mm$ oimm ELST IN HET VERLEDEN Cuneratoren gooide „roet in het eten" »Wat Lezers Schrijven« Rhenen en Eist in greep van het verzet Sola Fide" ontving haar eerste predikant Renswoude Ederveen Ede Lunteren Eist Rhenen ^Qondom de Cuneratoren Overberg Zij wilde allemaal hennetjes Veel vossen op de Veluwe Slechthorenden Demonstratie Hoortoestellen Contactavond voor Rhenense ouden van dagen Sirene loeide maar JRode Haan'' zat op stok Bokkepoo tjes Banketbakkerij DIJKSTRA DE STEEN VAN DE PROFEET Zondag heeft ds. W. Goedhard zijn in trede gedaan als voorganger van de Ned. Herv. Evangelisatie Vereniging „Sola Fide". Voor deze kring was het een bijzondere dag, omdat dit de eerste voorganger is, nadat deze kring 18 jaar geleden werd opgericht. Ds. Goedhard werd in de morgen dienst als voorganger bevestigd door ds. A. van 't Hof, Ned. Herv. predikant te Tiel met de tekst uit Jona 3 vers 2b: „En breng haar de prediking die Ik tot u spreken zal". Ds. Van 't Hof liet daar bij uitkomen dat een prediker een he raut Gods is en zijn prediking een „pro clamatie". Een proclamatie met als in houd: „Christus is de Heer". Na de bevestiging liet ds. H. van 't Hof de nieuwe voorganger toezingen Gezang 117a. Onder grote belangstelling deed ds. Goedhard daarna in de avonddienst z'n intrede. De Schriftlezing koos ds. Goed hard uit Handelingen 2 van vers 4149 en Romeinen 12 vanaf vers 9. Hij koos als tekst Handelingen 2 vers 42: „En zij bleven volharden bij het onderwijs der Apostelen en in de gemeenschap en in de breking des broods en in de gebeden. Ds. Goedhard wilde deze eerste Chris tengemeente als voorbeeld nemen, als een spiegel, waarin wij onszelf mis schien kunnen ontdekken, of onze te kortkomingen. Waar bleef deze eerste gemeente in volharden? In de eerste plaats in het onderwijs der apostelen, in de tweede plaats volharding in de gemeenschap, in de derde plaats in het Heilig Avond maal en in de vierde plaats in de ge beden. Een christen moet in zijn leven vol harden. Volharden in het onderwijs gaat nog. Volharden in de gemeenschap wordt al moeilijker. Terwijl het onder wijs nog theorie is, weliswaar een hei lige theorie, is de gemeenschap de prac- tijk. Met het onderwijs rijdt men nog een goede schaats in Veenendaal, maar met de gemeenschap komt er zand op de baan en maakt men tuimelingen. Dan komt de satan, die het onderwijs (kerk gang) nog wel toelaat, maar die niet wil hebben dat dit onderwijs effect zal sor teren. En daar komen de verschillende scheuringen om de hoek kijken. Maar tenslotte gelooft men niet in een kerk, niet in een Hervormde Kerk, niet in „So la Fide", maar in één algemene Christe lijke Kerk. Wij moeten blijven volhar den in de gemeenschap der kerken. Maar ook volharden in het Heilig Avondmaal. Wij blijven van het Avond maal weg om alle mogelijke redenen. Alleen door het Avondmaal krijgt men gemeenschap met God en met zijn naas te. Echt bidden tenslotte is het moei lijkste van alles. Dan moet men zich ge heel vernederen en buigen. Als u bid den kunt, dan bent u gered. Blijf daarin dan ook volharden; wie volhardt in de gebeden die zal zalig worden. Ds. Goedhard eindigde zijn prediking GEMEENTE-AVOND Hedenavond zal er in de Gereformeer de Kerk alhier weer een gemeente avond worden gehouden. Spreker is ds. Overduin uit Veenendaal. ZEER GESLAAGDE WINTER- UITVOERING VAN ,ONS GENOEGEN' De muziekvereniging „Ons Genoe gen" heeft Zaterdagavond een overvolle zaal gehad voor haar jaarlijkse winter - uitvoering. Dit feit bewijst wel hoezeer deze vereniging, in de zeer korte perio de van haar bestaan, in het middelpunt der belangstelling staat. Na een openingswoord van de voor zitter, de heer E. Zweers, werd er be gonnen met het muzikale gedeelte van deze avond. De mars Saint Tripion van A. Ney, was het eerste nummer, waarna nog enkele stukken ten gehore gebracht werden, o.a.: Heureuse Rencentre en de tweede Straus walsenpotpourri. Zeer in de smaak van het publiek viel de Populaire potpourri no. I van A. Del- berg. Bij deze uitvoering bleek dat de vereniging in het afgelopen jaar bij zonder goed is vooruitgegaan. Hierna trad het „Junioren-orkest" der vereniging voor het voetlicht. Nadat de „componist" Teusje Huis zijn medespe lers had voorgesteld werden achtereen volgens gespeeld: „In een groen, groen knollenland" en „Moeder onze kraai is dood". Dit is voor velen het mooiste ge deelte van de avond geweest. Het pu bliek liet zich dan ook niet onbetuigd en gaf een hartelijk applaus. Na de pauze trad allereerst de Tiroler Capel op, die in hun Zwitserse kledij de aanwezigen met populaire liedjes wis ten te vermaken. Verder werd een non-stop programma „Voor Elck Wat" gebracht door de to neel- en Cabaretvereniging „Gezellig heid en Humor". Dit programma bestond uit schetsen, zoals: „De wraak van de koe" en „Het Huwelijksbureau". De „Prairy Birds" zorgden met hun prairy-songs en popu laire liedjes voor de nodige afwisseling, terwijl tussen de bedrijven door de ac cordeonist Jac. Bleijenberg optrad. „The Dutch Swingers"gaven tenslotte enkele oude volksdansen ten beste. Bij de gebruikelijke verloting ging de hoofdprijs, een grote worstmand, naar de heer Van Rinsum. Zaterdagavond a.s. wordt nog een tweede uitvoeringsavond gegeven even eens in gebouw „Rehoboth" met het zelfde programma. Gezien het succes van de eerste avond mag men ook hier voor op veel belangstelling rekenen. Witt U dat „DE VALLEI" van achteren naar voren en van voor naar achteren, en dus ook Uw adver tntie gespeld wordt en het blad is met verreweg de rr.teste lezers in Veenendaal en omgeving met de hoop uit te spreken dat voor ganger en kring in de komende jaren zulk een volhardende en biddende ge meente zal zijn. Nadat Ds. Goedhart zijn prediking had afgesloten met het laten zingen van Gezang 76 vers 1 en 2, sprak de heer H. M. van Schuppen, voorzitter van „Sola Fide" de nieuwe herder en leraar toe, waarin hij hem een welkom toe riep. De heer Van Schuppen bleef ho pen op een totale eenheid van de Ned. Herv. Kerk van Veenendaal en vervult te blijven van waarachtige liefde tot el kaar. In dr. Thoomes heeft „Sola Fide" een geweldige kracht gehad, in predi king, in catechisatie en in ziekenbezoek, totdat hij door ziekte dit werk neer moest leggen. Hem werd daarvoor veel dank gebracht. De heer Van Schuppen besloot zijn toespraak met de bede, dat God ds. Goedhart wijsheid en kracht zou geven op de arbeid in deze Kring en dat God hem met Zijn Heilige Geest zou vervullen. Staande werd daarna de nieuwe predikant door de gemeente toe gezongen Gezang 263 vers 1 en 5, het laatste vers enigszins gewijzigd. Het koor zong daarna „Dankt, dankt nu allen God". In zijn slotwoord bracht ds. Goedhard dank aan de voorzitter en het bestuur van „Sola Fide" voor het hartelijke wel kom. Ook dr Thoomes bracht hij dank voor al hetgeen hij voor „Sola Fide" ge daan had, terwijl hij op een prettige sa menwerking hoopte. Vervolgens richtte hij dankwoorden tot zijn bevestiger, ds. Van 't Hof. Zeer erkentelijk was ds. Goedhart voor de aanwezigheid van ds. S. C. van Wijngaarden, Ned. Herv. Predikant te Veenendaal; een diep gevoel van dank baarheid doorstroomde hem. Ook ds. De Jager en kerkeraad uit Amerongen werd dank gebracht. De aanwezigheid van afgevaardigden van de kerkeraad uit Beusichem en enkele andere ge meenteleden uit Beusichem trof hem zeer. Verder bracht hij dank voor de aanwezigheid van de kerkeraad der Ge- ref. Kerk, vertegenwoordigd door de di. Van Enk en Overduin, de kerkeraad on derhoudende art. 31 K.O. en het bestuur Ned. Prot. Bond. Hij hoopte op een prettige samenwerking en dat zou blij ken, dat men het in vele dingen toch nog eens is. Bijzonder welkom werden geheten de afgevaardigden van het „Ve- luwe Verband" der Evangelisatiever. uit Harderwijk, Nijkerk, Putten, Barne- veld en Ede. Ds. Goedhard hoopte op een vruchtbaar ringverband. Tenslotte dankte hij nog voor hun aanwezigheid de predikanten ds. Van Barneveld uit 's-Gravenhage, ds. Krop uit Groningen en ds. Geurtsen uit Utrecht. Het laatste woord was voor het col lege van Burgemeester en wethouders met de gemeente-secretaris voltallig aanwezig. Ds. Goedhard prees zich ge lukkig te weten, dat er een college in Veenendaal is, dat gelooft in Jezus Christus. Ook met deze burgerlijke au toriteiten hoopte hij op een prettige sa menwerking waar zulks nodig zou blij ken. Bij een kuikenbroederij in de buurt van Lunteren vervoegde zich dezer dagen een dame, die een mandje met eieren bij zich had. „Zoudt u die eieren voor mij wil len uitbroeden?" vroeg ze. De kuikenbroeder, die het inzicht van de betrokken dame in de pluim veefokkerij blijkbaar niet zo heel hoog aansloeg, antwoordde niet direct maar stelde eerst een tegenvraag. „Hebt u", zo vroeg hij beleefd, „wel een haan bij de kippen, waarvan deze eieren afkomstig zijn?" „Een haan?" klonk het verbaasde antwoord. „Maar die heb ik er met opzet vandaan gehouden, want ik wilde juist graag allemaal hennetjes hebben. BROMFIETS ONTVREEMD Ten nadele van B. aan de Meikade te Ederveen werd een bromfiets ont vreemd uit 'n schuurtje bij zijn woning. In verband met de maatregelen tegen hondsdolheid ontvangt ieder, die een vos vangt, een premie van f 15,Dit heeft er toe geleid, dat op de Veluwe de laatste weken reeds verschillende vos sen gevangen werden. Er zijn weken ge weest, dat op het politiebureau te Ede vier exemplaren werden ingeleverd. Deze week was het de jachtopziener F., die in het Deelerwoud een vos neer schoot. „DIEFSTAL" WERD OPGEHELDERD De W. aan de Molenweg te Lunteren deed bij de politie aangifte, dat een geldkistje, waarin zich een bedrag van f 80,en enige andere bescheiden be vonden, was gestolen. Hij had het kistje zelf enkele dagen geleden in de linnen kast opgeborgen, maar nu was het ver dwenen. Toen de politie een onderzoek instelde was nergens een spoor van inbraak te vinden. Daarom werd de gehele woning nog eens nauwkeurig afgezocht en daar bij vond men het kistje achter het dres soir, waar de heer des huizes, naar hem later te binnen schoot, het zelf had neergezet. GEDEELTELIJK TEGEN HUURVERHOGING Het Nederlands Verbond van Vakver enigingen zond een telegram aan de voorzitter van de ministerraad, waarin het mededeelde met verbazing en te leurstelling te hebben kennis genomen van de berichten inzake het voornemen van de regering, af te zien van de in de troonrede aangekondigde maatregelen met betrekking tot verdere verhoging van de huren, gepaard gaande met de mogelijkheid van een bestemmings heffing, teneinde een deel van deze ver hoging ten bate te doen komen van de financiering van nieuwe woningen. GOED NIEUWS VOOR Woensdag 16 Februari van ook met transistor. Ziekenfonds Leverancier Hoofdstraat 51 Telefoon 3184 VEENENDAAL i TONEELAVOND ALG. NED. BOUWBEDRIJFSBOND De afdeling Eist van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond heeft voor Zaterdag 12 Februari in Café Sportlust een propaganda-avond ge organiseerd waar o.a. het toneelstuk iri vier bedrijven „Mensen rond de havens" zal worden opgevoerd. Het adres van de afdeling Eist van de Bond is Engweg 17f GESLAAGDE UITVOERINGEN VAN „CRESCENDO" Dat de muziekvereniging „Crescendo" over zijn dieptepunt heen is bewijzen wel de zeer geslaagde muziek- en to neeluitvoeringen op 4 en 5 Februari j.l. De zaal was beide avonden overbezet, w.o. ook veel afgevaardigden van di verse zusterverenigingen. Een en ander is wel een bewijs dat de bevolking ter plaatse met de vereniging meeleeft. Zulks kwam wel bizonder tot uiting na de opening van de voorzitter, de heer Hulzebos, toen de heer R. Slok het podium beklom. Deze hield een gloedvol betoog voor de vereniging en riep de talrijke aanwezigen op om een instru mentenfonds in het leven te roepen. Het is op het ogenblik zeer moeilijk voor Crescendo verder uit te groeien want vele leden kunnen niet actief meedoen door een schrijnend tekort aan instru menten. Er wordt niet aan getwijfeld oi de oproep van de heer Slok zal in Eist zeer veel gehoor vinden. Dat blijkt wei uit de daarna gehouden collecte die ga-, heel onvoorbereid voor beide avonden* het prachtige bedrag van ruim f 140, opbracht. Na dit voor de vereniging goede be gin werd het verdere programma afge werkt. Allereerst werden onder leiding van de dir. P. Hoolhorst een viertal mu zieknummers uitgevoerd waarbij vooral de ouverture L' Amabile opviel door een goede vertolking. Daarna werd het blijspel „Je hebt 't of je hebt 't niet" voor het voetlicht ge bracht. De regie daarvan was in han den van de heer Jan van Lienden. Deze voerde zijn amateurs tot een zeer goede uitvoering. Vooral Heinie Doornspeek viel op. Deze speelde de rol van de re clameloper zo subliem dat menigmaal lachsalvo's door de zaal rolden. Dit op gemerkt zonder ook de andere spelers die uitstekend waren, tekort te doen. „Crescendo" kan op zeer geslaagd avonden terugzien want de talrijke be-, zoekers gingen zeer voldaan huis waarts. En wij zijn er' van overtuigd dat de muziekvereniging „Crescendo", die volgend jaar jubileert, weer op de goede weg is. Het comité autotocht ouden van da gen heeft het plan opgevat een gezellige contact-avond te organiseren voor de Rhenense oudjes en wel op Maandag 14 Februari in het „Eigen Gebouw" aan de Eikenlaan. Reeds om zeven uur vangt het pro gramma aan. Op dit tijdstip hoopt de heer M. Schoemaker een serie films te draaien, die alle betrekking hebben op de autotochten, die in het verleden met de bejaarden zijn gemaakt. Om ongeveer acht uur komt dan de toneelclub van de personeelsvereniging van het Instituut voor veredeling van landbouwgewassen en stichting planten- verdeling te Wageningen op het podium, dat zal opvoeren het toneelstuk in drie bedrijven, getiteld: „Drie is te veel". Er werken in totaal niet minder dan acht tien personen aan mee, namelijk 6 da mes en 12 heren. De regie is in handen van ir. G. Dantuma; grimeur Chr. v. d. Pal. Om alle oudjes in de gelegenheid te stellen deze ontspanningsavond te kun nen bijwonen, is de toegangsprijs ge steld op f 0,25 per persoon, een kop kof fie inbegrepen. Voor huisgenoten en andere belangstellenden bedraagt de entreeprijs f 0,50 per persoon, eveneens een kop koffie inbegrepen. De toegangs kaarten zijn reeds in voorverkoop ver krijgbaar, namelijk bij de heer M. van Ingen, kapper, Fred. v. d. Paltshof 26 en H. Laheij, hotel Het Wapen van Harden- broek, Fred. v. d. Paltshof 24. Teneinde enige muzikale opluistering bij deze mooie avond te hebben is de Mulo-band uitgenodigd te komen spelen. Wanneer daarvoor de nodige toestem mingen worden verkregen ligt het in de bedoeling van het organiserend comité in de pauze enige taarten te verloten, waarvan de opbrengst ten goede zal komen van de autotocht voor de oudjes, die deze zomer weer zal worden gehou den. Voor dit mooie, liefdadige doel zal ook het overschot van de ontspannings avond worden aangewend. Spraken we reeds eerder over de man nen die Eist verlieten om elders werk te zoeken, ook de jonge meisjes zochten vaak een betrekking als dienstbode, ver van huis. De metamorphose welke zij daarbij vaak ondergingen was verbluffend. Vertrokken zij van hier als schuchtere, eenvoudige dorpsmeisjes, na enkele maanden verblijf in de stad waren ze haast onherkenbaar en.... ongenietbaar. Ze liepen met onheuse pruilmondjes, op hoge hakjes rond te trippelen en aan hun houding was overduidelijk merk baar dat heel dat zaakje hier hun maar matig voldeed. De twee nu volgende anecdoten wa ren een direct gevolg van deze houding. Pie-e-ieppie-e-iep, deed de krui wagen van Arie (namen zijn natuurlijk gefingeerd), waarmee hij op Zaterdag avond dorpwaarts zeulde. Het was een mooie zomeravond, maar het was al bij negenen! Wie gaat er nou op Zaterdagavond tegen bedtijd met lege kruiwagens fla neren? Dat was ook de mening van zijn buurman Dirk. Deze schuifelde dan ook rap, maar onopvallend naar de weg waar hij ongeveer gelijk met Arie arri veerde. Waar moest die Arie nou weer heen. Dirk brandde van nieuwsgierigheid, maar je kunt zoiets natuurlijk niet zo maar vragen. Dus na een hartelijke be groeting volgde een uitgebreide weer- beschouwing. Het weer was aardig, stukken beter dan vorige week en het moest voorlopig maar zo blijven Beide partijen waren het roerend eens. Dan voorzichtig: „Je mot er ók nog loat op üt?" „JaaaaBrief gehad van Betje, zie je. „O, die dient in Zeist, is ut niet?" „Ja, en ze schreef"hier pauzeerde Arie en lurkte twee, drie rare geluiden uit zijn pijp. Dat schrijven was een ge beurtenis van belang, dat moest Dirk nou maar es aanvoelen! „Ze schreef as dak is nor huis kom vaoder. Kom ie me of hoale? Arie spuwde zorgvuldig in zijn rech- terhand welke het ontvangenge onmid dellijk en eerlijk deelde met zijn linker collega. „Jaen ze schreef ok nog: ik breng m'n galant mee. En nou zak is goan jong want anders lopt da keind straks alleen met dat ding te sjouwe" De volgende oer-zotte geschiedenis weigerden we aanvankelijk te geloven. Doch heus, ze bleek historisch te zijn. Het zou in de binnenlanden van Cen traal-Afrika gebeurd kunnen zijn! Een man, laten we hem Gijs noemen, had ook een dochter welke in de stad diende. Het knappe ding veroverde het hart van haar werkgever en trouwde met hem. Ons verhaal speelde zich af in de hoofdstad en vader Gijs had zijn nieuwe schoonzoon nog nimmer gezien. Maar de schoonzoon wilde toch ook kennis maken met de schoonvader. Toen begon de misère. Het nieuwbakken me vrouwtje schaamde zich voor haar af komst. Voor alles! Voor het nederige stulp waarin ze uitgebroed was, het geitenstalletje achter het huis. Maar eigenlijk nog het meest voor haar bloed eigen vader Toen rijpte haar plan. Enige dagen later werd aan de ouder lijke woning een flink pakket bezorgd. Tot opperste verbazing van Gijs bevatte het allerhande overbodige artikelen. Te voorschijn kwamen: een groot vloer kleed, een zwart costuum, handschoe nen en.een hoge hoed! Toen viel het oog op een brief. Doch ter had er geen doekjes om gewonden. Een dezer dagen kwamen zij en haai man naar Eist. De zaak moest dus gron dig gereorganiseerd worden. Vandaar het pakket, vandaar de hoed. Een ogenblik stond Gijs verslagen. As jeblieft, wat zei je daarvan? Maar ja, as Nil, ehNellie een heer getrouwd had, dan was ze een dame. Dat was van eigest. En hier kon je geen heer ont vangen! Gijs keek schuldig naar de kale stenen vloer. Dat moest veranderd worden. (Wordt vervolgd.) Gisterochtend loeide de brandsirene op het stadhuis van Rhenen om tien mi nuten voor twaalf in plaats van om twaalf uur. Dit feit op zichzelf wettig de de vermoedens, dat er ergens in de Grebbestad een of andere fik was uit gebroken. Geen wonder dan ook, dat op een gegeven moment voor de brand weercentrale aan de Kruisstraat vele nieuwsgierigen samendromden, die be lust waren op sensatie. De telefoonwacht in de centrale belde naar de centraal- post in het stadhuis en verzocht om na dere gegevens over de vermeende brand, waarbij hij het kennelijk vreemd vond, dat er geen brandweer man kwam opdagen. De centraalpost wist echter van geen brand af en de nieuwsgierigen bij de kazerne konden onverrichterzake inrukken. Bij nadere informatie bleek ons, dat de brandweersirene, die iedere dag ter controle om precies twaalf uur wordt getrokken, thans tien minuten te vroeg RESERVE-POLITIE PARAAT Zaterdagavond was in Rhenen en Eist weer eens de noodtoestand afgekondigd. De reserve-rijkspolitie was gealarmeerd en overal waren posten uitgezet om be langrijke gebouwen te bewaken tegen aanvallen van saboteurs en eventuelé andere onheilen. Het gold hier zoals', u al wel begrepen zult hebben eer^ paraatheidsoefening voor de reservisten," die onder meer werd bijgewoond door1 de burgemeester van Rhenen, jhr. mr.f. L. Bosch van Rosenthal en verschillen de leden van de plaatselijke commissie van Steun Wettig Gezag, waaronder dé voorzitter, de heer L. van Wijngaarden.. Ook de H.Z.B. van de dienst Bescher ming Bevolking, de heer C. Smolders, was onder de belangstellenden. Onder de gebouwen, die moesten wor den bewaakt, bevonden zich de knopen- fabriek aan de Radboudweg, het empla cement van de Nederlandse Spoorwegen en een barak van de jeugdherberg „Eikelenkamp" te Eist, waarin zich eeni aantal pseudo-gevangenen bevond. De reservisten hadden tot taak eventuele AANVANGSUUR JEUGDDIENST NED. HERV. KERK De voor a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier aangekondigde jeugddienst zal niet worden gehouden 's morgens, om 9.30 uur, maar 's avonds 6.30 uur, terwijl dan niet ds. G. B. Westenburg maar de heer Van Noort zal voorgaan. saboteurs aan te houden en over te brengen naar de centraal post. Na verloop van enige tijd waren op de diverse bewaakte objecten langs slinkse wegen allerlei aanvallen gedaan, doch op alle punten slaagde men er in de verdachten aan te houden en over te brengen. Ook de twee „onbekenden", die trachtten de „gevangenen" te bevrij den uit de barak te Eist, werden „on schadelijk" gemaakt. Op het emplacement van de Neder landse Spoorwegen moest iedereen die het betrad, worden aangehouden en voorgeleid. De hier aanwezige reservis ten kweten zich zo goed van hun taak, dat zij een niets vermoedend inwoner, die nog voor zaken ter plaatse moest zijn, zonder aanzien des persoons ar resteerden! Ook op verkeerstechnisch gebied werden de reservisten aan de tand ge voeld. Daarvoor was een aanrijding gefingeerd, waarover rapport moest worden uitgebracht en waarvan proces verbaal moest worden opgemaakt. Op het politiebureau was de planton- wacht en de telefoondienst eveneens door leden van de reserve-groep over genomen. De oefening is goed verlopen en stond onder leiding van de groeps commandant van de rijkspolitie te Rhenen, de adjudant J. van Doesburg. OVERBLIJFSEL VAN DE OORLOG Achter de metaalwarenfabriek „Pako" te Rhenen werd een overblijfsel gevon den van de oorlog, in de vorm van een flinke granaat. De mijnopruimingsdienst werd gewaarschuwd om het projectiel te verwijderen. werd overgehaald. Men was afgegaan op de twaalfuurslag van de Cunera toren Hoe lang dat uurwerk in de toren nu al niet van streek is, is ons niet bekend. Het wordt echter hoog tijd, dat er spoe dig krachtig wordt ingegrepen, want de inwoners van Rhenen en omgeving we ten al lang niet meer hoe zij het hebben met de tijd. Ieder wijzerbord en er zijn er vier! wijst weer anders. Toevallig komt ons nog juist voor het ter perse gaan van dit nummer ter ore, dat men Dinsdagmiddag een aanvang heeft gemaakt met de reparatiewerk zaamheden aan de uurwerkinstallatie van de Cuneratoren. JAARVERGADERING PvdA RHENEN Donderdag komt de afdeling Rhenen van de Partij van de Arbeid om acht uur in het „Eigen Gebouw" in jaarver gadering bijeen. Naast de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester brengt de raadsfractie verslag uit van de verrichte werkzaamheden. Verder vermeldt de agenda bestuurs verkiezing, verkiezing afgevaardigden naar het congres en de gewestelijke vergadering. HOLLEND PAARD VOOR MELKWAGEN Maandagmiddag sloeg de hit, gespan nen voor de melkwagen van de heer W. B., op hol. Terwijl het gespan de Molen straat afreed, probeerde de bestuurder het beest nog in toom te houden, doch dit gelukte maar ten dele. Het hollende paard nam een scherpe bocht, reed over het trottoir bij de schoenhandel „De Witte Leers", verloor daar de koet sier, die met een been onder een van de achterwielen van de wagen terecht kwam en verschillende schaafwonden opliep. In de Herenstraat werd het paard tot staan gebracht. Er ging enige melk verloren. De heer M. van Ingen ver leende de heer B. de eerste hulp. Ut bier is weer best, krèk as de jeugd van Rhenen. De krant van stènding, Rhenens Nieuwsblad, schrijft dat ten minste in ut veurige nummer. Mör lót mijn dan niet van stènding zijn, ik zeg op mijn beurt, as ut waar is as ut mooi is. Want Hannes kwam Zaoterdaggen- aovund uit de stad en vertelde aon Kee, asdat diezellefde jeugd van stènding zo mor zonder enig belang een stuk uit ut lèktuurhussie ha gesnéje! Sjonge, sjon ge, wat een stunt. Wat een stunt. Ze zulle d'r eige wel op d'r lui borst ge timmerd hebben. Dat doen ze ók as ze op de klaogmuur een achteloos burreger staon nao te jouwen. In de regel gaot 'r dan nog een gejuich bij op. Flink, bar flink. Wat zijn ze toch flink. Mör zouwe ze wel beseffe, wat ze doen en wat ze uithaolen? Ik veur mijn ik gleuf, asdat ze zó eenvoudig van geest zijn, asdat ze dat nie ins deur hebben. Affijn, mis schien begrijpen ze nog is wat ze doen en gedaon hebben, as ze een paor jaor ouwer zijn geworden. Ge zou d'r misselijk van worden, krèk as van ut uurwarrek in de Cuneratoren. Nou hèwwe verlichte wijzerborden en nou hèwwe nog niks! Gif mijn dan mor onbegaonbaore straoten. Dan krijge we teminste ut brood acht cente goejekoper. Teminste, asda geleuve mot, wat onze lêzers schrij ven! De Nije Klokken verkoper. In de rubriek „Wat lezers schrijven" las ik een artikel dat mij persoonlijk trof. De schrijver van het artikel, de heer B., dacht n.l. een oplossing gevon den te hebben voor bezorging van brood e.d. bij onbegaanbare wegen. Hij wil de prijs van het brood in zulke gevallen verlagen met 7 a 8 cent en het de klanten bij de bakkerij laten afhalen. Met deze oplossing zou maar een klein percentage klanten gebaat zijn daar niet een ieder in de gelegenheid is brood te gaan halen. Ook de winstmarge van het brood laat het niet toe een dergelijke drastische verlaging toe te passen. Daarom, waarde heer B., er is maar één conclusie: Straten maakt men be gaanbaar met sneeuwploeg, schop en bezems en niet met de winst van de bakker. Dankend voor de plaatsing, R. R. VAN DAM. ZEER VOORDELIG! 32 cent per 100 gram Telefoon 2136 (41) „Bravo, wachter," zegt de officier tevreden, terwijl hij het zwaard, dat de soldaat heeft laten vallen, opraapt. „Deze kerel had het op mijn beurs voorzien, maar dat zal hem duur te staan komen." „Tot uw dienst, heer officier," glundert de schild wacht. „Ik doe niet anders dan mijn plicht." „Voor uit schurk, naar de kerkers met jou," snauwt de officier, terwijl hij de soldaat met het zwaard voor zich uitdrijft. „Ik zal je dapper optreden aan overste Flavius rapporteren," roept hij de schildwacht nog toe, „wellicht verhoogt hij je in rang, wachter," om dan met zijn gevangene in de schaduwen van de nacht te verdwijnen Het tevreden gevoel, waarmee de schildwacht zijn post in de poort weer betrok, zou hem zeker vergaan zijn als hij om de hoek van de steeg had kunnen kijken. Want nauwelijks is de wachter uit het oog verdwenen, of de officier laat lachend het zwaard zakken en geeft het wapen aan de soldaat terug. Dan grijpt hij de uitgestoken hand, waarmee Aram hem uit zijn schuilhoek tegemoettreed. „Ik ben Macrinus, Garde-Prefect des keizers," zegt de officier, „ik heb de leiding op mij genomen van een groep vooraanstaande burgers en militairen, die de val van de tiran Caracalla beogen. Het ver heugt mij, heer Aram, u tot mijn bondgenoten te kunnen rekenen(Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 2