de VALLEI-riks? Burgerlijke Stand Elke land een brillant KERKDIENSTEN Wederom grond aangekocht voor woningbouw Eist Renswoude Waar is Uit Rhenens Raadzaal Spoedeisende raadsvergadering montuur glazen De oude Egyptenaren Dames! Vooral nu OUDERS, Prinses Marijke werd vandaag 8 jaar DRAADOMROEP Zondagsdienst Doktoren i Hij is f7.501vaard Handenen Lippen ruw?pin>flL Gisteravond was de Veencndaalse Gemeenteraad in spoedeisende vergade ring bijeen. Als enig punt van behandeling stond op de agenda vermeld het aankopen van bouwterrein in het Franse Gat van me vrouw de weduwe R. H. C. Roghair van Ryn-Kersemaekers te Wageningen, en de regeling van de schadeloosstelling voor de pachter, de heer D. Jansen van de boerdery „De Geer". Na de opening schorste de voorzitter meteen de openbare vergadering om een en ander geheim te behandelen. Na heropening van de openbare ver gadering besloot de Raad zonder op- of aanmerking ten behoeve van de volks huisvesting over te gaan tot aankoop van het hiervoor bedoelde bouwterrein, en wel tot een oppervlakte van 6.93.9 ha, B.B.-Bindingsavond In het gebouw ,,'t Trefpunt" werd Dinsdagavond een B.B.-bindingsavond georganiseerd voor de blokken 13, 14 en 15. Burgemeester Bakker sprak het ope ningswoord, waarbij hij er op wees, dat het houden van een bindingsavond van groot belang is voor het goed function- neren der B.B. Men leert elkaar ook eens kennen buiten cursussen en oefe ningen om. Hij kon zich voorstellen, dat men zich gaat afvragen: „Is het wel nodig dat we ons zo druk maken, het zal zo'n vaart niet lopen". Oefening blijft nodig en men mag niet verslappen. Be ter onnodig geoefend dan nodig en niet geoefend. De avond werd eveneens bijgewoond door de echtgenote van burgemeester Bakker, het plaatselijk hoofd der Be scherming Bevolking, de heer Wilmink en 4 wijkhoofden. De verdere avond was geheel gewijd aan ontspanning. De Joly Players zorg den op voortreffelijke wijze voor het muzikale gedeelte. Voordrachten, sa menzang, hersengymnastiek enz. vulden de rest van de avond. Blokhoofd Knigge kon om 11 uur spreken van een geslaag de avond en dankte allen voor de me dewerking, zowel bij de voorbereiding als bij de uitvoering. LEDENVERGADERING MOTORCLUB „VEENENDAAL' De Motor- en Autoclub „Veenendaal" hield deze week haar jaarlijkse leden vergadering in Hotel „La Montagne'. De aftredende bestuursleden, voorzitter Het juiste en goede geven U een helder inzicht. Ziekenfonds Leverancier Hoofdstraat 51 Telefoon 3184 VEENENDAAL M. Orvan, penningmeester J. M. Groen hof en commissaris J. Jansen, stelden zich aanvankelijk niet meer herkies baar, maar namen na hun herbenoe ming de bestuurstaak toch weer op zich. Uit het verslag van de penningmees ter bleek, dat de financiële toestand van de club zeer goed is. In de sport- commissie 1955 werden benoemd de heren A. Boers, W. Waayenberg, A. van Dolder, J. Drost, A. Hollenbrands (Ede) en Vermeulen. De Coupe de La Montagne kan weer tot de motorsportevenementen in 1955 gerekend worden, terwijl dit jaar veel betrouwbaarheidsritten voor bromfiet sen zullen worden georganiseerd. r' gebruikten reeds de op wekkende bestanddelen van de pepermuntplant. Tegenwoordig gebruikt men ditzelfde middel ter op wekking en verkwikking, maar dan in veredelde vorm. Men gebruikt thansKing pepermunt. King is lekker en gezond. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN In het tijdvak van 10 t.m. 16 Februari 1954 werden aan het bureau van politie te Veenendaal de volgende voorwerpen als verloren aangegeven: 1 huissleutel; 10 br. eenden; 1 losbladig rood zakboek je; 1 gebr. wollen want (geel); 1 heren- polshorloge m. rekband; 1 langw. zw. oorbel; 1 grijs geruit stoffen tasje, inh. 2 zw. glacé dameshandscshoenen en een capuchon; 1 beige glacé dameshandsch.; 1 groen étui, inh. een groene vulpen merk „Relly"; 1 vuilnisemmer no. 2954; 1 groene kindermuts m. kwast; 1 munt biljet van f 2,50; 1 bruine herenporte- monnaie m. inh. zomede een loonstaatje; 1 rijwielgereedschaptasje; 1 kilometer teller van bromfiets, 1 gebl. schort. In hetzelfde tijdvak werden als ge vonden aangegeven de volgende voor werpen: 1 damesarmband (licht metaal); 1 jongensmuts; 1 zwarte herenportemon- naie m. inh.; 1 gele portemonnaie m. inh.; 3 muntbiljetten; 1 zw. vulpen; 1 zw. ceintuur; 1 herenarmbandhorloge m. br. lederen bandje; 1 rood gebr. kinder- wantie; 1 schroevendraaier m. rood handvat; 1 schoolpenh. m. pen; 1 rood m. grijs geruite shawl; 1 groene haark.; 1 gevl. vulpen; 1 gekl. kindershawl. tegen een prijs van f 0,75 per ca, dus voor het totale bedrag van f 5241,75. De door deze grondaankoop getroffen pachter, de heer D. Jansen, die weer 3.66.45 ha voor zijn bedrijf zal moeten missen, werd schadeloos gesteld voor een bedrag van f 14.437,50. Geen van de raadsleden had iets te behandelen voor de rondvraag, dus kon de voorzitter de vergadering direct hierna weer sluiten. Feestelijke jaarvergaderingen van „Unitas" De afdeling „Unitas" te Veenendaal houdt op 23, 24, 25 en 26 Februari a.s. haar jaarlijkse feest vergaderingen, in de grote zaal van het gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat. Op elk dezer avonden zal een hoofd bestuurder een toespraak houden, ter wijl het slotwoord zal worden verzorgd door een plaatselijke predikant. Verder verlenen medewerking het Trio Kunstfluiters (de heren Scherren- burg, De Kleuver en Pomp) en de reci- teervereniging van „Unitas", welke het spel in drie bedrijven „Betje regeert" voor het voetlicht zal brengen. PROF. DE GAAY FORTMAN SPREEKT OVER „MEDEZEGGENSCHAP" Op uitnodiging van de Anti-Rev. Kiesvereniging Veenendaal komt prof. mr. dr. De Gaay Fortman in een open bare vergadering in gebouw ,t Trefpunt spreken over het onderwerp „Medezeg genschap". Deze vergadering wordt gehouden op Donderdagavond 24 Februari a.s., des avonds om 8 uur. Veenendaal LEZING VAN ANNE DE VRIES Donderdag 24 Maart a.s. komt de be kende schrijver van „Bartje" in Vee nendaal een lezing geven over zijn werk. Deze lezing wordt gehouden onder auspiciën van de Chr. Openbare Lees zaal alhier, en wel in het kader van de a.s. Boekenweek. Nadere bijzonderhe den volgen nog. MOTOREN-SHOW De motorenhandel Wout Waayenberg alhier houdt op het ogenblik in het pand Hoofdstraat 105 een interessante show van de nieuwste modellen motoren van verschillende merken. Zonder twijfel zal deze show, welke voor een ieder vrij toegankelijk is, voor al door motorrijders druk bezocht worden. Het deskundigst adres voor Orgelles. MUZIEKSCHOOL „ARS MUSICA" Directeur: KOR DIJKSTRA SCHAAKNIEUWS Woensdagavond j.l. vond in het ge bouw 't Trefpunt de competitiewed strijd plaats tussen Veenendaal III en Wageningen III. De wedstrijd eindigde in een 46 overwinning voor Wageningen. De uit slagen zijn: Veenendaal IIIWageningen III. P. van BeekJ. J. Mulder10 P. R. BrouwerH. Schnieders10 W. Esse veldG. Boelema01 A. BlankespoorL. J. Zeegers V* W. JansenJ. Zandbergen01 J. H. SchellH. J. Sötebeer10 T. AndewegD. de Regt01 D. JansenL. H. J. Bongers 01 W. van DamG. v. Bentenl/tV* H. v. RaayE. Verhaaf01 OPENBARE VERGADERING VAN DE MUZIEKVERENIGING „CRESCENDO" Tijdens de laatst gehouden jaarlijkse uitvoering van de muziekvereniging „Crescendo" werd spontaan een instru mentenfonds in het leven geroepen. Naar aanleiding daarvan belegt de ver eniging een openbare vergadering op Woensdagavond 23 Februari in het koetshuis van Hotel Stuivenberg. In deze openbare vergadering zullen de nadere plannen aangaande het in strumentenfonds besproken worden. Hamea-Gelei voor Uw handeo Stellig zullen vele Elstenaren van hun belangstelling blijk geven. Bazar Op Vrijdag- en Zaterdagavond, 25 en 26 Februari zal er in het Koetshuis bij het kasteel een bazar worden georgani seerd door de Schietvereniging „Rens woude". Het publiek zal zich dan met de nodige attracties kunnen vermaken zoals: schieten, sjoelen, speerwerpen enz. Ook het rad van avontuur ont breekt niet op het programma. Als hoofdprijzen zijn enige fraaie windbuk sen beschikbaar gesteld. Zij die nog geschenken voor deze ba zar over hebben kunnen zich bij het bestuur vervoegen. Hebt U een zoon of dochter, die binnenkort van school komt en aan 't werk gaat? Weet U, dat de Sigarenindustrie zich regelmatig uitbreidt en dat een loonenquête heeft bewezen, dat in onze industrie de gemiddelde lonen hoger (soms belangrijk hoger) liggen dan in heel veel andere bedrijfs takken. Er is op onze fabriek direct plaats voor Uw zoon of dochter, met goede vooruitzichten en onder goede arbeidsvoorwaarden. Aanmelding is dagelijks mogelijk bij de Portier van de PANTER SIGA RENFABRIEKEN, Kerkewijk 111 - Veenendaal. Jij bent er ook beroerd aan toe „Hot zo?" „Nou, met al die nieuwe fabrieken, die ze hier in de buurt gebouwd hebben. Je hebt natuurlijk ontzettend veel last van storingen." „Dat is al weer verleden tijd. PTT heeft daar een heel probaat middel j op: DraadomroepJe laat gewoon Draadomroep aansluiten op je radio toestel. Resultaat: Hilversum 1 en II en een keuze uit de beste buitenlandse 1 programma's zonder één storing!" Die telkens terugkerende hinder lijke bijgeluiden, juist als U naar Uw lievelingsprogramma luistert - PTT sluit ze buiten met zijn eigen beschermde toevoerlijnen*! Met een Draadomroep-aansluiting op Uw toestel heeft U geen last meer van trams of fabrieken, stofzuigers, strijkijzers of onweer - U krijgt de échte, onverwrongen studioklank. Word ook abonné en U hoort het fijnste het best! *Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storingvrije studioklank VEENENDAAL. Van Zaterdagmiddag 12 tot Maandagmorgen 8 uur, alleen voor zeer dringende gevallen dr. W. Rem- me, Markt, Tel. 2061. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Vap Zaterdagmiddag 2 tot Maandagmor gen 7 uur alleen voor dringende ge vallen dr. Van Ommeren te Eist. Te!. K 8377-217. EDERVEEN-DE KLOMP-LUNTEREN. Dr. Hey te De Klomp. Tel. K 8387-200. RHENEN. Dr. G. E. Wychers, Achteiv bergsestraatweg 191, Tel. 328. De VALLEI-riks van de vorige week werd uitgegeven by Sigarenmagazijn Van de Loosdrecht in de Patrimo niumlaan. Deze werd echter niet ge vonden en zo is de riks van deze keer f 7,50 waard geworden. Dezer dagen wordt opnieuw een rijksdaalder met een rood nummer uitgegeven. Dit rode nummer is 2 A M 759461. Wie deze rijksdaalder vindt en vóór a.s. Donderdagmiddag 12 uur op het bureau van ons blad kan tonen, ontvangt in contanten de premie van 5 gulden uitbetaald. Kijkt u dus goed uit naar de rijks daalder met het rood gedrukte num mer 2 AM 759461. VEENENDAAL Geboren: Adriana, d. v. P. G. Achter berg en H. C. Roor; Pieter Anthonie, z. v. E. J. Kalter en G. H. van Viegen; Jo hanna, d. v. J. de Fluiter en H. E. De- vilee; Evertje, d. v. L. Middendorp en A. Wagensveld, Heinrich, z. v. L. A. Krikke en A. K. M. Rolff; Martien Jo hannes, z. v. A. Terschegget en J. C. Vonk. Ondertrouwd: Rijk Schoonderbeek, 24 j. en Gijsbertje Takken, 23 j.; Evert de Kamper, 28 j. en Huibertje Adriana Poot, 25 j. RHENEN Geboren: Christina Johanna, d. v. Ge rard Bouman en Evertje Baars, Nieuwe Veenendaalseweg 161; Lambertus, z. v. Lambertus Elskamp en Nelly Lankamp, Veenendaal; Bart, z. v. Bart Drost en Johanna van der Kolk, Rijksstraatweg 78; Gerrit Jan, z. v. Anthonie van de Klift en Hendrika Petronella van Groot heest, Veenendaalsestraatweg 43; Ger rit, z. v. Petrus Johannes de Jong en Hielkje Slomp, Duistereweg 2; Aartje Hermina, d. v. Hermen van Veldhuizen en Aartje van Dijk, Achterbergsestraat- weg 3; Woutelina, d. v. Cornelis van Beusichem en Johanna Elleberta van Dam, Driftweg 17. Ondertrouwd: Evert Adriaan van Harn, Wageningen en Jannetje Johanna Nellestijn. Overleden: Aalbert Jan Laros, 59 j., geh. m. Teunisje Baars, Zuid. Meent- steeg 10. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Hendrika, d. v. A. Snetse- laar en G. van Maanen; Maria, d. v. G. J. Gaasbeek en G. van de Scheur; Erna P., d. v. W. Breeschoten en J. L. van Eldik. Ondertrouwd: Martinus L. R. M. v. d. Vaart en Geertruida M. Lap; Albertus N. Diepeveen en Hendrika W. Boers. Getrouwd: C. H. F. van der Meijden en F. W. van de Pest. RENSWOUDE Geboren: Petronella, d. v. Evert Dirk- se en Bertha de Bruin; Hendrika Gerda, d. v. Gerrit Wagensveld en Hendrika van den Brink; Johanna Dina, d. v. Hel- mert van Voorthuizen en Cornelia Hen drika Hazeleger; Alceo Silvio, z. v. Gianni Liberalle Cimarosti en Lydia Roman; Sander, z. v. Teunis Lagerwey en Heintje van Dommelen. Getrouwd: Willem Rijk Wagensveld en Maria van Geresteyn; Willem Jan Wulfert van Laar en Aartje van Ginkel; Anthony van den Heuvel en Cornelia Margaretha van Rotterdam. Overleden: Geertruida Methorst, 68 j.; Dirkje Veldhuizen, 67 j.; Jan van Loon, 91 j.; Alphonse Fransen, 32 j. (Vervolg.) Nu twijfel ik er ook aan of de door u genoemde cijfers betreffende de kosten van het onderwijs wel juist zijn ge weest, speciaal wat betreft de verhou ding landbouwhuishoudschool ten op zichte van het v.g.l.o. Mijn mening is, dat de landbouwhuishoudschool is ge sticht voor de meisjes uit de landbou wende bevolking en niet voor de meis jes uit de industriegezinnen. Er wordt propaganda gemaakt bij de industrie- meisjes. Ik kan niet zeggen: dat mag niet. Maar het is onjuist. Die kinderen krijgen verkeerd onderwijs. Die kinde ren behoren thuis op de v.g.l.o.-school. De voorzitter vroeg de heer Van Dijk te bewijzen dat de genoemde cijfers on juist waren. Spreker bleef van mening, dat in Rhenen een industrieschool niet past, maar dat ook de industriekinderen er op thuis horen volgens het rapport Cramer. De heer Van Dyk zeide, dat de cijfers onjuist waren omdat er kinderen op de 1 andbouwhuishoudschool zitten, die daar niet horen. De heer Griffioen was het met de heer Van Dijk eens. Hij noemde de landbouwhuishoudschool voor Rhenen een onding. Behoort in landbouwcentrum. Het doel is industrie kinderen niet aan te trekken. Hij vond het jammer dat er zo'n concurrentie be-, staat tussen de beide scholen en was het niet eens met de wijze waarop die gevoerd wordt. De verslagen van de schoolhoofden werden tenslotte voor kennisgeving aangenomen. Aan de heer W. Vos, onderwijzer aan de o.l. school te Eist werd eervol ont slag verleend uit zijn functie, onder dankbetuiging voor de vele diensten aan de bevolking van Eist bewezen. De wijze, waarop de heer Vos thans door ziekte afscheid moet nemen, aldus de voorzitter, stemt ons treurig. Aan de heer Bos, leerkracht aan dezelfde school, werd eveneens eervol ontslag verleend in verband met diens benoe ming te Staphorst. In een van de vaca tures aan genoemde school werd be noemd met algemene stemmen de heer VEENENDAAL. N. H. Kerk Markt 9.30 u. ds. Van Wijngaarden, 5 u. ds. Vroegindeweij. Julianakerk 9.30 u. ds. Vroegindeweij, 5 u. ds. Van de Pol. Vre- deskerk 9 en 10.30 u. ds. Van de Pol, 5 u. ds. Van Wijngaarden. Veeneind 3 u. ds. Hop van Renswoude, Donderdag 7.30 u. ds. Dorsman van Staphorst. Dijkstr. 2.45 u. ds. Vroegindeweij. Ger. Kerk 9 en 10.30 u. ds. Overduin, 5 u. ds. Van Enk. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 u. lees- dienst. Ger. Gem. (Fluitersstr.) 9.30 en 5 uur leesdienst, Donderdag 7.30 u. ds. Van de Woestijne van Barneveld. Ger. Gem. (Hoofdstr.) 9.30 en 5 u. ds. Kok. Ned. Prot. Bond 10.30 u. ds. Ruijtenberg van Den Haag. R.K. Kerk Nieuweweg 7.30 u. H. Mis, 10 u. Hoogmis, 7 u. Lof. Salvatorkerk 7.30 u. H. Mis, 10 u. Hoog mis, 7 u. Lof. Leger des Heils 10 u. Hei- ligingsdienst, 12 u. Zondagsschool, 7 u. Openluchtsamenkomst, 8 u. Verlossings- samenkomst. RHENEN. N. H. (Ger.) Evnag. 10 en 5 u. ds. Zandt van Delft. N. H. Kerk 10 u. ds. N. Kooreman; 5 u. ds. Knier van Doorn. Ned. Prot. Bond geen dienst; Ger. Kerk 10 en 3.30 u. ds. H. Volten; Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 u. leesdienst; Oud Ger. Gem. 10 en 3 u. leesdienst. ELST. N. H. Kerk 10 en 6 u. ds. Van de Peut. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 u. leesdienst Oud Ger. Gem. 10 en 6 u. leesdienst. OVERBERG. N. H. Kerk 10 en 6.30 u. dhr. Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 u. leesdienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 u. ds. Hop. Ger. Kerk 10 en 3 u. ds. Molenaar. AMERONGEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 5 u. ds. De Jager. Ger. Kerk 10 en 6 u. ds. Zwaan. ACHTERBERG. N. H. Kerk 10 en 6 u. ds. Van Viegen. EDERVEEN. N. H. Kerk 10 u. ds. B. N. B. Bouthoorn van Bennekom, 3 u. ds. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 u. lees dienst, Woensdag 7.30 u. ds. Van de Woestijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 u. leesdienst. SCHERPENZEEL. N. H. Kerk 9.30 en 6 u. ds. Van de Linden. Barla. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim te Eist wer den benoemd: G. J. Hulsebos, T. van Lienden, N. G. v. d. Oosterkamp, P. v. Viegen en C. Hensen. Tot leden van de instelling maatschappelijke zorg wer den gekozen: zr. G. H. Feitsma, J. Ho- vestad, H. Roseboom, P. C. Kapaan en P. v. Viegen. In deze commissie hebben al zitting de wethouder J. Boelhouder en de raadsleden H. Griffioen en J. van Dijk. Z.h.s. werd besloten tot aankoop van 45 aandelen van elk f 1000,in maat- sschappelijk kapitaal van de N.V. Wa terleiding Mij. „Rhenen". Dit besluit viel in het kader van verkrijging van een meerderheidsbelang in de water leidingmij. Een toeslag inzake krotopruiming werd verleend aan C. Worst, Cunera- weg 131; A. Veldhuizen, Veenweg 5; A. B. Stoker, Franseweg 49; T. van Beek, Rijksweg 71 en C. M. van Baaren, Rijks weg 111. Chr. school in Eist Toen het verzoek om medewerking tot stichting van een Christelijke school te Eist aan de orde kwam, legde de heer D. de Jong (PvdA) namens zijn fractie een verklaring af. Het verwondert ons, aldus spr., dat er nu er al 52 jaar lang in Eist een openbare lagere school bestaat een verzoek komt om mede werking tot stichting van een bijzondere school. Ik wil de aanvragers volgens de mocratische begrippen terecht ingedien de aanvrage niet betwisten. De wijze waarop een en ander in zijn werk is ge gaan noemde hij niet sympathiek. Hij stelde B. en W. de vraag of de bouw van deze school de volkshuisvesting in Eist zou beïnvloeden. Mocht er een noodge bouw komen, dan wenste hij dat alle aandacht werd besteed aan veiligheids- en gezondheidseisen. Hij zou het be treurenswaardig vinden, wanneer de ge meenschapszin in Eist door deze twee scholen teniet zou worden gedaan. De voorzitter antwoordde, dat de school zal passen in het uitbreidingsplan van Eist, dat er geen gevaar bestaat voor de volkshuisvesting en dat wanneer de kwestie van een noodgebouw aan de orde zou komen met de genoemde on derwerpen rekening zal worden gehou den. De heer L. v. Viegen (CH) zeide zelf secretaris te zijn van het voorlopig schoolbestuur en niet van plan te zijn iets te zeggen. Nu de heer De Jong dat heeft gedaan, wilde hij echter opmerken, dat De Jong er naast is, voor wat be treft zijn opmerking, dat men nu plot seling met deze plannen is gekomen. On geveer twintig jaar geleden, aldus spr., is het ook al eens geprobeerd, doch de plannen zijn toen getorpedeerd, omdat een toenmalige baas van de steen fabriek Klinkenberg tegen het perso neel zei: wanneer je aan die plannen medewerking verleent, worden jullie op staande voet ontslagen! Ik weet wel,.dat de omstandigheden nu enigszins ge wijzigd zijn. Toch zijn we voorzichtig te werk gegaan en hebben we niets ge daan buiten de adviezen van Den Haag om. Wat de opmerking van de heer De Jong betreft, dat het Godsdienstonder wijs op de openbare school niet ten volle wordt benut, merk ik op, dat dit on derwijs niet door de overheid wordt be kostigd en dat een dergelijke opmerking in de raad niet thuis hoort. De heer Griffioen was blij dat ook Eist zijn Christelijke school zal krijgen. Hij hoop te, dat dit veel zegen zal afwerpen. Daar de wettelijke verplichtingen waren na gekomen, besloot de raad z.h.s. mede werking voor de bouw te verlenen. Het voorstel van B. en W. om pre sentiegeld toe te kennen aan de com missies tot wering van schoolverzuim werd z.h.s. aangenomen en zal f 50, f 20,ep f 20,bedragen voor resp. Rhenen, Eist en Achterberg. Deze ver goedingen zijn bestemd voor de secre tariaten. Voor de commissies zelf werd besloten vast te stellen de bedragen van resp. f 100,f 25,en f 25,per jaar. Op voorstel van de heer Griffioen na men B. en W. het voorstel om eveneens presentiegelden toe te kennen aan de leden van de commissie voor maatschap pelijke zorg van f 1,per vergadering, terug. In verband met het risico, dat de wethouders in de uitoefening van hun functie lopen, vooral in verband met dienstreizen per auto, werd besloten voor hen een ongevallenverzekering af te sluiten. Voor het tijdvak van 16 Maart 1955 tot en met 31 Juli 1955 werd een kas geldlening aangegaan van f 250.000, met de Ned. Handel Mij te Amsterdam. Na enkele wijzigingen van ondergeschikt belang inzake enige rechtstoestand regelingen voor het gemeentepersoneel, kwamen de begrotingswijzigingen 1954 en 1955 aan de orde. Een van de onder werpen van debat vormde de post res tauratie burgemeesterskamer waarover we reeds in de aanhef van ons verslag schreven. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter hierna deze vergadering. In de loop van de komende zomer zullen de raadsleden een excursie ma ken naar de gemeente Emmen om daar een kijkje te gaan nemen, vooral voor wat betreft de industriële ontwikkeling, scholen- en woningbouw. DE STEEN VAN DE PROFEET (44) Als de oude profeet het keizerlijk paleis reeds dicht genaderd is, doet een ratelende donder slag hem plotseling verschrikt ineenkrimpen. Het onweer, dat de gehele avond reeds met een dreigend, dof gerommel zijn nadering had aangekondigd, is nu boven de stad gedreven en barst los in ongekende hevigheid. Het machtige silhouet van Caracalla's paleis torent hoog boven de gebogen gestalte van de grijsaard, als deze hijgend de brede, marmeren trappen opklimt. Daar siddert een felle bliksem schicht een seconde lang door het donkere zwerk en zet de reusachtige pilaren van het gebouw in «en blauwe, helse gloed. „Bij Jupiter," mompelt de pro feet, „de goden zijn toornig deze nacht, „ik vraag me af, wie door hun hand getroffen zal worden, Macrinus en Aram, of Caracalla?" Bij de hoofd ingang wordt hem door een schildwacht de door gang versperd. „Opzij, dwaas," krast de oude ge- ergerd, „ik moet uw keizer spreken!" „Wat, op dit uur, in het holst van de nacht?" klinkt achter hen een wrevelige stem. Een gordijn wordt terzijde ge trokken en Tulla, de kamerheer, treedt Ite voor schijn. „Zijt ge buiten uw zinnen, Jachimo, elke eer bare Romein is reeds Icing ter rusten!" „Maar de oneerbaren waken en broeden een verdervelijk plan lit om de keizer te onttronen!" snauwt de oude man ongeduldig. En voor de verbaasde Tulla het kan be letten glipt hij langs hem heen en snelt het paleis door, naar het slaapvertrek des keizers. Caracalla richt zich verrast van zijn rustbank op als de pro feet zo onverwacht komt binnenstuiven. „Ontwaak, machtige," schreeuwt Jachimo, hijgend van uitput ting, „uw vijanden, Macrinus en. de vreemdeling, Aram, spannen samen om u ten val te brengen, nu, in deze helse nacht!" j (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1955 | | pagina 2