eSt>AAT5Tott h u 1 li ll u melis optiek inn Vijf en twintig jaar hulp aan SCHIPBREUKELINGEN MENS en DIER Burgerlijke Stand KERKDIENSTEN w°urm Veenendaal Eist Renswoude Overberg SCHIPPER VAN PEL VERTELT ZIJN BEVINDINGEN Vrouw en vergadering en jaarfeest van „Unitas" Programma Tafeltennis Agenda Raadsvergadering PANTER SIGAREN- EN CIGARILLOSMERKEN, PERSONEEL, zowel MEISJES als JONGENS Nieuws van „P.I.T." Voetbalprogramma Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO Zondagsdienst Doktoren IjAKt Tan zenuwen? EEN BESCHEIDEN MENS DE STEEN VAN DE PROFEET 't Zijn profete, die brood ete", dat zie jelui maar bewaarhijdt as je het weer bekijkt, dat we nou al bijna een paar maande te geniete krijge. Vóór de winter begon zeie de minse: een koue zomer, een warme winter. En nou zie jelui maar. De Enkhuizer Alma nak weet er niks van; de dames en here van die weerfebriek daar in De Bilt wete d'r met z'n alle niks van; m'n Driek weet er nog veel minder van en de krante wete d'r helemaal niks van. Maar wete jelui wie het goed wete? Wel, da's heel eenvoudig, dat zijn me eige eksterooge. Die spreke klare taal. Wel een paar keer in de week late die zich hoore. Als ze opspele, berg je dan maar. Tusse de bedrijve door ben ik met me stramme ledemaate en die kwaje ek sterooge ook nog naar het hooge water in de Rijn weze kijke. Wat een water heb ik daar gezien. Dat was kolossaal. Ik kon 't Veerhuis an de overskant haast niet zien. 't Leek wel of je an 't IJsel- meer sting. M'n tocht leverde nog wat op ook. Vlakbij waar ik sting te kijke, stak een drooge graspol bove water uit en daar op troonde in doodsangst een fikse vette haas. D'r was niemand anders in de buurt en toen heb ik de kans maar waar genome en het er op gewaagd om het leve van dat beessie tijdelijk te redde. Ik kon het toch ook niet hebbe, dat-ie zou hebbe moete verdrinke. 'k Heb m'n sokke en schoene uitgetrokke, de broek opgestroopt en ben toen met de moed der wanhoop het ijskouwe water inge stapt. 't Was eerst wel een bietje koud- achtig, maar dat went dra. Bovendien was de afstand maar een meter of tien. Die langoor was heel niet bang voor me. Hij sprong me als het ware in m'n arme, net zoo als m'n hond Fikkie doet, als ik tuiskom. De dankbaarheid straalde em de haaze-ooge uit. Hoe ik het voor mekaar gebokst heb om met die langoor in de eene hand, met de andere m'n sokke en schoene an te krijge, dat snap ik nou nog niet. Maar 't kwam voor mekaar. Niemand heb et gezien gelukkig. In de bus naar huis heb ik nog een kwaad oogenblikkie gehad, 'k Had de haas een bietje onder me jekker geprutst, maar omdat het daar misschien wat benauwd was, begon die te spartele. Een jochie die met z'n moeder vlak bij me zat zag et en begon tege ze Moeder te zeure of die nou eindelik ook es een echte konijn kon krijge. Hij zou d'r goed voor zorge. Misschien wou die baas die mooie bruine wel verkoope, die hij onder z'n jas had. 'k Heb maar een bietje gelache en nee geknikt en was blij, dat ik de bus weer uit kon. Driek keek ook d'r ooge uit, dat snappe jelui zeker wel. Zondag hebbe we em fijn opgepeuzeld. 'k Ben van dat heele avontuurtje nog wel wat rimmetiekerig, maar dat heb ik d'r best voor over. Toch ben ik blij, dat tussen die Rijn en ons dorp onze (ik bedoel: Reenese) berg ligt. Dat vind ik wel een veilig ge voel. Ik ken d'r nou ook een bietje beter tege als ik volgende week weer bloed ga geve voor 't Rooie Kruis. Natuurlik ben ik donor, zoo heet dat. Je komt nog maar gedurig minse tege, die vrage: do nor, wat is dat eigelik? Ben je dan zoo iets as donateur? Ja, zeg ik dan maar, inderdaad, je bint dan bloed-donateur en dat kost je geen cent. Integedeel, je krijgt nog een lekker bakkie koffie toe. 't Is jammer, dat die cente voor dat Rooie Kruis-magazijn nog niet voor mekaar zijn, maar Aake en Keule zijn ook niet op eene dag gebouwd en daar kwam heel wat meer voor kijke en 't is toch voor mekaar gekomme. Dus laa- te ze maar moed houwe. De meeste min se wete, dat het geld goed besteed is. Want d'r is ook nog altijd een hoop bedrog in de wereld. Dat kwam eenige dage geleje weer eens goed uit. Jelui wete, dat de melkhandelaars tegeswoor- dig op de flessemelk de datum van af levering moete stempele. Dat wordt dan in de dop, die op de fles zit, gedrukt. Wat is nou het geval? Zondag zou ik Driek effe helpe om gauw een koppie koffie klaar te make. Ik had op mijn genome om de melk uit de fles in de koo- ker te gooie. Toen ik dat gedaan had, dacht ik: nou moet ik zoo'n dop (kap- suul, noeme ze dat geloof ik) ook is be- kijke. 'k Had er al zooveul van gehoord. Maar toen ik goed keek, zag ik, dat er twee doppe netjes over mekaar heen gedrukt ware. 'k Haalde ze van mekaar af en wat zag ik daar: Op de buiten ste dop sting „Zaterdag" gedrukt, maar op de onderste „Vrijdag". Denk je me daar lekkere verse melk an te treffe. Vinde jelui dat niet gemeen? Omdat de losse melk 's Zaterdags toch al niet zoo best houdbaar is, neemt Driek dan al tijd flesse melk. Jelui ziet, hoe je op zo'n manier op de koffie ken komme. Ik neem aan dat het niks met (melk)- boerebedrog te make heeft maar tog zou ik graag es weten-hoe zoiets nou kan. Nou ga ik eerst maar een poossie de kooi in. Slaap ze. W. BLAUWKOUS. Nu grotere KORTINGEN op Uw Kinderen tot 12 jaar f 6.- op montuur Kinderen tot 16 jaar f 9.- op montuur Ziekenfonds Leverancier Hoofdstraat 51 Telefoon 3184 VEENENDAAL PLUIMVEETENTOONSTELLING Op de laatstgehouden vergadering van de Pluimvee-Vereniging, afdeling Vee nendaal en Omstreken werd besloten bij de Raad van Beheer een tentoonstel ling aan te vragen, welke hier ter plaat se zal worden georganiseerd. Deze tentoonstelling zal dan worden gehouden in de tweede helft van No vember a.s. Nieuwe leden kunnen zich schriftelijk opgeven bij het secretariaat: Middel laan 53. De Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Textiel- en Kledingbedrijven „Unitas", houdt D.V. op Zaterdag 5 Fe bruari a.s., des namiddags om half vier, in een zaal van gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat te Veenendaal jaar vergadering. Na het uitbrengen van de jaarversla gen door secretaris en penningmeester wordt een bestuursverkiezing gehouden wegens het periodiek aftreden van de heren H. de Gooijer, M. Heij, H. de Kaste, W. M. de Man, Jac. Slok, G. van Wijk, G. van Dijk, J. D. Sukkel en M. Keulen. Tenslotte hoopt districtsbe stuurder Vunderink een kort woord te spreken en te antwoorden op vragen welke door de leden kunnen worden ge steld. Nader vernemen wij dat het bestuur van „Unitas" besloten heeft ook dit voorjaar een z.g. Vrouwenvergadering te houden waar alleen toegang hebben de vrouwelijke leden en de vrouwen van leden. Op deze bijeenkomst zal een hoofdbestuurder spreken, terwijl voor een passend bijprogramma zal worden gezorgd. De traditionele jaarfeestvergaderin gen van „Unitas" worden gehouden op 23, 24, 25 en 26 Februari a.s. in „Elthe to" (grote zaal). Op deze avonden zal een hoofdbestuurder het woord voeren terwijl de toneelclub van „Unitas" zal opvoeren het stuk in 3 bedrijven „Betje regeert". Zaterdag: le klasse A: Climax 1 Swift 1. Treffers 2PMS 2. 3e klasse G: Climax 4Kr. en Vr. 2. 4e klasse H: Climax 5Hollandia 2. Maandag: 2e klasse C: Kr. en Vr. 1 Swift 2. Tempo 1Hollandia 1. RTC 1 RTTV 1. 4e klasse H: Fortissimo 2Cli max 5. 4e klasse I: VSW 3—RTC 2. Dinsdag: 3e klasse G: Sorry 1Cli max 4. 4e klasse H: SKF 1Ritac 5. 4e klasse I: Sorry 3Redichem 2. Dames: SKF—VSW. WIJZIGING SECRETARIAAT BOUWKAS In verband met de benoeming van de heer J. Meijer tot eerste ambtenaar ter gemeentesecretarie Renswoude, komt met ingang van 1 Februari tevens een verandering in het secretariaat-penning- meesterschap van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten afdeling Veenendaal. De heer Meijer draagt zijn taak over aan de heer G. C. van Stuij- venberg, technisch hoofdambtenaar en tevens wnd. directeur van gemeente werken. De heer Van Stuijvenberg zal deze functie tijdelijk waarnemen, totdat een definitieve oplossing is verkregen. Het spreekuur van de Bouwkas, elke Donderdagavond van 7 tot 8 uur blijft ongewijzigd. AUTOBOTSING OP DE RIJKSWEG Door de gladheid van de weg botsten Woensdag op de Rijksweg 12 twee per sonenauto's tegen elkaar. De ene auto werd bestuurd door de heer B. uit Rot terdam, de andere door de heer H. uit Lochem. De wagens liepen grote mate riële schade op en moesten beide door een kraanwagen van de firma De Haas naar Veenendaal worden gesleept. Won derlijk genoeg liepen beide bestuurders geen verwondingen op. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN In de week van 20 tot en met 26 Ja nuari 1955 zijn aan het bureau van poli tie te Veenendaal de volgende voorwer pen als gevonden aangegeven: 1 boek; 1 ringetje met steen, 1 blauwe shawl, 1 De agenda van de openbare vergade ring van de Raad der gemeente Veenen daal op Maandag 31 Januari 1955, des avonds 7.30 uur, bevat o.a. de volgende punten. Aanbieding door Burgemeester en Wethouders van de jaarstukken grond bedrijf en van de gemeente-rekening over het dienstjaar 195.3 en voorstel tot benoeming van een commissie tot het nazien daarvan. Alsvoren tot het aangaan van za kelijk recht-overeenkomsten met de Provinciale Utrechtse Electriciteits- Maatschappij N.V. in verband met het leggen van een hoogspanningskabel van de Kerkewijk door de Patrimoniumlaan naar de Paulus Potterstraat. Alsvoren tot onbewoonbaarver- FILMAVOND VAN DE ALG. BEDR. CENTR. AFD. ELST Op 7 Februari a.s. wordt in de zaal van café „Sportlust" de jaarlijkse pro- paganda-avond gehouden van de Alg. Bedrijfsgroepen Centrale afd. Eist. Op deze avond, die toegankelijk is voor le den en belangstellenden, wordt de zeer bekende film vertoont „De kleine we reld van Don Camillo". JAARVERGADERING CULT. NAT. HIST. VER. De Cult. Nat. Hist. Ver. hield Dinsdag 25 Jan. haar jaarlijkse ledenvergadering. In deze vergadering die in een zeer MIJN HARDT klaring van de woning Zandstraat nr. 17 alhier. Alsvoren tot vaststelling van een herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen „Veenendaal Zuid-West". Alsvoren tot verkoop van grond in het complex „De Geer", gelegen aan de Van Hogendorpstraat aan de heer R. W. van de Kuinder en grond gelegen aan de Dr. Colijnstraat aan de heren W. Jan sen en A. v. d. Weerd. Prae-advies van Burgemeester en Wethouders, naar aanleiding van een door Gereputeerde Staten ontworpen regeling van een door Gedeputeerde Staten ontworpen regeling inzake de herziening van de jaarwedden van de Secretaris en de Ontvanger met ingang van 1 Januari 1954. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, inzake regeling van 6°/o- verhoging van de bezoldiging van het gemeentepersoneel ingaande 1 Januari 1955. Als voren tot het verlenen van een crediet ten behoeve van de herden king van de watersnood 1855. Als voren tot het verlenen van een crediet voor de aanschaffing van een vrachtauto voor de dienst van ge meentewerken. VAN LUNCHROOM TOT AUTOMATIEKHAL Zaterdag j.l. opende Maison Kramer een wel zeer fraaie automatiek-hal in het bekende pand aan de Kerkewijk. De automatiek-hal is in de plaats gekomen van de lunchroom en is uitstekend in het geheel van de pui verwerkt. Men vindt er nu een uitgebreide bat terij automaten waarin een grote hoe veelheid en keuze lekkernijen liggen uitgestald. Ook architectonisch is deze automa tiek-hal zeer fraai en ook de verlichting is heel goed gekozen. In één adem genoemd. Maar niet als gelijken. Toch is er relatie tussen die twee. En met name heeft de mens verplich tingen ten opzichte van het dier. Nie£ alleen jegens een trouwe hond of eèn edel paard. Neen, alle dieren hebben recht, als schepselen Gods, op een fatsoenlijke be handeling en bescherming tegenover hen, die door mishandeling en afbeulen zich vergrijpen. Die niet, als met rede begiftigd, boven de dieren staan. Het is verschrikkelijk, hoe vele schandelijke daden en schuldige nala tigheden, nog steeds dieren nodeloos tot kwelling zijn. Met deze dingen belasten hun gewet ten niet alleen boeven en gemene mist dadigers. Neen, zogenaamd beschaafde mensen, die bovendien beledigd zouden zijn als men hun de Christennaam zou betwisten. Er moet nodig iets gebeuren om dé dieren te beschermen tegen de wille keur van hen die ook geschapen zijn en die door zich te bezondigen aan de die ren ook zondigen tegen God, die de Schepper en Bewaarder is der dieren. Gelukkig is er al heel veel gbeeurd. Maar nog niet in Veenendaal. Gaarne wek ik ieder op a.s. Woens dagavond hierover meer te gaan horen en zien in Eltheto, waar de Nederl. Ver eniging tot Bescherming van Dieren een propaganda-avond organiseert. Prachtige en boeiende films zullen worden vertoond. O.m. een schitterende kleurenfilm: „De Rijkspolitie te water in hun strijd tegen de stropers". De heer G. Nieuwenhuizen, Directeur van voornoemde vereniging zal een kor- Door de steeds uitbreidende vraag naar onze kunnen wy regelmatig aannemen. Gelegenheid tot aanmelden dagelijks bij de Portier van de Panter Sigarenfabrieken a/d Kerkewijk 111 te Veenendaal. herenportemonnaie met inhoud, 1 wol len want, 1 bruine glacé herenhand schoen, 1 gekleurde kindershawl, kop van sneldraaistaalboor, 1 bruine jon genspet, 1 groen etui, inh. vulpen, vul potlood en ballpoint, 1 wit wollen kin- derwant, 1 bruine glacé herenhand schoen, 1 muntbiljet, 1 bruine herders hond, 1 blauwe wollen want met Noors patroon, 1 bruine hond met zwart dek, 5 zakdoeken, 1 bruine kinderwant, 1 ballpoint en 1 donkerrode shawl. In dezelfde week zijn onderstaande voorwerpen als verloren aangegeven: 1 gebreide bruine herenwant, 1 aandrijf as van takelwagen, 1 rode muts met witte pluim, 1 kinderwant, 1 grijze kin derhandschoen, 1 gebreide rode kinder handschoen, 1 bril met bruin montuur, 1 bruine riem met gesp van kinderjekker, 1 groene muts, 1 portemonnaie met in houd (knipmodel), 1 linkerschaats (hou ten noor), 1 nikkelen leesbril half mon tuur, 1 rood-wit-blauwe shawl, 1 beige tasje met geblokt randje, 1 gebreide kinderwant, 1 klantenboekje 1 zwart plastic damestasje met inhoud, 1 ge breide wollen want zonder duim, 1 dou blé kettinkje met dito penning, 1 rech ter glacé herenhandschoen, 1 bril met zwart montuur in bruin etui, 1 pakje inhoudende 2 kousen en 2 gespen, 1 zak mesje met parelmoerheft, lschoudertas- je (Schotse ruit) inhoudende een rood tasje, 1 meisjesshawl met pluimen en een lederen glacé herenhandschoen (r.). te beschouwing geven over: „Het dier in het licht van de Bijbel". Ik hoop dat zeer velen deze vergade ring, die om half acht begint, zullen bij wonen. Opdat steeds meerderen zich het lot der dieren aantrekken en „het leven hunner beesten kennen", d.i. liefhebben. A. Bakker Burgemeester prettige sfeer werd gehouden, bleek dat de vereniging in 1954 een bijzondere ac tiviteit aan de dag legde. Er werden buiten de gewone contactavonden o.a. 6 excursies, 2 lezingen en 3 filmavonden op cultureel natuurhistorisch gebied ge houden. Ook kwam op deze vergadering de grote verdienste van de oud-secreta ris de heer Van Kesteren tot uiting. Wegens drukke werkzaamheden be dankte de heer R. van Ommeren voor het bestuur en werd in zijn plaats ge kozen de heer G. Henzen Jr. MUZIEK- EN TONEELUITVOERING De muziekvereniging „Crescendo" geeft 4 en 5 Februari a.s. een muziek - en toneeluitvoering. Ten tonele zal gevoerd worden het be kende stuk van Jan Verhoeve: „Je hebt 't of je hebt 't niet". De avond van Vrij dag 4 Febr. is alleen toegankelijk voor donateurs. In de onderlinge competitie van de tafeltennisvereniging „P.I.T." begint, nu de eerste helft van de competitie zo ongeveer voorbij is, enige tekening in de strijd te komen. De stand is nu als volgt: M. van Raay 9 8 1 16 J. van Voorthuizen 9 8 1 16 G. van 't Foort 11 8 3 16- N. Bos 10 6 4 12 H. v. Beek 5 4 1 8 B. Vink 5 4 1 8 T. Bos 7 4 3 8 B. Brunt 10 4 6 8 M. de Vries 10 3 7 6 N. van Beek 6 1 5 2 J. van Mourik 11 1 10 2 H. Hop 9 0 9 0 Zondagmiddag a.s. speelt het eerste elftal van de voetbalvereniging „Rens woude" thuis tegen „Mitlandia" uit Utrecht. Dit is een vriendschappelijke wedstrijd en begint om 12 uur. Het tweede elftal speelt om 2 uur thuis tegen „Veenendaal 4". De laatste vijf wedstrijden zijn door Renswoude gewonnen. Hier is echter een punten verdeling niet onwaarschijnlijk. De trainingsavond van de voetbalclub is Woensdagavond, beginnende om half acht. Komt allen, laat de trainer niet al leen staan! SCHIETNIEUWS In de onderlinge competitie van de schietvereniging „Renswoude" werden de volgende resultaten behaald: 1. G. v. Doorn 114 p.; 2. F. v. d. Fliert 113 p.; 3. W. Veldhuizen 112 p.; 4. P. Overeem 111 p.; 5. H. Vermeulen 111 p.; 6. W. Bruggink 108 p.; 7. J. Vermeer 107 p.; 8. G. v. Beek 104 p.; 9. H. Schoolder- VEENENDAAL Geboren: Aart, z. v. A. Mater en C. J. Budding; Dirk, z. v. R. van Binsbergen en C. Swagers; Teunis Johannes, z. v. B. Beijer en C. van den Bruinhorst; Hen- drika, d. v. J. Heikamp en A. M. van Hansbergen; Wilhelm Jacob Johannes, z. v. K. Keman en H. B. Meurs. Getrouwd: Johannes Kok, 28 j. en Eli zabeth Bor, 26 j.; Cornelis Johannes Stuivenberg, 25 j. en Johanna Cramer 25 j. Overleden: Pieter van der Meer, 8 m.; Johannes Demoet, 86 j. wed. v. Aart je Woutersen; Cornelia Sendrikje Smit, 68 j., e. v. Melis Anbeek; Maria Slok, 65 j. en 11 m., ongeh.; Geurtje Souman, 55 j., e. v. Jan van de Scheur; Willemijn- tje van de Heuvel, 49 j. e. v. Paulus Coeradus Swagers. RHENEN v. Martinus van den Heuvel en Petro- Geboren: Petrus Hendrikus Paul, z. v. Martinus van den Heuvel en Petro- nella Cornelia Guntlisbergen, Grutter- straat 22; Marie, d. v. Jelis van Tonge ren en Aaltje van den Broek, Veenen- daalsestraatweg 53. Ondertrouwd: Petrus Martinus Val kenburg en Christina Willemina Elisa beth van der Burg. Overleden: Lamberta ter Haar, 53 j., geh. m. Jan van Leijen, Julianastraat 45; Albert van Noort, 82 j., wed. v. Jo hanna Antonia van Orden, Weversstr. 37; Gijsbertus van den Bovenkamp, 43 j., geh. met Geertje Baars, Verl. Acacia laan 5; Anna Ann Elisabeth Schoorel, 81 j., wed. v. Bastiaan van Hees, Kerke wijk 50 (overl. te Utrecht); Clasina Wi- chards, 76 j., geh. m. Brienen Brienis sen, Nude 57; Jantje van Kuilenburg, 63 j., geh. m. Willem van de Brug, Rijn straat 55. RENSWOUDE Geboren: Hendrika, d. v. L. Meter en Derkje Lagerwey; Robert Fokke, z. v. Nicolaas Roeleveld en Alida Gerarda Tulp; Anneke, d. v. Roelof van Wolfs winkel en Janna v. Voorthuizen. Getrouwd: Willem Jan Wulfert van Laar, 23 j., wonende te Maarn en Aartje v. Ginkel, 19 jr., wonende te Renswou de; Willem Rijk Wagensveld, 24 j., wo nende te Renswoude en Maria Gere- steyn wonende te Renswoude. Overleden: Gerarda Elbertina Lager wey, oud 2 dagen; Gerrit van Beek, oud 2 dagen; Cornelis Broekhuyzen, 68 j. Ingekomen: Alberta Pater uit Har derwijk. Vertrokken: Leendert Visser naar Zeist. man 103 p. 1. F. v. d. Fliert 75 p.; 2. D. de Fluiter 72 p.; 3. N. Bruggink 67 p.; 4. H. School- derman 61 p.; 5. W. Veldhuizen 59 p.; 6. H. Vermeulen 57 p.; 7. J. Vermeer 54 p.; 8. P. Overeem 52 p. 1. C. Lam 82 p.; 2. W. Veldhuizen 81 p.; 3. H. Vermeulen 78 p.; 4. D. de Flui ter 77 p.; 5. G. v. Doorn 73 p.; 6. H. Schoolderman 68 p.; 7. W. Bruggink 62 p.; 8. P. Overeem 59 p.; 9. J. Vermeer 45 p. BILJARTNIEUWS Het eerste team van de biljartvereni ging „Renswoude" is er Dinsdagavond j.l. in geslaagd een gelijk spel te beha len tegen de leiders in hun afdeling nl. „De Kroon" uit Wageningen. Dit gelijke spel hebben de Renswou denaren te danken aan het voortreffe lijke spel van J. Vink en C. Vink zoals ook uit de persoonlijke uitslagen blijkt: J. Vink—H. Mulder 2—0 C. VinkB. Bronkhorst 20 C. de FluiterJ. Leeuwis 02 G. v. d. Kaa—N. Wallet0—2 GEVONDEN Een paar schaatsen, bij de kasteel gracht, door H. v. Maanen, Dorpstr. 29 te Renswoude. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 u. ds. Vroegindeweij, 5 u. ds. Van de Pol. Julianakerk 9.30 u. ds. Van de Pol, 5 u. ds. Wisgerhof. Vredeskerk 9 en 10.30 u. ds. Wisgerhof, 5 u. ds. Vroeg indeweij. Dijkstr. 2.45 u. ds. Van de Peut van Eist. Veeneind 3 uur ds. Van Viegen van Achterberg, Donderdag 7.30 u. ds. De Bruin van Barneveld. Ger. Kerk 9 en 10.30 u. ds. Van Enk, 5 u. ds. Overduin. Sola Fide 10 en 5.30 u. ds. J. J. F. Franck. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 u. leesdienst. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 u. ds. Kok. Ger. Gem. (Fluitersstr.) 9.30 en 5 u. leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 u. ds. Winterterp. R.K.' Kerk Nieuweweg 7.30 u. H. Mis, 10 u. Hoogmis, 7 u. Lof. Sal- vatorkerk 7.30 u. H. Mis, 10 u. Hoogmis, 7 u. Lof. Leger des Heils 10 u. Heiligings- dienst, 12 u. Zondagsschool, 7 uur Open luchtsamenkomst, 8 u. Verlossingssa menkomst. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 u. dhr Hoeksma van Doornspijk. Ned. Herv. Gem. 10 u. ds. W. Hop van Renswoude, 5 u. ds. N. Kooreman, bed. H. Doop. Ned. Prot. Bond geen dienst. Ger. Kerk 10 en 5 u. ds. H. Volten. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 u. leesdienst. Ger. Gem. (Bantuin) 10 en 5.30 u. dhr. Wijting. Dinsdag 7.30 u. ds Van Dam. Oud Ger. Gem. 10 en 3 u. leesdienst. Dinsdag 7 u. ds. De Jong van Kralingse- veer. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 u. ds. Van de Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6 u. leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 u. leesdienst. O VERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 u. dhr. Van Noort. Ger. Gem. 10 en 6.30 u. leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 u. leesdienst, Woensdag 7 u. ds. Van de Poel van Giessendam. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 u. ds. Van Dorp van Zeist, 6.30 u. ds. Hop. Ger. Kerk 10 en 3 uur ds. Molenaar. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 5 u. ds. Jager. Ger. Kerk 10 en 6 u. ds. Zwaan. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 u. ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 u. leesdienst, Woensdag 7 u. ds. Van de Woestijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 u. ds. Blaak van Gel- dermalsen, Vrijdag 7 u. ds. Toes van Kinderdijk. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. Van der Linden. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 u. ds. Van Viegen, 6 u. ds. Joh. de Bie van Ommeren. VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. J. H. Kets, Hoofdstraat, tel. 3056. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Van Zaterdagmiddag 2 tot Maandagmor gen 7 uur alleen voor dringende ge vallen dr. Kars te Amerongen. Telef. K 3434-273. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. Heij te De Klomp. Tel. K 8387-200. RHENEN. Dr. G. E. Wijchers, Achter- bergsestraatweg 191, tel. 328. BENOEMING HOOFD DER SCHOOL Tot hoofd van de School met de Bijbel te O verberg is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd de Heer W. A. M. S^hreu- ders, thans onderwijzer te Ouderkerk a/d IJsel. De heer P. Verburg verlaat op die datum de school met pensioen en is voornemens zich in Amerongen te vestigen. Mijohardt's Zenuwtiblettaa helpen U er overheen. Het is een van de weinige mooie zonnige middagen. Rustig zyn de gangen in het gemeentehuis van Egmond aan Zee. Hier en daar staan vitrines met de wonderlykste schelpen en zeedieren. Vandaag zyn ze echter niet het doel van ons bezoek. De heer Van Pel wacht ons in een van de kamers van het gemeentehuis. Hij is een bescheiden mens, met een open, eerlyk gezicht. Vertellen kan hy pas recht, wanneer hy z'n materiaal bij zich heeft en daarom gaan we met hem mee naar het botenhuis, waar de„President Steyn", motorstrandreddingboot van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappy, startklaar ligt. 't Is een geschenk van dr. Hendrik Muller, oud-gezant van de Unie van Zuid- Afrika, nu ruim veertien jaar geleden. Schipper Van Pel was oorspronkelijk timmerman. Maar hij is een echte Eg- monder en houdt vóór alles van zee en strand. Nog heel jong keek hij dikwijls vol spanning toe, als de reddingboot uit ging. Dan stroomde trouwens het hele dorp uit, want iedereen leeft mee. Toch denkt niet iedereen er over om schipper te worden. Cornelis van Pel wel. Hij vroeg verlof om mee te mogen varen en dat werd toegestaan. Zo maakte Van Pel zijn eerste tochten onder leiding van schipper Van der Plas, in een roeiboot, als een van de tien man. Hij leerde dat je de zee moet kennen en vooral niet bang zijn voor een beetje water. De an deren zagen ook wat hij waard was en na het overlijden van zijn leermeester Jan van der Plas, met wie hij zestien jaar reddingtochten en oefenen had meegemaakt, werd hij reserve-schipper. Dit bleef hij tot Februari 1953, toen kreeg hij de benoeming van schipper, als opvolger van schipper W. ten Brug- gencate. En in Juli 1955 zal schipper Van Pel zijn vijf en twintigjarig jubi leum mogen vieren, als opvarende van de Egmonder reddingboot. Overdag heeft hij zijn werkzaamheden in en bij de gemeente, meest controle- werk. Overigens, ieder lid van de be manning heeft een betrekking in Eg- mond. Er is een kruidenier bij, een schilder, een metselaar, een kolenhande laar. Bij plotseling noodsignaal kan ieder in een minimum van tijd klaar staan. „Zulke mannen moet je hebben," zegt Van Pel, „die ogenblikkelijk beschik baar zijn." Vroeger werd de boot door acht paarden over het strand in het wa ter getrokken en dan hadden de tien (38) De nachtelijke stilte rondom het huis van de Romein Flavius wordt verstoord door het gedempte geluid van sluipende voetstappen. Uit de schaduwen van een grote beuk maken zich een tweetal gestalten los. De voorste, een soldaat, houdt in de handen een pijl en boog geklemd. De officier achter hem tuurt gespannen naar het verlichte raam op de eerste ver dieping van het gebouw. In het lichtvlak verschijnt de silhouet van een man, die de gordijnen dicht trekt. „Het is de vreemdeling," fluistert de officier, „hoog mikken, soldaat, zodat je hem niet treft." Zonder dat de schildwacht bij de poort er iets van bemerkt brengt de soldaat de boog omhoog, spant de peesiNu," fluistert de officier en zoevend schiet de pijl weg, in een rechte baan over de muur, door het venster van het slaapvertrek. En Aram, die zijn hoofd juist op het kussen van zijn rustbank gelegd heeft, kan een kreet van verrassing nauwelijks on derdrukken als de pijl plotseling door de kamer snort en met trillende schacht in een houten kast blijft steken! (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 2