Aantrekkelijke premie voor aanvoerders Raad geeft crediet voor het Watersnood-monument Openhartig gesprek belooft alle goeds voor de Eiermarkt Ederveen De Klomp Eist Rensivoude Achterberg Personeelstekort oorzaak van onvoldoende sneeuw- en ijsbestrijding Duur Watersnood-monument De rondvraag Bokkepootjes Banketbakkerij DIJKSTRA Programma tafeltennis-competitie Eieren worden kosteloos afgehaald Aan huis verkopen ergste kwaad genoemd Volgend jaar muziekconcours in Ederveen Maak het U deze winter eens extra gezellig ADI0 BA LLEG0IJEK DRAADOMROEP DE STEEN VAN DE PROFEET Na het jaaroverzicht van burgemees ter Bakker gaat de Raad over tot de orde van de dag. De heer Jansen (PvdA) vraagt waarom op de onbewoonbaar verklaarde woningen Munnikenweg 53- 67 de bekende bordjes nog niet zijn aan gebracht. Wethouder De Ruiter (CH) schrijft dit toe aan een inmiddels ont dekt verzuim en de bordjes zullen wor den aangebracht. Tot leden van de Commissie voor het nazien van de jaarstukken Grondbedrijf en van de Gemeenterekening 1953 wor den vervolgens benoemd de heren Kroesbergen, Van Eden en Bastmeijer. Zonder meer gaan onder de voorzit tershamer door de voorstellen tot onbe woonbaarverklaring van de woning Zandstraat 17. De vaststelling en herzie ning van het uitbreidingsplan in onder delen „Veenendaal Zuid-west" en de verkoop van een perceel grond aan de Van Hogendorpstraat aan de heer R. W. van de Kuinder tegen de prijs van f 8. per ca. Bij het prae-advies van B. en W. naar aanleiding van een door Ged. Staten ont worpen herziening van de regeling jaar wedden en van Secretaris en Ontvanger, zegt de heer Van Hardeveld van mening te zijn dat de salarissen van de ontvan gers te laag zijn vergeleken bij die van de secretarissen. De heer Van Hardeveld zou het ook beter vinden indien deze jaarwedden een percentage uitmaakten van het salaris van de burgemeester, dan kon tenminste worden voorkomen dat zoals nu het geval is, dat salaris verhoging tot een jaar van terugwer kende kracht moet worden toegepast. Voorzitter wijst op het verscshil in functie van een burgemeester en de ho gere ambtenaren. De eerste is gezags drager terwijl de andere zuiver admini stratief zijn. Daarom vindt hij het niet goed de salarissen van laatstgenoemden te verbinden aan de jaarwedde van de burgemeester. De heer Van Hardeveld maakt er evenwel geen voorstel van en de nieuwe regeling wordt ongewijzigd aanvaard evenals de 6°/» salarisverho ging van het gemeentepersoneel. Bij het aan de orde komen van het voorstel van B. en W. om een crediet van 2400 gulden ter beschikking te stel len van de commissie Herdenking Wa tersnood 1855, f 2000,voor de vervaar diging van het monument en f 400, ter bestrijding van de kosten verbonden aan de herdenkingsplechtigheid, merkt de heer Slok (AR) op dat hij 2000 gulden voor een eenvoudig monument wel wat duur vindt Een Veenendaler heeft het monument ontworpen en dan nog 2000 gulden. De heer Van Galen (CH) is blij dat het monument er komt want in dit opzicht is Veenendaal wel heel karig bedeeld. Dit monument mag dan 2000 gulden kosten, zo zegt hij verder, in al zijn eenvoud wordt het allicht mooier dan het andere Veenendaalse monument dat 10.000 gulden heeft gekost en eigen lijk een aanfluiting voor Veenendaal is. De voorzitter heeft geen verstand van beeldhouwen en kan niet beoordelen of het monument te duur is. De heer G. C. van Stuyvenberg, ambtenaar van Gem. Werken, heeft het in ieder geval geheel belangeloos ontworpen. Ook de voor zitter vindt het monument aan het sta tion niet bijster goed uitgevallen. De heer Kroesbergen (AR) vraagt om wachthuisjes bij de bushalte aan de Kerkewijk bij de Stationssingel. Het is een van de koudste plekjes in Veenen daal. Voorzitter: Ze zijn reeds in de maak. De heer Slok vraagt naar de vor deringen ten aanzien van de plannen verbouwing van het gemeente-eigendom zijnde blok woningen aan de Parallel weg. De bewoners zijn blij gemaakt en nu gebeurt er niets. Wethouder De Rui ter deelt mede dat de gehouden aanbe steding dermate is tegengevallen dat de opzet van deze verbouwing eerst nog eens geheel moet worden bezien al vorens hiertoe wordt overgegaan. De heer Scholten is de volgende spre ker als hij er de aandacht op vestigt dat de laatste weken in Veenendaal veel sneeuw, maar ook veel lelijke woorden zijn gevallen en dan vanzelfsprekend over de gebrekkige sneeuw- en ijsbe strijding. Het is misschien niet moge lijk om alle straten sneeuwvrij te krij gen maar de Hoofdstraat en de Kerke wijk toch wel, en nu waren ze erbar melijk slecht en zelfs erg gevaarlijk om te berijden. Is het niet mogelijk dat er meer geschoven wordt en opgeruimd? De heer Van Deelen (SGP) sluit zich hierbij aan en is van mening dat ook de andere straten beter schoongeschoven kunnen worden. In verschillende stra ten werd maar de helft van de straat met de sneeuwschuiver bewerkt. Wethouder De Ruiter had wel ver wacht dat er over het sneeuwruimen gesproken zou worden. Allereerst wil hij een woord van dank brengen aan de gemeente-arbeiders die gewerkt hebben als paarden en gedurende verschillende weken ieder uur van de nacht zijn uit gerukt om zand en zout te strooien. Van de 28 arbeiders waren er 6 ziek. Wegens de slechte wegen moest de vuilnisdienst versterking hebben; een van de werk sters was ziek en voor het schoonhou den van de gebouwen moest iemand bij springen en hetzelfde was het geval op het kerkhof waar men ook extra hulp nodig had. Zo bleef er nog 12 of 13 man over waarmee onmogelijk alles bijge houden kon worden. Wij hebben ge lukkig geen werklozen die wij er aan kunnen zetten. De straten zijn hier en daar zo slecht dat de sneeuwschuiver niet goed werkt. Er wordt intussen wel naar een betere oplossing gezocht. Zeer ontstemd is de wethouder over de kerels ZEER VOORDELIG! 32 cent per 100 gram Telefoon 2136 die de mannen op de zandstrooier soms staan op te wachten om ze met sneeuw ballen te bekogelen. Laten die helden zelf maar eens in de kou op zo'n auto gaan staan. De heer Van Hardeveld is bang dat het bij de volgende sneeuwbuien wel niet beter zal zijn. Vergeleken met ver schillende omliggende plaatsen was het hier zeer slecht op de wegen. Ook Weth. De Ruiter wijst verder nog op de ver plichting van de bewoners om de voet paden voor hun huis sneeuw- en ijsvrij te houden. Dit scheelt al heel veel voor wat betreft de veiligheid van de voet ganger bij gladheid. Ook de Voorzitter brengt hulde aan de gemeente-arbeiders voor de wijze waarop zij zich de afge lopen weken van hun taak gekweten hebben. Spreker was in Utrecht en daar was helemaal weinig aan de straten ge daan. De meeste straten waren spiegel glad door de vastgereden sneeuw. Niet dat wij er hier ons iets van dienen aan te trekken, maar sneeuwruimen is moeilijk. Niets meer aan de orde zijnde sluit hij dan de vergadering. FILMAVOND JEHOVAH'S GETUIGEN Hedenavond wordt in gebouw „de Kegelbaan" een filmavond gegeven door de wereld omvattende organisatie der Jehovah's Getuigen. Vertoond worden o.a. films van het grote Christelijke con gres in New York alwaar 8 dagen lang meer dan 16500 evangelisten uit 91 lan den bijeen waren terwijl men verder o.a. een beeld krijgt van de eigen druk kerij en het eigen radiostation in Ame rika. MUTATIES TER GEM.-SECRETARIE Met ingang van 1 Maart a.s. is tot adjunct-commies op de afd. Financiën te Veenendaal benoemd de heer H. D. Blok uit Hengelo en met ingang van de zelfde datum de Heer P. Will uit Nij megen tot klerk A op de afdeling Alge mene Zaken van de Gemeente-secre tarie. Woensdag: le klasse A. Climax 2 Arnhem Swift 1 Treffers 2. 2e klasse C: Climax 3 Ritac 2. 3e klasse G: Swift 3 Sorru 2. 4e klasse I: Redichem 1 Ritac 6. Dames: Climax RTTV. Donderdag: 4e klasse H: Hollandia 2 S.K.F. RTTV 3 VSW 2. 4e klasse I: RTTV 4 Panter 2. Vrijdag: le klasse A: PMS 2 Climax 1. 3e klasse G: Kr. en Vr. 2 Ritac 4. i; 2; SUBSIDIE VOOR „CAECILIA" UIT ANJERFONDS Van de 18 verenigingen in de provin cie Utrecht welke subsidie hebben ont vangen uit het provinciaal Anjer-fonds behoort ook de Veenendaalse Harmonie „Caecilia". Het provinciaal Anjerfonds heeft met de Anjer-actie een bedrag van f 12000, bijeen kunnen brengen. De subsidies welke de verenigingen ontvingen va rieerden van f 200,tot f 500, De gisteravond in gebouw „Eltheto" gehouden vergadering van kippenboeren, het college van Burgemeester en Wethouders, de Marktcommissie en het bestuur der CBTB, welke een doen herleven van de Veenendaalse Eiermarkt beoogde, heeft nog onverwacht verhelderend gewerkt en zeer goede resultaten gehad. Er ontwikkelde zich een zeer levendig en openhartig gesprek, waarbij tnen openlijk en zonder een blad voor de mond te nemen over en weer vaak niet malse critiek en grieven uitwisselde. Het gemeentebestuur werd beticht van te weinig belangstelling en het in ge breke blijven ten aanzien van de mogelijkheden om de toeloop voor de Eiermarkt te bevorderen. Van de zijde der handelaren werden de boeren in Veenendaal als te stug in de handel gebrandmerkt, terwijl de handelaren net zo lang met kopen wach ten tot de boeren murw worden en eerst heel laat, als de boeren naar huis willen, tot handelen komen om dan een zo laag mogelijke prijs te kunnen bedingen. Het resultaat was tenslotte dat alle partijen het roerend eens werden over de eigenlijke oorzaken van het verlopen van de markt en het aan huis aan hande laren verkopen van de eieren werd het grootste kwaad èn voor de boer, èn voor de markt genoemd. Ook werd men het eens over de te nemen maatregelen om de eiermarkt voor Veenendaal te behouden. VERGADERING ALGEMENE BOND „MERCURIUS" A.s. Donderdag wordt in hotel „De Korenbeurs" te Veenendaal een bijeen komst gehouden van de Algem. Bond ,Mercurius", afdeling Veenendaal, spe ciaal voor het winkelpersoneel. Spreker is de Heer H. M. Emmering, secretaris van deze Bond te Amsterdam, over het onderwerp: „Wat deden wij voor U". Na afloop van het zakelijke gedeelte zal een aardig filmprogramma worden aan geboden. De vergadering, welke nog onver wacht goed werd bezocht, was uitge schreven door het gemeentebestuur en stond onder leiding van burgemeester A. Bakker. De burgemeester wees er in zijn openingsspeech op dat deze avond mede door het initiatief van de CBTB was mogelijk geworden. Het bestuur van deze vereniging heeft de koe bij de ho rens gevat en een bedrag van 1000 gul den beschikbaar gesteld om de markt weer nieuw leven in te blazen. Spr. schetste verder het belang van een goed bezochte markt voor de middenstand. De boeren komen naar de markt en doen dan gelijk hun inkopen. Maar in de eerste plaats is een gezonde markt ook boerenbelang, omdat een goede markt meestal door veel handelaren wordt bezocht en waardoor de prijzen beter worden. Nu ook een belangrijk bedrag door de boeren zelf werd beschikbaar gesteld is het voor de gemeente gemakkelijker om ook een bedrag uit te trekken voor het doen herleven van de markt. De eerste conclusie van de burge meester was dat de markt alleen beter kan worden als alle boeren hun eieren hier aanvoeren, dan komen er vanzelf meer handelaren. Verschillende aanwezigen die het woord verkregen, waren het hiermede roerend eens. De Veenendaalse eier markt kan een aanvoer van minstens 300.000 eieren te zien geven. Voorheen was het heel wat beter. De eierhal was dan vaak veel te klein en soms moest er in de open lucht gehandeld worden. Te genwoordig gaan ook verschillende boe ren naar Scherpenzeel en Ederveen. Met hun lichaam zijn ze dan daar, maar hun ziel is op de Veenendaalse markt, zo werd er opgemerkt. Het moet in Vee- UITVOERING „CAECILIA" Onder leiding van directeur I. A. J. van Mechelen gaf de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" Zaterdagavond in het Verenigingsgebouw aan de Eiken laan haar winteruitvoering. Met medewerking van de drumband opende het korps deze avond met de Wellington Mars van W. Zehle en ver volgde met de Ouverture „Poête et Paysan van Fr. v. Suppé, naar een Arr. van Fernand Rogister. Het is nog steeds voortdurend vooruitgang te bespeuren bij „Caecilia dat bewees deze avond opnieuw. Na de Fantasie „Les pécheurs de perles" en „Blanche-Neige et les sept Nainskwam men bij de Ouverture „Orphée aux Enfers" van Jac. Offen bach. Het succesvolle optreden van het korps werd besloten met de mars ,,L' entree des Gladiateurs. Tijdens de pauze het cabaretprogram ma „Vrolijkheid in Wintertijd" werd uitgevoerd, waarbij Max. van Laarho ven als humorist-conferencier fungeer de en verder aan meewerkte Jopie Keijzer, accordion, Mr. Truxini, gooche len en de vrolijke Volendammers. GESLAAGD Voor het erkende practijkdiploma Engelse handelscorrespondentie slaag den voor de in December j.l. gehouden examens mej. Lina Broekmaat te Scher penzeel, de heer W. van Manen te Vee nendaal en de heer G. Berentschot te Rhenen. Voor het diploma Engelse conversatie slaagden de dames Nelie Stappenbelt te Veenendaal en L. Broekmaat te Scher penzeel. Voor Nederlandse handelscorrespon dentie mej. N. van den Heuvel te Vee nendaal. De examens werden ingesteld door de Kon. erkende Vereniging van Leraren en de Nederlandse Associatie. Deze geslaagden werden opgeleid door het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal. nendaal goed kunnen als allen mede werken. Komende tot de verschillende oorza ken van het verloop van de markt, was men het er over eens dat de handel veel te laat begint. Meestal is het half twaalf en de boer wil graag na zijn handel ook nog even gezellig een borreltje drinken en hier en daar eens even gaan kijken. Nu krijgt hij daar meestal geen kans meer voor. Een koffiehuis bij de Eierhal zou een goede oplossing zijn. Het zou er niet meer zo doods zijn en men kon even gaan zitten. Het allergrootste kwaad wordt echter genoemd de geringe aan voer doordat teveel boeren de eieren door handelaren van huis laten afhalen. Alles moet naar de markt en de rest komt vanzelf. Ook het bouwen van pak- loodsen wordt aan de orde gesteld. Nadat de vergadering een kop koffie had gebruikt, aangeboden door de ge meente, kwamen er concrete plannen op tafel. Gedurende 15 weken, te beginnen voor de markt van Dinsdag 15 Februari, wor den de eieren kosteloos bij de boeren af gehaald. Verder wordt gedurende de eerstvolgende vier maanden steeds op één bepaalde Dinsdag van de maand, achteraf door een notaris vast te stellen, een premie op de eieraanvoer gegeven, n.l. een premie van f 0,25 per 100 aan gevoerde eieren. MARKT BEGINT OM KWART VOOR TIEN Heeft men op die bepaalde Dinsdag b.v. 2000 eieren aangevoerd, dan ont vangt men een premie van 2000 x f 0,25 is 5 gulden. Deze premie-Dinsdag is dus van tevoren niet bekend en wordt steeds aan het eind van de maand door een notaris vastgesteld. De aanvoer wordt gecontroleerd aan de hand van de ko persbriefjes. De handelaren zullen van al deze plannen op de hoogte worden gesteld en ook nog qp een of andere wij ze naar Veenendaal getrokken. Verder zal alles in het werk worden gesteld voor een gezellige koffiekamer bij de Eierhal, terwijl als de markt weer druk is, vanzelf pakloodsen gebouwd zullen moeten worden. Heel belangrijk was ook dat tijdens deze vergadering tussen boeren en han delaren werd afgesproken in het ver volg beslist om kwart voor tien te laten beginnen. Verder werd nog besloten de Eier markt op Dinsdag 15 Februari a.s., 's morgens om kwart voor tien officieel en in het bijzijn van het gemeentebe stuur te heropenen. Tenslotte deed de burgemeester nog een dringend beroep op de boeren om de eieren niet meer aan huis te ver kopen. Verdere bijzonderheden en de wijze waarop een en ander nader geregeld zal worden zullen waarschijnlijk in ons vol gend nummer gepubliceerd worden. EEN HALVE EEUW BIJ DE V.S.W. De 28ste Januari 1955 was een heug lijke dag voor de heer E. Bor, voorman in de afdeling Ruwerij van de Veenen- daalsche Stoomspinnerij en Weverij N.V. Op deze dag herdacht hij n.l. het feit dat hij 50 jaar geleden in dienst trad bij genoemde maatschappij. De huldiging vond 's morgens plaats in de showroom door de directeuren, de heren J. M. J. Bonnike en J. Botten- heim. Onder een hartelijke speech overhan digde de heer J. M. J. Bonnike de jubi laris een enveloppe met inhoud en het traditionele kistje sigaren. Bij deze hul diging waren mede aanwezig de heren G. J. ten Kate en J. W. v. Berkum. Na de huldiging in de showroom werd de heer Bor in de afdeling Ruwerij op hartelijke wijze gehuldigd. Op 15 November 1949 ontving de heer Bor de Ere-medaille in brons, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. Op Woensdagavond j.l., hield het „Ederveens Fanfarecorps Irene" onder zeer grote belangstelling haar jaarver gadering in de school aan de Hoofdweg. De voorzitter, J. Floor, opende deze vergadering met een woord van wel kom en in 't bijzonder de dirigent. De vereniging, aldus de voorzitter in zijn openingswoord, heeft in het afge lopen jaar met grote interne moeilijk heden te kampen gehad. Deze konden door het houden van een openbare ver gadering worden opgelost waardoor de vereniging behouden bleef; sindsdien heeft een gestadige groei plaats, zodat de toekomst hoopvol kan worden in gezien. Vervolgens werd het a.s. concours, uit bande van de federatie, besproken. vtTor het concours 1955 was Ederveen aan de beurt, maar door de gepasseerde moeilijkheden werd met Harskamp ge ruild, zodat het concours 1956 te Eder veen zal plaats vinden. Verder werd be sloten om op Zaterdagavond 16 April een uitvoering te geven. In het bestuur werden gekozen: J. Floor, voorzitter, J. Dibbet, secretaris en M. Maassen, penningmeester. Een voor stel om het bestuur uit te breiden tot 5 personen, werd niet aangenomen. De rondvraag leverde een zevental vragen op en een voorstel om de con tributie te verhogen. Ook dit voorstel werd niet aangenomen. Er zal getracht Worden zoveel mogelijk donateurs te werven. De voorzitter beantwoordde de gestelde vragen, waarna een verloting plaats vond. Na een opwekking van de zijde van de voorzitter om de repetities steeds te blijven volgen, werd deze goed geslaag de vergadering gesloten. AUTO REED ZICH VAST ONDER VIADUCT De bestuurder van een trekker met oplegger, waarop zich een tank bevond, wilde Zaterdagmiddag onder het via duct bij De Klomp doorrijden. Het ge val was echter te hoog, zodat de tank aan de voorzijde zwaar werd bescha digd. Ook het viaduct liep enige schade op. De wagen was afkomstig uit Uit geest. REIN AARD LEGT HET LOODJE Mogelijk had deze vos zijn voorzich tigheid verloren door het winterse weer. Hoe het ook zij, de heer T. uit Eist trof zijn hond in een verwoed gevecht gewikkeld met een volwassen Vos. Ge noemde heer mengde zich, ook ter wille van zijn hond, in deze hete strijd. Om begrijpelijke redenen hield hij 2ijn vin gers daarbij thuis. Maar het bewijst wel dat Reintje zich geducht weerde want een der rubberlaarzen van T. werd door zijn scherpe tanden zwaar beschadigd. Uiteindelijk moest de vos het loodje leg gen. Als de hond het helemaal alleen tegen deze grote vos had moeten opne men geloven wij niet dat deze viervoeter nog in staat was geweest met zijn staart te kwispelen. Zijn baas was natuurlijk in zijn nopjes met deze onverwachte buit die tevens nog een premie van 15 gul den opbrengt in verband met de maat regelen tegen hondsdolheid. OUDSTE INWONER OVERLEDEN Maandagmiddag j.l. overleed de oud ste inwoner van onze gemeente, de heer J. van Loon. De heer Van Loon was bijna 92 jaar. Zaterdag a.s. zou hij deze herdenkings dag gevierd hebben. UITVOERING De muziekvereniging „Ons Genoegen" zal op de Zaterdagen 5 en 12 Febr. 1953 haar jaarlijkse uitvoeringsavonden ge ven in gebouw „Rehoboth". Voor de pauze zal de muziekvereniging „Ons Ge noegen" optreden terwijl daarna enkele schetsen en kluchten gebracht zullen worden. Tot besluit van het program ma zal een Tiroler kapel optreden. DRUK BEZOCHTE FILMAVOND De filmavond georganiseerd door het W.L.G. en de P.J.G.W. had van de zijde der landbouwers grote belangstelling. Door de Koninklijke Shell werden ver schillende technische films vertoond, welke betrekking hadden op benzine-, diesel- en petroleumtractors. Hierna werd nog een kleurenfilm vertoond over Curagao, waarin de winning van aard olie werd belicht. Het was een zeer in teressante en leerzame avond. WEINIG BELANGSTELLING Door het Blindeninstituut „Barti- meus" werd Vrijdagavond j.l. in ge bouw „Rehoboth" een filmavond gege ven. Er was voor deze avond zeer wei nig belangstelling. SCHAATSONGELUK Donderdagmiddag j.l. kwam de jonge heer F. van Wagensveld op de kasteel gracht met da schaats te vallen. Een jongen uit Veenendaal viel over hem heen en raakte F. W. met de punt van de schaats in de onderbuik. Nadat hij naar dr. Hey was overge bracht en deze de eerste geneeskundige hulp had verricht, kon F. W. naar zijn woning worden vervoerd. KOOKDEMONSTRATIE Woensdagavond zal er om half acht in gebouw „Rehoboth" door de T.B.A. uit Roosendaal een kookdemonstratie worden gehouden. Tevens is hieraan een gratis verloting verbonden. ONZE VOEDING LANG NIET IDEAAL Wij geloven graag, dat de voeding in Nederland, zo goed als in alle landen van de westelijke beschaving, niets te wensen overlaat. Hebben wij niet kortgeleden te Utrecht de vertoning gehad, dat heel dikke mensen zich lieten wegen? Ja, met onze voeding is het tegenwoordig wel weer in orde: de mensen worden weer dik! Dat dikworden is echter geen bewijs en dat de samenstelling van ons voedsel niet beter zou kunnen, valt te betwijfelen. In tegenstelling toch met vele primitieve volken, komt hier te lande veel caries voor een tandziekte, die bij de primitieven niet of bijna niet bekend is. Door de industriële bewerking van vele voedingsstoffen, worden ook veelal vitamines en sporen-elementen aan deze stoffen onttrokken, terwijl er de laatste jaren actieve giftige stoffen, bij voor beeld insectiden, aan onze voeding wor den toegevoegd of daarin achterblijven. Reeds worden meer dan 600 chemische stoffen aldus gebruikt. In Amerika is dan ook reeds een onderzoek ingesteld over de sporen van DDT, die in het voedsel, bestemd voor de mens, achter blijven. Voorts hebben onderzoekingen, ge houden in het Rockefeller Institute for Medical Research te New York, uitge wezen, dat de vatbaarheid voor en de weerstand tegen bepaalde infectieziek ten afhangt van zeer bepaalde nutriën ten, dat zijn de eenvoudigste, chemisch zuivere bestanddelen van onze voeding. Dat de kindersterfte in Nederland zo be langrijk is gedaald, is te danken aan de verbeterde voeding der zuigelingen. Vaststaat, dat ook aan het voedsel van „de ouderdom" bijzondere eisen dienen te worden gesteld. Deze wetenschap staat echter nog in de kinderschoenen. Neem ook zo'n moderne Philips radio, met F. M. band. De prijs mag geen be zwaar zijn voor U. De BX 543 zoals hier afgebeeld kost f 398,of f 41,16 en 18 termijnen van f 24,per maand. Kan het nog mooier? RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 Rhenen - Tel. 579 Naast het hier afgebeelde toestel hebben wij nog een zeer grote sortering andere toestellen in div. merken vanaf f 98,tot f 800, (Dus reeds voor f 1,50 per week.) ,,Er zit een tovenaar in dat kastje. „Nou, dan is hij klein behuisd." „Dat lijkt maar zo. Technisch heeft hij alle ruimte van de wereld in zo'n Draadomroep-luidspreker. „Dat begrijp ik niet." „Ik wel. In die luidspreker verwerkt PTT de laatste technische snufjes. Je ziet ze niet, maar je hóórt ze." Ja, zo'n moderne, strak uitge voerde Draadomroep-luidspreker brengt het rijkste luistergenot in Uw huis - voor het minste geld*! Hinderlijke storingen - door atmosferische invloeden, door stofzuigers, electrische apparaten, trams - behoren voorgoed tot het verleden. U krijgt zuivere, onvervormde studioklank omdat PTT de meeste programma's over eigen, beschermde muzieklijnen aanvoert. Word óók Draadomroep- abonné en U hoort het fijnste het best! *Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storingvrije studioklank WAT NEDERLAND KOCHT In het stedelijk museum Het Prinsen hof te Delft is tot 7 Februari a.s. te be zichtigen de tentoonstelling van door het Rijk in de jaren 19461954 verwor ven hedendaagse beeldende kunst. Het Rijk heeft de bedoeling, met deze tentoonstelling rekenschap af te leggen, vooreerst tegenover de Nederlandse burgers, die immers allen aan de ver werving van dit bezit hebben bijgedra gen. Vervolgens tegenover de kunste naars, voor wie de aankopen en op drachten van het Rijk van groot belang zijn. Tenslotte tegenover zichzelf, ten einde na te gaan, waar fouten zijn ge maakt en te streven naar verbetering daarvan. Daarom is er ook naar gestreefd, de collectie zo volledig mogelijk te doen zijn, al heeft dit het nadeel, dat deze tentoonstelling, mede ten gevolge van de omstandigheid, dat voor verschillen de doeleinden wordt aangekocht, geen afgerond geheel vormt. Ondanks hetstreven naar volledigheid ontbreekt een beperkt aantal werken, voornamelijk doordat zij een plaats heb ben gevonden bij Nederlandse vertegen woordigers in het buitenland, waar zij iets laten zien van de stand van de he dendaagse kunst in Nederland. Bij de keuze van de afbeeldingen is uitgegaan van de gedachte, dat het aan trekkelijk zou zijn, niet alleen werken van de meest prominente kunstenaars op te nemen, maar ook van kunstenaars, dig nog geen algemene bekendheid ge nieten. Voorts werd de keuze mede be paald door de vraag, of de in aanmer king komende werken waren geëigend voor reproductie. Deze tentoonstelling heeft, behalve van verantwoording, ook het karakter van voorlichting. Zij laat het publiek immers zien, wat een aantal van de beste Nederlandse deskundigen als goe de werken heeft beschouwd en zij geeft dus een indruk van de ontwikkeling der beeldende kunsten na de oorlog, zij het natuurlijk niet een volledige. Het ligt in de bedoeling, een selectie uit deze collectie in enige andere plaat sen van ons land te exposeren. Gebrek aan plaatsruimte in de meeste tentoon stellingsruimten maakt het niet moge lijk, de gehele collectie te doen circu leren. (Mr. H. J Reinink.) (39) Als Aram van zijn rustbank opspringt, ziet hij tot zijn verrassing, dat de pijl met een perka mentrol omwikkeld is. Haastig trekt hij het wapen uit het hout en ontrolt het perkament Met forse letters staan er enkele regels op geschreven. „Indien gij de val des keizers wenst, sluit u dan bij ons aan. Verlaat het huis via de binnenplaats. De schildwacht zal worden weggelokt." „Aha, een samenzwering," mompelt de jonge ridder, „dat kan interessant wor den." Met enkele passen is hij bij het venster, buigt zich voorzichtig naar buiten en kijkt spiedend de donkere steeg in. Als de schildwacht in de poort zich een ogenblik omdraait treedt uit de schaduw van een oude beuk de gestalte van een Romeins officier. Snel maakt Aram een veelbetekenend ge baar met zijn duim. De officier beantwoordt dit teken om zich dan weer in de schaduw terug te trekken. En enkele ogenblikken later sluipt de jonge ridder geruisloos door de gangen van het slapende huis (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 2