Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken IS GOEDKOOP DUURKOOP? Waarom stellen Spoorwegen Veenendaal ten achter? BRIL Fa* J* F* TAK MULDER Wist U ACEXD4 J Nieuics uit de Omgeving 29e Jaargang WOENSDAG 2 FEBRUARI 1955 No. 9 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel BURGEMEESTER BAKKER: WANNEER KOMT DE BELOOFDE SPOORLIJN? TOENEMEND AANTAL MISDRIJVEN EN VERKEERS ONGEVALLEN li II II Veel te weinig nieuwe woningen 1032 woningzoekenden Drie Rotterdammers pleegden inbraak bij De Gruyter „De boer en zijn toekomst" Filmavond Verladers- en Vervoerdersorganisatie Meisje aangerand op Slaperdijk Voor ruim 4 millioen bouwaanvragen Twee doden Een Technische school Er moet zich een vertrouwens toestand ontwikkelen Revue „We nemen een snipperdag" [^ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Maandagavond was de Veenendaalse Gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De voorzitter, burgemeester A. Bakker, opende deze eerste vergadering in 1955 met een overzicht van de algemene ontwikkeling en de belangrijkste ge beurtenissen in het afgelopen jaar in Veenendaal. Het raadslid de heer Scholten (CH) bracht in herinnering hoe een van de directieleden van de Ned. Spoorwegen 6 jaar geleden in het openbaar tydens de buitengewone raadsvergadering by de herdenking van het 400-jarig bestaan van Veenendaal, deze gemeente een nieuw station aan de spoorlijn UtrechtArnhem toezegde. Deze spoorlyn zou over Veenendaal verlegd worden. De toezegging werd met groot enthousiasme in Veenendaal ontvangen als het meest welkome jubi leumgeschenk, aangezien de spoorverbinding voor een plaats als deze wel zeer slecht is. De heer Scholten vond het een schandaal dat deze belofte naar het zich laat aanzien vooreerst nog niet gehonoreerd zal worden en dat de Ned. Spoorwegen nooit meer iets van zich hebben doen horen. Temeer ook waar in het uitbreidings plan nog steeds met de aanleg van de spoorlijn en de bouw van het station reke ning wordt gehouden. De voorzitter merkte op dat de belofte gedaan werd door iemand die meer ge zegd heeft dan hij eigenlijk kon verantwoorden. B. en W. hebben nog meermalen navraag gedaan. Ook ten aanzien van de frequentie van de verbindingen aan het station De Klomp heeft het gemeentebestuur bij herhaling om verbetering ge vraagd. Nog van het een, nog van het ander schijnt iets te komen. Vreemdelingen zijn er aldoor weer verbaasd over dat een plaats van de omvang van Veenendaal zo slecht per spoor te bereiken is. Er zyn tal van plaatsen in ons land met een veel kleinere bevolking en economisch van veel minder betekenis, die over schitterende verbindingen beschikken. Voorzitter kan het niet begrijpen waarom de Ned. Spoorwegen Veenendaal zo ten achter stellen. Het is werkelijk diep droevig. Onze vergadering van heden valt juist samen met de verjaardag van onze Kroonprinses, Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Beatrix, zo begon burge meester Bakker zijn jaaroverzicht. Onze Kroonprinses die dezer dagen reeds haar eerste officiële daad heeft verricht zonder ouderlijk geleide, heeft, als heel ons Koninklijk gezin, bijzon dere sympathie en aanhankelijkheid ge wonnen door een natuurlijke en een voudige levenshouding. Eren wij Oranje reeds om wat God in de historie in Haar schonk en besten digde. ons volk ten goede, onze liefde wordt nog te meer gesterkt door het meeleven van gans onze Koninklijke Familie met het wel en wee van Neder land. Over het afgelopen jaar is er in Vee nendaal veel reden tot dankbaarheid. Voor rampen werden wij bewaard en het openbare leven ging rustig voort. Het bedrijfsleven bleef vlot op gang en werkloosheid van enige betekenis kwam niet voor. Economisch behoort dat een vijftal knapen, in leeftijd variërende van 12 tot 13 jaar, Zaterdag middag op de Markt op heterdaad wer den betrapt bij de diefstal van sigaret ten, chocolade en andere lekkernijen? dat zij, behalve enkele kraam houders op de Markt, op deze wijze ook nog verschillende winkeliers in de Hoofdstraat wisten te benadelen? dat een groot deel van hun buit in beslag genomen kon worden? dat op onrechtmatige wijze van verschillende onbewoonbaar verklaarde woningen de bekende bordjes werden verwijderd? dat deze bordjes inderdaad geen sierraad zijn, maar toch weer door an dere zullen worden vervangen? dat wat fraaier uitgevoerde bord jes een minder grote ergernis voor de bewoners zijn en ook stellig langer zul len blijven zitten? dat er wachthuisjes in de maak zijn voor de wel zeer tochtige bushalte op de Kerkewijk nabij de Stations singel? dat de Veenendaalse drieling Hil- lie, Corrie en Jopie Kalter nu respec tievelijk 3110, 2500 en 2850 gram wegen? dat over twee a drie weken het nieuwe huis voor de familie Kalter klaar zal zijn? dat zij dan het Julianaziekenhuis zullen kunnen verlaten? ^MktHIIIII MIMI lfll|l III lllll lllllllllll) IIIIIIMIItnillllllllll'MM'Mm''1!! ijjSS llllllll tlllllll llllllll Mllll lllllllll 111IIIIIIIIHIIIIH Heden, Woensdag 2 Februari II (In geb. „Eltheto") 7.30 uur, Filmavond Dierenbescherming Veenendaal. li II ïi li SS li li (In Cantine Ritmeesterfabrie- ken) Bloedplasma-avond van het Ned. Rode Kruis. (In geb. „de Kegelbaan")" Film avond Jehova's Getuigen. Donderdag 3 Februari (In Cantine Ritmeesterfabr.) Bloedplasma avond Ned. Rode Kruis. (In hotel „de Korenbeurs") Vergadering Alg. bond „Mer- curius" afd. Veenendaal, spre ker de heer H. M. Emmering en vertoning van films. Zaterdag 5 Februari (In geb. „Eltheto") 's middags, Jaarvergadering Ned. Christ. Bond van Werknemers in de Textiel- en Kledingbedrijven, „Unitas". Dinsdag 8 Februari (In geb. Eikenlaan) De heer M. Ruppert spreekt over „Vakbe weging en Chr. Roeping" on der ausp. van Chr. Besturenbond. (In geb. „'t Trefpunt") Gecom bineerde jaarvergadering CBPB. CBTB en CTBTB. Db boer en zijn toekomst." Luxor theater Heden Woensdag en morgen Donderdag de film „Het dub bele leven van dr. Gerbrand. Si ^Wlm!!!!nlli!!iiiiiil! liwnttw.smgissn Veenendaal nog steeds tot die gelukkige plaatsen, waar regelmatig vlijtige ar beid wordt beloond met een goede bo terham. En er zijn hier zeer velen, die vlijt niet schuwen en arbeid geen nood zakelijk kwaad, maar een voorrecht vinden. Handel en industrie, de twee hoofd pijlers van onze welvaart, breidden zich nog gestadig uit en als bijzonder moment in ons welvaartsleven wil ik vermelden de officiële opening van de SKF-fabriek op 9 Juni, waarbij de openingsrede werd gehouden door de Minister van Economische Zaken, Z.Exc. Prof. Dr. J. Zijlstra en de ingebruikstel ling werd verricht door Z.K.H. Prins Bertil van Zweden. Nóg meer luister werd aan dit feit bijgezet door de tegen woordigheid van Z.K.H. Prins Bern- hard der Nederlanden. De verhouding tussen patroons en arbeiders in het bedrijfsleven bleef ook in 1954 gunstig. De bedrijfsgeneeskundige dienst, door diverse grote bedrijven gezamenlijk op gericht en op 30 November met zijn werk begonnen, zal ongetwijfeld van grote waarde blijken voor het bedrijfs leven en voor allen, die daarin werken. De bevolking van onze gemeente breidde zich regelmatig uit en zeer bin nenkort mogen wij de 16.000ste inwo ner tegemoetzien. Onze bevolkingstoename door vesti ging wordt nog sterk geremd door wo ningnood. Ondanks het feit, dat wij geenszins hebben te klagen over gebrek aan welwillendheid van de Wederop- bouwinstanties blijft een feit, dat wij jaarlijks een veel groter contingent wo ningen zullen moeten bouwen, als wij de grote nood te dezen opzichte zullen lenigen en binnen niet al te veel ja ren opheffen. Het ontbreken van een behoorlijke woning is niet slechts een inconveniënt, maar ellende in de volle zin. Als ik u dan zeg, dat op dit moment nog 1032 woningzoekenden staan inge schreven, dan zal het u zonneklaar zijn, dat wij onze activiteit voor de woning bouw zeker niet mogen verminderen. Sprekend over woningbouw gaf spre ker enkele cijfers over de bouwactivi teit in het afgelopen jaar. Het is u be kend, dat in 1954 de bouw, door allerlei oorzaak, dikwijls slechts zeer langzaam vorderde. Er kwamen gereed 96 stuks woningwetwoningen alleen etage- bouw en 41 woningen door particu liere bouw. In aanbouw zijn 134 wonin gen en het laat zich aanzien, dat in dit jaar 1955 meer woningen zullen kunnen worden op stapel gezet dan in het af gelopen jaar. Dankbaar wil ik hier vermelden, dat 48 personen sparen bij de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten om te komen tot de bouw van een eigen woning. Door middel van genoemde bouwkas zijn in onze gemeente reeds gebouwd of nog in aanbouw 22 woningen. Dankbaar ben ik voor deze activiteit, omdat het mij economisch en sociaal gezien zeer gezond toeschijnt dat het eigen-woningbezit van particulieren zo groot mogelijk wordt. Ook eën gezond verschijnsel acht ik de besluiten van uw Raad in 1954 ge nomen tot onbewoonbaar-verklaring van 51 woningen. Wij moeten de slecht ste huizen, die de naam woning niet meer waard zijn, vervangen door andere en betere. EEN DIE U GOED STAAT Koopt U natuurlijk bij: OPTICIEN HOOFDSTRAAT 106 - Telefoon 2576 Leverancier aan alle Zieken fondsen. De daders van de inbraak, welke en kele weken geleden in het winkelpand van de firma De Gruyter in de Hoofd straat werd gepleegd zijn door de Rot terdamse politie gearresteerd. Zij werden gearresteerd naar aanlei ding van inbraken welke zij op andere plaatsen, in totaal twintig, hadden ge pleegd. Inmiddels hebben zij een vol ledige bekentenis van alle twintig kraakjes afgelegd. Hierbij bleek dat zij komende door de Veenendaalse Hoofd straat de verlichte zaak van De Gruy ter hadden gezien, en daar meenden hun slag te kunnen slaan. Zij waren per auto en terwijl een van hen achter het stuur bleef zitten, verschaften de andere twee zich toegang tot het pand, om ver volgens hun krachten te proberen op de brandkast. Het lukte echter niet deze open te krijgen en zonder iets mee te nemen zijn ze verder getrokken. De arrestanten, die nog wel een en ander tegoed hebben, verblijven thans in het Huis van Bewaring te Rotter dam. Op Dinsdag 8 Februari a.s. wordt in het gebouw 't Trefpunt aan de Kerke wijk een gecombineerde jaarvergade ring gehouden van de CBPB, de CBTB en de CTBTB afdelingen Veenendaal. De heer J. Hey, secretaris van de afd. Arnhem zal spreken over „De boer en zijn toekomst". Verder is er een decla matie en een spraak getiteld: ..De oude palen". Donderdagavond 3 Februari a.s. wordt door de Algemene Verladers- en Eigen Vervoerdersorganisatie in gebouw „De Kegelbaan" weer een voorlichtingsfilm avond gehouden. Tijdens deze avond zal aan de hand van filmstrips en films een en ander worden verteld over het Rijtijdenbe sluit; De Kortste Weg; Hoe u niet moet rijden: de Oplegger 201 en de Opheffing van grensbelemmeringen. Deze avond is bedoeld voor de ver voerders in Veenendaal en omliggende plaatsen. Maandagavond omstreeks 8 uur werd op de Slaperdijk tussen De Haar en de spoorlijn Amersfoort-Veenendaal een meisje aangerand door een tot nog toe onbekend gebleven persoon. Het meisje, wonende in Overberg, was op weg naar huis toen zij door een haar achterop rij dende man werd vastgepakt. Beiden kwamen hierdoor te vallen. Het meisje begon te gillen en de aanrander stapte hierop weer snel op zijn fiets en ging richting De Haar. Of het de aanrander om de tas van I het meisje te doen was, of dat hij an dere bedoelingen heeft gehad, is niet bekend. Als enige bijzonderheid van het signalement van de man kon het meisje opgeven dat hij een alpinomuts droeg. Zoals men zich zal herinneren deed zich in dezelfde omgeving enkele we ken geleden een gelijk geval van aan randing voor. DE VEENENDAALSE BB HULDIGT DE HEER KAMPERT Het Bruidspaar Kampert met in het midden hun zoon, en rechts de Heer Wilmink, PHB8, die de fruitmand overhandigt. Dat ook hun 12'/t-jarig jubileum niet ongemerkt is voorbijgegaan, bewijst de plaat aan de muur. Op 25 Januari j.l. vierden de heer en mevrouw Kampert-v. d. Heuvel, wo nende Stationsstraat 22, met hun kinde ren hun 25-jarige echtvereniging. De heer Kampert is als Redder bij de Bescherming Bevolking, ingedeeld bij Blok 3 (Pr. Bernhardlaan en omgeving). Dit jubileum was voor de BB-cursisten aanleiding om hun belangstelling in het wel en wee van hun mede-cursist te to nen. Ze gaven spontaan allen een kleine bijdrage, en voor dit bedrag kon een mooie mand met fruit gekocht worden. De mand werd door de heer Wilmink, PHBB, en de heer Baars, instructeur der BB, aan de Heer en Mevrouw Kam pert overhandigd. Bij de vele bloemen en geschenken, werd deze fruitmand wel als een verrassing ontvangen, niet alleen om de inhoud, maar veel meer om het gebaar, waarin tot uiting kwam het medeleven en de teamgeest van de BB-mensen onderling. Er is in het afgelopen jaar heel wat meer gebouwd dan alleen huizen. In to taal werden bouwaanvragen bij Burge meester en Wethouders ingediend tot een bedrag van f 4.150.060, Uw Raad heeft mogen zien gereedko men de navolgende wegenbouwwerken, waartoe hij de besluiten nam: riolering en verharding van de In dustrielaan; verbetering van de Korte Molen straat, het Panhuis, de Patrimoniumlaan en de 2de Achterkerkdwarsstraat; aanleg tegelpaden in uitbreidingsplan Zuid-West; riolering in „Het Franse Gat" en in de Pelikaanstraat. Aan deze wegenbouw met toebehoren is besteed een bedrag van f 1.079.500, In 1954 werd begonnen met de ver harding van de wegen in het Franse Gat en de verbetering van de Munnikenweg. En last but not least! met de bouw van een aula op de begraafplaats. Met al deze werken is veel voorberei ding gemoeid: zowel ter secretarie als bij de dienst van gemeentewerken. En er wordt veel kapitaal aan besteed. En toch pleit ik voor nog sneller tem po in de wegenbouw. Wij hebben zo vele straten in ons dorp, die qualitatief alleen met het woord „slecht" zijn aan te duiden, dat wij naar mijn gevoelen in korte tijd al die slechte straten moe ten reconstrueren tot straten, die be rijdbaar, met trottoirs, die begaanbaar Z ^Mocht men mij tegenwerpen dat dit veel geld zal kosten, accoord. Maar het is goed besteed en ten enenmale nood zakelijk. En of men er tien jaar over doet of drie jaar, gebeuren moet het toch. En zo snel mogelijk. De slechte, stofopjagende vuilnisauto, waarbij getolereerd werden allerlei va ten en voorwerpen, waarin men vuilnis kon gereedzetten, werd vervangen door een practische roltrommelauto met stof vrije belading, waarbij behoren de keu rige, afgedekte vuilnisemmers, die we nu aan de trottoirrand zien staan. De straatverlichting werd belangrijk verbeterd. Op enkele punten, de politie aangaand, wil ik uw aandacht vestigen. Twee kwade dingen nemen toe in on ze gemeente: het aantal verkeersonge lukken en het aantal misdrijven. In 1954 vonden in onze gemeente plaats 85 verkeersongevallen. Behalve belangrijke materiële schade was het gevolg van deze verkeersongelukken: 2 doden, 3 zwaargewonden en 20 licht ge wonden. Van de 85 verkeersongevallen vonden er 32 aan de Kerkewijk plaats en 12 in de Hoofdstraat. Het is jammer dat de meeste ver keersongevallen nodeloos plaats vin den: door roekeloosheid en achteloos heid. Er zijn te Veenendaal diverse he ren, die bekend zijn als roekeloos auto mobilist en die o.m. veel te snel rijden in de kom der gemeente. Daarenboven zijn er zeer vele fietsers en wandelaars, die lak hebben aan alle verkeersregels en zichzelf en anderen nodeloos in gevaar brengen. Alleen al wegens overtreding van de verkeers- voorschriften moesten worden opge maakt 489 processen-verbaal. Het tweede kwaad dat ik noemde is het aantal misdrijven. In het afgelopen jaar moesten worden opgemaakt 67 pro cessen-verbaal wegens misdrijf. Daar onder waren er 20 wegens diefstal. Komend tot de belangrijkste zaken op het terrein van Kerk en Onderwijs, herinner ik U er aan, dat werden in ge bruik genomen twee nieuwe kerkge bouwen: de R.K. Salvatorkerk aan het eind van de Patrimoniumlaan en het nieuwe gebouw van het Apostolisch Ge nootschap. Het schoolgebouw voor de Christe lijke Huishoudschool werd officieel ge opend door de Commissaris der Ko ningin in onze provincie, de heer M. A. Reinalda. Ook werd officieel in gebruik genomen de Salvatorschool, de eerste R.K. lagere school in onze gemeente. Het Koninklijk Besluit van 11 Juni 1954, nr. 32 behelsde de subsidiëring door het Rijk van een Christelijke lagere technische school in onze ge meente. De bouw van die school is dus verzekerd en daarmede zal een belang rijk onderdeel aan het onderwijs in onze gemeente worden toegevoegd. Een tech nische school is wel zeer noodzakelijk in onze industriële gemeente. Mij uiteraard bepalend tot de activi teiten van gemeentebestuur en gemeen- tepersoneel, heb ik behoefte allen te danken, die in 1954, op welke plaats in het gemeentelijk bestel ook, hebben medegewerkt tot het openbaar welzijn. Dank aan Heren Wethouders, die thans het College vormen, voor alle (Van onze econ. medewerker) Vanzelfsprekend waarderen wij het, dat er op bijna elk gebied weer gespro ken kan worden van overvloed. Je be hoeft nu niet meer naar een winkel te gaan om te vragen of men dit of dat misschien in voorraad heeft. Je kunt nu uitzoeken. Een bepaald artikel is in een reeks van kleuren verkrijgbaar. Bij de aanmaak is gebruik gemaakt van ver schillende soorten materiaal. De vorm kan verschillen bij gelijke gebruiks mogelijkheid. En bij dat overvloedig aanbod van artikelen zien we een sterke variatie in prijzen. Het gaat er nu niet meer om of iets verkrijgbaar is, maar men vraagt zich af wat men moet kopen uit die veelheid van goederen. Ieder laat zich gemakke lijk meeslepen door het directe voor deel en dus zou het antwoord op de vraag moeten zijn: vanzelfsprekend het goedkoopste. De strijd tussen duur en goedkoop is zo oud als de handel zelf. Niet alleen de moderne mens tobt met dit vraagstuk. Reeds in de middeleeuwen en daarna, toen de huismoeders haar meeste in kopen nog bij marskramers deden, stonden ze in de keuken of aan de deur af te dingen op de prijs of haar keuze te maken uit twee of meer artikelen. Toch heeft de moderne vrouw meer met die keuze te tobben dan haar bet overgrootmoeder. Dit in tegenstelling met hetgeen men zou mogen verwach ten. Wij beschikken immers over de radio en de krant als voorlichtingsappa raten. Zijn er geen duizenden winkels met vakbekwame eigenaars, die alle huismoeders van dienst willen zijn? In die hoeveelheid zit nu juist de moeilijkheid. In de loop der jaren is het aanbod van een enkele goederensoort zo toegenomen en zo veelzijdig geworden, dat de vrouw van vandaag een doolhof binnentreedt, wanneer ze aankopen wil doen. En wat moet ze nu kopen in die doolhof? Het spreekt vanzelf, dat het goedkoopste niet steeds het voordeligste is. Het moeilijkste is de keus in het grote assortiment. DE MOEILIJKE KEUZE Bestaat er van een artikel slechts één soort met verschil naar grootte of dikte, dan, is de huisvrouw snel op de hoogte van de juiste prijs. In de samenleving van heden vindt men drie of vier con currenten niet ver van elkaar en wan neer ze geen prijsafspraak hebben ge maakt, kan de kooplustige spoedig zijn keus bepalen. Er is maar één artikel, dus het goedkoopste is tevens het voor deligste. Bij fruit, zoals sinaasappels, appels, peren en pruimen liggen de ver schillen in kwaliteit er dik bovenop of men kan ze proeven. De keus wordt moeilyker in een veel zijdig artikel als textiel, in schoenen, sommige voedingsmiddelen en electri- sche apparaten. Het zal zelden voorko men, dat een moderne vrouw nog de nodige kennis van textiel heeft om met succes de slagzin: goedkoop is duurkoop, De Arbeiders Kunstkring alhier heeft voor Dinsdag 22 Februari a.s. een caba ret-revue avond op haar programma staan verzorgd door het bekende gezel schap Adrie van Oorschot, welk gezel schap voor dit optreden in Veenendaal ook nog is aangevuld met de bekende „Spelbrekers". Behalve Adrie van Oorschot zelf, die zal optreden als conferencier, buik spreker en imitator werken verder nog aan dit zeer gevariëerde programma mee: Henny Fontaine, cabarettière; Ria Schmitz; Rudi West; Dolf Eikhuis en Justus Jesayes. Deze avond wordt gegeven in het ge bouw aan de Eikenlaan. prettige medewerking en voor het vele werk, kennelijk met liefde voor Vee nendaal verricht. Ik gedenk nu hoe kan het an ders? zo zegt burgemeester Bakker ge roerd, ook nog wijlen Wethouder Middelhoven, die, gesierd met bijzon dere gaven, die hij Gods gaven wist, on ze gemeente droeg op het hart en aan wie wij allen zo veel dank verschuldigd zijn. Ik dank ook U, Heren Leden van de Raad, voor al de arbeid, in gemeen overleg verricht ten goede van onze ge meente. Zoals wij hier zijn mogen wij samen weer in 1955 onze taak voortzetten. Evenals het personeel der gemeente. Mogen wij het doen met lust en liefde, in goede harmonie als vanouds. En waar uiteindelijk alles afhangt van God, de Almachtige, besluit ik met de bede, dat het Hem moge behagen ons te sparen, te sterken tot onze arbeid en te zegenen „het werk onzer handen". Als nestor van de Raad dankt de heer Van Hardeveld (PvdA) de voorzitter voor diens jaaroverzicht en spreekt de wens uit dat de Gemeenteraad, onder de goede leiding van burgemeester Bakker, weer veel vruchtbaar werk voor de ge meente zal kunnen verrichten. (Zie voor vervolg Raadsverslag pag. 2.) MARKTBERICHTEN Op de wekelijkse eiermarkt waren Dinsdagmorgen te Veenendaal aange voerd 60.000 eieren. Prijzen voor grote eieren van 12,50 tot 13,25 en voor kleine van 10,tot 11,per 100 stuks. Handel traag. Op de biggenmarkt waren 70 biggen aangevoerd. Prijs van 38,tot 48, per stuk. Handel redelijk. te bestrijden. Het assortiment is zo groot geworden, de verwerking van syntheti sche stoffen zo talrijk, dat zelfs gediplo meerden in het textielvak dikwijls de grootste moeite hebben om een bepaalde kwaliteit thuis te brengen. En hier ligt de kans van de niet-bona- fide handel. Er worden bepaalde goe deren aangeboden in concurrentie met een andere aanbieding. Men suggereert een sterk prijsverschil en een volkomen gelijke kwaliteit. De bonafide handelaar met een beter artikel verkoopt nu niet en de handelaar in goederen van slechte kwaliteit maakt zelfs nog een hoge winst op zijn waardeloze rommel. DAN MAAR „DUUR" Dit gaat zo een tijd door, totdat enkele kopers met teleurstelling zien naar de snel versleten koop en het dan eens bij de „dure winkelier" gaan proberen. De ze garandeert de levensduur van het ar tikel en wanneer de stof zich dan over eenkomstig de voorlichting gedraagt, hebben klant en leverancier elkaar ook voor de toekomst gevonden. Nu is het vanzelfsprekend nog moge lijk, dat ook de duurdere winkelier zijn afnemers teleurstelt. Dan heeft men nog geen betrouwbare leverancier ge vonden. Er is geen vaste regel te geven van goedkoop is duurkoop. In het algemeen kan men stellen, dat de meeste waar wel naar zijn geld is. Er zijn uitzonderingen bij gelegenheidsverkopen, bij goede in kopers en bij zaken, die een uitzonder lijk grote omzet weten te behalen, waar door zij een reductie krijgen bij de in koop. De moeilijkheid, dat een huis vrouw door de vele koopjes-bomen het bos van goede kwaliteit niet meer ziet, is in de practijk wel op te lossen. ADVIES EN LEERGELD Een huisvrouw, die artikelen wil ko pen waarvoor goede kwaliteitskennis nodig is, moet zich laten voorlichten. De aangewezen adviseur in deze zaken is de vakkundige en solide winkelier, die in elke branche en voor elk artikel is te vinden. Soms doet men als vrouw drie of vier keer een miskoop, voordat men geslaagd is. Dat is het te betalen leergeld. Heeft zich tussen klant en winkelier een vertrouwenstoestand ontwikkeld, dan komt de klant bij die winkelier te rug en dan zal de winkelier het uit zijn hoofd laten om die klant een „koopje" te leveren, waarvan hy spoedig spyt heeft. Evenzeer is de koper gebaat by goede voorlichting en goede service bij de koop. Goedkoop is duurkoop. Het geldt niet voor de vakman, die zijn klant eens een plezier wil doen. Het is geen waarheid voor de gelegenheidsaankoop, maar het gevaar is te zoeken bij de suggestie, bij de handelaren, die van het voorbijschui vend publiek moeten leven en waarbij geen enkel contact ontstaat tussen leve rancier en koopster. Om de niet-bonafide leverancier te leren kennen, moet men enige ervaring opdoen, die men na korte tijd verkrijgt. En dan zal dikwijls blijken, dat een goedkope koop te duur was en in zeer veel gevallen was de dure koop de goede, waarbij steeds als voorwaarde geldt, dat men zich globaal op de hoogte moet stellen van de hoogte der prijzen op elk gebied. Drs. VAN AMERONGEN. BARNEVELD. Vorig jaar werden al hier een zestal katten gedood door ver giftiging. Een onbekend gebleven per soon heeft toen op verschillende plaat sen giftig lokaas neergelegd. Uit ver schillende gevallen blijkt echter dat de kattenmepper weer actief geworden is. De katten die het vergif hebben binnen gekregen sterven na een verschrikkelijk lijden. LUNTEREN. Waarschijnlijk binnen enkele weken zullen de Lunterse bak kers overgaan tot sanering van hun be drijven. Tot voor kort bezat Lunteren 19 broodbakkers hetgeen op een aantal in woners van 400 veel te veel is. Elke bakker had daardoor slechts 40 a 50 klanten te bedienen. Twee bakkers heb ben hun broodbakkerij inmiddels stil gelegd, terwijl twee anderen nog wel hun broodklanten blijven bedienen maar het brood betrekken van collega's in Veenendaal en Barneveld. De bak kers hier denken nu een oplossing van de overbezetting te kunnen vinden in het gecombineerd bakken in één of twee bakkerijen om de kosten te drukken. Bij de tegenwoordige verhoudingen kunnen zij langer geen droog brood meer verdienen. EDE. De Edese recherche is er in ge slaagd de daders op te sporen van een serie van zeven inbraken welke in een tijdsverloop van ongeveer twee weken in Ede zijn gepleegd. Het zijn de 16- jarige W. en de 15-jarige T. uit Ede. Een bedrag van f 100,— en enkele gebruiks voorwerpen hebben zij weten te be machtigen uit de verschillende bedrijfs panden welke zij bezochten. KERKEWIJK 167 -TEL.Z860 -VEENENDAAL

De Vallei | 1955 | | pagina 1