VEENENDAAL WON VAN ZEIST MET 6-2 DE VALLEI MARGARINE RECLAME GRATIS een grote reep Musketiers Sp* Club Rhenen 0-4 Zaterdagmiddagvoetbal in Veenendaal Voor de Jeugd FEUILLETON de lauwe ^Sluier* W.A.V.V.-Eendracht 1-1 DOS '37—DOVO 0—2 DTS—VRC 3—1 PVHUTriangelboys 02 MatjanPTT-boys 11 TAFELTENNIS De tweeling van de „Klaverhoeve" Rhenus speelde niet doch wisselde van plaats Oranje-Wit ^-Renswoude 1-1 bij aankoop van 3 pakjes Super, Fijnste of Tafelmargarine door FRANCOIS CAMP AU X Veenendaal heeft heel wat meer tegenstand van Zeist ondervonden dan de 62 uitslag zou doen vermoeden. Zeist bleek een hardwerkende ploeg te z\jn, die gedurende het eerste half uur, en een kwartier in de tweede helft, zelfs sterker was dan de Veenendaalse ploeg. De Veenendaalse doelpuntenmachine kwam trouwens eerst in het laatste gedeelte van de wedstrijd op volle toeren. Midvoor Heykamp, die vorige week zo sterk in de voorhoede werd gemist, was nu weer van de party. Helaas moest hy vijf minuten voor het einde toch de kleedkamer weer opzoeken, omdat zy'n enkel het weer begaf. Toch draaide de Veenendaalse voorhoede (al maakte zy dan 6 doelpunten) niet soepel. Het spel werd nog te kort gehouden en zo nu en dan sterk afgeremd. Met wat meer doortastendheid had men eerder de volle winst kunnen grijpen. Zeist had twee invallers. In de eerste plaats was linkshalf Kolkman niet op gesteld, terwijl op de rechtsbackplaats Pouw opgesteld stond. De gasten begonnen met de scherpe Noordenwind in de rug direct al vlot van stapel te lopen. Linksbuiten Man schot liet bij de tweede aanval reeds een gevaarlijk schot op het Veenendaalse doel los, waarbij doelman Cornelissen keurig ingreep. Doelman Van Maren wisselde goede met zwakke momenten af. Hij greep keurig in bij een verrader lijke kopbal van Henny Muller. Henny Muller had deze middag geen geluk en ontmoedigd schudde hij vaak zijn hoofd. Ook toen hij doelman Van Maren pas seerde, maar het doelpunt door de scheidsrechter wegens buitenspel werd afgekeurd. Dat overkwam hem deze middag nog eens. Na een half uur spe len kwam Veenendaal er beter in. Er kwam meer zelfvertrouwen in het spel en dat ondervond de Zeister achterhoe de aan den lijve, want nu kwam het Zeister doel onder zware druk te staan. Een schot van Ab Rebergen liet de Zeister doelman los, waarop de toestor mende Joop Heykamp kon scoren. Dat betekende een 1—0 voorsprong, waar mede men ook ging rusten. Na de rust aanvankelijk weer een klein overwicht van Zeist, maar de Veenendaalse achterhoede was hecht, Het was geen grootse wedstrijd op het sportpark Tuindorp tussen WAVV en Eendracht. Trouwens de recht van doel tot doel staande wind deed wel veel af breuk aan het spel. Direct na de aftrap trokken de Arn hemmers op het WAVV-doel af. Het schot dat de Eendracht-midvoor Gerrit sen op doelman Jansen afvuurde, was te zacht, zodat Jansen het leer kon vangen en wegwerken. WAW, dat de wind in de rug had, nam meteen de aanval over en kreeg al direct een hoekschop te ne men. F. Moller, die weer de linksbuiten plaats bezette, bracht uit deze hoek schop de bal hoog voor het Eendracht- doel. Twint was een fractie van een se conde eerder in de lucht dan de keeper van Eendracht en kopte het leer hoog in (1—0). Hoewel WAW bleef aanvallen was het spel der voorhoede te onsamen hangend om succes te kunnen opleveren. Ook de Eendracht-voorhoede bracht er niet veel van terecht. Verder dan enkele hoekschoppen kwam men niet. In het begin was de linksbuiten soms een groot gevaar voor het Eendracht- doel. Een hard schot van zijn voet ket ste van de paal het veld weer in. Zijn spel werd echter zienderogen minder. Eendracht kwam wat meer in de aan val en even voor het verstrijken der eerste helft was het midvoor Gerritsen, die uit een voorzet van Aalderink, Jan sen geen schijn van kans gaf (11). Na de hervatting dachten de toeschou wers dat, nu Eendracht de wind mee kreeg, WAVV een zware dobber zou hebben. De spelers dachten er echter anders over en direct zette haar voor hoede enkele goede aanvallen op. Vooral Zeiler, die weer zijn oude rechtsbuiten- plaats had ingenomen, bracht nogal eens verwarring in de Eendracht-ach- terhoede. Slechts sporadisch zagen wij een aanval van Eendracht. Hoe WAW ook vocht, het had geen geluk. Een hard schot van Van Reemst ketste van de paal het veld weer in, terwijl de Een- dracht-doelman goede schoten van Twint, Van Reemst en Zeiler onschade lijk wist te maken. Bij een goede aan val over rechts loste Meijnen een hard schot, dat de bal over de doellijn deed gaan. De keeper was geslagen, doch een der Eendracht-achterspelers wist het leer uit het doel te trappen. De scheids rechter liet echter doorspelen. Bij een snelle Eendracht-aanval bracht rechts buiten Aalderink de bal goed voor het WAVV-doel. Midvoor Gerritsen ving het leer op en loste een prachtig schot. Keeper Jansen wist echter keurig te stoppen. Nadat WAVV nog een hoek schop te nemen kreeg, die niets oplever de, kondigde de scheidsrechter het einde aan. WAVV heeft een kostbaar puntje ver loren in de strijd om een der bovenste plaatsen op de ranglijst. zodat men er moeilijk door kwam. Een schot vanaf de vleugel werd doelman Van Maren noodlottig. Hij stompte er finaal naast, zodat de bal over zijn hoofd in het doel verdween. Zeist gaf niet op. Na 25 minuten spelen hadden de gasten eindelijk succes, toen men in de Vee nendaalse achterhoede even de dekking verwaarloosde. Gerritsen verkleinde daardoor de stand tot 21. In dezelfde minuut had Joop Heykamp de voor sprong echter weer tot 31 verhoogd. Rechtsback Hensen bracht daarna de stand voor de Zeistenaren iets gunsti ger, door op ongelukkige wijze in eigen doel te trappen. Even rook Zeist, dat er meer in deze wedstrijd zat, maar men buitte het niet uit. Doelman Van Maren had op een gegeven moment de bal weer niet klemvast en nu was het Henny Muller die kanonhard inschoot. En nu was het goed in de ogen van de scheidsrechter. Nadat midvoor Hey kamp was vervangen door zijn broer Jan Heykamp, die op de linkervleugel ging spelen en Henny Muller op de mid- voorplaats, kwamen er in de laatste 5 minuten nog twee doelpunten. Joop Heykamp bracht de stand op 52 en uit de allerlaatste corner kon Henny Muller nog juist 62 laten noteren. Het fluitje van de scheidsrechter was tevens het eindsignaal. Musketiers, dat met een gewijzigde opstelling in het veld kwam tegen Sportclub Rhenen, heeft wel danig te leurgesteld. De 4—0 nederlaag was dan ook verdiend. De oorzaak van het falen der ploeg moet wel hoofdzakelijk wor den gezocht bij de voorhoede. Er ging geen stootkracht van uit en de binnen- spelers schoten te kort in het schakel- werk. Na de rust ging het wel wat be ter toen het elftal werd omgezet maar de 30 achterstand bleek beslissend te zijn. Het eerste doelpunt kwam in de 18e minuut toen de goed spelende rechts buiten van de Sportclub een afgemeten voorzet gaf aan de ongedekte links binnen van zijn ploeg, die beheerst in schoot (01). Dit doelpunt werkte wel op de Musketiers want direct werden enkele goede tegenaanvallen onderno men. Verder gingen enkele mooie kan sen verloren. Kort na elkaar zagen wij de rechts- en linksbuiten een kogel af vuren op het doel der Rhenenaren maar een doelpunt kwam er niet. Sportclub Rhenen dat het steeds met open aanvallen probeerde, had in de 28e minuut weer succes. Een misver stand in de Musketiers-achterhoede was voldoende en het werd 02. Nog voor de rust werd het 03 toen de rechtsbuiten vanverre inschoot. In de tweede helft veel beter spel van Musketiers maar gebrek aan schutters was de oorzaak dat er geen tegenpunt kwam. Er zat wel meer vaart in hun aanval maar het spel was te doorzich tig en de goede achterhoede van Sport club wist daar wel raad mee en scoorde nog eenmaal. Oranje-Wit 2 leed een 53 nederlaag tegen Veenendaal 3, de leider in die af deling. CHURCHILL HEEFT EEN LEEUW Van een van zijn buitenlnadse be wonderaars heeft Churchill enkele jaren geleden een volwassen Afrikaanse leeuw ten geschenke ontvangen. Ter wille van een betere verzorging van het beest, heeft hij het in bruikleen aan de dieren tuin van Londen afgestaan. DOVO heeft de reis naar Vriezen- veen niet tevergeefs gemaakt. Zij keer den na anderhalf uur voetbal tegen DOS '37 met een verdiende 20 over winning naar huis. VRC bracht het er niet zo gunstig af in Ede, waar het met 31 verloor van DTS. Matjan bracht het tegen PTT-boys niet verder dan een gelijk spel, terwijl Triangelboys de leiding in de tweede klas overnam van De Merino's door een 20 overwinning op PVHU. DOVO heeft zich in Vriezenveen uit stekend geweerd en het grootste deel van de wedstrijd het beste van het spel gehad. Voor de thuisclub was de DOVO- achterhoede KroesbergenKlumpenaar niet te passeren, terwijl de DOVO- voorhoede behoorlijk werk liet zien, waarin B. van de Pol debuteerde als linksbinnen. De gemiddelde leeftijd van de DOVO-voorhoede is 17 jaar. Met de rust had DOVO een 10 voor sprong, dank zij een doelpunt in de twintigste minuut van rechtsbuiten Van Hal. Na rust zag Roel Schoeman in de vijf en twintigste minuut kans met een listig kopballetje het tweede DOVO-doelpunt te scoren. Het gaat de laatste wedstrij den met DOVO beter, want na een slecht begin heeft men de laatste 5 wed strijden niet meer verloren. Vier werden gelijk gespeeld en deze laatste met 20 gewonnen, waardoor men thans op 10 punten komt en de onderste plaats steeds verder af komt te liggen. VRC kwam in het veld met linksback Diepe veen weer op deze plaats. Dit was een versterking. Aanvankelijk kon DTS niet door deze achterhoede heen komen. Een kwartier na het begin moest de midvoor der thuisclub wegens een knie blessure het veld verlaten. Zijn invaller wist reeds kort daarop zijn club de lei ding te geven en nog geen 5 minuten later maakte deze zelfde invaller er 20 van. VRC weerde zich daarna be ter, waardoor rechtsbuiten De Koning zijn doorzetten met een doelpunt zag beloond. Twee minuten voor rust zorgde een dekkingsfout in de VRC-achterhoe- de voor vrij spel van de DTS-linksbui- ten, waardoor deze de stand op 31 kon brengen. Na de rust kwam men niet meer tot doelpunten. Na 20 minuten spelen moest Diepeveen het veld wegens een blessure verlaten, maar ook zijn invaller was geen verbetering. VRC kwam daarna nog enkele malen gevaarlijk voor net DTS-doel maar de DTS-doeiman wist steeds redding te brengen, zodat VRC opnieuw twee kostbare punten en de bovenste plaats verloren zag gaan. Op een moeilijk bespeelbaar terrein hebben de Boys een zwaar bevochten zege uit het vuur gesleept. Beide elf tallen waren volkomen aan elkaar ge waagd. De Boys profiteerden echter be ter van hun kansen, waardoor de volle winst geboekt werd. Uit een corner, genomen door Hensen, kon Van Ingen met een hard schot de score openen. Van Tent bracht even la ter de stand op 02. Na de rust was de thuisclub iets in de meerderheid maar de Boys-achterhoede hield keurig stand. Ook in deze wedstrijd bracht Matjan het niet verder .dan een gelijk spel. Een uitslag waarmede Matjan overigens te vreden kan zijn. Met enkele invallers maakte de Panterclub geen al te hechte indruk. De eerste helft verstreek met wisselende kansen, zonder dat er echter doelpunten vielen. Een kwartier na de hervatting nam Matjan door Bolderman de leiding. Het werd door de Utrechtenaren met een fel offensief beantwoord, dat 10 minuten voor het einde beloond werd met een goed doelpunt uit een corner. De thuis club probeerde daarna nog wel de volle winst in eigen huis te houden, maar dat lukte niet meer. Climax I is in de afgelopen week dicht bij het kampioenschap gekomen in de eerste klasse. Climax 1 won de Jje- langrijke wedstrijd tegen haar naaste concurrent PMS 2 met 64. Bovendien verspeelde PMS 2 deze week nog een kostbaar punt door tegen Treffers 2 ge lijk te spelen (55). Hierdoor heeft Cli max 1 nu 5 punten voorsprong gekre gen en kan het kampioenschap haar practisch niet meer ontgaan. Nu bekend is geworden dat ook num mer drie van de ranglijst mag meespe len in de voorcompetitie voor de pro motie, waarin ook drie teams van de le klasse B uitkomen, neemt de span ning sterk toe, aangezien bijna alle ver dere deelnemende teams, die de voor competitie gaan spelen, zullen de num mers 1 en 2 mogen deelnemen aan de promo tie-wedstrijden naar de over gangsklasse. Door het gelijke spel tegen PMS 2 en de 46 overwinning op Swift 1 staat Treffers 2 nu op de derde plaats. Door de 91 overwinning op Arnhem 1 en de 64 nederlaag van Treffers 3 tegen Arnhem liet Climax 2 de laatste plaats aan Treffers 3. In de 2e klasse C. won Tempo 1 met 82 van Hollandia 1 en moest Climax 3 met dezelfde cijfers de meerderheid van Ritac 2 erkennen. RTC 1 leed een 37 nederlaag tegen RTTV 1. In de 3e klasse G. stelde Climax 4, dat vorige week leider Kr. en Vr. 2 kans loos sloeg, erg teleur door met 82 van Sorry 1 te verliezen. Swift 3 won met dezelfde cijfers van Sorry 2. De uitslagen in de 4e klasse waren: 4e klasse H. Panter 1 RTTV 3 7—3; Fortissimo 2 Climax 5 28; SKF 1 Ritac 5 7—3; Hollandia 2 SKF 2 10—0. 4e klasse II. RTTV 4 VSW 3 5—5; Sorry 3 Redichem 2 91Redichem 1 Ritac 6 82- Het programma voor deze week: Woensdag: le klasse A. Tios 1 Swift 1. 2e klasse C. Ritac 2 Tempo 1; Swift 2 Ritac 1. 4e klasse H. SKF 1 Climax 5; Ritac 5 Fortissimo 2. 4e klasse I. Redichem 2 RTC 2; Ritac 6 RTTV 4. Damesklasse: RitacRTTV. Donderdag: le klasse A. Arnhem PMS 2. 2e klasse C. RTTV 1 VSW 1; Hollandia 1 Climax 3. 3e klasse G. RTTV 2 Sorry 1. 4e klasse H. Hol landia 2 Panter 1. Damesklasse: Pan ter VSW. Verschijnt als bijlage van het streekblad DE VALLEI Onder redactie van TANTE JOS Correspondentie te richten aan Tante Jos, p/a Parallel- weg 10, Veenendaal. ONZE JARIGEN 10 Febr. Hennie v. Engelenburg. 12 Nellie Verwoerd (Achterberg). 13 Madeliefje. 13 Hannie v. Ginkel. 14 Wiesje v. Voorthuyzen. 15 Gerard v. Wakeren. NIEUWE RAADSELS I. Mijn eerste is een rivier in ons land, mijn tweede een plaats in Zeeuws- Vlaanderen en mijn geheel een plaats in OPLOSSING RAADSEL Vesuvius. Als de twee meisjes een paar dagen later weer langs de ijsbaan komen, kan Els de verleiding niet weerstaan. Ze moet even proberen of het ijs al houdt. Jet waarschuwt: „Doe nou niet zo suk kelachtig, je gaat er door." Maar Els glijdt al met een vaartje over de baan. „Zie je wel," roept ze lachend, 't gaat best, kom ook even glij Krakkrrrak, ploemp klinkt het dan en overmoedig Elsje staat tot over haar knieën in het water. „Meid," roept Jet verschrikt, „kijk nou." Met een benauwd gezicht stapt Els op het ijs. Tjoep, tjoep, gaat het bij elke stap die ze doet. Jet moet eigenlijk lachen om haar zus, die haar eigenwijs heid zo moet bekopen, maar ze heeft toch ook wel medelijden. „Fiets hard naar huis en ga droge kousen aantrek ken zeg, ik zal op school wel zeggen dat je wat later komt." Ja, dat lijkt Els ook het beste. Rillend van de kou rijdt ze weer naar de „Klaverhoeve" terug, ter wijl Jet in de richting van het dorp verdwijnt. Het kleine avontuur komt Els duur te staan, 's Avonds voelt ze het al. Haar keel brandt, haar hoofd bonst en er gaan telkens koude rillingen over haar rug. Moeder stopt haar om acht uur on der de wol met twee kruiken en laat haar hete citroen en aspirinen slikken. Els zucht diep als ze aan de wedstrijd denkt, die nu haar neus zal voorbij gaan. „Ja meisje, eigen schuld," zegt moe der. „Misschien ben je Zaterdag nog weer beter," troost Jet. Als Els niet meerijdt is er voor haar de pret ook af. Die Zaterdag klapperen de vlaggen, die de tentjes op de ijsbaan versieren, vrolijk in de Oostenwind, die koud over de lage weilanden blaast. Op de baan krioelt het van kinderen, terwijl de grote mensen stampend en op hun handen blazend langs het touw staan, dat als afscheiding langs de wedstrijd- baan is gespannen. Jet heeft niet wil len gaan, nu Els nog altijd onder de wol ligt, maar Els gebaarde zo heftig met haar armen, spreken kon ze niet om haar keel, dat Jet tenslotte dan maar haar ijstrui heeft aangetrokken. Het is een vrolijk gezicht, die jongens en meis jes in- hun kleurige truien. En wat wordt er gereden, ondanks de felle wind! Hun ogen schitteren en ze voelen geen kou. Met de tongpunt tussen haar tanden geklemd, schiet Jet weg als mijn heer Rensen op zijn fluitje heeft gebla zen. Naast haar rijdt Wietske, de kam pioene van verleden jaar. Jet ziet aldoor de blauwe trui van Wietske vlak naast zich. „Hup Jet, hup Wiets," klinkt het op gewonden langs de baan. Ze zijn alle maal nieuwsgierig wie van „de zesde- klasmeisjes" de erepalm zal behalen. Jet spant haar uiterste krachten in. Ineens wil ze toch wel heel erg graag winnen, want ze heeft iets leuks be dacht. Als ze de eerste prijs kan halen.... Zo ongemerkt schuift het figuurtje in het fleurige rode jumpertje iets naar voren. „Ha Jet, toe Jet," juicht het publiek. „Wiets laat je niet inmaken, hup Wiets." Jet hijgt van inspanning, nog enkele meters, ze is nóg voornog even „Hoeraaaaaaschalt het uit vele kelen, „hoeraaaa voor Jetde eerste prijshoera voor Wiets!" Lachend rijden de beide meisjes te rug. Wiets gunt Jet de eerste prijs wel, ze heeft eerlijk gewonnen. Jet wuift tegen vader die ook eens naar de prestaties van zijn dochter kwam kijken. Hij lacht en knikt. Mijn heer Rensen feliciteert de meisjes har telijk. „Om vijf uur prijsuitreiking in school he," zegt hij vergenoegd. „En nu wil ik met alle kampioenen een baantje halen. Jet hou vast de stok." Mijnheer slaat de stok onder zijn arm en gaat op zoek naar de andere eerste prijswinnaars. Jet zwiert achter hem. Tenslotte heeft hij alle kampioenen aan zijn stok. Achteraan zwiert de kleine Marietje Blok uit de eerste klas. Niet te hard jongens, anders kunnen de kleintjes 't niet bijbenen," roept mijnheer. Zo rijden ze samen de baan Zuid-Holland. II. Verborgen plaatsnamen. Henk eet elke middag zeven aard appelen. Zou Simon sterker zijn dan Karei? Wij hebben vandaag een fietstocht gemaakt. Hij liep over de balk, maar viel er af. (2) Ik ga asters in mijn tuintje zaaien. Nu we er tegen in moeten, voel je hoe het waait. Hij zal de bijl straks nodig hebben. rond, toegejuicht door de schaatsers, die blij zijn dat ze zich weer eens warm kunnen rijden. Mijnheer Rensen trac- teert de winnaars op een kop gloeiende chocolademelk. Dat hebben ze wel ver diend, vindt hij. 't Is een uitgelaten troepje dat, later op de middag, de prijzen in ontvangst neemt. Jan de Roos, die de eerste prijs van de jongens won, krijgt een mooi boek en Jet wordt de gelukkige bezit ster van een prachtige handwerkdoos, geheel met materiaal gevuld. „Fijn," zegt ze uit de grond van haar hart. Ze bedanken mijnheer Rensen hartelijk voor de prettige middag en de mooie prijzen. Jet stapt vlug op haar fiets. Gauw naar huis nu. Ze rijdt zo hard ze kan, de dynamo zoemt. Thuis gekomen rent ze in één vaart naar boven en zet de handwerkdoos bij Els op bed. „Daar," zegt ze, „voor jou, ik de pret en jij de prijs, ieder wat." Els wil protesteren maar Jet geeft een klap op het nachtkastje dat de medicijn flesjes rinkelen. En dan) wijst Els' hand van Jet naar haarzelf. Dat betekent: We zullen hem samen gebruiken. Het eerste elftal van Rhenus heeft af gelopen Zondag niet gespeeld, doch is op de ranglijst van de tweede klasse A een plaats verschoven, doordat Wou denberg een overwinning behaalde. De stand in deze afdeling is thans als volgt: Barneveld 12 10 1 1 21 Renswoude 12 7 2 3 16 HDS 13 5 3 5 13 Oranje-Wit 13 5 3 5 13 Scherpenzeel 11 4 3 4 11 DVSA11 4 3 4 11 Woudenberg12 5 1 6 11 Rhenus 13 5 1 7 11 Veense Boys11 4 1 6 9 De Kieviten12 1 2 9 4 Renswoude heeft Zondag een kost baar puntje laten glippen tegen Oranje- Wit. Voor rust ontwikkelde zich een gelijk opgaande strijd met voor beide partijen goede scoringskansen. Na een kwartier spelen ontsnapte het Renswoudedoel aan een doorboring toen de O.W.-mid- denvoor geheel vrij voor keeper Ree- bergen kwam, maar keihard tegen de lat schoot. Aan de andere kant deden zich gelijke -kansen voor doch G. v. d. Horst en L. Stutvoet schoten hoog over. Even later speelde de Renswoude-back G. Braak zeer gevaarlijk op zijn keeper terug. De bal kwam via de paal weer aan zijn schoen terecht. Kort voor rust miste O.W. nog een prachtige kans; voor een verlaten Renswoude-doel werd de bal overgekopt. Na de thee was Renswoude beslist sterker. Het was echter de linksbinnen van O.W. die bij een snelle doorbraak voor de openingstreffer zorgde (10). De rood-witten kwamen nu fel op zetten en Oranje-Wit werd met de rug tegen de muur geduwd. Eerst was het T. Hardeman die met een hard schot de keeper passeerde, doch door de rechts-back werd de bal vallende weer uit het doel gekopt. Even later zagen we een hard en vliegend schot van W. v. d. Horst dat de keeper met het no dige geluk tot corner kon verwerken. Een doelpunt kon niet uitblijven! Een kwartier voor het einde kwam dit dan ook toen N. Schoonderbeek met een beheerst schot de stand weer gelijk maakte (11). Deze aanbieding is geldig t/m 15 Februari 1955 (43) Dr. Palfrey. Palfrey! Een schok ging door Louise heen en zij bekeek het ge zicht van de donkere jongeman nu met meer opmerkzaamheid. „Dokter," riep zij zachtjes en weer knielde hij bij haar neer. „Wat is er?" vroeg hij, steeds met de zelfde vriendelijke uitdrukking. „Kan ik iets voor u doen?" „Dokter," vroeg Louise, terwijl zij hem aldoor bleef aanstaren. „Heb ik goed verstaan? Heet u Palfrey?" „Ja," zei hij. „Robert Palfrey." „En hebt u een broer, die Harrison heet?" Verrast staarde hij nu op zijn beurt haar aan. „Die heb ik gehad," antwoord de hij. „Is in de oorlog omgekomen. Kent u mij dan?" „Dan bent u Robbie!" fluisterde zij, met een gelukkige glimlach. „Robbie, die zo bang was voor onweer!" „Maar, wie bent u dan?" vroeg hij verbaasd. Hij keek haar nog scherper aan en op zijn gelaat verscheen een uit drukking van twijfel, onmiddellijk ge volgd door een van blijde herkenning. „Mijn God," riep hij uit „Zie ik goed? Lou-Lou? Ben jij het, Lou-Lou?" „Ja, Robbie, ik ben het, Lou-Lou," fluisterde zij en verzonk voor de tweede maal in een diepe bewusteloosheid. Toen zij weer bij kennis kwam, lag zij in een bed, in een kamer alleen, in het St. Andrews hospitaal. Naast haar zat Robbie, die zijn hand op de hare legde, toen zij haar ogen opsloeg. „Hoe voel je je, Lou-Lou?" vroeg hij bezorgd. „Werkelijk al wat beter, Robbie," ant woordde zij. „Mag ik je nog zo noemen, nu je zo groot bent geworden en dokter bent?" Hij lachte. „Lou-Lou, voor jou wens ik altijd Robbie te blijven. Terwijl ik hier zo bij je zat, is alles van vroeger weer bij me opgekomen. Ik kan er nog niet over uit, dat juist ik het ben ge weest, die je te hulp kwam en dat ik je op die manier moest terugvinden." „Vertel me eens, Robbie, is het iets ernstigs?" vroeg Louise. „Geen sprake van, Lou-Lou! Je bent blijkbaar met de schrik vrij gekomen. Maar ik heb geconstateerd, dat je vol slagen uitgeput en uitgehongerd bent. Wanneer heb je het laatst gegeten?" „Vanochtend om zes uur," antwoord de zij. Hij schudde het hoofd. „Dat zullen we vlug even in orde brengen." Hij drukte op een bel en een ogenblik later kwam een flinke verpleegster binnen van mid delbare leeftijd. „Zuster," commandeerde Robbie „wilt u direct voor wat bouillon voor deze pa tiënt zorgen? Daarna wat brood met vlees en vruchten." „Komt in orde, dokter Palfrey," luidde het antwoord en vlug liep zij heen om voor het een en ander te zorgen. „Vertel me eens, Lou-Lou," vroeg Robbie, „zorg je nog altijd voor kinde ren? Hoe is het met je gegaan in al die jaren? Ik zie alles uit de tijd, toen je bij ons was nu weer zo duidelijk voor me. Wat heb ik je gemist in de eerste tijd, zelfs op kostschool, waar ik het toch best naar mijn zin had. Maar nu eerst eens wat eten," viel hij zichzelf in de rede, toen de zuster terugkwam, met een dienblad vol etenswaren. Glimlachend keek hij toe, hoe Louise het zich liet smaken. Intussen vertelde hij haar, hoe alles in de familie Palfrey was gegaan. Zijn ouders leefden beiden nog en woonden reeds sinds jaren in Pasadena, Californië. De dood van Har rison, in de oorlog, had hen wel erg aangepakt, maar zij maakten het nu weer best. Robbie zelf was ook in de oorlog geweest, als officier van gezond heid, maar was er heelhuids doorheen gekomen. Hij was reeds een jaar of tien getrouwd, had een lieve, goede vrouw en twee kinderen, van zes en drie jaar. Toen Louise wat had gegeten en zij een beetje scheen op te knappen, zei hij: „En vertel jij nu eens, Lou-Lou, hoe het verder met jou is gegaan en wat je tegenwoordig doet. Dat heb ik mij o zo vaak afgevraagd in de tussenliggende jaren. Welke kindertjes ben je nu weer aan het bemoederen?" Opeens dacht Louise weer aan haar wanhopige toestand en aan die van de Meadows. Haar gelaat betrok en Robbie merkte dit onmiddellijk op. „Wat hebben we nu, Lou-Lou? Toch geen narigheden? Toe, vertel eens op!" En nu volgde het verhaal van al haar wederwaardigheden, haar moeilijkheden en haar wanhoop. Niets verzweeg zij voor hem en hij raakte zichtbaar steeds meer onder de indruk. Toen zij hem vertelde van de beschuldiging wegens kidnapping, kneep hij de lippen samen, met een toornige uitdrukking op het gelaat. En het deed Louise oneindig goed haar hart eens geheel te kunnen luchten en begrip en medeleven te ondervinden. Zij eindigde haar lange relaas met een dringend verzoek. „Toe, Robbie, doe mij een heel groot plezier, wil je? Laat een boodschap na mens mij sturen aan die arme mensen, over wat er met mij gebeurd is. Ze zul len anders niet begrijpen, waar ik blijf. Ik heb Gladys niet eens goedendag ge zegd, toen ik wegging. En zeg maar, dat ik zo gauw mogelijk weer kom helpen. We zullen dan wel zien, hoe alles moet gaan. Maar ik zie eerlijk gezegd geen uitkomst meer." Zij kon haar tranen niet bedwingen; haar schouders schokten. Niet eens zo zeer om haar eigen leed en moeilijkhe den, maar nog meer om dat van de Mea dows. Weer greep Robbie haar hand en drukte die teder. „Kop op, Lou-Lou! Alles sal reg kom! Mijn vrouw zit in het bestuur van ver scheidene liefdadigheidsverenigingen en ik zal haar direct vragen maatregelen te nemen en de familie Meadows te hulp te komen. En jij zelf gaat niet meer aan de sjouw, begrepen? Dat zou absoluut on verantwoordelijk zijn. Je bent al totaal over je krachten heen. Je blijft een paar dagen hier, onder observatie en om wat op te knappen, en dan kom je een poos je bij ons logeren. Daarna zullen we wel verder zien. Maar een oplossing zullen we wel weten te vinden, reken daar maar op!" Nieuwe hoop kwam in haar op. Zou er dan toch nog uitkomst komen? „Lief van je, Robbie," fluisterde zij. „Al die jaren heb ik de foto's van jou en mijn andere kindertjes in een album bij me gedragen. Geef mijn tas eens aan, wil je?" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 4