DE VALLEI 223 39 SIMON DEWIT Renswoude- Mitlandia «ÏÏsl een, FE1 159 Veenendaal faalde tegen S-W- KIJK D*V* Voor de Jeugd eAdhi urn HARING in TOMATENSAUS Volvette Boerenkaas, gelegen of extra belegen BRUINE BONEN originele import WITTE BONEN Ae PRIMA GEHAKT TOMATENPUREE 25 ïïïSiï MARIE biscuits JAN HAGEL - SANTOS KOFFIE LAVENDEL TOILETZEEP^ (joedeK poedJcovp de blauwe sSluier en speelde gelijk 0-0 Renswoude 2 Veenendaal 5 4—3 Sparta-W ageningen 1-2 Rhenus kon niet op tegen het te forse spel van D*V*S*A* De tweeling van de „Klaverhoeve" Zaterdagmiddagvoetbal in Veenendaal DOVO—Excelsior 2—2 MatjanMaarsen 11 TriangelboysS.V.M.-boys 6-0 V.R.C.Oranje-Blauw 01 Robur et Velocitas W.A.V.V. 2-2 Komkommers gesn. fZfl Grove Spliterwten Augurken (bommen) «no Fijne Spliterwten OQ Doperwten middel ii A Appelmoes *5 A Cacao CQ Milanodrop de echte MA Prima huishoudkoffie Pruimen, Tarwebloem AmerikaansPatent^O Rozijnen Tutti Frutti ftTF Siam-rijst Vloeibare shampoo FEUILLETON door FRANCOIS CAMP AU X Veenendaal trad Zondagmiddag op een zeer zwaar en glibberig kleiveld aan tegen DWSV te Utrecht. Het spel van de Veenendalers stelde de talrijke suppor ters zeer teleur. Veenendaal speelde moeilijk, de rust had de spieren geen goed gedaan, waardoor het tempo zeer Het was Mitlandia dat in de aanvang de leiding nam. Renswoude zorgde ech ter dat de stand weer spoedig gelijk werd. W. v. d. Horst scoorde het eerste tegenpunt (11). Mitlandia was iets sterker, wat ook op het scoringsbord zichtbaar werd. In de 32e minuut werd het door de links binnen 12 en 7 minuten later door middenvoor Van Donselaar 13. Vooral in snelheid en techniek kwa men de Renswoudenaren wel wat te kort. Voor rust werd er niet meer gedoel punt, zodat Mitlandia een veilige 13 voorsprong scheen te hebben. Na de thee was het echter Renswou de dat de toon aangaf. Door de rechts binnen van Renswoude werd het via de paal 23 en door N. Schoonderbeek 3-3. Renswoude bleef sterker maar het was dan weer de paal, dan weer de lat die parten speelde. Ook de keeper had in deze periode bepaald vrouwe For tu na niet met zich. Toch zou Renswoude de leiding nog weer nemen, en wel door haar spil T. Hardeman (4—3). Kort hier op antwoordde Mitlandia echter op de juiste manier en werd de eindstand Renswoude 2 heeft er Zondag voor gezorgd de kampioenskans te behouden. Reeds na enkele minuten was het mid denvoor C. Vink die met een ware „ko gel" de score opende 10. Veenendaal antwoordde echter met enkele tegenaanvallen en hierbij werd keeper O. Holst enigszins verrast 11. Renswoude had echter datgene wat Veenendaal niet had, een goede mid denvoor. Het werd door C. Vink 21. Veenendaal maakte nog geen minuut later wederom gelijk en zelfs werd het 23 toen de keeper van Renswoude een ogenschijnlijk ongevaarlijke bal liet glippen. Na de rust was Renswoude heer en meester van het terrein en als Veenen daal op de rood-witte helft kwam was het vooral de goede rechtsback van Renswoude, W. Vink, die steeds weer wegwerkte. Door D. Bakker werd de stand gelijk en G. v. d. Veer zorgde met een harde lage schuiver voor de winnende goal 4—3. Wat geen Wageninger had verwacht is geschied. Het devies: „Sterker door de strijd" hebben de elf Wageningers op het Sparta-terrein tot waarheid weten te brengen. Sparta startte niet slecht. Steeds weer opnieuw rukte zij op naar het centrum, maar strandde op de half- stopper Looys die aldoor daar was waar gevaar dreigde. De Wageningse verdedigers lieten zien, dat zij geroutineerde spelers wa ren, die hun vak goed verstaan. Gent- jes, Beijer, Jansen en Looys spelen al jaren in deze opstelling. Zij kennen el kaar door en door en hadden al spoedig het goede tegenspel gevonden. Bij een goede Wageningen-aanval werd rechtsbinnen v. Amersfoort door linksback Van de Oever gekraakt. De strafschop werd door Knevel goed in geschoten (01). Nauwelijks enkele mi nuten later was het gelijk. Job Jansen trachtte een voorzet weg te koppen, de bal gleed echter over zijn hoofd, precies voor de voeten van rechtsbinnen Ben- ninghof, die geen moeite had Gentjes het nakijken te geven (11). Sparta werd na dit doelpunt sterker. In de tweede helft trachtte Sparta ver opdringend het pleit te beslechten. De Wageningers zetten de tanden op el kaar en zij wisten de stormloop van Sparta tot staan te brengen. Gentjes kreeg enkele lastige ballen te verwer ken, ook hij bleek echter uit het goede hout gesneden te zijn. Er waren onge veer 20 minuten gespeeld in de tweede helft, toen het winnende doelpunt ge scoord werd. Een fractie van een secon de faalde de Sparta-defensie. Door alles heen kwam een prachtige pass van Kne vel. De bal schampte van de voet van rechtsbinnen Van Amersfoort af. De vlug toeschietende rechtsbuiten v. d. Kolk ving het leer op, de Sparta-doel- man Muhring bleek niet opgewassen te gen het prachtige schot en precies onder de lat verdween de bal in het net. De Rotterdammers dachten: wij win nen nog wel, maar men had niet ge rekend op de vinnige strijdlust van de Wageningse jongens. Er waren nog enkele minuten te spelen, toen v. d. Kolk plotseling alleen voor doelman Muhring kwam, hij werd echter door Terlouw gekraakt, hetgeen de scheids rechter ontging. laag lag. Bovendien had Veenendaal haar aanvalsleider C. Heykamp niet in haar midden. Daarvoor had men zijn broer Jan op de midvoorplaats opge steld. Dit liep echter op een volkomen mislukking uit. Na de rust bezette Jan Heykamp de linksbuitenplaats. Daar liet hy iets betere dingen zien, hy kwam zo nu en dan tot een schot, maar zyn tempo en lichaamsbeheersing lieten veel te wensen over, al geven wy direct toe, dat de terreinomstandigheden er niet gunstig voor waren, om deze spe ler naar juiste waarde te schatten. Want ook het merendeel van de elf geel-blauwen toonden zich deze mid dag niet in goede conditie. Alleen na rust kwam zo nu en dan wat meer spirit in de aanvallen. Voor rust speelde men bepaald slap en zonder veel animo. Die eerste helft bracht trouwens ook van DWSV-zijde weinig fraais, zodat er niet veel te genieten viel. Er kwamen aan beide zijden maar heel sporadisch sco ringskansen. Bij dat al nog een scheids rechter, die zeer veel floot en verzot was op stuitballen. Na de rust kreeg men direct een an der beeld. Henny Muller ging als aan valsleider fungeren en deed dat niet on verdienstelijk. Hij zag in ieder geval kans het de DWSV-achterhoede moei lijk te maken en er waren ook direct meer kansen, zodat doelman Hoencamp enkele gevaarlijke momenten meemaak te. De druk op het DWSV-doel werd steeds sterker maar men kwam er niet door. De wedstrijd kreeg een fors ka rakter en was de laatste tien minuten bepaald onaangenaam, al bleven geluk kig incidenten tot een minimum beperkt Toch was het bepaald een opluchting, zowel voor spelers als voor de scheids rechter en het publiek, dat het eind signaal weerklonk. Voor de tweede maal was DWSV er in geslaagd Veenendaal een gelijk spel af te dwingen. Hilversum toonde zich in een goede conditie, door de lastige uitwedstrijd te Driebergen met 51 te winnen. En de Hilversummers kunnen nieuwe kracht putten uit de gelijke spelen van Veenen daal, waardoor zij thans reeds 1 verlies- punt minder hebben. De stand is nu geworden: Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE JOS Veenendaal 14 23 Hilversum 12 20 C.D.N. 12 15 H.M.S. 12 15 Hercules 14 14 D.W.S.V. 12 13 Maarssen 14 13 St. Boys 13 12 Zeist 13 10 B.V.C. 14 10 Patria 11 6 A.P.W.C. 14 3 Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel- weg 10, Veenendaal. BESTE JONGENS EN MEISJES, Deze week heb ik er negen nieuwe neven en nichten bij gekregen, 't Wordt een hele familie hoor! Schrijven jullie ook eens een brief aan tante Jos? Dan kunnen we eens wat nader kennis ma ken. Allemaal veel groeten van Tante Jos. WIE ZIJN ER JARIG? 2 Febr. Jan v. d. Haar. 3 Cowboy. 4 Marietje Bos. 4 Dirk Meyer. 7 Sneeuwwitje. 7 Nellie Bos. 7 Crocus. 8 Ina Kruiningen. ZILVERPAPIER ONTVANGEN VAN: Jan en Henny Roelof sen. Ineke Hensen. Janny Aartsen. Jan van Engelenburg. Helmert Henken. Annie Nuissenburg. Dikje Veer. Jannie van Beek. Allen hartelijk dank! RAADSELS Venlo Nede Scheemda Vugt Grave Stiens Grouw Hasselt Uit de nevenstaande plaatsnamen kan men, van boven naar beneden, de naam van een vuurspu wende berg lezen, door 1 letter uit elke plaats te zoeken. „Dag moeder.... daaaag." Zwaaiend met hun arm rijden Jet en Els op hun fiets het erf af. Ze gaan, zoals elke mor gen, samen naar school, de tweeling van de „Klaverhoeve". Trouwens, wat doen ze niet samen? Waar je Jet ziet, zie je Els en omgekeerd. Iedereen mag de zusjes, die als twee druppels water op elkaar lijken en het altijd voor elkaar opnemen, graag. Hun weg loopt door de winterskale weilanden naar het dorp. ,,'t Heeft aardig gevroren, geloof ik," kampioenschap volop aanwezig Er kon Zaterdagmiddag weer gevoet bald worden in Veenendaal. Wekenlang heeft de competitie stil gelegen en dan ineens weer vier Veenendaalse clubs die thuis spelen. DOVO bereikte een 22 gelijk spel tegen Excelsior Rijsen, ter wijl VRC de belangrijke wedstrijd om de bezetting van de eerste plaats in de 4e klasse Oost verloor van Oranje- Blauw uit Nijmegen, zy het met het kleinst mogelijke verschil. Matjan bracht het niet verder dan een 11 ge lijk spel tegen het bezoekende Maars- sen. Alleen Triangelboys zorgde voor een klinkende 6—0 overwinning op SVM-boys. DOVO heeft voor rust het beste van het spel gehad. Het tempo lag iets hoger waardoor de aanvallen wat gevaarlijker waren. Toch kwam het eerste doelpunt niet uit een gevaarlijke aanval, maar uit een schot van verre afstand van spil Kroesbergen, dat de Rijssense doelman zelf verder het doel inwerkte. Een kwartier na rust had DOVO een 20 voorsprong, door middel van rechts buiten Van Zetten. De gasten gaven de strijd niet op, integendeel, in het laatste kwartier kwamen zij in de meerderheid, zodat de DOVO-achterhoede onder zwa re druk kwam te staan. In de DOVO- achterhoede had Achterberg de rechts backplaats ingenomen van Nieboer. Tien minuten voor het einde konden de gas ten de achterstand tot 21 verkleinen en een halve minuut voor het eindsig naal werd de achterstand geheel weg gewerkt, waardoor het tot een verdeling van de punten kwam. het blijft. Matjan heeft in deze wedstrijd een kleine meerderheid te zien gegeven, zonder echter de volle winst te kunnen boeken. Na 7 minuten nam Matjan door Bart Veenendaal de leiding. Deze voor sprong kon men tot 20 minuten in de tweede helft vasthouden. Doelman Van Eist kreeg de bal. na een ver schot niet goed onder controle, waardoor de stand gelijk kwam en ook hier een punten verdeling plaats vond. Op een goed bespeelbaar terrein heb ben elf boys uit Veenendaal en elf boys uit Maartensdijk hun krachten geme ten. De Triangelboys trokken daarbij met 60 aan het langste eind. Jongman opende de score door zeer snel te reageren op een lage voorzet van J. Hensen. Een S\T\l-back speelde daar na zo hard op zijn doelman terug, dat deze onhoudbaar was. SVM probeerde ook aan de goede kant een doelpunt te maken, maar de Triangel-achterhoede weerde zich met succes. Bouman trof met een hard schot beter de roos, zodat men met een 3^-0 stand ging rusten. De tegenstand na de rust van SVM- boys was zwakker. J. Hensen bracht de stand op 40 en Van Ingen zorgde voor nummer vijf. Tenslotte bracht J. Hensen na enkele gemiste kansen van de Tri angelvoorhoede de stand op 60. Twee volkomen gelijkwaardige ploe gen hebben gezorgd voor een spannen de wedstrijd. Aan beide zijden kwamen voor rust enkele kansen om de leiding te nemen. Een kopbal van de Nijmeegse midvoor vond de paal op zijn weg. Tot rust werd er niet gedoelpunt. Na de hervatting nam VRC aanvan kelijk een kleine veldmeerderheid, maar tot doelpunten kwam men niet. Enkele uitvallen van de gasten waren niet van gevaar ontbloot. Twaalf minuten voor het einde kwam er een scherpe voorzet van de Oranje-Blauwe linksbuiten. Via het hoofd van een VRC-speler verdween de bal in het doel. VRC benutte de res terende minuten om toch nog een gelijk spel uit het vuur te slepen, maar de VRC-aanval was onmachtig deze ver diende gelijkmaker te scoren. Beide ploegen staan thans met evenveel pun ten aan de top van de ranglijst, waar door de spanning in deze afdeling om Deze wedstrijd is er een geworden van protesten. Zowel Robur als WAVV protesteerden na afloop. Van de aftrap af trok Robur op de Wageningse veste af, maar Jansen, Van Harn en Hellegering wisten de Robur- aanvallen in de kiem te smoren. Na 10 minuten spelen, kreeg de Apeldoornse rechtsbuiten Elfring, de bal vrij. Hij loste een hard schot, doel man Jansen was reeds geslagen, doch Van Harn, die in de doelmond stond werkte met zijn vuisten de bal tot hoek schop. Ieder lette op de scheidsrechter. Deze besliste echter hoekschop. Deze leverde niets op. De WAVV-voorhoede trok hierna ten aanval en het was Hel legering Jr. die de bal hard en zuiver inschoot (01). Lang plezier hadden de WAVV-ers hiervan niet want bij een Robur-aanval was het Ponstein die ge lijk maakte (11). Bij een aanval van zegt Jet, terwijl ze Els wijst op het gras van de berm. Ieder sprietje heeft een wit randje. Els manouvreert haar fiets behendig door de bevroren karresporen, die de weg verre van effen maken. „Ja, fijn," antwoordt ze, „nog een paar dagen zo en we kunnen rijden zeg, de baan houdt zo gauw. Even kijken straks als we er langs komen of er al een laag je ijs op ligt." Bij de ijsbaan springen ze van hun fiets. „Kijk," roept Els en wijst op een kraai die parmantig over het dunne ijsvloertje stapt met klapperende vleugels, „het kan al een kraai dragen." „Nou ja, een kraai," snuift Jet, ,,'t moet zeker nog drie dagen vriezen voor het ons kan houden." De zusjes hebben het, terwijl ze hun weg vervolgen, druk over de komende ijspret Ze rijden dan ook allebei uit stekend. „Weet je nog van verleden jaar, de schoolvedstrijden?" glundert Els, „jij een tweede prijs en ik een der de? Als Wietske Boomsma er niet ge weest was, had je vast de eerste prijs gehaald, je scheelde maar een haartje met haar." „Jaals," lachte Jet. ,,'k Hoop maar dat we nu ook gauw weer wed strijden krijgen zeg, 'k heb er reuze zin in." Al pratend zijn de zusjes bij school aangekomen en voegen zich bij hun klasgenoten, die het oók al druk over schaatsen, hebben. Even laterzitten ze in hun banken. Mijnheer Rensen staat handenwrijvend voor de klas. De jongens en meisjes vinden dat hij er bijzonder plezierig uit ziet. Dat is geen wonder want ook mijn heer Rensen is een groot liefhebber van de schaatssport. Opgewekt schalt zijn stem over hun hoofden: „Wat zeggen jullie er van jongens, nog een paar nachten zo en we kunnen zwieren.... en," mijnheer knipoogt geheimzinnig, „ijs en weder dienende hebben we dan aanstaande Zaterdag onze jaarlijkse wedstrijden." „Hoeraaaa.klinkt het uit veertig monden. Jan de Roos slaat zijn buur man van louter plezier met een atlas op zijn bol. Els zwaait wild met de kat- testaart van Anneke Roos, die voor haar zit 't Is even een lawaai van jewelste. „Tut, tut," roept mijnheer bedarend, ,,'t kan morgen wel warm water regenen." „Niks hoor," schreeuwt Wouter Kraak, „onze buurvrouw zei vanmorgen nog dat haar likdoorn zo stak en dat is al tijd tegen vorst." Ze lachen allemaal, maar dan geeft mijnheer een daverende klap op de les senaar ten teken dat het tijd is om te beginnen. „En je best doen vanmorgen hè," bromt hij, „anders wordt de wed strijd afgelast." (Wordt vervolgd.) Oplossing raadsels. I. brem, rede, edel, melk. II. De kleinste. III. 1. Eindhoven. 2. Parijs. 3. Den Haag. 4. Delft. 5. Alkmaar. S.C. RHENEN—S.O.V.A. WERD AFGELAST De voor afgelopen Zaterdagmiddag vastgestelde wedstrijd Sportclub Rhe- nenSOVA werd opnieuw afgelast van wege de gesteldheid van het terrein op Candia. WAVV was het Van Reemst, die na enorme doel worsteling inschoot (12). Robur werd hierna sterker, doch stop per Hellegering, goed bijgestaan door Van Harn, wist althans voor de rust verdere doelpunten te voorkomen. Na de hervatting kreeg men de ene sensatie na de andere. Nadat Van Reemst een hard schot uit een voorzet van Zeiler had gelanceerd, zag hij de bal van de deklat het veld weer in- stuiten. Bij een aanval van Robur, gaf Ponstein een haarscherpe voorzet. Mid voor v. d. Laan stond er niet best voor, maar op verbluffende wijze scshoot hij het leer in de vlucht achter doelman Jansen (22). Het spel golfde op en neer, nauwelijks bekomen van deze sensatie was het Hellegering Jr. die met een hard schot doelman Van de Berge geen schijn van kans gaf. De WAW-ers gin gen juichend naar het midden. Groot was echter hun teleurstelling toen scheidsrechter Bos, die er deze middag nogal eens naast was, een vrije schop gaf. Nadat de spelers na afloop tien minu ten in de kleedkamer hadden vertoefd, kwamen er weer enkelen naar buiten. Robur had geprotesteerd en een straf schop moest genomen worden. Met ge bogen hoofd liep keeper Jansen naar zijn doel, maar met opgeheven hoofd kwam hij terug als een overwinnaar. Op fraaie wijze wist hij het harde schot van Klein Klouwenberg te stoppen. En nu moeten de WAVV-ers maar afwach ten wat de behandeling van het protest tegen het niet toekennen van een doel punt oplevert. Mochten zij deze toege kend krijgen, dan staan de Wagenin gers gelijk met Rheden in punten- aantal. Op een nog zwaar veld speelde Rhe nus Zondagmiddag de wedstrijd tegen DVSA uit Amerongen en het moet ge zegd worden, dat de gasten, die op eigen terrein met 01 verloren, t.g.v. deze return wedstrijd flink, doch té fors re vanche hebben genomen door de groen- witten een 13 nederlaag toe te brengen. Vers van de aftrap miste doelman Jansen reeds het eerste schot en was de stand in de eerste minuut al 01 voor de blauwen. In de volgende minuut lag de bal in het DVSA-net, doch de scheidsrechter had buitenspel geconsta teerd. Rhenus was kennelijk zo ge schrokken van het overrompelende te genpunt, dat alles op alles werd gezet om in elk geval de gelijkmaker te sco ren, doch practisch iedere aanval, en het waren er legio, liep vast op de bui- tenspelval. Enkele pracht kansen wer den wel geschapen, doch niet benut. DVSA bleef intussen gevaarlijk en in de een en twintigste minuut was de Rhe- nusverdediging er zo volkomen naast, dat de Amerongers de voorsprong heel gemakkelijk tot 02 konden vergroten. Deze stand gaf geenszins de juiste ver houding aan. Rhenus was en bleef in de meerderheid, totdat ongeveer zes minu ten voor rust midvoor A. v. d. Horst met drie DVSA-ers op z?n hielen uit een door Jansen aangegeven bal een tegenpunt kon scoren: 12. Na de thee drongen de gastheren op nieuw sterk op. DVSA verdedigde met hand en tand en het spel werd er niet mooier op. Een ogenblik zelfs dreigde het door té fors ingrijpen van Amerong- se zijde tot een handgemeen te komen, doch dank zij de krachtige leiding van scheidsrechter H. van Ginkel werd de vrede al bleef het verder een gewa pende bewaard. In de vier en twintigste minuut werd linksbuiten T. Spies wel zo hardhandig van de bal gezet, dat het DVSA een pe nalty kostte. Van der Horst schoot in, de DVSA-doelman redde, doch aange zien hij niet had stilgestaan, liet de scheidsrechter overnemen. De tweede keer belandde het schot tegen de paal. De stand bleef 12 en het initiatief tot het spel bleef in handen van Rhenus. Hoe de groen-witten echter ook hun best deden, het wilde deze middag niet gelukken, en toen in de een en dertigste minuut een door twee man van DVSA ondernomen snelle uitval opnieuw voor de Amerongers succes opleverde (13) (overigens een geheid buitenspeldoel- punt) geloofden de Rhenenaren het ver der wel. Groot, 400 grams ovaal blik van 69 voor naar keuze, 1 50 gram '0 500 gram, van 42 voor zoetzuur, per literspot 500 gramma zoetzuur, pet literspot B^W%9 500 gram half blik 39, groot blik m per grote pot Witte boontjes in tomatensaus met dobbelsteentjes gehakt orig. import 500 gr. van 51 voor^V«r kant en klaar voor blikje 250 gram 250 gram van 29 voor lekkerder dan ooit 250 gram van 48 voor per 100 gramspak van 63 voor «Tv uit de ton, 100 gram de bekende in het rode pak Algem. prijs 248 ct. Bij Simon deWit 250 gram van 169 voor Zongedroogd Californisch fruic Eet het als groente of bij rijst l 250 gram van 38 voor Als U zelf bakt: per kilo 500 gramspak 250 gram 250 gram van 70 voor m droogkokend, «g A BJB 500 gram 4# 4# wJ met verfijnde parfum 2 stukken van 50 voor voldoende voor 10 tot 15 wassingen, per flesje (41) Dat was Gladys ook, of eigenlijk kan ik wel zeggen iedereen hier." Hij zweeg even en wierp een vlugge blik op zijn vrouw, die nog steeds met haar potlood zat te spelen. „Maar er is iets anders, Louise. Wij hebben nooit geweten, dat je al eens in een rechtzaak betrokken was geweest. We nemen zonder enige twijfel aan dat je volkomen onschuldig bent geweest en de beste bedoelingen hebt gehad." Weer hield hij even op en zocht naar de juiste woorden. Het werd Louise koud om het hart, want zij voelde reeds wat er ko men zou. Daar was het, het einde van alles! En jawel! Na enige ogenblikken ging Mr. Langley verder: „Kijk eens, Louise, wanneer wij par ticulieren waren en alleen met onszelf rekening hadden te houden, zouden wij hier geen zier om geven. Persoonlijk keuren wij je handelwijze zeker niet af en koesteren wij zelfs een zekere bewon dering voor je. Maar wij zijn nu eenmaal hotelhouders en daarmee moeten wij wel degelijk rekening houden. Door het gebeurde van vanochtend zal onze naam toch al genoeg schade ondervinden, want iets dergelijks is altijd funest. Als het publiek nu bovendien nog te horen zou krijgen, dat wij iemand in dienst hebben, die in een kidnappingsaffaire verwikkeld is geweest, vrezen wij, dat men ons dat uiterst kwalijk zou nemen en dat is iets, wat wij niet kunnen en mogen riskeren." Hier eindigde hij zijn tirade en liet het verder aan zijn vrouw over. „Ik hoop, dat je het begrijpen kunt, Louise, en het ons niet kwalijk zult ne men. We moeten dit zuiver zakelijk zien en het gaat hier om ons bestaan. Het spijt ons ontzettend, neem dat maar van mij aan, maar wij kunnen niet anders. We zijn altijd meer dan tevreden over je geweest en hadden gehoopt, dat je nog jaren bij ons zou blijven. Maar dit voorval heeft de situatie gewijzigd." Louise stond daar als een stenen beeld. Niets in haar trekken verried wat in haar omging. Moest dan haar hele leven niets dan ellende en wanhoop zijn? Zij had zo gehoopt, dat zij haar laatste levensdagen hier verder nuttig en ar beidzaam zou kunnen slijten; dat zij nog zelf, met eigen handen zou kunnen blijven verdienen, wat zij nodig had, al was dat ook nog zo weinig; dat zij haar kamertje zou kunnen behouden met Darling, in de hoop, dat eens Tony zou komen om haar mee te nemen. Dat alles zag zij nu vervagen, in doffe wanhoop, ten gevolge van een voorval uit haar verleden, dat haar toch reeds zoveel har- teleed had berokkend en dat zij voor goed een afgesloten hoofdstuk had ge waand. Nu was het als een spookbeeld uit dat verleden herrezen en bracht haar de ondergang. En, wat zij bijna nog er ger vond, niet alleen de hare, maar tevens die van de stumpers, die zo ge heel van haar afhankelijk waren. Tal loze gedachten dwarrelden door haar brein. Ze zou kunnen aanvoeren, dat het toch volkomen onrechtvaardig was haar ten ontslaan voor iets, waaraan zij vol maakt onschuldig was. Dat ze geen ver oordeling had ondergaan, wat op zich zelf reeds een bewijs van haar onschuld was. Dat dit haar laatste levenskans was en dat deze haar nu op zulke be trekkelijk onbetekenende grond enwerd ontnomen. Doch ze had de kracht niet meer om te argumenteren. Ze voelde zich verslagen, hopeloos verslagen, doodmoe en uitgeput. Het was haar, of ze na alles wat ze de laatste maanden had moeten doormaken, langzamerhand in een toestand van gevoelloosheid was geraakt, die maakte dat zij zich om niets meer bekommerde. Ze had het gevoel, of dit alles haar niet aanging; of zij in een theater zat en keek en luisterde naar een tragedie, die werd opgevoerd. En dof en gelaten, zonder Mr. en Mrs. Langley zelfs aan te zien, zei Louise: „Goed. Ik begrijp het. Ik zal gaan." „Hoor eens even, Louise," zei Mrs. Langley, ontdaan door de apathische houding van Louise, „als je wilt, kun je hier iedere dag wat eten komen halen. Dat kan geen mens ons kwalijk nemen, denk ik. En als we iets voor je kunnen doen, zeg je het maar. We zullen altijd bereid zijn je te helpen. In ieder geval zullen we je veertien dagen extra loon uitbetalen, dan kun je even vooruit. Doch het is maar het beste, dat je nu meteen gaat. Je maakt het anders voor jezelf en voor ons zoveel moeilijker, vind je niet?" „Ja, Mrs. Langley. Dank u," zei Louise en wendde zich naar de deur. Vijf minuten later verliet zij het huis door de achteruitgang. Ze had de veer tien dagen extra loon niet in ontvangst genomen en was zo verstrooid en in de war dat zij zelfs verzuimd had van Gladys afscheid te nemen. Doelloos en aan doffe wanhoop ten prooi dwaalde Louise door de straten. Tijdens het onderhoud met de Langley's en ook nog een poos daarna scheen ze niet meer tot enig redelijk denken in staat te zijn. Maar in de koele, frisse buitenlucht knapte zij al spoedig enigs zins op en begonnen haar hersens weer normaal te functionneren, hoewel ze zich lichamelijk doodop en uitgeput voelde. Het wanhopige van haar toestand drong meer en meer tot haar door. Nu restte haar niets meer, nu was haar laatste kans vervlogen. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 4