Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Bekende Zuid - Afrikaners waren vaak in Veenendaal r ZO STICHT RUSLAND NIEUWE STEDEN de VALLEI-riks? PRINS BERNHARD EILANDJES TE KOOP VANAF f600.- GRIEP! Vakbeweging en christ* roeping BRILLEN-afdeling Fa. J. F. TAK Waar is „de Vliegende Hollander" Nieuws uit de Omgeving 29e Jaargang VRIJDAG II FEBRUARI 1955 No 11 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Oud'premier dr. Daniël Malan als student en dr. H. D. van Broekhuizen als Banneling en predikant Bonte avond van „The Valley Mixers" DE ARBEIDSMARKT AGENDA Lezing met lichtbeelden over het Midden'oosten DE HEER M. RUPPERT over: WAT DOEN DE VEENENDAALSE CLUBS? Norilskstad der gedeporteerden Hij is 5. - waard Een woord van goedmoedige critiek Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 12 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Naar aanleiding van een bericht in het vorige nummer van ons blad, inzake de vermelding van dr Daniël Malan tot voor kort premier van de Unie van Zuid-Afrika in het Gouden boek van het Joods Nationaal Fonds, maakte een lezer er ons op attent dat dr Malan in de jaren 1906 en 1907 nogal eens in Vee nendaal verbleef. Dr Malan, die de laatste jaren in de wereld vaak van zich heeft doen spre ken om zijn apartheids-politiek ten aanzien van het grote rassen-vraagstuk in Afrika, studeerde in die tijd in Utrecht. Hij vertoefde toen meestal bij de families Van Woudenberg en Sand- brink. In aansluiting hierop is het zeker ook interessant te vermelden hetgeen ons ter ore kwam over het verblijf in Vee nendaal van nog een andere vooraan staande Afrikaner, nl. dr. H. D. van Broekhuizen, die inmiddels is overleden en jarenlang gezant in Den Haag was voor de Unie van Zuid-Afrika en in die functie in ons land veel bekendheid en symphatie genoot. Het verblijf van dr. Van Broekhuizen in Veenendaal dateert echter uit de tijd van de Boerenoorlog. Dr Van Broek huizen was door de Engelsen uit zijn land verbannen. In zijn toevluchtsoord Veenendaal „The Valley Mixers" hebben voor Woensdagavond 16 Februari a.s. een ge varieerde- en bonte avond op hun pro gramma staan. Zij hebben hiervoor de medewerking verkregen van „The Ka- lua Hawaiians en het geheel biedt een zeer amusant programma. 'De bonte avond wordt gehouden in gebouw „Eltheto" en begint om 8 uur. NIEUWE TELEFOONAANSLUITING 2086: Beyer A. C., Parallelweg 89; 2082 Prov. Waterstaat van Utrecht, Hoofd- kantonnier H. de Jong, Keucheniusstr. 38; 2350 Schuppen, H. van, fabriek Cu- neraweg 391 Rhenen. Gewestelijk arbeidsbureau Veenendaal MANNEN Bieden zich aan: uitvoerder grond werk, grondwerkers, betonijzervlechter, metselaar, stucadoor, opperlieden, gra- nietschuurder, houtzager, kleermaker, landarbeiders, verfspuiter, electriciën, dieselmonteurs, electromonteurs, adm. ambtenaar, kantoorbedienden, boek houder, draaier, stoffeerder, keuken knecht, cargadoor, scheepsagent, glas blazer, werktuigbouwkundigen, pianist, vertegenwoordigers, los arbeiders. Worden gevraagd: meubelmakers, fabriekstimmerlieden, wagenmaker, knopendraaiers, mach. bankwerker, monteurs, lood- en zinkwerkers, mon tagewerkers, text. fabr. arb., sig. fabr. arb., mach. poetsers, banketbakker, loopjongen, destillateur, orgelbouwer, timmerman. VROUWEN Bieden zich aan: winkelbediende, hulp in huish., ongeschoolden. Worden gevraagd: text. fabr. arb., sig. fabr. arb., kamermeisje, inpaksters, kapster, naaisters, ateliermeisjes, dienstboden voor d. en n., dagmeisjes, kerkster enkele d.p.w., kantoorbediende. Vrijdagsavonds is het Gewestelijk Ar beidsbureau geopend van 7 tot 9 uur. Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 ct. iimMIiiiIIiimiiiiiimhiii mum milium mm iiiiu'iiiiihimiiiiil il Samengesteld in samenwerking met de Veenendaalse Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer. i| Zaterdag 12 Februari (In Ger. Kerk) 's middags, ver- gadering van Gereformeerde f Organ isten vereniging Woensdag 16 Februari (In gebouw „Eltheto") 8 uur, Bonte avond van „The Valley Mixers" m.m.v. „Kalua Ha waiians" en solisten. Él Donderdag 17 Februari (In geb. ,,'t Trefpunt") lezing met lichtbeelden over het Mid- if den-oosten onder ausp. van ff Ned. Chr. Vrouwenbond. (In geb. Rehoboth, Dijkstraat) ds R. de Bruin van Barneveld spreekt op uitnodiging van Herv. Mannenver. „Bouwen en Bewaren". (In geb. Eikenlaan) Vertoning fl van de film „Het is Midder- fl nacht Doctor Schweitzer", on- der ausp. van het CNV. Maandag 21 Februari (In geb. Eikenlaan) ledenver- gadering Dierenbescherming afd. Veenendaal. Dinsdag 22 Februari (In geb. Eikenlaan) 7.30 uur, g Revue „We nemen een Snip- |1 perdag", gezelschap Adrie van Oorschot, onder ausp. van Ar- §1 beiders kunstkring. Luxor theater Van heden Vrijdag t/m Maan- fl dag de film „Calamity Jane" en van Dinsdag t/m Donder- |1 dag „Mexicaans Goud". in ui hm mi ui iiniiiriiiiiiii min Milium mum ii mm 'in mini iiii)^^ preekte hij meermalen in de Ned. Herv. kerk aan de Markt. Dr Van Broekhuizen was een neef van wijlen de heer D. Van Woudenberg. Zijn vader was trouwens ook geboren Veenendaler, vandaar dus dat hij in Veenendaal zijn toevlucht had gezocht. Tenslotte zij nog vermeld dat ar. Van Broekhuizen gehuwd was met een kleindochter van de bekende Zuid-Afri kaanse president Paul Krüger. Donderdagavond 17 Februari a.s. zul len de heren H. G. Heij en B. B. van Leeuwen in gebouw ,,'t Trefpunt" een lezing met lichtbeelden houden van hun indrukken opgedaan op hun reis door het Midden-oosten. Deze lezing wordt gehouden onder auspiciën van de afdeling Veenendaal van de Ned. Chr. Vrouwenbond. SPREEKUUR WETH. VAN STEMPVOORT Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend: dat Wethouder Van Stempvoort op Donderdag 17 Februari 1955 verhinderd is spreekuur te houden. De tweede studie-avond in dit seizoen van de Chr. Besturenbond heeft Dins dagavond plaats gevonden in het ge bouw aan de Eikenlaan. Met een woord van welkom opende de voorzitter van de C.B.B., de heer G. J. Vunderink, deze vergadering. Hij sprak zijn verheuging uit over het feit dat er ook in Veenendaal een goede kern van kaderleden in de Chr. vakbeweging is die belangstelling heeft voor het werk en die studie wenst te maken van de vraagstukken die er op het sociale ter rein aan de orde zijn. Hierna sprak de heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V., over het on derwerp „Vakbeweging en Christelijke Roeping". Spreker merkte op dat er op een vreemde manier met deze woorden wordt omgesprongen. Vraagt men b.v. iemand waarom hij Christelijk georga niseerd is, dan hoor je wel het ant woord: „je moet toch je belangen be hartigen en dan doe je dat met gelijk gezinden". Dit heeft aldus spreker, niets met Christelijke roeping te maken. De Bijbel geeft een geheel andere norm. In de Bergrede, klinkt ieder woord majes teitelijk en de climax van al deze woor den is: Zoekt eerst het Koninkrijk Gods. Als daarmee ernst wordt betracht, dan Veenendaal gaat Zondag weer naar Utrecht, nu om heer krayhte*?. to tegen Stichtse Boys. Op papier moeten de Veenendalers gemakkelijk kunnen winnen, maar het blijft altijd oppassen, omdat men de Veenendalers niet onder schat. Zaterdagmiddag gaat DOVO naar Ermelo om DVS '33 te ontmoeten. Ge zien de resultaten van vorige week moet DOVO ook hier winst kunnen boeken. VRC krijgt aan de Brinkersteeg be zoek van SSSE uit Nijmegen. De geel- blauwen blijken er de laatste wedstrij den uit te zijn en zullen nu toch moeten winnen, om nog enige kans op het kam pioenschap te behouden. Matjan gaat bij Levu op bezoek, ter wijl de Merino's bij PVD in Putten op bezoek gaat. Triangelboys spelen thuis tegen Entre Nous. In de reserveklassen is het program ma: IJsselmeervogels 2 DOVO 2; VVOG 2 DOVO 3; SDC (P) 2 VRC 2; GVVV 2 Jonathan 3; De Merino's 2 GVVV 3; Sp. Rhenen 3 VRC 3; Matjan 3 Valleivogels 2; Triangel boys 3 VRC 4; Rhenus 2 Veenen daal 3; Veenendaal 5 Scherpenzeel 3; Woudenberg 3 Veenendaal 4. ETHERISCHE OLIËN Wrijft men de huid met pertussin, een bekende etherische oliesoort, dan merkt men al spoedig de karakteristieke lucht hiervan in de adem en de urine. Tal van etherische oliën geven een sterk bacterie-dodend effect. Eucalyp tus, komijn, lavendel, lavas, marjolein, roosmarijn, salie, alsem en terpentijn olie werken afstotend op typhusbacillen. ervaart men wat het zeggen wil God in en over ons leven die plaats te geven, die Hem toekomt. Dan komt de drang in ons op van dat jagen naar het Rijk Gods, collectief en persoonlijk en bij het uitdragen daarvan in deze wereld zal dan de invloed ten goede niet uitblyven. Vervolgens ging spreker na, welke nu de norm moet zijn van dat collectief op treden. Hij ontwikkelde dit nader, door er op te wijzen, dat de Vakbeweging niet statisch, doch uiterst dynamisch, in beweging is. De Vakbeweging is steeds bezig invloed ten goede uit te oefenen op de verhoudingen op maatschappelijk terrein. De keuze van de middelen die daartoe worden aangewend, mag niet lukraak geschieden. Zo biedt bijv. ar bitrage altijd een grotere waarborg dat het recht betracht wordt, dan een sta king of wilde actie. En het gaat er toch in hoofdzaak om dat het recht betracht wordt. Niet door macht, want een ieder die macht bezit is gevaarlijk, aldus spreker, die dit met voorbeelden duidelijk maakte. Het zal in de wereld van de arbeid alleen goed gaan, wanneer de macht Gods triomfator is. De boodschap te jagen naar de komst van het Rijk Gods, ook op het terrein van de arbeid, zal aan het leven een glans geven, die uitstraalt op anderen die met ons in gemeenschap leven. Dat is Christeiyke roeping, aldus spreker, dan ervaart men wat het zeggen wil: „Leer mij naar Uw wil te handelen." In de-btjprckfng die op hei referaat volgde, gaf de heer Ruppert op verschil lende punten een nadere toelichting. Met een woord van dank aan de spre ker sloot de voorzitter deze goedge slaagde vergadering, nadat de heer Ruppert in dankgebed was voorgegaan. BEHANG DAT WARMTE TERUGKAATST Er bestaat behangselpapier, dat de eigenschap heeft, warmte terug te kaatsen. Dit papier is met een laagje ailuminium bespoten. Het metaallaagje verspreidt de warmte zo snel, dat een kamer, met dergelijk papier behangen, in een derde van de tijd die men nor maal nodig heeft, aangenaam kan wor den verwarmd. Dit behangselpapier de naam is Tekko-behang verhindert bovendien, dat de warmte via de muren verloren gaat. Het is ook de metaallaag die er voor zorgt, dat de warmte in de kamer wordt teruggekaatst. ONZE is gemoderniseerd. Nieuwe machines staan tot Uw beschik king. SPECIALE PASKAMER OPTICIEN Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 STOCKHOLM, Februari. Norilsk, een nieuw industrieel centrum in het uiterste, onherbergzame noorden van Siberië, is de laatste jaren uitgegroeid tot een machtige, grote stad van 150.000 inwoners. Deze bevolking van „vrye Sovjet burgers" bestaat uit arbeidsslaven, die hun straf hebben uitgediend, doch ver plicht werden zich hier te vestigen en uit politieke politie, die voor alle zekerheid toch nog maar een oogje in het zeil houdt. De geschiedenis van Norilsk is typerend voor het Russische systeem bewoners aan te trekken voor de meest onherberg zame streken CENTRUM VAN MIJNBOUW Norilsk is een mynbouwcentrum met enorme steenkolen-, koper-, cobalt- en platina-exploitaties. Het ligt in het barre noorden, waar de Jenissej uitmondt in de Noordelijke IJszee. In 1947 was het een onbetekenende nederzetting. Thans is het dermate belangrijk dat het een „kieskring" is geworden, hetgeen dus volgens de Sovjet wetgeving zeggen wil, dat het minimaal 150.000 inwoners moet hebben (met kiesrecht). Uit berichten van teruggekeerde krijgsgevangenen is bekend geworden, dat Norilsk sedert de tweede wereld oorlog naast Magadan en Workutah een derde centrum van concentratiekampen is geworden. Het begon met de deporta tie van 2500 Polen. Later kwamen er krijgsgevangenen en Russische gestraf ten bij. Vooral de Oekraïners werden bij voorkeur naar Norilsk gesleept. In 1953 vormden zij veertig percent van het totaal der arbeidsslaven, die over twaalf kampen verdeeld in totaal 120.000 man sterk waren. Duitse krijgs gevangenen verklaarden, dat er even eens opmerkeiyk veel Georgiërs, Li- thauers, Tsjechen, Armeniërs, Krim- Tartaren en minstens tienduizend Rus sen verbleven. De Russische kampbe volking bestond vooral uit technici, artsen, professoren, leerkrachten en of ficieren, die door de een of andere in stantie „verdacht" waren bevonden en volgens artikel 58 waren gedeporteerd. In 1954 werden de bewoners van drie kampen, in totaal ongeveer 28000 man, in de kolenmijnen te werk gesteld. Uit andere kampen vertrokken de werk ploegen voor de koper- en cobaltmijnen en de nikkel- en platina-mijnen. De snelle bevolkingsaanwas van No rilsk staat in nauw verband met de con centratiekampen. Weliswaar zijn de ge straften natuurlijk niet in de totaal be volking begrepen, maar anderzijds wer den tienduizenden Russische gestraften, die zich goed gedroegen, voortijdig ont slagen mits ze zich in Norilsk wilden vestigen. Na Stalins dood kregen niet minder dan 19000 gevangenen amnestie mits ze zich bereid verklaarden in No rilsk te biyven wonen. In de afvoer van concentratiekampen naar de „Vrije maatschappy" zit het geheim van de snelle groei van dit nieuwe Noord- centrum. Vanzelfsprekend blijven deze bewo ners in de ogen van Moskou verdachte Zoals wy reeds in ons Woensdag nummer konden berichten is de VALLEI-riks van de vorige keer ge vonden en dus is de riks van deze week weer vijf gulden waard, aan gezien wy weer opnieuw zyn begon nen. Het nummer van de VALLEI- riks is deze keer A P 989544. Het is weer een rood gedrukt nummer om het zoeken te vergemakkeiyken. Degene die de rijksdaalder met dit nummer vindt en deze voor a.s. Don derdagmiddag 12 uur op het bureau van ons blad kan tonen ontvangt dus een premie van f 2,50. Kykt U dus goed uit naar de ryks- daalder met het rode nummer A P 989544. PLAN VOOR TUNNEL ONDER KANAAL BESTUDEERD Hugh Molson, de parlementaire se cretaris van het Ministerie van Ver keer, heeft dezer dagen in het Britse Lagerhuis verklaard dat het Ministerie, als gevolg van vier maanden van stu die, tot de conclusie is gekomen dat een tunnel onder Het Kanaal waarschijnlijk van weinig nut zou zijn, zowel wat het reizigers- als het goederenverkeer be treft. Deze zienswijze is bevestigd door de Britse Verkeerscommissie. De heer Molson zeide ook dat, gezien de ont wikkeling van de moderne wapenen, het Ministerie in oorlogstijd niet veel waarde zou hechten aan zo een tunnel, die bijzonder kwetsbaar wordt geacht. Onze fotograaf zag dit zeer eenvoudige, maar ook practische instrument voor het dragen van kinderen in de Rad- steader Tauern (Oostenryk). Moeder en kind zün over deze oplossing zeer tevreden. Prins Bernhard is in sommige Amerikaanse kranten „de vliegende Prins" ge noemd en in andere „de vliegende Hollander". En toen de Prins in een aller nieuwste twee-persoons Sabre-trainer van de North American (lesvliegtuig) de geluidsbarrière doorbrak en volgens de aanwyzingen van de Mach-meter by na 1300 km per uur vloog, werd dit eerste-paginanieuws voor de Amerikaanse pers, die onder meer wist te vertellen, wat wy hier in ons land zeker nog niet algemeen weten, n.L dat de Prins zoveel meesterschap in de vliegkunst bezit dat hy in staat is een kleine honderd vliegtuigen van verschillend type te besturen. Het is niet gebruikelijk in ons land in het openbaar critiek te oefenen op het optreden van leden der vorstelijke fami lie. Ook in de communistische pers ont houdt men zich daarvan, aangenomen dan dat er een of andere bijzondere re den voor mocht zijn. Maar het dagblad Trouw heeft in 1954 gemeend in ver band met het buitengewone vliegexperi- ment van de Prins in Amerika, toch een woord van goedmoedige, gereserveerde en „eerbiedige" critiek te moeten geven; eigenlijk meer bedoeld als een waar schuwing en een vermaning. Men kan gerust aannemen, dat het blad daarmee uiting gegeven heeft aan gevoelens en gedachten, die bij heel veel Nederlan ders zullen zijn opgekomen, toen zij la zen van de vliegstunts van de Prins. Prins Bernhard heeft de goed bedoel de critiek in sportieve geest opgenomen en daarbij gezegd, dat het doorbreken van de geluidsgrens niet gevaarlijker is dan het reizen in een gewoon passagiers vliegtuig. Velen zullen dit betwijfelen, gezien de onophoudelijke ongelukken met straalvliegtuigen en die twijfel zal nog versterkt zijn toen de vermaarde Amerikaanse invlieger Joseph Lynch, die de Prins bij twee vluchten, sneller dan het geluid, vergezeld had, de dood vond. De verklaring hierbij luidde, dat Lynch te veel risico genomen had door te laag te vliegen. De beoordeling van dit alles ligt ge heel buiten onze bevoegdheid. Alleen staat statistisch vast, dat naar verhou ding bij het gebruik van snelle ver keersmiddelen het vliegen nog altyd ge vaarlijker is dan welke andere vorm van snelle voortbeweging ook. Voorts is het zeker, dat dit gevaar groter wordt naarmate de snelheden die ontwikkeld worden, groter worden. Dit wordt er kend door experts, de deskundigen, die het probleem zo stellen dat het minstens twijfelachtig is, of het menselijk ver mogen om de geweldige mechanische krachten, die men tot ontwikkeling heeft gf^bra2K, te beheersen, wel gelijke tred heeft gehouden met de eisen, die aan de mensen gesteld worden bij het super sonisch vliegen. Toch kan niemand deze technische ontwikkeling tegenhouden. Het is zelfs al mogelijk meer dan twee maal zo snel te vliegen dan het geluid: tegen de 2500 kilometer per uur, zodat men in minder dan twee uur de Atlan tische Oceaan zou kunnen oversteken. De eigenlijke vraag, die door de criti cus is opgeworpen betreft dan ook niet de risico's van het moderne snelvliegen, doch of een lid van de Koninklijke fa milie zich daaraan wagen moet, in dit geval niemand minder dan de gemaal van Koningin Juliana en de vader van onze prinsessen. En in welke goed be-- doelde vorm het dan ook gegoten is, het is critiek op een lid van het vorstelyK huis. Dat is, in tegenstelling met b.v. Engeland, in Nederland nog altijd iets ongewoons, volgens sommigen misschien zelfs ontoelaatbaar en niet passend. Toch kan men van het Engelse volk NEW YORK, Februari. Wie op de dag van vandaag het leven in zyn drukke straatje moe is, geen buren meer kan zien en stiekum aspiraties heeft koning te zyn kan zich voor een appel en een ei een eigen eilandje aanschaffen. De Amerikaanse makelaars, die hierin plotseling grote mogelykheden hebben ontdekt, bieden er niet minder dan een millioen te koop aan. Zelfs voor de spaarzame arbeider is er hoop, want er zyn al eilanden te koop voor zes hon derd gulden, te betalen in twaalf maan den KOOPT EEN KONINKRIJK In Canada en in de U.S.A. is het ko pen van eilanden een modegril gewor den. Overal komt u schreeuwende re clameborden tegen, waarop afmetingen en prijzen staan vermeld. Knappe be schrijvingen, te knap om te kunnen weerstaan, vallen in de brievenbus. „Koopt uw eigen koninkrijk, wij heb ben eilandjes te koop in iedere prijs klasse." Uit de catalogi kan men op- typen. Het lag dus geheel in de lijn der ontwikkeling dat er kazernes voor poli tie werden gebouwd. Het corps bestaat thans uit ongeveer 14000 manschappen. Vrijwel iedere drie gezinnen beschik ken dus in feite over een eigen „be waker". Te zijner tijd zal de vraag actueel worden of de Sovjets dergelijke centra kunnen handhaven. Norilsk bijvoor beeld heeft inmiddels een eigen tech nische hogeschool gekregen, waaraan zowel leraren als studenten voor het grootste deel vroegere bewoners der concentratiekampen zijn. De klimatolo gische omstandigheden zyn vreselyk: temperaturen van vijftig graden onder nul komen herhaaldelijk voor; in de sneeuwstormen is het onhoudbaar en 's zomers wordt de streek geteisterd door een ongekende droogte. Er zijn mo derne ziekenhuizen ontstaan, scholen, ontspanningslokalen enz., want de So vjets doen al het mogelijke om met de vroegere kampbewoners op goede voet te komen. Maar de bevolking, hoewel ze uiterlyk rustig reageert en heel kalm lijkt, heeft een steen in het hart: jaren lange vryheidsberoving vergeet men nooit. Hun kinderen worden volwasse nen, waarop de Sovjet-Unie evenmin kan rekenen. Zo groeien er naast No rilsk nog een twintigtal andere steden in Siberië. maken, dat Amerika en Canada een slordige millioen eilandjes te koop heb ben. Ze liggen soms in de grote stromen, maar merendeels voor de Atlantische en Pacifickust. Vooral voor Alaska wemelt het van kleine eilandjes. Er zijn er in iedere gewenste afmeting: kleine mols hopen in de zee, waarop net een klein week-endhuisje kan worden gebouwd, grotere, waarop men hele vacantiekolo- nies kan inrichten en nog grotere, waar op een immigratieschema zou te bou wen zijn. We zagen al een eilandje te koop voor 150 dollar en eerlijk gezegd hebben we er ernstig aan gedacht om ons dit koninkrijkje aan te schaffen. Bij nadere informatie bleek echter, dat ons „koninkryk" by iedere vloed onder wa ter zou komen, zodat we er maar van afzagen. Werkelijk lieve Haiti-immita- ties doen nog vlot 3000 dollar, maar men kan in twaalf maanden betalen en som mige makelaars bieden dergelyke eilanden in gedeelten te koop aan. Niet alleen de kleine man, doch ook de grote beleggers wandelen mee in de „eilan denmars": een fabrikant uit Chicago schafte zich in de Ontario-zee een hele groep van twaalf eilanden aan, die hij intussen van zijn eigen naam heeft voorzien. Lieden, die aan zijn eilanden een bezoek willen brengen moeten over een paspoort beschikken, door hem zelf uitgeschreven. ZWARTE BEREN- AI ongeveer 100.000 Amerikanen heb ben zich een eilandje aangeschaft Toen de regering twaalf kleine molshopen bij opbod verkocht bleken er drieduizend gegadigden te zyn. De laatste tyd treedt een nieuwe ca tegorie kopers naar voren: reisbureaux; ze zoeken de beste eilandjes uit, ten einde er vacantiekolonies in te richten. Sommige onvoorzichtigen die zyn er in de States ook hebben te veel vertrouwen in hun makelaar en bestel len telefonisch een eilandje zonder het eerst bezocht te hebben. Het echtpaar Williams ervoer echter, dat dit niet de juiste weg is. Toen pa, ma en de twee kleine peuters voor de eerste maal gin gen week-enden en in een vers geschil derde boot naar hun „koninkryk" voe ren, bleek hun domein geheel door ge- vaarlyke zwarte beren te zyn bezet Williams, ook niet gek, deed zijn bezit voor een honderdvoudige prys over aan een groep jagers. en van de Engelse pers allerminst zeg gen, dat men er niet koningsgezind is. De Engelse troon staat even vast als de Nederlandse en ondanks hun flegmatis- me gaat de verering voor het Koninklijk huis er misschien nog verder dan bij ons. Wij noemen hier enkele voorbeelden: er is een nieuw koninklyk jacht ge bouwd, dat nogal in de papieren liep. Veel te duur, hebben enkele arbeiders afgevaardigden gezegd; koningin Eliza beth en haar echtgenoot kunnen best met wat minder toe. een onderzoek van staatswege werd gelast door de re gering van Churchill. Men kan zich moeilijk voorstellen dat in een Nederlandse krant een ingezon den stuk opgenomen zou worden waarin de gedragingen van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan critiek onderwor pen worden. In Engeland is dat niets by- zonders. Het vorstelijk echtpaar kan ten onzent rustig op Zondag een voetbal wedstrijd en een Olympische dag bij wonen zonder dat iemand hel in zyn hoofd haalt daarop in de pers critiek te oefenen, maar als de hertog van Edin burgh op Zondag polo gaat spelen of naar paardenrennen gaat kyken in ge zelschap van de Koningin, spaart men niet alleen de hertog, maar ook Koningin Elizabeth de critiek niet. Een methodis tische dominé preekt in de kerk en schryft in de krant, dat; de koningin te ver van het volk staat waarvan do schuld gegeven wordt aan, wat genoemd werd, een vermolmde ouderwetse hof- etikette. Een heftige pennestrijd is ont brand, omdat de hertog teveel op zou gaan in de sport en de koningin hem daarin stijfde. Het zou beter zijn, zo werd geschreven, als het vorstelyk echt paar meer belangstelling toonde voor geestelyke vraagstukken en de ontwik keling van het volk. Een dergelyke critiek is bij ons een voudig ondenkbaar. Maar de Engelsen zijn op dit punt heel anders dan wy en houden er van, ondanks hun genegen- beid voor het vorstenhuis, openlijk him- mening te zeggen over de gedragingen van de vorstelijke personen. Trouwens, aan de opmerkingen over de vliegerstunts van Prins Bernhard zal ook wel geen enkele Nederlander aan stoot nemen. Integendeel, wy geloven eerder, dat zij velen uit het hart ge grepen zijn. Een waarschuwende verma ning zal heus geen kwaad kunnen. Het is overigens niet de eerste maal, dat een Nederlandse krant zich veroorlooft min zame critiek te oefenen op vorstelijke personen in het eigen land. In vorige eeuwen, ook nog in de tyd van Koning Willem III, geschiedde dat zelfs in pam flettistische, kwetsende vorm. En toen Koningin Juliana, destyds nog Prinses, met Prins Bernhard haar huwelijksreis maakte van drie maanden, schreef het toen bestaande Chr. dagblad De Banier, onder leiding van wylen ds. Kersten, een tamelyk scherp stukje over de toi letten waarin de Prinses aanzat aan gastmalen te Wenen. De Chr. Rotter dammer, onder hoofdredacteurschap van de heer W. Diemer, pionier van de Chr. vakbeweging in ons land, deed des- gelyks. Het verwekte geen deining en niemand stootte er zich aan. Dat was wel het geval, toen by het overlyden van Prins Hendrik, de gemaal van Ko ningin Wilhelmina, de hoofdredacteur van een Utrechts dagblad een bepaald onwelvoeglyk artikel schreef over de overledene. Binnen een etmaal daarna hadden circa 2000 abonné's bedankt en kwamen de commissarissen der N.V. bijeen om de hoofdredacteur op staande LEERSUM. Voor de tweede maal in dit seizoen zal het Utrechts Stedelyk Orkest onder leiding van de dirigent Frits Knol in Leersum concerteren. Dit concert vindt plaats op Dinsdag 15 Febr. in gebouw „Centrum". EDE. Zaterdagavond laat werd op de Bennekomseweg alhier, naby „Ree horst" een flink gat in het wegdek ont dekt. Een motorryder die het gat zag was er byna door verongelukt. Even later bleek er nog een tweede groot gat bygekomen te zyn. Waarschynlijk heeft men hier te doen met een grondverzak king onder het wegdek. De gaten wer den meteen met zand gevuld om onge lukken te voorkomen. LUNTEREN. Nog steeds is er geen einde aan de reeks van ophelderingen van diefstallen in Lunteren en omge ving gepleegd. Nu weer werd de dader gearresteerd van de diefstal van twee dure fototoestellen ten nadele van een fotohandel en ook van de ontvreemding van een electrisch scheerapparaat by een andere firma. De gestolen goederen die nog in het bezit van de arrestant werden aangetroffen vertegenwoordig den een waarde van ruim 2000 gulden. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - TeL 2918

De Vallei | 1955 | | pagina 1