veenendaal op Dinsdag 8 Fe bruari 1955 om 15.00 uur, in het gebouw der hulp-secretarie te Geld. Veenendaal. Ederveen op Vrijdag 11 Februari 1955 om 15.00 uur, in de voormalige o.l. school te Ederveen. De geschiktste tijd om kinderen in te enten ligt in de leeftijd van drie maan den tot twee jaar. Het is gewenst tevoren de huisarts te raadplegen. Voor een juiste vermelding van de gegevens op de vaccinatiebewijzen is het nodig, dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt medege bracht. schaaknieuws De voor de Veenendaalse Schaakclub zo belangrijke wedstrijden, waar het le tiental moest spelen tegen W.S.T. I en het 2e tiental tegen U.V.S. II, beiden uit Nijmegen, zou moeten uitkomen, zijn door onvoorziene omstandigheden niet doorgegaan. Deze wedstrijden zullen zeer waar schijnlijk op Zaterdagmiddag 5 Febru ari a.s. gespeeld worden. In de plaats van deze wedstrijden zijn de volgende partijen gespeeld voor de onderlinge competitie: Groep a. Elenbaas v. d. Veer 10 v. d. Wal Willemsen 01 v. d. Bosch Schoenman 10 Maas v. Manen 10 ter Hogt Diepeveen 01 v. d. Wolf v. Genderen '/i'/i Groep b. W. Konings Blankenspoor 10 Piso v. Dam 10 v. Raay v. Schaik 10 spreken in het openbaar Woensdag heeft het Instituut voor Persoonlijkheidsvorming en Sprekers opleiding (IPSO) in de zaal van 't Tref punt een slotles gehouden. In zijn openingswoord voerde de do cent, de heer Bleijerveld uit Zeist, zijn gfehoor mee naar de eerste les van de cursisten. De grote psychische moeilijk heden die zich dan openbaren doen de cursist wel eens denken: „Dit leer ik nooit". Hoeveel te meer mag het suc ces dan genoemd worden, als niet één of twee, maar alle cursisten voor pu bliek durven en kunnen spreken. Achtereenvolgens werd het woord ge voerd door de heren J. Budding, H. v. Hunnik, A. v. 't Voort, H. Anbeek, A. Geurtsen, H. v. Doorn, M. A. Grijs en C. Grijs, met als onderwerpen resp.: Angst, Vacantie, Emigratie, Ontspan ning, Reis naar Indonesië, Het Ei, Vrije tijdsbesteding en De beste stuurlui staan aan wal. Alle cursisten gaven over de voor noemde onderwerpen op vlotte en on derhoudende wijze hun gedachten weer. Een oud-cursiste, mej. Petersen, ver telde na de pauze over haar angst (vroe ger) en haar vrijheid van optreden in het openbaar (nu). Na het uitreiken van de certificaten werd nog gesproken door oud-cursisten, een dame en een paar heren uit de aan wezigen. Om kwart voor elf werd deze zeer in teressante bijeenkomst met een woord van dank door de heer Bleijerveld ge sloten. Namens de cursisten werd aan de heer Bleijerveld een kist sigaren en aan mevr. Bleijerveld een doos bonbons, met toepasselijke woorden aangeboden. inbraak opgehelderd Een zekere Van de H. uit Ede, die reeds meerdere inbraken heeft gepleegd, blijkt nu ook de dader te zijn van de in braak bij de lunchroom van de heer A. B. aan de Hoofdweg te Ederveen. Zoals reeds werd gemeld, werd de inbreker bij zijn werk gestoord, zodat hij geen kans kreeg iets mee te nemen. 144 overwinning voor tafel tennisvereniging „ederveen" Vrijdagavond j.l. had een wedstrijd plaats tussen de tafeltennisverenigin gen „Ederveen" en P.I.T. uit Rens- woude. Deze wedstrijd leverde een 144 overwinning voor „Ederveen" op. Er werd zèer sportief gespeeld, men kreeg spannende ontmoetingen te zien zoals b.v. de wedstrijd G. v. HeerdtG. v. 't Voort, welke in drie games gespeeld werd waarvan zelfs één 2624. D. v. Heerdt won ook twee van de drie door hem gespeelde wedstrijden. D. de Koning, B. Slotboom en H. van Beek wonnen allen drie sets. W. Stomphorst, die evenals B. Slot boom voor de eerste maal meespeelde, had een beetje last van zijn zenuwen, zodat hij er twee verloor. Een goede prestatie leverde B. Slotboom die in September met spelen is begonnen en thans de door hem gespeelde partijen won. Als „Ederveen" zo doorgaat is er een grote kans dat in de loop van de zomer de door P.I.T. uitgeloofde wisselbeker gewonnen wordt. benoeming p. hofstede In een van de vorige nummers van ons blad werd het bericht opgenomen dat de heer P. Hofstede door het De partement van Justitie was benoemd tot directeur van het Kamp Overberg. Dit moest echter zijn benoemd tot waar nemend-directeur. Nu grotere KORTINGEN op Uw Kinderen tot 12. jaar f 6.- op montuur Kinderen tot 16 jaar f 9.- op montuur Ziekenfonds Leverancier Hoofdstraat 51 Telefoon 3184 VEENENDAAL ledenvergadering kon. ned. ver. e.h.b.o. afd. elst Donderdag 20 Jan. kwam de Kon.- Ned. Ver. E.H.B.O. afd Eist (U) in ver gadering bijeen. De B.B. was daarbij als gast aanwezig. Volgens de voorzitter was het afgelopen jaar niet slecht voor de vereniging en werd het 20-jarig be staan op 5 Maart 1956 ter sprake ge bracht. Na jarenlang als zodanig in functi^ te zijn geweest trad de heer J. Kranen burg wegens drukke werkzaamheden af als bestuurslid onder dank voor het zeer vele werk dat door hem voor de vereni ging gedaan werd. Tot slot werd door dr. S. M. van Ommeren een zuurstof koffer ter beschikking gesteld, welke geplaatst wordt bij steenfabriek Tim mermans. serie inbraken opgehelderd De politie te Nijmegen heeft met de arrestatie van de 31-jarige electricien G. M. A. v. T. de hand gelegd op een inbreker, die in tal van plaatsen, o.a. in Ede, zijn slag heeft geslagen. Het onderzoek van de Edese politie heeft aan het licht gebracht, dat v. T. in November 1950 uit een schuur van mej. de L. aan de Amsterdamseweg een damesrijwiel heeft ontvreemd. Verder is hij ook de dader van de inbraak op 25 Februari van het vorig jaar bij v. D. aan de Parkweg, waarbij hij een be drag van 657,buit maakte. Tenslotte heeft hij op 19 Mei 1954 bij V. aan de Van Voorthuizenlaan een bedrag van ruim f 100,ontvreemd. Van T. heeft een volledige bekentenis afgelegd en is ter bescshikking van de Officier van Justitie te Arnhem gesteld. twee inbraken aan de rijksweg Vorige week werd ingebroken in de timmerwerkplaats van de heer v. R. aan de Rijksweg, waarbij een dames rijwiel werd ontvreemd. In diezelfde nacht werden bij J. aan de Rijksweg uit een schuur een paar laarzen ont vreemd. De Edese politie heeft de dader op gespoord. Het is een zekere van H. uit Ede, die reeds meerdere veroordelingen achter de rug heeft en zich nog maar enkele weken weer op vrije voeten be vond. eiermarkt Maandag 24 Januari. Aanvoer 140.000 stuks. Prijzen van f 12,50 tot f 14,per 100 stuks. Handel matig. „in holland staat een huis film Vrijdag 28 Januari a.s. wordt in ge bouw „Rehoboth" alhier een filmavond gegeven door het Christelijk Blindenin stituut „Bartimeus". Hierbij zal o.m. worden vertoond de prachtige en zeer interessante film „In Holland staat een huis", 's Avonds is er een voorstelling voor volwassenen en 's middags voor schoolkinderen. lidmatenkring Morgen, Donderdag 27 Januari a.s. om acht uur wordt door de Herv. Lidmaten weer een kringavond ghouden. B. Vlas- tuin zal hierbij een onderwerp inleiden over „Levensvreugd en Levensvernieu wing". biljartnieuws Het tweede team van de biljartver eniging „Renswoude" speelde Donder dagavond j.l. tegen „Sport" 2 uit Vee nendaal. De Renswoudenaren hielden in de kopgroep stand maar liepen niet verder uit doordat zij in deze lastige uit wedstrijd tegen de koplopers met een puntenverdeling genoegen moesten ne men. De algemene prestaties waren niet zo heel erg hoog. De persoonlijke uitslagen luiden: H. v. d. KaaH. v. Ravenswaay 02 T. HardemanC. v. d. Bovenkamp 20 A. IJseldijkH. v. d. Vondel 02 J. v. VoorthuizenA. van Hal Eerstgenoemde spelers zijn van woude. 2-+0 n Renè- geslaagde uitvoering De afdelingen Renswoude, Scherpen- zeel en Woudenberg van de C.B.P.B. en de C.J.B.T.B. hielden Vrijdagavond j.l. in gebouw „Rehoboth" jaarvergadering. De avond stond onder leiding van en werd geopend door de voorzitter der C.J.B.T.B., met gebed en Schriftlezing. Voor de pauze kreeg men een tableau te zien en uit de jaarverslagen van beide verenigingen bleek dat er een batig saldo was, terwijl het ledental nog steeds stijgt. 1 De heer J. W. Ooms sprak verder over het onderwerp „Platteland en cul tuur". Spreker wees er op dat dit on derwerp eveneens getiteld had kunnen zijn „Platteland en kunst". Volgens spreker hebben wij allen, vooral de Christenen, met kunst te ma ken en doen wij in feite allen aan kunst of cultuur. Verder trad het trio F. v. d. Fliert, N. v. d. Fliert en J. v. d. Lagemaat op met zang, terwijl een voordracht van mej. M. Gerritsen bij de aanwezigen zeer in de smaak viel. De opvoering van het historische to neelstuk „Je Maintiendrai" is een groot succes geworden. Dit toneelstuk handel de in de tijd van Prins Willem van Oranje, n.l. bij het begin van de tach tigjarige oorlog. De hoofdrol, Prins Willem, werd ge speeld door de heer C. Lagerwey en dat op uitnemende wijze. Ook de heer W. v. d. Wiel speelde voortreffelijk. De enige vrouwelijke rol werd ge speeld door mej. H. Top. Alle spelers waren zeer rolvast. De regie berustte bij de heer G. v. d. Horst uit Woudenberg. De avond werd gesloten door ds. E. Torenbeek, Ger. predikant te Scherpen- zeel. mannen in rhenen zijn er slechter aan toe Waarom zou de toestand in Rhenen voor de jonge vrouw beangstigend moe ten worden? Wel, eerder geloven wij, dat het er voor de mannen niet al te rooskleurig uitziet. Hoe we daartoe zo maar ineens zijn gekomen? Wel, dat heeft het overzicht van de loop der be volking over 1954 op zijn geweten. Daar uit spreken de nuchtere cijfers duide lijke taal. Op 1 Januari 1954 waren er 22 man nen meer dan vrouwen en op 1 Januari 1955 was het verschil tussen mannen en vrouwen maar liefst gestegen tot 69. Wat kan hieruit voortvloeien? Ener zijds bestaat de kans, dat er een run komt op de vrouwen, die zich van alle kanten genoodzaakt zien zich te verde digen en niet de eerste de beste te ne men, anderzijds is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de mannen elkaar te lijf zullen gaan, vanwege het vrouwen tekort. Zou dit allemaal nu wel zo'n vaart lopen? We geloven het eerlijk ge zegd niet. Dat zal heus allemaal wel meevallen. Er zijn in Rhenen thans 5703 mannen en 5612 vrouwen, of totaal 11.315 inwoners, tegen vorig jaar 10.998. De Grebbestad groeit dus nog steeds. De toename der bevolking bedroeg 317 per sonen. Over 1954 stierven 74 mensen, terwijl er 271 werden geboren. Er ver trokken 552 personen en er vestigden zich 672 personen. Het geboorte-over- schotbedraagt 197 en het vestigingsover schot 120. filmavond Vrijdagavond 28 Jan. zal in het buurt schapshuis alhier een zeer interessante Landbouwfilm worden vertoond geti teld: „Paardekracht in de Landbouw". Deze avond is georganiseerd door de Plattelands Jongeren Gemeenschap en het Utrechts Landbouwgenootschap afd. Achterberg - Rhenen. De film wordt verzorgd door de Koninklijke Nederl. Shell Comp. en is voor een ieder vrij toegankelijk. twee gewonden bij gecompliceerde aanrijding Twee gewonden, waarvan een ernstig, en vijf beschadigde auto's waren het resultaat van een gecompliceerde aan rijding, welke Maandagmorgen om streeks half tien op de Rijksweg tussen Ede en De Klomp bij de boerderij De Wetering plaats vond. Een voerman wilde met paard en wa gen de Rijksweg oversteken om een erf op te rijden. Doordat het paard schrok werd een gedeelte van de rijweg even geblokkeerd. Dit noodzaakte de bestuurder van een vrachtauto te stop pen. Een daarachter rijdende personen auto, bestuurd door H.S. uit Utrecht, remde eveneens af, doch de derde in de file was daarop niet bedacht, met het gevolg, dat S. een flinke duw in de rug kreeg en zijn auto onder de laadbak van de vrachtauto schoof. Een vierde auto, bestuurd door de vertegenwoordiger D. H. W. uit Utrecht, bemerkte de verkeersstremming niet op. Hij wilde inhalen en merkte te laat een militaire vrachtauto op, die van tegenovergestelde zijde naderde. Toen hij wilde afremmen slipte zijn wagen en botste hij tegen de vrachtauto. De heer W. liep hierbij een hersenschudding op, alsmede een hoofdwonde en een shock. Een tweede inzittende, de heer T. J. S. uit Amersfoort, kreeg alleen een hoofd wond. Van de vijf auto's, die bij dit ongeval betrokken waren, werden er drie licht en twee zwaar beschadigd. Ik hoor het net zo als mijnheer Horemans! Mijnheer Horemans zit in de controle kamer van het N.I.R. in Brussel. Hij hoort alles precies zoals het in de studio klinkt. Perfecte weergave'. Ik hoor alles door de beschermde muzieklijn, die PTT voor mij naar Brussel heeft gelegd. Even perfecte weergave Ja, Uw Draadomroepluidspreker is via eigen muzieklijnen verbonden met Hilversum I en II en buiten landse Stations. Daardoor geen gekraak, geruis en gebrom - maar een heldere klank, op volle band breedte*. Studioklank! Geniet van storingvrije ontvangst, vier pro gramma's zonder zoeken. U hebt weinig kosten en een vaste plaats in de studio - met studioklank! Bespreek ook zo'n plaats en U hoort het fijnste het hest! *Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storingvrije studioklank Rhenen, 22 Januari 1955 Zoals vandaag, Zaterdag, de toestand van de wegen was, er zijn geen woorden voor. Door de ingetreden dooi waren vrijwel alle wegen onbegaanbaar. On dergetekende, die als leverancier de ge hele dag langs de weg moest zijn, en trouwens alle inwoners hebben door de smerige brij moeten ploeteren. Vooral de bewoners van de grote woonwijk „Vreewijk" hebben het in dit opzicht hard te verduren gehad. Was het noodzakelijk dat het gemeen- tepersoneel als gewoonlijk om 12 uur naar huis ging terwijl er nog zoveel op te ruimen was? Een maal met de sneeuwploeg door de stad en het was al heel wat beter geweest. Nu was het werkelijk geen doen zich over straat te bewegen. w.g. R. R. van Dam, Brood- en banketbakker Dr. P. Glazema, directeur van de rijks dienst voor oudheidkundig bodemonder zoek te Amersfoort, hield Dinsdagavond een zeer interessante lezing voor de R.V.U. over verschillende opgravingen in Nederland, waarbij het Frankische grafveld in Rhenen, ontdekt in 1951 ter gelegenheid van de verbetering van de rijksweg RhenenUtrecht ter hoogte van de Donderberg aan de Utrechtse- straatweg, het belangrijkste onderwerp vormde. Wat hier in Rhenen werd gevonden is tot nu toe het grootste Frankische grafveld wat ooit in de geschiedenis werd blootgelegd. Het had een lengte van 160 meter en een breedte van 40 meter. Er werden niet minder dan 846 ongeschonden graven ontdekt en er werden maar liefst 2000 vondsten ge borgen. Het zal niemand verbazen, dat dit voor onze oudheidkundigen grote winst betekende. Zeer veel arbeid moest worden verricht om alles schoon te ma ken en te conserveren, hetgeen gedeel telijk in Leiden en gedeeltelijk in Amersfoort geschiedde. Er kwamen legio fotografen en tekenaars aan te pas. Eerst wanneer de publicatie over deze machtige vondst is verschenen is het werk beëindigd en zal de minister moe ten bepalen, waar alles zal worden ten toongesteld. Laten we hopen, dat dit nog eens in het nieuwe museum op de Markt zal geschieden. De heer Glazema noemde het een ty pisch verschijnsel, dat op de meest oos telijk gelegen gedeelten van de begraaf plaats de graven waren gericht van Noord naar Zuid en dat op de meest westelijke plaats de Oost-West-richting viel te bespeuren. Men krijgt de indruk, dat hier het Christendom reeds van in vloed is geweest. Behalve lijkgraven werden ook talrijke crematies aange troffen. De paardengraven lagen hier tussen de mensengraven in. De mense lijke skeletten zijn zo goed als niet be waard gebleven, omdat zij in het zand begraven zijn geweest. Daartegenover waren de voorwerpen legio. IJzer, brons, glas, goud, zilver, aardewerk en zelfs textiel kwam bovengronds. Ook mantel spelden, armbanden, vinger- en oor ringen, broches, kralensnoeren, gouden hangers etc. Zwaarden, messen, speer punten, maliënkolders, scharen, kammen en beurzen, te veel om op te noemen werd in de graven gevonden. Zeldzaam waren de vondsten zoals aardewerkpot- ten, glaswerk dat de toets van de heden daagse critiek glansrijk kan doorstaan en bronzen schalen. Bij de grafgiften bevonden zich ook houten emmers van 24 cm hoog en met brons versierd. De z.g. slurfbeker was een bijzonder stuk, 15 cm hoog en prachtig versierd. Uit alle voorwerpen sprak een hoge aesthe- tische ontwikkeling. Andere zeer fraaie vondsten waren nog een zeer mooie 24 cm lange verguld zilveren haarpen, alsof deze op een draaibank was ge maakt. Een belangwekkend stuk was een bronzen gordelbeslag van 22 x 12 cm met gesp en dierfiguren. Ook bloemen en kruiden zijn als gif ten mee de graven ingegaan. Ook daar van heeft men resten gevonden. Tussen dit alles vond men zelfs resten van dode vliegen en is men er in geslaagd vlie genogen te fotograferen. Uit weefsel fragmenten heeft men de weeftechniek kunnen bestuderen van 1300 jaar ge leden. Het zal nog geruime tijd duren, zo be sloot de heer Glazema zijn zeer belang wekkende lezing, alvorens tot publicatie van de Rhenense vondsten kan worden overgegaan, die dateren uit de vierde eeuw en doorlopen tot in de eeuwen van het Christendom. Tenslotte memoreerde spreker nog de kostbare goudvondsten, bestaande uit twee fraaie halssieraden, waarin ge grift de naam van de eigenaar, het ge wicht in goud en de prijs, zoals deze voor de oorlog in Rhenen eens zijn ge vonden en thans reeds overal in den lande tentoongesteld zijn geweest. Temidden van stapels goederen en kisten, opgeslagen in het Parkgedeelte, zal op de E 55 in Rotterdam reeds van verre boven het geboomte een merk waardige houten toren de aandacht trekken. Deze toren, van een unieke bouwkundige constructie, zal een on derdeel vormen van het geheel in glas opgetrokken Paviljoen van de Banken en het Geldwezen. Op knappe wijze hebben de architect J. Penraat en zijn medewerker c. a. Jongejans de grote betekenis van de banken en het geldverkeer in beeld ge bracht. Zü hebben deze moeilijke ma terie zodanig aanschouwelijk gemaakt, dat ook de leek op dit terrein zich hier van een helder idee kan vormen. De opdracht hiertoe ontvingen zg van de Nederlandse Handelsbanken, die te zamen met de Vereniging voor de Ef fectenhandel de bouw van het pavil joen voor de Banken en het Geldwezen hebben mogelijk gemaakt. De inhoud van het paviljoen heeft twee aspecten, enerzijds wordt de aan dacht gevestigd op de historie, ander zijds op de actuele betekenis van de banken voor onze welvaart. Beide as pecten zijn op boeiende wgze uitgebeeld. De bank is een steunpilaar voor ons bedrijfsleven in verband met haar grote betekenis voor de financiering. Deze financiering kan geschieden op korte termijn, zoals bij voorbeeld het geval is bij voorraden en dergelijke. De bank kan ook helpen met credieten op lange termijn b.v. voor de bouw van fabrie ken, de aankoop van machines e.d. na melijk door emissies van aandelen en obligaties. Hierbij speelt de Amster damse Effectenbeurs uiteraard een be langrijke rol, vandaar, dat een afzon derlijke vitrine aan de handel in obli gaties en aandelen en soortgelijke waar depapieren op de Amsterdamse Effec tenbeurs is gewijd. Men ziet hier foto's van de effectenbeurs en facsimili van aandelen en obligaties, omzetcijfers als mede een tikkertoestel, dat de laatste DE OVERSTROMINGEN. Een inwoonster van een aan de rivier gelegen villa van het dorpje Vill-neuve-le-roi verlaat het huis per bootje. (37) De nacht begon reeds te vallen, toen Aram en zijn manschappen de officier Flavius volgden door de verlaten straten van het oude Rome. Na enige tijd betraden zij de binnenplaats van een groot huis. „Gij allen gaat u melden bij de wapen kamer, daar kunt ge uw barbaarse helmen en kleren inruilen voor een goede, Romeinse -uitrusting," zei Flavius op barse toon. „Zoals ge ziet, de poort wordt door schildwachten bewaakt, het is niemand toege staan na zonsondergang de binnenplaats te verlaten. Ik raad jullie trouwens aan, dadelijk naar de slaap vertrekken te gaan, mijn exercities beginnen zeer vroeg en ze zijn niet lichtHij wenkte Aram, hem te volgen. De jonge ridder wenste zijn man schappen een goede nachtrust en besteeg daarna achter de romein de marmeren trap naar de eerste verdieping. Nadat Flavius hem in zijn slaapvertrek gebracht had, wenste de officier Aram op norse toon een goede nacht Voordat hij de kamer verliet, draaide hij zich nog even om. „Ik hoop dat ge mij zojuist goed verstaan hebt, het uitgaansverbod geldt voor iedereenDan viel het gordijn achter hem dicht en hoorde Aram zijn voetstappen wegsterven op de gang Op zijn rustbank gezeten overdacht Aram nog eens de gebeurtenissen van de afgelopen dagen, zijn kennismaking met de profeet Jachimo, de kaak slag die hij Flavius had gegeven, die nacht in de kerker, met zijn medegevangenen, de arena Ursusde leeuwen.... de keizer. En heel dit wonderlijke avontuur was begonnen, doordat hij in een glazen bol had zitten turende steen van de profeet Jachimo(Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 2