Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken z^De Vallei-riksx werd gevonden Van wie is het Zuid poolgebied? Fa. J. F. TAK Levensduur in Nederland ho ger dan in alle andere landen MULDER Feestelijke heropening van de Eiermarkt Wist U AGENDA Ondernemingsraad in Veenendaalse textielbedrijven MEN HOOPT ER URANIUM TE VINDEN SINDS 100 JAAR VERDUBBELD Drink niet min der melk! Industrie komt 61.000 werk krachten tekort MJNHARDT'S SSSÏ Nieuws uit de Omgeving 29e jaargang WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 No. 11 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Dodelijk motorongeluk van Veenendaler De heer C. Goote nam afscheid van „Patrimonium" Nylonkousen en een lege sigarenkist Grossiersbediende gearresteerd wegens diefstal Een dodelijke botsing op de Rijksweg Internationale motorrace in Rhenen ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Naar wij vernemen zal de heropening van de Veenendaalse Eiermarkt op Dinsdag 15 Februari aanstaande wor den verricht door burgemeester A. Bakker. Deze heropening, welke zal plaats vinden in het kader van de actie om de Veenendaalse Eiermarkt tot nieuw le ven te brengen zal niet alleen een of ficieel maar ook een enigszins feestelijk karakter hebben. Het tijdstip van de heropening is vast gesteld op 9.45 uur vm. Zaterdagochtend omstreeks 5 uur werd de Veenendaler W. Wiggeman, wonende Nieuweweg 302, in Wouden berg in bewusteloze toestand bij zijn ge vallen motorrijwiel aangetroffen. W., die nachtdienst had gehad, was op weg van Utrecht naar huis en is waarschijn lijk met zijn motor geslipt en met zijn hoofd op het wegdek terecht gekomen. Direct werd hij naar „Lichtenberg" in Amersfoort overgebracht waar hij, zon der tot het bewustzijn te zijn gekomen, enkele uren later is overleden. W. laat een vrouw en twee kinderen achter. Tijdens de Maandag gehouden verga dering van het Ned. Werklieden Ver bond Patrimonium te Veenendaal, werd afscheid genomen van de voorzitter de heer C. Goote, die zich niet meer be schikbaar stelde. De heer Goote is bijna 25 jaar voorzitter geweest van de af deling Veenendaal, doch meende thans de tijd gekomen deze functie aan jon gere krachten te moeten overgeven. In zijn plaats is met algemene stem men de heer G. J. Vunderink tot voor zitter gekozen. Bij monde van één der bestuursleden werd de scheidende voorzitter dank ge bracht voor het zeer vele werk, dat door hem was verricht. De scheidende voor zitter werd met algemene stemmen tot ere-voorzitter .benoemd, terwijl hem een blijvende herinnering werd aangeboden. LEDENVERGADERING DIERENBESCHERMING De afdeling Veenendaal van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, zal op Maandag 21 Februari een ledenverga dering beleggen in de kleine zaal van het Verenigingsgebouw aan de Eiken laan. Alle leden worden uitgenodigd deze belangrijke vergadering bij te wo nen. Er zal o.a. een definitief bestuur gekozen worden, terwijl enkele actuele punten besproken zullen worden. De vergadering zal worden gepresideerd door de heer G. M. Recter, voorzitter van het voorlopig comité. dat. waarschijnlijk reeds als ge volg van de grootse plannen voor het doen herleven van de Veenendaalse eiermarkt, gisteren reeds meer eieren naar hier werden aangevoerd? dat dit reeds veelbelovend is voor het resultaat van de acties welke vol gende week Dinsdag voor de Eiermarkt beginnen? dat Zondagavond de brandweer nog moest ingrijpen bij een brandje in het gebouw van de Bedrijfs Genees kundige Dienst aan de Kanaalweg? dat een asbestplaat van een open haard was doorgebrand en de vloer door het vuur was aangetast? dat het brandje spoedig geblust was en de schade nogal meeviel? dat er reeds verschillende voor werpen e.d., betrekking hebbende op de watersnood van 1855 in Veenendaal, bij de Commissie Herdenking Watersnood 1855 zijn binnengekomen? dat genoemde commissie echter graag meer van deze attributen in bruikleen zal ontvangen om de exposi tie van een en ander ter gelegenheid van de herdenking op 5 Maart a.s. zo uitge breid mogelijk te doen zijn? dat men zich hiervoor in verbin ding kan stellen met de heer Van de Pol, Hoofdstraat 98? iiitiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiii uiiu iiihii'umi iimiiiiii iiMiiuiiiiiiii inm ui n Samengesteld in samenwerking met de Veenendaalse Ver. voor Is Vreemdelingen Verkeer Zaterdag 12 Februari (In Ger. Kerk) 's middags, H vergadering van de Gerefor- meerde Organistenvereniging. Donderdag 17 Februari (In geb. Eikenlaan) Vertoning van de film „Het is midder- if nacht doctor Schweitzer" on- der ausp. van het C.N.V. Maandag 21 Januari (In geb. Eikenlaan) ledenverga- dering Dierenbescherming afd. Veenendaal. Dinsdag 22 Februari (In geb. Eikenlaan) Revue „We |f nemen een snipperdag", gez. U Adrie van Oorschot, onder lf ausp. van Arbeiders Kunst- 1| kring. Luxor Theater Heden Woensdag en morgen ff Donderdag de film „Gemas- kerde Kapers" Dezer dagen kreeg een winkelier op Gelders een dame in zijn zaak die voor haar zieke zuster wat nylonkousen op zicht kwam halen. Toen de winkelier de kousen had ingepakt vroeg hij om het adres. De dame in kwestie echter zag kans er omheen te praten. Voor slui tingstijd zou zij de kousen terugbrengen. De winkelier drong er op aan dat hij het adres moest weten en tenslotte liet de onbekende klant een pakje dat zij bij zich had als pand achter. Naarmate het sluitingsuur naderde kreeg de winkelier meer argwaan. Toen tenslotte het sluitingsuur aanbrak maakte hij het pakje open. De waardeloze lege sigarenkist die toen voor de dag kwam was voor hem een bevestiging van het vermoeden dat hij naar zijn kousen kon fluiten. De bediende van een Veenendaalse grossier, werd door de politie gearres teerd wegens het ontvreemden van goe deren ten nadele van zijn baas. De arrestant, inwoner der gemeente Rhenen, werd ter beschikking gesteld van de Officier van Justitie te Arnhem. TWEETAL CHR. GER. KERK De Kerkeraad der Chr. Geref. Kerk te Veenendaal heeft het volgende twee tal gesteld om als predikant te beroepen in de vacature Ds. Slofstra. Ds L. Floor van Opperdoes en Ds. C. Verhage van Broek onder Akkerwoude. Zaterdag j.l. hield de afdeling Vee nendaal van „Unitas" haar jaarverga dering in het gebouw „Eltheto". De voorzitter, A. v. d. Weerd, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette de aanwezigen welkom. Uit het jaarverslag van de secretaris dat hierna werd uitgebracht bleek dat de afdeling ook het afgelopen jaar een grote activiteit heeft ontplooid, en het werk niet zonder resultaat is gedaan. Het ledental van de afdeling kon op bijna 1200 leden gehandhaafd worden en nog steeds wordt door een groep pro pagandisten getracht dit aantal op te voeren. De penningmeester gaf in zijn jaar verslag een duidelijk overzicht van de inkomsten en uitgaven der afdeling. Hij kon melding maken van een flink batig saldo per eind 1954. Hierdoor is het mo gelijk dat de afdeling niet beperkt wordt in haar werkzaamheden. In de vacature als lid van de kas- contrölecommissie (wegens verplicht af treden van de heer Van Kesteren) werd gekozen de heer Berkhuizen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden H. de Gooijer, M. Heij, W. M. de Man, Jac. Slok, G. van Wijk, G. van Dijk, J. D. Sukkel en M. Keulen herkozen. In de vacature H. de Kaste, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer D. van Baren. Van de gelegenheid om hierna vra gen te stellen aan districtsbestuurder Vunderink, werd een druk gebruik ge maakt. De meeste vragen hadden be trekking op de zo trage totstandkoming van de Ondernemingsraden in de Vee nendaalse textielondernemingen en de werktijdregelingen bij twee- en drie ploegendiensten. Tijdens de beantwoording der vragen deelde de heer Vunderink mede, dat per medio Maart a.s. in drie ondernemingen te Veenendaal de Ondernemingsraad zal worden gekozen, terwijl de verwachting bestaat dat meerdere ondernemingen binnenkort zullen volgen. Ten aanzien van de werktijdregelingen bij ploegen diensten deelde hij mede, dat in deze de Arbeidsinspectie naleving eist van de bepalingen in de Arbeidswet, doch dat door het hoofdbestuur alles gedaan wordt wat mogelijk is om een binnen de mogelijkheden der Arbeidswet zo gunstig mogelijke regeling te verkrijgen. Nadat de heer Vunderink in dank gebed was voorgegaan, sloot de voorzit ter de goed geslaagde bijeenkomst. Maandagavond heeft een autobotsing op de Rijksweg 12 nabij Veenendaal het leven gekost van de 32-jarige heer Franssen uit Hilversum, terwijl zijn beide passagiers, zijn 30-jarige compag non de heer Zofab en diens nichtje vrij ernstig werden verwond en naar het Juliana-ziekenhuis te Veenendaal moes ten worden overgebracht. De botsing ontstond, toen de heer Franssen met zijn personen-auto een vrachtauto wilde passeren en daarmede in aanraking kwam. Van de tegenover gestelde richting naderde de heer Van der Vet uit Veenendaal. Door krachtig remmen kon hij de beide auto's ont wijken, maar zijn auto slipte en kan telde, waardoor hij licht werd gewond. De auto's werden zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. INLEG EN TERUGBETALING RIJKSPOSTSPAARBANK Volgens het maandoverzicht van de Nutsspaarbank, bijk. Veenendaal en Om streken blijkt dat bij deze instelling in de maand Januari werd ingelegd voor een bedrag van f 216.259,57 en terugbe taald f 135.091,09. Het aantal posten van inleg was 3630, het aantal nieuwe boek jes 142 en afbetaalde boekjes 15. De VALLEI-riks van de vorige week werd, nadat de premie hierop tot f 22,50 was opgelopen, gevonden. Vrijdagmiddag werd de riks bij de fa. P. van de Bovenkamp aan de Pa trimoniumlaan te Veenendaal uitge geven. Zaterdagochtend omstreeks 10 uur deed Geurtje van de Lustgraaf aan de Dijkstraat in Veenendaal een boodschap by de fa. Van de Boven kamp voor haar buurvrouw, mevr. E. J. Huitink-Hilhorst, wonende Dijk straat 33. Toen Geurtje terugkwam maakte zjj mevrouw Huitink er op attent dat er by het gewisselde geld twee rijksdaalders waren met een rood nummer, en toen zy in DE VALLEI keek wat het nummer van de VALLEI-riks van deze week was, bleek een van de twee rijksdaalders inderdaad de VALLEI-riks en zy de gelukkige vindster te zijn. Maandagmiddag kwam de heer Huitink ons de bewuste rijksdaalder laten zien en kon meteen de premie van f 22,50 in ontvangst nemen. In het a.s. Vrijdagnummer van DE VALLEI wordt het nummer van de volgende VALLEI-riks weer bekend gemaakt. ..Jm wiÊÊmmm. i m DE ZWOLSE VIERLING 12 JAAR. vierling Kiffens 12 jaar en reeds nu zijn (v.l.n.r.) Dorothea, Han, Rini en Elly druk doende hun toilet voor deze grote dag te maken. A.s. Zondag wordt de Zwolse AUTO-AANRIJDING OP DE KERKE WIJK Maandag vond op de Kerkewijk een aanrijding plaats tussen twee auto's. De bestuurder van een van de betrokken wagens wilde, zonder op het achter hem rijdende verkeer te letten, linksaf slaan toen hij door een hem achterop rijdende auto, welke juist zou passeren, in de flank werd aangereden. De gevolgen beperkten zich tot ma teriële schade. MARKTBERICHTEN Dinsdagmorgen waren op de weke lijkse eierenmarkt te Veenendaal 60.000 eieren aangevoerd. Er was dit keer een zeer vlugge handel, omdat men op een vroeger tijdstip begon. Voor grote eie ren bedroegen de prijzen f 11.50 tot f 12,voor kleine eieren f 10,tot f 11,per 100 stuks. Op de biggenmarkt waren 70 biggen aangevoerd. Prijzen van f 40,tot f 50,per stuk. Handel matig. •ii ii ii in ii milium ii 'iiHiiiiiiitiM lllll tttM ItllllUIIHIIII (Van onze correspondent.) De wereld wordt met de dag kleiner; afstanden tellen niet meer mee en vry- wel iedere vierkante meter grond heeft een eigenaar gevonden. Alleen in het Zuidpoolgebied vallen nog ontdekkings reizen te ondernemen. Daar valt ook nog grond in bezit te nemen, want ant- arcia, in feite nog slechts een niemands land, moet ongeveer even groot zjjn als Europa en de Verenigde Staten samen. Chili, Argentinië, Engeland en Amerika koesteren sedert korte tyd grote be langstelling in de Zuidpool en liefst zou den ze er hun vlaggen stevig in het ys planten. Oorzaak: men is er byna zeker van, dat uranium en goud hier voor het opscheppen liggen. De herrie is er al. Korte tijd geleden heeft Argentinië een nieuwe basis inge richt bij de baai van Valise, ongeveer duizend km van de Zuidpool. De Engel sen hebben geprotesteerd, omdat ze ook aanspraken maken op de baai. Londen wil het geschil voor het internationale gerechtshof in Den Haag brengen. MEER KAPERS OP DE KUST Amundsen ontdekte de Zuidpool in 1911. Scott, Byrd, Shackle ton en andere dappere mannen volgden zijn voorbeeld. Thans vliegen er geregeld vliegtuigen over het gebied met er in geleerde waar nemers. Men weet nu, dat het z.g. Zuid- poolplateau een slordige 12 millioen vierkante kilometer groot is, maar de kwestie betreffende de eigendomsrech ten is nog niet opgelost. Aanvankelijk interesseerde zich niemand voor de ijs massa. De Britten waren in feite het eerst geïnteresseerd, want al voor de tweede wereldoorlog eisten ze er een gebied op. Ook de Amerikanen hebben plotseling grote belangstelling. Ze heb ben er dezer dagen een expeditie heen- gestuurd, hetgeen, zoals de „New-York Times" dezer dagen schreef, wil zeggen, dat er een belangrijke Amerikaanse poging wordt ondernomen om het Zuid- poolplateau te exploreren. Frankrijk heeft ook belangstelling en kan even als Noorwegen rechten laten gelden. Indien we daar dan Argentinië en Chili nog bijvoegen zijn er dus al zes candi dates Amerika zou tevens steunpunten op het Zuidpoolplateau willen vestigen, maar duidelijker nog zijn de economi sche bedoelingen. Behalve uranium en goud wordt aangenomen, dat er een fantastische rijkdom aan steenkolen- lagen ligt. De Amerikaanse expeditie wil onder meer onderzoeken of de ijs korst van vijf honderd meter dikte, die de kolenlagen bedekt, lonende exploi tatie toelaat. In het maandblad „Motorpost", een uitgave van de Internationale Liefheb- bersbond Motorsport lazen wij in de sportkalender voor 1955, dat op 19 Mei in Rhenen een motorrace zal worden ge houden. Dit was voor ons aanleiding eens poolshoogte te nemen bij de secre taris van de Rhenense Motor- en Auto club „Macro". Daar deelde men mede, dat de Macro sinds 1 Januari j.l. officieel is toege treden tot de Zuid-Nederlandse Motor- rennersbond, welke een onderdeel vormt van genoemde internationale organisa tie. Het is juist, aldus de secretaris van de Macro, dat onder onze auspiciën op de komende Hemelvaartsdag in Rhenen internationale motorwedstrijden zullen worden georganiseerd, waaraan wordt deelgenomen door Franse, Duitse, Bel gische en Nederlandse teams. Er zal worden gereden in de klassen 125, 350 en 500 cc voor junioren en senioren. Op onze vraag of voor deze wedstrij den reeds een geschikt terrein beschik baar was, antwoordde de Macro-secre taris bevestigend, maar over de ligging er van wilde hij niets anders loslaten, dan dat het vlak bij het stadscentrum is gelegen en er een zodanige baan zal worden uitgezet, dat de toeschouwers de wedstrijden op de voet kunnen volgen. Moeder natuur heeft daarbij gezorgd voor een beschutte „tribune". Onder de deelnemende renners be vinden zich drie kampioenen 1954, ter wijl deze wedstrijd meetelt voor de in ternationale kampioenschappen. 180.000 KAMELEN UIT ALGERIE LEVEREN 40 TON HAAR PER JAAR Door de ontwikkeling van het gebruik van kameelhaar tijdens de oorlog, heeft men de exploitatie en het gebruik hier van na de oorlog voortgezet. Sinds 1945 hebben de 180.000 kamelen in Algerië 35 a 40 ton haar per jaar geleverd. A.s. VRIJDAG is de VERBOU WING van onze BRILLEN- AFDELING gereed. ■ö- Moderne paskamer met de nieuwste machines staan tot Uw beschikking. O PT I Cl N HOOFDSTRAAT 106 - Telefoon 2576 Ziekenfonds Leverancier Uit de nieuwe Nederlandse sterfte- tafels, afgeleid uit waarnemingen over de periode 19501952 en samengesteld door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, blijkt, dat de sterftekansen t.o.v. die volgens de vorige sterftetafels weer aanmerkelyk zyn gedaald. Het tempo van deze daling is voor mannen van 040 en voor vrouwen van 070 jaar in de laatste jaren t.o.v. de daaraan voor afgaande jaren zelfs sterk toegenomen. Vergelykt men byv. de sterftekansen voor 0-jarige jongens volgens de Sterf tetafels 19311940 met die volgens de Sterftetafels 19471949, dan blijkt daar uit een gemiddelde jaarlijkse teruggang dezer kansen met 2.5 #/o. By een verge lijking der overeenkomstige kansen vol gens de Sterftetafels 19471949 met die volgens de Sterftetafels 19501952 is de gemiddelde jaarlijkse daling 6 Voor 10-jarige jongens bedragen deze cijfers resp. 3.1 en 10.4 °/o. Voor 0-jarige meis jes is de versnelling van de daling der sterftekansen groter dan voor 0-jarige jongens, voor 10-jarige meisjes is deze versnelling geringer dan voor 10-jarige jongens. De desbetreffende dalingsper centages bedragen n.l. 2.4 tegenover 6.3 voor de 0-jarige en 4.8 tegen 7.7 voor 10- jarige meisjes. Beziet men de daling over een langere periode, bijv. over de afgelopen eeuw, dan blijkt pas welk een enorme voor uitgang heeft plaats gevonden. Volgens de sterftetafels 18401851 bereikten n.l. van 100.000 pasgeboren jongens rond 40.000 de 50-jarige leeftijd en slechts 4.700 de 80-jarige, terwijl de overeen komstige aantallen volgens de Sterfte tafels 19501952 niet minder dan resp. 90.000 en 34.500 bedragen. Voor vrou wen gelden soortgelijke verhoudingen, t.w.: 43.000 vijftigjarigen en 6.300 tach tigjarigen uit 100.000 levend geboren meisjes volgens de Sterftetafels 1840 1851 tegen 92.000 vijf tig jarigen en 39.000 tachtigjarigen uit 100.000 levend geboren meisjes volgens de Sterfte tafels 1950—1952. Ten gevolge van de daling der sterfte kansen nam de gemiddeld te verwachten levensduur in 3 jaar tijds toe van 69.4 tot 70.6 voor een pasgeboren jongen en van 71.5 tot 72.9 voor een pasgeboren meisje. Dit betekent voor jongens een toeneming met 1.7% over een periode van 3 jaar en voor meisjes zelfs een toe neming met 1.9 In de periode 18401851 bedroeg de gemiddelde levensduur voor pasgeboren EEN HALVE LITER PER DAG PER HOOFD IS HET MINIMUM In ons land werd in de week van 2 tot 9 Januari nog 30.850 ton melk verbruikt. Op 9 Januari trad de prijsverhoging van de melk in werking. Het resultaat was dat het verbruik onmiddellijk sterk daalde: van 9 tot 16 Januari bedroeg het nog slechts 27.896 ton. In de laatste drie jaar is de melkcon- sumptie nog niet tot zulk een laag peil gedaald! Dit feit geeft aanleiding tot ongerustheid betreffende de gezondheid van onze bevolking. Er zijn verschillende redenen voor de recente achteruitgang van de melk- consumptie. Zo stelde bijvoorbeeld de afdeling Zaandam van de K.A.B. het hoofdbestuur in de afgelopen maand voor, de leden te adviseren het gebruik van melk, uitgezonderd voor kleine kin deren, tot het uiterste te beperken, zulks als protest tegen de verhoging in prijs van dit zuivelproduct. Wij achten een dergelijke actie zeer gevaarlijk. Juist begon in de allerlaatste tijd, dank zij de niet aflatende ijver van jongens 36.2 en voor pasgeboren meis jes 38.5, hetgeen er op neerkomt, dat de bedoelde levensduur sedert die periode voor jongens thans bijna en voor meis jes zelfs meer dan verdubbeld is. Voor de hogere leeftijden is de toe neming van de gemiddelde levensduur uiteraard geringer. Voor 65-jarige man nen bedroeg deze n.l. in de periode 18401851 9.4, in de periode 19471949 vrouwen resp. 9.9, 14.4 en 14.7, d.w.z. 13.9 en thans 14.1. Voor 65-jarige voor beide geslachten een toeneming in ruim honderd jaar met ongeveer de helft. Uit een vergelijking met buitenland se sterftetafels blijkt tenslotte, dat de cijfers voor de gemiddelde levensduur in Nederland voor beide geslachten ho ger zijn dan in alle andere landen. Een uitzondering geldt slechts voor de hoge re leeftijden waarvoor de gemiddelde levensduur van mannen hoger is in Ca nada en de Verenigde Staten van Ame rika, en van vrouwen in Canada, de Verenigde Staten van Amerika, Austra lië en Frankrijk. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft in het Statistisch Bulletin de resultaten van een onderzoek geubli- ceerd, dat het per ultimo September 1954 heeft ingesteld naar het heersende tekort aan arbeiders. Het onderzoek heeft betrekking op ruim 9.000 bedrijven, welke 750.000 ar beiders in dienst hebben. Bij 4.000 be drijven bleken tekorten te bestaan. Het totale gemelde tekort aan arbei ders bedroeg ruim 61.000. Hiervan wa ren ruim 43.000 bestemd voor plaatsing in bestaande vacatures, 13.000 voor uit breiding en 5.000 voor vervanging van voorkinderen.meHhijm en Honing onze voedingsdeskundigen, tot het pu bliek door te dringen, dat melk een on misbaar voedsel vormt, ook voor vol wassenen. Door de aansporing om met melk drinken op te houden, vernietigt men met één slag het zo moeizaam op gebouwde! De tweede reden voor de verminde ring van het verbruik berust op het feit, dat helaas vele mensen werkelijk niet in staat zijn zoveel maal 3 of 4 cent per dag méér te gaan uitgeven voor hun voeding. Ouden van dagen, met een be perkt pensioentje, kunnen wel zeer moeilijk de toenemende duurte van de gewone levensbehoeften opvangen. RAAD SCHAFFEN Volgens minister Mansholt was door berekening van de kostprijs der melk aan de consument niet langer te ver mijden. De regering geeft op de melk reeds een subsidie van 105 millioen gulden, opdat er bestaanszekerheid kan worden geboden aan de boeren. Wan neer zij ook nog de verhoging van drie cent per liter, die het maken van een redelijke ondernemerswinst vergt, voor haar rekening zou nemen, zou dit een extra subsidie van 45 millioen be tekenen. De prijzen van alle mogelijke artike len zijn gestegen. Wie die verhoogde kosten van het levensonderhoud niet kan dragen, moet zich beperken. Minder koffie en thee drinken, min der snoepen, dat zijn beperkingen, die men zich kan opleggen zonder dat de gezondheid wordt geschaad. Het gebruik van melk echter in verschillende vormen, ook karnemelk, yoghurt, pap, enz. tellen mee mag niet dalen onder de halve liter per dag en per hoofd. Dr. H. W. S. minder geschikte krachten. Het tekort sloeg voor 2/3 op mannen en voor 1/3 op vrouwelijke arbeiders. Van het totale te kort van 61.000 arbeiders had meer dan de helft (35.000) betrekking op geschool den en geoefenden. Gemiddeld bedroeg het tekort 8 van de totale arbeiders- bezetting. Beziet men het tekort per bedrijfs- klasse, dan springen de volgende gege vens in het oog: Metaalindustrie: een tekort van 22.400 arbeiders (10%); voor 70% betreft dit geschoolden en geoefenden. Kledingindustrie: een tekort van 7.900 arbeiders (16%), waaronder 7.300 vrou wen. Textielindustrie: een tekort van 5.800 arbeiders (5 waaronder ruim de helft vrouwen. Voedings- en genotmiddelen: een te kort van bijna 8.200 arbeiders (8%), waaronder 3.750 vrouwen. Meer gedetailleerde uitkomsten van dit onderzoek waaronder een regio nale indeling zullen worden gepubli ceerd in de Februari-aflevering van de Maandstatistiek van de Nijverheid. BARNEVELD. Toen een pluimveehou der alhier dezer dagen zijn eendagskui- kens zou gaan verzorgen kwam hij tot de ontdekking dat enkele ratten niet minder dan 325 van de 500 stuks had den doodgebeten. BENNEKOM. Een onbekende heeft dezer dagen kans gezien alhier uit een volière 35 kleurkanaries en Californi- sche kuif kwartels te stelen welke sa men een waarde vertegenwoordigden van f 350. EDE. De gebroeders Hoevelaken, die aan de Dorpsstraat te Lunteren een han del in tabaksartikelen en klompen drij ven, hebben al hun klompenmakers- gereedschap ten geschenke gegeven aan de vereniging Oud-Ede. Al enkele jaren was de klompen makerij van Hoevelaken niet meer in bedrijf. Sinds de machine ook in dit vak zijn intrede heeft gedaan was dit oude handwerk niet lonend meer. Na de jongste verbouwing van hun zaak werd aan de werkplaats een andere bestem ming gegeven, zodat dit stukje oud- Lunteren thans voorgoed verdwenen is. Voor het museum van Oud-Ede be tekent deze schenking een belangrijke aanwinst, welke uiteraard in grote dankbaarheid is aanvaard. BENNEKOM. De vereniging tot be vordering der Paardenfokkerij in Gel derland heeft voor Hemelvaartsdag a.s. weer een groot concours Hippique in voorbereiding dat in Bennekom zal worden gehouden. i KERKEWIJK 167-TE1.2860-VEENENDAAL

De Vallei | 1955 | | pagina 1