Iets over Februari kou en Siberische winters ELST IN HET VERLEDEN Plannen voor nieuw stadhuis SanapjHn Veen endaal Renswoude Eist Amerongen Ederveen UIT RHENENS RAADZAAL Bokkcpoo tjes Banketbakkerij DIJKSTRA Wat mist U veel, en het is niet nodig. RADIO BALLEGOIJEN Geen Kermis in de binnenstad De Vallei verreweg het meest gelezen blad voor deze omgeving Verzoek verenigingen afgewezen Jaaroverzicht DE STEEN VAN DE PROFEET PLUIMVEE-SUCCESSEN Op de laatstgehouden nationale „Or- nis"-tentoonsteiling te Amsterdam wist de heer Van Dam, wonende Stations straat alhier, beslag te leggen op enkele aardige onderscheidingen. Deze zeer be kende fokker van de Rhode Island Reds behaalde hier met een trio (oud) een 3 Z.G.; een jonge hen een 1 G.G.; en met een oude hen een 1 G. De heer Van Dam is voorzitter van de plaatselijke pluim veevereniging Veenendaal en Omstre ken (P.V.O.). GESLAAGD Voor het erkende practtjkdiploma Duitse stenografie, systeem Groote, slaagde dezer dagen te Veenendaal mej. N. A. Eichler te Veenendaal. Voor Nederlandse steno 130 lettergre pen per minuut de dames Nettie Hoo- genboom, G. G. van de Kraats, Veenen daal, Gerda van Os te Scherpenzeel en Ankie J. van Schuppen te Veenendaal. Voor kantoortypist(e) mej. Betsie H. Achterberg, Willy Bijl, J. M. A. Diepe- veen, Annie M. Engelage, G. J. van En gelenburg, Nita J. de Kleuver, Truus van de Kraats, Willy Kroesbergen, Vee nendaal, Gerrie R. van Laar en Gerrit Lahey te Rhenen, Willy van Manen, Veenendaal, Gré Moesbergen te Wou denberg, de heer M. Pach te Veenen daal. De examens werden ingesteld door de Nederlandse Unie voor Stenografie en Machineschrijven te Rotterdam. De ge slaagden werden opgeleid door het Handelsinstituut Van Rijswijk, Prins Bernhardlaan te Veenendaal. taak te zijn. Na deze interessante ge- dachtenwisseling tussen organisten en belangstellenden, speelde de heer Van Stempvoort de Psalmen 63 en 64 met voor- en naspelen in een bewerking van Jac. Kort. De organist van de Gereformeerde Kerk van Veenendaal, de heer Kor Dijk stra, liet daarna enkele werkjes horen van Van Noordt en Bach. Eén der aan wezigen stelde de concertgever een the ma ter hand voor een praeludium, waarop de heer Dijkstra tevens op voor treffelijke wijze een trio en een Fuga improviseerde. Doordat een en ander op een band recorder werd opgenomen, konden de aanwezigen de improvisatie nogmaals horen, hetgeen de bespreking zeer ten goede kwam. Na afloop was er nog een bezichtiging van een 3-klaviers huispijporgel. ZEER VOORDELIG! 32 cent per 100 gram Telefoon 2136 VROUWENBOND Donderdagavond a.s. om 7.45 uur houdt de afdeling Renswoude van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, haar jaarvergadering in gebouw Reho- both. Eén van de belangrijkste punten is de bestuursverkiezing. BILJARTNIEUWS Het tweede viertal van de biljartver eniging „Renswoude" speelde Donder dagavond j.l. thuis tegen „La Campagne 3" uit Veenendaal. De Renswoudenaren, die de laatste wedstrijden enigszins uit vorm waren, gaven nu echter goed partij en behaal den een eervol gelijk spel. De heren M. Hardeman en H. v. d. Kaa wonnen, ter wijl de heren J. v. Voorthuizen en L. Stutvoet hun meerderen in de Veenen- dalers moesten erkennen. WEDEROM GEHEEL GEVULDE ZAAL Zaterdagavond j.l. gaf de muziek vereniging „Ons Genoegen" haar tweede uitvoeringsavond. Ook dit keer bleek er weer grote belangstelling te bestaan voor deze avond, want wederom was de zaal geheel uitverkocht. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN In het tijdvak van 3 tot en met 9 Fe bruari 1955 werden .aan het bureau van politie te Veenendaal de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: 1 ongev. linker damesglacé; 1 nikkelen armbandje; 1 zw. damesportemonnaie (plastic); 1 groene damesceintuur; 1 Ier se Setter; 1 gev, br. herenglacé; 1 Noor se want; 1 rode kinder want; 1 toegangs bewijs tot kampement; 1 zakmes; 3 muntbiljetten van f 2,50; 1 bl. kinder- want; 1 p. gesp. kinderwanten (bl., rood en zw.); 1 p. br. kinderwanten; 1 kinder- schoudertasje (rood gebl.); 1 zw. dames muts; 1 emmertje (rubber). In hetzelfde tijdvak werden als ver loren aangegeven de navolgende voor werpen: 1 krielhaantje; 1 br. portemon- naie; 1 br. herenportemonnaie; 1 linker damesglacé; 1 bril; 1 rode damesporte monnaie; 1 lichtbl. kindershawl; 1 wit kinderwantje; 1 rood mutsje; 1 witte handdoek en 2 grijze stofdoeken; 1 br. herenglacé; 1 p. donkerbr. herenglacé's; 1 bril; 1 donkerrode vulpen; 1 wit kin- derlaarsie; 1 groen gevl. vulpen in don kerbr. étui. ORGANISTEN VERGADERDEN IN VEENENDAAL De Kring Amersfoort der Gerefor meerde Organistenvereniging hield Za terdagmiddag te Veenendaal een zeer geslaagde bijeenkomst. Het woord werd gevoerd door de heer Geuchies uit Spakenburg, die een refe raat hield over de taak van de orga nist in de eredienst. Bij de bespreking van dit onderwerp kwam naar voren de geringe belang stelling die de kerkganger doorgaans heeft voor het orgelspel. Dit ligt niet alleen aan de organisten, die toch ook proberen zich bij de muzikale smaak van de gemeente aan te passen. Heel vaak is ook het geval dat de orgels niet toereikend zijn om de gemeentezang voldoende te steunen en te leiden, waar door de taak van de organist er niet ge makkelijker op wordt. Al heeft de orga nist in de eerste plaats een dienende taak, het behoort toch ook een leidende l\adat burgemeester A. Bakker de Veenendaalse Eiermarkt gisterochtend officieel had heropend begaf hy zich tussen de grote schare boeren, kopers en andere belangstellenden om de kwaliteit der aangevoerde eieren te bewonderen. ERNSTIGE AANRIJDING Vrijdagavond j.l. had in Eist een ern stige aanrijding plaats. De heer K. uit Leersum werd met zijn paard en wagen geladen met galanteriewaren en huis houdelijke artikelen door tot nu toe on bekende oorzaak van achteren aange reden door een auto. De gevolgen wa ren ernstig en de ravage zeer groot. De heer K. werd ernstig gewond en aan de inventaris van de wagen werd grote schade toegebracht. ONHOUDBARE TOESTAND VAN DE SCHOOLWEG De Schoolweg is nogal een belang rijke verbinding tussen de Rijksstraat weg en de Franseweg. Deze verbinding verkeert in een allermiserabelste toe stand. Dat werd ook door een wielrijder ondervonden die na een paar schuivers door de modder in het prikkeldraad be landde. Gelukkig liep het verder buiten de schrik nog vrij goed af. Maar met dat al is het ook mede voor de bewoners van die weg te hopen dat de verbetering eens goed wordt aangepakt. (Van onze weerkundige medewerker.) Februari, de maand, waarin de temperatuur ondanks de hoger wordende zonnestand tot bijna even lage waarden kan dalen als in Januari, heeft in de loop der jaren dikwijls iets bijzonders getoond, zodat het geen verwondering behoeft te wekken, dat de meteorologen de tweede maand van het jaar met meer dan gewone belangstelling bezien. Ditmaal nodigen wij onze lezers uit op een speurtocht in de archieven, die zo voor en na dank zij de activiteit van Ijverige waarnemers zyn samengesteld en een schat aan gegevens over het „verleden weer" bevatten. Eerst gaan we maar een stapje terug, radio-uitzending, bestemd voor boven- de-zestigers. Verscheidene oudjes ver geleken in deze uitzending de tegen woordige met de vroegere winters, waarbij de balans duidelijk oversloeg ten gunste van de historische winters. Voor een juist oordeel over de waarde van een winter als die van 1891 kan men echter niet afgaan op oude herinnerin gen, omdat deze na zoveel latere win ters ver van de werkelijkheid kunnen afwijken. Erg overtuigend waren al die verhalen in die bewuste uitzending dan ook beslist niet. Daarom willen wij tot besluit van dit artikel de winter van 1891 eens in het juiste daglicht plaat sen. De heer Van Everingen, oud-hoofd directeur van het KNMI te De Bilt, ont wierp een methode, waarbij hij met be hulp van een uit waargenomen maxi mum- en minimum-temperaturen ver kregen „karaktergetal" de winters een rangnummer gaf. Hij kwam tot de slot som, dat de winter van 1891 overtroffen is door twee winters uit de jongste tijd, t.w. die van 1940 en 1942. 1891 komt pas op de derde plaats. De karaktergetallen zijn respectievelijk: 295, 287 en —238. Wijlen dr. Labrijn berekende op een andere wijze een „koudegetal" voor elke winter. De resultaten waren: n.l. naar de Februarimaand van 1947. Boven Scandinavië was toen een actief hogedrukgebied werkzaam, dat in een groot gedeelte van Europa een uiter mate strenge winter bracht. De gemiddelde etmaaltemperatuur, —5.5 gr. C. te De Bilt, was op die van 1855 na, de laagste sinds het jaar 1706, waarvan voor het eerst betrouwbare warmtegraadmetingen bekend zijn. On danks het recordlage maandgemiddelde van 1947, denken ouderen echter vaak nog met een huivering terug aan Fe bruari 1929, welke maand destijds ook ettelijke krantenkolommen van kopij heeft voorzien. De intensieve koude, die toen over onze streken lag, is in de veer tiger jaren niet overtroffen! DE HISTORISCHE ZES DAGEN Op de 9e dooide het 3 tot 6 graden, maar op de 10e zette een stormachtige O.Z.O.-wind in, van kracht 6 tot 8 Beau fort, die het kwik zeer snel onder 10 graden deed dalen. Het lijkt ons goed de koude, die daar na volgde, te laten spreken uit de 3 x daagse waarnemingen te Winterswijk: 1929 11 Febr. 12 Febr. 13 Febr. 14 Febr. 15 Febr. 16 Febr. 8 u. —17.4 —17.4 —14.2 —19.2 —15.7 —16.6 14 u. —11.2 9.5 5.5 —13.8 7.6 5.9 19 u. —14.6 —13.1 —14.2 —14.3 8.8 7.5 laagste —18.1 —18.4 —17.6 —21.5 —19.9 —19.5 Het is een zeer indrukwekkend lijstje, waaruit op te maken valt, dat in zes achtereenvolgende nachten de tempera tuur beneden 17 graden Celsius daal de! Ook een koude dag als de 14e komt slechts sporadisch voor. 1891: FANTASIE OF WERKE LIJKHEID? Verder teruggaande in de historie, stuiten wij op het beruchte jaar 1891, dat in de herinnering van oude mensen voortleeft als het jaar van de uitzon derlijk strenge winter. Onlangs hebben wij dat nog eens kunnen horen in een Winter: Koudegetal: 1947 1942 1940 1891 343 332 295 273 Aantal dagen met gem. temp. beneden nul: 65 62 59 55 Nog iets duidelijker dan bij Van Ever- dingen blijkt by Labrijn, dat de verha len van onze grootvaders en grootmoe ders wel met de nodige korreltjes zout moeten worden genomen. De winters van de veertiger jaren brachten aanmerkelijk meer kou dan alle voorafgegane winters in de laatste 100 jaar. Wat de winter van 1929 betreft: zowel by Van Everdingen als by Labrijn komt I deze op de zesde plaats. (Nadr. verb.) ningcommissie dezer gemeente in het vervolg weer eenmaal per maand spreekuur zal houden. Dit spreekuur wordt gehouden iedere laatste Donder dag van de maand, te beginnen op Don derdag 24 Februari a.s., des avonds van half acht tot half negen, ten gemeente huize. De wederinvoering van dit spreekuu; geschiedt in het belang van de woning zoekenden. Er wordt van de betrokke nen dan ook verwacht dat zij hun moei lijkheden tijdens dit spreekuur bekend maken en dat de leden van de woning commissie derhalve thuis niet meer las tig gevallen worden. Want ook U kunt eigenaar zijn van dit prachtige Philips- toestel met F.M.-band. Hak NU de knoop door en stap naar Radio Ballegoyen en de lange winteravonden zullen ook voor U extra gezellig worden. Dit is de BX 433 van f 298,of contant f 30,65 en 18 termijnen van f 17,90 per maand. Van zelfsprekend kunnen wij de betaling ook op een andere wijze met U regelen. Als U wilt mag U het toestel eerst enkele dagen thuis op Uw gemak proberen. RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 Rhenen - Tel. 579 SCHOORSTEENBRAND Zaterdagavond om ongeveer 10 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand bij de landbouwer Van Soeren aan de Nieuweweg. De brandweer was het vuur spoedig mees ter. De woning liep enige water schade op. JAARVERGADERING JONGENS- EN MEISJESVERENIGING Op Donderdagavond j.l. hielden de Meisjes- en Jongelingsvereniging, in sa menwerking met de jeugdvereniging „Kleine Kracht", onder leiding van ds. Treure in de Ned. Herv. Kerk de jaar vergadering. Ds. Treure sprak een woord van wel kom in het bijzonder tot de afgevaar digden van de zusterverenigingen uit de omliggende plaatsen en wees vervol gens op het nuttige werk dat deze ver enigingen verrichtten en gaf daarna het woord aan de heer Van de Kraats, die een inleiding hield over het boek Jona, waarna dit onderwerp in bespreking werd gebracht. De jaarverslagen, waarvan een in dichtvorm, werden op vlotte wijze be handeld. Nadat enige zangnummers ten gehore waren gebracht volgde de pauze waarin een tractatie werd aangeboden. Na een declamatie en enkele gedichten, welke op een behoorlijke wijze werden voor gedragen, volgde hersengymnastiek. De meeste vragen werden vlot beantwoord. Ds. Treure sloot te ongeveer 11 uur met gebed deze zeer goed bezochte bij eenkomst. En het werd veranderd. Veel drasti scher dan het jonge mevrouwtje kon vermoeden. Het werd de dolste klucht die Eist ooit beleefde. Schreef Nil, ochNellie, niet: één dezer dagen? Maar dat kon dan even goed vandaag zijn! Wat? Nu, op dit ogenblik! De schrik sloeg Gijs om het hart en hij spoorde zijn huisgenoten tot spoed aan. Na een half uur was er zo het een en ander veranderd. Het huiskamertje was deftig gemaakt met het vloerkleed, waarvan de overtol lige stukken tegen de wanden opbolden, op ut seCimis ;aui traden uajapuf^ oa ijlings gekamde haren, hun Zondagse kleertjes enz. Maar de meest bizarre aanblik bood Gijs. Zijn ruige volle baard was afge schoren. Heren dragen geen baarden, bosjesmannen dragen die, vond Gijs. Zo zat hij in zijn leunstoel achter het potkacheltje als een minister achter zijn bureau. In het zwarte pak, de hand schoenen aan en op het hoofd de hoge hoedEigenlijk was de hoed iets te groot, maar dit euvel werd ondervangen door de uitstaande oren van Gijs. Zo, de stadsmeneer kon komen! Hij zou een Elsterse mijnheer vinden! Maar de stadsmeneer kwam niet. Al thans die middag niet. En Gijs, die het met de dikke mist daarbuiten niet ris keerde het teken zijner waardigheid ook maar even af te zetten, zat zoals hij zat. Het moet een kostelijk schouwspel geweest zijn: Gijs als heer met hoed en sigaar! De uren verstreken. Af en toe zuchtte GijsHet sigarenroken beviel hem niet, hij snakte naar een pruim. Met Geheel onverwachts kwam in de gisteravond gehouden vergadering van de raad der gemeente Rhenen by het laatste punt van de zeer uitvoerige agenda de mededeling van de voorzitter, dat het college van burgemeester en wethouders is begonnen met het maken van plannen voor een nieuw raadhuis. Deze mede deling werd gedaan naar aanleiding van een aanmerking van de heer E. P. VAN DIJK (Vrije Partij), op het voornemen om de burgemeesterskamer te restaureren en daarvoor ongeveer f 5000,uit te trekken. De heer Van Dijk vond het weg gegooid geld, aangezien volgens hem in het huidige stadhuis niets goeds was aan te wyzen. By een klein beetje wind moet het personeel werken met gesloten luiken. Het politiebureau, waar zowel de commandant als het personeel, het publiek, arrestanten enz. in één lokaliteit zitten, noemde de heer Van Dijk een hok! Spreker vroeg zich af, waarom het één wel en het ander niet en gaf in over weging zo spoedig mogelijk een nieuw raadhuis te bouwen. De VOORZITTER deelde daarop mede, dat hij de zienswijze van de heer Van Dijk deelde en dat reeds met de plannen was begonnen. De eerste drie jaar zal echter gemeentehuis- bouw niet worden toegestaan, omdat de volkshuisvesting voorrang moet hebben. Met het maken van plannen zal vyf jaar gemoeid zyn, zodat de voorzitter die overigens de verdediging van de restauratie van de burgemeesterskamer aan zyn wethouders overliet de mening was toegedaan, dat er nog wel tien jaar over heen zullen gaan voordat het zover is. Wethouder KLAASSEN (CH) van publieke SPREEKUUR WONINGCOMMISSIE werken vond het nog wel verantwoord deze restauratie uit te voeren, die zodanig tr zal geschieden, dat een gedeelte naar het nieuwe stadhuis kan worden overge- Hierbij wordt medegedeeld dat de wo- plaatgfc In afwachting van de nieuwbouw besloot de raad tenslotte toch maar z.h.s. de kamer van de burgemeester te restaureren. zijn de consequenties voor de VCC. De Van de verenigingscontactcommissie, die vijf en twintig plaatselijke vereni gingen in Rhenen vertegenwoordigt, s een vc.ceoek ingekomen om beschik baarstelling van het Fred. v. d. Paltshof en het Koningshof voor het opstellen van kramen in de VVV-vacantiefeest- week tijdens de komende bouwvak- arbeidersvacantie. Ook de verenigingen „Rhenens Belang" en „VVV" zoals uit de stukken bleek, stonden achter het verzoek van de VCC. De voorzitter zeide het gevoel te heb ben, dat het de verenigingen nooit naar de zin was te maken. Het standpunt van het college kwam er op neer, dat men de vermakelijkheden niet in de binnen stad wil hebben, doch op de weide aan de Veerweg of aan de Kuilweg. De heer G. v. d. Steeg wilde graag vernemen welke bezwaren er van de zijde van het college bestaan tegen de gevraagde plei nen. Hij meende zich te herinneren, dat vorig jaar een gehouden enquête had uitgemaakt, dat de aanwonenden geen overwegende bezwaren hadden. Hij achtte het Fr. v. d. Paltshof het meest aangewezen plein in het centrum van Rhenen voor doeleinden als deze. De voorzitter lichtte toe, dat in een eerste schrijven van de VCC was ge vraagd om een zodanige plaats, dat de vermakelijkheden bij elkaar konden worden geplaatst. Dit kan niet op het Fred. v. d. Paltshof. Later is men hierop terug gekomen en vraagt men het Fred, v. d. Paltshof en het Koningshof. Dan heeft men de vermakelijkheden ook niet bij elkaar. Wat de gehouden enquête betreft antwoordde de voorzitter, dat hem uit het betreffende dossier was ge bleken, dat dezelfde mensen het ene jaar vóór de kermis en het andere jaar tégen de kermis hadden getekend. Hij hechtte aan een dergelijk onderzoek weinig waarde. Het was hem niet be kend wat de mensen aan het Hof eigen lijk zelf willen. Sommige zakenlui voe len de kermis als een nadeel. Wethouder Klaassen merkte nog op, dat vorig jaar ook op het Koningshof een enquete was gehouden, doch dat daar niemand op de enige geschikte plaats de weide, waar lijst had getekend. De voorzitter zag als men dan alles bijeen heeft. De heer J. Menting (P.v.d.A.) was het hiermee eens. Vroeger was daar ook altijd kermis, al dus spr., en het was er wat gezellig. Op het Hof is geen ruimte. Wordt de weide niet aanvaard, aldus de heer Menting, heer D. de Jong (P.v.d.A.) zag voor het Fr. v. d. Paltshof grote verkeerstech nische moeilijkheden. Dat was hem vooral vorig jaar gebleken op de waren markt. De heer Griffioen (AR) had zo wel principiële ajs sociaal economische bezwaren. Overigens zag hij de kermis als een kwestie die de verenigingen ge makkelijk aan geld helpt. Hij dacht niet dat er behoefte bestaat aan vermake lijkheden alé hier in het geding. De heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) bracht hul de aan het VVV voor het feit, dat zij destijds was begonnen met activiteit om voor de omgeving Rhenen aantrekkelijk te maken. Wanneer U mij vraagt, aldus de heer Van Dijk, of ik voor of tegen de kermis ben, dan zeg ik: U behoeft voor mij geen kermis te houden. Aan de andere kant ben ik het ook met U eens, dat het niet bepaald prettig is voor de bewoners om een week lang al dat „ge jank" te moeten aanhoren. Hier moet echter het gemeentebelang prevaleren. tussenpozen loerde hij door het kleine raam in de grijze mist. Nu en dan zat hij in zichzelf te praten. Hij repeteerde blijkbaar de ontvangst van de heren schoonzoon. En eerlijk: het klonk lijzig maar onmiskenbaar deftig! Zo verstreek de middag en de avond. Klokke negen ontdeed Gijs zich van zijn sieraden en constateerde: „Komme nie meer." Hij nam een pruim die z'n ene wang deed opbollen en vouwde zich op in het kleine bedsteedje, om zich aan wilde dromen prijs te geven. Maar de volgende dag werd de ver toning in alle luister voortgezet. Weer zat Gijs in vol ornaat achter de pot kachel. En weer die Decembermist Gijs dronk z'n half elf je met één hand aan de hoed, die bij elke slurp-slikbewe- ging voorover dreigde te kantelen. Tijdens het middagmaal zette hij, zij het na enige aarzeling, het glimmend zwarte ding voorzichtig naast zijn bord, zodat hij als een wanstaltig kanon drei gend naar Gijs' vrouw gericht was. Hij mocht eens door het kauwen in de spekjus duikelen! Daar naderde hoefgetrappel Zouden ze nou toch met een rijtuig Gijs verslikte zich haast in z'n spek- zwoerd, zo gezwind klapte hij de hoed weer op z'n bol. „Daar zajje het hebbe," zei hij witjes. Het wielengeratel zwol aan en pas seerde het raampje. Een mestkar En verder ging de zotte klucht, drie dagen lang! Een week later verscheen de nieuwe schoonzoon. Een rustige man, bijna even oud als Gijs zelf enmet een prachtige volle baard! (Wordt vervolgd.) naar de Koningshof en daar een groep inwoners te duperen die er tegen zijn. Spr. was geen tegenstander van de ker mis, doch zag de weide bij de Veerweg als de aangewezen plaats. Wethouder Klaassen wees er op, dat VVV al 1000 gulden subsidie geniet uit de gemeente kas en bevoorrecht is tegenover andere plaatselijke verenigingen. Hij betreurde het, dat VVV niet in staat is hoger te grijpen en iets anders te brengen en dat direct belanghebbenden bij VVV niet in staat zijn voldoende gelden bijeen te brengen. Spr. verklaarde zich tegen de kermis, doch wanneer deze er dan toch moet komen, dan zag hij liever de wei de. De heer M. C. v. d. Berg (SGP) vond het een onverkwikkelijke zaak en ver klaarde zich tegenstander. Wethouder Boelhouder wees er nog op, dat wanneer men de weide zou wei geren hij het recht aan zich behield na der zijn standpunt te bepalen inzake eventuele subsidieverlening. De heer P. Kerkstra (CH) stelde voor VVV f 500, subsidie verhoging toe te staan en de kermis te laten varen. De voorzitter maakte duidelijk dat het met dit bedrag niet is gestopt. Tenslotte werd het voor stel van de heer E. P. van Dijk om de kermis in de binnenstad te houden in de binnenstad te houden in stemming gebracht. Dit werd verworpen met 13 stemmen tegen en 2 (E. P. v. Dijk en G. v. d. Steeg) voor. Het daarna in stem ming gebracht voorstel om de kermis toe te staan in de gemeente weide nabij het voormalige woonwagenkamp werd aangenomen met 8 stemmen voor en 7 tegen. De tegenstemmers waren: E. P. van Dijk, H. Griffioen, L. v. Viegen, P. Kerkstra, J. Verwoert, M. C. v. d. Berg en H. Drost. In verband met het feit, dat het hier de eerste vergadering betrof in het nieuwe jaar, gaf de voorzitter een terug blik. Het inwonertal was met 317 toe genomen en bedroeg per 1 Januari j.l. 11.315. De woningnood is nog schreeu wend. Er staan 319 woningzoekenden in geschreven tegen vorig jaar 352. In Waarom zouden destijds bij de weder opbouw van Rhenen al die pleinen zijn aangelegd? Had men er dan maar wo ningen opgebouwd, dan waren we bo vendien nog veel goedkoper klaar ge weest. Ik ben het niet eens met het college om de kermis uit de stad te weren. Het kan best op het Fr. v. d. Paltshof en het Koningshof met een verbinding in de Torenstraat zoals voorheen. Ook de combinatie Fr. v. d. Paltshof-Markt kan desnoods, dan zal ik mezelf ook opofferen (Dhr. Van Dijk woont op de Markt!). Ik wil in het be lang van Rhenen dat „gejank" desnoods wel acht dagen op de koop toe nemen, aldus spreker. Het hardste heeft me ge kweld, zo ging hij voort, dat wat men in Rhenen is begonnen, door Veenen daal en Wageningen is overgenomen en dat men daar zelfs al veel verder is. Ik stel voor de VCC toestemming te geven voor de kermis in de binnenstad en niet op het weiland, hetgeen ik ook uit agra rische overwegingen bezwaarlijk vind. Wethouder J. Boelhouder (P.v.d.A.) wees er op, dat een destijds gehouden enquête had uitgewezen, dat het niet te houden was van het lawaai. Daarom werd vorig jaar een gedeelte op de Kuilweg geplaatst. Hij vond het niet netjes nu een gedeelte over te brengen Rhenen-stad kwamen 57 woningen ge reed, in Eist 10. Een begin werd ge maakt met 55 arbeiders- en 7 midden standswoningen. De particuliere bouw bedroeg 37, waarvan er nog 15 in uit voering zijn. Met de bouwkas bouwden 35 inwoners, waarvan er reeds 8 hun woning hebben betrokken. De werkge legenheid was gunstig. In de Rhenense industrie werken 1350 mensen. Van el ders werken nog in Rhenen 250 mannen en 50 vrouwen. Vanuit Rhenen naar el ders werken 700 mannen en 300 vrou wen! Dit zijn cijfers die ons te denken geven, aldus de voorzitter. Regelmatige ondersteuning ontvingen 163 personen. 28 inwoners zijn in een inrichting opge nomen. De sociaal werkster had contact met 85 gezinnen. In het kader van de schooltandverzorging werd in 1953 84 °/o van de kinderen gesaneerd en in 1954 reeds 88.2 °/o. Voor de Bescherming Be volking is het potentieel aanwezig. Er werden 39 collectevergunningen afge geven. De opbrengst was f 17.000,het geen de voorzitter een prachtig resul taat noemde. Verschillende werken, zo als Simon Stevinweg, loswal, jachtstei- ger, stadsmuren, Keldermanspad, uit breiding ulo-school, wegomlegging Prat- tenburg, nieuw uurwerk in de Cunera- toren, kwamen tot stand. Spr. maakte (43) „We zijn er," zegt ue onicier Macrinus, ter wijl hij voor de deur van een groot patriciërshuis zijn schreden inhoudt. Met korte tussenpozen klopt hij viermaal zacht op de deur. Een ogenblik blijft het stil, dan horen ze in het huis het geluid van na derende voetstappen, een klein luik draait krakend open en het gelaat van een bediende kijkt hen on derzoekend aan. Als de man zijn meester herkent schuift hij snel de grendels van de deur en nodigt hen met een diepe buiging tot binnenkomen. Even later staat Aram in een grote zaal, waar een twin tigtal Romeinse burgers en militairen met gedempte bkciu in gespreK gewikkeld zijn. Bij hun binnen treden verstommen de stemmen en in de plotselinge stilte voelt de jonge ridder de onderzoekende blik ken der aanwezigen op zich gevestigd. „Maakt u geen zorgen, vrienden," hoort hij dan de opgewekte stem van Macrinus achter zich, „dit is Aram, de man die u gisteren in de arena tegen Ursus hebt zien strijden. Wij hebben aan hem een waardevol bondgenoot voor onze plannen." „Heeft niemand u samen zien komen," vraagt een der mannen ongerust, „Caracalla heeft overal zijn spionnen, als men u heeft zien lopen op dit uur van de nacht betekent dat het einde van ons en onze zaak." „Wees gerust, Demetrius," antwoordt Macri nus lachend, „het is zulk een noodweer buiten, dat zelfs de uilen van Rome hun jacht gestaakt hebben om een schuilplaats te zoeken! Geen sterveling heeft ons gezien." Maar de Garde-Prefect vergist zich, want door de straten van de slapende stad, in de stromende regen, haast zich de oude profeet Jachi- mo naar het paleis van de keizer Caracalla (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 2