Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Gedenkzuil op historische plaats aan de Kerkewijk HEEFT DE MAAN INVLOED OP HET WEER 77 Hoe denken de lezers er over? de VALLEI-riks? Zonder „spreiding,, verliezen vacanties haar waarde BRIL Fa. J. F. TAK HERDENKING WATERSNOOD 1855. n. t:\Di Waar is Nieuivs uit de Omgeving 29e jaargang vrijdag 28 Januari i»5» Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal No. 8 Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Ned. Herv. Kerkeraad heeft bezwaar tegen samenkomst in kerk op de Markt De herdenkingssamenkomst V Maandag verjaart onze Kroonprinses Autobus tegen boom Vergadering Eiermarkt VRCOranje-Blauw Hij is f 22.50 waard Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Vacantieprobleem vraagt de aandacht, óók in de winter! NUTSS PAARBANK „Polderhuis" - Hoogstraat 19 DE ARBEIDSMARKT v Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. P. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Zoais reeds eerder werd bericht zal op Zaterdag 5 Maart a.s. een eenvoudige herdenking plaats vinden van de watersnood en de tragische gevolgen daarvan welke Veenendaal 100 jaar geleden heeft getroffen. Hoewel Veenendaal daarna door nog andere rampen werd bezocht, o.a. als ge volg van de laatste wereldoorlog, heeft de Commissie Herdenking Watersnood 1855 toch gemeend deze dit jaar te herdenken. Zeer veie Veenendalers kennen nog de verhalen van hun ouders over de ramp van 1855, toen vele ingezetenen naar elders moesten vluchten en het was tot ongeveer 50 jaar terug dat in de Veenendaalse kerken op de vyfde Maart diensten werden gehouden waarhij deze watersnood steeds weer werd herdacht. De be sturen van de plaatselijke kerken is nu trouwens verzocht zulks ook weer in de diensten van Zondag 6 Maart a.s. te doen. Verder heeft de Herdenkings-commissie gemeend bü de aanstaande herden king een eenvoudige gedenkzuil te doen onthullen en een herdenkingsbijeenkomst voor te moeten bereiden. Een en ander in nauwe samenwerking met het gemeen tebestuur. De Herdenkingscommissie watersnood 1855 heeft de vijfde Maart uitgekozen omdat op die dag van het jaar 1855, des middags om half vier de doorbraak plaats vond van de Rijndijk bij de Greb be en het water met geweld de Gelderse Vallei binnenstroomde. En voor de ont hulling van de te plaatsen gedenkzuil heeft men dan ook niet alleen dezelfde datum maar ook hetzelfde uur van deze dijkdoorbraak gekozen. Als plaats voor de gedenkzuil heeft de commissie tenslotte haar keus laten vallen op het plantsoen op de hoek KerkewijkStationssingel, n.l. 6 a 7 me ter uit het trottoir van de Kerkewijk. Het was ook ongeveer op deze plaats dat tijdens de overstroming een schuit omsloeg waarbij een man en vijf kin deren verdronken. Dit punt is mede uitgekozen omdat het een van de laagste plaatsen van Veenendaal is en waar het water dus ook het hoogst heeft gestaan. Deskun digen hebben uitgepeild dat het water hier 2.70 m. hoog stond. Ook is deze plaats centraal in de gemeente gelegen. De onthulling van de gedenkzuil zal worden verricht door twee kinderen, na zaten van de mensen welke 100 jaar ge leden op deze plaats om het leven kwa men. De zuil is een ontwerp van de heer G. C. van Stuijvenberg alhier, en zal gericht staan naar de Kerkewijk en be halve het wapen van de Veenraden (die in de tijd van de overstroming verre gaande bestuursbevoegdheden bezaten) de datum en enkele regels in dichtvorm dragen. De hoogte van de zuil zal 2.70 meter bedragen en is dus precies de hoogste stand van het water op deze plaats. Verder stelt de commissie zich voor ter bekostiging van deze zuil geen be roep te moeten doen op de bevolking en dat de gemeente de betaling hiervan op zich neemt. B. en W. gaan hiermede ac- coord en hebben dan ook inmiddels de Gemeenteraad om het benodigde cre- diet van 2400 gulden gevraagd en deze aanvraag geplaatst op de agenda voor de raadsvergadering van a.s. Maandag avond. De Commissie Herdenking Watersnood 1855 heeft ook de te houden herden kingsbijeenkomst in voorbereiding. Het gebouw dat hiervoor naar het oordeel van de commissie het meest aangewezen is, is de kerk aan de Markt. Dit kerk gebouw vormde namelijk tijdens de overstroming het centrale punt, en het was ook hier dat vele vluchtelingen van de watersnood een tijdelijk onderdak vonden en ook in ander opzicht vormt deze kerk een historisch middelpunt in Veenendaal. Verder achtte de commis sie dit kerkgebouw ook het meest aan gewezen omdat dit gebouw de meeste mensen kan bevatten voor deze alge mene herdenking, welke meer bedoeld is als een openbare vergadering dan als kerkdienst. De Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente meende echter, gezien het pro gramma voor deze bijeenkomst, alsme- H tllllinilllllllIIIIIIIIHIHUI IIMHtllllllllII iMMtllllllHII I lllllllllll-11 Samengesteld in samenwerking met de Veenendaalse Vereniging II voor Vreemdelingen Verkeer Heden, Vrydag 28 Januari (In geb. „Eltheto") Bazar van Chr. Gem. Zangkoor „Zang en Vriendschap". Zaterdag 29 Januari (In geb. „Eltheto") Bazar van I„Zang en Vriendschap". (In geb. Eikenlaan) Winteruit- voering en cabaretavond van y Veenendaalse Harmonie „Cae- p cilia". Maandag 31 Januari (In tijd. raadszaal voorm. Post- kantoor) 7.30 uur, openbare vergadering Veenendaalse Ge meenteraad. II Dinsdag 1 Februari (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, vergadering van landbouwers ter bevordering van de Vee- nendaalse Eiermarkt. r Woensdag 2 Februari (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, Filmavond Dierenbescherming |E Veenendaal. (In cantine Ritmeesterfabrie- ken) Bloedplasma-avond van het Ned. Rode Kruis. |1 Donderdag 3 Februari (In cantine Ritmeesterfabrie- ken) Bloedplasma-avond Ned. Rode Kruis. 1| Luxor Theater Van heden Vrijdag t.m. Mana- ff dag de film Puntje en Anton ff en van Dinsdag t.m. Donder- §f H dag Het dubbele leven van Dr. H Gerbrand. §1 ^.sins: lllillllllllllMIIIIIIIIIII lltlllllllllltlll üiüi'ill!!: de de keuze van de sprekers, de kerk hiervoor niet beschikbaar te kunnen stellen. Het gemeentebestuur heeft in deze nog bemiddeld maar de kerkeraad achtte het niet verantwoord haar inge nomen standpunt te wijzigen. De commissie welke dit besluit met spijt eerbiedigt, heeft intussen besloten de bijeenkomst, welke in de avonduren van de vijfde Maart wordt gehouden, te doen plaats vinden in het gebouw aan de Eikenlaan. De historische herdenkingsrede zal hierbij worden uitgesproken door dr. J. G. Thoomes, daartoe aangezocht omdat hij met zijn boek „Vier eeuwen Veenen daal" heeft blijk gegeven een diepgaan de studie te hebben gemaakt van Vee- nendaals historie. Verder zullen als sprekers optreden burgemeester A. Bakker en de heer D. Sandbrink, terwijl ook een zangkoor en een declamator aan deze bijeenkomst zullen medewerken. De declamator heeft o.a. een gedicht op zijn programma dat 100 jaar geleden op de watersnood werd gemaakt. Tijdens de bijeenkomst hoopt de commissie ook een bescheiden expositie te kunnen geven van schetsen, tekenin gen, geschriften en voorwerpen welke op de watersnood van 1855 betrekking hebben. Om de reeds bij elkaar gebrach te collectie nog te kunnen uitbreiden verzoekt de commissie dan ook of zij die nog bijzonderheden kunnen vertellen of in het bezit zijn van attributen welke met deze watersnood verband houden, zich in verbinding te stellen met de se cretaris van de commissie, de heer B. van de Pol, Hoofdstraat 98, en zo mo gelijk bedoelde attributen voor ge noemde expositie in bruikleen af te staan. Tenslotte vermelden wij nog even de samenstelling van de commissie Her denking Watersnood 1855. De leden hiervan werden willekeurig gekozen, in zoverre althans, dat zij zich allen bij zonder interesseren voor de historie van Veenendaal. De leden zijn: de heer D. Sandbrink, voorzitter en Dijksgraaf van het Dijkschap Grebbedijk, de heer B, van de Pol, secretaris, en leden de he ren D. Philips, W. J. Schoemaker, A. P. de Kleuver, mr. J. F. van Leeuwen en M. Jansen. Omtrent de a.s. herdenking alsmede de nadere historische gegevens van de in 1855 in Veenendaal plaats gevonden hebbende watersnood volgen binnen kort. FILMAVOND DIERENBESCHERMING Nog even brengen wij in herinnering dat de kortgeleden opgerichte Veenen daalse afdeling van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren voor a.s. Woens dagavond in gebouw „Eltheto" een in teressante filmavond heeft georgani seerd. (foto: Meyboom Dinsdagavond omstreeks 11 uur slipte een NBM-bus, komende uit de richting Veenendaal ter hoogte van de jeugd herberg „De Eikelenkamp" door de glad heid van de weg en sloeg in volle vaart tegen een boom. Verscheidene inzittenden liepen min of meer ernstige verwondingen op. On der de gewonden was ook de conduc trice die door de glazen afscheiding van de bus heen in de chauffeurscabine be landde. Geneeskundige hulp was spoedig aan wezig, waaronder de doktoren Pilon uit Veenendaal en Van Ommeren uit Eist. Door tegenwoordigheid van geest van een juist passerende bromfietser werd een tweede NBM-bus nog net op tijd tot staan gebracht en voorkwam daar door nog ernstiger gevolgen. Belangstellenden worden hierbij her innerd aan de vergadering, welke bur gemeester en wethouders, de Markt- commissie en de Eiermarktcommissie van de plaatselijke afdeling van de Chr. Boeren- en Tuinders Bond (C.B.T.B.) zullen houden op Dinsdag 1 Februari a.s., des namiddags 7.30 uur in het ge bouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat. In deze vergadering zullen de plannen voor de opbloei van de Veenendaalse Eiermarkt worden besproken. Wanneer de weersgesteldheid dit toe laat, wordt a.s. Zaterdagmiddag te Vee nendaal de belangrijke wedstrijd VRC Oranje-Blauw. Nijmegen gespeeld, om de bovenste plaats in de 4e klasse Oost. De VALLEI-riks van de vorige keer werd uitgegeven bij de Firma B. van den Bosch, in de Hoogstraat te Vee nendaal. Deze riks werd echter niet gevonden en zo is de VALLEI-riks van deze week f 22,50 waard ge worden. De VALLEI-riks van deze week is genummerd 1 AC 600500. Om het zoeken te vergemakkeiyken is het wederom een rood gedrukt nummer, terwyl wü er verder nog op attende ren dat de rijksdaalders met een rood nummer van een oude serie zyn en nog de beeltenis van Koningin Wilhelmina dragen. Ook doordat deze ryksdaalders langer in omloop zyn, zyn ze ook hierdoor gemakkelyk van de nieuwere series te onderscheiden. Kükt u dus goed uit naar de ryks- daalder met het rode nummer 1 AC 600500, indien u deze vóór a.s. Don derdagmiddag op het bureau van ons blad kunt tonen ontvangt u de vin derspremie van 20 gulden direct in contanten uitbetaald. Het is een gevaarlijk onderwerp voor weerkundigen dat wij hier aansnijden. Vele mensen blijven volhouden dat de maan invloed heeft op het weer. Het is een ieders goed recht zijn eigen mening vast te houden, maar daarmede heeft hij geen bewijs geleverd dat zyn opvatting juist is. Er zijn, om het populair uit te drukken, „duizend en één beweringen", waarin men naar voren brengt dat de maan een belangrijke rol speelt in het weersverloop. Daar hebben wij in de eerste plaats de diepgewortelde mening, dat, wanneer 's avonds de maan opkomt, de regen ophoudt en het helder wordt. „De maan", zo hoort men wel zeggen, „likt de lucht schoon". Wanneer wij nu zeggen dat de maan hieraan part noch deel heeft, zal dit geen bewijs zijn, maar wel zouden wij willen vragen ook eens op te letten in de periode van nieuwe maan. Ook dan gebeurt het dikwijls dat het 's avonds opklaart, maardan ziet men de maan niet en er wordt niet over gerept. In de zomer (ook dit is weer een duidelijk bewijs) wordt er over de invloed van de maan op het weer zo goed als niet gesproken. Dit komt door dat het zo lang licht is en men slaapt wanneer de maan in de korte zomer nacht schijnt. Nu de winter met zijn lange nachten weer is aangebroken, wordt de maan bij elke weersverandering genoemd. Hier volgen enkele voorbeelden. Wanneer het op Maandag volle maan wordt en het weer is slecht, dan blijft het de eerste weken slecht. Ook meent men dat er alleen een vorstperiode te verwachten is bij volle maan, maar hoe zat dat dan in de lange en strenge winter van 1946 '47, toen het op 15 December begon te vriezen en met slechts één korte onder breking heeft doorgevroren tot 15 Maart, alle beweringen van volle en nieuwe maan ten spijt. Niet alleen de geleerden in ons land, maar ook die in het buitenland hebben jarenlange onderzoekingen gedaan of de maan werkelyk invloed op het weer zou hebben. Nu bleek dat bij opkomende maan de luchtdruk driehonderdste mm daalt. Dit is zo minimaal, dat er eigen lijk geen weersituatie door zal verande ren. Toch blijkt het volksgeloof van vroeger betreffende de invloed van de maan op het weer zo vast te zitten, dat alleen de jongere generatie er aan be gint te twijfelen. Op geen enkel meteorologisch insti tuut heeft men een lijstje bij zich liggen waarop vermeld is of het nu het eerste of laatste kwartier is of dat de maan op- of ondergaat, daar er bij het opstellen van de weersverwachting niet wordt gelet op de schijngestalten van de maan of op haar tijd van op- of onder gang. Het is niet zo'n groot wonder dat men de maan toch iets wil toekennen, want hoe vreemd zal men er vroeger niet te gen aangekeken hebben, toen men uit berekeningen enz. nog niet wist in hoe verre de maan het weer, de groei en het leven beïnvloedt. Dat de zon warmte geeft wist men en dat de zon nodig is voor de groei wist men ook, zodat het voor de mensen moeilijk zal zijn geweest om aan te ne men, dat de maan maar toekijkt zonder een belangrijke rol te spelen. Nutteloos is onze naaste buur (want dat is de maan, al staat zy 385.000 km van ons af!) niet, want zij oefent een flinke aan trekkingskracht uit, waarvan de ge tijden eb en vloed het gevolg zijn. Bij volle en nieuwe maan werken zon en DE MISLUKTE FOTO Menig bos is feitelijk een echt natuur reservaat een pracht gelegenheid om zeldzame kiekjes van allerlei dieren te maken. Het is geen uitzondering, dat een oude reebok op zeer korte afstand van de boswachter een kwartier lang als een standbeeld blijft staan. Toch valt het in de winter, ondanks fel zonlicht, voor een amateur dikwijls niet mee, een be hoorlijke opname te maken. Hoe is dit te verklaren? De oplossing is vrij eenvoudig: bij een koude van 20 graden Celsius of lager, geven de lenzen van gewone toestellen meestal zeer wazige opnamen maan samen waardoor springtij ont staat. Wellicht zijn er onder de lezers, die menen te kunnen bewijzen dat de maan toch invloed op het weer heeft. Welnu, laten zij dan eens de moeite nemen om hun mening in een brief aan ons ken baar te maken. Wij willen er met veel genoegen op antwoorden en ook met alle plezier een bepaalde mening eens on derzoeken. Een brief aan de redactie van De Vallei gericht, zal met belang stelling worden gelezen. Ook. eventuele andere vragen op dit gebied willen wy rechtstreeks beantwoorden. (Nadruk verboden.) Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - TeL 2918 De winter lykt niet de meest geschik te tijd om over vacantie te praten. Be halve de betrekkelyk kleine groep van mensen, die zich de luxe van winter sport kan veroorloven, wordt iedereen pas werkelyk enthousiast voor de ge noegens van een of twee weken vacan tie als van de kalender zo ongeveer de helft van de blaadjes is afgescheurd. Toch is in de afgelopen weken het on derwerp „vacantie" verscheidene malen aan de orde geweest op conferenties en congressen, waar deskundigen van ge dachten hebben gewisseld over allerlei kanten van dit vraagstuk. In ons land, het dichtstbevolkte ter wereld, bestaat n.l. een ernstig vacantie-probleem. En als voor dat probleem geen goede op lossing wordt gevonden dan zal er bin nen niet al te lange tijd voor heel wat Nederlanders weinig meer van de va- cantiegenoegens overblijven. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek maakte bekend, dat het een onder zoek gaat instellen naar de manier waarop allerlei gezinnen en personen hun vacantie doorbrengen. Het werk comité „Natuurbehoud en Recreatie" besprak enkele weken geleden op een congres de vraag wat er gedaan kan worden om het nog aanwezige natuur schoon zoveel mogelijk te sparen en de jeugd en de ouderen te leren hoe zij zich in de vrije natuur moeten gedra gen. De „Nederlandse Reiskamer" pre senteerde zich: een instelling van de gezamenlijke reisbureaux, passage agenten en reisverenigingen, die wil gaan optreden tegen de beunhazerij op het gebied van de reisbemiddeling. De Reiskamer hoopt het publiek tegen te leurstellingen, die van beunhazerij het gevolg kunnen zijn, te beschermen door aan de bona fide bureaux een schild uit te reiken, „Erkend door de Nederlandse Reiskamer", dat duidelyk op de kanto ren en agentschappen zal worden aan gebracht Vrijdag 17 December werd in ytrecht een congres gehouden over „vacantie- spreiding" en onder de sprekers op deze samenkomst bevond zich de minister president Dr W. Drees. WAAROM VACANTIE-SPREIDING? De bedoeling van dit congres was: een dringend beroep te doen op iedereen, die een grotere spreiding van de vacan ties kan helpen bevorderen. Tot nu toe was de situatie in ons land zó, dat het grootste deel van de vacantiedrukte zich concentreerde op de laatste week van Juli en de eerste weken van Augus tus. En de bedoeling van het „Centraal Werkcomité Vacantie" is, dat de vacan ties meer verspreid worden over een langere periode tussen half Mei en half September. Waarom is die spreiding nodig en hoe komt het dat tot nu toe de actie van het werk-comité minder re sultaat opleverde dan men gehoopt had? Een woordvoerder uit de vakbewe ging, de heer J. W. van de Akker, schetste de narigheden van een gezin- met-vacantie, dat in het drukke seizoen moet reizen in overvolle bussen en trei nen. Het plezier van een weekje vacan tie, waarvoor vaak lange tijd gespaard is, wordt daardoor in heel veel geval len al* op de heenreis vergald. De va cantie moet de mensen rust en ontspan ning geven, en daarvan komt al heel weinig terecht in de drukste weken van het seizoen. SEIZOENBEDRIJVEN OVERBELAST Een directeur van een grote vervoers onderneming, Ir H. Vis, voorspelde, dat (opgericht 1846) Bijk.: Veenendaal en Omstreken Geopend: van 912Vt en 24. Vrij dagavond v. 78 Zaterdag v. 912'/2. VEERDIENST RHENEN NORMAAL HERVAT De veerdienst RhenenLienden is met ingang van hedenochtend weer normaal voor alle verkeer hervat. Er wordt overgezet van 4 tot 24 uur. Gewestelijk Arbeidsbureau Veenendaal MANNEN: Bieden zich aan: uitvoerder grond werk, grondwerkers, timmerlieden, be- tonijzervlechter, stucadoor, opperlieden, granietschuurder, schilders, straatma ker, houtzager, kleermakers, landarbei ders, verfspuiter, electricien, diesel monteurs, electromonteurs, pakhuis knecht, administratief ambtenaar, kan toorbedienden, boekhouder. Worden gevraagd: meubelmakers, fa- briekstimmerlieden, wagenmaker, kno- pendraaiers, knopenfraisers, mach. bankwerkers, monteurs, lood- en zink- werker, verwarmingsmonteur, monta gewerkers, text.fabr.arb., mach. poet sers, banketbakker, sig.fabr.arb., loop jongen, bankbediende, destillateur, or gelbouwer. VROUWEN: Bieden zich aan: laborante, winkel bediende, 1.1.-verpleegster, hulp in huis houding. Worden gevraagd: text.fabr.arb., sig. fabr.arb., kamermeisje, inpaksters, 1.1. kapster, kapster, naaisters, ateliermeis jes, dienstboden voor dag en nacht, dag meisjes, opl. tandarts ass„ werkster enkele d.p.w., kantoorbediende. het mis zal gaan in het seizoenbedrijf, als men er niet in slaagt de steeds gro ter wordende massa vacantie-gangers meer geleidelijk „aan te voeren". Geen enkele vervoersonderneming kan zich een wagenpark aanschaffen, groot ge noeg om de drukte in die paar topweken te verwerken. De heer G. Staalman, een spreker uit de hotel wereld, betoogde, dat verschei dene ondernemingen op het gebied van de vacantie-hotellerie gevaar lopen te gronde te gaan doordat het toch el korte zomerseizoen nog verkort wordt door de vacantie-concentratie in enkele weken. De hoofddirecteur van de A.N.W.B., de heer H. J. van Balen, stelde vast, dat zonder vacantie-spreiding de winst van het „recht o pvacantie voor iedereen", waarvoor zo lang gestreden is, volko men verloren dreigt te gaan. De Neder landse hotels en pensions en de bussen en de treinen en de vacantiegebieden in ons land bieden plaats aan iedereen, die met vacantie wil gaan, als tenminste niet iedreeen tegelijk vacantie gaat hou den en als het vacantieseizoen wordt uitgebreid tot enkele maanden. HET ONDERWIJS KAN DE OPLOSSING BRENGEN Hoe komt het dat eind Juli begin Au gustus het merendeel van de Nederlan ders tegelijk vacantie neemt? Dr. W. Drees wees er op, dat vele Nederlanders, voor wat de keuze van hun vacantie betreft, gebonden zyn. Er zijn vacantieregelingen voor verschil lende bedrijfstakken, zoals bijvoorbeeld in het bouwvak. En honderdduizenden Nederlanders zijn aangewezen op de pe riode, waarin hun schoolgaande kinde ren vacantie hebben. Vooral het onder wijs is bij de vacantiespreiding een be langrijke factor; als het zó zou kunnen worden, dat de schoolvacanties in ver schillende delen van ons land in een verschillende periode komen te vallen, dan is men al een héél eind op weg in de goede richting. Dr. Drees en de andere sprekers spra ken de verwachting uit, dat het moge lijk zal zijn, dit door overleg en zonder ingrijpen van de overheid te bereiken. Er zullen moeilijkheden moeten wor den overwonnen, daarvan is een ieder overtuigd. Maar het doel dat bereikt kan worden, n.l. een rustige en prettige vacantie voor millioenen Nederlanders, is een extra inspanning zeker waard. (Nadruk verboden.) WAGENINGEN. De heer H. J. F. Snakers, kerkmeester en secretaris van het R.K. Schoolbestuur alhier heeft bij de viering van zijn 40-jarig huwelijks feest van Paus Pius XII de onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice met oor konde ontvangen, hem overhandigd door pastoor J. R. de Boer G.P. EDE. Een op de Arnhemseweg alhier geparkeerd staande personen-auto be gon plotseling achteruit van de helling af te rijden. De auto kwam juist bij het kruispunt van het Maandereind toen daar een militaire wagen met vrij grote snelheid naderde. Een politie-agent die een en ander zag gebeuren sprong in de achteruitrijdende wagen en kon deze nog juist op tijd tot stilstand brengen en een aanrijding voorkomen. Het bleek dat de handrem niet in orde was. LUNTEREN. „Melk is een belangrijk volksvoedsel. Maar als men zelf niet van melk houdt ligt het eigenlijk min of meer voor de hand, dat men gaat zoeken naar een systeem om deze volks drank bij uitnemendheid smakelijker te maken." Dit deelde de heer H. A. Glazener te Lunteren ons mede, toen wij hem vroe gen hoe hij er eigenlijk toe is gekomen, proeven te gaan nemen voor de berei ding van een nieuwe verduurzaamde melkdrank, een samenvoeging van melk en bessensap. De heer Glazener is chemicus van be roep. Hij heeft al verschillende patenten op zijn naam staan, maar het zou ons niet verwonderen als zijn nieuwste uit vinding alle vorige in belangrijkheid ver zal overtreffen. Melk en bessensap is een combinatie, die vooral in het buitenland reeds lang bekend is. De moeilijkheid was echter steeds, dat de melk bijna onmiddellijk zuur wordt en gaat „schiften", zodra er bessensap bijgevoegd wordt. Na vele berekeningen en proeven is het de heer Glazener gelukt een pro duct samen te stellen, dat gepasteuri seerd kan worden en daardoor vrijwel onbeperkt houdbaar is. Na anderhalf jaar bleek dit melksap nog even sma kelijk te zyn als toen het werd gemaakt. EEN DIE U GOED STAAT Koopt U natuurlijk bij: OPTICIEN HOOFDSTRAAT 106 - Telefoon 2576 Leverancier aan alle Z ieken- fondsen.

De Vallei | 1955 | | pagina 1